Jump to content
STY

Σπασμένο Gt170

Recommended Posts

3ον φυσικα μετα απο 60,000 χιλιομετρα δεν υπαρχει λαθος απο το εργοστασιο. και που ξερουν αυτοι ποσο το εσκιζες το αμαξι; που ξερουν αν εσυ δε το ετρεχες σε κοντρες; αν εσυ δε το πηγες στα κοκκινα κτλ κτλ. ολοι εδω μεσα θελουν να το παιξουν καλοι απεναντι σου αλλα ενας ας μπει στη θεση της εταιρειας. λογικο δεν ειναι να μη ξερουν τη χρηση που εκανες;

Έχω δει περιστατικό με Tiguan TSi. Ο έξυπνος οδηγός του το έβαλε μπροστά, και όπως ήταν κρύο το αμάξι άρχισε και το πήγαινε στα κόκκινα.

Πετυχαίνοντάς τον στο επόμενο βενζινάδικο τον ρώτησα αν το λυπάται και μου απάντησε "τι σε νοιάζει εσένα;" .

Απαντώντας "πάσο" συνειδητοποίησα ότι θα υπάρξουν αρκετοί που θα παραπονεθούν για σπασίματα...

Link to comment
Share on other sites

1ον το να σπασει ενας κινητηρας μετα απο 100000000 πωλησεις ειναι απολυτως φυσιολογικο.

2ον η επεκταση εγγυησης ειναι μια μαλακια και απο περσυ το ειχα προτεινει σε οποιον θελει αντι να τα δωσει στην αντιπροσωπια να τα δωσει σε εμενα και αναλαμβανω εγω την εγγυση καθως στα περισσοτερα δε θα υπαρξει προβλημα μεχρι τα 4 χρονια αρα κερδισμενος θα βγω. επισης φυσικα η εγγυηση δεν καλυπτει τα παντα, κακη χρηση πχ.

3ον φυσικα μετα απο 60,000 χιλιομετρα δεν υπαρχει λαθος απο το εργοστασιο. και που ξερουν αυτοι ποσο το εσκιζες το αμαξι; που ξερουν αν εσυ δε το ετρεχες σε κοντρες; αν εσυ δε το πηγες στα κοκκινα κτλ κτλ. ολοι εδω μεσα θελουν να το παιξουν καλοι απεναντι σου αλλα ενας ας μπει στη θεση της εταιρειας. λογικο δεν ειναι να μη ξερουν τη χρηση που εκανες; λογικο δεν ειναι αν σπασει ενα μοτερ απο τα 1000000 να μη φταιει το εργοστασιο;

σιγουρα δε θα κερδισεις τιποτα δικαστικα. γιατι πολυ απλα το μοτερ σπαει ειτε κανεις σερβις ειτε οχι. λογω κακης χρησης ή γκαντεμιας θα σπασει καποιο μοτερ. ετυχε σε εσενα. ησουν ατυχος. ισως δεν εκανες κοντρες, ισως το προσεχες το αυτοκινητο και απλα ησουν ατυχος. χαλαρωσε και φτιαξτο και μετα απολαυσε το. σου ευχομαι αυτη να ειναι η μοναδικη ατυχια που θα σου τυχει στη ζωηκ αι να εχεις υγεια. λαμαρινες ειναι στο κατω κατω, αλλα προεχουν στη ζωη. χαλαρωσε μη χαλας την υγεια σου.

Σε βλέπω πολύ «large» στην πλάτη του φίλου μας. Και τα παίρνω ένα ένα με τη σειρά.

1. Συμφωνό το να σπάσει ένας κινητήρας μετά από 1.000.000 πωλήσεις είναι φυσιολογικό.

2. Η επέκταση μπορεί να είναι μια μ......α αλλά όταν το πουλάνε δεν το λένε παρά εισπράττουν κανονικά.

