Jump to content
STY

Σπασμένο Gt170

Recommended Posts

Απο που αποδεικνυεται οτι ειναι μεγαλη απατη η επεκταση εγγυησης??

Ξερεις τι τελικα επαθε το αυτοκινητο, εννοω επισημη αναφορα αντιπροσωπειας, και δεν το καλυπτει η εγγυηση?

Εγω παντως αν και εχω ζητησει απο το παιδι, μαζι και με αλλους που διαβαζουν, δεν εχουμε λαβει απαντηση περι του τι ακριβως ζημια εχει γινει και πως.

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ετσι ευκολα ολα.

Ασε να βγει το επισημο πορισμα απο την αντιπροσωπεια και μετα ας πουμε οτι νομιζουμε.

Σωστα. Η ισοπεδωση μερικων στο θεμα της επεκτασης ειναι φοβερο. Στο κατω κατω επειδη ολοι λενε για τα ¤500 που κοστιζει, αγοραζουν αμαξι ¤20000+ και σκεφτονται τα ¤500? Δε το καταλαβαινω καθολου. :D

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά οσο αφορά τα ασφαλιστικά, μην το παίρνετε ελαφριά (δεν είναι μαύρο-άσπρο) δεν μιλάω μόνο για την επέκταση άλλα και ενδεχομένως για άλλα ασφαλιστικά που έχετε.

Αρμόδια για κάθε σας διεκδίκηση, σε περίπτωση διαφωνίας σας με τις εταιρείες, είναι τα Ελληνικά δικαστήρια και σας τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ενας είναι ο δρόμος σε τέτοιες περιπτώσεις να καταφεύγετε στην δικαιοσύνη.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά οσο αφορά τα ασφαλιστικά, μην το παίρνετε ελαφριά (δεν είναι μαύρο-άσπρο) δεν μιλάω μόνο για την επέκταση άλλα και ενδεχομένως για άλλα ασφαλιστικά που έχετε.

Αρμόδια για κάθε σας διεκδίκηση, σε περίπτωση διαφωνίας σας με τις εταιρείες, είναι τα Ελληνικά δικαστήρια και σας τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ενας είναι ο δρόμος σε τέτοιες περιπτώσεις να καταφεύγετε στην δικαιοσύνη.

+1 και να δεις πως γίνονται «κότες» πριν φτάσουν σε δίκη

Link to comment
Share on other sites

Πές μας αν έχεις καμμία εξέλιξη γιατί το θέμα είναι αρκετά σοβαρό. Αν έχεις πάρει κανένα report από Kosmocar κλπ.

Πιστεύω ότι αφορά όλους μας

Link to comment
Share on other sites

+1 και να δεις πως γίνονται «κότες» πριν φτάσουν σε δίκη

Καθόλου κότες δεν γίνονται.Αυτοί πληρώνουν δικηγόρους με το μήνα να κάνουν αυτή τη δουλεια και δεν εχουν να χάσουν τίποτα.Εσύ θα χάσεις χρόνο (μάλλον χρόνια) ,χρήμα (σε δικηγόρους και συνεργεία) για το ΑΝ δικαιωθείς τελικά.Μακρύς ο δρόμος φίλε μου και δεν ειναι στρωμένος με ροδοπέταλα.

Πές μας αν έχεις καμμία εξέλιξη γιατί το θέμα είναι αρκετά σοβαρό. Αν έχεις πάρει κανένα report από Kosmocar κλπ.

Πιστεύω ότι αφορά όλους μας

Τι να μας πεί-ο τύπος έγραψε την ιστορία του και δεν ξαναεμφανίστηκε!

Link to comment
Share on other sites

Τι να μας πεί-ο τύπος έγραψε την ιστορία του και δεν ξαναεμφανίστηκε!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παιδια, καποιος να μας βγαλει το αγκιστρι!!

Γι'αυτο και δεν υπηρχε επισημη αναφορα απο την αντιπροσωπεια του, οσο και να το ζητουσαμε!!!!

Γι'αυτο και η επιφυλακτικοτητα μου στα λεγομενα του.

Μου αρεσει που τσακωνομασταν κιολας για το ποιος εχει δικιο.

Administrator μηπως να διαγραφει το θεμα?

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παιδια, καποιος να μας βγαλει το αγκιστρι!!

