Jump to content
STY

Σπασμένο Gt170

Recommended Posts

Παιδιά να σας φέρω ένα ΔΙΚΟ μου παράδειγμα ΧΩΡΙΣ να θέλω να κάνω δυσφήμιση - διαφήμιση σε κανέναν:

Το αμάξι μου το έχω από το 09/2006 και μέσα στο 2007 άρχισε να κάνει ένα θόρυβο στις λακκούβες και μικρές αναταραχές στο πίσω μέρος! Μη τα πολυλογώ λοιπόν, εγώ -παρόλο που- δούλευα στον Γρατσία και Φιλοσίδη, δεν μπορούσαν να μου το βρουν! Μέχρι και το ντεπόζιτο καυσίμου μου είπαν ότι μπορεί να φταίει. Τελικά μου είπαν το κλασικό: "Έτσι κάνουν όλα τα Golf TSI" και το αφήσαμε εκεί! Το ίδιο μου είπε και ένα μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο και συγκεκριμένα ο Πείδης.

Επειδή λοιπόν, το αμάξι μου έκανε σαν "κουδουνίστρα" απο το 2007 μέχρι προχτές -και δεν μπορούσα να το βρω μόνος μου- το πήγα προχτές σε ένα "μη εξουσιοδοτημένο" και συγκεκριμένα στον Γκίκα και μου το βρήκε αμέσως το πρόβλημα. Τελικά ήθελαν αλλαγή τα πίσω μπρατσάκια ζανφόρ!

ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.

Τα πλήρωσα βέβαια αφού είχα φύγει από την εγγύηση ενώ αν μου το βρίσκανε τα υπόλοιπα εξουσιοδοτημένα συνεργεία μέχρι τον 09/2008 δεν θα πλήρωνα μία!!!

Αυτό δεν μπορούσαν να το βρουν τα 4 εξουσιοδοτημένα και το 1 μη εξουσιοδοτημένο (Πείδης) που δοκίμασα πριν μου το φτιάξει ο Γκίκας?????????

Τελικά λοιπόν ΔΕΝ έχει σημασία αν είναι εξουσιοδοτημένο το συνεργείο αλλά αν έχει Σωστούς Μηχανικούς!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα.

Και εγω οταν ειχα το Corrado για ενα-δυο δυσκολα πραγματακια, αλλα και για καλη συντηρηση στον Γκικα πηγαινα.

Το ιδιο θα γινει και τωρα αν υπαρχει κατι που δεν βρισκουν οι αντιπροσωπειες.

Βεβαια αν ειμαι ακομα εντος εγγυησης και το 'κακο' ειναι υπολογισιμο τοτε θα χρειαστει να γινει διαγνωση απο εκει και μετα σε αντιπροσωπεια για καλυψη.

Δυστυχως οι αντιπροσωπειες επαφιονται μονο στο ονομα τους και δεν επενδυουν σε καταρτισμενο και με εμπειρια προσωπικο.

Ειναι απλα θεμα κοστους και επειδη σιγα σιγα ολο και περισσοτεροι ειναι αυτοι που δεν ασχολουνται με τα αυτοκινητα τους, δεν εχουν και τοσο φοβο μην και χασουν το πελατολογιο τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας φέρω ένα ΔΙΚΟ μου παράδειγμα ΧΩΡΙΣ να θέλω να κάνω δυσφήμιση - διαφήμιση σε κανέναν:

Το αμάξι μου το έχω από το 09/2006 και μέσα στο 2007 άρχισε να κάνει ένα θόρυβο στις λακκούβες και μικρές αναταραχές στο πίσω μέρος! Μη τα πολυλογώ λοιπόν, εγώ -παρόλο που- δούλευα στον Γρατσία και Φιλοσίδη, δεν μπορούσαν να μου το βρουν! Μέχρι και το ντεπόζιτο καυσίμου μου είπαν ότι μπορεί να φταίει. Τελικά μου είπαν το κλασικό: "Έτσι κάνουν όλα τα Golf TSI" και το αφήσαμε εκεί! Το ίδιο μου είπε και ένα μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο και συγκεκριμένα ο Πείδης.

