Jump to content
Andreas4023

Revo Vs Mtm

Recommended Posts

Όταν ολοκληρωθεί το project, θα γίνει στο καπάκι δυναμομέτρηση σε ΜΑΗΑ. Αλλά ξέρεις ποιο είναι το καλό? Ότι το πρόγραμμα και η αναβάθμιση μετά από 1 μήνα, θα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ! Το μόνο που χρεώνεται ο αδερφός μου, είναι η εισαγωγή!.... ;) (κωλοφαρδία δίχως όρια!) tongue.gif

o gpalat ειναι αδερφος δηλαδη ?παντως του εκατσε καλα να βαλει προγραμμα τσαμπα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πετάει ο εγκέφαλος για APR αμερικής.. θα επιστρέψει "προσβάσιμος" και σαν πρωτο στάδιο θα μπει πρόγραμμα που κατα τα λεγόμενά τους το φτάνει στα 216bph + πλήρη ανθρακωνιμάτινη εισαγωγή αέρα με φιλτροχωάνη που ισχυρίζονται οτι θα δώσει άλλα 15-16bhp.

..αυτή η "ανθρακωνιμάτινη εισαγωγή" όπως την αναφέρεις, λέγεται "carbonio"..μου το πρότειναν και εμένα να το βάλω, όταν πήγα να πάρουν στοιχεία της ecu μου, για το πρόγραμμα στο Cc μου (μηχανικό κιβώτιο)..

..δε ξέρω ρε παιδιά..δε με έπεισαν οι τύποι (παρόλο που για την a.p.r. έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια)..να φανταστείται ότι περιμένουμε ακόμη απάντηση για το πρόγραμμα για το κινητήρα μου (1.8 tsi) από Αμερική..

..και εμένα έτσι μου είπαν ότι με πρόγραμμα θα φτάσω τους 220 ίππους (33-34 kgr ροπής) και βάζοντας και το carbonio θα πάρω άλλους 10-15 ίππους...με μηχανικό που μίλησα όμως μου είπε ότι αν αποφασίσεις να κάνεις αναβάθμιση (stage I), ΜΗ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΣΕ ΠΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ, διότι θα σου αρχίσουν τα μπερδέματα και οι αρρυθμιες..!!

..μακάρι ότι γράφω πιο πάνω (όσων αφορά τα μπερδέματα-αρρυθμίες), να μην επαληθευτούν και να σου δουλέψουν όλα ρολόι...περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου, διότι όπως το έχω ξαναγράψει ψάχνω σα τρελός για πρόγραμμα..!!(μάλλον με βλέπω για mtm, διότι διαβάζω και αλλού μονόδρομος για το Cc 1.8 tsi)...

Link to comment
Share on other sites

..αυτή η "ανθρακωνιμάτινη εισαγωγή" όπως την αναφέρεις, λέγεται "carbonio"..μου το πρότειναν και εμένα να το βάλω, όταν πήγα να πάρουν στοιχεία της ecu μου, για το πρόγραμμα στο Cc μου (μηχανικό κιβώτιο)..

..δε ξέρω ρε παιδιά..δε με έπεισαν οι τύποι (παρόλο που για την a.p.r. έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια)..να φανταστείται ότι περιμένουμε ακόμη απάντηση για το πρόγραμμα για το κινητήρα μου (1.8 tsi) από Αμερική..

..και εμένα έτσι μου είπαν ότι με πρόγραμμα θα φτάσω τους 220 ίππους (33-34 kgr ροπής) και βάζοντας και το carbonio θα πάρω άλλους 10-15 ίππους...με μηχανικό που μίλησα όμως μου είπε ότι αν αποφασίσεις να κάνεις αναβάθμιση (stage I), ΜΗ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΣΕ ΠΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ, διότι θα σου αρχίσουν τα μπερδέματα και οι αρρυθμιες..!!

..μακάρι ότι γράφω πιο πάνω (όσων αφορά τα μπερδέματα-αρρυθμίες), να μην επαληθευτούν και να σου δουλέψουν όλα ρολόι...περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου, διότι όπως το έχω ξαναγράψει ψάχνω σα τρελός για πρόγραμμα..!!(μάλλον με βλέπω για mtm, διότι διαβάζω και αλλού μονόδρομος για το Cc 1.8 tsi)...

