Jump to content
manolis86

Καλυτερη Super αμολυβδη?

Recommended Posts

Παιδιά ένας φίλος του πατέρα μου είναι υπάλληλος σε βενζινάδικο AEGEAN στην Θηβών 79 στο Περιστέρι. Αυτό που έχω να σας πω είναι ότι αυτό το πρατήριο είναι από τα λίγα που δεν κάνουν μ#%&$*ες με τα καύσιμα (πχ νοθευμένη βενζίνη, αμόλυβδη μέσα σε 100αρα κλπ). Πρόσφατα βρέθηκα εκεί και έπεσα σε έλεγχο του ΚΕΔΑ (δεν ξέρω τι σημαίνουν τα αρχικά, αλλά είναι υπηρεσία ελέγχου καυσίμων του Υπουργείου Ανάπτυξης νομίζω) και βρήκαν όλα τα δείγματα εντός των νόμιμων ορίων και συγκεκριμένα την 100αρα την βρήκαν +1,2 οκτάνια (101,2 οκτάνια) (δίνουν πάντα μια απόκλιση της τάξεως του +/- 1,5 οκτανίου).

Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δεν κάνω καμιά διαφήμιση στο συγκεκριμένο πρατήριο (άλλωστε και ο φίλος του πατέρα μου δεν έχει όφελος).

Από τιμές τώρα με την επιβολή του ΕΦΚ (Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης) κυμαίνεται ως εξής

(13/2/2010)

Unleaded 95 : 1.198

Super Unleaded 100 : 1.348

Diesel Κίνησης : 1.048

Πάντως με την 100άρα είμαι πολύ ικανοποιημένος!

Φιλικά

Μίλτος

"Πάντως με την 100άρα είμαι πολύ ικανοποιημένος!" Εγώ είμαι παραπολυ ικανοποιημένος με την 95αρα

Link to comment
Share on other sites

shell,bp,elin,cyclon,aegean με τη σειρα που τις αναφερω.παντως για ενα μεγαλο διαστημα που εβαζα ελιν απ το ιδιο πρατηριο στο mercedes που ειχα πριν,το φιλτρο βενζινης εβγαλε χωμα.ο κολητος μου που δουλευει στη bp μου ειπε οτι shell και bp παιρνουν αριστη ποιοτητα απ τα δυιληστηρια και μετα βαζουν προσθετα εισαγωγης γι αυτο ειναι πιο ακριβες.παντως και οι αλλες τρεις εχουν πολυ καλη αποδοση απο καλο πρατηριο παντα.με την εκο δεν ειδα καμια διαφορα και πλησιαζει σε τιμη την bp αρα δεν συμφερει.με την aegean κανει λιγο θορυβο ο κινητηρας.

Link to comment
Share on other sites

Bp Ultimate.Δοκιμασμένη και σε μοτο και η διαφορά είναι μεγάλη.Η μοτό παίρνει μπροστά ποιο εύκολα(καλύτερη καύση)και σαφώς πάει καλύτερα.Μυρίζει και διαφορετικά από τα πρόσθετα που περιέχει.Shell δεν έχω δοκιμάσει γιατί μας δουλεύουν.Δηλαδή τώρα πόσο θα την πουλάνε την Racing ? 1,8¤

Link to comment
Share on other sites

εβαζα ελιν,bp,εκο(ολες 100ρες) με αυτη την σειρα...αν εχω βαλει shell ειναι καμμια 10 φορες στην αρχη που πηρα το αυτοκινητο...τωρα βαζω οτι να ειναι αρκει να ειναι φτηνη μεχρι και avin cyclon..ελεος 2 ευρω θα παει σε κανα χρονο fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Με την τιμη στο 1,80 περιπου BP Ultimate και Shell VPower Racing...sorry αλλα δεν θα παρω!

Cyclon driver Max 100 Οκτανιων στην Πειραιως στο φαναρι της λαχαναγορας.Το συγκεκριμενο ειχε παντα πολυ δουλεια...το πιο φθηνο σε ολη την Πειραιως...και πριν 8 μηνες εκανε και πληρης ανακαινιση....και δεξαμενες καινουργιες που μετραει πολυ κατα την γνωμη μου!!!

Τιμη 100ρας 11-8-2010...1,567 αντε και καλες διακοπες!

