Jump to content
raven

Golf Vs Leon

Recommended Posts

ηταν τριπορτο με φουλ εξτρα...δεν τα εχασε τα λεφτα απο την μεταπωληση?απλα σε αυτο απαντησε μου...

τωρα αν ηθελα gti θα το ειχα....δεν ηθελα gti γιατι ενιωθα ενα χερι απο την γερμανια να μου πιανει τον κωλο και δυστυχως το cupra δεν βγαινει dsg....ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το fr.....για πες μου τι ιστορικο εχει φησει το gti πισω του γιατι το λεον 2 ηδη την γραφει την δικια του στο wtcc...ξερεις τι ειναι αυτο?θες καποια βοηθεια μηπως?

Λοιπόν... Μια φορά τα έχουμε πει, δεν ξέρω καν αν το θυμάσαι, στο Λυκαβητό πέρσι, μόλις είχες πάρει το κόκκινο FR dsg

H γνώμη που είχα τότε και ισχύει και σήμερα, είναι ότι το αυτοκίνητο είναι super, ειδικά αν συγκρίνεις τιμή, απόδοση κλπ κλπ

Τα πιστεύω αυτά, ειλικρινά. Στα είχα πει και τότε. Η όποια αντιπαράθεση μεταξύ leon και golf δε δίνει κάτι σε κάποιον.

Από τη στιγμή που είσαι happy με την επιλογή (που όντως είναι πολύ καλή) γιατί τρώγεσαι με τα Golf ή οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο.

Είναι υπερτιμημένο, ναι. Και? Κάποιος λόγος θα υπάρχει. Και τα cavalli ακριβά είναι... Όποιος το θέλει, το αγοράζει.

Δεν είναι ο σκοπός να δούμε ποιο είναι καλύτερο, αλλά να χαρεί ο καθένας αυτό που έχει επιλέξει.

Εγώ δεν κλαίω τα 31000 ευρώ που κόστισε το gt μου κι ας μπορούσα να έχω πάρει Gti ή full extra leon fr ή οτιδήποτε άλλο.

Τα έβαλα κάτω, διάλεξα και ψώνισα.

Αν θυμάσαι τη συνάντηση τότε, μήπως θυμάσαι και τι μου είπες όταν το αποθέωνα το αμάξι σου?? (που ήταν 2 ημερών τότε)

"Δεν είναι golf όμως, καμια σχέση μέσα ειδικά" μου είχες πει. Διαφωνούσα και διαφωνώ. Αλλά γιατί τόση μανία τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Μια φορά τα έχουμε πει, δεν ξέρω καν αν το θυμάσαι, στο Λυκαβητό πέρσι, μόλις είχες πάρει το κόκκινο FR dsg

H γνώμη που είχα τότε και ισχύει και σήμερα, είναι ότι το αυτοκίνητο είναι super, ειδικά αν συγκρίνεις τιμή, απόδοση κλπ κλπ

Τα πιστεύω αυτά, ειλικρινά. Στα είχα πει και τότε. Η όποια αντιπαράθεση μεταξύ leon και golf δε δίνει κάτι σε κάποιον.

Από τη στιγμή που είσαι happy με την επιλογή (που όντως είναι πολύ καλή) γιατί τρώγεσαι με τα Golf ή οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο.

Είναι υπερτιμημένο, ναι. Και? Κάποιος λόγος θα υπάρχει. Και τα cavalli ακριβά είναι... Όποιος το θέλει, το αγοράζει.

Δεν είναι ο σκοπός να δούμε ποιο είναι καλύτερο, αλλά να χαρεί ο καθένας αυτό που έχει επιλέξει.

Εγώ δεν κλαίω τα 31000 ευρώ που κόστισε το gt μου κι ας μπορούσα να έχω πάρει Gti ή full extra leon fr ή οτιδήποτε άλλο.

Τα έβαλα κάτω, διάλεξα και ψώνισα.

Αν θυμάσαι τη συνάντηση τότε, μήπως θυμάσαι και τι μου είπες όταν το αποθέωνα το αμάξι σου?? (που ήταν 2 ημερών τότε)

"Δεν είναι golf όμως, καμια σχέση μέσα ειδικά" μου είχες πει. Διαφωνούσα και διαφωνώ. Αλλά γιατί τόση μανία τώρα??

