Jump to content
menios80

Passat Cc 1.8 Tsi Superchips Remap(bluefin)!

Recommended Posts

Απο οτι βλέπω εισαι στην Καβαλα ,οπότε οι επιλογές σου ειναι εντελώς διαφορετικες απο τις δικές μου που ειμαι στον Πειραια και εχω 20 εταιρειες με προγραμματα στα πόδια μου.Βλέπουμε το ιδιο πραγμα απο αλλη οπτικη.

Εχεις δίκιο οτι και ελληνα προγραμματιστη να εβρισκες θα έπρεπε να πας σε αλλη πόλη ,αλλα τουλαχιστον τοτε θα ειχες καποιον να πιασεις απο το γιακα.Τέλος πάντων ότι διαλεξες-διαλεξες.

Κάνε ενα λογκ και στο block 020 και στο 118 .Το προγραμμα σου ειναι για 100αρα προφανως.Αν ειχες λογκ της προηγουμενης εκδοσης του προγραμματος θα φαινοντουσαν αμεσα οι διαφορες.

Οι καμπύλες του αβανς σου ειναι σωστές ,παραξενες τιμες δεν υπαρχουν ουτε στις πιεσεις σου ουτε πουθενα.Απλά το προγραμμα σου ειναι ''κρατημενο'' στις μεσαιες για τους Χ λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλέπω εισαι στην Καβαλα ,οπότε οι επιλογές σου ειναι εντελώς διαφορετικες απο τις δικές μου που ειμαι στον Πειραια και εχω 20 εταιρειες με προγραμματα στα πόδια μου.Βλέπουμε το ιδιο πραγμα απο αλλη οπτικη.

Εχεις δίκιο οτι και ελληνα προγραμματιστη να εβρισκες θα έπρεπε να πας σε αλλη πόλη ,αλλα τουλαχιστον τοτε θα ειχες καποιον να πιασεις απο το γιακα.Τέλος πάντων ότι διαλεξες-διαλεξες.

Κάνε ενα λογκ και στο block 020 και στο 118 .Το προγραμμα σου ειναι για 100αρα προφανως.Αν ειχες λογκ της προηγουμενης εκδοσης του προγραμματος θα φαινοντουσαν αμεσα οι διαφορες.

Οι καμπύλες του αβανς σου ειναι σωστές ,παραξενες τιμες δεν υπαρχουν ουτε στις πιεσεις σου ουτε πουθενα.Απλά το προγραμμα σου ειναι ''κρατημενο'' στις μεσαιες για τους Χ λόγους.

Δυστυχως αν καποιος ειναι μακρια απο την Αθηνα εχει πολυ περιορισμενες επιλογες...

Τα block που αναφερεις δεν τα εχω λογκαρει ποτε και δεν ξερω τι θα δειξουν απο CF και Ν75 οποτε μαλλον αυριο που θα κανω μια δοκιμη θα μαθουμε.

Πως καταλαβαινεις οτι το προγραμμα ειναι για 100αρα; Απο το προηγουμενο προγραμμα δεν εχω κρατησει κατι επειδη δεν ειχα τοτε το VAGCOM.

Οσο για τις πιεσεις γιατι πεφτουν στις 4400 και ξανα γεμιζουν μεχρι τις 5000 σαλ; Αυτο μου φαινεται παραξενο απο τα λιγα που εχω δει σε λογκαρισματα αλλων.

Και το οτι ειναι κρατημενο στις μεσαιες λεω πως εχει να κανει με τον ρημαδι τον narrowband λ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αν καποιος ειναι μακρια απο την Αθηνα εχει πολυ περιορισμενες επιλογες...

Τα block που αναφερεις δεν τα εχω λογκαρει ποτε και δεν ξερω τι θα δειξουν απο CF και Ν75 οποτε μαλλον αυριο που θα κανω μια δοκιμη θα μαθουμε.

Πως καταλαβαινεις οτι το προγραμμα ειναι για 100αρα; Απο το προηγουμενο προγραμμα δεν εχω κρατησει κατι επειδη δεν ειχα τοτε το VAGCOM.

Οσο για τις πιεσεις γιατι πεφτουν στις 4400 και ξανα γεμιζουν μεχρι τις 5000 σαλ; Αυτο μου φαινεται παραξενο απο τα λιγα που εχω δει σε λογκαρισματα αλλων.

Και το οτι ειναι κρατημενο στις μεσαιες λεω πως εχει να κανει με τον ρημαδι τον narrowband λ...

CF δεν πρέπει να λογκάρεις να δεις αν κόβει μοιρες το μοτερ ,απο πειράκια?

Οι πιέσεις εφόσον η πραγματικη πίεση ακολουθει τη ζητουμενη ,τοτε πρέπει να ρωτησεις τον προγραμματιστη το γιατι πέφτουν και μετα ανεβαινουν.

Εσενα το προγραμμα για τι στο πουλήσανε για 95αρας?Με τοσο αβανς ,δύσκολο να δουλέψει με 95αρα.

Και το οτι ειναι κρατημενο στις μεσαιες λεω πως εχει να κανει με τον ρημαδι τον narrowband λ...

?????

Δεν το καταλαβα!

Κανε πάντως κι ενα λογκ στο block 031

Link to comment
Share on other sites

CF δεν πρέπει να λογκάρεις να δεις αν κόβει μοιρες το μοτερ ,απο πειράκια?

Οι πιέσεις εφόσον η πραγματικη πίεση ακολουθει τη ζητουμενη ,τοτε πρέπει να ρωτησεις τον προγραμματιστη το γιατι πέφτουν και μετα ανεβαινουν.

Εσενα το προγραμμα για τι στο πουλήσανε για 95αρας?Με τοσο αβανς ,δύσκολο να δουλέψει με 95αρα.

?????

Δεν το καταλαβα!

Κανε πάντως κι ενα λογκ στο block 031

Εχεις δικιο, θα λογκαρω για CF. Παντως misfires δεν εχω επειδη τα εχω λογκαρει σε αλλη περιπτωση.

Για τις πιεσεις θα τους ρωτησω και θα τους ξαναστειλω τα λογκαρισματα που δειχνουν οτι η πραγματικη ακολουθει τη ζητουμενη αλλα κανουν αυτη την παραξενη καμπυλη, για να δουμε τι θα απαντησουν...

Οσο για το ειδος της βενζινης μου ειχαν πει οτι δουλευει καλυτερα με 98αρα και την συνιστουν. Δεν ειπαν (εξυπνα) οτι δεν δουλευει με 95αρα...

Για τον εναν και μοναδικο αισθητηρα λ το λεω επειδη λογω του οτι ειναι narrow δεν αφηνει περιθωρια για πολυ επιθετικα προγραμματα και οταν ξεπερνιωνται τα στενα του ορια αρχιζουν τα τρελλα (κοψιματακια και μπερδεματα). Ετσι για να ειναι σιγουροι μου κοψαν κι εμενα τη ροπη στις μεσαιες οπου μου εκανε τα κοψιματακια.

Link to comment
Share on other sites

Βρε vg1912, ήθελα να ήξερα είσαι ψυχαναγκαστικός ή η ενασχόληση με το αυτοκίνητό σου είναι το μοναδικό πρόβλημα σου σε αυτό τον μάταιο κόσμο.

Προς Θεού, υπερασπίζομαι ό,τι γράφει ο Κώστας της Revo (Vag-Lover) στο έπακρο και θέλω να προσθέσω μερικές λεπτομέρειες σε επίπεδο tuner.

Γιατί είναι παράλογη η συζήτηση;

Γιατί η εταιρεία που πούλησε το πρόγραμμα το πούλησε με τις δικές της τεχνικές προδιαγραφές, οι οποίες έχουν μετρηθεί στην Αγγλία,

σε δυναμόμετρο εκεί, σε Αγγλικό καιρό και αγγλικές βενζίνες.

Εσύ βλέπεις το αυτοκίνητο να αποδίδει την ισχύ που πρέπει (έστω κάπου κοντά) στην Ελλάδα, με ελληνικό καιρό και σε ένα δυναμόμετρο σίγουρα όχι

ίδιο με αυτό στο οποίο έγινε η πρότυπη μέτρηση. Αλλά παραταύτα σου φταίει η ροπή του.

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι η μέγιστη ροπή ενός κινητήρα στο δυναμόμετρο εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει η δοκιμή όσο

και από τον ίδιο το μηχανισμό και τις ρυθμίσεις του;

Χριστιανέ μου έχεις ανεβάσει ένα κάρο logs, που είναι εξαιρετικά συγκεχυμένα, δεν ξέρεις να αναλύσεις, ούτε ξέρεις καν να καταγράψεις σωστά

και περιμένεις να σε βοηθήσει κάποιος -από το υπερπέραν ίσως- να κερδίσεις τη "χαμένη" σου ροπή. Γίνονται αυτά τα πράγματα;

Αυτά είναι επιοικώς χαρακτηριζόμενα Θέατρο του παραλόγου γιατί δεν υπάρχει κανένα μέτρο ούτε σταθμό σε αυτή την υπόθεση

και ο μόνος που δεν φταίει είναι η Superchips.

Ποιός ορίζει τη μέγιστη ροπή;

Ποιός ορίζει την μέγιστη ισχύ και με ποιόν τρόπο μετράται;

Τα logs του Vagcom που δεν ξέρεις να καταγράψεις, το δυναμόμετρο, που δεν είναι όμοιο με αυτό της Superchips ή μήπως οι προδιαγραφές της

εταιρείας που προσπαθείς να επιβεβαιώσεις;

Ταπεινή μου γνώμη, χειρότερη ζημιά προκαλεί το ότι έχεις bluefin παρά ευκολία φέρνει με τη δυνατότητα που σου δίνει να περνάς προγράμματα.

Από τη στιγμή που το αυτοκίνητο αποδίδει την ισχύ που τάζει η εταιρεία, έστω κουτσά στραβά και ανάποδα μέσα από τα μάτια του ιδιοκτήτη,

δεν υπάρχει κάτι μεμπτό ή λανθασμένο.

Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να είναι εντελώς λανθασμένος ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε το θέμα; Σκεφτείτε το γιατί ειναι αλήθεια.

Εν πάσει περιπτώσει, αφού θέλεις Αγγλία, τυποποίηση και καλή ποιότητα, βάλε Revo να ισιώσεις άνθρωπέ μου και άστο το δύσμοιρο στην ησυχία του.

Αφού δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις για να κρίνεις αν λειτουργεί σωστά ή όχι το αυτοκίνητό σου, τουλάχιστον βρες έναν άνθρωπο να σε βοηθήσει

να καταλάβεις τί συμβαίνει.

Συνήθως αυτές οι ιστορίες -αποδεδειγμένα- τελειώνουν με αλλαγή προγράμματος ή με ανατίναξη ή και τα δύο μαζί, απλά και μόνο λόγω της εμμονής του ιδιοκτήτη

για κάτι που δεν καταλαβαίνει καλά ούτε και ο ίδιος.