3. Η εγγύηση ισχύει στα 60.000 Km και φαίνεται από το ιστορικό του αυτοκινητου αν είχε βλάβες και τι είδους και αν έκανε κακή χρήση ή όχι. Σε διααφορετική περίπτωση να του ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΜΟΤΕΡ ΑΜΕΣΩΣ.

Το αν θα κερδίσει κάτι δικαστικά ή όχι μην το προδικάζεις ειδικά αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία και προπαντων μην αποθαρρύνεις ένα «καμένο». Θα ήθελα να ήσουν στη θέση του να δω τι θα έκανες. Είναι προφανές ότι ή αστοχία υλικού υπάρχει ή κάποια π.....α έκαναν στο τελευταίο service που δεν ξέρουμε. Το φτιάξτο σημαίνει κανα 8.000 ευρώ ίσως και παραπάνω πράγμα το οποίο δεν νομίζω να τον συμφέρει.

Το ότι προέχει η υγεία του είναι σημαντικό αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να αφήσει τα «λαμόγια» να κάνουν ότι τους γουστάρει. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ. Δεν του αφησαν άλλα περιθώρια...

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μετά το πέρας των 2 ετών εργοστασιακής εγγύησης, η Kosmocar δεν μπορεί να κάνει κάτι. Εννοώ ότι η επέκταση εγγύησης που πληρώνει κάποιος, αναφέρεται στην αντιπροσωπεία που αγοράστηκε το αυτοκίνητο και μόνο. Και προφανώς επιβάλλεται να κάνει κάτι στην προκειμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μετά το πέρας των 2 ετών εργοστασιακής εγγύησης, η Kosmocar δεν μπορεί να κάνει κάτι. Εννοώ ότι η επέκταση εγγύησης που πληρώνει κάποιος, αναφέρεται στην αντιπροσωπεία που αγοράστηκε το αυτοκίνητο και μόνο. Και προφανώς επιβάλλεται να κάνει κάτι στην προκειμένη περίπτωση.

Κανεις λαθος. Την επεκταση τιν δινει η Kosmocar μεσω Allianz και δεν εχει σημασια σε ποια αντιπροσωπεια εχει αγοραστει το αμαξι. Π.Χ. To Golf μου το ειχα παρει απο την Καρεντα και εκανα την επεκταση στον Μπουρμα

Link to comment
Share on other sites

1ον το να σπασει ενας κινητηρας μετα απο 100000000 πωλησεις ειναι απολυτως φυσιολογικο.

2ον η επεκταση εγγυησης ειναι μια μαλακια και απο περσυ το ειχα προτεινει σε οποιον θελει αντι να τα δωσει στην αντιπροσωπια να τα δωσει σε εμενα και αναλαμβανω εγω την εγγυση καθως στα περισσοτερα δε θα υπαρξει προβλημα μεχρι τα 4 χρονια αρα κερδισμενος θα βγω. επισης φυσικα η εγγυηση δεν καλυπτει τα παντα, κακη χρηση πχ.

3ον φυσικα μετα απο 60,000 χιλιομετρα δεν υπαρχει λαθος απο το εργοστασιο. και που ξερουν αυτοι ποσο το εσκιζες το αμαξι; που ξερουν αν εσυ δε το ετρεχες σε κοντρες; αν εσυ δε το πηγες στα κοκκινα κτλ κτλ. ολοι εδω μεσα θελουν να το παιξουν καλοι απεναντι σου αλλα ενας ας μπει στη θεση της εταιρειας. λογικο δεν ειναι να μη ξερουν τη χρηση που εκανες; λογικο δεν ειναι αν σπασει ενα μοτερ απο τα 1000000 να μη φταιει το εργοστασιο;

σιγουρα δε θα κερδισεις τιποτα δικαστικα. γιατι πολυ απλα το μοτερ σπαει ειτε κανεις σερβις ειτε οχι. λογω κακης χρησης ή γκαντεμιας θα σπασει καποιο μοτερ. ετυχε σε εσενα. ησουν ατυχος. ισως δεν εκανες κοντρες, ισως το προσεχες το αυτοκινητο και απλα ησουν ατυχος. χαλαρωσε και φτιαξτο και μετα απολαυσε το. σου ευχομαι αυτη να ειναι η μοναδικη ατυχια που θα σου τυχει στη ζωηκ αι να εχεις υγεια. λαμαρινες ειναι στο κατω κατω, αλλα προεχουν στη ζωη. χαλαρωσε μη χαλας την υγεια σου.

