Jump to content
thanos.k

Με γ@μ...το προφυλακτηρα....Γνωμες .

Recommended Posts

Σημερα ενας μεθυσμενος ενοικος της πολυκατοικιας μου....κουτουλισε 3-4 φορες τον προφυλακτηρα μου δημιουργωντας γρατσουνιες και καποιες βαθιες....

Εφερα τροχαια...τελικα μου εκανε δηλωση ... αυριο παω στον ασφαλιστη ....

Ο προφ δεν εχει σπασει..... Αρα θα μου τον επισκευασουν ?

Πως μπορω να παιτησω ολοκαινουριο ?

Το αμαξι ειναι 3-4 μηνων με 10.000 χιλ ...

Επισης πως θα γεμισουν τις γρατουνιες??????????//

Επισης ξηερει κανεις κανα καλο συνεργειο Σερρες η να το παω αντιπροσωπεια ?...

Ερε που εμπλεξα........

Επισης κατι αλλο... Εχω και ενα βαθουλωμα στο φτερο το μπροστινο ...Πως μπορω να τα κανω ετσι ωστε να μου το καλυψουν και αυτο ? το μερος βεβαια αυτο δεν ενεπλακει στο περιστατικο .

...Ολες οι γνωμες δεκτες...η πρωτη μου ασφαλιστικη ιστορια ξεκινησε!!!!!!!!!! Εχω μεικτη ... Αλλα ξερω οτι καλυπτει απο 400 + πανω ...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

θα δωσεις ενα 50eyro στον πραγματογνωμονα της ασφαλιστικης και θα σου το βγαλει και ολικη αμα θες.

χαχα πλακα πλακα αυτο κανε δωστου ενα χαρτζιλικι να σου βγαλει τη ζιμια παραπανω να τα αλαξεις ολα,

εγω αυτο ειχα κανει. αλλα πρεπει να συνενωηθεις και με το μαστορα που θα στο φτιαξει :D

Link to comment
Share on other sites

θα δωσεις ενα 50eyro στον πραγματογνωμονα της ασφαλιστικης και θα σου το βγαλει και ολικη αμα θες.

χαχα πλακα πλακα αυτο κανε δωστου ενα χαρτζιλικι να σου βγαλει τη ζιμια παραπανω να τα αλαξεις ολα,

εγω αυτο ειχα κανει. αλλα πρεπει να συνενωηθεις και με το μαστορα που θα στο φτιαξει :D

πώς φένεσε εσύ ότι είσαι ΕΛΛΗΝΑΣ (το λάδομα λέει πάει σύννεφο) :) :) :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

βασικα με ενδιαφερει να ειναι ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ...οπως το ειχα.....Γιαυτο πληρωνω και ασφαλεια! Αν ειναι να μου το τριψει και να ειναι σαν να το εβαψα εγω...χεστε μεσα τοτε.

Για ποιο λογο ειναι παρανομη η δηλωση ? Αντι να πει και ευχαριστω που δεν καλεσα την ασφαλεια να τον μπουζουριασουν για νταηλικια ... Εξαλου ομολογησε... Βασικα εαν τον επιαναν επαφτοφορω στο τιμονι πιωμενο και οχι μιση ωρα μετα που ειδα την ζημια...θα τον ειχαν ξεσκισει οπως μου παν αλλα δυστηχως την γλυτωσε...

Για πειτε τωρα ...σε περιπτωση που επισκευαστει...θα φενεται η διαφορα θα φενονται οι γρατσουνιες?

Link to comment
Share on other sites

εαν πάς σε καλά μαστόρια δεν θα υπάρχει διαφορά αμά πας σε κάποιον που να είναι ότι να ναι... θα δείς και αποτέλεσμα ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εσπασε δεν θα μπορεσουν να δικαιολογησουν καινουργιο.δεν ειναι τιποτα τριψιμο λιγο στοκαρισμα κ βαψιμο.αν πας σε καλο μαστορα επειδη το αμαξι σου ειναι καοινουργιο δεν θα δεις διαφορα στο χρωμα.αλλα αν θες πηγαινε αντιπροσωπεια αν αισθανεσαι πιο ασφαλης ετσι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε Λευτερη πιραζει ? :(

αφου σε αυτη τη χωρα σωστα δεν γινεται η δουλεια χωρις λαδακι..