Οι Άγγλοι είναι εξαιρετικά ευγενικοί για να σου γράψουν τα παραπάνω, να είσαι σίγουρος όμως ότι αυτό σκέφτονται

για αυτό και δεν κάνουν τίποτα για να διορθώσουν το υποτιθέμενο λάθος τους.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Salex, γράφεις κάποια πράγματα τα οποία είναι γεγονότα, αλλά στην προκειμένη νοιώθω ότι εν μέρει παραβλέπεις κάποιες σημαντικές παραμέτρους της συγκεκριμένης περίπτωσης.

Το πρώτο τρυπάκι στο οποίο λανθασμένα έχουμε μπει στην εν λόγω συζήτηση (που το νοιώθω να αιωρείται όχι από το ποστ σου αλλά από την τροπή που πήρε η συζήτηση από πριν), είναι ότι μιλάμε λες και το αμάξι "έχει πρόβλημα"! Εχει αυξομειώσεις στην κατανομή ροπής, και δεν έχει ουσιαστικά το "φούσκωμα" που είχε το πρώτο αρχείο το οποίο φορούσε. Αυτό δεν θεωρώ ότι σημαίνει λειτουργικό πρόβλημα ή σενάριο του "να σπάσει" κτλ κτλ

Και εδώ ουσιαστικά είναι η πρακτική παράμετρος που νοιώθω ότι παραβλέπεις. Του έστειλαν το αρχικό αρχείο το οποίο είχε το "φούσκωμα" στις μεσαίες και επομένως σαν αίσθηση αν μη τι άλλο ταίριαζε στο γράφημα το οποίο εμφανίζει η εν λόγω εταιρεία ως "ενδεικτική καμπύλη απόδοσης τους προιόντος τους". ΑΛΛΑ, αυτό το αρχείο του έκανε κοψίματα, και σαν εναλλακτικό/διορθωμένο του έδωσαν έναν κώδικα ο οποίος κατά τον ιδιοκτήτη φυσικά πάντα, είναι κομμένος αισθητά σε ροπή στο εν λόγω εύρος στροφών.

Με βάση το παραπάνω λοιπόν, το θεωρείς παράλογο ένας πελάτης να ζητάει πραγματικά διορθωμένο αυτό που του έταξαν, και αρχικά του πούλησαν και να μην συμβιβάζεται με κάτι εντελώς "πνιγμένο"; :D

Εγώ από πλευράς μου σαν κάτοχος οχήματος με Revo το αναλογίζω σαν να μου έδειχναν/διαφήμιζαν μια απόδοση Performance setting 3, να ΜΗΝ μου έλεγαν πουθενά ότι υπάρχει ενδεχόμενο εύρος στην απόδοση, να μου το πουλούσαν με Performance Setting 3 αλλά να μην δούλευε, και σαν εναλλακτική να μου έλεγαν θα το δουλέψεις με Performance setting 1! Θα έπρεπε δηλαδή να το δεχτώ και να πω και ευχαριστώ;

Υπό αυτό το πρίσμα, δεν υπάρχει μια λογική;

Σου το θέτω με αυτό τον τρόπο, καθότι μιλάμε για λεφτά τα οποία δίνονται σε μια εταιρεία, είτε είναι Ελληνική, είτε είναι Αγγλική, είτε Γερμανική (Ευρωπαική Ένωση είμαστε άλλωστε), και το θεωρώ οξύμορο να το θέτουμε στην Ελλάδα ως "ναι δεν δίνει αυτά που έταξε, ας πρόσεχες, τώρα σκάστα αλλού για να ηρεμήσεις" (δεν λέω ότι το έθεσες έτσι ΕΣΥ, αλλά πρακτικά όπως ανέφερες η αποδεδειγμένη Ελληνική πραγματικότητα αυτό δείχνει)! Αν μη τι άλλο δεν είναι τυχαίο ότι η Κοινοτική νομοθεσία έχει κατεβατάρια ως προς τις ευθύνες του ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ έναντι του καταναλωτή, άσχετα φυσικά με το ότι στην Ελλάδα αυτά αποτελούν "ψιλά γράμματα" λόγω της νοοτροπίας μας.

Και για να μην παρεξηγηθώ, τα δέχομαι, και πρακτικά και εγώ πιστεύω όλα όσα ανέφερες ειδικά ως προς το σκέλος "απόλυτα νούμερα", "μετρήσεις", 'καύσιμα". Αλλά από την άλλη αν λάβουμε (δεν λέω πως ισχύει αλλά για χάρη λόγου) ως de-facto κατάσταση ότι 1) το αμάξι δεν έχει κάποιο πρόβλημα μηχανικό (που το θεωρώ παράλογο να έχει μηχανική βλάβη ένα όχημα με το που φόρεσε έναν κώδικα), 2) το αμάξι λειτουργεί με σωστό καύσιμο, 3) ότι δεν μιλάμε για μια υλοποίηση Stage2/3 όπου πλεον τα περιφερειακά μπορεί να προκαλούν "τα δικά τους παράξενα", τότε θεωρώ πως μπορεί τα "νούμερα" να διαφοροποιούνται αλλά σίγουρα η καμπύλη σαν μορφή/σχήμα νομίζω ότι δεν θα άλλαζε.

Την παραπάνω τοποθέτηση την κάνω έχοντας και πάντοτε κατά νου, ότι με βάση π.χ. το ότι η REVO UK για Stage1 δηλώνει 38κιλά ροπής, αντιθέτως η Cargate εδώ γνωρίζοντας τις διαφοροποιήσεις περιβάλλοντος (τις συνθήκες που θίγεις) δηλώνει 34κιλά σίγουρα, ΑΛΛΑ παρόλα αυτά ότι γραφήματα έχουμε δει "στην Ελληνική ζέστη, με τα Ελληνικά καύσιμα, και το διαφορετικό dyno" μπορεί να μην βγάζουν το νούμερο που δηλώνει ο Αγγλος, αλλά σίγουρα η καμπύλες έχουν το ίδιο σχήμα απλά είναι "άτονες".

Τώρα για το αν θα βγάλει άκρη, το αν μπορεί ένας ιδιώτης να πάρει σωστά logs, κτλ κτλ κτλ που αναφέρεις, μάλλον και εγώ την ίδια αίσθηση με εσένα έχω... Από την άλλη βέβαια δεν είμαι τεχνικός/μηχανικός ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε vg1912, ήθελα να ήξερα είσαι ψυχαναγκαστικός ή η ενασχόληση με το αυτοκίνητό σου είναι το μοναδικό πρόβλημα σου σε αυτό τον μάταιο κόσμο.

Προς Θεού, υπερασπίζομαι ό,τι γράφει ο Κώστας της Revo (Vag-Lover) στο έπακρο και θέλω να προσθέσω μερικές λεπτομέρειες σε επίπεδο tuner.

Γιατί είναι παράλογη η συζήτηση;

Γιατί η εταιρεία που πούλησε το πρόγραμμα το πούλησε με τις δικές της τεχνικές προδιαγραφές, οι οποίες έχουν μετρηθεί στην Αγγλία,

σε δυναμόμετρο εκεί, σε Αγγλικό καιρό και αγγλικές βενζίνες.

Εσύ βλέπεις το αυτοκίνητο να αποδίδει την ισχύ που πρέπει (έστω κάπου κοντά) στην Ελλάδα, με ελληνικό καιρό και σε ένα δυναμόμετρο σίγουρα όχι

ίδιο με αυτό στο οποίο έγινε η πρότυπη μέτρηση. Αλλά παραταύτα σου φταίει η ροπή του.

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι η μέγιστη ροπή ενός κινητήρα στο δυναμόμετρο εξαρτάται από τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει η δοκιμή όσο

και από τον ίδιο το μηχανισμό και τις ρυθμίσεις του;

Χριστιανέ μου έχεις ανεβάσει ένα κάρο logs, που είναι εξαιρετικά συγκεχυμένα, δεν ξέρεις να αναλύσεις, ούτε ξέρεις καν να καταγράψεις σωστά

και περιμένεις να σε βοηθήσει κάποιος -από το υπερπέραν ίσως- να κερδίσεις τη "χαμένη" σου ροπή. Γίνονται αυτά τα πράγματα;

Αυτά είναι επιοικώς χαρακτηριζόμενα Θέατρο του παραλόγου γιατί δεν υπάρχει κανένα μέτρο ούτε σταθμό σε αυτή την υπόθεση

και ο μόνος που δεν φταίει είναι η Superchips.

Ποιός ορίζει τη μέγιστη ροπή;

Ποιός ορίζει την μέγιστη ισχύ και με ποιόν τρόπο μετράται;

Τα logs του Vagcom που δεν ξέρεις να καταγράψεις, το δυναμόμετρο, που δεν είναι όμοιο με αυτό της Superchips ή μήπως οι προδιαγραφές της

εταιρείας που προσπαθείς να επιβεβαιώσεις;

Ταπεινή μου γνώμη, χειρότερη ζημιά προκαλεί το ότι έχεις bluefin παρά ευκολία φέρνει με τη δυνατότητα που σου δίνει να περνάς προγράμματα.

Από τη στιγμή που το αυτοκίνητο αποδίδει την ισχύ που τάζει η εταιρεία, έστω κουτσά στραβά και ανάποδα μέσα από τα μάτια του ιδιοκτήτη,

δεν υπάρχει κάτι μεμπτό ή λανθασμένο.

Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να είναι εντελώς λανθασμένος ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε το θέμα; Σκεφτείτε το γιατί ειναι αλήθεια.

Εν πάσει περιπτώσει, αφού θέλεις Αγγλία, τυποποίηση και καλή ποιότητα, βάλε Revo να ισιώσεις άνθρωπέ μου και άστο το δύσμοιρο στην ησυχία του.

Αφού δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις για να κρίνεις αν λειτουργεί σωστά ή όχι το αυτοκίνητό σου, τουλάχιστον βρες έναν άνθρωπο να σε βοηθήσει

να καταλάβεις τί συμβαίνει.

Συνήθως αυτές οι ιστορίες -αποδεδειγμένα- τελειώνουν με αλλαγή προγράμματος ή με ανατίναξη ή και τα δύο μαζί, απλά και μόνο λόγω της εμμονής του ιδιοκτήτη

για κάτι που δεν καταλαβαίνει καλά ούτε και ο ίδιος.

Οι Άγγλοι είναι εξαιρετικά ευγενικοί για να σου γράψουν τα παραπάνω, να είσαι σίγουρος όμως ότι αυτό σκέφτονται

για αυτό και δεν κάνουν τίποτα για να διορθώσουν το υποτιθέμενο λάθος τους.

Αγαπητε κυριε της etuners,

ΝΑΙ εχω και αλλα πραγματα να ασχοληθω αλλα δεν θα σου δωσω και λογαριασμο για το ποσο θα ασχολουμαι με το αμαξι μου!