Φίλε μου @DrYannisK δεν τα λες καλά.

Αν τον καλύπτει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο για το σπάσιμο του κινητήρα δεν παν' έκανε κόντρες και οτι άλλο θέλεις, η ασφαλιστική ειναι υποχρεωμένη να τον αποζημίωση.

Τα δικαστήρια είναι συνήθως υπερ του ασφαλισμένου.

Το πρόβλημα το ουσιαστικό και άμεσο του φίλου ειναι οτι:

1. Εμεινε χωρίς αυτοκίνητο

2. Πρεπει να αποφασίσει αν θα το φτιάξει με δικά του έξοδα και μετά να τα διεκδικήσει απο την δικαιοσύνη, η διαδικασία αυτη τραβάει σε βάθος 2ετιας με 3ετιας στην καλύτερη των περιπτώσεων και παντα ελλοχεύει ο κίνδυνος να χάσει την δίκη.

3. Μπορεί να το αποσύρει με την βεβαιώσει κάποιου μηχανικού (ασφαλιστικού πραγματογνώμονα) περί αχρηστίας του κινητήρα, να ενταχθεί στα νέα μέτρα να πάρει καινούργιο (οχι vw βέβαια tongue.gif ) και με όλα αυτά τα χαρτιά να ακολούθηση και πάλι την δικαστική οδό.

Καλή τύχη και προσοχή στους δικηγόρους

Σημ: Η αμοιβή του δικηγόρου κυμαίνεται γύρο στο 20% της συνολικής αποζημίωσεις που θα εκδώσει το δικαστήριο στην τελεσίδικη απόφαση του.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 90% σίγουρος οτι οι βλάβες στον κινητήρα ,στο δίσκο-πλατό και σε άλλα παρόμοια μηχανικά μέρη καλύπτεται (απο την επέκταση εγγύησης) μέχρι τα 50.000Km.Ψάχνω το λίνκ αλλα δεν το βρίσκω για να το ποστάρω.....

Υ.Γ.Βρήκα τι δεν περιλαμβάνεται στην επέκταση εγγύησης.Τα αρχεία προέρχονται απο το www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*

Εκανα λάθος ,δεν αναφέρει κάποιο όριο χιλιομέτρων για τον κινητήρα.

78305993.jpg

66516420.jpg

Πάντα όμως υπάρχει η δυνατότητα επίκλησης :

κακής βενζίνης,

κακής χρήσης απο το χρήστη,

χρήσης ''προγράμματος'' ή οτι άλλο χρειαστεί για να μην πληρώσουμε!

Να σημειωθεί οτι τα ανταλλακτικά θα ειναι ''ανταλλακτικά ανταλλαγής''.

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορει η Allianz/Kosmocar να αποδειξουν το 'κακη βενζινη' (δυσκολο αλλα εφικτο) η το 'κακη χρηση' (πιο δυσκολο) τοτε αργα η γρηγορα θα αναγκαστουν να αποζημιωσουν.

Ειδικα αφου το αυτοκινητο ειχε μολις κανει το σερβις για τα 60000 χλμ σε αντιπροσωπεια.

Για περι 'προγραμματος' δεν ισχυει γιατι νομιζω το παιδι δεν ειχε.

Βεβαια πανω απ'ολα και η σωστη αρχη ολαων αυτων των υποθεσεων που κανουμε ειναι να βγει η επισημη αιτιολογια απο την Kosmocar/Allianz, κατι που επρεπε ηδη να ειχε γινει και μετα απο προτροπη του φιλου αν αυτοι δεν εδειχναν ενδιαφερον, για τον/τους λογους που δεν θελουν να καλυψουν την ζημια και μετα απο εκει προχωρας αναλογα.