Μικτη ειχα και εγω και για να μην τα σκασω απο την τσεπη μου που ειμουν απροσεκτος και περασα το στοπ αερα...

τα σκαω που τα σκαω για τη μικτη.. ε ας τα σκασουν και αυτη μια φορα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν του εκαναν αλκοτεστ (και καλυτερα για σενα να μην του εχουν κανει) δεν καταγραφεται οτι ηταν μεθυσμενος, εκτος αν το ομολόγησε μόνος του- ελπιζω οχι. Αν καταγραφει οτι ηταν μεθυσμενος τοτε η ασφαλιστικη του δεν πληρωνει, οποτε θα πρεπει να αναλάβει ο ιδιος το κοστος του ατυχηματος που προκάλεσε.

Για αντικατασταση και οχι επισκευη συννεοησου με το φανοποιό σου. Υπαρχει τρόπος (αν δεν υπαρχουν βεβαιως ακομη τα στοιχεια για τη ζημια καταγεγραμμενα ....)

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσεις να το πάς σε φανοποιο κάνε τα εξής

1. Συνενοήσου με την ασφαλιστική και πάρε το Οk από αυτούς πριν κάνεις οτιδήποτε!!Πρέπει στο σύστημα SAP που διαθέτουν να φαίνεται η δηλωθείσα ζημιά!!!Αν δεν φαινεται ΜΗΝ προχωρήσεις στην αποκατάσταση ζημιάς!(γιατί θα αναγκαστείς να την πληρώσεις εσύ)Να περιμένεις μέχρι να εμφανιστεί εκεί!!

2. Δευτερο βήμα(ή παράλληλα) να πας στην αντιπροσωπεία!Εκεί μολις το δουν θα σου πουν αν θέλει αλλαγή ή η ζημιά φτιάχνεται!Κατα 99% η αντιπροσωπεία ζητά αντικατάσταση!Οπότε δεν θα έχεις και πρόβλημα! Να μην πας σε οποιοδήποτε φανοποιό!ΜΟΝΟ σε αυτόν που θα σου πει η αντιπροσωπεία!

3. Μην ανησυχείς λάδωμα δεν χρειάζεται!Ο φανοποιος και ο εκτιμητης- πραγματογνώμονας τα "βρίσκουν" μια χαρά!!Είναι όλοι στο κόλπο!!

4.Αν ο προφυλακτηρας δεν έχει σπάσει(αυτό βέβαια φαινεται μόνο αν λυθεί) και έχει μονο γρατσουνιές,τότε κάθε μάστορας τον φτιαχνει σαν καινούριο!ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ! ειναι πλαστικό!θα λιώσει ΠΟΛΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΑΣ!!

τα πλαστικά στο φανοποιό λιώνουν,τρίβονται και ξαναβάφονται!!Και φαίνονται καλύτερα από καινουρια!!

κοστος: 400E για το προφυλακτηρα και 120 για το βάψιμο και 150 εργατικά

υπομονή φίλε!αφού έχεις την δήλωση του άλλου μονο την ηρεμία σου χαλάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι όταν το αμάξι είναι καινούργιο (δεν έχει κλείσει τον 1ο χρόνο), ακόμα και μια απλή γρατζουνιά να έχει, έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις καινούργιο προφυλακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε Λευτερη πιραζει ? B)

αφου σε αυτη τη χωρα σωστα δεν γινεται η δουλεια χωρις λαδακι..

Μικτη ειχα και εγω και για να μην τα σκασω απο την τσεπη μου που ειμουν απροσεκτος και περασα το στοπ αερα...

τα σκαω που τα σκαω για τη μικτη.. ε ας τα σκασουν και αυτη μια φορα!