εγω φοραω ρε φιλε απο ολα εισαγωγη αερος εξατμησεις απο downpipe και πισω δεν μου κανει τιποτα σκοπος ειναι να βαλεις επανω σωστα πραγματα οχι οτι να ναι και προγραμμα φοραω gt-innovation και εγω 1.8 tfsi εχω και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

εγω φοραω ρε φιλε απο ολα εισαγωγη αερος εξατμησεις απο downpipe και πισω δεν μου κανει τιποτα σκοπος ειναι να βαλεις επανω σωστα πραγματα οχι οτι να ναι και προγραμμα φοραω gt-innovation και εγω 1.8 tfsi εχω και ολα καλα

τυχερος εισαι!!!φοραμε το ιδιο μοτερ και για εμπορικους λογους το λενε tsi-tfsi,στο δικο μου μοτερ δεν δουλεψε ενα συγκεκριμενο προγραμμα και σε Α3 δουλεψε,το Α3 δοκιμασε εισαγωγη και δεν δουλεψε,για την εξατμιση οκ σιγουρα θα δουλεψει αρκει να βαλεις σωστη διαμετρο σωληνας γιατι αν βαλεις μεγαλες σωληνες θα εχεις μια καθυστερηση στο φουσκωμα.

Edited by andreas-passat cc
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτομαι τόσο αν θα βάλω πρόγραμμα αλλά ΤΙ θα βάλω.

βαλε καποιο επωνυμο να εισαι μεσα στην εγγυηση και να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.δεν υπαρχει λογος να πιασεις τα τρελα αλογα αρκει να ειναι αξιοπιστο,γνωμη μου!ολα γυρω στο χιλιαρικο παιζουν απο τιμη!

Link to comment
Share on other sites

..αυτό ήθελα και εγώ να συμπηρώσω Ανδρέα...ότι κάποια μοτέρ ανταποκρίνονται και κάποια άλλα όχι...ναι μεν ιδια στη σχεδίαση-φιλοσοφία τα tsi-tfsi, αλλά κάποιες διαφορετικές ρυθμίσεις απο το κατασκευαστή, δε επιτρέπουν να δουλεύου, σωστά..

Link to comment
Share on other sites

τυχερος εισαι!!!φοραμε το ιδιο μοτερ και για εμπορικους λογους το λενε tsi-tfsi,στο δικο μου μοτερ δεν δουλεψε ενα συγκεκριμενο προγραμμα και σε Α3 δουλεψε,το Α3 δοκιμασε εισαγωγη και δεν δουλεψε,για την εξατμιση οκ σιγουρα θα δουλεψει εκτος και αν βαλεις μεγαλες σωληνες και εχεις μια καθυστερηση στο φουσκωμα.

εαν δεν θες να το πεις το προγραμμα στειλε μου ρε φιλε για πιο προγραμμα μιλας που εσενα δεν το δεχοταν ενω στο α3 το δεχοταν και στειλε και πεσμου και για την εισαγωγη αυτο το προγραμμα που το δεχτηκε το α 3 δεν δεχτηκε την εισαγωγη στειλε μου σε παρακωλ περιμενω και αυτο γινετε γιατι δεν εχοθν ολα τα μοντελα τον ιδιο εγκεφαλο πρωτον και δευτερον μπορει να μην δεχτηκε την εισαγωγη το α3 γιαιτ ο προγραμματιστης δεν το ρυθμησε για να μπει εισαγωγη αλλη η ρυθμηση οταν το θες μαμα και αλλη οταν θες να βαλεις και περειφεριακα

Link to comment
Share on other sites

..αυτό ήθελα και εγώ να συμπηρώσω Ανδρέα...ότι κάποια μοτέρ ανταποκρίνονται και κάποια άλλα όχι...ναι μεν ιδια στη σχεδίαση-φιλοσοφία τα tsi-tfsi, αλλά κάποιες διαφορετικές ρυθμίσεις απο το κατασκευαστή, δε επιτρέπουν να δουλεύου, σωστά..

δυστυχως ετσι ειναι θοδωρη και δεν μπορεις να βρεις τι φταιει!

Link to comment
Share on other sites

..και εμένα έτσι μου είπαν ότι με πρόγραμμα θα φτάσω τους 220 ίππους (33-34 kgr ροπής) και βάζοντας και το carbonio θα πάρω άλλους 10-15 ίππους...με μηχανικό που μίλησα όμως μου είπε ότι αν αποφασίσεις να κάνεις αναβάθμιση (stage I), ΜΗ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΣΕ ΠΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ, διότι θα σου αρχίσουν τα μπερδέματα και οι αρρυθμιες..!!