Ειναι ψυχαναγκαστικο το να θελεις να παιρνεις ακριβως αυτο που πληρωσες; Δηλαδη εσενα οταν σου πουλανε τηλεοραση 100 Hz λες δεν πειραζει αν ανακαλυψεις οτι τελικα βγαζει μονο 80 Ηz; (ισως ατυχες το παραδειγμα αλλα το τελικο συμπερασμα μετραει)

Οσο για τις τεχνικες προδιαγραφες της Αγγλιας, θελεις να πεις οτι η βενζινη τους, το δυναμομετρο τους και ο καιρος τους βγαζουν τοσο διαφορετικο αποτελεσμα; Μα φαινεται οτι η καμπυλη ροπης στο αμαξι μου ειναι σφαγμενη και κανει βυθισεις! Σου φαινονται εσενα οι δυο καμπυλες (δικη μου και δικη τους) ιδιες;

Θα δεχομουν η μεγιστη τιμη της να ειναι διαφορετικη και το σχημα ιδιο αλλα οχι δεν δεχομαι οτι αφου εχει την ιδια περιπου ισχυ ειναι ολα καλα και δε βαριεσαι για την καμπυλη ροπης τους.

Οσο για το δυναμομετρο νομιζω το ξερεις του Κοπανιδη στην Κοζανη και αν δεν ειναι ενταξει τοτε πες μου ενα που ειναι καλυτερο να παω. Ολοι αυτοι που μετρηθηκαν εκει πηραν λαθος αποτελεσματα δηλαδη;

Τωρα σχετικα με τα λογκς που εκανα, εχω ζητησει βοηθεια και στο παρον φορουμ για να μαθω τι να λογκαρω και πως, αλλα δεν μου εδωσες τα φωτα σου αφου ξερεις ποιος ειναι ο σωστος τροπος. Πες μου λοιπον αν θελεις που κανω λαθος για να το διορθωσω και μη με κρινεις ετσι γιατι δεν ειμαι επαγγελματιας οπως εσυ αλλα ερασιτεχνης που προσπαθει να βρει μια ακρη.

Για το θεατρο του παραλογου και τα υπολοιπα που λες βλεπω οτι μεροληπτεις υπερ του Αγγλου συναδελφου σου και της συντεχνιας σου και δεν ειναι σωστο...

Δηλαδη να δεχτω οτι το αμαξι μου βγαζει κουτσα στραβα αυτο που λεει ο tuner κι ολα ενταξει! Τι νοοτροπια ειναι αυτη...

Λοιπον να βαλω REVO τελικα ε! Ναι μονο που κι'αυτο εχει προβληματα που σιγουρα τα ξερεις.

Οσο για να το αλλαξω, ΟΧΙ κυριε το πληρωσα και θελω να κανει αυτο που λεει. Η μηπως θελεις να σας γεμιζουμε 700αρια και χιλιαρικα μαυρα για να πουλατε φυκια για μεταξωτες κορδελες εμεις τα κοροϊδα;

Τεχνικες γνωσεις δεν εχω οσες εχεις εσυ και γι'αυτο ζητησα αν καποιος ξερει κατι παραπανω να μου πει αν φαινεται να φταιει κατι μηχανικα ή οχι για τη διαφορα στην καμπυλη ροπης. Λοιπον αφου ξερεις γιατι δε λες τι φταιει;

Για να τελειωσω με το σεντονι, οταν κυριοι της συντεχνιας των tuners πουλατε αναβαθμισεις να λετε οτι η μεγιστες τιμες και οι καμπυλες ισχυος και ροπης δεν ειναι εγγυημενες και εχουν μια μικρη αποκλιση απο αμαξι σε αμαξι.

Και οταν σας λενε οτι κανει κοψιματακια να μη το σφαζετε με το τσεκουρι αλλα να ασχολειστε και λιγο παραπανω. Γιατι αν καποιος το ψαξει τοτε θα φανει τι κανατε και θα γινετε ρομπα. Μη επαφιεστε στην ασχετοσυνη του κοσμου γιατι τα πραγματα αλλαξαν και η πληροφορια ειναι ελευθερη και αφθονη πια!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε κυριε της etuners,

ΝΑΙ εχω και αλλα πραγματα να ασχοληθω αλλα δεν θα σου δωσω και λογαριασμο για το ποσο θα ασχολουμαι με το αμαξι μου!

Ειναι ψυχαναγκαστικο το να θελεις να παιρνεις ακριβως αυτο που πληρωσες; Δηλαδη εσενα οταν σου πουλανε τηλεοραση 100 Hz λες δεν πειραζει αν ανακαλυψεις οτι τελικα βγαζει μονο 80 Ηz; (ισως ατυχες το παραδειγμα αλλα το τελικο συμπερασμα μετραει)

Οσο για τις τεχνικες προδιαγραφες της Αγγλιας, θελεις να πεις οτι η βενζινη τους, το δυναμομετρο τους και ο καιρος τους βγαζουν τοσο διαφορετικο αποτελεσμα; Μα φαινεται οτι η καμπυλη ροπης στο αμαξι μου ειναι σφαγμενη και κανει βυθισεις! Σου φαινονται εσενα οι δυο καμπυλες (δικη μου και δικη τους) ιδιες;

Θα δεχομουν η μεγιστη τιμη της να ειναι διαφορετικη και το σχημα ιδιο αλλα οχι δεν δεχομαι οτι αφου εχει την ιδια περιπου ισχυ ειναι ολα καλα και δε βαριεσαι για την καμπυλη ροπης τους.

Οσο για το δυναμομετρο νομιζω το ξερεις του Κοπανιδη στην Κοζανη και αν δεν ειναι ενταξει τοτε πες μου ενα που ειναι καλυτερο να παω. Ολοι αυτοι που μετρηθηκαν εκει πηραν λαθος αποτελεσματα δηλαδη;

Τωρα σχετικα με τα λογκς που εκανα, εχω ζητησει βοηθεια και στο παρον φορουμ για να μαθω τι να λογκαρω και πως, αλλα δεν μου εδωσες τα φωτα σου αφου ξερεις ποιος ειναι ο σωστος τροπος. Πες μου λοιπον αν θελεις που κανω λαθος για να το διορθωσω και μη με κρινεις ετσι γιατι δεν ειμαι επαγγελματιας οπως εσυ αλλα ερασιτεχνης που προσπαθει να βρει μια ακρη.

Για το θεατρο του παραλογου και τα υπολοιπα που λες βλεπω οτι μεροληπτεις υπερ του Αγγλου συναδελφου σου και της συντεχνιας σου και δεν ειναι σωστο...

Δηλαδη να δεχτω οτι το αμαξι μου βγαζει κουτσα στραβα αυτο που λεει ο tuner κι ολα ενταξει! Τι νοοτροπια ειναι αυτη...

Λοιπον να βαλω REVO τελικα ε! Ναι μονο που κι'αυτο εχει προβληματα που σιγουρα τα ξερεις.

Οσο για να το αλλαξω, ΟΧΙ κυριε το πληρωσα και θελω να κανει αυτο που λεει. Η μηπως θελεις να σας γεμιζουμε 700αρια και χιλιαρικα μαυρα για να πουλατε φυκια για μεταξωτες κορδελες εμεις τα κοροϊδα;

Τεχνικες γνωσεις δεν εχω οσες εχεις εσυ και γι'αυτο ζητησα αν καποιος ξερει κατι παραπανω να μου πει αν φαινεται να φταιει κατι μηχανικα ή οχι για τη διαφορα στην καμπυλη ροπης. Λοιπον αφου ξερεις γιατι δε λες τι φταιει;

Για να τελειωσω με το σεντονι, οταν κυριοι της συντεχνιας των tuners πουλατε αναβαθμισεις να λετε οτι η μεγιστες τιμες και οι καμπυλες ισχυος και ροπης δεν ειναι εγγυημενες και εχουν μια μικρη αποκλιση απο αμαξι σε αμαξι.

Και οταν σας λενε οτι κανει κοψιματακια να μη το σφαζετε με το τσεκουρι αλλα να ασχολειστε και λιγο παραπανω. Γιατι αν καποιος το ψαξει τοτε θα φανει τι κανατε και θα γινετε ρομπα. Μη επαφιεστε στην ασχετοσυνη του κοσμου γιατι τα πραγματα αλλαξαν και η πληροφορια ειναι ελευθερη και αφθονη πια!

+ 1000 απαιτεις αυτο για το οποιο πληρωσες,τι ποιο σωστο και λογικο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Σίμο-Γιάννη-Βασίλη. (αν δεν κάνω λάθος)

Παραβλέπετε κάποια πράγματα:

Ένα λογισμικό αναβάθμισης, δεν είναι κάτι υλικό το οποίο μπορεί να κριθεί ουσιαστικά.

Π.χ. βλέπει κάποιος μια ζάντα η οποία έχει 5 μπράτσα, είναι νίκελ και κάνει ένα χειλάκι στην άκρη...

Την είδε, του άρεσε, την αγόρασε.

Αντίθετα, ένα προϊόν όπως είναι μια αναβάθμιση ιπποδύναμης, την βάζεις π.χ. στον Γιάννη σου λέει "σούπερ", κάνει, ράνει, τη βάζεις στο Βασίλη και σου λέει πολύ καλό (και μέχρι εκεί) και την βάζεις και στο Σίμο ο οποίος σε κοιτάζει με απορία μη μπορώντας να καταλάβει διαφορά...

Μιλώντας πάντα για το ίδιο προϊόν, ακόμα και σε ίδια αυτοκίνητα.

Από εκεί και μετά, κάνοντας φίλε Βασίλη μια τέτοια επιλογή, η οποία γνωρίζεις εκ των προτέρων πως βασίζεται απλά και μόνο σε οπτική επαφή με το προϊόν, αντιλαμβάνεσαι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά, αφού δεν είναι ένα προϊόν το οποίο βασίζεται σε οπτική αξιολόγηση.

Σου επαναλαμβάνω και πάλι, μην μπαίνει στη διαδικασία που έχεις μπει, γιατί είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρα και φοβάμαι πως δεν θα καταλήξει πουθενά, παρά μόνο σε νεύρα και στεναχώρια.

Σαφώς και μπορείς πατριωτικά να το "κυνηγήσεις", αλλά είτε σου αρέσει είτε όχι δεν σε κορόιδεψε κανένας, απλά το τελικό προϊόν που πλήρωσες έχει κάποιες απειροελάχιστες διαφορές σε σχέση με αυτό που διαφημιζόταν.

Και φυσικά μην βάλεις revo, ειδικά από τη στιγμή που σου είπαν ή έμαθες ή άκουσες ότι έχει προβλήματα, απλά μείνε όπως είσαι και ανάλωσε το χρόνο σου να χαρείς τις δυνατότητες του μεταμορφωμένου -πλέον- αυτοκινήτου σου...

Πίστεψέ με, αν στο συγκεκριμένο δυναμόμετρο που μέτρησες, σου έβγαζε 200 ίππους, με 280Nm, θα σου έλεγα κι εγώ να το λογκάρεις, να το ψάξεις να να...

