Jump to content
DJT4GR

Compressor σε 1.6fsi?Γίνεται?

Recommended Posts

Φίλος έβαλε σε Peugeot 307,compressor και μάλιστα μέσα σε αντιπροσωπία.Με κόστος 700 ευρώπουλα!!!!!!!.Του έδωσε 40 αλόγατα,δυναμομετρημένα!!Στο δικό μου το 1.6FSI μπαίνει?Κι αν ναι,μετά τι?....

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Φίλος έβαλε σε Peugeot 307,compressor και μάλιστα μέσα σε αντιπροσωπία.Με κόστος 700 ευρώπουλα!!!!!!!.Του έδωσε 40 αλόγατα,δυναμομετρημένα!!Στο δικό μου το 1.6FSI μπαίνει?Κι αν ναι,μετά τι?....

να εκφέρω μία γνώμη? τα περιφεριακά απο τα 1.4TSI 140/170 δεν μπορουνε να μπούνε στο 1.6FSI? το σκευτώμαι εδώ και αρκετό καιρό αυτό το project για αυτοκίνητο γνωστού μου...

Link to comment
Share on other sites

Στα χεδια της VW ηταν και ενας 1.6 TSI με 195 αλογα περιπου...

http://www.autozine.org/Graveyard/html/Vol...n/Golf_Mk5.html ( Στην ενοτητα Golf GT 1.4 TSI κατω-κατω το αναφερει )

Οσο για τα περιφερειακα που λες, Dark, δες εδω τα specs του 1.4 tsi -> http://www.carfolio.com/specifications/mod...car/?car=150040

κι εδω για του 1.6 fsi -> http://www.carfolio.com/specifications/mod...car/?car=113938

Το tsi ειναι πιο ενισχυμενο, δε νομιζω να ταιριαζουν..

Εκτος αν εννοεις τα απλα περιφερειακα οπως π.χ cat back...

Link to comment
Share on other sites

οχι μόνο Catback... εμείς δεν λεμε για τόσα άλογα εμείς λέμε για 40 άλογα το πολύ... ας έχει αλουμινένιο μπλοκ και κεφαλί σε σχέση με το TSI. Αλλα κάπιες ανοχές παραπάνω σήγουρα θα έχει... οπότε νομίζω και με όχι πολύ μεγάλες πιέσεις μπορεί να βελτιωθεί τελικά ο 1.6FSI

Link to comment
Share on other sites

οχι μόνο Catback... εμείς δεν λεμε για τόσα άλογα εμείς λέμε για 40 άλογα το πολύ... ας έχει αλουμινένιο μπλοκ και κεφαλί σε σχέση με το TSI. Αλλα κάπιες ανοχές παραπάνω σήγουρα θα έχει... οπότε νομίζω και με όχι πολύ μεγάλες πιέσεις μπορεί να βελτιωθεί τελικά ο 1.6FSI

Μακαρι ρε συ Dark... Αυτο που με προβληματιζει ειναι η υψηλη συμπιεση, για τετοιου ειδους βελτιωσεις, σε αυτο το μοτερ.. Νομιζω και πιστονια διαφορετικα εχει το TSI σε σχεση με το FSI για να αντεξει, ακομα και στο 122αρι που ειναι στο οριο των 40 αλογων παραπανω απο το απλο 1.4...

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν έχεις άδικο αλλα το πολύ με - 0.5 με 0.6 πίεση δεν νομίζω να διατρέχει τέτιο κύνδινο

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του "σπανού τα γένια δεν γίνονται" λέει η λαική ρήση.Το ότι γίνεται γίνεται,το θέμα είναι ποιος θα το κάνει πρώτος διότι δεν είναι μόνο τα περιφερειακά το πως θα τα ταιριάξεις,που θα τα βρεις και σε ποιο κόστος αλλά και ποιος μετά θ΄ασχοληθεί για να σου φτιάξει πρόγραμμα κτλ.Τέλος αφού όλα ας πούμε ότι πάνε καλά ο κινητήρας θα είναι σε πειραματικό στάδιο και πάντα θα έχεις την υπόνοια ότι ίσως κάτι να μην πάει καλά.....Γι αυτό Δημήτρη δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.Οι Γκολφάκηδες FSI 1.6 πάνω που ξεκίνησαν ν΄ασχολούνται με αυτό το θέμα τα παράτησαν γιατί βγήκε ο 14άρης TSI και έτσι δεν υπήρξε καμιά εξέλιξη. :D

Link to comment
Share on other sites

πάντως ωραίο θα ήτανε να βλέπαμε μια τέτοια βελτιώση σε ένα 1.6FSI

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε εαν πας μια βολτα απο τον μπατζιο θα βρεις λυσεις για fsi ειδικευετε σε προγραματα γιαυτα!!!

Τι εστι Μπατζιος φίλε μου?Διευθυνση παρακαλω γιατι ειμαι απο Σπαρτη...

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη αδερφε!!!!!!!εαν εχεις την ευκαιρια να ερθεις να σου συειλω στοιχεια !!

Μιλάμε για πρόγραμμα στον 1.6 fsi ή για τοποθέτηση κομπρέσσορα????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.