Jump to content
elion

Φρενα Passat

Recommended Posts

Gentlemans καλησπερα,χρειαζομε βοηθεια...,εχω ενα Passat 2003 1.8t με φρενα κιτ της XYZ εμπροσ-πισω,και αλλαξα τακακια εμπρος-πισω.Εβαλα Ferrodo racing DS2500.Δαγκανα 6πισ.μπροστα και 4πισ.πισω.

Χριαζωμε εναν εμπυρο φρενα σχετικα με το θοριβο που μου εχει παρουσιαστη στους πισω τροχους.Εχω υδραβλικο χειροφρενω με βοηθητικα τρομπακια στους πισω τροχους.Δεν μου εχει δωση ληση κανενας και εχω απελπιστη μεχρη εχει που δεν παει αλλο.Ι πατεντα με το υδ.χειροφρενω εχει γινει στο Ηλιον στο Gem-Sport,μετατροπες-βελτιωσης,Γεμιστος Δημητρις ονομαζαιτε ο μαστορας,εχει κανει καλη πατεντα μεν αλλα μηδεν δουλεια δε.Σας παρακαλω εαν ξερει κανεις καποιον φρενα που ασχολειται μονο φρενα βελτιοσης τυπο Βrembo και τα λοιπα γιατη εχω πεταξει αρχετα χρηματα και ληση απο κανεναν.Ο θορηβος που λεω ειναι βουητο απο τους πισω τροχους και στην αντπ/πια της XYZ μου ειπανε οτη πιθανων να φταιει πατεντα,και θελει εναν φρενα για να αναλαβη την υποθεση.Θελω ενα τηλ επαγγελματια φρενα και να εχει ασχοληθει με αυτο το ιδος,και ισος να μου φτιαξη το προβλημα.Σας ευχαριστω παρα πολυ για την κατανοηση,και σας ευχομε καλα χιλ.με τα Passats σας και drive safe always.

Περιμενω τα σχολια σας και ειμαι ανικτος σε καθε συζητησει μαζη.

Με σεβασμους Ηλιας.

Καλη σας μερα.

Link to comment
Share on other sites

Gentlemans καλησπερα,χρειαζομε βοηθεια...,εχω ενα Passat 2003 1.8t με φρενα κιτ της XYZ εμπροσ-πισω,και αλλαξα τακακια εμπρος-πισω.Εβαλα Ferrodo racing DS2500.Δαγκανα 6πισ.μπροστα και 4πισ.πισω.

Χριαζωμε εναν εμπυρο φρενα σχετικα με το θοριβο που μου εχει παρουσιαστη στους πισω τροχους.Εχω υδραβλικο χειροφρενω με βοηθητικα τρομπακια στους πισω τροχους.Δεν μου εχει δωση ληση κανενας και εχω απελπιστη μεχρη εχει που δεν παει αλλο.Ι πατεντα με το υδ.χειροφρενω εχει γινει στο Ηλιον στο Gem-Sport,μετατροπες-βελτιωσης,Γεμιστος Δημητρις ονομαζαιτε ο μαστορας,εχει κανει καλη πατεντα μεν αλλα μηδεν δουλεια δε.Σας παρακαλω εαν ξερει κανεις καποιον φρενα που ασχολειται μονο φρενα βελτιοσης τυπο Βrembo και τα λοιπα γιατη εχω πεταξει αρχετα χρηματα και ληση απο κανεναν.Ο θορηβος που λεω ειναι βουητο απο τους πισω τροχους και στην αντπ/πια της XYZ μου ειπανε οτη πιθανων να φταιει πατεντα,και θελει εναν φρενα για να αναλαβη την υποθεση.Θελω ενα τηλ επαγγελματια φρενα και να εχει ασχοληθει με αυτο το ιδος,και ισος να μου φτιαξη το προβλημα.Σας ευχαριστω παρα πολυ για την κατανοηση,και σας ευχομε καλα χιλ.με τα Passats σας και drive safe always.

Περιμενω τα σχολια σας και ειμαι ανικτος σε καθε συζητησει μαζη.

Με σεβασμους Ηλιας.

Καλη σας μερα.

