Jump to content
spyros6n

Ποδιά...ναι ή όχι?

Recommended Posts

Καλησπέρα,

το ερώτημα νομίζω υπάρχει στο μυαλό αρκετών απο εμάς....ας το διαλευκάνουμε λοιπόν. Απ ότι έχω ακούσει λοιπόν χωρίς ποδιά έχουμε καλύτερη απαγωγή θερμότητας με προφανή θετικά για την λειτουργία του κινητήρα συν (κάτι που πονάμε εμείς οι 6n) δεν ξερνάνε τόσο λάδι οι φλάτζες και ολα τα o ring δεν ταλαιπωρούνται τόσο. Επίσης απο τα πολλά βάλε βγάλε απο τα μαστόρια μπορέι να ραγίσουν οι πατούρες απο τις πίσω βίδες οπότε πατάει με τα .....αστεράκια όντας ψιλοεπικίνδυνο (λοσοι τα έχουν δει απο κοντά καταλαβαίνουν ακριβώς ).Απο την άλλη είναι έκθετο το κάρτερ ,το δίχαλο και ο ιμάντας δυναμό και ίσως στα πολλά νερά ο λ. Βέβαια αν είναι να φτάσει νερό στον λ, θα φτάσει και με την ποδιά αφού πρέπει να καλυφθεί η μισή ζάντα. Ποιά η γνώμη σας παιδιά????

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψυφίζω ναι στην ποδιά! (εγώ δεν την έχω βγάλει από το δικό μου ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΚΕΥΤΩΜΑΙ)

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να λερώνετε το μοτέρ, βγάλεις η δε βγάλεις ποδία ίδια ψύξη έχει ο AFH επίσεις όσο να είναι προστατεύετε το μοτέρ από νερά κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να λερώνετε το μοτέρ, βγάλεις η δε βγάλεις ποδία ίδια ψύξη έχει ο AFH επίσεις όσο να είναι προστατεύετε το μοτέρ από νερά κτλπ.

Κοινώς να μην ξεπλένονται τα λιπαντικά φιλμ σε μέρη του μηχανοστασίου, χώρια την αεροδυναμική...

Link to comment
Share on other sites

η δυναμική παίζεί ποίο μεγαλό ρόλο ιδικά στα πολλά χλμ! Η ποδία δεν πρέπει να βγεί!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω στο ότι με ποδιά η χωρίς ποδιά έχει ίδι ψύξη ο ΑFH.Mε την ποδιά παίρνει αέρα μόνο απο το σωληνάκι στα πλάγια ενώ χωρίς την ποδιά η ή του αέρα απο κάτω προκαλέι υποπίεση και ρουφάει την ζέστη. Σε σταματημένα 6n απο κυνηγητό το ένα με ποδιά το άλλο χώρίς στο ένα απο πλάγια ένιωθες την ζέστη ενώ στο άλλο όχι. Συζητώντας με φίλο η λύση μάλλον κάποιες τρύπες στην ποδιά ώστε να συνδυάζονται όλα και ειδικα η προστασία

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω στο ότι με ποδιά η χωρίς ποδιά έχει ίδι ψύξη ο ΑFH.Mε την ποδιά παίρνει αέρα μόνο απο το σωληνάκι στα πλάγια ενώ χωρίς την ποδιά η ή του αέρα απο κάτω προκαλέι υποπίεση και ρουφάει την ζέστη. Σε σταματημένα 6n απο κυνηγητό το ένα με ποδιά το άλλο χώρίς στο ένα απο πλάγια ένιωθες την ζέστη ενώ στο άλλο όχι. Συζητώντας με φίλο η λύση μάλλον κάποιες τρύπες στην ποδιά ώστε να συνδυάζονται όλα και ειδικα η προστασία

χωρις να το ειχα καλοσκεφτει ποτε θεωρουσα παντα οτι πλεονεκτημα ειναι που εχουμε ποδια.. με τις τρυπες που λες παντως δεν θεωρω οτι θα βοηθησεις κ πολυ ουτε την ψυξη αλλα θα χασεις κ σημαντικο μερος της προστασιας που σου προσφερει. οπως κ να χει παντως εχουν προβλημα με την ψυξη τα 6n μας

Link to comment
Share on other sites

Εαν πάντως η αεροδυναμική είναι ο στόχος οι πολλοί νομίζω μπορούν να θυσιάσουν 3 χλμ τελικής (αν δεν είναι και χαμηλωμένοι) με την προοπτική το μοτέρ να μην σιγοψήνεται σε κάποιο μποτιλιάρισμα με α/c....και δεν το λέω ειρωνικά. Η λύση με τις τρύπες αρχίζει και μου αρέσει....

Link to comment
Share on other sites

Εαν πάντως η αεροδυναμική είναι ο στόχος οι πολλοί νομίζω μπορούν να θυσιάσουν 3 χλμ τελικής (αν δεν είναι και χαμηλωμένοι) με την προοπτική το μοτέρ να μην σιγοψήνεται σε κάποιο μποτιλιάρισμα με α/c....και δεν το λέω ειρωνικά. Η λύση με τις τρύπες αρχίζει και μου αρέσει....

οπως το φανταζομαι παντως δεν νομιζω να σε βοηθησουν στην ψυξη κ πολυ οι τρυπες αν ειναι βγαλε την ολοκληρη. παντως εγω ουτε καν το σκεφτομαι γιατι εδω κατα τα μερη μου ριχνει πολυ εως παρα πολυ βροχη κ ειμαι σιγουρος οτι με εχει σωσει αρκετες φορες

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ σκευτωμαι να την βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

παιδες υπαρχει και η ποιο απλη λυση,υπαρχει σαν ανταλακτικο μια πλαϊνη ποδια που μπαινει στον ιμαντα δυναμο που προστατευει απο τα νερα δυναμο ιμαντες κτλ,τωρα τα νερα στο καρτερ και το σασμαν δεν νομιζω να διμιουργουν προβλημα εγω παντων ειχα κανει 2 επισκευες στο σασμαν "αρπαζανε" τα ρουλεμαν λογο θερμοκρασιας :wacko: εβαλα την πλαϊνη ποδια και υσηχασα withstupid.gif τωρα για χτυπηματα στο καρτερ κτλ αμα ειναι να γινει θα γινει closedeyes.gif η πλαστικη ποδια δεν νομιζω παντος να προστατευε και πολυ σε σαμαρια και λακουβες...

Link to comment
Share on other sites

Aκούγεται ενδιαφέρον. Αν είναι εύκολο να μας βάλεις μια φοτο η κανα κωδικό όπου φαίνεται μπας και το δούμε στο vagcat.Aυτό το προστατευτικό είναι απο 6n ή απο άλλο μοντέλο που κουμπώνει?

Link to comment
Share on other sites

Aκούγεται ενδιαφέρον. Αν είναι εύκολο να μας βάλεις μια φοτο η κανα κωδικό όπου φαίνεται μπας και το δούμε στο vagcat.Aυτό το προστατευτικό είναι απο 6n ή απο άλλο μοντέλο που κουμπώνει?

βασικα στο δικο μου η πλαϊνη ποδια που εβαλα ειναι απο seat arosa το πρωτο θα ριξω μια ματια και θα στειλω φωτο και κωδικο(αμα βρω τπτ για κωδικο)

Edited by tetzas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.