Έτσι όπως είναι όμως τώρα το αυτοκίνητο, κυνηγάς απλά ένα .pdf. :thumbsup:

Και μάλιστα το σημαντικότερο που πρέπει να καταλάβεις είναι πως κυνηγάς ένα .pdf, το οποίο δεν αποτυπώνει το πως αποδίδεται η ιπποδύναμη σε ένα PassatCC 1,8TSi με πρόγραμμα Superchips, αλλά το πως περίπου αποδίδεται η ιπποδύναμη σε ένα PassatCC 1,8TSi με πρόγραμμα Superchips.

Πιστεύω πως αντιλαμβάνεσαι την πολύ μικρή αλλά ουσιαστική λεπτομέρεια... :thumbsup:

υ.γ: μη φανταστείς ότι σου γράφω τα παραπάνω γιατί συμπαθώ την superchips, κάθε άλλο... :startle:

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, ένα προϊόν όπως είναι μια αναβάθμιση ιπποδύναμης, την βάζεις π.χ. στον Γιάννη σου λέει "σούπερ", κάνει, ράνει, τη βάζεις στο Βασίλη και σου λέει πολύ καλό (και μέχρι εκεί) και την βάζεις και στο Σίμο ο οποίος σε κοιτάζει με απορία μη μπορώντας να καταλάβει διαφορά...

Μιλώντας πάντα για το ίδιο προϊόν, ακόμα και σε ίδια αυτοκίνητα.

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι σε Stage1 (το ΤΟΝΙΖΩ αυτό), στο ΙΔΙΟ μοντέλο αυτοκινήτου, παίζει να φορέσουμε 3 οδηγοί π.χ. το πρόγραμμα ας πούμε που πουλάς εσύ, και ΧΩΡΙΣ να υπάρχει σε κανέναν μηχανικό πρόβλημα, το ένα να έχει καμπύλη με U σχήμα στην κορυφή? Ναι να υπάρχουν μικροδιαφορές ισχύος/ροπής, αλλά να εμφανιστούν διαφορετικού "σχεδιασμού" καμπύλες????

Το τονίζω το θέμα Stage1 γιατί μιλάμε για κώδικα που απευθύνεται σε εργοστασιακό setup! :startle:

Εεε συγχώρεσε με βρε Κωνσταντίνε αλλά αν λες κάτι τέτοιο τότε πες μου που το είδες και δείξτο μου και εμένα! :thumbsup:

Αλλά θα επιμείνω ότι παραβλέπετε ότι το εν λόγω προιόν δόθηκε αρχικά με "απόδοση" που έδινε σε αίσθηση (χωρίς κοιλιά δηλαδή) και εν συνεχεία του δόθηκε εντελώς διαφορετικής "γραμμικότητας απόδοσης" κώδικας... :thumbsup:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Σίμο-Γιάννη-Βασίλη. (αν δεν κάνω λάθος)

Παραβλέπετε κάποια πράγματα:

Ένα λογισμικό αναβάθμισης, δεν είναι κάτι υλικό το οποίο μπορεί να κριθεί ουσιαστικά.

Π.χ. βλέπει κάποιος μια ζάντα η οποία έχει 5 μπράτσα, είναι νίκελ και κάνει ένα χειλάκι στην άκρη...

Την είδε, του άρεσε, την αγόρασε.

Αντίθετα, ένα προϊόν όπως είναι μια αναβάθμιση ιπποδύναμης, την βάζεις π.χ. στον Γιάννη σου λέει "σούπερ", κάνει, ράνει, τη βάζεις στο Βασίλη και σου λέει πολύ καλό (και μέχρι εκεί) και την βάζεις και στο Σίμο ο οποίος σε κοιτάζει με απορία μη μπορώντας να καταλάβει διαφορά...

Μιλώντας πάντα για το ίδιο προϊόν, ακόμα και σε ίδια αυτοκίνητα.

Από εκεί και μετά, κάνοντας φίλε Βασίλη μια τέτοια επιλογή, η οποία γνωρίζεις εκ των προτέρων πως βασίζεται απλά και μόνο σε οπτική επαφή με το προϊόν, αντιλαμβάνεσαι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά, αφού δεν είναι ένα προϊόν το οποίο βασίζεται σε οπτική αξιολόγηση.

Τοτε γιατι δινονται οι καμπυλες ισχυος και ροπης απο τους tuners; Ας εδιναν ενα νουμερο μεσο ορο για ισχυ και ροπη και καθολου καμπυλες αν δεν μπορουν να ειναι σιγουροι. Αυτο που γινεται λεγεται παραπλανητικη διαφημιση και ειναι στο οριο της νομιμοτητας...

Το μονο μετρο συγκρισης ενος προγραμματος με ενα αλλο ειναι οι τιμες ισχυος και ροπης και οι καμπυλες τους που βλεπει ο πελατης στο internet ή στο μαγαζι οποτε και συμφωνα με αυτα διαλεγει.

Γι'αυτο (και για λογους οικονομικους, ευκολιας προγραμματισμου χωρις μετακινησεις σε αλλη πολη και για τη δυνατοτητα να πας σε "μαμα" ρυθμισεις) δεν διαλεξα κατι αλλο αλλα το συγκεκριμενο.

Οι 215 ιπποι και τα 343 Νm με τις συγκεκριμενες καμπυλες μου ειναι αρκετοι και δεν θελω τωρα κατι αλλο. Στο μελλον δεν ξερω...

Σου επαναλαμβάνω και πάλι, μην μπαίνει στη διαδικασία που έχεις μπει, γιατί είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρα και φοβάμαι πως δεν θα καταλήξει πουθενά, παρά μόνο σε νεύρα και στεναχώρια.

Σαφώς και μπορείς πατριωτικά να το "κυνηγήσεις", αλλά είτε σου αρέσει είτε όχι δεν σε κορόιδεψε κανένας, απλά το τελικό προϊόν που πλήρωσες έχει κάποιες απειροελάχιστες διαφορές σε σχέση με αυτό που διαφημιζόταν.

Η δυναμη των 230 ιππων μου ηταν μια ευχαριστη εκπληξη αλλα η ροπη των 317 Nm με τη συγκεκριμενη καμπυλη στις μεσαιες μου φαινοταν στο ποδι και απεδειξε το δυναμομετρο οτι ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτο που δινουν στο site τους.

Δεν ειμαι παραξενος ή τρελλος και πιστεψε με η διαδικασια δεν ειναι καθολου ψυχοφθορα και ουτε νευρα και στεναχωρια μου προκαλει επειδη το αμαξι δουλευει μια χαρα και δεν βγαζει check engine ουτε κανει μπερδεματα.

Με 340 Nm κορυφη στις 3000 - 3500 σαλ θα ειμαι μια χαρα και δε με πειραζει να ειναι ειτε γραμμικο ειτε με καμπανιασμα (προτιμω το γραμμικο). Δεν θελω ομως αυτες τις βυθισεις και δεν αρκουμαι στα 317 Nm.

Τα 20+ Nm για εμενα δεν ειναι και "απειροελαχιστες διαφορες". Ας ασχοληθουν λιγο παραπανω να τα βρουν οπου κι αν χαθηκαν...

Και φυσικά μην βάλεις revo, ειδικά από τη στιγμή που σου είπαν ή έμαθες ή άκουσες ότι έχει προβλήματα, απλά μείνε όπως είσαι και ανάλωσε το χρόνο σου να χαρείς τις δυνατότητες του μεταμορφωμένου -πλέον- αυτοκινήτου σου...

Οχι, δεν θα βαλω Revo επειδη πληρωσα αρκετα για το Superchips! Δεν καταλαβαινω, ψεματα λενε ολοι αυτοι που μιλανε για κοψιματα στο Revo ή εχουν λογους να καταστρεψουν αυτη την εταιρεια; Και τι ειναι τα Ευρω, στραγαλια για να τα δινω καθε λιγο για προγραμμα;

Θα το παλεψω κι οπου βγαλει...

Πίστεψέ με, αν στο συγκεκριμένο δυναμόμετρο που μέτρησες, σου έβγαζε 200 ίππους, με 280Nm, θα σου έλεγα κι εγώ να το λογκάρεις, να το ψάξεις να να...

Έτσι όπως είναι όμως τώρα το αυτοκίνητο, κυνηγάς απλά ένα .pdf. :flowers:

Και μάλιστα το σημαντικότερο που πρέπει να καταλάβεις είναι πως κυνηγάς ένα .pdf, το οποίο δεν αποτυπώνει το πως αποδίδεται η ιπποδύναμη σε ένα PassatCC 1,8TSi με πρόγραμμα Superchips, αλλά το πως περίπου αποδίδεται η ιπποδύναμη σε ένα PassatCC 1,8TSi με πρόγραμμα Superchips.

Πιστεύω πως αντιλαμβάνεσαι την πολύ μικρή αλλά ουσιαστική λεπτομέρεια... ;)

Ασε με να κυνηγαω το pdf, δε με πειραζει καθολου! Και αυτο το περιπου που αποτυπωνει το pdf εχει μεγαλη (κατ'εμε) διαφορα απο το περιπου που διαφημιζουν.

Εσυ δηλαδη θα το δεχοσουν αν ησουν στη θεση μου; Και δεν πληρωσα κανενα 10ευρο μονο για να πω "δε βαριεσαι"...

Στο τελος αν δεν γινεται τιποτε ας μου επιστρεψουν το ποσό και θα ειμαι παλι ευχαριστημενος.

υ.γ: μη φανταστείς ότι σου γράφω τα παραπάνω γιατί συμπαθώ την superchips, κάθε άλλο... :rolleyes:

Το ξερω, το ξερω, αντικρουομενα συμφεροντα...

Χωρις εμπαθεια και παντα με χαλαρη διαθεση,

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι σε Stage1 (το ΤΟΝΙΖΩ αυτό), στο ΙΔΙΟ μοντέλο αυτοκινήτου, παίζει να φορέσουμε 3 οδηγοί π.χ. το πρόγραμμα ας πούμε που πουλάς εσύ, και ΧΩΡΙΣ να υπάρχει σε κανέναν μηχανικό πρόβλημα, το ένα να έχει καμπύλη με U σχήμα στην κορυφή? Ναι να υπάρχουν μικροδιαφορές ισχύος/ροπής, αλλά να εμφανιστούν διαφορετικού "σχεδιασμού" καμπύλες????

Το τονίζω το θέμα Stage1 γιατί μιλάμε για κώδικα που απευθύνεται σε εργοστασιακό setup! :thumbsup:

Εεε συγχώρεσε με βρε Κωνσταντίνε αλλά αν λες κάτι τέτοιο τότε πες μου που το είδες και δείξτο μου και εμένα! :blush:

Αν και εγώ αναφέρθηκα καθαρά και μόνο στο θέμα αίσθησης, φυσικά και συμβαίνει αυτό που περιγράφεις.

