Jump to content
katsj

Νεο Passat B6 1.6fsi

Recommended Posts

Καλορίζικο, εμεις τα έχουμε πει κ αλλου!

Ναι γείτονα τα έχουμε πει και αλλου! :thumbsup:

Ο μπαμπάς σου αν δεν κάνω λάθος το γλυκοκοίταγε! Τι έγινε πήρε την απόφαση η ακόμα?

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Guest FOTANAG
Φανταζομαι θα το εψαξες αρκετα για το κανουριο σου αυτοκινητο, Πωσ και δεν πηρες το S40 1,8 poy einai στα ιδια λεφτα?

Εδώ και δύο εβδομάδες εχώ και εγώ αυτό το κουκλάκι,

δεν συγκρίνεταί η πολυτέλεια και η άνεσή του με αυτό του VOLVO,

το μόνο που υστερεί το αμάξι είναι στην σπιρτάδα του αλλιώς δρόμο έχει.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους τους φιλους του VW club...καλωριζικο το νεο σου οχημα...εχω και εγω το ιδιο tongue.gif μονο που εμενα ειναι το 2.0 fsi higline.....

το οχημα παιδια ειναι απιστευτο αλλο να το κανεις τεστ και αλλο να το εχεις δικο σου και να το οδηγας...εχει τα παντα πανω ειναι χαμηλωμενο απο μαμα και αυτα τα δερματα με alcantara σε προδιαθετουν tongue.gif

την εψαξα λιγακι και εγω με τις βελτιωσεις και μεχρι στιγμης δεν εχει και πολλα πραγματα να κανεις σε νορμαλ φαση εννοω.. καποιοι βελτιωτες δινουν προγραμματα αλλα οταν βλεπω αυξηση ιπποδυναμης λεσ και μιλανε για στραγαλια μου γυρνανε τα μυαλα....το καλυτΕΡΟ ΟΠΩς ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ Σου εχουν αναφερει εδω μιας και το αμαξι ειναι καινουργιο ειναι να βαλεις κανενα ελευθερο φιλτρο της green h tης ΚΝ και εαν θες και λιγο καλυτερη αποκριση στο γκαζι το gadgetaki sprint booster που μπαινει στη φυσα του γκαζιου(εχω ακουσει οτι κανει καλη δουλεια και απο παιδια που το εχουν βαλει σε οπελακια αλλα και απο μηχανικους που ασχολουνται με βελτιωσεις)

και τελειωνοντας θα ηθελα να επισημανω οτι το οχημα ειναι κυριλε και οτι εχει φτιαχτει για να κραταει υψηλες μεσες ωριαιες ταχυτητες χωρις να κουραζει τον οδηγο και οχι για να τρεχει φαναρι φαναρι σαν ασθενοφορο... :D

Link to comment
Share on other sites

νεο Α4 thumbsdown.gifthumbsdown.gif απο εμφανιση......σαν τζαπονι ειναι

αντιθετα το πασσατ ειναι απο τα πιο ωραια σενταν που εχω δει ever

ειναι ερωτας hearts.gifhearts.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε KATSj , ποσα χλμ, εχεισ κανει και αν σου εχει βγαλει κανενα προβλημα σοβαρο? Για πεσ γιατι ενδιαφερομαι και γω να παρω το νεο passat. To comfort πηρεσ ή το sport?

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το περιμένω σε δύο με δυόμιση μήνες (μπαίνει στην γραμμή παραγωγής στις 24/10). Είναι το 1.6 Sportline με έξτρα το τιμόνι με χειριστήρια σαν του katsj (το οποίο μου το έκανε δώρο ο αντιπρόσωπος) και το auto hold. Μαύρο με γκρι ταπετσαρίες (το προτιμούσα με μαύρες αλλά θα έπρεπε να περιμένω 5 μήνες!). katsj, θα ήθελα να μου πεις πόσο σου κοστίζει η μικτή ασφάλεια το έτος και αν είναι εύκολο τις καλύψεις που έχεις βάλει.

Αντε καλοτάξιδο και να το χαίρεστε, μέχρι να το πάρω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το περιμένω σε δύο με δυόμιση μήνες (μπαίνει στην γραμμή παραγωγής στις 24/10). Είναι το 1.6 Sportline με έξτρα το τιμόνι με χειριστήρια σαν του katsj (το οποίο μου το έκανε δώρο ο αντιπρόσωπος) και το auto hold. Μαύρο με γκρι ταπετσαρίες (το προτιμούσα με μαύρες αλλά θα έπρεπε να περιμένω 5 μήνες!). katsj, θα ήθελα να μου πεις πόσο σου κοστίζει η μικτή ασφάλεια το έτος και αν είναι εύκολο τις καλύψεις που έχεις βάλει.