Επειδή λοιπόν, το αμάξι μου έκανε σαν "κουδουνίστρα" απο το 2007 μέχρι προχτές -και δεν μπορούσα να το βρω μόνος μου- το πήγα προχτές σε ένα "μη εξουσιοδοτημένο" και συγκεκριμένα στον Γκίκα και μου το βρήκε αμέσως το πρόβλημα. Τελικά ήθελαν αλλαγή τα πίσω μπρατσάκια ζανφόρ!

ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.

Τα πλήρωσα βέβαια αφού είχα φύγει από την εγγύηση ενώ αν μου το βρίσκανε τα υπόλοιπα εξουσιοδοτημένα συνεργεία μέχρι τον 09/2008 δεν θα πλήρωνα μία!!!

Αυτό δεν μπορούσαν να το βρουν τα 4 εξουσιοδοτημένα και το 1 μη εξουσιοδοτημένο (Πείδης) που δοκίμασα πριν μου το φτιάξει ο Γκίκας?????????

Τελικά λοιπόν ΔΕΝ έχει σημασία αν είναι εξουσιοδοτημένο το συνεργείο αλλά αν έχει Σωστούς Μηχανικούς!!!

Ρε συ Αντώνη έχεις απόλυτο δίκιο αλλά που να τους βρούμε αυτούς τους "Σωστούς Μηχανικούς!"??? εεε πουυυυυυ hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της εγγύησης όμως δεν έχει σχέση με τους μηχανικούς. Έχει σχέση με τα εξουσιοδοτημένα και κυρίως με τον αντιπρόσωπο.

Η KOSMOCAR εμπορεύεται ενα προϊόν που -κακά τα ψέμματα- πουλά από μόνο του. Ένα καλό προϊόν. Αυτό όμως δε σημαίνει πως δε θα βγάλει και προβλήματα...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν πού είναι το after sales? Πού είναι η στήριξη στο προϊόν που πουλάς? Σε τι βασίζεσαι για να αρνηθείς τη δωρεάν επισκευή του αυτοκινήτου του πελάτη σου, επικαλούμενος υπαιτιότητα οδηγού? Πως κατέληξες σ' αυτό το συμπέρασμα μετά από 13 ημέρες? Έκανες κάποια έρευνα? Κάποιους ελέγχους μήπως? Έχεις στοιχεία που το αποδεικνύουν?

Απ' ό,τι φαίνεται όχι.

Αρνείσαι την κάλυψη της εγγύησης, ευελπιστώντας πως ο πελάτης δε θα δώσει μερικές εκατοντάδες ευρώ στο ΤΕΕ για πραγματογνωμοσύνη και μερικές χιλιάδες ευρώ σε δικηγόρους μήπως και δικαιωθεί σε μια δεκαετία που θα τελεσιδικήσει.

Είναι απολύτως αναμενόμενο σε μια χώρα που η προστασία του καταναλωτή είναι ανύπαρκτη και οι αντίστοιχες οργανώσεις αδύναμες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας φέρω ένα ΔΙΚΟ μου παράδειγμα ΧΩΡΙΣ να θέλω να κάνω δυσφήμιση - διαφήμιση σε κανέναν:

Το αμάξι μου το έχω από το 09/2006 και μέσα στο 2007 άρχισε να κάνει ένα θόρυβο στις λακκούβες και μικρές αναταραχές στο πίσω μέρος! Μη τα πολυλογώ λοιπόν, εγώ -παρόλο που- δούλευα στον Γρατσία και Φιλοσίδη, δεν μπορούσαν να μου το βρουν! Μέχρι και το ντεπόζιτο καυσίμου μου είπαν ότι μπορεί να φταίει. Τελικά μου είπαν το κλασικό: "Έτσι κάνουν όλα τα Golf TSI" και το αφήσαμε εκεί! Το ίδιο μου είπε και ένα μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο και συγκεκριμένα ο Πείδης.