Γειά σου φίλε!!! :lol: Τι να πω όπως τα παραθέτεις δεν μπορώ να καταλάβω αν άλλαξες παράλληλα με το κιτ και τα τακάκια ή αν είχες το κιτ και απλώς άλλαξες τακάκια. :D Πάντως το συγκεκριμένο τακάκι πρέπει να είναι πολύ σκληρό.Δοκίμασες να βάλεις κάποια άλλη μάρκα τακάκια πίσω?Εγώ στην θέση σου θα απέφευγα τις πατέντες με τα φρένα γιατί πέραν του θέματος της ασφάλειας κάνεις το αυτοκίνητό σου πειραματόζωο με δυσάρεστες πολλές φορές συνέπειες. :rolleyes: Τέλος θα σου πρότεινα να βάλεις πίσω τα μαμά φρένα ή αυτά από το VR6 και να ησυχάσει το κεφάλι σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να βάλει και μηχανικό χειρόφρενα (με το φτωχό μυαλό μου) σκεύτομαι μία πάτεντα με επιπλέων μία βάση με την παλία μονοπίστωνη δαγκάνα που είναι με συρματόσκινο να πιαστεί απο κάποια άλλη περιοχή και να μην πηγένει υγρό στην δεύτερη μονοπίστονη δαγκάνα απλά μόνο οι ντίζες χειροφρένουν να πιάνουν να έχει χειρόφρενο)

Εαν γίνετε αυτό σώθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Αποτι καταλαβα πισω εχεις μια δαγκανα που διαχειριζεται και το φρενο και το χειροφρενο?

αν ειναι ετσι,τοτε μαλλον θα πρεπει να βαλεις εξτρα μικρο δαγκανακι που να ειναι μονο για το χειροφρενο.

Εκει που αγορασες τα φρενα δεν εχουν καποια γνωμη για το που μπορει να οφειλεται ο θορυβος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,εχω βρει την ληση τεληκα στη Θηβων στο "Νικος",φρενας,και μαληστα κτες το πειρα το αμαξη απο εχει,και μου εδωσε την ληση,τουλαχιστων μεχρη στηγμης,ειπε οτη δεν συντονιζωτανε σωστα η δαγκανες πισω και με την 'πατεντα'του το ρυθμησε...,και ολο αυτη η δουλεια 100euro!!!Υπερβολικη τιμη κατα την γνωμη μου,αλλα αυτες η δουλεις ετσει ειναι,χωρις να μπει κανενα ανταλλακτικο επανω στα φρενα η δαγκανες,μονο η δουλεια του εκανε τοσω!!!Δεν ξερω boys,παντος βλεπω οτι η κλεψια δεν εχει οροια και μας εχουν στο ψυλο-δουλεμα αυτα η ανθροποι που λεγοντε μαστορια...!Δεν ανφυβαλο την δουλεια του μαστωρα γιατη μαλλον ειναι ο καλητερεος στο ηδος του,φυμιζεται για τα φρενα και μετατροπες,αλλα η τιμη ειτανε περα απο καθε λογικη κατα την γνωμη μου,επιδη δουλεβω στη αντηπροσοποια της Ford,στo service και ξερω πανω-κατω πος εχουν αυτες η δουλεις,και ουτε αποδηξη ο μαστωρας ουτε τηποτα λες και πληρωσαμε για τσικλες...,τη να πω αυτα τα πραγμματα μονο στην Ελλαδα συμβενουν παντος,δυστιχος για την κακη μας τυχη,γαιτη εχω βρεθει και στο εξωτερικο και δεν εχει καμια σχεσι η νοωτροποια τον ανθροπων πως δουλεβουν εχει,μηλαο Ιταλια,Μ.Βρητανια...!Anyway,αυτα ηθελλα να σας πω,παντος καταλαβενω πως εαν καποιος θελει να κανει μια μετατροπει στο αμαξη του,πρεπει να το σχευτη πολυ καλα,γιατη αυτοματος θα πεσει θυμα αυτον των ανθροπων που λεγονται 'μαστορια'.Η βλαβη ηρθε απο αλλων μαστορα και ο φρενας μου εδωσε προσορινα την ληση και σφυροκωπισε 'γλυκα'την τζεπι μου.Τεσπα..,ευχωμε με τοσω,και μαλλον με αυτα που γεινονται γυρω-γυρω δεν βλεπω να κανο αλλη κινηση για upgrade στο passat μου γιατη ειμασται στο κυκλωμα και ειμαστε τροφη για τους 'καρκαριες'

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ,για οσους δηξατε την καλη δηαθεση για να απαντησται στο προβλημα μου!