μα και ακομα το λεω οτι δεν ειναι γκολφ μεσα απλα την τοση παραπανω αξια που εχει δεν την δικαιολογει το γκολφ....φυσικα και μου αρεσει το γκολφ απλα οταν γυρνανε με υφακι και μου απαντανε τοτε δεν μπορω να κρατηθω και πολυ δεν εχω φαγωθει με το γκολφ αλλα με αυτους που το αντιπροσωπευουν και δεν ειναι αλλοι απο τους ιδιους τους κατοχους φυσικα....τελος τα offtopic απο εμενα....

παρεπιπτωντος το r20t τα σπαει....

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να θελει κανεις να τα βαλει μαζι σου... Ισως ο αρχικος τροπος προσεγγισης του θεματος ( Golf R20T ) να μην ηταν ο σωστος και να δημιουργηθηκαν ασαφειες ως προς το τι θελεις να εννοησεις..

Δεν εχω οδηγησει Leon.. Μπηκα στο προηγουμενο μοντελο και οπως σου ειπα μου αρεσε.. Ηταν κοντα στα 240 αλογα και πραγματικα ηταν πολυ καλο σε γενικο συνολο... Απλα "μου αρεσε" ομως, δεν με συγκινησε ωστε να το επιθυμησω για αγορα..

Οπως ειπε κ ο Speedy, κακα τα ψεμματα, για την ποιοτητα των υλικων και τα προβληματα περι τριγμων εχω ακουσει κι εγω πολλα... Οχι οτι τα Golf πανε πισω, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο... Εδω, λοιπον, φαινεται το τι δινεις κ τι παιρνεις...

Δεν ειναι σωστο ομως, οχι απο 'σενα, γενικα μιλαω " ο μαθητης να προσπαθει να βγει εξυπνοτερος απο τον δασκαλο " οπως λεει κ η παροιμια.. Πραγματικα κ πρεπει να το παραδεχτεις οτι η Seat αναστηθηκε μεσω της VW.. Οπως και η Skoda..

Το αν πηρα εγω ομως Golf ή εσυ Leon ή αλλος Α3 μονο η κριση του το ξερει κ φυσικα η τσεπη του.. Απο την στιγμη που ειναι συγγενικες πλεον εταιρειες δεν χρειαζεται να υπαρχει αυτη η φαινομενικη διαμαχη μεταξυ των κατοχων τους...

Link to comment
Share on other sites

Ok raven.

Έχεις και γ@μώ τα αμάξια και είσαι πιο έξυπνος από τους άλλους που έσκασαν 2 με 4 χιλιάρικα παραπάνω να αποκτήσουν το σχεδόν ίδιο με το δικό σου,Golf.

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

μα και ακομα το λεω οτι δεν ειναι γκολφ μεσα απλα την τοση παραπανω αξια που εχει δεν την δικαιολογει το γκολφ....φυσικα και μου αρεσει το γκολφ απλα οταν γυρνανε με υφακι και μου απαντανε τοτε δεν μπορω να κρατηθω και πολυ δεν εχω φαγωθει με το γκολφ αλλα με αυτους που το αντιπροσωπευουν και δεν ειναι αλλοι απο τους ιδιους τους κατοχους φυσικα....τελος τα offtopic απο εμενα....

παρεπιπτωντος το r20t τα σπαει....

Σωωωωπαααα...Εσενα περιμεναμε να μας το πεις!!!! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ειχα το 9n και του εβαζα 1 λιτρο καθε 1.000 χιλιομετρα....εγω με το fr οπως και πολλοι κατοχοι gti θα σου επιβεβαιωσουν οτι δεν καιει λαδια....πολλα ατμοσφαιρικα μοτερ της vw ρουφανε λαδακι λες και ειναι νερο δεν φταιει η σεατ εκει....τα λαστιχα ενταξει αυτονοητο λαστιχα ειναι αναλωσιμα ειναι ουτε θεμα σεατ ειναι εκει (εν μερη παντα) τωρα οσων αφορα τα φρενα...τι να σου πω εγω ακρως ικανοποιημενος ειμαι φρενα απο 5αρι gti εχει..... :lol:

Ε τωρα κουφαθηκα...Εχεις ψυχολογικα τελικα..Κοιτα αν εχεις βαλει καμια 10αρια εξαρτηματα απο golf gti ε τοτε εννοειται οτι μαμαει το τουτου σου!!!! Ετσι πεστοοοοο!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας εξηγησει καποιος στο παληκαρι οτι η Seat ανηκει στο Vw group.Δε μας εφτανε ο japanic αποκτησαμε και σεατακια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Το leon εχει ενα αστερακι λιγοτερο στα Euro NCAP απο το golf και οσο για το θεμα ''οδηγικα'' αν θεωρειται ενα αυτοκινητο καλυτερο οδηγικα επειδη μονο και μονο εχει ελαφρως σκληροτερες αναρτησεις και στην ουσια ειναι το ιδιο σασι, τιμονι και φρενα ε τοτε τι να πω...

