Jump to content
STY

Σπασμένο Gt170

Recommended Posts

Καλα εσυ ανέτρεψες ολες αυτές τισ θεωρίες που λενε οτι δεν χρηματίζεται η επέκταση εγγύησης :thumbsup: , μπράβο φίλε με το καλο να το πάρεις και καλες βόλτες με το νεο μοτέρ B)

Να'σαι καλά φίλε.

Τώρα σε κανά 2-3 εβδομάδες μάλλον...αλλά ήδη περιμένω 3 εβδομάδες μέχρι σήμερα.

Χαλάλι όμως αφού το αλλάζουν!

Edited by Johnie
Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ ανέτρεψες ολες αυτές τισ θεωρίες που λενε οτι δεν χρειάζεται η επέκταση εγγύησης ;) , μπράβο φίλε με το καλο να το πάρεις και καλες βόλτες με το νεο μοτέρ ;)

+1000

Αληθεια γιατι δεν βγαινει κανενας πολεμιος της επεκτασης να πει κατι τωρα και ειδικα ο φιλος που ηθελε να μας ασφαλισει εναν-εναν? Ελεγε βεβαια για τουλαχιστον 10. Οποτε εχουμε και λεμε,με τα 3 χιλιαρικα αντε θα αγοραζε το μισο μοτερ για αντικατασταση, το υπολοιπο θα επρεπε να περιμενει αλλους 10. Για εργατικα αλλους 10 και μεχρι να τελειωσει η δουλεια θα του εδινε και ενα πατινι να κυκλοφορει γιατι το ταμειο θα ειναι πλεον μειον.

Το θεμα βεβαια θα ειναι τι θα γινει πλεον αν στους 30 κατι που εχουν ηδη και αυτοι πληρωσει γινει καποια αλλη ζημια?

Της ΑΣΠΙΣ-ΠΡΟΝΟΙΑΣ θα γινει..

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

+1000

Αληθεια γιατι δεν βγαινει κανενας πολεμιος της επεκτασης να πει κατι τωρα και ειδικα ο φιλος που ηθελε να μας ασφαλισει εναν-εναν? Ελεγε βεβαια για τουλαχιστον 10. Οποτε εχουμε και λεμε,με τα 3 χιλιαρικα αντε θα αγοραζε το μισο μοτερ για αντικατασταση, το υπολοιπο θα επρεπε να περιμενει αλλους 10. Για εργατικα αλλους 10 και μεχρι να τελειωσει η δουλεια θα του εδινε και ενα πατινι να κυκλοφορει γιατι το ταμειο θα ειναι πλεον μειον.

Το θεμα βεβαια θα ειναι τι θα γινει πλεον αν στους 30 κατι που εχουν ηδη και αυτοι πληρωσει γινει καποια αλλη ζημια?

Της ΑΣΠΙΣ-ΠΡΟΝΟΙΑΣ θα γινει..

Καλα εσυ ανέτρεψες ολες αυτές τισ θεωρίες που λενε οτι δεν χρειάζεται η επέκταση εγγύησης :o , μπράβο φίλε με το καλο να το πάρεις και καλες βόλτες με το νεο μοτέρ :rolleyes:

Βρέθηκε μια περιπτωση που καλυφθηκε απο την επεκταση εγγυησης και σπευσανε καποιοι να το κανουνε σημαια της επαναστασης.Για κάθε 5 περιπτωσεις που αναφέρονται στο φορουμ οτι δεν καλυφθηκαν , αντιστοιχει μια που καλυφθηκε!

Βασικά εχοντας αλλάξει 2 φορές σκάστρα και Ν75, 2 φορές πολλαπλασιαστή στον 4ο κύλινδρο, μπεκ στον 4ο κύλινδρο και 2 φορές αντλία νερού ,το πιθανοτερο ειναι η οποια δικαστικη διαδικασια να δεχτεί οτι το μοτερ ειχε προβλημα απο την αρχη.Είδανε οτι δεν τους έπαιρνε δικαστικα και δεχθηκαν την αλλαγη μοτέρ.

Αν του έβγαινε το ίδιο προβλημα στις 125.000Km που έχει τώρα ,χωρις κανενα προηγούμενο ,να δω αν θα δεχοντουσαν όχι να το αλλαξουν ,αλλά ούτε να το επισκευασουν το μοτέρ!!!