Γιατί δεν είναι μόνο το αν υπάρχει μηχανολογικό πρόβλημα (που δεν το γνωρίζεις, καθώς ακόμα και ένα βουλωμένο φίλτρο θεωρείται πρόβλημα), αλλά είναι και η εξ.θερμοκρασία, η ποιότητα της βενζίνης, ο τρόπος που οδηγεί/φέρεται/συντηρεί κάποιος στο αυτοκίνητό του, το πως στρώθηκε, κατασκευάστηκε (αυτό που το βάζεις; ) κ.λ.π.

Και για να στο πως και διαφορετικά, στα 1,8TSi το stage2 της revo αποδίδει περίπου στα 240 άλογα με 37-38 κιλά ροπής.

Το δικό σου γιατί έβγαλε παραπάνω;

Αλλά θα επιμείνω ότι παραβλέπετε ότι το εν λόγω προιόν δόθηκε αρχικά με "απόδοση" που έδινε σε αίσθηση (χωρίς κοιλιά δηλαδή) και εν συνεχεία του δόθηκε εντελώς διαφορετικής "γραμμικότητας απόδοσης" κώδικας... :unsure:

Είχε δυναμομετρηθεί το αυτοκίνητο με το πρώτο πρόγραμμα;

Γιατί μπορεί να μιλάμε για καλύτερη απόδοση στο αρχικό πρόγραμμα, αλλά επί του πρακτέου να μιλάμε απλά για καλύτερη απόκριση στο γκάζι.

Μια μείωση της απόκρισης του γκαζιού κατά 20%, μεταφράζεται σε ένα λίγο πιο απρόθυμο αυτοκίνητο.

Κατάλαβες γιατί αναφέρθηκα στην αίσθηση;

Και θέλεις να σου πω και το άλλο;

Είμαι σίγουρος πως και το αρχικό έπαιζε περίπου στα κιλά ροπής που παίζει και το "κομμένο".

Τοτε γιατι δινονται οι καμπυλες ισχυος και ροπης απο τους tuners; Ας εδιναν ενα νουμερο μεσο ορο για ισχυ και ροπη και καθολου καμπυλες αν δεν μπορουν να ειναι σιγουροι. Αυτο που γινεται λεγεται παραπλανητικη διαφημιση και ειναι στο οριο της νομιμοτητας...

Και τι θέλεις να σου δείξουν βρε Βασίλη;

Μια ενδεικτική απόδοση ιπποδύναμης και ροπής σου δείχνουν, σε σχέση πάντα με την ενδεικτική απόδοση του εργοστασιακού.

Όπως έγραψα στο παράδειγμα του προηγούμενου μηνύματος μου, ένα λογισμικό αναβάθμισης δεν είναι κάτι υλικό, αλλά κάτι σχετικά αόριστο και πολύ δύσκολα αποτυπώνεται σε ένα κομμάτι χαρτί.

Εμείς για να καταλάβεις, αυτό που τονίζουμε σε όλα όσα αυτοκίνητα κάνουμε αντίστοιχες επεμβάσεις, είναι πως δεν πληρώνει κάποιος ένα κομμάτι χαρτί (που κοστίζει μερικά λεπτά του ευρώ), αλλά την αίσθηση που αποκομίζει στον δρόμο από την επιπλέον ιπποδύναμη...

Γι αυτό και καλύπτουμε με εγγύηση επιστροφής χρημάτων 30 ημερών, "no question asked"... ;)

Η δυναμη των 230 ιππων μου ηταν μια ευχαριστη εκπληξη αλλα η ροπη των 317 Nm με τη συγκεκριμενη καμπυλη στις μεσαιες μου φαινοταν στο ποδι και απεδειξε το δυναμομετρο οτι ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτο που δινουν στο site τους.

Δεν ειμαι παραξενος ή τρελλος και πιστεψε με η διαδικασια δεν ειναι καθολου ψυχοφθορα και ουτε νευρα και στεναχωρια μου προκαλει επειδη το αμαξι δουλευει μια χαρα και δεν βγαζει check engine ουτε κανει μπερδεματα.

Με 340 Nm κορυφη στις 3000 - 3500 σαλ θα ειμαι μια χαρα και δε με πειραζει να ειναι ειτε γραμμικο ειτε με καμπανιασμα (προτιμω το γραμμικο). Δεν θελω ομως αυτες τις βυθισεις και δεν αρκουμαι στα 317 Nm.

Τα 20+ Nm για εμενα δεν ειναι και "απειροελαχιστες διαφορες". Ας ασχοληθουν λιγο παραπανω να τα βρουν οπου κι αν χαθηκαν...

Δεν είπα ότι είσαι παράλογος ή τρελός, απλά γνωρίζω πως τέτοιου είδους διαδικασίες συνήθως είναι πολύ ψυχοφθόρες για αυτόν που τις περνάει.

Αν πράγματι δεν σε πειράζει να μπεις σε διαδικασίες μετράω, λογκάρω, τους στέλνω, τους μιλάω, φλασάρω κ.λ.π. κ.λ.π., προχώρα απλά οπλίσου με λίγο υπομονή.

Οχι, δεν θα βαλω Revo επειδη πληρωσα αρκετα για το Superchips!

Εννοείτε μην κάνεις καμία τέτοιου είδους κίνηση, άλλωστε αυτό σου έγραψα και στο μήνυμά μου.

Δεν καταλαβαινω, ψεματα λενε ολοι αυτοι που μιλανε για κοψιματα στο Revo ή εχουν λογους να καταστρεψουν αυτη την εταιρεια;

Προφανώς λοιπόν η revo πουλάει ένα ελαττωματικό προϊόν;

Και οκ, εδώ στην Ελλάδα τη γλυτώνουμε γιατί δεν υπάρχουν νόμοι.

Το ίδιο ελαττωματικό προϊόν πως τη γλυτώνει στην Αγγλία;

Έχεις δει πολλά που δεν δουλεύουν καλά;

Γιατί εμείς κανένα...

Θα το παλεψω κι οπου βγαλει...

Σου εύχομαι καλή τύχη και μακάρι να καταφέρεις να δεις τα νούμερα που θέλεις.

Δυστυχώς προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω πιο ουσιαστικά, πέρα από το να σου αναλύω το πως ακριβώς λειτουργεί η όλη διαδικασία. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε τα πράγματα λοιπόν από την αρχή για να καταλάβουν όλοι τί συμβαίνει και πώς είναι η καθαρώς τεχνική αντίληψη επί του θέματος.

Έχουμε έναν πελάτη (της Superchips εν προκειμένω) ο οποίος παραπονιέται γιατί το αυτοκίνητό του παρότι απέδωσε την ισχύ που περίμενε,

δεν απέδωσε τη ροπή που θα ήθελε.

Αυτή τη στιγμή, με βάση τα όσα έχεις γράψει, είναι σαν να σε έχει κοροιδέψει η Superchips. Ή σαν να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο πρόγραμμά σου.

Γιατί; Γιατί μετρήθηκες 40Nm κάτω από ό,τι περίμενες.

Παρακολούθησε λίγο τον τεχνικό τρόπο σκέψης και θα καταλάβεις γιατί θεωρώ ψυχαναγκαστικό αυτό που κάνεις φίλε vg.

Το αυτοκίνητό σου μετρήθηκε σε ένα αξιόπιστο δυναμόμετρο ΜΑΗΑ, στην Κοζάνη, που βρίσκεται σε ύψος 800 περίπου μέτρων πάνω από το επίπεδο της θάλασσας.

Το δυναμόμετρο το γνωρίζει αυτό από τον μετεωρολογικό σταθμό που έχει. Για αυτό και σου διορθώνει κάπως τα αποτελέσματα, με βάση την υψομετρική διαφορά.

Ο εγκέφαλος όμως γνωρίζει κι αυτός σε τί βαρομετρική πίεση βρίσκεται, η οποία είναι σαφώς μικρότερη από την πίεση στην επιφάνεια της θάλασσας.

Μικρότερη απόλυτη πίεση σημαίνει ότι χρειαζεσαι μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης για να καλύψεις τη διαφορά σε ισχύ.

Όμως αυτό δεν γίνεται. Γιατί η τουρμπίνα σου στο επιπεδο της θάλασσας μπορεί να παράγει τη μέγιστη ροπή που δηλώνουν οι Άγγλοι. Στο υψόμετρο της Κοζάνης

όμως αυτό δεν γίνεται. Ούτε και το δυναμόμετρο μπορεί να σου χαρίσει ακριβώς τα κιλά ροπής που πρέπει λόγω της υψομετρικής διαφοράς.

Επαναλαμβάνω, για όσους χάθηκαν, ότι μιλάμε για 40Nm στα 340Nm. Δηλαδή για απόκλιση 10% από τη δηλωμένη μέγιστη ροπή.

Χωρίς να θέλω να σε μπλέξω περισσότερο, η υψομετρική διαφορά είναι υπεραρκετή για να χάνεις τόσο και περισσότερο. Ρίξε μια ματιά στην μετρημένη σου ισχύ

και έλα να μου πεις πάλι τί σου φταίει.

Αυτό που φταίει στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι που δεν ξέρεις να διαβάσεις το VAGCOM. Είναι το ότι δεν εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους που πλήρωσες, ούτε

και τους εξήγησες ότι μετρήθηκες σε ένα δυναμόμετρο με υψόμετρο 800μ πάνω από τη θάλασσα.

Αν μεθαύριο θελήσεις να βγάλεις 340 ή 380Nm στο Έβερεστ, επειδή η Superchips έγραφε έτσι στην διαφήμισή της, μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι θα μπορεί να γίνει. Αλλά ούτε και θα σε έχει κοροιδέψει κανένας επειδή αυτό που φαντάστηκες αντιτίθεται στους νόμους της Φυσικής.

Οι προδιαγραφές ισχύος όλων των προγραμμάτων είναι για ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Salex, το ίδιο αμάξι μετρημένο Θεσσαλονίκη και Κοζάνη...

xxexelixisdyno18tsistag.jpg

xxexelixis185thgearobd.jpg

παρμένο από: http://www.seatnet.gr/forum/viewtopic.php?f=10&t=6719&start=100

Και για να το πούμε και πιο απλά, το πρώτο πάτημα Θεσσαλονίκη είναι μετά από τον προγραμματισμό όπου ήδη το αμάξι είχε κάνει ρολαρίσματα στο dyno και για αυτό χάνει ότι χάνει. Επί του πρακτικού όμως, να'χαμε να λέγαμε.

Ως προς το παραπάνω, υπάρχουν και άλλα αμάξια που έχουν ρολάρει και στα δύο δυναμόμετρα και τα νούμερα τους αλλά και οι καμπύλες τους, έχουν βγει παρόμοιες!

