Jump to content
raven

Golf Vs Leon

Recommended Posts

Σοβαρα?? Δε θα παμε να ψηφισουμε την Κυριακη απ την στενοχωρια.. tongue.giftongue.gif

Πας δεν πας τα ίδια σκατά θα έχουμε για κυβέρνηση, τους ίδους σκατά δρόμους, τα ίδια σκατά αυτοκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Πας δεν πας τα ίδια σκατά θα έχουμε για κυβέρνηση, τους ίδους σκατά δρόμους, τα ίδια σκατά αυτοκίνητα...

Μπορει να έχεις δίκαιο σε κάποια σημεία...όσο αφορά τα αυτοκινητα...μην συμπεριλαμβάνεις τα Golf ;)

Δες τα λιγάκι ποιό χαλαρά τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ όλη αυτή την κουβέντα με ενδιαφέρον...Η αγορά αυτοκινήτου το έχω ξαναπεί, δεν είναι κάτι απλό. Για μένα τα αυτοκίνητα δεν είναι απλά ένα μέσο που με πηγαίνει στην δουλειά και με φέρνει σπίτι, αλλά μία στάση ζωής, μία κουλτούρα, ένας τρόπος έκφρασης γενικότερα(διαφωνώντας με έταιρο μέλος που ανέφερε πως δεν είναι πολιτικά κόμματα ή ποδοσφαιρικές ομάδες...) Ως εκ τούτου θεωρώ πως κάθε αυτοκίνητο έχει τον χαρακτήρα του, τον αέρα του, το πρεστίζ του, τα μοναδικά χαρακτηριστικά του και κάθε εταιρεία που τα παράγει, αν το σκεφτείτε έχει την μοναδική της νοοτροπία. Απο εκεί και πέρα απομένει στον κάθε ένα απο εμάς να επιλέξουμε ποιο είναι πράγματι αυτό που ανεβάζει την ψυχολογία και το αίσθημα ικανοποίησής μας.

Υπήρξα κάτοχος για έξι περίπου έτη, ενός SEAT Ibiza Top Gun 1.4, το προηγούμενο ακριβώς απο αυτο που κυκλοφορεί πλέον. Όταν αγόρασα το αμάξι αυτό ήμουν είκοσι χρονών και πραγματικά γούσταρα πάρα πολύ κάθε φορά που έμπαινα μέσα ή κάθε φορά που βολτάριζα και με κοιτούσαν. Αντικειμενικά απο εμφάνιση και δυναμισμό έσκιζε και ειδικά όταν ήταν πλυμμένο. Απο επιδόσεις σίγουρα δεν είχε τα γκάζια ενός τούρμπο κινητήρα αλλά δεν με απογοήτευσε ποτέ,για την ακρίβεια ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικό για αυτοκίνητα της κατηγορίας του ενώ παράλλληλα σου πρόσφερε μία καλή αίσθηση οδηγικής απόλαυσης όταν ήθελες να ''παίξεις''. Απο το εσωτερικό του δεν μπορώ να πω πως διεκδικούσε δάφνες με την ποιότητά του καθώς όντως τα πλαστικά του ήταν πολύ κακής ποιότητας και οι τριγμοί σε συνδυασμό με ανάρτηση χαμηλώματος δεν άργησαν να φανούν. Σχετικά με προβλήματα, αν εξαιρέσω κανα δυό που έβγαλε στα τελευταία πρίν το δώσω και πάλι όχι πολύ σοβαρά, νομίζω δεν μου έβγαλε κάτι το ιδιαίτερο. Εκεί που όμως με απογοήτευσε ήταν όταν πια πήρα απόφαση να το δώσω...Η τιμή που έπρεπε να ζητήσω βάσει αγοράς, ήταν πολύ πιο κάτω απο τις προσδοκίες μου και της αγάπης που έδειξα στο αμάξι αυτό.Και κύριος υπεύθυνος γι'αυτό νομίζω είναι η ίδια η SEAT καθώς απαξιώνει τα αυτοκίνητά της στο βωμό του να πουλήσει ακόμη περισσότερα. Πείτε μου τώρα πρίν κανα τετράμηνο, απο πόσο ξεκινούσε το LEON? Μήπως απο 12.000 ευρώ? Αυτό δεν είναι απαξίωση για κάποιον που πήρε το ίδιο αμάξι λίγους μήνες πρίν? Και μήν μου πείτε πως ήταν το τέλος ταξινόμησης γιατί πάντα το ίδιο γίνεται. Πότε λειτούργησε έτσι η vw ή άλλες εταιρείες? Τέλος πάντων για μην ξεφύγω και λέω βλακείες, πρόκειται συνολικά για καλά και αξιόπιστα αυτοκίνητα, με κορυφαίο Value for money, ίσως και καλύτερα σε κάποιους τομείς, π.χ. η σπορτίφ συμπεριφορά και εμφάνιση αλλά πάντα θα είναι στην σκιά της μαμάς VW και πάντα θα είναι ''σαν ένα golf''...