Γι'αυτο και δεν υπηρχε επισημη αναφορα απο την αντιπροσωπεια του, οσο και να το ζητουσαμε!!!!

Γι'αυτο και η επιφυλακτικοτητα μου στα λεγομενα του.

Μου αρεσει που τσακωνομασταν κιολας για το ποιος εχει δικιο.

Administrator μηπως να διαγραφει το θεμα?

Αυτό είναι αντιδημοκρατικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αντιδημοκρατικό.

Συμφωνώ ότι είναι αντιδημοκρατικό, αλλά μήπως κάναμε τόσο κόπο για το ΤΙΠΟΤΑ???

Εγώ πιστεύω ότι ο STY ήταν "βαλτός" thumbsdown.gif Βλέποντας το προφίλ του έχει να μπει από τότε που πόσταρε όπως επίσης έχει και διαφήμιση ιστοσελίδων μαγαζιών!

Γνώμη μου πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αντιδημοκρατικό.

Η δημοκρατια εχει γινει μια πολυ παρεξηγημενη εννοια.

Που δηλ αρχιζει η δημοκρατια και που τελειωνει για τον καθενα.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφερει την αποψη του αλλα οχι και να στηριζουμε μια συζητηση σε κατι ανυπαρκτο η εστω χωρις σωστη πληροφορηση.

Απο τη ημερα που πρωτοποσταρε το 'προβλημα' δεν ξαναεμφανιστηκε για να δωσει απαντησεις σε καποια βασικα πραγματα που ρωτηθηκαν.

Αυτο δεν ειναι περιεργο???

Μηπως τελικα δεν ισχυει τιποτα απο αυτο και εμεις αδικα χανουμε χρονο για καποιον που ισως, λεω ισως με καθε επιφυλαξη, μπορει να το εκανε για πλακα??

Αυτο ειναι δηλ δημοκρατικο και το να ζητησω να κλεισει το θεμα βασει των παραπανω ειναι αντιδημοκρατικο?

Επειδη δηλ δεν θελω να παριστανω (οπως πιστευω και οι υπολοιποι) το κοροιδο ειμαι λαθος?

Μακαρι να ειμαι λαθος και θα ζητησω και συγγνωμη, αν πραγματικα εμφανιστει ο STY και απαντησει σε οσα εχει ερωτηθει με στοιχεια οχι με αερολογιες.

Δεν ξερω ομως αλλα κατι μου λεει οτι αυτο δεν θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

με 450 ε αντι 500 ασφαλιζω εγω τα αμαξια σας.

ιδιωτης ειμαι αλλα πιστεψτε με θα σας καλυψω καθε ζημια.

αλλα δε δεχομαι κατω των 10 συνολικα αυτοκινητων.

οποιος δεν εχει καταλαβει πως δεν αξιζει να δωσεις 500ε και προκαταβολικα για 2 χρονια εγγυηση, τι να πω. απλα υπομονηκ ια μετα τα 2 χρονια ας πει ο καθενας αν τελικα τα "χρησιμοποιησε" αυτα τα 500 ευρω.

και ολοι εσεις που δινετε τα 500, γιατι δεν κανετε και μεικτη ασφαλεια;

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι δεν κανουμε?

Κανουμε και παρακανουμε, αλλα τι δουλεια εχει η μεικτη με την επεκταση εγγυησης??

Σωστός!!!

Και μην ξεχνάμε ότι μία μεικτή ασφάλεια έχει 500 ευρώ το 6μηνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο που αποδεικνυεται οτι ειναι μεγαλη απατη η επεκταση εγγυησης??

Ξερεις τι τελικα επαθε το αυτοκινητο, εννοω επισημη αναφορα αντιπροσωπειας, και δεν το καλυπτει η εγγυηση?

Εγω παντως αν και εχω ζητησει απο το παιδι, μαζι και με αλλους που διαβαζουν, δεν εχουμε λαβει απαντηση περι του τι ακριβως ζημια εχει γινει και πως.

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ετσι ευκολα ολα.

Ασε να βγει το επισημο πορισμα απο την αντιπροσωπεια και μετα ας πουμε οτι νομιζουμε.