Μεχρι τοτε μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Ενα μοτέρ ,αν εχει κατασκευαστικό σφάλμα ,τότε θα σπάσει νωρίτερα απο τα 3 χρόνια και τα 60.000Km.Για να αργήσει τόσο να σπάσει σημαίνει οτι κάτι εφταιξε-κάτι άλλαξε στον τρόπο λειτουργίας του.

Το οτι έγινε σέρβις ,δεν σημαίνει οτι λύθηκε το μοτέρ ,ελέγχθηκαν τα εσωτερικά μέρη και δώθηκε έγκριση να κάνει άλλα 60.000Km.Λάδια αλλάξανε και φίλτρα.Μην ειμαστε και υπερβολικοί οτι επειδη βγήκε απο σέρβις ,έχουν την ευθύνη που έσπασε.

Αν αποδείξει οτι η μπιέλα έσπασε απο κατασκευαστική αστοχία και όχι επειδη το πλάκωνε κρύο ή επειδη του έβαλε πρόγραμμα και ανέβαζε τρελές πιέσεις,τότε θα αποζημειωθεί σίγουρα.Αλλιώς θα είναι δύσκολος ο δρόμος της ''δικαίωσης''.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάθει με μια alfa romeo 155 παλαιότερα. Ήταν να αλλαχθεί ο ιμάντας εκκεντροφόρου και ξέχασαν τον καινούργιο στο πίσω κάθισμα με αποτέλεσμα να μην προλάβω να επιστρέψω σπίτι και όταν πήγα πίσω με τον κινητήρα σε σακούλα μου έλεγε μ@λ@κίες μέχρι που του τον έδειξα και το έκανε τουμπεκι αλλά τα τσογλάνια τα ξέρουν όλα και για όλα φταίνε οι οδηγοί δεν κοιτάνε τα στραβά τους.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και εμείς οι οδηγοί δεν μ@λ@κιζόμαστε. Όταν πιέζεις τον κινητήρα, όταν κάνεις μετατροπές αμφιβόλου διάρκειας και αντοχής τι περιμένεις; Να αντέξει ο κινητήρας; Δεν υπάρχει κανένα αμάξι που να μην έχει πρόβλημα. Αν μπεις σ'αυτό το τρυπάκι θα είσαι συνέχεια στα συνεργεία και δυστυχώς ποτέ σε ένα.

Ένα έχω να πω:

ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΡΑ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το οτι εσπασε μετα απο σερβις τι λεει; τιποτα. δηλαδη ποσα χιλιομετρα μετα εσπασε; και για ποσα χιλιομετρα μετα θα λεμε πως φταιει το σερβις και μετα απο πσοα πως οχι;

πχ αν σπασει στα 119000χιλιομετρα δηλαδη μετα το σερβις των 60.000 αλλα απλα 59000χ μετα, τι θα φταιει;

αν σπασει στα 80,000;

δεν ειμαι κατα του ιδιοκτητη κ κριμα που του ετυχε κατι τετοιο αλλα αν κατσει να το σκεφτεται και να του δινει μεγαλυτερη αξια απο οτι αξιζει ως λαμαρινα, ισως χασει αλλα σημαντικοτερα στη ζωη του.

με δικαστηρια αποκλιεται να βγαλει ακρη γρηγορα. καλυτερα ενας συμβιβασμος πχ να μη πληρωσει εργατικα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 90% σίγουρος οτι οι βλάβες στον κινητήρα ,στο δίσκο-πλατό και σε άλλα παρόμοια μηχανικά μέρη καλύπτεται (απο την επέκταση εγγύησης) μέχρι τα 50.000Km.Ψάχνω το λίνκ αλλα δεν το βρίσκω για να το ποστάρω.....