Σας πρωτινο ενα forum στην ΗΠΑ, www.passatworld.com,για να δειτε της δηαφορες με μας, καλη μου φιλοι!

Ειναι πολυ ωραιο site,και θα βοηθηση πολυ κοσμο.

Σας ευχαριστω για την υπομονη σας και να'στε παντα καλα.

Με σεβασμους...Ηλιας.

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο λοιπον αν και αποτι καταλαβα την λυση στην εδωσε ο ιδιος μαστορας που σου εκανε την πατεντα ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Oχι την ληση την εδωσε ο φρενας ο "Νικος" στη Θηβων,ο αλλος ο μαστορας που λες Κωσταντινε απλα πειρε τα λεφτα εκανε την πατεντα και απλα με 'εδιωχνε' απο το μαγκαζη του με τροπω,λεγοντας διαφορα και να μην ενδιαφερθει για τηποτα,αφου ειχε παρει κοντα στα 800ευρω για την πατεντα που ειχε κανει και μαζη με την τοποθετιση δαγκανων εμπρος-πισω.Απλα ειναι αυτο που ειχα αναφερει και στο προυγουμενω σχολιο οτη ειναι να τα παρουν και εαν δουλεβουν τα φρενα η οχι,με το τροπο τους σε βαζουν να πληρωσεις και αλλα λευτα.

Ευχωμαι να τελειωση με τοσο αυτο το θεμα,γιατη εχω συχαθει να πουμε να πληρωσο τον εναν η των αλλον.

Μια ερωτηση εχω..,τα νικελακια απο τους καθρεπτες που τους εχεις βρει?Ειναι απλα καλυματα η ειναι ολος το σκελετο το κεθρεπτη γυρω-γυρω?Εβαλα στο δικο μου passat σημερα κι'ολας ενα φιλετο νικελ στο πορτ-μπαγκαζ απ'εξω χαμιλα σαν τα W8 που εχουν,εαν σ'αρεσει εχω και το κοδικο γνησιο 3B5071360,κανεις παραγγελια απο Karenta η Pazaropulos και στο φερνουν,γιατη δεν υπαρχει Ελλαδα αυτο,τιμη 62ευρω,ειναι σαν τα Α4 στο μπαγκας πισω που εχουν.Αυτα απο μενα.Καλο μεσημερι.

Ηλιας.

Link to comment
Share on other sites

Oχι την ληση την εδωσε ο φρενας ο "Νικος" στη Θηβων,ο αλλος ο μαστορας που λες Κωσταντινε απλα πειρε τα λεφτα εκανε την πατεντα και απλα με 'εδιωχνε' απο το μαγκαζη του με τροπω,λεγοντας διαφορα και να μην ενδιαφερθει για τηποτα,αφου ειχε παρει κοντα στα 800ευρω για την πατεντα που ειχε κανει και μαζη με την τοποθετιση δαγκανων εμπρος-πισω.Απλα ειναι αυτο που ειχα αναφερει και στο προυγουμενω σχολιο οτη ειναι να τα παρουν και εαν δουλεβουν τα φρενα η οχι,με το τροπο τους σε βαζουν να πληρωσεις και αλλα λευτα.

Ευχωμαι να τελειωση με τοσο αυτο το θεμα,γιατη εχω συχαθει να πουμε να πληρωσο τον εναν η των αλλον.

Μια ερωτηση εχω..,τα νικελακια απο τους καθρεπτες που τους εχεις βρει?Ειναι απλα καλυματα η ειναι ολος το σκελετο το κεθρεπτη γυρω-γυρω?Εβαλα στο δικο μου passat σημερα κι'ολας ενα φιλετο νικελ στο πορτ-μπαγκαζ απ'εξω χαμιλα σαν τα W8 που εχουν,εαν σ'αρεσει εχω και το κοδικο γνησιο 3B5071360,κανεις παραγγελια απο Karenta η Pazaropulos και στο φερνουν,γιατη δεν υπαρχει Ελλαδα αυτο,τιμη 62ευρω,ειναι σαν τα Α4 στο μπαγκας πισω που εχουν.Αυτα απο μενα.Καλο μεσημερι.

Ηλιας.

Τα νικελ στους καθρεφτες ειναι καπακια που βγαζεις τα μαμα και βαζεις αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.