Προσωπικα ημουν υπερμαχος της επεκτασης της εγγυησης, καθως -λογω αντικειμενου- εχουν δει πολλα τα ματια μου, αλλα τωρα τελευταια κι εγω μαθαινω και ακουω πολλα "περιεργα".

Ακομα δεν ξερω αν ταιριαζει η λεξη "απατη", αλλα ειμαι απολυτα βεβαιος πως εαν είχε διαβασει καποιος προσεκτικα τους ορους πριν αποφασισει, μου φαινεται σχεδον απιθανο να ειχε πληρωσει.

Και δεν αναφερομαι στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα γενικα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ημουν υπερμαχος της επεκτασης της εγγυησης, καθως -λογω αντικειμενου- εχουν δει πολλα τα ματια μου, αλλα τωρα τελευταια κι εγω μαθαινω και ακουω πολλα "περιεργα".

Ακομα δεν ξερω αν ταιριαζει η λεξη "απατη", αλλα ειμαι απολυτα βεβαιος πως εαν είχε διαβασει καποιος προσεκτικα τους ορους πριν αποφασισει, μου φαινεται σχεδον απιθανο να ειχε πληρωσει.

Και δεν αναφερομαι στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα γενικα...

Με τον όρο "επέκταση εγγύησης" εγώ ως πελάτης αντιλαμβάνομαι πως ό,τι ακριβώς ίσχυε τα πρώτα χρόνια της εγγύησης, θα επεκταθεί για ακόμη 2 χρόνια.

Σε αντίθετη περίπτωση δεν πρόκειται για επέκταση, αλλά για διαφορετική εγγύηση.

Κι εκεί ίσως βρίσκεται η μπανανόφλουδα..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...

έχω ένα Golf V Gt 170ps μοντέλο αύγουστος 06΄ με 61000 χλμ.κ πριν 2 μήνες έσπασε το μοτέρ.

Συγκεκριμένα έσπασε με 120 χλμ στην Εθνικη προς Λαμία(ξεκινόντας για διακοπες)

Πριν σπάσει είχε γινει γενικό σερβις στην αντιπρόσωπεια των 60000χλμ(όπως κ όλα του τα σερβις)

Όταν το είχα παρει είχα κανει επέκτασης εγγυησης αλλα 2 χρόνια...αρα ειμαι στον τριτο χρονο τωρα...οποτε λογικα περιμενα να μου καλυψουν τη ζημια.

Απο την εθνικη με πηρε η οδικη κ με μετεφερε στην αντιπροσωπεια(αν θελετε την αναφερω)

Διαπιστωθηκε η εξης βλαβη:Σπασμένες βαλβιδες στον πρωτο κ τεταρτο κυλινδρο επισης ο τεταρτος εχει ''παρει'' κιολας,με συνεπεια στραβους εκκεντροφορους κ μπιελες.

Αχρηστος ο κορμος κ θέλει ολος αντικατασταση...στελνουμε το αιτημα στην Cosmocar η οποια το απορριπτει...πιο συγκεκριμενα ''Δεν εγκρινεται,υπαιτιοτητα πελατη''

Η απαντηση τους ηρθε μετα απο 13 εργασιμες...

Η συγκεκριμενη αντιπροσωπεια(να την αναφερω;;:) που ειχα αγορασει το αμαξι κ στην οποια το μετεφερα με εξυπηρετησε κ με εξυπηρετει ακομα με αμαξι αντικαταστασης

(παρολο που μου ειπαν οτι δε γινεται οσο καιρο ειναι χαλασμενο το αμαξι σας να εχετε το αμαξι αντικαταστασης...η αντιπροσωπεια μου δηλωσε οτι το θεμα δεν ειναι πλεον στο χερι της κ δεν μπορουν να κανουν τιποτα παρολο αυτα το εχω ακομα)

Μετα απο πολλες διαπραγματευσεις κ συζητησεις(κ κατοπιν συμβολη δικηγορου,ο οποιος μιλησε με cosmocar,allianz) μου ειπαν οτι τελικα δεν στο φτιαχνουμε ενω εχεις εγγυηση...οποτε η μονη μου λυση ειναι αγωγη κ προσφυγη στα δικαστηρια.

Με λιγα λογια εχω εγγυηση κ δε μου καλυπτουν τη ζημια...το γιατι δεν το ξερω...

Ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα το αυτοκινητο μου να παραμενει λυμενο-διαλυμενο μεσα στην αντιπροσωπεια(η οποια με παιρνει τηλ κ με ρωταει τι θα γινει με την υποθεση του αυτοκινητου μου) εδω κ 58 μερες.

Να σημειωθει οτι το αυτοκινητο ειναι εντελλως απειραχτο...μονο ζαντες εχουν αλλαχθει με 19' κ ενας προφυλακτηρας Gti...στρωθηκε οσο καλυτερα γινοταν...ανοιχθηκε μετα τις 10000χλμ.περιοδικα κ τροφοδοτειτε με βενζινη απο δικο μου βενζιναδικο κ μονο κατοσταρα.

Αν εχετε καποια συμβουλη η καποια αντιστοιχη περιπτωση θα ηθελα τη γνωμη σας...!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Δυστυχως , απο τη στιγμη που η ζημια εγινε μετα την ληξη της εργοστασιακης εγγυησης και δεν πληρωνει ο κατασκευαστης , η αποζημιωση απο κεντρικη αντιπροσωπεια μεσω συνεργαζομενου ασφαλιστικου φορεα , ειναι δυσκολη . Υπαρχουν τα "ψιλα γραμματα" στα εγγραφα (σαν αυτα που αναρτηθηκαν) και θα επικαλεστουν το παν για να μην πληρωσεις . Την υποθεση κυνηγησε την νομικα και... καλη τυχη. Δεν υπαρχει αλλος τροπος .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ημουν υπερμαχος της επεκτασης της εγγυησης, καθως -λογω αντικειμενου- εχουν δει πολλα τα ματια μου, αλλα τωρα τελευταια κι εγω μαθαινω και ακουω πολλα "περιεργα".

Ακομα δεν ξερω αν ταιριαζει η λεξη "απατη", αλλα ειμαι απολυτα βεβαιος πως εαν είχε διαβασει καποιος προσεκτικα τους ορους πριν αποφασισει, μου φαινεται σχεδον απιθανο να ειχε πληρωσει.

Και δεν αναφερομαι στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα γενικα...

Επειδη αναφερομαστε στην συγκεκριμενη επεκταση πιστευω οτι τα 340 ευρω που εδωσα ειναι μονο ενα μικρο μερος απο το κοστος ζημιας που μπορει να προκυψει, ειδικα στα 2 επιπλεον χρονια.

Σωστα λες οτι δεν αναφερεσαι στην συγκεκριμενη επεκταση γιατι αν διαβασεις τους ορους και εξαιρεσεις θα συμφωνησεις μαλλον μαζι μου.

Επειδη ειμαι απο τους 'ψειρες' που κανω σχεδον 20 χρονια μεικτη ασφαλιση, αναγκαστικα εχω μαθει να βλεπω ολους τους ορους και εξαιρεσεις για να μην βρεθω προ εκπληξεων οπως συχνα συμβαινει.

Το σωστο ειναι οτι δεν ειναι οπως διαφημιζεται επεκταση 'εργοστασιακης εγγυησης' (και γι'αυτο ειχα κανει τις αναλογες διαμαρτυριες σε Κοσμοκαρ για παραπλανητικη διαφημιση, ασχετως αν την επεκταση θα την επαιρνα ουτως η αλλως γιατι μου καλυπτε τα περισσοτερα, οπου και πηρα απαντηση για το τι πραγματικα καλυπτει, γιατι αντιθετα με τα οσα λεγονται και η Κοσμοκαρ εχει σχεση με την εγγυηση και οχι μονο η Allianz, γι'αυτο και ασχοληθηκαν μαζι μου και δεν με εστειλαν απευθειας στην ασφαλιστικη για οποιες διευκρινισεις) απλα δεν καλυπτει ολα οσα καλυπτει η εργοστασιακη (κυριως στο εσωτερικο του αυτοκινητου απο θεμα ταπετσαριας/καθισματων και σε μερικα αλλα εχει οριο 50000 χλμ) αλλα καλυπτει πανω απο το 80% και ειδικα ευπαθη οπως μοτερακια, ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα, αντλιες, συστημα ψυξης (με καποιες εξαιρεσεις), βαλβιδες και ειδικα οπως στην περιπτωση μου κιβωτιο dsg κλπ κλπ.