Υ.Γ.Βρήκα τι δεν περιλαμβάνεται στην επέκταση εγγύησης.Τα αρχεία προέρχονται απο το www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*

Εκανα λάθος ,δεν αναφέρει κάποιο όριο χιλιομέτρων για τον κινητήρα.

78305993.jpg

66516420.jpg

Πάντα όμως υπάρχει η δυνατότητα επίκλησης :

κακής βενζίνης,

κακής χρήσης απο το χρήστη,

χρήσης ''προγράμματος'' ή οτι άλλο χρειαστεί για να μην πληρώσουμε!

Να σημειωθεί οτι τα ανταλλακτικά θα ειναι ''ανταλλακτικά ανταλλαγής''.

αρα δεν αξιζει η επεκταση εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

re paidia stis genikes paratiriseis grafei oti den apozimionoun se periptosi astoxias ylikou. ;)

Το ακριβώς αντίθετο λέει. Οσα αναφέρονται αναλυτικά είναι όσα δεν αποζημιώνονται υπό κανονικές συνθήκες. Σε περίπτωση αστοχίας υλικού (λέει) ΔΕΝ ισχύουν οι εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ακριβώς αντίθετο λέει. Οσα αναφέρονται αναλυτικά είναι όσα δεν αποζημιώνονται υπό κανονικές συνθήκες. Σε περίπτωση αστοχίας υλικού (λέει) ΔΕΝ ισχύουν οι εξαιρέσεις.

sorry lathos ekana. den to diabasa kala.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Σε κατι τετοιες περιπτωσεις αν εχεις κανει μικτη εχεις το κεφαλι σου ησυχο παντως.

Η μικτή καλύπτει ίδιες ζημιές απο τρακάρισμα-οχι μηχανολογικές ζημιές απο το πουθενά (μη προερχόμενες απο τρακαρισμα).

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν αξιζει η επεκταση εγγυησης

Αυτα ειναι που ΔΕΝ καλυπτονται.

ΟΛΑ τα υπολοιπα καλυπτονται.

Κανε εναν μικρο υπολογισμο για μια μικρη ζημια απο τις τοσες που προκυπτουν εως τωρα (και σε πολλους θα προκυψουν με το φορτωμα χλμ, γιατι δεν κανουν ολοι 30-50000 χλμ τον χρονο) και μετα ειμαι σιγουρος οτι θα αλλαξεις γνωμη αρδην, εκτος και αν εισαι σιγουρος οτι δεν θα συμβει σε σενα.

Εκτος και αν δεν εχεις ιδεα περι κοστους εργασιων και ανταλλακτικων. Καλως η κακως δεν μπορεις να τρεξεις στον κυρ-Μητσο της γειτονιας (οπου και φτηνοτερα εργατικα αλλα χωρις εγγυηση εργασιας κλπ) γιατι αυτα τα αυτοκινητα δεν ειναι και τοσο απλα για εντοπισμο και επισκευη βλαβης, λογω των πολλων ηλεκτρονικων.

Εδω αντιπροσωπειες που εχουν ολα τα απαραιτητα μηχανηματα και τραβανε κληρο για να βρουν μια βλαβη (οχι οτι ειναι και σχετικοι βεβαια), φαντασου τι μπορει να γινει εξω.

Και για να μην υπαρχει παρεξηγηση, σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις και για τους μεν και για τους δε, αλλα αντε βρες τους οταν τους χρειαστεις και συγχρονως ειναι κατι που ευκολα μεταβαλλεται αναλογως του εκαστοτε διαθεσιμου και ενημερωμενου προσωπικου.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

1) Η εταιρία που είναι υπευθυνη για την εγγύηση του φίλου μας είναι η Allianz. Δεν έχει καμία δουλειά η Κοσμοκάρ γιατί δεν υπέγραψε ο φίλος μας με αυτή το Συμβόλαιο αλλά με την Allianz.