Υπο οψιν οτι μιλαμε για τις ταπεινες εκδοσεις tsi γιατι στις μεγαλες ισχυουν αλλα δες το πρωτο βιντεο απο αγγλια (αν και λιγο παλιο)

και απο τον κορυφαιο Γερμανο Tim Schrick που κανει ενα κορυφαιο συγκριτικο http://www.youtube.com/watch?v=VLKC_shCTq4...=PL&index=1

Και μια λεπτομερεια, πριν 3 μερες πηρε ενας φιλος το leon 1,8 tsi και του εδωσαν στην παραλαβη 2 κλειδια οπως και σε ολα τα αυτοκινητα μονο που το ενα ειναι κλειδι εκτακτης αναγκης που σημαινει οτι δεν εχει τα πληκτρα και ειναι ενα απλο και μονο κλειδι και οταν του ειπα οτι εγω εχω 2 ''κανονικα'' κλειδια με ρωτουσε γιατι! γιατι εγω εχω vw κι αυτος seat !!! ετσι απλα!!! Μπορει να ειναι λεπτομερεια αλλα αν καθισεις και ψαξεις και αλλα τετοια που δεν φαινονται στην καθημερινη χρηση τοτε θα καταλαβεις αυτα τα λιγα ευρω παραπανω που κοστιζει ενα golf...

Link to comment
Share on other sites

ε ρε raven..

βλεπεις; μετα φταιω εγω για αυτα που σου ειπα στο θεμα του Ρ20;

τοσο κομπλεξικος εισαι με τα golf?

δεν μπορω να καταλαβω.. ενταξει εχεις λεον και μπραβω σου καλο οχημα αλλα ενα σκαλοπατι ποιο κατω απο το

golf

η τεχνολογια παιρναει απο τη vw στη σεατ που μπηκαν οι πρωτοι τσι θες να μου πεις;

δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να συγκρινουμε το εσωτερικο ενος λεον με ενος γκολφ. ουτε την ποιοτητα ουτε την ανεση και την αισθιση πολυτελειας που σου δινει αυτο το αμαξι.

οκ μπορει να μην ειναι και το καλυτερο αλλα σιγουρα καλυτερο απο το λεον ειναι εσωτερικα και αν θες να μαθεις αν αξιζει τα παραπανω λευτα το εσωτερικο ναι ρε γαμω το τα αξιζει.

εχω μπει και τα εχω οδηγησει και τα δυο.

ειμουν αναμεσα σε γκολφ κ λεον και τα εβαλα κατω και για κατεληξα.

εσυ κατεληξες στο λιονταρι.

εγω οπως και αρκετοι αλλοι εδω μεσα δεν νομιζω να περναμε ενα αμαξι χειροτερο ακριβοτερο και υπερεκτιμιμενο οπως λες μονο κ μονο για το ονομα οπως λες.

με φουντωσες παλι...

πφφφφφφφφφφ

το μετανιωσα βασικα που εκατσα και στα εγραψα ολα αυτα και κακως σου απαντησαν ολοι...

εσυ θες να πισεις τον εαυτο σου πρωτα κ μετα τους αλλους οτι ειναι καλυτερο.

Edited by poenstar
Link to comment
Share on other sites

και απο τον κορυφαιο Γερμανο Tim Schrick που κανει ενα κορυφαιο συγκριτικο http://www.youtube.com/watch?v=VLKC_shCTq4...=PL&index=1

α αν καθισεις και ψαξεις και αλλα τετοια που δεν φαινονται στην καθημερινη χρηση τοτε θα καταλαβεις αυτα τα λιγα ευρω παραπανω που κοστιζει ενα golf...

Κοσμά το δεύτερο βιντεάκι ήθελα να το ποστάρω κι εγώ αλλά δίστασα λόγω της γλώσσας του ... πάντως στο 07:54 εως 08:01 το γκολφάκι τα σπάει !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

κανε ενα κοπο θα με διαφωτισεις :lol:

Στο group VAG ανήκoυν και οι Audi, Bendley, Lambo, Skoda, Bugatti. Θέλεις να συγκρίνουμε και αυτά με την Seat? :lol: Με την ίδια λογική (σου) η Seat δεν είναι υπερτιμημένη σε σχέση με την Skoda; Ας σοβαρευτούμε επιτέλους.

