Jump to content
Riverson

Αγορά Scirocco

Recommended Posts

Καλημέρα σας φίλοι μου. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Διάβασα παρά πολλά εδώ μέσα για το scirocco.

Είναι από τα λατρεμενα μου αυτοκίνητα και σκοπεύω να το αποκτησω σύντομα.

Το προβλημα μου όμως είναι πως διάβασα για πολλά προβλήματα με θορύβους στον εσωτερικό χώρο. Προβηματα στο dsg και πολλά αλλά.

Σας παρακαλώ, πείτε μου τι να κάνω; Αξιζει να το αγοράσω η από την πρώτη μέρα θα τρέχω από την πρώτη στιγμή στις αντοιπροσωπιες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας φίλοι μου. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Διάβασα παρά πολλά εδώ μέσα για το scirocco.

Είναι από τα λατρεμενα μου αυτοκίνητα και σκοπεύω να το αποκτησω σύντομα.

Το προβλημα μου όμως είναι πως διάβασα για πολλά προβλήματα με θορύβους στον εσωτερικό χώρο. Προβηματα στο dsg και πολλά αλλά.

Σας παρακαλώ, πείτε μου τι να κάνω; Αξιζει να το αγοράσω η από την πρώτη μέρα θα τρέχω από την πρώτη στιγμή στις αντοιπροσωπιες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Εγώ πάντως θορύβους στο εσωτερικό δεν έχω παρατηρίσει. Για το DSG δεν γνωρίζω γιατί έχω χειροκίνητο σαζμάν. Η άποψή μου είναι ότι το αυτοκίνητο αξίζει και το τελευταίο του Ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας φίλοι μου. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Διάβασα παρά πολλά εδώ μέσα για το scirocco.

Είναι από τα λατρεμενα μου αυτοκίνητα και σκοπεύω να το αποκτησω σύντομα.

Το προβλημα μου όμως είναι πως διάβασα για πολλά προβλήματα με θορύβους στον εσωτερικό χώρο. Προβηματα στο dsg και πολλά αλλά.

Σας παρακαλώ, πείτε μου τι να κάνω; Αξιζει να το αγοράσω η από την πρώτη μέρα θα τρέχω από την πρώτη στιγμή στις αντοιπροσωπιες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Kαταρχάς καλωσήλθες...

Το παρήγγειλα τον Νοέμβριο, το παρέλαβα τον Μάρτιο, έχω κάνει 10.000χλμ μέχρι τώρα και μια αλλαγή λαδιών στα 7000χλμ.

Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό, ο μόνος θόρυβος που ακούω προέρχεται από τα 235/45/17 Bridgestone Potenza.

Το DSG λειτουργεί άψογα και η κατανάλωση είναι 8-8,5 lt μέση πάντα και με μικτές διαδρομές.

Το service αλλαγής λαδιών μου κόστισε 98 ¤ (δικά μου λάδια 50 ¤, φίλτρο 18 ¤, εργασία 30¤).

Προβλήματα ή προβληματάκια είναι πιθανό να συναντήσεις όπως και σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο πλέον. Το θέμα είναι παρά τα προβλήματα που ΙΣΩΣ εμφανιστούν εσύ να το οδηγάς και να το απολαμβάνεις. Να σου αρέσει τόσο εμφανισιακά όσο και οδηγικά ώστε να παραβλέπεις το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Αν το έχεις οδηγήσει σε test drive και σου αρέσει απ όλες τις απόψεις πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν είσαι χλιαρός ξανασκέψου το.

Πάντως τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί μέχρι τώρα είναι ασήμαντα και 2-3 σοβαρά είναι στα όρια της στατιστικής αν αναλογιστείς το πόσα Scirocco πουλήθηκαν.

Υ.Γ Μήπως να κοιτάξεις για κανένα ΤΟΥΟΤΑ? αρχίσαμε να κυκλοφορούμε πολλά Scirocco και δεν μ αρέσει :D

Link to comment
Share on other sites

To εχω 1,5 μηνα και ειμαι πολυ ευχαριστημένος, ενθουσιασμενος θα έλεγα.

Πιστευω οτι με αυτα που προσφέρει ειναι η καλυτερη αγορα στα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση.

Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη. Πιστεύω και εγώ πως το scirocco αξίζει κάθε ευρώ του.

Είναι ίσως το καλύτερο coupe αυτοκίνητο αυτή την στιγμή.

Απλά ανησύχησαν με όσα διάβασα σε αλλά θέματα και ήθελα να ενημερωθω περεταιρω.

Σας ευχαριστώ και πάλι και με το καλό όταν το πάρω και εγώ θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

Αν δεν με φάνε τα χιλιόμετρα στους δρόμους :-p

Link to comment
Share on other sites

καλα κουπε δεν ειναι,wannabe coupe ισως.hot hatchback ειναι..οσο για προβληματα στα πρωτα 4.000χλμ δεν εχω παρατηρησει τιποτα.το dsg αξιζει τα λεφτα του,κ δεν εχουν παρουσιαστει προβληματα(οι ανακλησεις σε αμερικη κυριως,αφορουν τα dsg6 οχι τα 7)..

εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις κ το γκολφ 6.κανει πανω κατω τα ιδια πραγματα,αλλα με καλυτερη ποιοτητα κατασκευης(βεβαια ειναι εμφανως πιο σοβαρο ισως κ πιο ασχημο εμφανησιακα,αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο).παντα προσωπικη αποψη ετσι..

οπως κ να εχει,οτι κ να παρεις,καλη αγορα κ προσοχη στο δρομο!

Link to comment
Share on other sites

sorry pou ememvainw alla isxuei to anapodo... oi anakliseis aforoun DSG7 ki oxi 6... exallou to 6ari ine dokimasmeno edw kai xronia kai apo to proigoumeno GTI V kai alla tou group..

episis ola ta themata me ta provlimata afouroun DSG7 akoma ki edw,sto foroum..opote,den tha to sinistousa..

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να εχεις δικαιο..απο οσο ειχα καταλαβει εγω ηταν το 6ρι..μιας κ στην αμερικη νομιζω οτι το 7ρι του σιροκκο 1.4λτ 160 δεν παει.τεσπα,οπως κ να εχει στο δικο μου δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι στιγμης κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς απο προσωπική εμπειρία η αν έχει ακούσει κάτι για τον κινητήρα 1.4 160Hp?

Πολλά ακούγονται ότι είναι προβληματικοί όπως και στο Golf.

Τι προτείνετε? 1.4 160Hp ή 1.4 122Ηp????

Mεγάλο δίλλημα και το γουστάρω πολύ το scirocco... αλλά δεν θέλω να έχω προβλήματα :D :D :D

Tα φώτα σας παρακαλώ ;)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος σιροκκο 160..μεχρι στιγμης τιποτα.κ με την χρηση που του κανω,ελπιζω οτι δεν θα βγαλει τιποτα.να φανταστεις ουτε τον κλασσικο ηχο ''κουνιας'' δεν κανει στο δικο μου.αλλα προσεχω στην αρχη την θερμοκρασια,προσεχω επισης στο τελος πριν το σβησω,δεν το ζοριζω γενικοτερα(ειπαμε δεν ειμαστε ολη μερα σε ραλλυ),κ προσεχω κ την ποιοτητα βενζινης(επιλεγμενα βενζιναδικα).

αλλα παρολα αυτα δεν ξερω να σου πω για τον 122..ξερω μονο οτι στον 160 που εχω εγω,επειδη ο κομπρεσσορας μπαινει απο χαμηλα,εκτινασει την καταναλωση..μιλαμε για 7.9λτ/100χλμ με χαλαρους ρυθμους..οταν δινει εργοστασιακα 6.3..ισως στα 122 να ειναι χαμηλοτερα η καταναλωση.οσο για τις επιδοσεις,πιστευω οτι κ το 122(στον τροχο,135-140 στον στροφαλο) ειναι μια χαρα.ταχυτερο μεν το 160(στον τροχο,180 στροφαλο) αλλα αν εχεις ζορι με τα χρηματα το 122 τα αξιζει κ με το παραπανω.κ σκεψου οτι δεν ειναι τοσο τα αλογα οσο οι ροπη που θα αντιλαμβανεσαι.κ τα 20κγ ροπης του 122 δεν ειναι λιγα..ειναι επιδοσεις αντιστοιχες ενος διλιτρου ατμοσφαιρικου οπως π.χ. μια b.m.w. 120..

Link to comment
Share on other sites

παραθετω ενα συνδεσμο σχετικο με την ανακληση των αυτοματων κιβωτιων της vw στις η.π.α.βασικα σε αυτο το συνδεσμο,αναφερεται στο dsg6..οπως ειχα ακουσει δηλαδη..για το dsg7 μεχρι στιγμης δεν εχω δει προβληματα(οχι βεβαια οτι εχω ψαξει κιολας..καθοτι σε εμενα δεν παρουσιασε κατι μεχρι στιγμης)

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=37739

Link to comment
Share on other sites

ολες οι αντ/πιε εχουν χρηματοδοτικα προγραμματα.κανε μια ερευνα αγορας γιατι τα επιτοκια δεν ειναι σε ολες τα ιδια.εκει θα σε ενημερωσουν και για την αποπληρωμη των δοσεων,κεφαλαιο και τοκοχρεωλησιο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή ακόμα κάνω όνειρα έλεγα μήπως ήξερε κάποιος πάνω κάτω να μου πει που κειμένονται αυτά τα πράγματα. Καποιος που το πήρε πρόσφατα ας πούμε...

Τι να σου πει ο οποισδηποτε? Καθε χρηματοδοτικο ειναι διαφορετικο. Και εστω οτι σου γραφει καποιος οτι το πηρε με τοσο επιτοκιο και χ προκαταβολη. Τα ιδια θα δωσεις? Ιδια προκαταβολη? Ιδιο υπολοιπο? Ιδιος χρονος αποπληρωμης? ΟΧΙ. Κανε ερευνα αγορας οπως πολυ σωστα εγραψε ο joop.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.