2) Πως έκριναν ότι πρόκειται για "υπαιτιότητα πελάτη"? Έστειλαν κάποιο πραγματογνώμονα στο συνεργείο που το πήγες φίλε μας? Αν ναι, τότε ζήτα την γνωμάτευση του πραγματογνώμονα που έστειλαν!

Αν υπάρχει μόνο προφορική γνωμάτευση τότε είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ!

Υπαιτιότητα πελάτη θα υπήρχε αν ο πελάτης-οδηγός του ασφαλισμένου οχήματος, αποδειχθεί οτι λειτουργούσε το όχημα ΠΕΡΑΝ από τις προδιαγραφές του Κατασκευαστή! Δηλαδή εάν είχε πειράξει πχ: τον κόφτη του κινητήρα, αν είχε αυξήσει τα άλογα μεσώ εγκεφάλου, αν χρησιμοποιούσε ακατάλληλα καύσιμα κλπ...

Όλα αυτά μπορούν να αποδειχθούν αν συνέβησαν μέσω πραγματογνωμοσύνης!

Αν μας ακούει ο φίλος μας ας διαβάσει τα λεγόμενά μου αλλά και των υπόλοιπων Συμφορουμητών!

Link to comment
Share on other sites

1) Η εταιρία που είναι υπευθυνη για την εγγύηση του φίλου μας είναι η Allianz. Δεν έχει καμία δουλειά η Κοσμοκάρ γιατί δεν υπέγραψε ο φίλος μας με αυτή το Συμβόλαιο αλλά με την Allianz.

2) Πως έκριναν ότι πρόκειται για "υπαιτιότητα πελάτη"? Έστειλαν κάποιο πραγματογνώμονα στο συνεργείο που το πήγες φίλε μας? Αν ναι, τότε ζήτα την γνωμάτευση του πραγματογνώμονα που έστειλαν!

Αν υπάρχει μόνο προφορική γνωμάτευση τότε είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ!

Υπαιτιότητα πελάτη θα υπήρχε αν ο πελάτης-οδηγός του ασφαλισμένου οχήματος, αποδειχθεί οτι λειτουργούσε το όχημα ΠΕΡΑΝ από τις προδιαγραφές του Κατασκευαστή! Δηλαδή εάν είχε πειράξει πχ: τον κόφτη του κινητήρα, αν είχε αυξήσει τα άλογα μεσώ εγκεφάλου, αν χρησιμοποιούσε ακατάλληλα καύσιμα κλπ...

Όλα αυτά μπορούν να αποδειχθούν αν συνέβησαν μέσω πραγματογνωμοσύνης!

Αν μας ακούει ο φίλος μας ας διαβάσει τα λεγόμενά μου αλλά και των υπόλοιπων Συμφορουμητών!

Αντώνη εχεις δικιο και εγώ ετσι νόμιζα αλλά οταν χρειαστικα την επέκταση ο Φιλοσιδης μίλησε με κοσμοκαρ και τελικά συμφώνησαν μεταξυ τους να μου καλύψουν τα ανταλλακτικά και την εργασία, δεν ξερω πως ακριβώς δουλεύει αυτη η επέκταση.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη εχεις δικιο και εγώ ετσι νόμιζα αλλά οταν χρειαστικα την επέκταση ο Φιλοσιδης μίλησε με κοσμοκαρ και τελικά συμφώνησαν μεταξυ τους να μου καλύψουν τα ανταλλακτικά και την εργασία, δεν ξερω πως ακριβώς δουλεύει αυτη η επέκταση.

Η Κοσμοκαρ παίζει το ρόλο του διαμεσολαβητή -ως εισαγωγέας της VW στην Ελλάδα- αφού είναι ο πελάτης της Allianz. Η τελευταία παρέχει την επέκταση εγγύησης και μόνο.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

H Kosmocar παίζει όντως το ρολο του διαμεσολαβητη ανάμεσα σε πελάτη, ασφαλιστική αλλά και VW Germany. Το λέω γιατί όταν ένας φίλος είχε ένα θέμα η ασφαλιστική ζητησε και την απάντηση της vw Γερμανίας

Link to comment
Share on other sites

Η Κοσμοκαρ παίζει το ρόλο του διαμεσολαβητή -ως εισαγωγέας της VW στην Ελλάδα- αφού είναι ο πελάτης της Allianz. Η τελευταία παρέχει την επέκταση εγγύησης και μόνο.

