Jump to content
zpapacha

"Βαρύ" Τιμόνι

Recommended Posts

Στο Θεμα: θέλω να “βαρύνω" το τιμόνι του GOLF V TSI 140. Μετά από σχετικό ψάξιμο έμαθα ότι υπάρχουν τέσσερις διαβαθμίσεις (από «ελαφρύ» προς «βαρύ-sport»). Το σχετικό μενού μέσω το VAGCOM είναι απενεργοποιημένο (ενώ έμαθα για SEAT, SKODA ή το GTI είναι διαθέσιμη αυτή η δυνατότητα). Υπάρχει λύση? Με το 5052 ίσως? Ξέρει κανείς κάτι για το θέμα αυτό? Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

το εψαξες γιατι μου φαινεται καπως περιεργο αυτο...στο 9Ν που ειχα αυτη η ρυθμιση ηταν ευκολη υποθεση οπως και σε πολλα αλλα vw group

Link to comment
Share on other sites

το εψαξες γιατι μου φαινεται καπως περιεργο αυτο...στο 9Ν που ειχα αυτη η ρυθμιση ηταν ευκολη υποθεση οπως και σε πολλα αλλα vw group

Δοκιμάστηκε δυο φορες με VAGCOM. Μια στο παλικαρι που το παω για service/αναβαθμιση καθως και στον αντιπροσωπο της ROSS-TECH. Το σχετικο μενου ηταν απενεργοποιημενο...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει να κανει με την εκδοση του αυτοκινητου (highline, sportline κλπ ) το αν θα ειναι ενεργοποιημενο ή οχι το μενου;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ενα μελος παλιοτερα ειχε πειραματιστει με το vag com σε golfv gti και ειχε καταφερει να αλαξει τις ρυθμισεις.νομιζω ηταν ο (GOLFRS)

Σε GTI γινεται σε TSI το σχετικό TAB ειναι απενεργοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναί το συγκεκριμένο ΤΑΒ ?

Για πείτε που πρέπει να το ψάξουμε?

Γίνεται και σε Audi?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το TAB του VAG-COM από το οποίο φαίνεται οτι αλλαζει αυτη η ρυθμιση είναι:

Απο το βασικο μενου επιλέγουμε "SELECT" >> στο ΤΑΒ "INSTALLED" πατάμε το κουμπί "16-STEERING WHEEL" >> στην οθόνη που ανοιγει θα έπρεπε το κουμπί "CODING-07" να ηταν ενεργοποιημένο, αλλά δεν ειναι. Ουτε με την εισαγωγη κωδικού σύμφωνα με τις οδηγίες ενεργοποιειται.

Σιγουρα δεν ειναι μια απλή επιλογή απο Combo box η ρυθμιση του τιμονιου. Θα πρεπει να γινει από καποιον που ξερει.

Link to comment
Share on other sites

paidia signwmi..

an diavasa swsta pio panw lete oti se GTI mk6, mporeis na rithmiseis tin ipovoithisi tou timoniou?? an nai apo pio menu? ennoeitai mesw diagnwstikou,giati apo to menou tou amaxiou sto kadran,den iparxei tetia epilogi..

euxaristw..

Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να βαρυνο το τιμονι μου...

στο golf iv 1.6 που ειχα ηταν πολυ πιο βαρυ και ωραιο....

Έτσι είναι! Είναι πολύ πιο απολαυστική η οδήγηση με βαρύτερο τιμονι

Η ρύθμιση που έχουν τα αυτοκίνητα καλύπτουν από τη γυναίκα - ιππότη της ασφάλτου :cry: μέχρι το παππού - οδηγό του Σαββατοκύριακου… dizzy2.gif

Κανονικά θα έπρεπε να σε ρωτάνε στην αντιπροσωπεία… πως το θες κύριος? Ελαφρύ? Βαρυ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι! Είναι πολύ πιο απολαυστική η οδήγηση με βαρύτερο τιμονι

Η ρύθμιση που έχουν τα αυτοκίνητα καλύπτουν από τη γυναίκα - ιππότη της ασφάλτου ;) μέχρι το παππού - οδηγό του Σαββατοκύριακου… dizzy2.gif

Κανονικά θα έπρεπε να σε ρωτάνε στην αντιπροσωπεία… πως το θες κύριος? Ελαφρύ? Βαρυ? :whistling:

ναι...αν μαλιστα το τιμονι ειναι πουπουλο οπως στο gt μου...νιωθω ωρες ωρες στα πολλα km οτι θα μ φυγει....

τεσπα σιγουρα ειναι ρυθμιση γιατι εγω που αλαξα αναρτηση κτλ! δεν αλαξε καθολου

Link to comment
Share on other sites

paidia signwmi..

an diavasa swsta pio panw lete oti se GTI mk6, mporeis na rithmiseis tin ipovoithisi tou timoniou?? an nai apo pio menu? ennoeitai mesw diagnwstikou,giati apo to menou tou amaxiou sto kadran,den iparxei tetia epilogi..

euxaristw..

σε golf v νομιζω αναφερεται

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το vag-com στο δικο μου (v gti) και οταν παταω την επιλογη coding 07 μου βγαζει τον εξης πινακα στον μπορεις να αλαξεις τις τιμες:

software coding (0-8388607) : 0000012

workshop code (0- 99999) : 01279

importer number (0- 999) : 785

equipment number (0 - 99999) :00200

βεβαια δεν γνωριζω τι σημαινει το καθενα και τι πρεπει να πειραξω ωστε να ελφρυνω η να βαρυνω το τιμονι.