Επειδή λοιπόν, το αμάξι μου έκανε σαν "κουδουνίστρα" απο το 2007 μέχρι προχτές -και δεν μπορούσα να το βρω μόνος μου- το πήγα προχτές σε ένα "μη εξουσιοδοτημένο" και συγκεκριμένα στον Γκίκα και μου το βρήκε αμέσως το πρόβλημα. Τελικά ήθελαν αλλαγή τα πίσω μπρατσάκια ζανφόρ!

ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.

Τα πλήρωσα βέβαια αφού είχα φύγει από την εγγύηση ενώ αν μου το βρίσκανε τα υπόλοιπα εξουσιοδοτημένα συνεργεία μέχρι τον 09/2008 δεν θα πλήρωνα μία!!!

Αυτό δεν μπορούσαν να το βρουν τα 4 εξουσιοδοτημένα και το 1 μη εξουσιοδοτημένο (Πείδης) που δοκίμασα πριν μου το φτιάξει ο Γκίκας?????????

Τελικά λοιπόν ΔΕΝ έχει σημασία αν είναι εξουσιοδοτημένο το συνεργείο αλλά αν έχει Σωστούς Μηχανικούς!!!

Τώρα κάτι μας είπες αυτός είναι άσχετος πρώην αρχιτεχνίτης στην karenta στον Πειραιά όπου τον έδιωξαν από εκεί. Ανοιξε΄δικό του συνεργείο ε και.

Μου έβαλε σε ένα golf IV ανάρτηση από GTI και το αυτοκίνητο έκανε σούζα είχε σηκωθεί μπροστά να μην πω πώς. Και δεν ήξερε να μου πει ότι τα ελατήρια αυτά λόγω διαφορετικού μπροστινού βάρους δεν έκαναν για το 1.4. Τι συζητάμε τώρα

Επίσης είχα με το ίδιο αυτοκινητο προβλημα στην πεταλούδα γκαζιού. Κανένας δεν μπορούσε να βρει το προβλημα επί 6 μήνες όπου δεν μπορούσα να κινήσω σωστά το αυτοκίνητο με σοβαρά προβλήματα δυσλειτουργίας (να ανεβοκατεβαίνει το ρελαντί σε στροφές από 1500 - 3500 rpm, ένα αυτοκίνητο όπου δεν μπορούσες να το οδηγήσεις καθιστώντας το επικίνδυνο) είχα γυρίσει όλα τα εξουσιοδοτημένα και πήγα συστημένος από ένα φίλο στον Ηλία (όπου δεν ήθελα να μπω για να πω την αλήθεια) και μου λέει έλα να το πάρεις το μεσημέρι.

Πήγα και μάλιστα μου είπε αν δεν το ξανακάνει σε 15 ημέρες έλα να με πληρώσεις.

Τελικά τι ήταν. Πρόβλημα στο ηλεκτρονικό μέρος της πεταλούδας γκαζιού.

Αλλά ξέρετε δεν το έδειχνε ο εγκέφαλος και τα ζώα με ταλαιπωρούσαν σε όλα τα εξουσιοδοτημένα επί 6 μήνες παρακαλώ.

Ενας πολύ καλός τεχνιτης μη εξουσιοδοτημένος είναι ο Ηλίας στο Αιγάλεω και δεν λέω άλλα στοιχεία για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι υπεύθυνος επέκτασης εγγύησης σε άλλη ασφαλιστική για αυτοκίνητα (ο Θεός να τα κάνει) Ford ( thumbsdown.gif ), θα ήθελα να τονίσω ότι ΔΕΝ είσαστε υποχρεωμένοι να συντηρείτε τα αμάξια σας σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία προκειμένου να ισχύει η επέκταση εγγύησης!

Είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που αναφέρεται μια τέτοια προϋπόθεση μέσα σε συμβόλαια επέκτασης εγγύησης ασφαλιστικών! Ακόμη και να αναφέρεται κάποιος τέτοιος όρος, το συμβόλαιο τότε κρίνεται καταχρηστικό!

Αυτό συμβαίνει βάση Ευρωπαϊκής νομοθεσίας που ισχύει και στην Ελλάδα από το 2002. Ο νόμος αυτός είναι ο "Block Exemption" και έχει ενσωματωθεί στο Ελληνικό σύστημα νομοθεσίας! Ο νόμος αυτός αναφέρει ότι ο πελάτης έχει το ελεύθερο να συντηρεί το όχημά του σε οποιοδήποτε συνεργείο φτάνει να χρησιμοποιεί τα προτεινόμενα ανταλλακτικά ή ίδιας ιδιότητας με τα εργοστασιακά!

Μην σας κοροϊδεύουν λοιπόν με αηδίες τέτοιου είδους!

Κάτι άσχετο αυτό ισχύει μόνο για την επέκταση ή και για την κανονική εγγύηση; Ισχύει και σε άλλες εταιρείες αυτό που λες, εν προκειμένω της Opel;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο αυτό ισχύει μόνο για την επέκταση ή και για την κανονική εγγύηση; Ισχύει και σε άλλες εταιρείες αυτό που λες, εν προκειμένω της Opel;

Θεωρητικά πιστεύω πως ναι αλλά θέλει διάβασμα το συμβόλαιο σου

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άλλο θέμα είχε ειπωθεί ότι κατά τα πρώτα δύο χρόνια της εγγύησης τα service μπορούν να γίνονται τόσο στις αντιπροσωπείες, όσο και στα εξουσιοδοτημένα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση.

Αντίθετα στα επόμενα δύο χρόνια της επέκτασης η συντήρηση του οχήματος θα πρέπει να γίνεται αποκλειστικά στις αντιπροσωπείες.

Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, ήταν όρος της επέκτασης.

Τώρα διαβάζω ακριβώς το αντίθετο. Καλο είναι να ξεκαθαριστεί τι ισχύει προς όφελος όσων έχουν καινούριο αυτοκίνητο και σκέφτονται την επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι οτι δεν ειναι οπως διαφημιζεται επεκταση 'εργοστασιακης εγγυησης' (και γι'αυτο ειχα κανει τις αναλογες διαμαρτυριες σε Κοσμοκαρ για παραπλανητικη διαφημιση, ασχετως αν την επεκταση θα την επαιρνα ουτως η αλλως γιατι μου καλυπτε τα περισσοτερα, οπου και πηρα απαντηση για το τι πραγματικα καλυπτει, γιατι αντιθετα με τα οσα λεγονται και η Κοσμοκαρ εχει σχεση με την εγγυηση και οχι μονο η Allianz, γι'αυτο και ασχοληθηκαν μαζι μου και δεν με εστειλαν απευθειας στην ασφαλιστικη για οποιες διευκρινισεις) απλα δεν καλυπτει ολα οσα καλυπτει η εργοστασιακη (κυριως στο εσωτερικο του αυτοκινητου απο θεμα ταπετσαριας/καθισματων και σε μερικα αλλα εχει οριο 50000 χλμ) αλλα καλυπτει πανω απο το 80% και ειδικα ευπαθη οπως μοτερακια, ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα, αντλιες, συστημα ψυξης (με καποιες εξαιρεσεις), βαλβιδες και ειδικα οπως στην περιπτωση μου κιβωτιο dsg κλπ κλπ.

Παντελη, επειδη το θεμα τεινει προς "εκτροχιασμο" και τουλαχιστον εγω, δε θελω να ειμαι μεσα εαν συμβει, στεκομαι μονο σε αυτο που αναφερεις παραπανω.