Επι του προκειμενου υπαρχουν μονο μερικα που δεν καλυπτονται, και εχουν αναφερθει σε αλλα ποστ, αλλα και αυτα υπο προυποθεσεις.

Μηπως υπαρχουν πουθενα παραπονα για μη τηρηση των ορων σε περιπτωση ζημιας?

Αντιθετα εχω διαβασει οτι αρκετα εχουν καλυφθει μεσω της επεκτασης.

Αν υπαρχει κατι αντιθετο ας το πει καποιος με στοιχεια ομως και οχι αοριστα, ωστε να το μαθει ο κοσμος και να μην παραπλαναται, διαφορετικα ας μην αναφερονται αρνητικες αποψεις εκ του μηδενος.

Βεβαια αν παλι κανω την επεκταση και παρακαλω να μου βγει ζημια για να 'ρεφαρω' η λειωνω το αυτοκινητο (απο πασης αποψεως) και μετα θελω να καλυπτω καθε ζημια μεσω της εγγυησης ε καπου το εχω δει αλλοιως το πραγμα.

Με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να κανουμε και ασφαλιση στα αυτοκινητα μας.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχουν πουθενα παραπονα για μη τηρηση των ορων σε περιπτωση ζημιας?

Αντιθετα εχω διαβασει οτι αρκετα εχουν καλυφθει μεσω της επεκτασης.

Αν υπαρχει κατι αντιθετο ας το πει καποιος με στοιχεια ομως και οχι αοριστα, ωστε να το μαθει ο κοσμος και να μην παραπλαναται, διαφορετικα ας μην αναφερονται αρνητικες αποψεις εκ του μηδενος.

Προσεξε να δεις τι γινεται:

Εχω μαθει αρκετες περιπτωσεις, οπου για να γινει τελικα χρηση της συγκεκριμενης εγγυησης, επρεπε ο πελατης να καταφυγει σε νομικα μεσα, μεσω εξωδικων, απειλων κ.λ.π., ενω σε καθε περιπτωση, πρωτα ειχε γινει ολοκληρο θεμα και μετα υπηρξε αντιδραση. (και δε μιλαω για αλλαγη φουσκας μοχλου ταχυτητων)

Σιγουρα απο το "τιποτα", η συγκεκριμενη εγγυηση ειναι κατι.

Ομως, οταν εχεις π.χ. μια χαλασμενη αντλια βενζινης και η πρωτη απαντηση που εχεις ειναι "δεν καλυπτεται", αυτοματως μπαινεις σε μια περιεργη λογικη, του τι ειναι τελικα αυτο που πληρωσες και στο γιατι πρεπει ντε και καλα να γινει πρωτα "τσαμπουκας" ή εστω συζητηση και μετα να καλυφθεις...

Δυστυχως δεν μπορω να μπω σε παραπανω λεπτομεριες, ξερεις πολυ καλα πως προσωπικα ποτε δε λεω "λογια του αερα", αλλα πραγματικα ευχομαι τη συγκεκριμενη εγγυηση να μην τη χρειαστει κανενας σας/μας...

Και φυσικα, υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις που καποιος καλυφθηκε απο τη συγκεκριμενη εγγυηση, αλλα πολυ σπανια "με τα χερια κατω".

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όταν μου πούλησαν την επέκταση εγγύησης δε μου εξήγησαν τις εξαιρέσεις. Συγκεκριμένα, δεν είχαν ούτε καν συμβόλαιο να μου δείξουν. Έπρεπε να βασιστώ στο λόγο του π@π@ρ@ χαρτογιακά πωλητή που το παρουσίαζε σα μοναδική ευκαιρία ξένοιαστης οδήγησης. Μοναδική ευκαιρία για να με αναγκάζουν να κάνω service εκεί επί 4 χρόνια. Για να πληρώνω το λάδι 25 ευρώ το λίτρο. Για να χρεώνουν 100 ευρώ σε ελέγχους που δεν κάνουν. Για να πληρώνουμε τη συντήρηση στα VW όσο πληρώνουν άλλοι σε BMW και Porsche. Δεν είμαι υπερβολικός, έχω και αποδείξεις.