Αν μη τι άλλο, αν ίσχυε αυτό που λες, εγώ δηλαδή θα έπρεπε να δω ένα peak torque νούμερο στα 45 κιλά αν ρόλαρα παραθαλάσσια;;; :thumbsup::unsure:

Δεν απαξιώνω τα όσα λες, απλά στην πράξη άλλα πράγματα έχουμε δει, επομένως μάλλον ο Γερμαναράς στο MAHA τα έχει συνυπολογίσει τα "λογικά τοποθετημένα" λεγόμενα σου, και στο τελικό αποτέλεσμα τα αποτυπώνει "corrected". Σίγουρα οι αλγόριθμοι δεν είναι 100% η πραγματικότητα σαν αποτέλεσμα, αλλά σίγουρα οι αποκλίσεις θα είναι ομοιόμορφες και όχι κουτσούρεμα σε ένα συγκεκριμένο εύρος στροφών

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Αν και εγώ αναφέρθηκα καθαρά και μόνο στο θέμα αίσθησης, φυσικά και συμβαίνει αυτό που περιγράφεις.

Γιατί δεν είναι μόνο το αν υπάρχει μηχανολογικό πρόβλημα (που δεν το γνωρίζεις, καθώς ακόμα και ένα βουλωμένο φίλτρο θεωρείται πρόβλημα), αλλά είναι και η εξ.θερμοκρασία, η ποιότητα της βενζίνης, ο τρόπος που οδηγεί/φέρεται/συντηρεί κάποιος στο αυτοκίνητό του, το πως στρώθηκε, κατασκευάστηκε (αυτό που το βάζεις; ) κ.λ.π.

Και ξαναλέμε, ότι μιλάμε για το ΙΔΙΟ αμάξι, με την ΙΔΙΑ βενζίνη, όπου ΑΡΧΙΚΑ του έδωσαν κώδικα με "ξέσπασμα" και τώρα του έδωσαν τον ΟΡΙΣΜΟ του γραμμικού! Επομένως, πολύ σωστα τα όσα λες, αλλά off-topic για την προκειμένη περίπτωση :thumbsup:

Και για να στο πως και διαφορετικά, στα 1,8TSi το stage2 της revo αποδίδει περίπου στα 240 άλογα με 37-38 κιλά ροπής.

Το δικό σου γιατί έβγαλε παραπάνω;

Πολυαγαπημένε μου Κωνσταντίνε (και δεν το λέω ειρωνικά!!). ΕΣΥ μου μιλήσες ΕΜΕΝΑ για 240 άλογα ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ! Θα σου υπενθυμίσω ότι υπάλληλος της εταιρείας σας σε άλλο ιδιοκτήτη CC έταξε 260 άλογα!

Και συνεχίζω ότι η ίδια η REVO UK για το Stage2 δίνει 242 άλογα σε Setting1 / 245 άλογα σε Setting2 / 247 άλογα σε Setting3! Οι διαφορές στις ιπποδυνάμεις είναι αυτές οι μικρές, αλλά δίνουν ένα χάος διαφοράς στο ξέσπασμα ροπής. ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ, οι τιμές που δίνει η REVO είναι με prerequisites μια εισαγωγή, και μια ανοιχτή εξάτμιση και ως optional ένα I/C και την σκάστρα!!! Αρα, όσο και αν θα το ήθελα, δυστυχώς δεν έχω το αμάξι "θαύμα".

Αν μη τι άλλο, επιβεβαιώνεται αυτό αν κάνει κανείς έναν γκούγκλη και δει τι βγάζουν τα Revo2 σε 1.8TSi (π.χ. to REVO-κρατούμενο Leon2Owners, όπου είδα γραφήματα από MAHA και έρχομαι κάπου στη μέση σαν απόδοση βγάζοντας υψηλή ροπή (να'ναι καλά η ITG και ο Andy μου το είχε "τάξει αυτό" όταν την δοκίμασε στο benchmark A3 σας), αλλά υστερώντας έναντι άλλων Revo (π.χ. του nemesis)

Τώρα για όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις Κωνσταντίνε θα με βρεις σύμφωνο...

Και επί της ουσίας, μιας και το οδήγησα το αυτοκίνητο σήμερα μπορώ να πω τα εξής:

1. Το αυτοκίνητο ΕΧΕΙ δύναμη!

2. Το αυτοκίνητο είναι ΠΟΛΥ γραμμικό! Αυτές τις δύο "κοιλιές" εγώ δεν τις ένοιωσα πουθενά. Το πάτησα και από χαμηλά στην εθνική οδό, όπου ως stage1 θέλει την "αιωνιότητα και μια μέρα" για να γεμίσει, αλλά και πάλι σε εκείνο το εύρος δεν ένοιωσα ουδεμία "προσωρινή απροθυμία" παρά μόνο γραμμικότητα

3. Δυστυχώς (κατά τον ιδιοκτήτη), το αμάξι δεν έχει πουθενά "έκρηξη" ροπής... αυτό που σαν αίσθηση λέμε "να σε κολλήσει πίσω"

4. Το Carbonio βοηθάει πολύ την κατάσταση και επιβεβαιώνεται το γράφημα μιας και το αμάξι δεν κρεμάει από νωρίς αλλά στα ψηλά δουλεύει πολύ δυνατά!

Και για να σου το δώσω σαν μια εικόνα Κωνσταντίνε που πιστεύω ότι θα αντιληφθείς περισσότερο (σαν μέτρο σύγκρισης). Το αμάξι μου έφερε ΠΟΛΥ από το πως δούλευε το δικό μου με Stage2 setting1 και το εργοστασιακό φίλτρο/φιλτροκούτι! "Ροπές/ξεσπάσματα" κομμένα, φοβερή γραμμικότητα, αλλά παράλληλα δύναμη υπαρκτή :thumbsup:

Βασικά, αν τα πράγματα είναι όπως μου τα μετέφερε ο Βασίλης ως προς τον αρχικό του κώδικα, πραγματικά πιστεύω ότι συγκρίνοντας τα αρχεία μεταξύ τους είναι σαν να συγκρίνουμε το Revo1 Setting1 με το Revo1 Setting3... Κάπως έτσι το έχω αντιληφθεί εγώ :unsure: :unsure:

Και μερικά υστερόγραφα!

ΥΓ1: Τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει τόνο "ειρωνικό ή απαξιωτικό"! Προς Θεού, για να μην έχουμε παρεξηγήσεις

ΥΓ2: Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αιωρείται μια εικόνα σαν να την πέσατε στον Βασίλη που ζητάει κάτι το οποίο ένας πελάτης ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ μπορεί να ζητήσει! Σε κάποιους αρέσει η γραμμικότητα, σε άλλους τα "ξεσπάσματα". Το τονίζω αυτό καθότι, είμαι στην δεύτερη κατηγορία και το κατανοώ πλήρως! Διαφορετικά σαν Stage1 θα είχα βάλει ένα ΜΤΜ και τέλος, αλλά ψάχνοντας το kick-back έκανα γαιδουρινή υπομονή να ακούσω άνθρωπο να του δουλεύει σωστά ο κώδικας της Revo και αμέσως όρμησα (και ευτυχώς δικαιώθηκα γιατί με κάλυψε τότε 100%). Εφόσον λοιπόν του έδωσαν το ανθρώπου τον κώδικα με δύναμη, το να τον "ευνουχίσουν" τώρα δεν είναι και κάτι που θα πρέπει να το αποδεχτεί κατ'εμέ παθητικά

ΥΓ3: Από ότι κατάλαβα (ΑΝ κατάλαβα καλά) το πρόβλημα του αρχικού κώδικα ήταν το κλασικό θεματάκι με τα κλαπέτα της εισαγωγής όπου σε απότομο/επιθετικό τούρμπισμα νοιωθει ο οδηγός την αλλαγή του τρόπου λειτουργίας του μοτέρ στις 3500 περίπου στροφές σαν ένα σκαλί όπου και ανοίγουν απότομα τα κλαπέτα. (το οποίο δεν είναι κόψιμο, αλλά απλά η απότομη μεταβολή). :unsure:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ2: Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αιωρείται μια εικόνα σαν να την πέσατε στον Βασίλη που ζητάει κάτι το οποίο ένας πελάτης ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ μπορεί να ζητήσει!

Δεν ξέρω αν πράγματι φαίνεται έτσι, αλλά προσωπικά ουδέποτε είχα πρόθεση να την "πέσω" στον άνθρωπο.

Απλά επειδή ακούω κι εγώ κάποιες φορές αντίστοιχες παρατηρήσεις, γνωρίζω πολύ καλά τι ακριβώς ζητάει κάποιος, όπως επίσης γνωρίζω πολύ καλά και τι μπορεί να πάρει.

Όλα όσα έχω αναφέρει δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση δικαιολογίες, αλλά απλή ρεαλιστική αποτύπωση των πραγμάτων.

Σε κάποιους αρέσει η γραμμικότητα, σε άλλους τα "ξεσπάσματα". Το τονίζω αυτό καθότι, είμαι στην δεύτερη κατηγορία και το κατανοώ πλήρως! Διαφορετικά σαν Stage1 θα είχα βάλει ένα ΜΤΜ και τέλος, αλλά ψάχνοντας το kick-back έκανα γαιδουρινή υπομονή να ακούσω άνθρωπο να του δουλεύει σωστά ο κώδικας της Revo και αμέσως όρμησα (και ευτυχώς δικαιώθηκα γιατί με κάλυψε τότε 100%). Εφόσον λοιπόν του έδωσαν το ανθρώπου τον κώδικα με δύναμη, το να τον "ευνουχίσουν" τώρα δεν είναι και κάτι που θα πρέπει να το αποδεχτεί κατ'εμέ παθητικά

Σίμο μαζί σας 1000%.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε τα πράγματα λοιπόν από την αρχή για να καταλάβουν όλοι τί συμβαίνει και πώς είναι η καθαρώς τεχνική αντίληψη επί του θέματος.

Έχουμε έναν πελάτη (της Superchips εν προκειμένω) ο οποίος παραπονιέται γιατί το αυτοκίνητό του παρότι απέδωσε την ισχύ που περίμενε,

δεν απέδωσε τη ροπή που θα ήθελε.

Αυτή τη στιγμή, με βάση τα όσα έχεις γράψει, είναι σαν να σε έχει κοροιδέψει η Superchips. Ή σαν να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο πρόγραμμά σου.

Γιατί; Γιατί μετρήθηκες 40Nm κάτω από ό,τι περίμενες.

ΟΧΙ, επειδη μετρηθηκα με καμπυλη που δεν εχει καμια σχεση με τη διαφημιζομενη ως προς τη γραμμικοτητα και παρουσιαζει βυθισεις της ταξης του 4 ως 5 %

Παρακολούθησε λίγο τον τεχνικό τρόπο σκέψης και θα καταλάβεις γιατί θεωρώ ψυχαναγκαστικό αυτό που κάνεις φίλε vg.

Το αυτοκίνητό σου μετρήθηκε σε ένα αξιόπιστο δυναμόμετρο ΜΑΗΑ, στην Κοζάνη, που βρίσκεται σε ύψος 800 περίπου μέτρων πάνω από το επίπεδο της θάλασσας.

