Jump to content
Johnakos

Προβλημα σε Δίσκο Πλατώ στα 45000 σε Tsi 140

Recommended Posts

Τελικά μετά από πολλά τηλεφωνήματα και πολλές συζητήσεις η Kosmocar δεν αναγνωρίζει τίποτα κ το κόστος θα το επιβαρυνθώ εγώ. Βέβεα ζήτησα την απάντηση τους γράπτά και μου κάναν κόνξες. Έχω μια βδομάδα που την περιμένω κ ακόμα δεν μου την στείλαν. Πάντως δεν θα το αφήσω έτσι. Το θέμα θα δημοσιευτεί σε όλα τα περιοδικά αυτοκινήτων κ σε όλες τις τοπικές εφημερίδες. Θα πληρώσω κάτι παραπάνω αλλά η δημοσίευση του θέματος θα δυσφημίσει αρκετά την αντιπροσωπεία κ την VW. Δεν μπορεί "κάποιοι" που φορέσαν φόρμα συνεργείου να το παίζουν "τεχνικοί" κ κάποιοι επειδή πουλάν αυτοκίνητα να νομίζουν ότι το θέμα τελειώνει στην πώληση. Λυπάμαι που παίρνοντας ένα τέτοιο αυτοκίνητο κ έχωντας κάποιες αξιώσεις απο αυτό κ απο την ίδια την εταιρία έχουμε τέτοια αντιμετώπιση. Η κατάσταση τώρα έχει επισκευή κ αλλαγή σε κάτι JAPAN και ΜΟΝΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε Johny επιβεβαιωθηκα.

Παντως μην νομιζεις οτι αμα παρεις γιαπωνεζικο και βρεθεις σε αναλογο προβλημα οτι θα τρεξουν να σου κανουν την επισκευη χωρις κοστος.Τα αναλωσιμα ειναι πολυ ειδικη περιπτωση και αν δεν κανεις αναφορα προβληματος απο τα πρωτα χιλιομετρα κανενας δεν θα σε αποζημιωσει μετα απο 45000 χλμ οσο δικιο και αν εχεις.

Για του λογου το αληθες, το δευτερο αυτοκινητο μου ειναι ενα Mitsubishi Colt 2008 με αυτοματο σειριακο 6ταχυτο κιβωτιο.

Απο την αρχη η εναλλαγη 1η με 2α και 2α με 3η μπαινει σαν καρφωτη.

Το πηγα 3 φορες μεχρι τωρα, παντοτε ομως κανοντας αναφορα γραπτως και οχι προφορικα.

Την πρωτη φορα με παραμυθιασανε οτι θελει ακομα στρωσιμο και πανω κατω οτι ειναι η ιδεα μου.

Την δευτερη φορα ειπαν οτι θελει αναβαθμιση το λογισμικο δηλ παραδεχτηκαν οτι κατι δεν παει καλα, εγινε η αναβαθμιση πηγε ξκαλα για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια.

Την τριτη φορα ειπαν να ερθει ενας τεχνικος απο τα κεντρικα να το δει αν εχει προβλημα γιατι αυτοι δεν βρισκουν κατι και ακομα περιμενω.

Εχω σερβις την αλλη Δευτερα για τα 20000 χλμ οπου εχω παρει και αδεια γιατι προετοιμαζομαι για μαχη που δεν ξερω που θα καταληξει καθοτι το προβλημα ειναι σοβαρο και αυτοι συνεχιζουν να κανουν την κοτα.

Οποτε που ειναι η γιαπωνεζικη αξιοπιστια και περισσοτερο η αναληψη εξαρχης, και αφου εχει διαπιστωθει προβλημα, της ευθυνης και αντικαταστασης του?

Φουμαρα κοινως.

Αν ηταν καμμια επισκευη του 50αρικου ισως να την εκαναν στην εγγυηση, αλλα επειδη ειναι κιβωτιο, παιζει δε να ειναι η λειτουργια του δισκου-πλατω με την ηλεκτρονικη μοναδα του που κανει τις αυτοματες αλλαγες και υπαρχει κοστος, πανε να την κανουν με ελαφρα πηδηματακια και να ισχυριστουν οπως φανταζομαι οτι ειναι θεμα χρησης καθοτι αναλωσιμο η οτι ειναι φυσιολογικη λειτουργια του.

Αν ειναι ετσι η φυσιολογικη λειτουργια των γιαπωνεζικων σειριακων τοτε αυτοι ειναι ακομα στην εποχη των παγετωνων σε συγκριση με το dsg της VW, ετσι γιατι ο ορος 'γιαπωνεζικο' εχει υπερεκτιμηθει.Οχι οτι δεν ειναι αξιοπιστα αλλα οχι και οτι ειναι αλεξισφαιρα.

Και να φανταστεις οτι πηρα γιαπωνεζικο για την γυναικα μου ειδικα για να μην με ζαλισει ποτε με 'προβληματα' για να γλυτωσω τα τρεξιματα τα οποια τελικα δεν γλυτωσα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε Johny επιβεβαιωθηκα.