Και επειδή δεν είμαι πλέον τύπος που του αρέσουν τα σαν... και επειδή πλέον δεν είμαι είκοσι χρονών, επέλεξα εδώ και πέντε περίπου μήνες ένα GOLF VI TSI. Δεν θα θεοποιήσω το αυτοκίνητο απλά επειδή είναι GOLF και είμαι κάτοχός του,αλλά οφείλω να ομολογήσω πως νιώθω σαν να ανέβηκα σε ποιότητα αυτοκινήτου 4-5 σκαλιά επάνω. Είτε αυτό προκύπτει απο το τέλειο εσωτερικό είτε απο τα γκάζια του, είτε απο την οδηγική αίσθηση είτε απο οποιαδήποτε μικρή λεπτομέρεια που κάνει όντως την διαφορά και ανεβάζει την ψυχολογία μου εντελώς. Επειδή όμως όπως προείπα πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα καθαρά και χωρίς παρωπίδες, είναι αλήθεια πως για ένα γκολφ, πληρώνουμε αρκετά παραπάνω απο όσο ίσως να χρειάζεται. Και αν συνυπολογίσω και προβλήματα που κατα καιρούς διαβάζουμε εδώ μέσα, τότε μάλλον είναι πάρα πολλά. Ξαναλέω λοιπόν πως ο λόγος που πήρα το γκολφάκι δεν είναι τόσο ο μύθος και όλα τα υπόλοιπα, αλλά το ότι δεν μου αρέσουν τα υποκατάστατα, μέχρι φυσικά να αποδειχθεί το αντίθετο....

Link to comment
Share on other sites

Πας δεν πας τα ίδια σκατά θα έχουμε για κυβέρνηση, τους ίδους σκατά δρόμους, τα ίδια σκατά αυτοκίνητα...

Η απαισιοδοξια σου αντικατοπτριζεται στο αμαξι που επελεξες..Μη γινεσαι γραφικος..Τις ατακες αυτες τις ελεγαν πριν 5-10 χρονια...Ο λαος αρχιζει να πιστευει στη δυναμη του και καλα θα κανει γιατι η πληρης ισοπεδωση βολευει ελαχιστους :cry: Μηπως εισαι μεσα σ αυτους..? (τους ελαχιστους..) Δε νομιζω.. Χαλαρωσε λοιπον και οπως πολυ σωστα ειπε ο Nemessis το κουβαδακι σου και σ αλλη παραλια..(ή καλυτερα το μισος σου..) Απλα πραγματα :D

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά αυτοκινήτου το έχω ξαναπεί, δεν είναι κάτι απλό. Για μένα τα αυτοκίνητα δεν είναι απλά ένα μέσο που με πηγαίνει στην δουλειά και με φέρνει σπίτι, αλλά μία στάση ζωής, μία κουλτούρα, ένας τρόπος έκφρασης γενικότερα

Aπο τις πιο σωστες κουβεντες που εχουν ειπωθει..Επαυξανω :cry:

Link to comment
Share on other sites

Aπο τις πιο σωστες κουβεντες που εχουν ειπωθει..Επαυξανω :cry:

αρα με λιγα λογια εσενα σε εκφραζει ενα golf κι εμενα ενα leon... :D

Link to comment
Share on other sites

Η απαισιοδοξια σου αντικατοπτριζεται στο αμαξι που επελεξες..Μη γινεσαι γραφικος..Τις ατακες αυτες τις ελεγαν πριν 5-10 χρονια...Ο λαος αρχιζει να πιστευει στη δυναμη του και καλα θα κανει γιατι η πληρης ισοπεδωση βολευει ελαχιστους :) Μηπως εισαι μεσα σ αυτους..? (τους ελαχιστους..) Δε νομιζω.. Χαλαρωσε λοιπον και οπως πολυ σωστα ειπε ο Nemessis το κουβαδακι σου και σ αλλη παραλια..(ή καλυτερα το μισος σου..) Απλα πραγματα ;)

Ποιο μίσος? Που το είδες πάλι αυτό?

Τι άλλο θα ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω...

Σταματω να ποσταρω σε τοπικς που ανοιξανε καποιοι καραγκιοζηδες.. tongue.gif Αυτοι οι καραγκιοζηδες παρολα αυτα μπορουν να συνεχισουν να ποσταρουν σε τοπικς που συμμετεχω...Με χαλαρωνουν ;)

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Η απέχθεια μου για τα γκολφάκια γίνεται όλο και πιο έντονη.

Με ολο το θαρρος και χωρις ειρωνια ολοι οι σεατακηδες την ιδια εντυπωση εχουν και το εχω παρατηρησει περισσοτερο στις αντιπροσωπειες(SEAT).θεωρουν τα GOLF κατωτερα και γεροντηστικα αλλα οταν τους ρωτησα γιατι δεν βγαλανε το LEON σε διπορτο μου απαντησαν πως θα κλεισει η VOLKSWAGEN,γι αυτο.Ελεος δηλαδη,ευτηχως να λενε που στην ουσια ενα πιο φτηνο GOLF πουλανε.Τουλαχιστον εμεις εχουμε την επιλογη να διαλεξουμε στο ιδιο καλουπι το οικογενειακο η το σπορ,εσεις??

Δεν λεω οτι δεν ειναι αυτοκινητο χωρις σπορ επιδοσεις αλλα δεν εχει αυτο ρε παιδια....τον σπορ χαρακτηρα!

Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

'Για μένα τα αυτοκίνητα δεν είναι απλά ένα μέσο που με πηγαίνει στην δουλειά και με φέρνει σπίτι, αλλά μία στάση ζωής, μία κουλτούρα, ένας τρόπος έκφρασης γενικότερα(διαφωνώντας με έταιρο μέλος που ανέφερε πως δεν είναι πολιτικά κόμματα ή ποδοσφαιρικές ομάδες...) Ως εκ τούτου θεωρώ πως κάθε αυτοκίνητο έχει τον χαρακτήρα του, τον αέρα του, το πρεστίζ του, τα μοναδικά χαρακτηριστικά του και κάθε εταιρεία που τα παράγει, αν το σκεφτείτε έχει την μοναδική της νοοτροπία. Απο εκεί και πέρα απομένει στον κάθε ένα απο εμάς να επιλέξουμε ποιο είναι πράγματι αυτό που ανεβάζει την ψυχολογία και το αίσθημα ικανοποίησής μας.

πρόκειται συνολικά για καλά και αξιόπιστα αυτοκίνητα, με κορυφαίο Value for money, ίσως και καλύτερα σε κάποιους τομείς, π.χ. η σπορτίφ συμπεριφορά και εμφάνιση αλλά πάντα θα είναι στην σκιά της μαμάς VW και πάντα θα είναι ''σαν ένα golf''...'

Γενικά πρόκειται για την πιο πληρης απαντηση στο θεμα. Συμφωνω σε ολα με τον LEOY.

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το θαρρος και χωρις ειρωνια ολοι οι σεατακηδες την ιδια εντυπωση εχουν και το εχω παρατηρησει περισσοτερο στις αντιπροσωπειες(SEAT).θεωρουν τα GOLF κατωτερα και γεροντηστικα αλλα οταν τους ρωτησα γιατι δεν βγαλανε το LEON σε διπορτο μου απαντησαν πως θα κλεισει η VOLKSWAGEN,γι αυτο.Ελεος δηλαδη,ευτηχως να λενε που στην ουσια ενα πιο φτηνο GOLF πουλανε.Τουλαχιστον εμεις εχουμε την επιλογη να διαλεξουμε στο ιδιο καλουπι το οικογενειακο η το σπορ,εσεις??