Το δυναμόμετρο το γνωρίζει αυτό από τον μετεωρολογικό σταθμό που έχει. Για αυτό και σου διορθώνει κάπως τα αποτελέσματα, με βάση την υψομετρική διαφορά.

Ο εγκέφαλος όμως γνωρίζει κι αυτός σε τί βαρομετρική πίεση βρίσκεται, η οποία είναι σαφώς μικρότερη από την πίεση στην επιφάνεια της θάλασσας.

Μικρότερη απόλυτη πίεση σημαίνει ότι χρειαζεσαι μεγαλύτερη πίεση υπερπλήρωσης για να καλύψεις τη διαφορά σε ισχύ.

Όμως αυτό δεν γίνεται. Γιατί η τουρμπίνα σου στο επιπεδο της θάλασσας μπορεί να παράγει τη μέγιστη ροπή που δηλώνουν οι Άγγλοι. Στο υψόμετρο της Κοζάνης

όμως αυτό δεν γίνεται. Ούτε και το δυναμόμετρο μπορεί να σου χαρίσει ακριβώς τα κιλά ροπής που πρέπει λόγω της υψομετρικής διαφοράς.

Δεχομαι οτι λογω υψομετρου οι τιμες της ροπης ειναι χαμηλοτερες απο οτι στο επιπεδο της θαλασσας αλλα γιατι η μορφη της καμπυλης ειναι τοοοσο διαφορετικη και κανει βυθισεις; Γιατι ειναι ολοφανερο οτι εκοψαν πιεση για να μην εχω ενα κοψιματακι στις 3700 περιπου που δεν μπορουν να το ξεπερασουν οτι κι αν κανουν επειδη δεν μπορουν κα ακυρωσουν μια απο τις πολλες δικλειδες ασφαλειας που εχει ο εγκεφαλος.

Αυτό που φταίει στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι που δεν ξέρεις να διαβάσεις το VAGCOM. Είναι το ότι δεν εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους που πλήρωσες, ούτε

και τους εξήγησες ότι μετρήθηκες σε ένα δυναμόμετρο με υψόμετρο 800μ πάνω από τη θάλασσα.

Μα επανω στο γραφημα της δυναμομετρησης αναφερεται η ατμοσφαιρικη πιεση κατα την ωρα εκεινη!

Λες να μην το ειδαν;

Και, οχι, δεν τους εμπιστευομαι απολυτα επειδη μου εστειλαν καποια στιγμη λαθος προγραμμα για DSG και εμεινα ακινητοποιημενος ενα ολοκληρο Σαββατοκυριακο...

Αν μεθαύριο θελήσεις να βγάλεις 340 ή 380Nm στο Έβερεστ, επειδή η Superchips έγραφε έτσι στην διαφήμισή της, μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι θα μπορεί να γίνει. Αλλά ούτε και θα σε έχει κοροιδέψει κανένας επειδή αυτό που φαντάστηκες αντιτίθεται στους νόμους της Φυσικής.

Οι προδιαγραφές ισχύος όλων των προγραμμάτων είναι για ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ.

Τελικα δεν βγαζουμε ακρη...

Πως εισαι σιγουρος οτι το δυναμομετρο στο οποιο εγινε η μετρηση στην Αγγλια ειναι στο επιπεδο της θαλασσας;

Μηπως τελικα ειναι συνηθισμενο φαινομενο οι tuners να "ομορφαινουν" τις καμπυλες που διαφημιζουν;

Δεχομαι οτι η τιμες της ροπης εχουν αποκλιση τουλαχιστον 10% λογω υψομετρου αλλα, επαναλαμβανω, ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΜΠΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ; Στο κατω κατω αν μου εδειχναν τη συγκεκριμενη καμπυλη ροπης δεν θα το αγοραζα γιατι αυτες οι βυθισεις μου λενε πως κατι παει στραβα.

Σ'αυτο αποφευγεις να απαντησεις...

Και κατι αλλο, στην εφαρμογη των δικων σου προγραμματων εχεις δει κατι παρομοιο και αν ναι τι εφταιγε;

Εκτος κι αν κατι εχει ο κινητηρας και πρεπει να το διορθωσω για να μη μου σπασει.

Αν διαπιστωθει απο τα λογκαρισματα οτι παει κατι στραβα με το αμαξι και οχι με το προγραμμα θα ζητησω δημοσια συγνωμη απο ολους!

Δεν θα συνεχισω τη συζητηση παρα μονο οταν εχω κατι νεοτερο να σας πω.

Θα το λογκαρω, θα το μετρησω σε δυναμομετρο κοντα στο επιπεδο της θαλασσας (αν θελετε προτεινετε καποιο στη βορεια Ελλαδα), θα τους στειλω τα αποτελεσματα και θα περιμενω την απαντηση τους.

Τοτε θα τα ξαναπουμε.

Μεχρι τοτε να ειστε υγιεις και να προσεχετε στους δρομους.

Τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Πως εισαι σιγουρος οτι το δυναμομετρο στο οποιο εγινε η μετρηση στην Αγγλια ειναι στο επιπεδο της θαλασσας;

Μηπως τελικα ειναι συνηθισμενο φαινομενο οι tuners να "ομορφαινουν" τις καμπυλες που διαφημιζουν;

Δεχομαι οτι η τιμες της ροπης εχουν αποκλιση τουλαχιστον 10% λογω υψομετρου αλλα, επαναλαμβανω, ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΜΠΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ; Στο κατω κατω αν μου εδειχναν τη συγκεκριμενη καμπυλη ροπης δεν θα το αγοραζα γιατι αυτες οι βυθισεις μου λενε πως κατι παει στραβα.

Εκτος κι αν κατι εχει ο κινητηρας και πρεπει να το διορθωσω για να μη μου σπασει.

Αν διαπιστωθει απο τα λογκαρισματα οτι παει κατι στραβα με το αμαξι και οχι με το προγραμμα θα ζητησω δημοσια συγνωμη απο ολους!

Θα το λογκαρω, θα το μετρησω σε δυναμομετρο κοντα στο επιπεδο της θαλασσας (αν θελετε προτεινετε καποιο στη βορεια Ελλαδα), θα τους στειλω τα αποτελεσματα και θα περιμενω την απαντηση τους.

Τοτε θα τα ξαναπουμε.

Φιλε vg1912 , επειδη εχουμε δουλεψει με πολλα dynos , ενα πραγμα ειναι σιγουρο :

ΣΕ 10 ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΠΑΣ , 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΘΑ ΔΕΙΣ !

Σε καποια οι καμπυρες ροπης βγαινουν εξαιρετικα smooth , ακομα και να γινονται fluctuations στην πιεση και να βλεπεις το μπαρομετρο να ανεβοκατεβαινει ( πχ σε dynomet ) . Σε αλλα , που ειναι πολυ αναλυτικα ( πχ ΜΑΗΑ ) η παραμικρη πτωση πιεσης , αβανς , εμπλουτισμος , κλπ μεταφραζεται σε καμψη στην καμπυλη ροπης .

Επι της ουσιας , οπως φαινεται απο τις δυναμομετρησεις , το software του αυτοκινητου σου εχει κομμενη σχετικα ροπη στις μεσαιες , για να γλυτωσουν απο τα κοψιματα , τα οποια σε 1.8ΤSI Passat CC , A4 , A5 ειναι πολυ εντονα στην περιοχη των 3000-4500σαλ . Το αυτοκινητο σου εχει πραγματικη ροπη της ταξης των 31kgrm max , ασχετα αν υπαρχουν και dyno που με 0.9-1bar max , που δουλευεις τωρα μπορουν να στο βγαλουν και 35+kgrm ... Αυτο ειναι καθαρα θεμα λογισμικου ( οπως μπορεις να καταλαβεις ) , και μπορει ειτε να ειναι επιλογη ρυθμισης της εταιριας για προστασια ( πχ αν εχεις DSG7 , που αν θες τη γνωμη μου δεν σου συστηνω σε καμια περιπτωση να εχεις πανω απο 310-320Νm ) ειτε να μην μπορουν να εχουν 340Nm χωρις δυσλειτουργιες ( πχ κοψιματα @ 3700 σαλ , πανω απο τις 4800-5000 μπορεις να εχεις 100% Ν75 και μεγιστοποιηση ισχυος χωρις προβληματα με καθε software οποτε δυναμη βγαζεις ) .

Το πιο σωστο ειναι να το συζητησεις μαζι τους , για το αν σε ικανοποιει το αποτελεσμα και αν μπορει να διορθωθει . Ειναι καθαρα θεμα δικο σου και δικο τους .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε vg1912 , επειδη εχουμε δουλεψει με πολλα dynos , ενα πραγμα ειναι σιγουρο :

ΣΕ 10 ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΠΑΣ , 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΘΑ ΔΕΙΣ !

Σε καποια οι καμπυρες ροπης βγαινουν εξαιρετικα smooth , ακομα και να γινονται fluctuations στην πιεση και να βλεπεις το μπαρομετρο να ανεβοκατεβαινει ( πχ σε dynomet ) . Σε αλλα , που ειναι πολυ αναλυτικα ( πχ ΜΑΗΑ ) η παραμικρη πτωση πιεσης , αβανς , εμπλουτισμος , κλπ μεταφραζεται σε καμψη στην καμπυλη ροπης .

Επι της ουσιας , οπως φαινεται απο τις δυναμομετρησεις , το software του αυτοκινητου σου εχει κομμενη σχετικα ροπη στις μεσαιες , για να γλυτωσουν απο τα κοψιματα , τα οποια σε 1.8ΤSI Passat CC , A4 , A5 ειναι πολυ εντονα στην περιοχη των 3000-4500σαλ . Το αυτοκινητο σου εχει πραγματικη ροπη της ταξης των 31kgrm max , ασχετα αν υπαρχουν και dyno που με 0.9-1bar max , που δουλευεις τωρα μπορουν να στο βγαλουν και 35+kgrm ... Αυτο ειναι καθαρα θεμα λογισμικου ( οπως μπορεις να καταλαβεις ) , και μπορει ειτε να ειναι επιλογη ρυθμισης της εταιριας για προστασια ( πχ αν εχεις DSG7 , που αν θες τη γνωμη μου δεν σου συστηνω σε καμια περιπτωση να εχεις πανω απο 310-320Νm ) ειτε να μην μπορουν να εχουν 340Nm χωρις δυσλειτουργιες ( πχ κοψιματα @ 3700 σαλ , πανω απο τις 4800-5000 μπορεις να εχεις 100% Ν75 και μεγιστοποιηση ισχυος χωρις προβληματα με καθε software οποτε δυναμη βγαζεις ) .

Το πιο σωστο ειναι να το συζητησεις μαζι τους , για το αν σε ικανοποιει το αποτελεσμα και αν μπορει να διορθωθει . Ειναι καθαρα θεμα δικο σου και δικο τους .