Δεν πειράζει όμως. Οι πωλήσεις τους έχουν ήδη πέσει και τα χειρότερα δεν τα έχουν δει ακόμη. Τον Δεκέμβρη θα βαράνε μύγες. Το 2010 θα κυνηγούν αγοραστές με καραμπίνες. Γιατι ναι, το προϊόν είναι καλό αλλά πρέπει να το υποστηρίζεις κιόλας.

Όσο για την Allianz, τι να πω. Μέλος της AIG δεν είναι?

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ Η ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ(ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΖΗΜΙΕΣ ΤΩΝ 50 ΕΥΡΩ) ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΤΙ ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ. ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ VW ΑΝ ΠΑΡΩ ΠΟΤΕ ΤΡΙΤΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ SERVICE ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ Η ΚΟΣΜΟΚΑΡ ΠΟΥ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΙ ΠΕΝΤΟΧΙΛΙΑΡΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όταν μου πούλησαν την επέκταση εγγύησης δε μου εξήγησαν τις εξαιρέσεις. Συγκεκριμένα, δεν είχαν ούτε καν συμβόλαιο να μου δείξουν. Έπρεπε να βασιστώ στο λόγο του π@π@ρ@ χαρτογιακά πωλητή που το παρουσίαζε σα μοναδική ευκαιρία ξένοιαστης οδήγησης. Μοναδική ευκαιρία για να με αναγκάζουν να κάνω service εκεί επί 4 χρόνια. Για να πληρώνω το λάδι 25 ευρώ το λίτρο. Για να χρεώνουν 100 ευρώ σε ελέγχους που δεν κάνουν. Για να πληρώνουμε τη συντήρηση στα VW όσο πληρώνουν άλλοι σε BMW και Porsche. Δεν είμαι υπερβολικός, έχω και αποδείξεις.

Σωστος ο Αρης.

Αυτο ειναι ολο το "ζουμι"... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μοναδική ευκαιρία για να με αναγκάζουν να κάνω service εκεί επί 4 χρόνια. Για να πληρώνω το λάδι 25 ευρώ το λίτρο. Για να χρεώνουν 100 ευρώ σε ελέγχους που δεν κάνουν. Για να πληρώνουμε τη συντήρηση στα VW όσο πληρώνουν άλλοι σε BMW και Porsche. Δεν είμαι υπερβολικός, έχω και αποδείξεις.

Κωστα και Αρη και Βασιλη (συγνωμη για την οικοιοτητα, με τον Κωστα γνωριζομαστε οποτε ενταξει, με τα αλλα δυο παιδια οχι αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα),

φυσικα και δεν ειναι αυτο το 'ζουμι' καθοτι μπορεις να κανεις το σερβις/αλλαγες σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο που ειναι και πιο φθηνα και οχι μονο σε αντιπροσωπεια.

Οσο για τα λαδια δεν εισαι υποχρεωμενος να παρεις τα δικα τους, παιρνεις απ'εξω ακριβως τα ιδια,

οπως κανω εγω και αλλοι πολλοι, αρκει να πληρουν τις προδιαγραφες φυσικα, με 13 ευρω το λιτρο και οτι αλλο ανταλλακτικο θελεις, αρκει και αυτο φυσικα να ειναι η γνησιο η προδιαγραφων και εισαι μια χαρα. Και βιβλιαρακια σφραγιζονται και δεν σου λεει απολυτως τιποτα κανενας.

Οποτε παει αυτο το θεμα.

Οσο για την εγγυηση πχ οπως αναφερθηκε της αντλιας καυσιμου αυτη οριζεται απο τους ορους/εξαιρεσεις ως καλυπτομενη εκτος της περιπτωσης που αποδειχθει ζημια που''προερχεται απο το καυσιμο.Απαραιτητα δειγμα βενζινης και τα παλαια ανταλλακτικα για ελεγχο''.

Μα ετσι ακριβως δεν καλυπτεται και απο την 2χρονη μαμα εγγυηση??

Δηλ ειναι φυσιολογικο να σου καλυπτουν τη ζημια οταν βαζεις ποιος ξερει τι για καυσιμο??

Και παντα να μιλαμε για μαμα καταστασεις.

Εγω και ο οποιοσδηποτε αλλος που εχει βαλει προγραμμα και δουλευουν αντλιες/μπεκ/πιεσεις/στροφαλοι/ημιαξονια/βασεις/κιβωτια κλπ στο 95% οταν εχουν προγραμματιστει για 50/60% και τα φτυσουν θα πρεπει να τρεχουμε να ζηταμε και τα ρεστα απο VW και ασφαλιστικες??

