Jump to content
nikolakis

Tι Laptop μου προτείνετε?

Recommended Posts

Μιας και θέλω να αγοράσω laptop ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο, μόνο που ενδιαφέρομαι μόνο

για 13.3 inch και κόστος μέχρι περίπου 1500¤.

Και έχω και 2 ακόμα ερωτήσεις:

1. Αξίζει να περιμένω να πάρω με windows 7 ή όχι??

2. Αυτά τα acer τα timeline που έχουν αυτονομία περίπου 9 ώρες τα έχει δοκιμάσει κανείς??ή να έχει ακούσει κάτι??Αξίζει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites

παρε mac να σωθεις εκτος.....κ αν το θελεις

για καθημερηνη χρηση οποτε ψαξε να βρεις

ενα με xp....η τουλαχιστον να εχει drivers

για xp ! για να ειναι πολυχρηστικο!

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/82103/Sony-Vaio-VGN-SR41M-S-P-W.html

ή και κάποιο άλλο από εδώ

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html?keyphrase=vaio+13

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

γιατι με το mac δεν μπορεις να κανεις καθημερινη χριση;

mac παρε ειναι η καλυτερη αγορα που εκανα ποτε!

δεν θα το μετανιωσεις ουτε λιγο και αφου μπορεις να διαθεσεις και τοσα

μη το σκευτεσε καν!

www.rainbow.gr

ριξε μια ματια

Link to comment
Share on other sites

DELL η καλύτερη εταιρεία σε εξυπηρέτηση και σέρβις. Eγω εχω το XPS1730 17" 2HD :o

+10000

Τo xps το 13,3 είναι πολύ καλό και σε αρκετά καλή τιμή.... :lol:

αν βέβαια δεν θες να πας σε μακ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα MAC είναι πάρα πολύ μακράν ..... τα καλύτερα. Έχει πάρει το ξαδερφάκι μου και τα έπαιξα. Νόμιζω είναι και τα μοναδικά με LED οθόνη.

Εγώ έχω πάρει (λόγω της συζύγου) SONY VAIO. Δεν είχα κανένα πρόβλημα άλλα το θεωρώ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Με χάλασε επίσης ότι πήρα HDMI καλώδιο για να το συνδέσω στην Full-HD TV μου, αλλά η κάρτα γραφικών υποστηρίζει HD-ready και όχι Full-HD. (Τόσα λεφτά και δε μπορούσαν να βάλουν μια κάρτα που να υποστηρίζει full-HD ???).

Λόγω δουλειάς (υπεύθυνος δικτύων Δεδομένων) χειρίζομαι κατά καιρούς πολλά laptop. Νομίζω ότι Dell και HP ξεχωρίζουν, ενώ δε θα έπαιρνα ποτέ Toshiba. Για τα Acer, ούτε κρύο, ούτε ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Τα Mac είναι κορυφαία αλλά και ακριβά.

Τα dell έχουν όντως καλό support και για αυτό επιλέγονται από αρκετές εταιρείες. Είχα παλαιότερα HP Pavilion και ήταν αρκετά καλό. Το κράτησα για 5 χρόνια και εδώ και 2 μήνες έχω ένα Acer Aspire με Intel Core i3 επεξεργαστή που είναι ότι πιο πρόσφατο στην τεχνολογία και αρκετά καλό όταν εκτελούνται διάφορες εργασίες ταυτόχρονα (multitasking).

Το μόνο μειονέκτημα του Acer σε σχέση με το HP που είχα, είναι ο ήχος που δεν είναι τόσο super επειδή όμως το ΗΡ είχε harman karbon ηχεία δικαιολογείται εν μέρει η διαφορά.

Πάντως σε σχέση με πριν από 5 χρόνια που τα laptop κόστιζαν από 800 ευρώ με Celeron και από 1000 ευρώ τα αξιόλογα με Pentium επεξεργαστή (μονού πυρήνα τότε) έχει αλλάξει η αγορά εντελώς και είναι πλέον πιο προσιτά.

Η μάρκα πάντως για μένα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, πέραν της εμφάνισης και του φινιρίσματος, όσο τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα laptop δηλ. σύγχρονο επεξεργαστή (i3, i5 ή i7), DDR3 μνήμη, καλή κάρτα γραφικών και επαρκή σκληρό δίσκο.

Καλό site με φίλτρα για επιλογή laptop έχει το Πλαίσιο :

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop.htm

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.