+1000

:zoro:

Link to comment
Share on other sites

Επι της ουσιας , οπως φαινεται απο τις δυναμομετρησεις , το software του αυτοκινητου σου εχει κομμενη σχετικα ροπη στις μεσαιες , για να γλυτωσουν απο τα κοψιματα , τα οποια σε 1.8ΤSI Passat CC , A4 , A5 ειναι πολυ εντονα στην περιοχη των 3000-4500σαλ .

Ξέρει τελικά κανείς με ΣΙΓΟΥΡΙΑ ποιά δικλείδα το κόβει το αμάξι όταν ο κώδικας του λέει να "αφηνιάσει απότομα"? Και δεν αναφέρομαι στο ένα κόψιμο που είναι αναπόφευκτο όταν "γεμίζει απότομα" καθότι είναι το άνοιγμα των κλαπέτων της εισαγωγής που γίνεται κάπου στις 3200-3400 στροφές, και όσο πιο απότομα ανοίγουν, τόσο πιο έντονα γίνεται αισθητό.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει τελικά κανείς με ΣΙΓΟΥΡΙΑ ποιά δικλείδα το κόβει το αμάξι όταν ο κώδικας του λέει να "αφηνιάσει απότομα"? Και δεν αναφέρομαι στο ένα κόψιμο που είναι αναπόφευκτο όταν "γεμίζει απότομα" καθότι είναι το άνοιγμα των κλαπέτων της εισαγωγής που γίνεται κάπου στις 3200-3400 στροφές, και όσο πιο απότομα ανοίγουν, τόσο πιο έντονα γίνεται αισθητό.

Βασικα , αυτο που ρωτας Σιμο , ειναι η δουλεια του καθε προγραμματιστη . Για να μην υπαρχουν αυτες οι δυσλειτουργιες πρεπει να τροποποιηθουν οι καταλληλες τιμες/χαρτες για να μην δυσλειτουργει . Το τι πρεπει να κανει ο προγραμματιστης ειναι προβλημα του .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι,

Επανερχομαι σχετικα με το θεμα του προγραμματος πρωτου σταδιου της Superchips (Bluefin).

Μετα την αλλαγη του intercooler (νεο απο S3) στο αμαξι μου εκανα παλι μετρησεις με το VAGCOM και τις εστειλα στην Αγγλια ωστε να τις μελετησουν και να μου απαντησουν.

Η απαντηση τους σε συντομια επικεντρωνεtai στα εξεις σημεια:

1. Η Ν75 δουλευει κοντα στο οριο (γυρω στο 75% απο 2500 ως 4500 σαλ!) και η αποδιδομενη πιεση μετα βιας καταφερνει να ειναι ιση με την απαιτουμενη απο το προγραμμα. Παραπανω αυξηση της πιεσης θα εχει σαν αποτελεσμα να υπαρχει ρισκο για τη μηχανη επειδη δεν θα μπορει η αποδιδομενη πιεση να ακολουθησει την απαιτουμενη. Σε αυτη την περιπτωση ειτε η μηχανη θα κοβει λογω καποιου ηλεκτρονικου κοφτη ειτε θα υπαρχει μεγαλη υπερπληρωση χωρις το αναλογο καυσιμο πραγμα που οδηγει σε φτωχο μειγμα και περισσοτερα προβληματα.

2. Η υψηλη πιεση της βενζινης και η ροη αερα ειναι ενταξει αλλα δεν μπορουν να παρεχουν με ασφαλεια παραπανω βελτιωση. Επισης, το αβανς κοβει λιγο στις στροφες της μεγιστης ροπης και αυτο δειχνει οτι παραγεται η μεγιστη δυναμη που μπορει να γινει με ασφαλεια.

Προτεινουν τη χρηση βενζινης με περισσοτερα οκτανια για λιγο καλυτερη ροπη χαμηλα.

3. Ο περιοριστικος παραγοντας φαινεται να ειναι κατι πιο σοβαρο (που δεν το αναφερει) απο τη Ν75 καθως φαινεται οτι η waste gate ειναι κοντα στο οριο του να κραταει την πιεση υπο ελεγχο.

Το πιθανοτερο ειναι να χρειαστω καποια υλικα απο μελλοντικη εκδοση του 1,8 TSi παρα απο το παρον διλιτρο TSi.

4. Ο μονος τροπος να παρουμε περισσοτερη δυναμη απο τον κινητηρα ειναι να δωσουμε παραπανω αερα και καυσιμο. Απο καυσιμο ειμαστε ενταξει αλλα απο ροη αερα εχουμε προβλημα επειδη η waste gate εχει τερματισει.

Τελος προτεινει οτι πρεπει να κανω ερευνα για αλλα υλικα για να περιορισω τη "στενωση του λαιμου του μπουκαλιου" (bottle neck) με ενα ελευθερο συστημα εισαγωγης και καυσαεριων.

Στην απαντηση μου του ζηταω να μου στειλει το πρωτο προγραμμα που μου ειχαν στειλει οταν αγορασα το Bluefin και πραγματικα μου εστειλε κατι. Το περναω στο αμαξι και το βγαζω για μετρησεις και παλι πριν απο λιγες μερες.

Το αποτελεσμα δειχνει καπως καλυτερο στο φασμα απο 3000 ως 5000 σαλ αλλα οχι και τιποτε το τρομερο, που σημαινει οτι αν πραγματικα μου εστειλε το αρχικο προγραμμα τοτε απο την αρχη δεν ειχα αυτο που διαφημιζουν για τον 1,8 TSi απο πλευρα τιμων και καμπυλης ροπης.

Ισως βεβαια να μου εστειλαν καποιο βελτιωμενο προγραμμα αλλα οχι το αρχικο (δεν εχω τροπο να ξερω τι μου στελνουν στο Bluefin).

Επειδη δεν εχω μετρησεις απο το αρχικο προγραμμα τους οταν το φορουσα, δεν μπορω να κρινω με σιγουρια...

Παντως, αν ισχυουν αυτα που λενε, πως μπορουν αλλοι tuners και βγαζουν προγραμματα πρωτου σταδιου με 36 και 37 κιλα ροπη που θα δουλευουν με ασφαλεια στον κινητηρα μας; Μηπως τα 32 κιλα ροπης ειναι το οριο ασφαλειας για πρωτο σταδιο;

Μηπως, λεω, μηπως παρακαμπτονται διαφορες δικλειδες ασφαλειας με σκοπο να βγαλει πολλη ροπη χαμηλα και δε βαριεσαι για τις συνεπειες στο αμαξι του πελατη; Επειδη οι βλαβες βγαινουν σπανια μεσα στο διαστημα της εγγυησης που δινει ο tuner, του δινουμε και καταλαβαινει του κινητηρα;

Γιατι, απ'οτι βλεπω ακομη και οι Αγγλοι άλλα διαφημιζουν για να τραβανε τους πελατες κι άλλα δινουν τελικα...

Φυσικα δεν περιμενω απαντηση με παραπανω εξηγησεις απο τους Αγγλους αλλα ουτε και απο τους Ελληνες tuners...

Link to comment
Share on other sites

Παντως, αν ισχυουν αυτα που λενε, πως μπορουν αλλοι tuners και βγαζουν προγραμματα πρωτου σταδιου με 36 και 37 κιλα ροπη που θα δουλευουν με ασφαλεια στον κινητηρα μας; Μηπως τα 32 κιλα ροπης ειναι το οριο ασφαλειας για πρωτο σταδιο;

Μηπως, λεω, μηπως παρακαμπτονται διαφορες δικλειδες ασφαλειας με σκοπο να βγαλει πολλη ροπη χαμηλα και δε βαριεσαι για τις συνεπειες στο αμαξι του πελατη; Επειδη οι βλαβες βγαινουν σπανια μεσα στο διαστημα της εγγυησης που δινει ο tuner, του δινουμε και καταλαβαινει του κινητηρα;

Γιατι, απ'οτι βλεπω ακομη και οι Αγγλοι άλλα διαφημιζουν για να τραβανε τους πελατες κι άλλα δινουν τελικα...

Φυσικα δεν περιμενω απαντηση με παραπανω εξηγησεις απο τους Αγγλους αλλα ουτε και απο τους Ελληνες tuners...

Μήπως Βασίλη μου ο προβληματισμός σου είναι λίγο μονόμπαντος? Και τι εννοώ... Εταιρείες που δεν έχουν π.χ. την τεχνογνωσία (ή και τους πόρους) να καταφέρουν να κάνουν τα στοιχειώδη όπως π.χ.:

1. Να κλειδώσουν τον κώδικα τους, και να μην μπορεί ένας "ανταγωνιστής" να διαβάσει τι έχουν κάνει

2. Να κρατήσουν τον flash counter στο μηδέν και να παρέχουν 100% προστασία στον πελάτη τους ότι δεν θα μπορεί και το "παρδαλό κατσίκι" με το που συνδέει το vag-com να δει ότι είναι φλασαρισμένο?

3. Να παρέχουν εναλλαγή προγραμμάτων/σεταρισμάτων όπως κάνουν π.χ. οι APR/GIAC/REVO (μπορεί και άλλοι, απλά δεν το γνωρίζω)

Μήπως λοιπόν, μαζί με την εν λόγω έλλειψη ικανότητας/δυνατότητας/γνώσης (ανάλογα με την κάθε περίπτωση) των παραπάνω κτλ υπάρχει και έλλειψη ικανότητας/δυνατότητας/γνώσης να βρουν και το κάτι παραπάνω ή να μπορέσουν να σκαλίξουν και άλλους χάρτες πέρα από τους "συνηθισμένους"?

Σαν απορία σου τα ρωτάω αυτά, με τον αντίστοιχο προβληματισμό που έχεις και εσύ. :thumbsup:

EDIT: Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι εριστικό, υποτιμητικό ή "με έμμεσα υπονοοούμενα" είτε για κάποιον χρήστη, είτε για κάποιον προγραμματιστή. Απλά τις τελευταίες μέρες έχω τρελαθεί να διαβάζω στα διάφορα forums, διάφορα μαγικά, απίστευτα και ονειρεμένα, όπου σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις καταλήγει ο ΠΕΛΑΤΗΣ (πόσο δε αν είναι καμένος) να ζητείται να γίνει ο Επιθεωρητής Κλουζώ (να μην πω δικαστής) και όλος ο κόσμος να γίνεται κλασσικά αλλά και Ελληνικά "ειδικός στις τηλε-θεωρίες"

EDIT2: Θεωρώ ότι ένα πρόγραμμα δεν είναι μόνο 3-4 παραμετρικές ρυθμίσεις. Αρα ο προβληματισμός με βάση ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ θα έπρεπε να είναι στο "ποιό είναι το μέγιστο ασφαλές που μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ προγραμματιστική προσέγγιση μπορει να επιφέρει". Κάθε πρόγραμμα αποτελεί άλλη "συνταγή" και επομένως ανάλογα με τα "υλικά που χρησιμοποιούνται" σίγουρα θα διαφέρει και το αποτέλεσμα. Αυτό ταπεινή μου άποψη χωρίς να είμαι ούτε μηχανικός, ούτε ειδικός.

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.