Αν θέλεις να ακούσεις ότι το δικό σου είναι το καλύτερο, εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα σου το πει ώστε να σταματήσει αυτή η άκυρη σύγκριση. :lol:

Σταματώ εδώ και δεν θα ξανασχοληθώ με το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτηκε νεο θεμα σχετικα με αυτο που ζητησατε και ολες οι δημοσιευσεις σχετικα με αυτο,μεταφερθηκαν εδω.

Παρακαλω να διατηρηθει κοσμιο επιπεδο στους χαρακτηρισμους και στην ενταση ωστε να εχει πραγματικο ενδιαφερον το θεμα αυτο και να μην καταληξει σε chat χαρακτηρισμων,διοτι τοτε θα διαγραφει αμεσα και θα επιβληθουν ποινες προειδοποιησης.

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

μονο που προσπαθεις να εξισωσεις το gti με το leon και να μας αποδειξεις οτι ειναι καλυτερο απο αυτο....λεει πολλα

γιατι αραγε οσοι εχουν gti δεν δινουν καν σημασια στην υπαρξη leon....και δεν εχουν ολα αυτα τα κομπλεξ?

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα κουφαθηκα...Εχεις ψυχολογικα τελικα..Κοιτα αν εχεις βαλει καμια 10αρια εξαρτηματα απο golf gti ε τοτε εννοειται οτι μαμαει το τουτου σου!!!! Ετσι πεστοοοοο!!! tongue.gif

δεν εχω βαλει εγω η σεατ μου τα εβαλε απο την αρχη οσο για τα ψυχολογικα μου...τι να σου πω λες να εδωσα 27 και να μην ειχα να δωσω 31?πως το κοβεις εσυ?λες να ζηλευω τοοοοσο πολυ? :blink:

ε ρε raven..

βλεπεις; μετα φταιω εγω για αυτα που σου ειπα στο θεμα του Ρ20;

τοσο κομπλεξικος εισαι με τα golf?

δεν μπορω να καταλαβω.. ενταξει εχεις λεον και μπραβω σου καλο οχημα αλλα ενα σκαλοπατι ποιο κατω απο το

golf

η τεχνολογια παιρναει απο τη vw στη σεατ που μπηκαν οι πρωτοι τσι θες να μου πεις;

δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να συγκρινουμε το εσωτερικο ενος λεον με ενος γκολφ. ουτε την ποιοτητα ουτε την ανεση και την αισθιση πολυτελειας που σου δινει αυτο το αμαξι.

οκ μπορει να μην ειναι και το καλυτερο αλλα σιγουρα καλυτερο απο το λεον ειναι εσωτερικα και αν θες να μαθεις αν αξιζει τα παραπανω λευτα το εσωτερικο ναι ρε γαμω το τα αξιζει.

εχω μπει και τα εχω οδηγησει και τα δυο.

ειμουν αναμεσα σε γκολφ κ λεον και τα εβαλα κατω και για κατεληξα.

εσυ κατεληξες στο λιονταρι.

εγω οπως και αρκετοι αλλοι εδω μεσα δεν νομιζω να περναμε ενα αμαξι χειροτερο ακριβοτερο και υπερεκτιμιμενο οπως λες μονο κ μονο για το ονομα οπως λες.

με φουντωσες παλι...

πφφφφφφφφφφ

το μετανιωσα βασικα που εκατσα και στα εγραψα ολα αυτα και κακως σου απαντησαν ολοι...

εσυ θες να πισεις τον εαυτο σου πρωτα κ μετα τους αλλους οτι ειναι καλυτερο.

οχι παληκαρι μου δεν ειμαι κομπλεξικος με κανενα γκολφ γενικα δεν ειμαι κομπλεξικος αλλα μολις σας θιξαμε τα υπερπολυτιμα αυτοκινητα σας αρχισατε τα περι κομπλεξισμου και συνδρομου κατωτεροτητας.....οτι ειπα στον andain ισχυει και για σενα...εχω 27 λες να μου λειπουν τα +4 για τα 31??