Link to comment
Share on other sites

εχει και ''ωραια'' εξυπηρετηση...μεχρι να φουλαρεις παιρνεις και λιγο οφθαλμολουτρο....

+1 και απο μενα λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τωρα κανα 2 βδομαδες βαζω απο ενα ΕΤΕΚΑ.. Μια χαρα παει το αμαξι το γουσταρω αλλα μου φαινεται οτι την καιει ποιο ευκολα?

Υφισταται κατι τετοιο?? Επεισης παρατηρω οτι οταν το τσιτωνω για πολυ ωρα ο δεικτης πεφτει μια γραμμουλα.. οταν μετα παω ηρεμα

ο δεικτης ξανα ανεβαινει......

Link to comment
Share on other sites

κατα την δικη μου αποψη στα 4-5 χρονια που θα κρατησεις ενα αμαξι δεν εχει τρομερη διαφορα στις φθορες αν βαζεις απλη βενζινη σε σχεση με σουπερ. κ στις επιδοσεις επισης οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες εως μηδαμινες. αν προσθεσεις στην σουμα κ οτι οι περισσοτερες σουπερ που βαζουν οι βενζιναδες ειναι μουφες καταληγουμε στο ότι η σουπερ είναι πεταμενα λεφτα. Αυτά που διαφημιζουν οι εταιρειες για καλη καταναλωση φανταστικη δυναμη κ κυλινδρους γυαλι μετα τον γυρο του κοσμου ..μπορει θεωρητικα να ισχυουν αλλα στην πραξη δεν εχουν καμια σχεση με τα ζουμια που σου βαζει στο τεποζιτο ο μπαρμπα-μητσος στο βενζιναδικο της εθνικης, τα οποια στην καλυτερη δεν είναι καν σουπερ κ στην χειροτερη είναι ένα νεροπλυμα ανακατεμενο με λασπη που στελνει το μοτερ σου στον ταφο πριν προλαβεις να πεις ‘μπεκ’ !

Link to comment
Share on other sites

Χαχα το θετεις πολυ σωστα! Αλλα... επειδη δεν εχω 270 αλογα μοιρασμενα σε 4 τροχους :p και εχω 122αρι με προγραμμα για 100αρα

γιαυτο και βαζω 100αρα :ninja: Εσενα 95αρα λεει ο κατασκευαστης?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα το θετεις πολυ σωστα! Αλλα... επειδη δεν εχω 270 αλογα μοιρασμενα σε 4 τροχους :p και εχω 122αρι με προγραμμα για 100αρα

γιαυτο και βαζω 100αρα :ninja: Εσενα 95αρα λεει ο κατασκευαστης?

95αρα λεει ναι

και στο GTI 95αρα εβαζα για 5 χρονια κ μεχρι τα 110000χμ που το αλλαξα δουλευε και πηγαινε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

εχω 122αρι με προγραμμα για 100αρα

γιαυτο και βαζω 100αρα :ninja:

αν πρεπει σωνει κ καλα να βαζεις 100αρα ισως να είναι καλυτερα να βαζεις απλη κ να βαζεις προσθετο οποτε τουλαχιστον εισαι σιγουρος ότι εχεις σουπερ κ πληρωνεις τιμη απλης + το κοστος του προσθετου. Βεβαια είναι μπελας, αλλα τουλαχιστον εχεις το κεφαλι σου ησυχο ότι δεν σε κλεβουν

απλα σαν ιδεα βεβαια αυτο, δεν το εχω δοκιμασει στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