Αντε καλοτάξιδο και να το χαίρεστε, μέχρι να το πάρω κι εγώ!

φιλοι γεια

εγω που εχω το διλιτρο μου προτειναν στην αντιπροσωπεια μια μικτη ασφαλεια η οποια εβγαινε στα 1300....βεβαια του κωλου μικτη διοτη ειχε ως περιορισμο το οτι για τις ιδιες ζημιες καλυπταν απο 300 ευρω και πανω(κοινως εαν γινοταν ζημια κατω των 300 ευρω θα την πληρωνα εγω .....). τοτε τι ειδους μικτη ειναι????? ζυνηθως κανεισ μικτη και πληρωνεις τοσα γιατι τα περισσοτερα χτυπηματα ειναι μικρα και ετσι δε κοστιζουν πανω απο 150-250 ευρω....

η ασφαλεια ητανε της allianz.....

τελικα εβγαλα στο προηγουμενο ασφαλιστη μου μικτη ασφαλεια περισσοτερες καλυψεις απο αυτη του αντιπροσωπου και η οποια μου βγηκε 1045 με φπα και ειναι της general Union. επισης δεν υπαρχει οριο που καλυπτει δηλαδη και 5 ευρω να εχει η ζημια θα σου τα δωσει η ασφαλεια.....

Αυτα συγγνωμη για το κατεβατο ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε KATSj , ποσα χλμ, εχεισ κανει και αν σου εχει βγαλει κανενα προβλημα σοβαρο? Για πεσ γιατι ενδιαφερομαι και γω να παρω το νεο passat. To comfort πηρεσ ή το sport?

Πήρα τo Sportline 1.6FSi με τα χειριστήρια στο τιμόνι στο Ταλλασί με μπεζ-καφέ ταπετσαρία. Έχω κάνει 10.000χλμ εκ των οποίων τα τελευταία 8.000χλμ με το πόδι βαρύ :D και δεν έχει βγάλει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα ούτε μου έχει κάψει καθόλου λάδι. Μάλιστα ζήτησα στο service την ρύθμιση αυτόματου service δηλαδή να σου λέει το αυτοκίνητο βάση αισθητήτα ποιότητας λαδιού πότε χρειάζεται αλλαγή και όχι τα καθιερωμένα 15.000χλμ.

Όσο για την ασφάλεια διαφωνώ εντελώς με τον φίλο μας παραπάνω που προτίμησε μια κωλοπετινίτσα από την Allianz μιας και έχω μεγάλη εμπειρία στο τι σημαίνει ασφάλεια για την τροχαία και τι σημαίνει πραγματική ασφάλεια. Προσωπικά το ασφαλισα στην ING και από καλύψεις έχω τα πάντα. Ασφαλισμένη αξία 23.000ευρώ για ολική και μερική κλοπή, πυρκαγιά, φυσικές καταστροφές (πλημμύρα χιονοθίελα κτλ), θράυση κρυστάλλων, προσωπικό ατύχημα οδηγού, νομική προστασία, οδική βοήθεια με πανευρωπαϊκή κάλυψη, ενοικίαση αυτοκινήτου, κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Κόστος γύρω στα 1400 ευρώ αν θυμάμαι καλά και ναι έχει απαλλαγή των πρώτων 293 ευρώ. Θα μπορούσε να μην έχει καθόλου απαλλαγή αλλά η διαφορά ασφαλίστρου δεν δικαιολογεί την κάλυψη.

Πάντως με το προηγούμενο μου αμάξι η ING μετά από τηλεφωνημά μου έστειλε οδική βοήθεια σε λιγότερο από 15 λεπτά, ήρθαν τράβηξαν φωτογραφίες έφτιαξαν όλα τα χαρτιά μου μετέφεραν το αμάξι και μου πλήρωσαν την ενοικίαση άλλου αυτοκινήτου για όσες μέρες μου επισκεύαζαν το δικό μου. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις οτι εχω συν την οδικη συν νομικη καλυψη συν οτι το αμαξι μου ειναι ασφαλισμενο για 33000 ευρω συν συν ολα τα οποια ανεφερες αλλα μου πληρωνουν και το τελευταιο σεντς......και 350 ευρω κατω.....κωλοπετινιτσα δε ξερω αμα ειναι αλλα οχι να πληρωσω γαμισιατικα στην αλλιαντζ και η τζενεραλ γιουνιον παγκοσμια ειναι φιλε σα την αλλιαντζ και την ΙΝΓ.....