Επειδη ομως ελαχιστοι -δυστυχως- προβαινουν σε επιπλεον διερευνηση, στου τι πραγματικα καλυπτει η συγκεκριμενη επεκταση, γι αυτο και ανεφερα πως καλο θα ηταν καποιος να το ξανασκεφτει εαν θελει να προχωρησει ή τουλαχιστον να το ψαξει λιγο πιο βαθια.

Ουτε εγω προσωπικα γνωριζα πολλες λεπτομεριες, καθως κι εγω νομιζα πως προκειτε για απλη επεκταση της εργοστασιακης...

B)

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει ο λαός?

Την υπογραφή σου και το π*****ι σου προσέχεις που τα βάζεις!

(η υπογραφή αφορά το συμβόλαιο, αλλά το ***** δεν είναι του θέματος)

Διαβάζουμε καλά τους όρους οποιουδήποτε συμβόλαιο πρόκειται να αγοράσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

SORRY

Διπλό πόστ! Παρακαλώ να σβηστεί!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο αυτό ισχύει μόνο για την επέκταση ή και για την κανονική εγγύηση; Ισχύει και σε άλλες εταιρείες αυτό που λες, εν προκειμένω της Opel;

Τα εξτρα 4 χρονια που προσφερει η Opel δεν καλυπτουν τιποτα απο τα ευπαθη μηχανικα/ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα εκτος απο τον εγκεφαλο.Ουτε φυσικα εσωτερικο/μοτερακια/κλιματισμο κλπ κλπ.

Το λεω γιατι ειχα Opel Vectra 1.8 του 2003 και ειχα διαβασει επισταμενως την '6χρονη' εγγυηση.

Αυτο και αν ειναι ΑΠΑΤΗ και παραπληροφορηση, αλλα κανεις δεν λεει τιποτα γιατι ειναι τζαμπα (οσο τζαμπα γινεται δηλ επειδη ειναι μεσα στην τιμη του αυτοκινητου που την πληρωνεις ουτως η αλλως και φυσικα τα επιπλεον 4 χρονια ειναι μεσω ασφαλιστικης).

Ειχα προβλημα με τον κλιματισμο απο την πρωτη μερα οπου εσβηνε περιοδικα στα καλα καθουμενα και για 2 χρονια οσο ηταν μεσα σε εγγυηση δεν μπορουσαν να βρουν τι φταιει.

Μισο χρονο μετα το περας της εγγυησης βρεθηκε οτι ηταν το μοτερ του καλοριφερ, 700 ευρω μαζι με κατι αλλα που αλλαχτηκαν ενω δεν χρειαζοντουσαν, τα οποια φυσικα δεν καλυπτε ΚΑΜΜΙΑ 6ατεης εγγυηση και τα εβαλα απο την τσεπη μου.Χωρια οτι ο δισκος/πλατω του ηταν για τα κλαματα και κανανε την κοτα. Αλλα 600 ευρω. Πικρα!!

Απορω πως ακομα τους επιτρεπεται να διαφημιζουν 6ατη εγγυηση! Σκετη απατη.

Εκτος και αν κατι αλλαξε απο το 2007 και μετα, που δεν ξερω αλλα πολυ αμφιβαλω.

Γι'αυτο και λεω οτι η επεκταση της VW ειναι απο τις πιο 'τιμιες' με παρα πολλα πραγματα καλυμμενα.

Αν αυτο που μου ετυχε με το Vectra μου τυχαινε με το Γκολφ, θα ειχα καλυφθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια...

Τελικα το αμαξι το εφτιαξα...μεσα στον παζαροπουλο...με δικο μου μοτερ

(που αγορασα 1000 ευρω...μονο μοτερ...1,4tsi αλλα με τον δικο μου εγκεφαλο για να βγαλει τα 170ps)

με δικα μου ολα τα υπολοιπα...συνολικα μου πηγε 2500 ευρω...1000 μοτερ,970 περιπου οι εργασιες στο παζαροπουλο κ βαλε κ τα υπολοιπα σε μεταφορες απο κ προς τον παζαροπουλο,παπαγαλακι τηλεφωνα κλπ.

