Jump to content
GTpanos

Provlhma Me Golf 5 Gt 170hp

Recommended Posts

Λοιπον δεν ξερω αν εβαλα σωστα το ποστ!!!!

1.golf GT 170hp 134.000χλμ αναψε το λαμπακι του κινητηρα το παω ταυτοχρονα και για γενικο σερβις!!με παιρνουν τηλεφωνο και μ λενε οτι το αμαξι μ εχει προβλημα(χαιρω πολυ) και μ λεει ΛΑΔΩΜΕΝΑ μπουζι!!!!!!(πιθανοτατα απο τσιμουχες η φλατζα)που σημαινει ανοιγμα καπακιου!!Μετα το κλασσικο κατεβασαμα κιβωτιου για συνχρονιζε 2ας.επισης μια αντλια νερου και ενα σωληνακι υποπιεσης(δεν θυμαμαι απο τι γτ ειχα νευρα) new_grrrr.gif +το γενικο σερβις και μ λεει ο τυπος οτι θα στειλει ενα δελτιο με τα ανταλλακτικα και να του απαντησουν να δουν τι καλυπτει η εγγυηση(εχω πληρωσει κ για την επεκσταση) δηλαδη σε φαση οτι τα περισσοτερα 8 τα πληρωσω εγω!!!!!!!!!!!!!!!!και εγω απλα ρωταω γτ στο @#@$&* πληρωσα εγγυηση και αν με κοροιδευουν .

Ολα αυτα εγιναν στο Φιλοσιδη thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif .

αν ξερει καποιος ας μ πει τι στο καλο καλυπτει αυτη η εγγυηση η κατι..... fire.giffire.giffire.giffire.gif

ευχαριστω προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα Vw Lifetime καλυπτει τα εξης:

1)Μηχανη: βάση και εξωτερικά τμήματα

2)Συμπλεκτης

3)Κιβωτιο ταχυτητων (χειροκινητο/αυτοματο)

4)Μηχανισμος κινησης (προσθιας/οπισθιας/σε 4 τροχους)

5)Αξονας μεταδοσης

6)Αναρτησεις

7)Μηχανισμος φρεναρισματος

:DΜηχανισμος ψυξης

9)Μηχανισμος διευθυνσης (τιμονι)

10)Μηχανισμος τροφοδοσιας

11)Μηχανισμος εγχυσης (diesel)

12)Ηλεκτρονικη αναφλεξη

13)Κλιματισμος

14)Ηλεκτρικο κυκλωμα

15)Συστημα ασφαλειας

ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ

Η εγγυηση δεν καλυπτει ενδεικτικα:

-Τη φθορα ολων εκεινων των τμηματων,μερων και υλικων απο φυσιολογικη φθορα και χρηση και τα οποια χριζουν περιοδικων επεμβασεων συντηρησης, ανανεωσης ή αλλαγης, ωστε να διατηρηθει το οχημα σε μια κατασταση αποδοσης και λειτουργιας

-Τις ζημιες που προερχονται απο ατυχηματα, χτυπηματα, παγετο ή ελλειψη λιπανσης

-Τις βλαβες που προερχονται απο δολο ή σοβαρη υπαιτιοτητα του αγοραστη, του κατοχου ή του οδηγου

-Τα εξοδα αμεσης επεμβασης, οδικης βοηθειας, αποσυρσης, μεταφορας ή μεταθεσης του οχηματος

-Οποιαδηποτε εμμεση ζημια ή ζημια που προκυπτει απο την ελλειψη χρησης του οχηματος σαν συνεπεια οποιασδηποτε βλαβης που περιεχεται ή οχι στην εγγυηση

-Τις βλαβες που προερχονται απο μετατροπες του οχηματος

-Τις βλαβες που προερχονται απο επιδιορθωση που πραγματοποιηθηκε χωρις τη χρηση των καταλληλων ανταλλακτικων και υλικων, αντιθετα απο τις προβλεπομενες τεχνικες

-Τις βλαβες που προερχονται απο ακαταλληλα καυσιμα και λιπαντικα

-Τις βλαβες σε τμηματα, που παρολο που καλυπτονται απο την εγγυηση, προκληθηκαν ή επιδεινωθηκαν απο αμελη συμπεριφορα κατα την αιτηση επεμβασης

-Τις βλαβες που προερχονται απο πυρκαγια, κλοπη, χτυπηματα, συγκρουση, εκρηξη και ατμοσφαιρικους παραγοντες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν ξερω αν εβαλα σωστα το ποστ!!!!

1.golf GT 170hp 134.000χλμ αναψε το λαμπακι του κινητηρα το παω ταυτοχρονα και για γενικο σερβις!!με παιρνουν τηλεφωνο και μ λενε οτι το αμαξι μ εχει προβλημα(χαιρω πολυ) και μ λεει ΛΑΔΩΜΕΝΑ μπουζι!!!!!!(πιθανοτατα απο τσιμουχες η φλατζα)που σημαινει ανοιγμα καπακιου!!Μετα το κλασσικο κατεβασαμα κιβωτιου για συνχρονιζε 2ας.επισης μια αντλια νερου και ενα σωληνακι υποπιεσης(δεν θυμαμαι απο τι γτ ειχα νευρα) new_grrrr.gif +το γενικο σερβις και μ λεει ο τυπος οτι θα στειλει ενα δελτιο με τα ανταλλακτικα και να του απαντησουν να δουν τι καλυπτει η εγγυηση(εχω πληρωσει κ για την επεκσταση) δηλαδη σε φαση οτι τα περισσοτερα 8 τα πληρωσω εγω!!!!!!!!!!!!!!!!και εγω απλα ρωταω γτ στο @#@{:content:}amp;* πληρωσα εγγυηση και αν με κοροιδευουν .