Ένα καλό που έχει η APR, είναι ότι αν βάλεις πρόγραμμα και μετά αρχίσεις να αλλάζεις και περιφερειακά, ενημερώνεις και σου περνάνε δωρεάν αναβαθμίσεις οι οποίες είναι αλλαγμένες ώστε να δουλεύουν σωστά με τα εκάστοτε περιφερειακά. Και αυτό το έχω τσεκάρει και σε Passat 2.0T το οποίο αρχικά ήταν Stage 1 και μετά άρχισε να βάζει εισαγωγές και εξατμίσεις (σε συνεννόηση με την APR) και η APR του περνούσε χωρίς κόστος νέα προγράμματα που κάθε φορά συμβαδίζανε με τα επιπλέον περιφερειακά.

Κατά τη γνώμη μου, έτσι θα έπρεπε να κάνουν όλο οι επώνυμοι βελτιωτές και όχι να χρεώνουν νέο πρόγραμμα μετά από κάθε αλλαγή σε περιφερειακά! ;)

Link to comment
Share on other sites

βαλε καποιο επωνυμο να εισαι μεσα στην εγγυηση και να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.δεν υπαρχει λογος να πιασεις τα τρελα αλογα αρκει να ειναι αξιοπιστο,γνωμη μου!ολα γυρω στο χιλιαρικο παιζουν απο τιμη!

Αυτό για την εγγύηση επειδή το έχω διαβάσει και αλλού. Πως βάζεις πρόγραμμα και κρατάς την εγγύηση; Στο βάζουν στη vw; Στο βάζει η εταιρία π.χ. apr σε συννενόηση με vw; Τι παίζει;

υ.γ. Πολλά άλογα δε θέλω έτσι κι αλλιώς, αρκετά έχει. Απλώς θέλω να το δυναμώσω λίγο στις μεγάλες σχέσεις (4η και πάνω).

Edited by R1der
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό που έχει η APR, είναι ότι αν βάλεις πρόγραμμα και μετά αρχίσεις να αλλάζεις και περιφερειακά, ενημερώνεις και σου περνάνε δωρεάν αναβαθμίσεις οι οποίες είναι αλλαγμένες ώστε να δουλεύουν σωστά με τα εκάστοτε περιφερειακά. Και αυτό το έχω τσεκάρει και σε Passat 2.0T το οποίο αρχικά ήταν Stage 1 και μετά άρχισε να βάζει εισαγωγές και εξατμίσεις (σε συνεννόηση με την APR) και η APR του περνούσε χωρίς κόστος νέα προγράμματα που κάθε φορά συμβαδίζανε με τα επιπλέον περιφερειακά.

Κατά τη γνώμη μου, έτσι θα έπρεπε να κάνουν όλο οι επώνυμοι βελτιωτές και όχι να χρεώνουν νέο πρόγραμμα μετά από κάθε αλλαγή σε περιφερειακά! :lol:

..έχεις απόλυτο δίκιο, ασχετα εάν τα stage II,III,κ.ο.κ. στα χρεώνουν όχι οσο το βασικο πρόγραμμα...(αλλά στα χρεώνουν)...

εν τω μεταξύ δε γνώριζα ότι η a.p.r. βαζοντας περιφερειακά σου ξαναπερνά νέα προγράμματα,ώσθε να ρυθμιστεί εκ νέου το μοτέρ..συνήθως με άλλες εταιρείες έπαιρναν το lap-top, κάθονταν δίπλα σου (εν κινήση το όχημα) και άρχιζαν τις δήθεν ρυθμίσεις, χωρίς φυσικά κανένα αποτέλεσμα..τουλάχιστον για όσα Cc γνωρίζω..

..δε ξέρω φίλε Νίκο..μάλλον οι τύποι εδώ στην Αθήνα, ήταν ανημέρωτοι...!!

Link to comment
Share on other sites

..έχεις απόλυτο δίκιο, ασχετα εάν τα stage II,III,κ.ο.κ. στα χρεώνουν όχι οσο το βασικο πρόγραμμα...(αλλά στα χρεώνουν)...

εν τω μεταξύ δε γνώριζα ότι η a.p.r. βαζοντας περιφερειακά σου ξαναπερνά νέα προγράμματα,ώσθε να ρυθμιστεί εκ νέου το μοτέρ..συνήθως με άλλες εταιρείες έπαιρναν το lap-top, κάθονταν δίπλα σου (εν κινήση το όχημα) και άρχιζαν τις δήθεν ρυθμίσεις, χωρίς φυσικά κανένα αποτέλεσμα..τουλάχιστον για όσα Cc γνωρίζω..

