Jump to content
alexator

Ασταθές Ρελαντί σε Golf Vi Tsi 122

Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος παιδιά, συνολικά 7 φορές μετά από βόλτα που περιμένω να ηρεμήσει το αμάξι και είμαι στο ρελαντί κάνει μια στιγμιαία βύθιση των στροφών και επανέρχεται. Δεν είναι συνεχόμενο φαινόμενο. Αυτό. Είναι πρόβλημα? Παίζει καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

για αλλαξε βενζιναδικο.ή δοκιμασε 100αρα γιατι οπως ολοι ξερουμε καμια βενζινη δεν ειναι οσο λενε.ολες ειναι πιο κατω και αν ειναι και νοθευμενη αστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λες να είναι από βενζίνη? Μακάρι αλλά εγώ τρείς μήνες που έχω το αμάξι μόνο 100αρα βάζω και δεν βάζω από στάνταρ βενζινάδικο για να μπορώ να έχω μια άποψη..

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το ρελαντι πρεπει να ειναι 800 νομιζω καπου εκει..

τεσπα μπορει να κανω λαθος ωταν πεφτουν οι στροφες γινεται κατι αλλο τριξηματα ηχος απο την εξατμιση κατι τετοιο; αν ναι κοιτα μπουζι- πολλαπλασιαστες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λες να είναι από βενζίνη? Μακάρι αλλά εγώ τρείς μήνες που έχω το αμάξι μόνο 100αρα βάζω και δεν βάζω από στάνταρ βενζινάδικο για να μπορώ να έχω μια άποψη..

Μηπως και η 100αρα που βαζεις περιεχει νερο fire.gif αντι βενζινης? Και καλο θα'ναι να βαζεις απο καποιο συγκεκριμενο βενζιναδικο για να μπορεις να εχεις αποψη της ποιοτητας βενζινης.

Link to comment
Share on other sites

Το ρελαντι πρεπει να ειναι σταθερο ...Εκτος αν μιλαμε για cold start ...Οπου εκει γινεται μια συντομη διαδικασια ωστε το συστημα ψυξης λιπανσης κτλ να ερθουν στις επιθυμιτες θερμοκρσιες.

Κοιτα για βενζινη αλλιως αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια cold start κραταει ψηλα τις στροφες για λιγο ωταν ο κηνιτηρας

ειναι κρυος ο φιλος λεει οτι το κανει μετα απο βολτα αρα θερμοκρασια κοντα στους 90.

καψε ολο το καυσιμο που εχεις και βαλε απο καποιο οσο ποιο εμπιστο γινεται.

αν συνεχισει δες οτι αου ειπα μπουζι-πολλαπλασιαστες και πισω τρομπα! αν η πτωση συνοδευεται με αυτα που γραφω πιο πανω. αυτα απο εμενα.

α αν εχεις vag com κανε ενα logarisma

Link to comment
Share on other sites

Για δες,

Το κανει οταν εχεις αναμενα φωτα συνηθως και μετα απο 1-2 λεπτα στο ρελαντι?Δεν το κανει παντα αλλα εαν αρχισει μετα το κανει αρκετα συχνα μεχρι να σβησεις το αμαξι?Δλδ δεν κανει μονο ενα βυθισμα και σταματαει αλλα κανει αρκετα και αποτομα σχεδον σαν να παει να σβησει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς παιδία ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Να ξεκινήσω λέγοντας ότι το αμάξι το είχα χτές αντιπροσωπεία για την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 7,500. Το ανέφερα αυτό που είχα παρατηρήσει στον τεχνικό σύμβουλο και στον αρχιμηχανικό και όταν πήγα να πάρω το αμάξι μου μου είπαν ότι δεν χτύπησε κάποιο πρόβλημα στο διαγνωστικό. Βέβαια δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη οπότε γι αυτό θέλω γνώμες.

Αυτό που συμβαίνει ακριβώς το περιέγραψα, είμαι σταθερός λίγο πιο πάνω από την δεύτερη γραμμή κάτω από τις 1000 στροφές και ξαφνικά κάνει ένα βύθισμα και επανέρχεται αμέσως εκεί που ήταν πρίν. Μετα μέχρι να το σβήσω το αμάξι δεν το ξανακάνει, άρα γίνεται μία φορά και προφανώς όχι κάθε μέρα. Όπως προείπα το αμάξι το έχω 3 μιση μήνες και συνολικά το έχω δεί γύρω στις 7 φορές. Για τα φώτα που ρωτάει ο φίλος να πώ ότι στο golf 6 πάντα υπάρχουν αναμένα φώτα μιας και στην θέση 0 είναι αναμένα τα φώτα ημέρας, άρα σίγουρα υπάρχουν αναμένα φώτα όσες φορές έχει γίνει αυτό.