παντως οπως λες και εσυ στο προηγουμενο αμαξι που εκανε μια πετρα μια ρωγμη στο παπμπριζ μου το αλλαξανε σε 3 μερες....πραγματωνομονας παραγγελεια παμπριζ και περαστικα. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις οτι εχω συν την οδικη συν νομικη καλυψη συν οτι το αμαξι μου ειναι ασφαλισμενο για 33000 ευρω συν συν ολα τα οποια ανεφερες αλλα μου πληρωνουν και το τελευταιο σεντς......και 350 ευρω κατω.....κωλοπετινιτσα δε ξερω αμα ειναι αλλα οχι να πληρωσω γαμισιατικα στην αλλιαντζ και η τζενεραλ γιουνιον παγκοσμια ειναι φιλε σα την αλλιαντζ και την ΙΝΓ.....

παντως οπως λες και εσυ στο προηγουμενο αμαξι που εκανε μια πετρα μια ρωγμη στο παπμπριζ μου το αλλαξανε σε 3 μερες....πραγματωνομονας παραγγελεια παμπριζ και περαστικα. :D

Οδική και νομική κάλυψη έχει και η δικιά μου αλλά ότι η General Union είναι μεγάλη σαν την Allianz και την ING πρώτη φορά το ακούω. Δεν ξέρω ίσως να έχεις δίκιο αλλά ο καθένας όπου εμπιστεύεται καλύτερα. Πάντως τα παραπάνω ποσά δεν τα θεωρώ γαμ....κα σε καμμία περίπτωση όταν έχω δει να αποζημιώνουν για μεγάλα ποσά και όχι απλά για ένα παρμπρίζ.

Το θέμα είναι να σου είναι αχρείαστη και σένα και μένα και να χαρούμε ξέγνοιαστα χιλιόμετρα με το νέο μας απόκτημα. Καλοτάξιδο λοιπόν. Πάντως μετά από 10.000χλμ το αμάξι δείχνει σβέλτο και γρήγορο και ουδέν παράπονο μέχρι στιγμής. :)

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο φιλε!

και εγω πολυ ευχαριστημενος με ολα εαν και εχω μονο 4800 χλμ ακομα αλλα το αμαξι παει καλα. λαδι δε μου εχει καψει ακομα το μονο παραπονο μου ειναι που δεν εχει το MFI. ξερεις την οθονη που μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες στα ηλεκτρονικα συστηματα(φωτα, κτλ).

κατα τα αλλα φορτωμενο πολυ

:)

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο φιλε!

και εγω πολυ ευχαριστημενος με ολα εαν και εχω μονο 4800 χλμ ακομα αλλα το αμαξι παει καλα. λαδι δε μου εχει καψει ακομα το μονο παραπονο μου ειναι που δεν εχει το MFI. ξερεις την οθονη που μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες στα ηλεκτρονικα συστηματα(φωτα, κτλ).

κατα τα αλλα φορτωμενο πολυ

:D

MFI για πες μου γιαυτό γιατί είναι το πρώτο μου VW και δεν έχω πείρα επί του θέματος. :)

Link to comment
Share on other sites

MFI για πες μου γιαυτό γιατί είναι το πρώτο μου VW και δεν έχω πείρα επί του θέματος. :)

λοιπον κολλητε το ΜFI ειναι απλα μια οθονη πολλαπλων λειτουργειων. τα αρχικα πρεπει να ειναι multi function display εαν θυμαμαι καλα. το νεο PASSAT εχει 3 διαφορετικες οθονες στο ταμπλο. οπως θα δεις και στο μανουαλ του αυτοκινητου. η μια ειναι μια πολυ απλυ κατα την οποια δεν εχει τριπ κοντρολ...

η δευτερη η οποια ειναι η δικια μου χωριζεται σε δυο μερη μια οθονη που εχει αναλογικες ενδειξεις(κοινως λαμπακια του φρενου της πορτας των υγρων) και μια ακομα ψηφιακη στην οποια βλεπεις στιγμ. καταναλωση, μεση, μεση ωριαια ταχ., χρονος ταξιδιου, αυτονομια και επισης ταχυτητα προειδοποιησης. επισης στην παρουσα οθονη φαινεται η εξωτ. θερμοκρασια και μπορεις να παιξεις με το τριπ κοντρολ. επισης σου δειχνει καποια μυνηματα προειδοποιησης.