Δεν λεω οτι δεν ειναι αυτοκινητο χωρις σπορ επιδοσεις αλλα δεν εχει αυτο ρε παιδια....τον σπορ χαρακτηρα!

Δεν θεωρώ το golf κατώτερο, ίσα ίσα που εχει καλύτερη κατασκευή από το leon. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το Golf και ήθελα 5πορτο μιας και είνια πολύ πιο εύκολο να βάζω το γιο μου στο καρεκλάκι του. Ποτέ δεν είπα ότι είναι χειρότερο. ¶λλωστε το τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό.

Έπειτα ως διπλωμάτης η SEAT μου έκανε την έκπτωση που δικαιούμαι (η αντιπροσωπεία της VW που πήγε ένας συνάδελφος δεν ήξερε καν τι είναι αυτό και τελικά πήρε ΑUDI) και μπήκε στον κόπο να εκτελωνίσει το αυτοκίνητο αφορολόγητο αν και δεν το είχαν κάνει ποτέ.

Αν η seat δεν μου έκανε την έκπτωση ίσως να περίμενα λίγο να μαζέψω κάτι παραπάνω και να έπαιρνα AUDI αλλά το 2006 δεν είχαν κάποιο ενδιαφέρον μοντέλο.

Από VW το μόνο που μου αρέσει είναι το σιρόκο. Προς το παρόν θα κρατήσω το λεονάκι και σε 3-4 χρόνια που θα έχει γράψει άλλα 100.000χλμ θα χτυπήσω είτε ένα audi rs είτε μια boxster (για 911 δεν το βλέπω... είναι πολλά τα λεφτά άρη)

Link to comment
Share on other sites

Η απέχθεια μου για τα γκολφάκια γίνεται όλο και πιο έντονη.

γιατι τι σου κανανε τα κουβαδακια μας?

Oσο για την Boxter να συμφωνησω πολυ "οικογενειακο " αυτοκινητο.για το RS δεν ειπες α3 α4?μηπως ηθελες να πεις σκετο S?γιατι αν οχι τοτε πλησιαζεις κ την 911 στα λεφτα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

γιατι τι σου κανανε τα κουβαδακια μας?

Oσο για την Boxter να συμφωνησω πολυ "οικογενειακο " αυτοκινητο.για το RS δεν ειπες α3 α4?μηπως ηθελες να πεις σκετο S?γιατι αν οχι τοτε πλησιαζεις κ την 911 στα λεφτα

Μετά από ένα διαζύγιο ένα μη οικογενειακό είναι ταμαμ...tongue.gif

RS από diplomatic sales... Ας έρθει η ώρα και το ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Leon ή Golf για εμένα - σε παραπλήσιες εκδόσεις κινητήρων - είναι υποκειμενικό...

Ίδιο σασί, ίδιοι κινητήρες και μηχανικά μέρη...

Τί αλλάζει; Τα πλαστικά, οι λαμαρίνες, το φινίρισμα εν γένει των επιφανειών και τα παρελκόμενα είτε λέγονται καθίσματα είτε λέγονται ζάντες είτε λέγονται φωτιστικά σώματα.

Κατά την άποψή μου η συζήτηση δεν έχει νόημα. Αυτός που πήρε Leon είχε τους λόγους του, αυτός που πήρε Golf το ίδιο.

Προσωπικά πήρα το Golf γιατί στο Leon όπως μπήκα βγήκα...Σε ένα αυτοκίνητο που σαν οδηγός εγώ θα το βλέπω από μέσα, η Seat δεν μου προσφέρει τίποτα - πολύ άσχημη κονσόλα, χάλια φινίρισμα και κακή έως κάκιστη επιλογή υλικών και ποιότητας κατασκευής (αυτοί οι διακόπτες του clima, νόμιζα ότι θα μου μείνουν στα χέρια!!!).