ultimate&racing ειναι καθαρη κλεψια, προσωπικα βαζω elin,cyclon,kaoil 100αρα στη τιμη της απλης των πρατηριων shell. Και ειναι 100αρα γιατι με 95αρα βαραει πυρακια. Μιλαμε για διαφορα +5€/γεμισμα την οποια δε θεωρω σημαντικη.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ενημερωτικά απλά… οι 100ρες όλες (εκτός BP και SHELL) στοιχίζουν 5 λεπτά παραπάνω από την αγορά της απλής… δηλαδή αν ο πρατηριούχος αγοράζει την απλή πχ 1,40 την 100ρα την αγοράζει 1,45¤…αλλά της άλλες 2 τις αγοράζει γύρω στα 8-12 λεπτά παραπάνω ανάλογα με την κατανάλωση που έχει κάθε πρατήριο… η διαφορά της BP με κάθε άλλη 100ρα είναι τα χιλιόμετρα τα παραπάνω και αυτό ισχύει αν πας όμως σε BP που θα σου βάλει 100ρα καθαρά και όχι 95ρα και 100ρα ανάμιξη στο ίδιο καζάνι (νερό δεν τολμάνε να βάλουνε οπότε και ξεχάστε με τα νεράκια που λέγαμε παλιά)… Με την SHELL RACING ναι έχεις πολύ καλύτερες επιδόσεις από κάθε άλλη βενζίνη και είναι τεσταρισμένο αυτό… βέβαια τα σχόλια 95ρας και 100ρας ότι δεν έχουν διαφορά αυτή τη διαφορά τη βλέπεις σε ένα αμάξι που το βγάζεις έξω και το κινείς κάθε μέρα και όχι 1 φορά την εβδομάδα όπως και η 100ρα σου δίνει καλύτερες επιδώσεις άσχετα αν δεν το βλέπεις ή ο βενζινάς σου έκανε τη λαμογιά και σου έβαλε 95ρα… βέβαια βάζω και AEGEAN, EKO, KAOIL κτλ γιατί ξύπνησε και ο προσωρινός βενζινάς μου και την ανέβασε από το 1,57 στο 1,70 και μου την έσπασε άσχημα γιατί την απλή αμόλυβδη την κατέβασε από το 1,46 στο 1,43 και την σούπερ την ανέβασε τρελά!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν τολμουν να βαλουν νερο??

sorry gia ta greelish alla exo mono agglika se ayto to pc...

den tolmaei na balei nero giati paizei to kefali toy se enan elegxo... eno an kanei metafora apo ti mia deksameni stin alli mporei na pei metefera tin super amolybdi stin deksameni tis aplis eno gia na kathariso tin super amolibdi alla mporei kai na eixe kamia 100ria litra aplis mesa kai o deiktis na pige kai stin super amolibdi...etsi den tha faei megalo prostimo an toys parei kai me to kalo... gia perissoteres plirofories as mas pei kapoios benzinas...

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έβαλα AVIN 100άρα για να την τεστάρουμε και αυτήν, μετά από 6 μήνες που έβαζα 95άρα. Το πιο ωραίο από όλα είναι η τιμή της...

...1,59 ευρώ (1,46 έχει η απλή).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μέχρι τώρα έβαζα 95αρα shell αποκλειστικά απο τα 2 πρατήρια στη Μιχαλακοπούλου στα Ιλίσσια. Πάντα κάτι σαν να μην πήγαινε καλά στον ήχο του κινητήρα΄, κ υπήρχαν φάσεις που όσο κ αν προσπαθούσα να κάνω οικονομία καυσίμου έκανα μια τρύπα στο νερό. Την τελευταία εβδομάδα πάλι από εκεί.

Από την αρχή ο κινητήρας με το που έβαζα πρώτη κ συμπλεκτάριζα να φύγω έτρεμε γύρω στις 1100 κ το παρατηρούσαν κ άλλοι που μπαίναν στο αμάξι κ νόμιζα εκτός αυτού ότι είχα χάσει πάνω απο 10 αλογα. Σκέφτηκα ότι έπαιζε ένα απο:

υπερπλούσιο μίγμα(μετά το update στον 160άρη μου)στα χαμηλά κ συχτήριζα τη vw,

βάση κινητήρα μια κ το ίδιο εμφανιζόταν κ με την όπισθεν,

βενζίνη.

Ε λοιπόν έβαλα 100αρα agean κ εξαφανίστηκε το τρέμουλο, τραβάει από πολύ χαμηλά κ κάνω πλέον πραγματική οικονομία.Σίγουρα όμως θα φανεί καλύτερα στο δεύτερο γέμισμα.Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω στο αμάξι μου την απλή βενζίνη εδώ στην Γερμανία. Ε10 την ονομάζουν. Το αμάξι έκαιγε ποιο πολύ και δεν είχε της επιδόσεις που είχε (δεν το καταλαβαίνει εύκολα γιατί πάλι έχει λίγα άλογα...:) ) τώρα βάζω με 102 οκτανια 1.52€ παρακαλώ και το αμάξι δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.