..δε ξέρω φίλε Νίκο..μάλλον οι τύποι εδώ στην Αθήνα, ήταν ανημέρωτοι...!!

[/quo

παιδια γινεται και το αλλο να στο ρυθμησει απο την αρχη με περιφερειακα και αργοτερα οταν τα βαλεις να δουλεψουν ολα κομπλε χωρις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

παιδια γινεται και το αλλο να στο ρυθμησει απο την αρχη με περιφερειακα και αργοτερα οταν τα βαλεις να δουλεψουν ολα κομπλε χωρις κανενα προβλημα

Εμένα αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ ορθό! Δεν μπορεί το μαμά αμάξι να το ρυθμίσει υπολογίζοντας ότι (κάποτε) θα παίρνει περισσότερο αέρα (εισαγωγή), ίσως (κάποτε) να παίρνει πιο ψυχρό αέρα (IC) και ίσως (κάποτε) να φεύγουν τα καυσαέρια πιο εύκολα και πιθανόν με λιγότερο back pressure (εξάτμιση)... :lol:

Το σωστό είναι, με κάθε αλλαγή, νέα ρύθμιση. Όχι πως αν δεν ρυθμιστεί, δεν θα λειτουργεί. Σίγουρα όμως, δεν εκμεταλεύεσαι στο 100% τα περιφερειακά που έχεις τοποθετήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ ορθό! Δεν μπορεί το μαμά αμάξι να το ρυθμίσει υπολογίζοντας ότι (κάποτε) θα παίρνει περισσότερο αέρα (εισαγωγή), ίσως (κάποτε) να παίρνει πιο ψυχρό αέρα (IC) και ίσως (κάποτε) να φεύγουν τα καυσαέρια πιο εύκολα και πιθανόν με λιγότερο back pressure (εξάτμιση)... :lol:

Το σωστό είναι, με κάθε αλλαγή, νέα ρύθμιση. Όχι πως αν δεν ρυθμιστεί, δεν θα λειτουργεί. Σίγουρα όμως, δεν εκμεταλεύεσαι στο 100% τα περιφερειακά που έχεις τοποθετήσει...

προσωπικα οταν εβαλα το προγραμμα ειχα εξατμησεις και φιλτρο αγωνιστηκο στο παπα η εισαγωγη δεν ειχε ερθει ακομα και οταν το προγραμματισα το προγραμματισα και για εισαγωγη ετσι οταν ηρθε την περασα επανω και δουλευαν ολα ρολοι

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα οταν εβαλα το προγραμμα ειχα εξατμησεις και φιλτρο αγωνιστηκο στο παπα η εισαγωγη δεν ειχε ερθει ακομα και οταν το προγραμματισα το προγραμματισα και για εισαγωγη ετσι οταν ηρθε την περασα επανω και δουλευαν ολα ρολοι

Ειδικός δεν είμαι, αλλά πιστεύω ότι ή πριν βάλεις την εισαγωγή δεν έπερνες το 100% ή μετά που την έβαλες δεν πήρες το 100%. Το ότι θα δουλεύει σωστά το αμάξι, δε το συζητάμε. Θα πρέπει να έχει ακραίες αλλαγές για να απορρυθμιστεί εντελώς. Απλά είναι το κατά πόσο είναι απόλυτα ρυθμισμένο το αμάξι. Πιστεύω επίσης ότι κάποιες μικρές απώλειες, πρέπει να είσαι πολύ ειδικός και με μεγάλη εμπειρία, για να τις πιάσεις οδηγώντας και όχι μετρώντας ένα αμάξι... :lol:

Πάντως αυτό που γράφεις, το πιστεύω ότι έτσι είναι, απλά νομίζω ότι ή πριν ή τώρα, υπήρχε(υπάρχει) το περιθώριο για κάτι ακόμη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι, αλλά πιστεύω ότι ή πριν βάλεις την εισαγωγή δεν έπερνες το 100% ή μετά που την έβαλες δεν πήρες το 100%. Το ότι θα δουλεύει σωστά το αμάξι, δε το συζητάμε. Θα πρέπει να έχει ακραίες αλλαγές για να απορρυθμιστεί εντελώς. Απλά είναι το κατά πόσο είναι απόλυτα ρυθμισμένο το αμάξι. Πιστεύω επίσης ότι κάποιες μικρές απώλειες, πρέπει να είσαι πολύ ειδικός και με μεγάλη εμπειρία, για να τις πιάσεις οδηγώντας και όχι μετρώντας ένα αμάξι... :)