Για το θέμα της βενζίνης σκέφτομαι ότι δεν πολύ παίζει γιατί άμα ήταν σκατά η βενζίνη(που σίγουρα δεν θα είναι 100 οκτανίων στα Ελληνικά πρατήρια) θα είχα και άλλες επιπτώσεις στην απόδοση του αμαξιού, στην κατανάλωση και στην τελική θα μου άναβε check engine που έχω διαβάσει ότι έχει συμβεί σε κάποια παιδιά μετά από πολύ κακή βενζίνη.

¶ να προσθέσω ότι με το που πέφτουν οι στροφές σαν να παέι να σβήσει το αυτοκίνητο και υπάρχει τρίξημο και πιο έντονος ήχος τα δευτερόλεπτα που κάνει μέχρι να επανέλθει.

Αυτά....

Edited by alexator
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω ειχα το ιδιο προβλημα στου πατερα μου το αυτοκινητο οπου οντως καποιες φορες βυθιζοταν πολυ χαμηλα το ρελαντι και ετρεμε το αυτοκινητο σα να ηταν ετοιμο να σβησει.Αυτο ομως συνοδευοταν και απο στιγμιαιο δισταγμο του αυτοκινητου να επιταχυνει σε πατημα του γκαζιου.Τελικα εφταιγε η βενζινη διοτι εκεινη την περιοδο το χρησιμοποιουσα εγω το αυτοκινητο και ειχα αλλαξει βενζιναδικο.Δοκιμασε να κανεις δυο-τρια γεμισματα απο αλλο πρατηριο και αν θες με κατοσταρα μηπως φταιει η βενζινη.Παντως οι 700 περιπου στροφες στο ρελαντι που εχεις ειναι απολυτα φυσιολογικες.Τοσες εχει κι εμενα οταν ειναι ζεστο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα δεν πρεπει να το κανει αυτο το πραγμα ..Πηγαινε να στο κοιταξουν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ .... πιεσε τους ολοκαινουριο ειναι

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου το κανει οταν εχω αναμενα φωτα και ειδικα μεσα στην πολη σταματα ξεκινα.Παρατηρησα οτι οταν το κανει και σβησω τα φωτα επανερχεται στα φυσιολογικα του.Δικια μου εκτιμηση ειναι μικρη μπαταρια οποτε δεν μπορει να να δωσει το ρευμα που χρειαζεται υστερα απο αρκετη ωρα με μεγαλη καταναλωση και χαμηλες στροφες αρα χαμηλη φορτιση.

Το εκανε απο τις πρωτες μερες που το αφηνα να δουλεψει πολυ μεχρι να το σβησω.Βενζινη δεν ειναι.εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε βενζινη.Αλλα στην κινηση μπαινω πολυ σπανια και μεχρι να ληξει η εγγυηση δεν προκειται να παω και να προσπαθω να εξηγησω στον ανθρωπο που νομιζει οτι ειναι επιστημονας (τεχνικος συμβουλος) το προβλημα μου.Λιγο πριν ληξει θα βρω χρονο να παω και να κανω μερικα μερεμετια που θελω.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου το κανει οταν εχω αναμενα φωτα και ειδικα μεσα στην πολη σταματα ξεκινα.Παρατηρησα οτι οταν το κανει και σβησω τα φωτα επανερχεται στα φυσιολογικα του.Δικια μου εκτιμηση ειναι μικρη μπαταρια οποτε δεν μπορει να να δωσει το ρευμα που χρειαζεται υστερα απο αρκετη ωρα με μεγαλη καταναλωση και χαμηλες στροφες αρα χαμηλη φορτιση.

Το εκανε απο τις πρωτες μερες που το αφηνα να δουλεψει πολυ μεχρι να το σβησω.Βενζινη δεν ειναι.εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε βενζινη.Αλλα στην κινηση μπαινω πολυ σπανια και μεχρι να ληξει η εγγυηση δεν προκειται να παω και να προσπαθω να εξηγησω στον ανθρωπο που νομιζει οτι ειναι επιστημονας (τεχνικος συμβουλος) το προβλημα μου.Λιγο πριν ληξει θα βρω χρονο να παω και να κανω μερικα μερεμετια που θελω.

Φιλε μου η μπαταρια δεν συμμετεχει πουθενα απο τη στιγμη που θα ξεκινησει ο κινητηρας.Η μπαταρια ειναι καθαρα για να δωσει την απαραιτητη ενεργεια ωστε να βαλεις μπρος.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου το κανει οταν εχω αναμενα φωτα και ειδικα μεσα στην πολη σταματα ξεκινα.Παρατηρησα οτι οταν το κανει και σβησω τα φωτα επανερχεται στα φυσιολογικα του.Δικια μου εκτιμηση ειναι μικρη μπαταρια οποτε δεν μπορει να να δωσει το ρευμα που χρειαζεται υστερα απο αρκετη ωρα με μεγαλη καταναλωση και χαμηλες στροφες αρα χαμηλη φορτιση.