Βασικά με τοσα και τέτοια προβληματα στο μοτέρ κι εγω θα ειχα κανει επεκταση εγγυησης, γιατι θα πιστευα οτι το μοτερ ειχε προβλημα εξ αρχης.Τι να κανουμε ,σε καποιους τυχαινει το λαχειο του ελλατωματικου μοτέρ.Τυχερός ο φίλος που ειχε επεκταση εγγυησης , και που είχε προβλήματα εξ αρχης και οχι ξαφνικα μετά απο τόσα χιλιόμετρα.

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Παροτι συμφωνω μαζι σου σε ολα (παραξενο αλλα μου φαινεται οτι και οι δυο τα ιδια λεμε/ισχυριζομαστε αλλα με αλλο δρομο), δεν εχω γνωση για τα περιστατικα που λες οτι εχουν γινει και δεν καλυφθηκαν απο την επεκταση.

Τουλαχιστον σε δυο αναλογα φορουμ που βλεπω δεν εχω δει κατι τετοιο.

Και μην ξεχνας οτι αυτος που καλυφθηκε για ζημια απο επεκταση δεν θα ερθει να το ανακοινωσει σε αντιθεση με αυτον (τον μονο 1 μεχρι τωρα αλλα και καθε επομενο) που δεν καλυφθηκε.

Και οπως παντα απο περιπτωση σε περιπτωση υπαρχει διαφορα.

Στον φιλο πιο πανω με τις καπνισμενες βαλβιδες, τον ρωτησα αν του ειπαν οτι υπηρχε θεμα ποιοτητας καυσιμου γιατι ετσι δειχνει σε μενα, οποτε αν υπαρχει αυτο το θεμα μπορουν ανετα να πατησουν εκει εφοσον αναφερεται και στις εξαιρεσεις και να μην αποζημιωσουν.

Υπαρχει update για το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε μια περιπτωση που καλυφθηκε απο την επεκταση εγγυησης και σπευσανε καποιοι να το κανουνε σημαια της επαναστασης.Για κάθε 5 περιπτωσεις που αναφέρονται στο φορουμ οτι δεν καλυφθηκαν , αντιστοιχει μια που καλυφθηκε!

Βασικά εχοντας αλλάξει 2 φορές σκάστρα και Ν75, 2 φορές πολλαπλασιαστή στον 4ο κύλινδρο, μπεκ στον 4ο κύλινδρο και 2 φορές αντλία νερού ,το πιθανοτερο ειναι η οποια δικαστικη διαδικασια να δεχτεί οτι το μοτερ ειχε προβλημα απο την αρχη.Είδανε οτι δεν τους έπαιρνε δικαστικα και δεχθηκαν την αλλαγη μοτέρ.

Αν του έβγαινε το ίδιο προβλημα στις 125.000Km που έχει τώρα ,χωρις κανενα προηγούμενο ,να δω αν θα δεχοντουσαν όχι να το αλλαξουν ,αλλά ούτε να το επισκευασουν το μοτέρ!!!

Βασικά με τοσα και τέτοια προβληματα στο μοτέρ κι εγω θα ειχα κανει επεκταση εγγυησης, γιατι θα πιστευα οτι το μοτερ ειχε προβλημα εξ αρχης.Τι να κανουμε ,σε καποιους τυχαινει το λαχειο του ελλατωματικου μοτέρ.Τυχερός ο φίλος που ειχε επεκταση εγγυησης , και που είχε προβλήματα εξ αρχης και οχι ξαφνικα μετά απο τόσα χιλιόμετρα.

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα μαζί σου, αλλά όλα είναι και θέμα αντιπροσωπίας.

Και επέτρεψε μου να εκφέρω γνώμη σε αυτό, διότι έχω αλλάξει πολλές. Αν η αντιπροσωπία ενδιαφέρεται για τον πελάτη και θέλει να τον κρατήσει, θα το προσπαθήσει όσο δεν πάει άλλο.

Όσο για το μοτερ μου, σίγουρα είχε προβλήματα, βάση ιστορικού, αλλά ήταν από τα πρώτα στην Ελλάδα. Όπως και κάθε τι καινούργιο, έχει και ελλατώματα.¶λλοι φίλοι, από 2007 και μετά δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα. Όλα είναι θέμα τύχης.