Παντως μην νομιζεις οτι αμα παρεις γιαπωνεζικο και βρεθεις σε αναλογο προβλημα οτι θα τρεξουν να σου κανουν την επισκευη χωρις κοστος.Τα αναλωσιμα ειναι πολυ ειδικη περιπτωση και αν δεν κανεις αναφορα προβληματος απο τα πρωτα χιλιομετρα κανενας δεν θα σε αποζημιωσει μετα απο 45000 χλμ οσο δικιο και αν εχεις.

Για του λογου το αληθες, το δευτερο αυτοκινητο μου ειναι ενα Mitsubishi Colt 2008 με αυτοματο σειριακο 6ταχυτο κιβωτιο.

Απο την αρχη η εναλλαγη 1η με 2α και 2α με 3η μπαινει σαν καρφωτη.

Το πηγα 3 φορες μεχρι τωρα, παντοτε ομως κανοντας αναφορα γραπτως και οχι προφορικα.

Την πρωτη φορα με παραμυθιασανε οτι θελει ακομα στρωσιμο και πανω κατω οτι ειναι η ιδεα μου.

Την δευτερη φορα ειπαν οτι θελει αναβαθμιση το λογισμικο δηλ παραδεχτηκαν οτι κατι δεν παει καλα, εγινε η αναβαθμιση πηγε ξκαλα για λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια.

Την τριτη φορα ειπαν να ερθει ενας τεχνικος απο τα κεντρικα να το δει αν εχει προβλημα γιατι αυτοι δεν βρισκουν κατι και ακομα περιμενω.

Εχω σερβις την αλλη Δευτερα για τα 20000 χλμ οπου εχω παρει και αδεια γιατι προετοιμαζομαι για μαχη που δεν ξερω που θα καταληξει καθοτι το προβλημα ειναι σοβαρο και αυτοι συνεχιζουν να κανουν την κοτα.

Οποτε που ειναι η γιαπωνεζικη αξιοπιστια και περισσοτερο η αναληψη εξαρχης, και αφου εχει διαπιστωθει προβλημα, της ευθυνης και αντικαταστασης του?

Φουμαρα κοινως.

Αν ηταν καμμια επισκευη του 50αρικου ισως να την εκαναν στην εγγυηση, αλλα επειδη ειναι κιβωτιο, παιζει δε να ειναι η λειτουργια του δισκου-πλατω με την ηλεκτρονικη μοναδα του που κανει τις αυτοματες αλλαγες και υπαρχει κοστος, πανε να την κανουν με ελαφρα πηδηματακια και να ισχυριστουν οπως φανταζομαι οτι ειναι θεμα χρησης καθοτι αναλωσιμο η οτι ειναι φυσιολογικη λειτουργια του.

Αν ειναι ετσι η φυσιολογικη λειτουργια των γιαπωνεζικων σειριακων τοτε αυτοι ειναι ακομα στην εποχη των παγετωνων σε συγκριση με το dsg της VW, ετσι γιατι ο ορος 'γιαπωνεζικο' εχει υπερεκτιμηθει.Οχι οτι δεν ειναι αξιοπιστα αλλα οχι και οτι ειναι αλεξισφαιρα.

Και να φανταστεις οτι πηρα γιαπωνεζικο για την γυναικα μου ειδικα για να μην με ζαλισει ποτε με 'προβληματα' για να γλυτωσω τα τρεξιματα τα οποια τελικα δεν γλυτωσα.

Αδερφε τι έγινε? Εσύ έλεγες ότι με τον τσαμπουκα δεν γίνεται δουλειά, κάτι για διπλωματιά έλεγες και κλπ. τι έγινε τώρα φτάσαμε στη μάχη?

Είδες τελικά ότι χωρίς τσαμπουκά στην Ελλάδα δεν γίνεται τίποτα. Αλλά όπως λέει και μια παροιμία ξένες ραβδιές σε ξένο κ...ο.

Εκτος βέβαια κι αν βρεις κανέναν αρχιτεχνίτη και φτιάξει μια ωραία αναφορά με κανά χαρτζιλίκι και του εγκρίνουν να στο περάσει εγγύηση.

Είδες πως έρχεσαι στα λόγια μου...

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μονος σου τα λες μονος σου τα ακουεις.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτα που λεω και μετα να αστειευεσαι.

Ο φιλος με το προβλημα παραπανω δεν ειχε ΚΑΜΜΙΑ προγενεστερη αναφορα του προβληματος του ωστε να πατησει καπου και να αξιωσει αποζημιωση, εκτος οτι τους το ειπε στα 45000 χλμ με τα γνωστα αποτελεσματα γι'αυτο και δεν

χωρουσε τσαμπουκας οπως ειπα και οπως εγινε.

Στην δικη μου περιπτωση απο τα πρωτα χλμ εχω κανει 3 γραπτες αναφορες για το προβλημα και να εισαι σιγουρος οτι οτι επισκευη και να γινει με το καλο η κακο θα γινει δωρεαν και χωρις διπλωματια και λαδακι.