Το Golf όχι ότι είδα καμία υπερποιότητα (προηγουμένως είχα μπει στην BMW 1 όπου ναι είναι κορυφή οι Βαυαροί αλλά το πληρώνεις), το αυτοκίνητο όμως μου ενέπνευσε μια εμπιστοσύνη, μια στιβαρότητα και μια αίσθηση ότι "σέβεται" τον οδηγό που φιλοξενεί.

Σε θέμα εξωτερικής εμφάνισης ναι, το Leon είναι μια χαρά θα έλεγα πιο όμορφο από το 6άρι μου. Και;;; Από έξω κούκλα και μέσα πανούκλα; Δεν μου κάνει.

Όσο για τα 3-4 χιλιάρικα διαφορά που έχει: τί μεταπωλητική αξία πιάνει το ένα και τί το άλλο;

Πουλάς το Leon full extra και δεν πιάνει πολλά στην αγορά γιατί είναι Seat. Και πουλάς το Golf χωρίς πολλά extra και έχεις πιάσει και 1-2 χιλιάρικα παραπάνω από το Leon, μόνο και μόνο γιατί είναι VW. Στην αγορά του μεταχειρισμένου, το σήμα της εταιρείας μετράει πολύ!

¶ρα, σε 2 παρόμοιες εκδόσεις που το Leon θα έχει 18 χιλ. και το Golf 22 χιλ. το πιο πιθανό είναι μετά από 5 χρόνια το Leon να πιάνει 9-11 και το Golf 13-14... Μια διαφορά από 2 έως 5 χιλιάρικα! Έτσι δεν είναι; ¶ρα, σε θέμα μεταπωλητικής αξίας την διαφορά την έχεις αποσβέσει όταν επιλέγεις να αγοράσεις το Golf...

Τώρα η επιλογή...κοιτάς τί θες, πόσα δίνεις, πόσα έχεις, τί σου αρέσει και τί όχι...το αμάξι σαν μηχανολογικά, ασφάλεια, προβλήματα κτλ πάνω κάτω είναι το ίδιο...και επιλέγεις!

Κατά τα άλλα αυτή η συζήτηση είναι να την κάνουμε για να περνάει η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Leon ή Golf για εμένα - σε παραπλήσιες εκδόσεις κινητήρων - είναι υποκειμενικό...

Ίδιο σασί, ίδιοι κινητήρες και μηχανικά μέρη...

Τί αλλάζει; Τα πλαστικά, οι λαμαρίνες, το φινίρισμα εν γένει των επιφανειών και τα παρελκόμενα είτε λέγονται καθίσματα είτε λέγονται ζάντες είτε λέγονται φωτιστικά σώματα.

Κατά την άποψή μου η συζήτηση δεν έχει νόημα. Αυτός που πήρε Leon είχε τους λόγους του, αυτός που πήρε Golf το ίδιο.

Προσωπικά πήρα το Golf γιατί στο Leon όπως μπήκα βγήκα...Σε ένα αυτοκίνητο που σαν οδηγός εγώ θα το βλέπω από μέσα, η Seat δεν μου προσφέρει τίποτα - πολύ άσχημη κονσόλα, χάλια φινίρισμα και κακή έως κάκιστη επιλογή υλικών και ποιότητας κατασκευής (αυτοί οι διακόπτες του clima, νόμιζα ότι θα μου μείνουν στα χέρια!!!).

Το Golf όχι ότι είδα καμία υπερποιότητα (προηγουμένως είχα μπει στην BMW 1 όπου ναι είναι κορυφή οι Βαυαροί αλλά το πληρώνεις), το αυτοκίνητο όμως μου ενέπνευσε μια εμπιστοσύνη, μια στιβαρότητα και μια αίσθηση ότι "σέβεται" τον οδηγό που φιλοξενεί.

Σε θέμα εξωτερικής εμφάνισης ναι, το Leon είναι μια χαρά θα έλεγα πιο όμορφο από το 6άρι μου. Και;;; Από έξω κούκλα και μέσα πανούκλα; Δεν μου κάνει.