Το μοτερ απο οσο μπορω να γνωριζω εχει 4000χλμ.κ ειναι απο τουμπαρισμενο...

ΑΤΑΚΑ διευθυντη μεσα στον ...παζ.....λο....

''Κυριε ταδε(κ ονομαζει εμενα) σαφως γνωριζεται οτι τωρα πια δεν καλυπτεστε απο εγγυηση εφοσον μας προσκομιζετε δικο σας ανταλλακτικο(κ αναφερεται στο μοτερ που τους πηγα)

Απλα τον στραβοκοιταξα.... κ του ειπα ευθαρσως,δυνατα κ χυδαια ''συγγνωμη,αλλα ειπατε μ@λ@κια!!!''

Δεν μου ειπε κατι...καταλαβε οτι θα γινοταν εκει μεσα οοοο ΧΑΜΟΣ!!!

Δηλαδη πριν που ηταν ολα αντιπροσωπειας ειχα εγγυηση....χαχαχα :ninja::angry2::lol:

Κ η συνεχεια στα δικαστηρια....

Τουλάχιστον εχω αμαξι τωρα...μη με ρωτησετε πως παει;;;Δεν ξερω...ειχα ξεχασει τωρα κοντα 2,5 μηνες πως πηγαινε το δικο μου...κ εχω ξενερωσει κιολας...κ ειμαι κ χρεωμενος 2500 ευρω...κ το χρωσταω κ ακομα...κ...κ...κ...

Εμεις να ειμαστε καλα....

Υ.Γ.:Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!

Edited by STY
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε το έφτιαχνες σε άλλο συνεργείο προκειμένου να γλυτώσεις και αρκετά από τα 970 της εργασίας?

Παρεπιπτόντως, μοτέρ από τουμπαρισμένο είναι Joker. Ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα. Θα μου πεις, τι είχες, τι έχασες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε STY,

κατ' αρχην ευχομαι να σου βγει καλο και απροβληματιστο.

Τελικα ομως, μιας και δεν μας εχεις πει ακομα, ποιo ηταν το επισημο πορισμα της νεκροψιας που πατησαν για να μην σε καλυψουν?

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε το έφτιαχνες σε άλλο συνεργείο προκειμένου να γλυτώσεις και αρκετά από τα 970 της εργασίας?

Παρεπιπτόντως, μοτέρ από τουμπαρισμένο είναι Joker. Ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα. Θα μου πεις, τι είχες, τι έχασες...

Δεν το εφτιαξα σε αλλο συνεργειο διοτι ηταν ηδη λυμενο...κ τα χρηματα που θα γλιτωνα θα τα πληρωνα σε μεταφορες,κλπ.σε χρονο(κ αυτη τη στογμη ειμαι πολυ περιορισμενος απο αποψη χρονου) κ ψαξιματος για καποιο καλο συνεργειο.

Για το μοτερ...το ξερω...αλλα τι να κανω...;;;Καλο φαινοταν...θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε STY,

Τελικα ποιo ηταν το επισημο πορισμα της νεκροψιας που πατησαν για να μην σε καλυψουν?

Υπαιτιοτητα πελατη....

Το οτι κοπηκε ο ιμαντας κ τα γ@...σε ολα φταιω εγω...που τον ειχαν αλλαξει πριν απο 1200χλμ.

Edited by STY
Link to comment
Share on other sites

Ιμαντας??

Ποιος ιμαντας, αφου καδενα εχουν!

Και σε τι στηριζεται η δικη σου υπαιτιοτητα??

Σου ειχαν πει να αλλαξεις κατι αλλο και δεν το αλλαξες στο σερβις?