τελος η 3η οθονη ειναι ολη ψηφιακη, περιειχει ολα τα προηγουμενα αλλα ψηφιακα και πατωντας καποιο συνδυασμο κουμπιων(εαν θυμαμαι καλα στο δεξιο διακοπτη ποθ ειναι για τους υαλοκαθαριστηρες το κουμι απο κατω) σε βγαζει σε ενα μενου στο οποιο μπορεις να διαλεξεις συστηματα ανεσης ασφαλειας κτλ κτλ. δηλαδη θελεις να κραταν τα φωτα αναμενα 1 λεπτο μετα την αποχωριση απο το αμαξι, η θελεις να αλλαξεις την ωρα και αλλα πολλα καλουδια. ειναι η οθονη που οταν ανοιγεις πορτα σου δειχνει ακριβως ποια ειναι με την απεικονηση ενος ομοιωματος αυτοκινητου

στο μανουαλ γραφει οτι εαν εχεις βαλει καποια εξτρα(πχ το ΝΑVI, τη προθερμανση εξωτερικα μεσο τηλεχειρηστηριου ή τα ηλεκτρικα καθισματα οδηγου συνοδ.) τοτε περνεις την τριτη οθονη.

αυτο που με κανει εντυπωση ειναι οτι σε πολλα περιοδικα που δειχνουν την εκδοση HIGHLINE τη δειχνουν με την τριτη οθονη χωρις ομως να εχουν καποια απο αυτα τα χαρκτηριστικα.

ακομα προσπαθω να καταλαβω γιατι δεν εχω τετοια οθονη :D

και να φαναταστεις οτι εβαλα 3000 ευρω εξτρα........ :baby:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ δικό μου το Passat (μοντέλο '00) το είχα παραγγείλει με το technical package (οθόνη MFA, κλείδωμα με τηλεχειρισμό και παροχή 12V στο χώρο αποσκευών). Η οθόνη είναι η δευτερη όπως είπες!!! Από πάνω οι ενδείξεις και από κάτω οθόνη τύπου lcd που δείχνει κατανάλωση,θερμοκρασία,κτλ.

Η πρώτη οθόνη όμως ειπώθηκε παραπάνω έχω την εντύπωση ότι έχει καταργηθεί από την VW και χρησιμοποιήται πλέον στις SEAT SKODA.

H τρίτη οθόνη μπαίνει (νομίζω) μόνο με navi ώστε να λειτουργούν οι υπόλοιπες επιμέρους ενδείξεις..

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με κανει εντυπωση ειναι οτι σε πολλα περιοδικα που δειχνουν την εκδοση HIGHLINE τη δειχνουν με την τριτη οθονη χωρις ομως να εχουν καποια απο αυτα τα χαρκτηριστικα.

ακομα προσπαθω να καταλαβω γιατι δεν εχω τετοια οθονη :)

και να φαναταστεις οτι εβαλα 3000 ευρω εξτρα........ :D

βασικα, θελω να παρω το 1.6fsi αλλα αξιζει μονο αν βαλεις πολλα εξτρα πανω, θα παω αυριο να ρωτησω ποσο παιρνουν τι δικο μου , για να δω ποσα εξτρα χρηματα πρεπει να δωσω, εχω υπολογισει τα εξτρα που θελω πιανουν γυρω στα 9000€, μονο το δερματινο σαλονι και η ραδιοπλοηγηση πιανουν 3000€. Αλλα τα αξιζει τα λεφτα, εχει παρα πολλεσ ευκολιεσ στην οδηγηση που την κανει παιχνιδακι :D:baby:love.gif

Ότι πληρώνεις παίρνεις.

1400€ το χρονο? :D

που το πηγαινεται service παιδια καθε ποσο ειναι to service?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η πρωτη οθονη με καθε επιφυλαξη δεν εχει καταργηθει απλα την εχει η εκδοση trendline και ισως και η comfortline. η τριτη η καταρραμενη ερχεται σιγουρα μαζι με το ΝΑΒΙ αλλα και με αλλα 2 αξεσουαρ...τα αναγραφει το εχγειριδιο....