Όσο για τα 3-4 χιλιάρικα διαφορά που έχει: τί μεταπωλητική αξία πιάνει το ένα και τί το άλλο;

Πουλάς το Leon full extra και δεν πιάνει πολλά στην αγορά γιατί είναι Seat. Και πουλάς το Golf χωρίς πολλά extra και έχεις πιάσει και 1-2 χιλιάρικα παραπάνω από το Leon, μόνο και μόνο γιατί είναι VW. Στην αγορά του μεταχειρισμένου, το σήμα της εταιρείας μετράει πολύ!

¶ρα, σε 2 παρόμοιες εκδόσεις που το Leon θα έχει 18 χιλ. και το Golf 22 χιλ. το πιο πιθανό είναι μετά από 5 χρόνια το Leon να πιάνει 9-11 και το Golf 13-14... Μια διαφορά από 2 έως 5 χιλιάρικα! Έτσι δεν είναι; ¶ρα, σε θέμα μεταπωλητικής αξίας την διαφορά την έχεις αποσβέσει όταν επιλέγεις να αγοράσεις το Golf...

Τώρα η επιλογή...κοιτάς τί θες, πόσα δίνεις, πόσα έχεις, τί σου αρέσει και τί όχι...το αμάξι σαν μηχανολογικά, ασφάλεια, προβλήματα κτλ πάνω κάτω είναι το ίδιο...και επιλέγεις!

Κατά τα άλλα αυτή η συζήτηση είναι να την κάνουμε για να περνάει η ώρα...

να σου πω οτι στην βασικη εκδοση ουτε αυτοματο κλιματισμο δεν εχουν...δεν εχουν ουτε φωτακια στα σκιαστρα στους καθρεφτες και πολλα αλλα...δεν θα λεγα οτι ειναι πιο ποιοτικο απ οτο γολφ με τη καμια...εκτος και δωσεις 10000 εθρο extra αλλα και παλι αν δωσεις τα ιδια σε golf θα ναι καλυτερα....

αλλες bmw ναι η 1 ομως οχι!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω οτι στην βασικη εκδοση ουτε αυτοματο κλιματισμο δεν εχουν...δεν εχουν ουτε φωτακια στα σκιαστρα στους καθρεφτες και πολλα αλλα...δεν θα λεγα οτι ειναι πιο ποιοτικο απ οτο γολφ με τη καμια...εκτος και δωσεις 10000 εθρο extra αλλα και παλι αν δωσεις τα ιδια σε golf θα ναι καλυτερα....

αλλες bmw ναι η 1 ομως οχι!

Mην μπερδεύεις την ποιότητα με τον εξοπλισμό του αυτοκινήτου. Η ποιότητα φαίνεται στη δουλειά που έχει γίνει στο ταμπλό, αν τρίζει ή όχι η ηλιοροφή, αν οι πόρτες εφάπτουν το ίδιο μετά από 3 χρόνια και άλλα τέτοια πράγματα. Το δικό μου το προσέχω σαν τα μάτια μου, εξαφανίζω τον παραμικρό τριγμό έστω και αν χάσω τον ύπνο μου για 2 μέρες. Μιας φίλης μου η 116, μετά από 3 χρόνια ( το δικό μου το έχω 2 ), δεν τρίζει και είναι όπως την πρώτη μέρα που το αγόρασε! Και η τύπισσα όχι απλά δεν ασχολείτε, αλλά κοιτάζει κάθε φορά να βάλει το κλειδί από την ίδια πλευρά, γιατί αν το βάλει λάθος, δεν θα ανάψει...

Link to comment
Share on other sites

Mην μπερδεύεις την ποιότητα με τον εξοπλισμό του αυτοκινήτου. Η ποιότητα φαίνεται στη δουλειά που έχει γίνει στο ταμπλό, αν τρίζει ή όχι η ηλιοροφή, αν οι πόρτες εφάπτουν το ίδιο μετά από 3 χρόνια και άλλα τέτοια πράγματα. Το δικό μου το προσέχω σαν τα μάτια μου, εξαφανίζω τον παραμικρό τριγμό έστω και αν χάσω τον ύπνο μου για 2 μέρες. Μιας φίλης μου η 116, μετά από 3 χρόνια ( το δικό μου το έχω 2 ), δεν τρίζει και είναι όπως την πρώτη μέρα που το αγόρασε! Και η τύπισσα όχι απλά δεν ασχολείτε, αλλά κοιτάζει κάθε φορά να βάλει το κλειδί από την ίδια πλευρά, γιατί αν το βάλει λάθος, δεν θα ανάψει...