Αυτο δηλ ειναι νομιμο και η μη αποδοχη παρανομη?

Δεν πιστευω. Ασχετα αν με τα καταλληλα κονε γινονται ΟΛΑ.

Ειναι δηλ σωστο να επωμιζονται αλλοι την δικη μας τρελλα, και βαζω φυσικα και τον εαυτο μου μεσα.

Οχι βεβαια αλλα δυστυχως/ευτυχως ετσι ειναι τα πραγματα και ο καθενας αν του συμβει κατι, ακομα και να φταιει, θα προσπαθησει στις πιο πολλες περιπτωσεις να ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΠΩς ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΛΛΟς ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ και να σου πω και καλα κανει αν ο αλλος ειναι μια ασφαλιστικη η μια αυτοκινητοβιομηχανια. Οχι ομως οτι πρεπει και να το απαιτουμε εφοσον εχουμε βαλει κατα πολυ και εμεις το χερακι μας.

Γι'αυτο λεω οτι πρεπει να λεγεται οτι προβλημα εχει διαπιστωθει ακριβως οπως εχει γινει και οχι 'ακουσα' 'μου ειπαν' κλπ και βασικα γιατι πρεπει να κρυβονται και να μην λεγονται?

Ποιος θα θιχτει απο την αληθεια?

Εγω παντως αν μου συνεβαινε την επομενη μερα θα το ειχαν μαθει ολα τα φορουμ!

Να φοβηθω τι???

Σιγουρα η καθε ασφαλιστικη θα προσπαθησει με καθε τροπο (οπως συμβαινει και με μαμα εγγυησεις/εταιρειες) να αποφυγουν την αποζημιωση, ειδικα αν κατι δεν ειναι τοσο σαφες η προκειται για αναλωσιμο.

Παντως σε καμμια περιπτωση και εφοσον αυτα αναφερονται ρητα στα συμβολαια δεν μπορουν να αρνηθουν αποζημιωση που εμπιπτει μεσα στις υποχρεωσεις τους, γιατι και τα δικαστηρια σε τελικη φαση και αν φτασει εκει το θεμα θα ειναι εναντιον τους.

Γιαυτο και θα πρεπει να διαβαζουμε προσεκτικα του ορους και τα καλυπτομενα και να μην αφηνομαστε στα λογια το καθε πωλητη που σιγουρα στις περισσοτερες των περιπτωσεων και αυτος παει με αυτα που ακουει/του λενε και δεν εχει γνωση επακριβως του θεματος.

Παντως θα ηθελα μιας και υπαρχουν οπως λεγεται περιπτωσεις αντιδικιας που εχουν φτασει στα δικαστηρια να ηξερα καποιες λεπτομερειες για να κρινω και απο μονος μου.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όταν μου πούλησαν την επέκταση εγγύησης δε μου εξήγησαν τις εξαιρέσεις. Συγκεκριμένα, δεν είχαν ούτε καν συμβόλαιο να μου δείξουν. Έπρεπε να βασιστώ στο λόγο του π@π@ρ@ χαρτογιακά πωλητή που το παρουσίαζε σα μοναδική ευκαιρία ξένοιαστης οδήγησης. Μοναδική ευκαιρία για να με αναγκάζουν να κάνω service εκεί επί 4 χρόνια. Για να πληρώνω το λάδι 25 ευρώ το λίτρο. Για να χρεώνουν 100 ευρώ σε ελέγχους που δεν κάνουν. Για να πληρώνουμε τη συντήρηση στα VW όσο πληρώνουν άλλοι σε BMW και Porsche. Δεν είμαι υπερβολικός, έχω και αποδείξεις.

Δεν πειράζει όμως. Οι πωλήσεις τους έχουν ήδη πέσει και τα χειρότερα δεν τα έχουν δει ακόμη. Τον Δεκέμβρη θα βαράνε μύγες. Το 2010 θα κυνηγούν αγοραστές με καραμπίνες. Γιατι ναι, το προϊόν είναι καλό αλλά πρέπει να το υποστηρίζεις κιόλας.

Όσο για την Allianz, τι να πω. Μέλος της AIG δεν είναι?