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος ενός Seat θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ την άποψή μου.Ο λόγος αγοράς του πρίν 4 χρόνια ήταν το value for money μιας και αυτό που με ένοιαζε ήταν μόνο και μόνο οι επιδόσεις του αυτοκινήτου το οποίο δεν είχε να ζηλέψει απολύτως τίποτα απο οποιοδήποτε VW που μοιραζόταν τον ίδιο κινητήρα.Σήμερα μετά απο όλο αυτό το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε και φλερτάροντας με το νέο μου αυτοκίνητο έχω να πω το εξής:

Το Seat με έβγαλε μέχρι στιγμής ασπροπρόσωπο χωρίς καμία βλάβη,μου έδωσε απίστευτες χαρές με τα γκάζια του,αλλά θα ήμουν όμως πολύ άδικος αν δεν αναφερόμουν στην ποιότητα κατασκευής του.Τριξίματα σχεδόν απο τον πρώτο καιρό που το απέκτησα,ψεύτικα πλαστικά,γενικά μια κινούμενη κουδουνίστρα.¶λλος ίσως να το υπέφερε....εγώ όμως όχι και για αυτόν τον λόγο το επόμενο αμάξι μου θα είναι το GTI,πληρώνοντας το αντίστοιχο τίμημα της διαφοράς στην τιμή για την άνεση,την ποιότητα και την αίσθηση της πολυτέλειας όπως ακριβώς ανέφερε και ο φίλος παραπάνω.

Edited by SpiroSFR
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βαλει εγω η σεατ μου τα εβαλε απο την αρχη οσο για τα ψυχολογικα μου...τι να σου πω λες να εδωσα 27 και να μην ειχα να δωσω 31?πως το κοβεις εσυ?λες να ζηλευω τοοοοσο πολυ? :blink:

οχι παληκαρι μου δεν ειμαι κομπλεξικος με κανενα γκολφ γενικα δεν ειμαι κομπλεξικος αλλα μολις σας θιξαμε τα υπερπολυτιμα αυτοκινητα σας αρχισατε τα περι κομπλεξισμου και συνδρομου κατωτεροτητας.....οτι ειπα στον andain ισχυει και για σενα...εχω 27 λες να μου λειπουν τα +4 για τα 31??

Ναι...Και αν πεις οτι δε σου λειπουν τοτε εισαι τσιγκουνης...Διαλεξε... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος ενός Seat θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ την άποψή μου.Ο λόγος αγοράς του πρίν 4 χρόνια ήταν το value for money μιας και αυτό που με ένοιαζε ήταν μόνο και μόνο οι επιδόσεις του αυτοκινήτου το οποίο δεν είχε να ζηλέψει απολύτως τίποτα απο οποιοδήποτε VW που μοιραζόταν τον ίδιο κινητήρα.Σήμερα μετά απο όλο αυτό το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε και φλερτάροντας με το νέο μου αυτοκίνητο έχω να πω το εξής:

Το Seat με έβγαλε μέχρι στιγμής ασπροπρόσωπο χωρίς καμία βλάβη,μου έδωσε απίστευτες χαρές με τα γκάζια του,αλλά θα ήμουν όμως πολύ άδικος αν δεν αναφερόμουν στην ποιότητα κατασκευής του.Τριξίματα σχεδόν απο τον πρώτο καιρό που το απέκτησα,ψεύτικα πλαστικά,γενικά μια κινούμενη κουδουνίστρα.¶λλος ίσως να το υπέφερε....εγώ όμως όχι και για αυτόν τον λόγο το επόμενο αμάξι μου θα είναι το GTI,πληρώνοντας το αντίστοιχο τίμημα της διαφοράς στην τιμή για την άνεση,την ποιότητα και την αίσθηση της πολυτέλειας όπως ακριβώς ανέφερε και ο φίλος παραπάνω.

Μη του λες τετοιαααααααααα... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητω ρε παιδια την ανωτεροτητα του golf ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΣΑ....μιλαω καθαρα για θεμα κοστους ουτε μειωσα το golf ουτε τιποτα....το λεον ειναι πιο σπορ και πιο "σπαρτιατικο" μεσα απο ενα golf αλλα η διαφορα εξακολουθει να ειναι μεγαλη στα λεφτα...το αμαξι μου παντως μετα απο 1.5 χρονο και 43.000 χλμ δεν εχει τριξει πουθενα!!!να ειμαι κι εγω πιο ευγενικος στα ερωτηματα μου....ποσο πολυ κοστολογειτε η ποιοτητα των πλαστικων σε ενα golf οπου η διαφορα τους να αγγιζει και να ξεπερναει τα 4.000 ευρω...απλη ερωτηση ειναι ουτε ειρωνια ουτε τιποτα