Πάντως αυτό που γράφεις, το πιστεύω ότι έτσι είναι, απλά νομίζω ότι ή πριν ή τώρα, υπήρχε(υπάρχει) το περιθώριο για κάτι ακόμη. :)

ισως αυτο θα το δψ γιατι τωρα που θα κατεβω σαλονικα θα το ξαναρυθμησω απο την αρχη γιατι τωρα θα περασω επανω stage 2 προγραμμα και θα φανει ακομα καλητερα

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ. Αντε να μαζέψουμε κανα ευρώ ακόμη και πάμε για Stage 2 της APR αλλά μόνο downpipe με 200άρη καταλύτη. Περιμένω από τον Αντώνη να μου πεί τα αποτελέσματα για θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την εγγύηση επειδή το έχω διαβάσει και αλλού. Πως βάζεις πρόγραμμα και κρατάς την εγγύηση; Στο βάζουν στη vw; Στο βάζει η εταιρία π.χ. apr σε συννενόηση με vw; Τι παίζει;

υ.γ. Πολλά άλογα δε θέλω έτσι κι αλλιώς, αρκετά έχει. Απλώς θέλω να το δυναμώσω λίγο στις μεγάλες σχέσεις (4η και πάνω).

ρωτα απο την αντιπροσωπεια που το πηρες με ποια συνεργαζεται.στην πατρα συνεργαζεται με revo και mtm.και ισχυει η εγγυηση κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

..Ανδρέα τελικά με το mtm όλα καλά..?έχεις κάνει αρκετά km...??

..τι βενζίνη χρησιμοποιείς...?(σε RON)

..πάντως έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται, ότι η mtm είναι η μόνη που θα κυριαρχήσει στα 1,8 tsi passat Cc..και εδώ Αθήνα που μιλώ με κάποιους που το τοποθέτησαν, είναι πολύ ικανοποιημένοι....μακάρι να κάνει κάτι και η a.p.r. γιατί βλέπω την mtm να μονοπωλεί (τουλάχιστον στο δικό μας μοντέλο)...η revo ακόμη στο περίμενε είναι...(ίσως γιατί την έχει "βρει" με τη Seat στα Leon και ιδιαίτερα στα cupra)..

Link to comment
Share on other sites

..Ανδρέα τελικά με το mtm όλα καλά..?έχεις κάνει αρκετά km...??

..τι βενζίνη χρησιμοποιείς...?(σε RON)

..πάντως έχει αρχίσει να αχνοφαίνεται, ότι η mtm είναι η μόνη που θα κυριαρχήσει στα 1,8 tsi passat Cc..και εδώ Αθήνα που μιλώ με κάποιους που το τοποθέτησαν, είναι πολύ ικανοποιημένοι....μακάρι να κάνει κάτι και η a.p.r. γιατί βλέπω την mtm να μονοπωλεί (τουλάχιστον στο δικό μας μοντέλο)...η revo ακόμη στο περίμενε είναι...(ίσως γιατί την έχει "βρει" με τη Seat στα Leon και ιδιαίτερα στα cupra)..

ολα καλα,εχω κανει περιπου στα 300 χλμ(μονο σκ βγαινει) και το προγραμμα καλυτερεψε παρα πολυ σε δυναμη απο την πρωτη μερα.βαζω μονο 100αρα bp(αν ειναι 100αρα)ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και το συνιστω ανεπιφυλακτα...ακομα ειναι αρχη πιστευω με τα δικα μας μοτερ αλλα αργοτερα θα βγαλουν και οι αλλες και να διορθωσει το προβλημα και η revo.

Edited by andreas-passat cc
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα φιλοι μου , επιτελους σημερα τοποθετηθηκε το πολυποθετο προγραμμα της ρεβο στο πασσατ 1.8 τσι μου sillyhorse1rb5.gif

μου κοστησε 900 ευρο και μου ειπαν οτι με 100αρα βενζινα μου δινει 210 ιππους και 35 κιλα ροπη ,ολα καλα μεχρι εδω .