Επειδή είμαι υπεύθυνος επέκτασης εγγύησης σε άλλη ασφαλιστική για αυτοκίνητα (ο Θεός να τα κάνει) Ford ( thumbsdown.gif ), θα ήθελα να τονίσω ότι ΔΕΝ είσαστε υποχρεωμένοι να συντηρείτε τα αμάξια σας σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία προκειμένου να ισχύει η επέκταση εγγύησης!

Είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που αναφέρεται μια τέτοια προϋπόθεση μέσα σε συμβόλαια επέκτασης εγγύησης ασφαλιστικών! Ακόμη και να αναφέρεται κάποιος τέτοιος όρος, το συμβόλαιο τότε κρίνεται καταχρηστικό!

Αυτό συμβαίνει βάση Ευρωπαϊκής νομοθεσίας που ισχύει και στην Ελλάδα από το 2002. Ο νόμος αυτός είναι ο "Block Exemption" και έχει ενσωματωθεί στο Ελληνικό σύστημα νομοθεσίας! Ο νόμος αυτός αναφέρει ότι ο πελάτης έχει το ελεύθερο να συντηρεί το όχημά του σε οποιοδήποτε συνεργείο φτάνει να χρησιμοποιεί τα προτεινόμενα ανταλλακτικά ή ίδιας ιδιότητας με τα εργοστασιακά!

Μην σας κοροϊδεύουν λοιπόν με αηδίες τέτοιου είδους!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι υπεύθυνος επέκτασης εγγύησης σε άλλη ασφαλιστική για αυτοκίνητα (ο Θεός να τα κάνει) Ford ( thumbsdown.gif ), θα ήθελα να τονίσω ότι ΔΕΝ είσαστε υποχρεωμένοι να συντηρείτε τα αμάξια σας σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία προκειμένου να ισχύει η επέκταση εγγύησης!

Είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που αναφέρεται μια τέτοια προϋπόθεση μέσα σε συμβόλαια επέκτασης εγγύησης ασφαλιστικών! Ακόμη και να αναφέρεται κάποιος τέτοιος όρος, το συμβόλαιο τότε κρίνεται καταχρηστικό!

Αυτό συμβαίνει βάση Ευρωπαϊκής νομοθεσίας που ισχύει και στην Ελλάδα από το 2002. Ο νόμος αυτός είναι ο "Block Exemption" και έχει ενσωματωθεί στο Ελληνικό σύστημα νομοθεσίας! Ο νόμος αυτός αναφέρει ότι ο πελάτης έχει το ελεύθερο να συντηρεί το όχημά του σε οποιοδήποτε συνεργείο φτάνει να χρησιμοποιεί τα προτεινόμενα ανταλλακτικά ή ίδιας ιδιότητας με τα εργοστασιακά!

Μην σας κοροϊδεύουν λοιπόν με αηδίες τέτοιου είδους!

Είναι έτσι ακριβώς, σωστόοοοοοοοος μπράβο Αντώνη που το επισήμανες :lol:

Edit

Αλλά που να τα πας αυτά τα δικά μας, εδώ τα εξουσιοδοτημένα και τα κοιτάνε σαν τις αγελάδες το τραίνο ;):lol:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Edit

Αλλά που να τα πας αυτά τα δικά μας, εδώ τα εξουσιοδοτημένα και τα κοιτάνε σαν τις αγελάδες το τραίνο :lol: :lol:

Ακριβως ετσι!!

Αντε να τα πας και στον κυρ-Μητσο και να αρχισουν τα πειραματα και τα πυροτεχνηματα.

Η αντιπροσωπεια δεν ειναι παντα το μαυρο προβατο γιατι, οπως εχω ξαναπει, στην τελικη εκει καταληγουμε

για να λυθουν τα περισσοτερα προβληματα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, απλως πρεπει να εχεις και καποια γνωση των πραγματων (δυστυχως για οσους δεν ασχολουνται με το αυτοκινητο) ωστε να μπορεις να καταλαβεις αν η εκαστοτε συγκεκριμενη με τους εκαστοτε τεχνικους που διαθετει μπορει να 'ανταπεξελθει' δηλ πιο απλα να σε προδιαθετει οτι 'γνωριζουν' το αντικειμενο.

Ξερω, δυσκολο αλλα ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.