Ολα αυτα εγιναν στο Φιλοσιδη thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif .

αν ξερει καποιος ας μ πει τι στο καλο καλυπτει αυτη η εγγυηση η κατι..... fire.giffire.giffire.giffire.gif

ευχαριστω προκαταβολικα!!

Στα τιμολόγια-αποδείξεις που σου δώσανε βλέπεις να σου έχουν χρεώσει την στεγανοποίηση καπακιού?

Ή γράφει κάτι για εγγύηση με μηδενική χρέωση?

Να φανταστείς εγώ που δούλευα εκεί (ως Τεχνικός Σύμβουλος για μερικούς μήνες) και έκανα το γενικό σέρβις είδα λίγα λάδια στα μπουζί μου, τους είπα να κάνουν στεγανοποίηση καπακιού και ΜΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ!!! Όλα αυτά λίγο πριν το τέλος της 2ετούς εγγύησης (δεν έκανα επέκταση γιατί είναι πέταμα χρημάτων).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ θα τους το πω για την στεγανωποιηση !!δεν εχουν κανει καμια κινηση μεχρι τωρα περιμενω απαντηση για την εγγυηση.Μολισ εχω νεοτερα θα το ποσταρω!

Λογικα αυριο θα με παρουν ν μου πουνε! ;)

Link to comment
Share on other sites

1.τι εννoουν εξωτερικα τμηματα μηχανης?τα καπακια κ το σιδερο πλαισιου ?tongue.gif

συμφωνα με αυτα που αναφερθηκαν στην εξτρα εγγυηση...θα του ανοιξουν καπακι σε 3 χρονων αυτοκ στα 130χιλ(καλα δεν ειναι κ λιγα αλλα ειπαμε..) κμ κ θα τα πληρωσει κιολας...

2.οταν λες στεγανοποιηση πως γινετε?θα ανοιγαν καπακι ?

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Νασο αυτες ειναι οι καλυψεις που ΄΄πουλανε΄΄ σε οσους επιλεγουν την επεκταση.και λεω ΄΄πουλανε΄΄ γιατι στην ουσια ειναι ελλιπεις.ξεχνανε να ανεφερουν τις διευκρινισεις των ορων επεκτασης εγγυησης που εκει μπορει να δει καποιος τι δεν καλυπτεται...

Link to comment
Share on other sites

Στα τιμολόγια-αποδείξεις που σου δώσανε βλέπεις να σου έχουν χρεώσει την στεγανοποίηση καπακιού?

Ή γράφει κάτι για εγγύηση με μηδενική χρέωση?

Να φανταστείς εγώ που δούλευα εκεί (ως Τεχνικός Σύμβουλος για μερικούς μήνες) και έκανα το γενικό σέρβις είδα λίγα λάδια στα μπουζί μου, τους είπα να κάνουν στεγανοποίηση καπακιού και ΜΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ!!! Όλα αυτά λίγο πριν το τέλος της 2ετούς εγγύησης (δεν έκανα επέκταση γιατί είναι πέταμα χρημάτων).

Τι εννοουμε με την στεγανοποιηση του καπακιου???δλδ τι κανουν??

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο προβλημα και εγω ,φλατζα(ή μαλλον φλατζοκολλα) καπακιου.το αμαξι το εβαλα μεσα σημερα.μου ειπαν οι ιδιοι οτι αν και ειδαν ελαχιστο λαδι στον σωληνα της πιπας...καλο ειναι να το φτιαξω τωρα που εχω επεκταση και οχι πιο μετα που δεν θα εχω εγγυηση....θα το παρω σε κανα 2 μερς μου ειπαν..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοουμε με την στεγανοποιηση του καπακιου???δλδ τι κανουν??

Βγάζουν το καπάκι κεφαλής, περνάνε στα σημεία ένωσης με τον υπόλοιπο κινητήρα φλαντζόκολλα και το ξανακλείνουν.

Το είχα πάθει και εγώ στο παλιό μου POLO 1.4 16V 100ΗP μοντ. 2000, μόλις στα 30.000χλμ.

Απ' ότι θυμάμαι, όταν το επισκεύσα ήμουν οριακά εκτός εγγύησης, αλλά η ζημιά είχε διαπιστωθεί οριακά εντός εγγύησης και έτσι δεν είχα πληρώσει τίποτα.

Αυτό που θυμάμαι, είναι ότι προσπάθησαν να μου χρεώσουν ΟΛΟ το σωληνάριο (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) της φλαντζόκολλας (γύρω στα 50 γιούρια), το οποίο είναι αρκετά μεγάλο, παρόλο που χρησιμοποίησαν ελάχιστη ποσότητα και φυσικά το υπόλοιπο έμενε στο συνεργείο!!!!!!

Ύστερα από τη σχετική μανούρα, πήρα το μηδενικό μου τιμολόγιο και την έκανα...

Αν δε βάλεις φωνή, σε κλέβουν εν ψυχρώ τα λαμόγια...

Ήθελα να 'ξερα, εμπορικό μυαλό δεν έχουν? Δε θέλουν να σε κρατήσουν πελάτη?

Γιατί οι συμπεριφορές αυτές, φέρνουν πρόσκαιρο κέρδος και μακροχρόνια ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα απο εμενα........τελειωσε το ολο θεμα εντος εγγυησης.αλλα ρωτησα ποσο θα εδινα αν δεν ειχα εγγυηση και μου ειπαν 240 ευρω.....

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο καπάκι δεν έχει φλάντζα? Κι αν ναί, κανονικά δεν θα πρεπε να αλλαχτεί με καινούρια?

οχι Χρηστο.δεν εχει φλαντζα......φλατζοκολλα :huh: :huh: ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.