Πάντως, επέκταση εγγύησης χρειάζεται, και μην ακούω χαζομάρες να τα δώσουμε σε κάποιον και αν τύχει θα πάρει εκείνος την ευθύνη κλπ. Μην είμαστε παιδιά, αν δεν θέλουν να στο καλύψουν, υπάρχουν και ο δικηγόρος που θα βγάλει το φίδι από την τρύπα.

Μέχρι στιγμής πάντως από προσωπική άποψη, με έχουν αποζημιώσει τα λεφτά που έδωσα από την επέκταση. Και έχω και 125000 χιλιόμετρα, άλλοι θα έβρισκαν χίλιες δύο δικαιολογίες για να μην το καλύψουν. Εκείνοι κιχ. Αλλαγή βάση υπόδειξης kosmocar και πίεσης αντιπροσωπίας. Στο κάτω κάτω πελάτης είσαι και έχεις πληρώσει.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καληέσπέρα και από εμένα.

Τελικά ανοίχτηκε μοτερ, καθαρίστικαν βαλβίβες και αύριο παραλαμβάνω.

Μέσα στην επέκταση της εγγύησης.

Ε΄λπίζω μόνο να εγιναν όλα σωστά και το αυτοκίνητο να είναι τελικά ΟΚ και να μην κρύβονται χειρότερα θέματα όπως του φίλου που άλλαξε μοτερ.

Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια ειναι η διαγνωση του προβληματος?

Για να το καλυπτει η εγγυηση φυσιολογικα θα πρεπει να ειναι προβλημα αυτοκινητου και οχι ιδιοκτητη.

Εκτος και αν μαγειρευτηκε να φαινεται ετσι για να καλυφθει απο την εγγυηση.

Δεν εχουμε ακομα ακουσει τον λογο της ζημιας που ειναι και το βασικοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνω λίγο εκτός θέματος αλλά ακούστε τι έγινε σε φίλη με Opel Corsa του 2006. Επαθε μια ζημιά και αυτή ήταν αντλία νερού.

Παραθέτω τον παρακάτω διάλογο

Τεχνικός σύμβουλος: Ξέρετε η βλάβη είναι αντλία νερού και θα στοιχήσει 350 ευρώ.

Πελάτης: Μα συγνώμη αυτό δεν καλύπτεται από την εγγύηση (2+4 χρόνια) - βρίσκεται στο τρίτο έτος ήδη.

Τεχνικός σύμβουλος: Οχι η εγγύηση δεν καλύπτει αυτή τη βλάβη,

Πελάτης: Μα συγνώμη δεν είναι μέρος του κινητήρα η αντλία (Η επέκταση της Opel τα υποτιθέμενα 4 χρόνια καλύπτει κινητηρα, σασμαν, εγκεφαλο)

Τεχνικός σύμβουλος: Ναι μπορεί να είναι, αλλά αυτό δεν το καλύπτει η εγγύηση.

Πελάτης: Στείλτε μου σας παρακαλώ ένα fax με το τι καλύπτει και τι όχι.

Τεχνικός Σύμβουλος: Δεν έχω να σας στείλω τίποτα, όλα αναφέρονται στο βιβλίο service και θα δω τι μπορώ να κάνω ως προς το κόστος. Το μεσημέρι θα είναι έτοιμο.

Τελεία και παύλα.

Δηλαδή θα της κάνει και χάρη δηλαδή.

Θα σας πω την συνέχεια μόλις πάει η αδερφή της που είναι δικηγόρος να παραλάβει το αυτοκίνητο.

Τα συμπεράσματα δικά σας

Τέλος πάντων η επέκταση της VW δεν είναι τέτοια. Δεν μπορεί κάποιος να τους μαζέψει επιτέλους. Καμία προστασία του καταναλωτή.

Τέτοια ξεφτίλα.

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Πηγαν να μου το κανουν ετσι με το Vectra που ειχα.

Στα 2 χρονια + 5 ημερες το πηγα για λαδια, μου ειπαν οτι θελει και αντλια νερου, την εβαλαν πηγαν να με χρεωσουν γιατι οπως και εχουν δικιο τα 4 επιπλεον χρονια ειναι σχεδον μονο για την μοστρα/διαφημηση δηλ

ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ, και ελεγαν ετσι οτι ειμαι εκτος εγγυησης επειδη περασαν 5 ημερες απο τη ληξη της, εγινε ενας ΜΕΓΑΛΟΣ χαμος απο εμενα, φτασαμε στα κεντρικα κλπ και τελικα την επερασαν δωρεαν.

