Jump to content
gregfrap

Ηλεκτρολογικα

Recommended Posts

Χαιρετώ άπαντα τα μέλη είμαι νέος στο club αλλα οχι νεος οδηγος και το προβλημα το οποίο θα περιγράψω δεν ξερω αν καποιος απο εσας το εχει υπ' όψιν του.

Ειμαι κατοχος ενος jetta mod.2007 1.6 . και πριν απο 3 εβδομαδες και καθως ειχα ξεκινηση απο το σπιτι με την οικογενεια διανυοντας μια

αποσταση 4 χλιομετρων εκδηλωθηκε ξαφνικα φωτια στην εσωτερικη ασφαλειοθηκη . !! ναι ετσι οπως το λεω ισα που προλαβα να βγαλω το κοσμο

έξω και να παρω πυροσβεστηρα και να την περιορισω μόνο στον χωρο της ασφαλειθοθηκης η οποια εγινε καρβουνο.

Η καιρικες συνθηκες ήταν βροχή και οι λειτουργιες εκείνη την στιγμη ηταν : υαλοκαθαριστηρες , αερας-βεντιλατερ στα μπροστινα τζαμια και

αντισταση πισω μπαμπριζ.

Το αυτοκινητο είναι εδω και 2-3 εβδομαδες είναι σε γνωστη αντιπροσωπεια της δυτικης Θεσσαλονικης προς αναζητηση της αιτιας και καθ'οσον με ενημερωσαν σημερα εχουν δωσει τεχνικα στοιχεια κατα προτροπή της κεντρικης αντιπροσωπειας Ελλαδος στο εργοστασιο στην Γερμανια και αναμενουν οδηγιες.

Επισης σε προηγούμενη επαφή με την αντιπροσωπεια Θεσ/νικης ειπώθηκε οτι στην κεντρικη αντιπροσωπεια έχουν κάποιες υποπτες αναφορές βλάβων στο πίσω μέρος.

Απο λίγη έρευνα που έκανα λίγο στο διαδίκτυο εντόπισα σε ξένο φόρουμ ακριβώς την ίδια αιτία και φυσικά αναζητώ και απο αυτο εδώ το club τυχόν ανάλογη περιπτωση που μπορεί να έχει εμφανιστεί.

Προσωπικά εχω σχηματισει την αποψη οτι υπαρχει κατασκευαστικο λάθος και μαλιστα άκρως επικίνδυνο που θα μπορουσε σε αυτη τη φαση να εξελιχτη προς δυσαρεστη κατευθυνση αν αναλογιστη κανεις οτι υπηρχε και ενα ενδεχομενο να μπλοκαρουν οι πορτες δηλαδη να κλειδωσουν.

Ισως λεω ......διορθωστε με αν κανω λαθος.

Επισης προσωπικα θεωρω υποπτη την λειτουργια της πισω αντιστασης του μπαμπριζ.

Παραθετω το link με την σχετικη αντιστοιχη αναφορα http://rapairpal.com/volkswagen-jetta-2007

Επισης η ερωτηση μου ειναι αν θα πρεπει η ζημια να καλυφθει έφοσον υπαρχουν σήμαδια κατασκευαστικου λάθους απο την αντιπροσωπεια παρ'οτι η εγγυηση εχει ληξη στις 29/5/09 ?

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση μέλους mourkos :

(κατά λάθος πάτησε αναφορά αντί για απάντηση)

Καλο βραδυ σε όλους τους φίλους .

Έχω το TSI 140 από το 2007, έχω κάνει 39000 χιλιόμετρα και μεχρι σήμερα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Τώρα τελευταία όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τους διακόπτες του κλιματισμού. Όταν προσπαθώ να ανεβάσω ή να κατεβάσω την θερμοκρασία η ένδειξή δίπλα γράφει άλλα ντ άλον. Μπορεί δηλαδή να έχει 23 βαθμούς Κελσίου και εγώ να γυρνώ τον διακόπτη στους 25 αλλά αυτό να δείχνει π.χ. 21 βαθμούς.

Μήπως έχει τύχει σε κάποιον και ίσως μπορεί να με βοηθήσει?

Ξέρετε τι μπορεί να φτάει? Μήπως θέλει άλλαγμα ο διακόπτης?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επ'αυτου του θεματος επανερχομαι αγαπητα μελη και το αυτοκινητο παραμενει ως εχει 1,5 μηνα τωρα και ακομη μου λενε σε ενα μηνα απο τωρα θα ερθει το σετ καλωδιωσης για αντικατασταση τωρα ποιον να "στολισης" την VW η τους ενδιαμεσους .

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ.

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΑ.. ΙΑΠΩΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΙΑΠΩΝΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΥΠΑΙΤΙΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ,ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ CLIMA ΚΤΛ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΦΑΝΗΚΕ Ο ΑΙΤΙΟΣ (Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙΟΥ)ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ Η ΕΡΓΑΣΙΕΣΕΙΠΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ CONTROL ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΩΣ.

Υ.Γ

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ "ΚΡΑΞΙΜΟ" ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΡΙΞΑ ΣΥΝΕΤΕΛΕΣΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΠΗΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΥΠΑΙΤΙΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ,ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ CLIMA ΚΤΛ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΦΑΝΗΚΕ Ο ΑΙΤΙΟΣ (Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙΟΥ)ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ Η ΕΡΓΑΣΙΕΣΕΙΠΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ CONTROL ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΩΣ.

Υ.Γ

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ "ΚΡΑΞΙΜΟ" ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΡΙΞΑ ΣΥΝΕΤΕΛΕΣΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.

Χαρά στο κουράγιο σου φίλε.:whistling:Εγώ θα τους είχα ισοπεδώσει με οδοστρωτήρα.:drinks:¶κου 3 μήνες για 1 πλεξούδα!!!machinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.