Ετσι ακριβως ειναι. Το ειχα γραψει και εδω post 29. Η επεκταση ειναι Allianz

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι. Το ειχα γραψει και εδω post 29. Η επεκταση ειναι Allianz

Έχεις δίκιο, συγνώμη φίλε μου, από την μανία μου να απαντήσω δεν διάβασα όλα τα προηγούμενα posts :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συλλυπητήρια για αυτό που σου συνέβη. Κανένας δεν θα ήθελε πιστεύω να βρεθεί στην θέση σου. Θα ήθελα όμως να κάνω μερικά σχόλια.

1) Λογικές του στυλ έλα μωρέ τώρα πως κάνεις έτσι και τα αεροπλάνα πέφτουν αρκεί να μην είμαστε εμείς μέσα μακριά από εμάς.

2) Και ο ίδιος αλλά και γνωστοί μου έχουμε σκίσει αυτοκίνητα για 100.000χλμ και 200.000χλμ χωρίς σημαντικές βλάβες και μάλιστα από λιγότερο «αξιόπιστες» εταιρίες. Από πότε μηχανές σπάνε στα 60.000χλμ ασχέτως χρήσης.

3) Πριν μπλέξεις με μακροχρόνιους δικαστικούς αγώνες κάτσε και υπολόγισε πόσο θα σου στοιχήσει (δικηγόροι, χαμένες ώρες εργασίας, ψυχική οδύνη) , τι πιθανότητες έχεις και κρίνε αν σε συμφέρει η όχι.

4) Μπορείς να βάλεις μηχανή από gti η έστω 1.8 160ps?? γιατί το δις εξαμαρτείν...

5) Αποδεικνύεται πόσο μεγάλη απάτη είναι η επέκταση εγγύησης. Τους σκας προκαταβολικά 500ευρώ και το χειρότερο υποχρεούσαι να μείνεις για άλλα δυο χρόνια στα ελεεινά, απαράδεκτα και πανάκριβα συνεργεία τους όταν έξω μπορείς να έχεις πολύ καλύτερο service με τα μισά λεφτά.

6) Ως κάτοχος δύο vw με 180.000χλμ έχω να σου πω ότι δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία τους, ακόμη και στην εργοστασιακή τους εγγύηση, πόσο μάλλον αν την συνδυάσεις και με ιδιωτική ασφαλιστική εταιρία. Ενώ θα ήθελα να ξαναγοράσω golf 122ps με προβληματίζει πολύ το απαράδεκτο after sales στην πόλη μου.

7) Κάποιοι θα πάρουν και μπόνους που θα γλυτώσουν τα μαγαζάκια τους από 5 χιλιάρικα. Ονόματα δε λέμε?

:D Αν ήμουν στην θέση σου θα κοίταζα για μεταχειρισμένη μηχανή από gti.

Edited by vasilis2833
Link to comment
Share on other sites

Απο που αποδεικνυεται οτι ειναι μεγαλη απατη η επεκταση εγγυησης??

Ξερεις τι τελικα επαθε το αυτοκινητο, εννοω επισημη αναφορα αντιπροσωπειας, και δεν το καλυπτει η εγγυηση?

Εγω παντως αν και εχω ζητησει απο το παιδι, μαζι και με αλλους που διαβαζουν, δεν εχουμε λαβει απαντηση περι του τι ακριβως ζημια εχει γινει και πως.

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ετσι ευκολα ολα.

Ασε να βγει το επισημο πορισμα απο την αντιπροσωπεια και μετα ας πουμε οτι νομιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.