Οτι γυαλιζει φυσικα και δεν ειναι χρυσος και αυτο ισχυει σχεδον για ολες τις προσθετες εγγυησεις που παρεχονται ειτε 'δωρεαν' ειτε με αντιτιμο. Πρεπει να διαβαζεις τους ορους και αν εχεις καποια αμφιβολια να ζητας αμεσως διευκρινισεις (και γραπτες αν ειναι δυνατον) απο τους αρμοδιους.

Παντως της VW ειναι απο τις πλεον 'τιμιες' δηλ καλυπτει αρκετα (οχι φυσικα ολα) για το αντιτιμο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα Λεον 4χ4 του 2001 και μου έσπασε.... Φυσικά η εγγύηση τότε ήταν μόλις 1 χρόνο και τα πλήρωσα ΟΛΑ εγώ.

Ξέρω το Γ@...μένο το συναίσθημα σου κάνει την ψυχολογία χάλια και ως να βγάλεις άκρη σε τρελαίνει.... Καλά ξεμπερδέματα φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

όπως σας είχα πει το πήρα το αυτοκίνητο και η "επίσημη" ενημέρωση ήταν ότι είχαν καπνιστεί οι βαλβίδες...!!!

Τέλος πάντων αφού το πήρα, το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα πάλι άναβε τα πρωινά και το κάρο δεν πήγαινε όπως παλαιότερα. Το ξαναπάω συνεργείιο και μετά από τα κλασσικά "προκαταρκτικά" το κράτησαν άλλη μία μέρα, κάτι είπαν ότι άλλαξαν στο πρόγραμματισμό και τώρα που το έχω πάρει εδώ και κανά μήνα δεν έχει ανάψει λαμπάκι, πάει καλά, το καταλαβαίνεις ότι τραβάει και το πήγα κ ένα ταξιδάκι ... όλα ΟΚ.

Αυτό που μου είπαν επίσης είναι κλασσικά το θέμα της βενζίνης ότι μάλλον έβαλα σκάρτη και 2ον ότι το καλοκαίρι τους είχαν στείλει ένα καινούργιο πρόγραμμα που πέρασαν το οποίο μάλλον δεν δουλευε καλά και δημιουργησε προβλήματα. Ελπίζω αγαπητοί φίλοι να είναι εντάξει το κάρο μου γιατί το μάρτιο λήγει η εγγύηση και τότε τι κάνουμε???

Επίσης αν τα πλήρωνα όλα αυτά το άνοιγμα καπάκι & καθαρισμός κλπ κλπ θα κόστιζε ~900¤! Γ@μ@ τ@.

Μαλλον έχει έρθει η ώρα να το πουλήσω το μωρό μου γιατί φοβάμαι τι άλλο θα βγάλει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

όπως σας είχα πει το πήρα το αυτοκίνητο και η "επίσημη" ενημέρωση ήταν ότι είχαν καπνιστεί οι βαλβίδες...!!!

Τέλος πάντων αφού το πήρα, το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα πάλι άναβε τα πρωινά και το κάρο δεν πήγαινε όπως παλαιότερα. Το ξαναπάω συνεργείιο και μετά από τα κλασσικά "προκαταρκτικά" το κράτησαν άλλη μία μέρα, κάτι είπαν ότι άλλαξαν στο πρόγραμματισμό και τώρα που το έχω πάρει εδώ και κανά μήνα δεν έχει ανάψει λαμπάκι, πάει καλά, το καταλαβαίνεις ότι τραβάει και το πήγα κ ένα ταξιδάκι ... όλα ΟΚ.

Αυτό που μου είπαν επίσης είναι κλασσικά το θέμα της βενζίνης ότι μάλλον έβαλα σκάρτη και 2ον ότι το καλοκαίρι τους είχαν στείλει ένα καινούργιο πρόγραμμα που πέρασαν το οποίο μάλλον δεν δουλευε καλά και δημιουργησε προβλήματα. Ελπίζω αγαπητοί φίλοι να είναι εντάξει το κάρο μου γιατί το μάρτιο λήγει η εγγύηση και τότε τι κάνουμε???