Δωσε καμμια λεπτομερεια να δουμε τι ακριβως παιζει και να λαμβανουμε τα μετρα μας, γιατι αν πραγματι εγινε ζημια μονο καο μονο απο κατι που αλλαχθηκε σε επισημο σερβις, τοτε δεν βλεπω ΚΑΝΕΝΑ πατημα να μην καλυψουν τη ζημια.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι σου άλλαξαν ιμάντα στα 60k? Το GTI της γυναίκας μου έχει ήδη 81k και ιμάντα φορά ακόμη τον εργοστασιακό. Και θα τον φορά για πολύ καιρό ακόμα.

Επίσης...

Τους ρώτησες πώς είναι δυνατόν να κοπεί καινούργιος ιμάντας?

Link to comment
Share on other sites

Τα 1400άρια έχουν καδένα αντί ιμάντα? Περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Ιμαντας??

Ποιος ιμαντας, αφου καδενα εχουν!

Και σε τι στηριζεται η δικη σου υπαιτιοτητα??

Σου ειχαν πει να αλλαξεις κατι και δεν το αλλαξες στο σερβις?

Δωσε καμμια λεπτομερεια να δουμε τι ακριβως παιζει και να λαμβανουμε τα μετρα μας.

Καδενα εχει,αλλα υπαρχει κ ο εξωτερικος ιμαντας...τον οποιο τον ειχα αλλαξει εφοσον το σερβις που εγινε στις 60000 το ελεγε!

Link to comment
Share on other sites

Καδενα εχει,αλλα υπαρχει κ ο εξωτερικος ιμαντας...τον οποιο τον ειχα αλλαξει εφοσον το σερβις που εγινε στις 60000 το ελεγε!

Λενε οτι το ζορισα....κ επρεπε να σταματησω αμεσως μολις μου αναψε το λαμπακι της μπαταριας....αμεσως σταματησα...με 120-130 πηγαινα κ εκτη σχεση στο κιβωτιο...εσυ στην εθνικη μπορεις να σταματησεις αμεσως;Σταματησα μετα απο 50-100μετρα...αλλα ειχαν αρχισει ηδη να βγαινουν καπνοι...

Ειλικρινα δεν ειχα προλαβει να το ζορισω...μεσα στην πολη ηταν τα πρωτα μου χλμ,μετα το σερβις κ το πρωτο μου ταξιδι που δεν ολοκληρωσα αφου εσπασε...αλλα ακομα κ αν το ζορισα...ποσο πια;Περιμενω να ζεσταθει...δεν ανεβαζω στροφες...περιμενω να πεσπυν τα λαδια οταν σταματαω...σε υπογειο γκαραζ ειναι φυλασσομενο...σταθερη θερμοκρασια καθε μερα που το βαζω μπροστα στους 20 βαθμους...τι αλλο να κανω για να το προσεξω;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι το ζορισα....κ επρεπε να σταματησω αμεσως μολις μου αναψε το λαμπακι της μπαταριας....αμεσως σταματησα...με 120-130 πηγαινα κ εκτη σχεση στο κιβωτιο...εσυ στην εθνικη μπορεις να σταματησεις αμεσως;Σταματησα μετα απο 50-100μετρα...αλλα ειχαν αρχισει ηδη να βγαινουν καπνοι...

Ειλικρινα δεν ειχα προλαβει να το ζορισω...μεσα στην πολη ηταν τα πρωτα μου χλμ,μετα το σερβις κ το πρωτο μου ταξιδι που δεν ολοκληρωσα αφου εσπασε...αλλα ακομα κ αν το ζορισα...ποσο πια;Περιμενω να ζεσταθει...δεν ανεβαζω στροφες...περιμενω να πεσπυν τα λαδια οταν σταματαω...σε υπογειο γκαραζ ειναι φυλασσομενο...σταθερη θερμοκρασια καθε μερα που το βαζω μπροστα στους 20 βαθμους...τι αλλο να κανω για να το προσεξω;;;