Χαχα κορυφαιο... :D

Πλακα πλακα δυο γνωστοι μου εχουν bmw κι εχω παθει πλακα με την ποιοτητα συναρμογης.Και να φανταστεις οτι και οι δυο φορουν 17αρα με χανηλο προφιλ και λιγο σκληρα αμορτισερ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Επειδη εχω διαβασει ΤΑ απιστευτα σ αυτο το τοπικ,να πω και γω μερικα πραγματα...

Δεν εχετε καταλαβει ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ τον λογο για τον οποιο φωναζει τοσες μερες ο raven και δεν το εχετε κανει επειδη δεν αφηνετε τον εαυτο σας να δει καθαρα...

Λεει το παιδι,και πολυ σωστα,οτι τα golf ειναι ανωτερα ποιοτικα απο τα λεον αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογουν τα τοσα περισσοτερα χρηματα αγορας τους..ποσο πιο ξεκαθαρα μπορουσε να το πει ο φιλος??

Και απο τον ενθουσιασμο σας για τα αυτοκινητα σας,τον ειρωνευοσασταν και του μιλουσατε ΧΩΡΙΣ επιχειρηματα,σε αντιθεση με εκεινον που καθε του ποστ ακολουθουσε και αναλογη επιχειρηματολογια..

2ον..επειδη δεν ειναι σωστο να συγκρινεται αγγουρια με μπανανες,αν θελετε να συγκρινεται το gti με καποιο λεον,τοτε θα πρεπει να το κανετε με το κουπρα,καθως το καθε μοντελο απ αυτα ειναι το χοτ χατσ της κατηγοριας του..

Τωρα αν πιστευεται οτι ΓΕΝΙΚΑ (οχι ειδικα σε καποιους τομεις) σαν αμαξι ειναι καλυτερο το gti απο το κουπρα το λεον,τοτε δεν εχει νοημα να συζητατε γιατι δεν το εχετε με την καμμια...

3ον καπου αναφερθηκε τα περι συνεργασιας seat με vw...

Oλως τυχαιως ο φιλος ραβεν ειχε και εκει δικιο,καθως μπορει να εξοπλιζεται η seat απο την vw αλλα τις τελευταιες πινελιες τις βαζει η seat και στην περιπτωση μας η seat sport..γι αυτο και το προηγουμενο το κουπρα ηταν πιο καλο απο το ταπεινο gti 20vt,γι αυτο και το τωρινο ειναι παλι καλυτερο απ το 2.0tfsi..

Γι αυτο και οι μαγκες της σεατ εβγαλαν εκεινο το αναθεματισμενο το κουλερ στο ibiza cupra και πολλα αλλα που δεν ξερουμε καν..

Καποιος φιλος ανεφερε και αστερια στο euro-ncap..ας γελασω...και το rc το πεζο εχει 5 αστερια αλλα κανει πανω απο μια 10αδα χιλιαδες ευρω λιγοτερο απο το gti...

Και αν δεν πειστηκατε ακομη για το euro-ncap,θα σας πω ενα απλο πραγμα...οι φερραρι δεν κανουν ΚΑΘΟΛΟΥ τετοια τεστ...και μη μου πειτε οτι ειναι ασφαλη σε συγκρουση.....

Τελος να αναφερθω στο βεντεακι που παρεθεσε ενας φιλος..αυτο το Αγγλικο..για να δειτε ποσο ακυρο ειναι,εκτος απ το οτι δεν βαλανε αμαξια ιδιας κατηγοριας,σε καποια δεν βαλανε ουτε την μεγαλυτερη εκδοση!!

Αυτα απο μενα που ουτε δικηγορος του ραβεν ειμαι(δεν το ξερω αλλωστε το παλικαρι),ουτε εχω κατι με σεατ η vw..αντιθετως μαλιστα που ειμαι γερμανοφιλος εδω και χρονια!

Ας δουμε λιγο την αληθεια και ας αφησουμε τους συναισθηματισμους στην ακρη...

Edited by Λεφος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.