Επίσης αν τα πλήρωνα όλα αυτά το άνοιγμα καπάκι & καθαρισμός κλπ κλπ θα κόστιζε ~900¤! Γ@μ@ τ@.

Μαλλον έχει έρθει η ώρα να το πουλήσω το μωρό μου γιατί φοβάμαι τι άλλο θα βγάλει!

Φιλε μιας και εισαι μέλος εδω στο club και εχω ζήσει το προβλημα σου θα σου πρότεινα τωρα που το αυτοκινητο ειναι οκ και παει καλα να το δώσεις.

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μιας και εισαι μέλος εδω στο club και εχω ζήσει το προβλημα σου θα σου πρότεινα τωρα που το αυτοκινητο ειναι οκ και παει καλα να το δώσεις.

Πάντα φιλικά

Εμένα δηλαδή που μου άλλαξαν μοτερ και σασμάν πριν περίπου ένα μήνα, τι να κάνω; :yahoo:

Δυστυχώς τυχερά είναι αυτά... άλλοι το έχουν και δεν έχει κάνει κιχ, άλλοι τρέχουν στα συνεργεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

όπως σας είχα πει το πήρα το αυτοκίνητο και η "επίσημη" ενημέρωση ήταν ότι είχαν καπνιστεί οι βαλβίδες...!!!

Τέλος πάντων αφού το πήρα, το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα πάλι άναβε τα πρωινά και το κάρο δεν πήγαινε όπως παλαιότερα. Το ξαναπάω συνεργείιο και μετά από τα κλασσικά "προκαταρκτικά" το κράτησαν άλλη μία μέρα, κάτι είπαν ότι άλλαξαν στο πρόγραμματισμό και τώρα που το έχω πάρει εδώ και κανά μήνα δεν έχει ανάψει λαμπάκι, πάει καλά, το καταλαβαίνεις ότι τραβάει και το πήγα κ ένα ταξιδάκι ... όλα ΟΚ.

Αυτό που μου είπαν επίσης είναι κλασσικά το θέμα της βενζίνης ότι μάλλον έβαλα σκάρτη και 2ον ότι το καλοκαίρι τους είχαν στείλει ένα καινούργιο πρόγραμμα που πέρασαν το οποίο μάλλον δεν δουλευε καλά και δημιουργησε προβλήματα. Ελπίζω αγαπητοί φίλοι να είναι εντάξει το κάρο μου γιατί το μάρτιο λήγει η εγγύηση και τότε τι κάνουμε???

Επίσης αν τα πλήρωνα όλα αυτά το άνοιγμα καπάκι & καθαρισμός κλπ κλπ θα κόστιζε ~900¤! Γ@μ@ τ@.

Μαλλον έχει έρθει η ώρα να το πουλήσω το μωρό μου γιατί φοβάμαι τι άλλο θα βγάλει!

Το GT έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε μια μαρκα που να εβγαζε ομορφα/γρηγορα/δυνατα/ποιοτικα/απροβληματιστα (ολα μαζι βεβαια) αυτοκινητα και με τιμη supermarket οχι delicatessen τοτε ολοι απο εκει θα παιρναμε και οι υπολοιποι θα εκλειναν.

Φυσικα αυτο ουτε ισχυει ουτε προκειται να ισχυσει στο μελλον.

Σε καθε μαρκα κατι δινεις κατι παιρνεις κατι χανεις, δεν μπορει να τα εχεις ολα.

Βαζεις προτεραιοτητες/οικονομικα και κανεις την επιλογη σου και προπαντων μην νομιζεις οτι οσα λεφτα και να δωσεις αυτοματα αγοραζεις και αξιοπιστια.Ολα στη ζωη σχετικα ειναι τιποτα απολυτο.

Διασκεδασε την επιλογη σου με η χωρις τα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν χωρις να κακομοιριαζομαστε με το παραμικρο. Που να ζουσαμε και σε λιγο παλαιοτερες εποχες που μια απλη εξορμηση εκτος Αθηνων (αλλα και μεσα) προυποθετε συνδρομη με οδικη βοηθεια.

Ετσι ειναι η ζωη! Αν μας τυχει και καμμια στραβη δεν ηρθε και το τελος του κοσμου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.