όπα φίλε γιατι εδώ μολις έβγαλες λαβρακι μόνος εάν έσπασε ανταλλακτικό που σου είχαν αλλάξει αυτοί τότε δεν χρειαζόταν η επέκταση εγγύησης γιατί καλύπτετε το ίδιο το ανταλλακτίκό απο 2ετης εγγύηση αναγκαστικά και είναι υποχρεωμένοι να στο φτιάξουν ................... σκιστους ασάλιωτα

στο πόλο που είχα όταν άλλαξα τον υμαντα σε εξουσιοδοτημένο στο αργος μετά απο λίγο καιρο με είχαν πάρει τηλέφωνο να ξαναπάω για να μου ξανααλλάξουν τον ιμάντα γιατί από την συγκεκριμένη παρτίδα είχαν κοπεί καποιοι πριν την ώρα τους και για να μήν πληρωνουν και άλλους κινητήρες μουα αλλαξαν τον ιμάντα είχα κανει 20000km με τον συγκεκριμένο ιμάντα σύνολο δηλαδή 80000km και φυσικά εκτός εγγύησης

αλλά δυστηχώ έπεσες στον παζαρόπουλο μέγας απατεώνας

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Ο ιμαντας που αναφερεσαι δεν ειναι φυσικα του χρονισμου γιατι εκει εχει καδενα.

Αυτος ο ιμαντας πρεπει να ειναι που παιρνει απο στροφαλο και γυριζει μεταξυ αλλων και το δυναμο και την αντλια νερου. Ετσι νομιζω αν κρινω απο το Corrado μου που ειχα παθει αναλογη ζημια πριν αρκετα χρονια.

Ο τεντωτηρας του ιμαντα ειχε λασκαρει, εκανε ενα θορυβο αλλα δεν καταλαβαινα τον λογο, το ειχα πλακωσει εξω απο Τριπολη και μεσα στο τουνελ ξαφνικα αναψαν ολα τα λαμπακια γιατι κοπηκε τελικα και αφησε το αυτοκινητο χωρις δυναμο και αντλια νερου.

Το πηγα ετσι μεχρι τα διοδια αλλα δεν επαθε τιποτα γιατι σταματαγα οταν εβλεπα να ανεβαινει η θερμοκρασια και παλι το ιδιο μετα. Αλλαξα ιμαντα, σφιχτηκε κανονικα ο τεντωτηρας και ολα παλι καλα.

Για να παθει το δικο σου ζημια θα επρεπε να το κινεις αρκετη ωρα χωρις να δουλευει καλα το κυκλωμα ψυξης, δεν γινεται να κολλησει τοσο γρηγορα, εκτος και αν εχουν αλλαξει τοσο τα δεδομενα.

Η δε ζημια απ'οτι μαλλον φαινεται και εφοσον σου αλλαξαν ιμαντα πρεπει να εγινε επειδη χαλαρωσε μαλλον λογω μη καλης επανατοποθετησης του τεντωτηρα, οποτε το προβλημα δικο τους.

Και παλι ομως δεν μπορω να συσχετισω τετοια ζημια με μονο αυτο το περιστατικο δηλ η αντοχη του συγκεκριμενου κιμητηρα ειναι παραδειγματικη για να μπορει μονο απο αυτο το περιστατικο για τοσο λιγο χρονο να αρπαξει.

Πολυ περιεργο μου φαινεται.

Βεβαια εχω βγαλει εκτος την περιπτωση να φταιει η καδενα (γιατι δεν αναφερθηκε κατι τετοιο) οπου εκει σε στραβη η ζημια ειναι ακαριαια (ειδικα σε πολλα χλμ) και μοιραια.

Δεν ξερω αλλα απο οποια πλευρα το βλεπω (εκτος και αν το ελειωνες με την θερμοκρασια στα κοκκινα) την ευθυνη φαινεται να την εχουν η VW/Kosmocar.

Αν ειναι ακριβως ετσι ελπιζω να τους τρεξεις και να τους τα παρεις μαλιστα για καινουργιο και οχι μεταχειρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.