οποτε δεν πειραξα τιποτα και για καλου και για κακου σημειωσα τις αρχικες τιμες για παν ενδεχομενο.

αν μπορουσε καποιος να μας κατατοπισει θα ηταν οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά και στο αμερικάνικο:

VWVortex.com

Στην ουσία λέει ότι ρυθμίζεται αλλά οι διαφορές παρατηρούνται σε μεγάλες και όχι μικρές ταχύτητες (λογικό και χρήσιμο).

Όποιος μπορεί ας το δοκιμάσει να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

σε καποιο post ανεγραφει αυτο :

''Guys hoping you can help me, I have tried this however, my adaptation channel 1 is set at 12. The label calls it 'Sport'. Any ideas? I was originally told to follow this procedure:

[select]

[44 - Steering Assist] (from Chassis tab)

[Recode - 07]

Take note of the value which is in the form 0001x1 where x is the weight setting, eg 000121

If x is set to 1, it will be very light, if it is set to 5 it will be heavy

Replace the number with the required weight, eg 000151

However, the login 07 box was grayed out.

Any chance of a screenshot of your adaptation channel? ''

εγω για να κανω coding πηγαινω πρωτα απο την επιλογη 16-steering assist.

θα το δοκιμασω παλι σημερα να δω

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά και στο αμερικάνικο:

VWVortex.com

Στην ουσία λέει ότι ρυθμίζεται αλλά οι διαφορές παρατηρούνται σε μεγάλες και όχι μικρές ταχύτητες (λογικό και χρήσιμο).

Όποιος μπορεί ας το δοκιμάσει να μας πει.

Αυτό που λέει ειναι οτι έχει κλειδωθεί αυτή η δυνατότητα απο την ιδια την VW για τα μοντέλα 07' και έπειτα. Κάτι τέτοιο μου είπε και ο αντιπρόσωπος της ROSS-TECH για τη δυνατότητα αλλαγής της τιμής της υποβοήθησης του τιμονιού μέσω VAG-COM. Γι αυτό ρώτησα επίσης αν είναι διαθέσιμο μέσω VAS 5052 ή αν τελικά υπάρχει τρόπος. Είναι παράλογο να υπάρχει διαβάθμιση στην υποβοήθηση και ο ΟΕΜ να τον κλειδώνει (ειδικά για τους twincharge κινητήρες), ενώ για τα άλλα αυτοκίνητα του Group (SEAT, SKODA) να είναι διαθέσιμο. Τι να πω…

Link to comment
Share on other sites

Η κωδικοποιηση ειναι αυτη:

-> Select Module 44 Steering Assist

-> Coding-10

Και αλλάζουμε τον κωδικό κατά βαθμό σκληρότητας, από το μαλακότερο στο σκληρότερο

10111 - Βασική ρύθμιση

10121 - Ρύθμιση 1

10131 - Ρύθμιση 2

Και στο δικο μου δεν γινεται να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην ταλαιπωρείστε... ακομα και να παίζει η ρύθμιση σκληρότητας (και απο οσο ξέρω παίζει μονο σε καποια Golf GTi και Leon TFSI/FR, ίσως και σε αντιστοιχα Audi), ΔΕΝ αξίζει!! Και μιλαω οτι το έχω δοκιμάσει και μαλιστα σε όλες τις βαθμίδες ρύθμισης σε Λεον!

Το τιμόνι ο'τι ρύθμιση και να γινει, θα ισχύει μεχρι και καποια χλμ/ωρα (αν θυμαμαι καλά μεχρι τα 50χλμ/ωρα). Μετά απενεργοποιείται. Ετσι και αλλιως το τιμόνι όσο αυξάνουν τα χιλιόμετρα υποβοηθάται ολο και λιγότερο και μετα τα 100 και καθόλου. Αρα ο'τι βαρος/αίσθηση ειχε πριν θα έχει και μετα.

Τώρα για τις μικρές ταχύτητες είναι καθαρά θέμα γούστου. Εμένα που νόμιζα πως θα μου άρεσε βαρύ, αφου έκανα τη ρύθμιση, διαπίστωσα οτι ηταν αρκετά βαρύ και πιο αργό στο παρκάρισμα και στα στενάκια, επίσης και δεν απέκτησε καθολου παραπάνω αισθηση (οπως νομιζα πως θα γινόταν). Τελικά μετά απο λιγους μήνες το επανέφερα στην αρχική του ρύθμιση και δε με απασχόλησε ποτέ ξανά το θέμα...

Περι ορέξεως βεβαια... ^_^

Link to comment
Share on other sites

λιγο δυσκολο καποιος απο το φορουμ να εχει χειριστει ποτε vas 5052 εκτος αν δουλευε μηχανικος σε group vag.καλυτερα ρωτησε σε μια αντ/πια :D

Link to comment
Share on other sites

λιγο δυσκολο καποιος απο το φορουμ να εχει χειριστει ποτε vas 5052 εκτος αν δουλευε μηχανικος σε group vag.καλυτερα ρωτησε σε μια αντ/πια :D

Εχω μιλησει με την αντιπροσωπεία. Μου ειπαν οτι πρεπει να τους το αφήσω για μισή μερα...σύνδεση με Γερμανια ωστε να δουν αν για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο προβλέπεται η αλλαγή ρύθμισης… Έλεγα να αποφύγω να μπω στη ταλαιπωρία αν τελικά δεν προβλέπεται. Τεσπα, αν ξέρει κάποιος ή αν έχει γνωστό σε αντιπροσωπεία και μπορεί να μάθει…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.