Το εκανε απο τις πρωτες μερες που το αφηνα να δουλεψει πολυ μεχρι να το σβησω.Βενζινη δεν ειναι.εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε βενζινη.Αλλα στην κινηση μπαινω πολυ σπανια και μεχρι να ληξει η εγγυηση δεν προκειται να παω και να προσπαθω να εξηγησω στον ανθρωπο που νομιζει οτι ειναι επιστημονας (τεχνικος συμβουλος) το προβλημα μου.Λιγο πριν ληξει θα βρω χρονο να παω και να κανω μερικα μερεμετια που θελω.

Φιλε μου η μπαταρια δεν συμμετεχει πουθενα απο τη στιγμη που θα ξεκινησει ο κινητηρας.Η μπαταρια ειναι καθαρα για να δωσει την απαραιτητη ενεργεια ωστε να βαλεις μπρος.

Η μπαταρία παίζει άμεσο ρόλο στο πρόβλημα του 'ktm25089' όπως επίσης και το δυναμό του! Οι 45 amp/h που έχουν τα TSI είναι ΛΙΓΕΣ. Το συγκεκριμένο αμάξι για να δουλέψει σωστά θέλει μία 70άρα μπαταρία! Ειδικά αν το έχεις έχεις φορτώσει με multimedia και τέτοια η 45άρα "ξελιγόνεται" με την πάροδο του χρόνου, και χρειάζεται να δουλέυει περισσότερο το δυναμό για να ανταπεξέρθει στις ανάγκες ενέργειας του ηλεκτρικού συστήματος!

'ktm25089' κοίτα το δυναμό σου μάλλον δεν δουλεύει σωστά ο αυτόματος του!

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που εχουν οθονη μεσα τι να κανουν να βαλουν καμια μεγαλυτερη μπαταρια?

PS: ta6ape δε μου πουλας τα oem xenon σου λεω εγω tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που εχουν οθονη μεσα τι να κανουν να βαλουν καμια μεγαλυτερη μπαταρια?

PS: ta6ape δε μου πουλας τα oem xenon σου λεω εγω tongue.gif

Δε σφάξανε.... tongue.gif - Δεν τα πουλάω.... :D

Ακόμα και τις βασικές γνώσεις ηλεκτρολογίας να έχει κάποιος, θα ήξερε ότι σε οχήματα με A/C είναι απαραίτητη μπαταρία 60amp/h και πάνω! Και μένα 45αρα είχε και μόλις δούλευαν A/C + Radio 8 ηχείων + Φώτα μαζί τότε το αμάξι ζοριζόταν! Τώρα με την 70amp/h δεν έχω ούτε πτώση τάσης στα φώτα μου όταν παίζει το Radio-CD δυνατά στα μπάσα, ούτε κόμπιασμα κινητήρα λόγο χρήσης A/C. <_<

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

τα εβαλες?το αποτελεσμα καλο?δε θα σε πετυχω θα δεις τι θα παθεις tongue.gif

Τα έβαλα τα original :D . Πάνε οι σκιές και τα πολλά τρεμοπέγματα σε λακούβες!

Μη κάνεις κακό στο αμαξάκι μου γιατι θα ;):whistling::cry: συνέχεια μετά :(

Link to comment
Share on other sites

να ΄σαι καλα.Γιατι με γλυτωνεις παλι απο να καθομαι να εξηγω σε αυτους που τα ξερουν ολα.Το οτι ειναι θεμα ρευματος ειναι σιγουρο τουλαχιστον σε εμενα..Χωραει η 70αρα κουτι?Εχει χωρο για μεγαλυτερη στην βαση,αλλα δεν ηξερα ποσο μεγαλυτερη χωραει.Αλλα αφου το ειπες θα παω να ριξω και μια ματια στο δυναμο ετσι για να ειμαστε σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

να ΄σαι καλα.Γιατι με γλυτωνεις παλι απο να καθομαι να εξηγω σε αυτους που τα ξερουν ολα.Το οτι ειναι θεμα ρευματος ειναι σιγουρο τουλαχιστον σε εμενα..Χωραει η 70αρα κουτι?Εχει χωρο για μεγαλυτερη στην βαση,αλλα δεν ηξερα ποσο μεγαλυτερη χωραει.Αλλα αφου το ειπες θα παω να ριξω και μια ματια στο δυναμο ετσι για να ειμαστε σιγουροι.

Χωράει μια χαρά η 70άρα παρόλο που είναι μακρύτερη, είτε έχεις το πλαστικό κουτί μπαταρίας είται το υφασμάτινο!

Μέτρα το δυναμό σου σε φορτίο (αναμένα όλα τα φώτα, υαλοκαθ/ρες, ράδιο κτλ) να βγάζει κοντά ή πάνω απο 13 volts! Αν είναι αρκετά κάτω απο 12,8 τότε δεν φορτίζει σωστά και θέλεις δυναμό.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειναι δυνατον να το κανει μονο το δικο του επειδη δεν ειναι σωστη η μπαταρια.αν το κανουν ολα οκ να αλλαξει μπαταρια να κανει οτι χρειαζεται.αλλα δεν νομιζω οτι ολα κυκλοφορουν ετσι.αν κυκολοφορουν ετσι τοτε θελει ξυλο η vw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.