αυτο που εχω να πω ειναι οτι το αμαξι φευγει αρκετα καλυτερα ιδιαιτερα μετα τις 4500 σαω χωρις ομως να μου δινει την εντιπωση οτι το τουτου ανεβικε κατα 50 ιππους οπως μου λενε οτι βαλανε ...δεν εμεινα και με το στομα ανοιχτο πως το λενε , μου εδωσε την εντιπωση οτι το οχημα πηρε μονο στα ψιλα και οχι 50 ιππους οπως πουλανε και καλα .. βεβαια μολις μολις τους μεταφερα τα αναμεικτα συναισθηματα μου μου ειπαν με βεβαιοτητα οτι προγραμμα θελει μερικα χιλιωμετρα να ' κατσει ΄με το μοτερ και θα δω τεραστια διαφορα στο μελλον . απο βδομαδα ανεβενω για δουλεια αθηνα και εκει θα δω πραγματικα αν αγωρασα αυτο που μου πουλησανε :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα φιλοι μου , επιτελους σημερα τοποθετηθηκε το πολυποθετο προγραμμα της ρεβο στο πασσατ 1.8 τσι μου sillyhorse1rb5.gif

μου κοστησε 900 ευρο και μου ειπαν οτι με 100αρα βενζινα μου δινει 210 ιππους και 35 κιλα ροπη ,ολα καλα μεχρι εδω .

αυτο που εχω να πω ειναι οτι το αμαξι φευγει αρκετα καλυτερα ιδιαιτερα μετα τις 4500 σαω χωρις ομως να μου δινει την εντιπωση οτι το τουτου ανεβικε κατα 50 ιππους οπως μου λενε οτι βαλανε ...δεν εμεινα και με το στομα ανοιχτο πως το λενε , μου εδωσε την εντιπωση οτι το οχημα πηρε μονο στα ψιλα και οχι 50 ιππους οπως πουλανε και καλα .. βεβαια μολις μολις τους μεταφερα τα αναμεικτα συναισθηματα μου μου ειπαν με βεβαιοτητα οτι προγραμμα θελει μερικα χιλιωμετρα να ' κατσει ΄με το μοτερ και θα δω τεραστια διαφορα στο μελλον . απο βδομαδα ανεβενω για δουλεια αθηνα και εκει θα δω πραγματικα αν αγωρασα αυτο που μου πουλησανε <_<

Στον Βακ.. το εβαλες?Αληθεια ρε φιλε πρεπει να γνωριστουμε καποια στιγμη.Αν με δεις στον δρομο σταματησε με να τα πουμε γιατι εγω δεν ξερω ποιος εισαι.

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Στον Βακ.. το εβαλες?Αληθεια ρε φιλε πρεπει να γνωριστουμε καποια στιγμη.Αν με δεις στον δρομο σταματησε με να τα πουμε γιατι εγω δεν ξερω ποιος εισαι.

δημητρη ναι στον βακ.. το εβαλα , ειμαι ψυκτικος και φτιαχνω το κλιματισμο στη νεα καφετερια ακριβως απεναντι στον ΟΤΕ , περνα να τα πουμε αν εχεις χρονο αυριο .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα φιλοι μου , επιτελους σημερα τοποθετηθηκε το πολυποθετο προγραμμα της ρεβο στο πασσατ 1.8 τσι μου sillyhorse1rb5.gif

μου κοστησε 900 ευρο και μου ειπαν οτι με 100αρα βενζινα μου δινει 210 ιππους και 35 κιλα ροπη ,ολα καλα μεχρι εδω .

αυτο που εχω να πω ειναι οτι το αμαξι φευγει αρκετα καλυτερα ιδιαιτερα μετα τις 4500 σαω χωρις ομως να μου δινει την εντιπωση οτι το τουτου ανεβικε κατα 50 ιππους οπως μου λενε οτι βαλανε ...δεν εμεινα και με το στομα ανοιχτο πως το λενε , μου εδωσε την εντιπωση οτι το οχημα πηρε μονο στα ψιλα και οχι 50 ιππους οπως πουλανε και καλα .. βεβαια μολις μολις τους μεταφερα τα αναμεικτα συναισθηματα μου μου ειπαν με βεβαιοτητα οτι προγραμμα θελει μερικα χιλιωμετρα να ' κατσει ΄με το μοτερ και θα δω τεραστια διαφορα στο μελλον . απο βδομαδα ανεβενω για δουλεια αθηνα και εκει θα δω πραγματικα αν αγωρασα αυτο που μου πουλησανε <_<

Τασο καλησπερα,το ρεβο σου δουλευει μια χαρα χωρις κομπιασματα?οσο για το πραγραμμα ειναι αληθεια οτι θα δεις διαφορα μετα απο καποια χλμ και θα ηθελα να μας πεις τις εντυπωσεις σου για να συγρινουμε με το ΜΤΜ που εχω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.