Απλα ειναι το αυτοκινητο της γυναικας μου και δεν εχω τον χρονο να σχοληθω σοβαρα μαζι του.

Την διπλωματια και το 'λαδακι' το χρειαζεσαι αν καπου εχεις βρεγμενη την φωλια σου (ειτε απο αμελεια να καταγραψεις το προβλημα απο την αρχη ειτε αν νομιζεις οτι μπορει να ειναι και δικο σου λαθος κλπ).

Μην με αναγκαζεις να ξαναγραφω τα ιδια και τα ιδια, εχει καταντησει βαρετο.

Τωρα αν εσυ εβγαλες το συμπερασμα οτι με την τακτικη σου ο φιλος πιο πανω βρηκε λυση στο προβλημα του μαλλον για καποια αλλη περιπτωση θα αναφερεσαι.

Οσο για ποιανου τα λογια επαληθευτηκαν ας το κρινουν οι αλλοι.

Ας μην συνεχιστει αυτη η ανουσια αντιπαραθεση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μονος σου τα λες μονος σου τα ακουεις.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτα που λεω και μετα να αστειευεσαι.

Ο φιλος με το προβλημα παραπανω δεν ειχε ΚΑΜΜΙΑ προγενεστερη αναφορα του προβληματος του ωστε να πατησει καπου και να αξιωσει αποζημιωση, εκτος οτι τους το ειπε στα 45000 χλμ με τα γνωστα αποτελεσματα γι'αυτο και δεν

χωρουσε τσαμπουκας οπως ειπα και οπως εγινε.

Στην δικη μου περιπτωση απο τα πρωτα χλμ εχω κανει 3 γραπτες αναφορες για το προβλημα και να εισαι σιγουρος οτι οτι επισκευη και να γινει με το καλο η κακο θα γινει δωρεαν και χωρις διπλωματια και λαδακι.

Απλα ειναι το αυτοκινητο της γυναικας μου και δεν εχω τον χρονο να σχοληθω σοβαρα μαζι του.

Την διπλωματια και το 'λαδακι' το χρειαζεσαι αν καπου εχεις βρεγμενη την φωλια σου (ειτε απο αμελεια να καταγραψεις το προβλημα απο την αρχη ειτε αν νομιζεις οτι μπορει να ειναι και δικο σου λαθος κλπ).

Μην με αναγκαζεις να ξαναγραφω τα ιδια και τα ιδια, εχει καταντησει βαρετο.

Τωρα αν εσυ εβγαλες το συμπερασμα οτι με την τακτικη σου ο φιλος πιο πανω βρηκε λυση στο προβλημα του μαλλον για καποια αλλη περιπτωση θα αναφερεσαι.

Οσο για ποιανου τα λογια επαληθευτηκαν ας το κρινουν οι αλλοι.

Ας μην συνεχιστει αυτη η ανουσια αντιπαραθεση.

Επειδή το τραβάς το σκοινί.

Πρώτον δεν αστειεύομαι. Αυτός που αστειεύται με τους άλλους είσαι εσύ με τις «ανόητες» αναφορές σου. Τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ μου είναι πολύ καλά, πίστεψε με ξέρω να διαβάζω τι γράφει ο καθένας.

Δεν έχει προγενέστερη αναφορά αλλά δεν είχε πρόβλημα πριν την επισκευή.

Το ότι δεν του το κάλυψαν δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Γιατί ακριβώς αυτοί βασίζονται στο ότι δεν πρόκειται να το κυνηγήσει.

Δεύτερον την διπλωματία και το λαδάκι δυστυχώς δεν το χρειάζεσαι όταν έχεις βρεγμένη την φωλιά σου αλλά και όταν θέλεις να αποφύγεις την δικαστική διαδικασία μετριάζοντας την ζημιά.

Τρίτον εγώ με τον τσαμπουκά μου (αλλά και με τον νόμιμο τρόπο, βλέπε δικαστηρια) όπως και αρκετοί από εδώ μέσα αν κάτσεις και διαβάσεις θα δεις ότι στο τέλος έκαναν τη δουλειά τους.

Επίσης διαβασε στα προβληματα ένα μοτερ που έσπασε «μαμα» και δεν του το καλύπτουν και θα καταλάβεις. Εκτός αν ζεις σε άλλη χώρα.

Και τέταρτον την κουβέντα θα την κλείσω εγώ όχι εσύ αλλά μετά την προαναφερθείσα αναφορά

Και επαναλαμβάνω άλλη μια φορά την παροιμία «ότι ξένες ραβδιές σε ξένο κ...ο»

ΥΓ. Θα ήθελα να μου απαντήσεις αλλά και στους υπόλοιπους τι έγινε τελικά με το αυτοκινητο σου και με ποιο τρόπο έτσι για την ιστορία για να δούμε τελικά πως έλυσες τα προβληματα.

Και συγνώμη για ένταση.

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου, δεν πιστευω οτι θα σου πω τι θα γινει με το αυτοκινητο μου, απλα για να μην σε ζαλιζω με τις

'ανοητες΄αναφορες μου!!

Ετσι μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.