πηραχτικά στο είπα επανώ :lol: εξαλού και εγώ πλερώνω τα μαλιοκεφαλά μoυ στις ριμαδοασφάλειες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ποστ τωρα τα ειδα τα τελευταια.... Καλος η κακος....Πρωι πρωι πηγα τσην ασφαλιστικη ... Κατεθεσα χαρτια ιστοριες κτλ ...

Με ρωτησε που θελω να παω ...Του ειπα αντιπροσωπεια .... Μου προτεινε εναν δικο του ...

Πηγα ο ανθρωπος εξυπηρετικοτατος Η ξερε τι εκανε με πολυ προσοχη τον εβγαλε και μου διορθωσε τα φαναρια πισω..(Η οι αθλιοι που τα εβαλαν γερμανια...η...δεν ξερω και εγω τι τα εκανε να ξεχουν και να τριζουν ακουμπωντας στο καπο ..απο τη πρωτη μερα παραλαβης) και αυτοσ ηταν ο λογος που ετριζαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) Ολα αυτα αφου ηρθε πραγματογνομωνας... επιτοπου στο συνεργειο ...

Μετα ηρθε ενας απο το βαφειο με καρτελα vw ... Ειδε απο καπου στο αμαξι (μαλλον αυτοκολλητο στο πορτ παγκαζ τον κωδικο χρωματος ..) Τα συγκρινε με αυτα που ειχε ...Κτλ ..

Μου ειπε οτι θα γινει σαν καινουριος... Μιας και οι εκδορες ηταν λιγες και επιφανειακες... ...

Εγω απλα παραλαμβανω προφυλακτηρα πληρωμες και ιστοριες τα αναλαμβανει ολα η σφαλιστικη .Ουτε καν ασχολουμε...Εγω μονο τα χαρτια κατεθεσα...

Αμεση εξυπηρετηση ομολογω .Κραταω πισινες βεβαια.... να δω αποτελεσμα.

Τωρα κατι αλλο σε περιπτωση που το αποτελεσμα....ειναι...Ασχημο τι κανουμε ????? Ελπιζω να μην αντιμετωπισω τετοιο προβλημα.

Η διαδικασια θα γινει στο φανοποιειο που ειναι στην ΕΛΠΑ στις σερρες.. οποιος ξερει ας μου πει γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν του εκαναν αλκοτεστ (και καλυτερα για σενα να μην του εχουν κανει) δεν καταγραφεται οτι ηταν μεθυσμενος, εκτος αν το ομολόγησε μόνος του- ελπιζω οχι. Αν καταγραφει οτι ηταν μεθυσμενος τοτε η ασφαλιστικη του δεν πληρωνει, οποτε θα πρεπει να αναλάβει ο ιδιος το κοστος του ατυχηματος που προκάλεσε.

Αυτο ειναι μυθος, η ασφαλιστικη πληρωνει κανονικα και μετα τα ζηταει απο τον πελατη της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μυθος, η ασφαλιστικη πληρωνει κανονικα και μετα τα ζηταει απο τον πελατη της.

Αυτό νομίζω κι εγώ... Αλλοίμονο αν ο κάθε ένας που χτυπούσε με μεθυσμένο έτρεχε στα δικαστήρια για να αποζημιωθεί..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν του εκαναν αλκοτεστ (και καλυτερα για σενα να μην του εχουν κανει) δεν καταγραφεται οτι ηταν μεθυσμενος, εκτος αν το ομολόγησε μόνος του- ελπιζω οχι. Αν καταγραφει οτι ηταν μεθυσμενος τοτε η ασφαλιστικη του δεν πληρωνει, οποτε θα πρεπει να αναλάβει ο ιδιος το κοστος του ατυχηματος που προκάλεσε.

Για αντικατασταση και οχι επισκευη συννεοησου με το φανοποιό σου. Υπαρχει τρόπος (αν δεν υπαρχουν βεβαιως ακομη τα στοιχεια για τη ζημια καταγεγραμμενα ....)

Εχει αλλάξει η νομοθεσία περί μεθυσμένων. Πλέον καλύπτονται όλοι από τη δήλωση και μετά ασκεί δίωξη η δική του ασφαλιστική για να πάρει τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.