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα και εγω να εκφρασω την γνωμη μου πανω σ'αυτο. Ημουνα ανάμεσα στο golf 6 και το leon, τελικά επέλεξα το golf μόνο και μόνο για την ποιότητα κατασκευής του σε σχέση πάντα με το leon αλλά και την κατηγορία του γενικότερα, ήταν εμφανες καλύτερο το golf, αλλά σε καμία περίπτωση όμως το golf δεν είναι και ΤΟ ποιοτικο ή έχει ΤΗΝ πολυτελεια,για να είμαστε δίκαιοι, είναι απλά πιο προσεγμενο σε σχεση με άλλα..

ακριβο μεν, αλλα και στην τελική ότι πληρώσεις θα πάρεις.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα εχετε πει -κ συμφωνω- η μονη (σημαντικη) ανωτεροτητα του γκολφ ειναι η ποιοτητα κ γενικοτερα κ το εσωτερικο. το "ονομα" και αλλα τετοια δεν μετρανε κ τοσο για μενα.

στα συν του λεον ομως η αναλογια τι δινεις-τι παιρνεις που ειδικα σε τετοιους καιρους δεν βρισκει ευκολα αντιπαλο (κ γενικοτερα η σεατ).

δεν νομιζω οτι υπαρχουν κ πολλες διαφορες με το γκολφ (ειδικα με το 5 με το οποιο πρεπει να συγκρινεται) και οποιες υπαρχουν τις προσπερνας οταν σκεφτεις τα οποια χιλιαρικα γλιτωσεις και ειδικα αν σου αρεσει κ το μοντελο τοτε δεν το σκεφτεσαι περισσοτερο.

ο πατερας μου κατοχος 3 χρονων ενος λεον 1.8 ειναι υπερευχαριστημενος με παρα πολλα εντελως απροβληματιστα χιλιομετρα. αν θα ηταν περισσοτερο η λιγοτερο αν στο τοτε διλημμα λεον-γκολφ επελεγε γκολφ δεν το ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα και εγω να εκφρασω την γνωμη μου πανω σ'αυτο. Ημουνα ανάμεσα στο golf 6 και το leon, τελικά επέλεξα το golf μόνο και μόνο για την ποιότητα κατασκευής του σε σχέση πάντα με το leon αλλά και την κατηγορία του γενικότερα, ήταν εμφανες καλύτερο το golf, αλλά σε καμία περίπτωση όμως το golf δεν είναι και ΤΟ ποιοτικο ή έχει ΤΗΝ πολυτελεια,για να είμαστε δίκαιοι, είναι απλά πιο προσεγμενο σε σχεση με άλλα..

ακριβο μεν, αλλα και στην τελική ότι πληρώσεις θα πάρεις.

Ευχαριστώ..

Κι εγώ μέχρι να καταλήξω στο γκολφ είχα 10 διαφορετικά μοντέλα στο μυαλό μου , ανάμεσα στα οποία ήταν και το αδερφάκι του το ibiza τα οποία ibiza τουλάχιστον για το προηγούμενο σκάφος είχαν τεράστιο πρόβλημα στην συναρμολόγηση στο εργοστάσιο ! Έκατσα τα έψαξα , είδα τιμές , διάβασα φόρουμ , είδα τιμές μεταχειρισμένων κλπ κλπ και όλα αυτά για το κάθε ένα ! Αλλά όπως και να το κάνουμε το γκολφ δεν έχει σχέση με το λεον ! Υπερτερεί στο εσωτερικό σχεδιασμό , στην μη ύπαρξη τριγμών , στο στήσιμο του , στο κοινό που απευθύνεται , στο τιμόνι του , καθίσματα του (ειδικά στις sport εκδώσεις με τα απίστευτα bucket ) , στην ξεκούραστη θέση οδήγησης ΜΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ !!!!! , τα καλύτερα φρένα του , το μή φουσκωιδές σχήμα του διότι το leon του 2004 πιστεύω πως ήταν ότι πιο όμορφο έχει βγάλει μέχρι το 1P από λεον η σεατ (ευτυχώς που άλλαξαν τα πίσω φανάρια και την κεντρική κονσόλα στο 2P και ελπίζω να αλλάξουν και άλλα άσχημα μέρη του ώστε να γίνει ομορφότερο στο μέλλον !

Φιλικά όλα αυτά !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.