το οτι το αμαξι εχει ευκολιες ειναι αληθεια. εγω προσωπικα εχω δερματινα καθισματα στο δικο μου με Alcantara, συστημα πιεσης ελαστικων, auto-hold(πολυ καλο ιδιως σε πολεις με κινηση και σε ανηφορικα κομματια και 'must' για τα χειροκεινητα μιας και τα αυτοματα το εχουν standard), επισης εχω τα BI-Xenon με συστημα που γυρναει στη στροφη αυτοματη ρυθμιση και πιτσιλιθρες που ενεργοποιουνται μετα την πεμπτη φορα που ενεργοποιεις τις πιτσιλιθρες για τα τζαμια, επισης ανακλεινομενους καθρεφτες και ηλεκτροχρωματικους μεσαιο και αριστερο(πολυ σωστο και ξεκουραστο gadget) ζαντα αλουμινου εξτρα, συναγερμο εργοστασιακο με διακοπτες cut-off ανιχνευσης εσωτερικου χωρου, parktronic μπρος πισω επισης καλο.

θα ηθελα να εβαζα και το NAVI αλλα ητανε και 2000 ευροπουλια πανω

σαν αμαξι παντως ειναι κορυφη εχω οδηγησει ουκ ολιγα αμαξια και ειχαμε οικογενειακως και εχουμε αμαξια αλλα ρε παιδια αυτη τη σιγουρια και αυτο το πατημα και τη χλιδη τι να πω. στριβεις και και η αυτοπεποιηθηση που σου δινει σε βαζει να ανεβαζεις ολο και πιο πολυ την ταχυτητα στην ιδια στροφη. καλα δε μιλαμε για φρενα και κιβωτιο με ρεπριζ καλυτερες απο 2.5αρα ΒΜW. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω άδειο το πήρες το αμάξι!!!! new_lol.gifnew_lol.gif

Μια χαρά τα βλέπω όλα τα extra!!!!

ΝΑ σε ρωτήσω όμως κάτι...σχετικά με το συναγερμο!!!Τον έβαλες από το εργοστάσιο?Ο αδερφός μου πραγματεύεται να αγοράσει το Golf GTi και είχα πάει να ρωτήσω εγώ αντί γι αυτόν..ο πωλητής μου είπε ότι μπαίνει ένας εργοστασιακός αλλά δεν μου γέμιζε το μάτι...πατάτα μου φάνηκε! Ποια είναι η γνώμη σου?? Thanks a priori!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κολλητε ακου πως εχει

το συναγερμο μας το βαλανε δωρο αλλα θα τον επαιρνα οπως και να ειχε εργοστασιακο.

Οι λογοι ειναι οι εξης:

1) ο εργοστασιακος συναγερμος ειναι σαν ολους τους aftermarket δηλαδη κανει ην ιδια δουλεια.εχει σειρηνα κυλωμενους κωδικους αναβουν τα φωτα ανεξαρτητη πηγη τροφοδοσιας.

2) συνεργαζεται με το κλειδι της εταιριας. κοινως δε χρειαζεται να κουβαλας 2 κλειδια

3)μπορει να προσαρμοστει οπως καθε συναγερμος για εαν οταν οπλιζει να κανει θορυβο η οχι

4) υπαρχουν εγκατεστημενα 2 κουμπια(πορτα οδηγου στη περιοχη της ζωνης) με τα οποια κλεινεις τον εσωτερικο ανιχνευτη εαν εχεις κανενα παιδι μεσα κλειδωμενο η θες να κανεις γουτσου γουτσου στο πισω καθισμα και δε χτυπαει. και ενα ακομα το οποιο κλειδωνει το συστημα ανυψωσης και αρσης τροχων. δηλαδη εμεινες ρε αδερφε(χτυπα ξυλο) και ερχεται γερανοσ πατας το κουμπακλι κλειδωνεις και δε βαραει.

5) ο ξαδερφος μου εχει ενα golf V 1.6FSI στο οποιο προτιμησε να βαλει ενα VIPER apo thn DEI γυρω στα 500 ευρω. ειναι καλος συναγερμος κοιρυφη αλλα την μια του τρωει την μπαταρια , την αλλη βαραει χωρις να καταλαβαινει γιατι κτλ κτλ συν οτι κουβαλει και δευτερο χειριστηριο εκτος του κλειδιου φυσικα...

αυτα τα λιγα....τωρα εαν ειναι πατατα το πορτοφολι σου και η ορεξη σου θα σου πουν τι πρεπει να κανεις :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ειναι η οθονη που οταν ανοιγεις πορτα σου δειχνει ακριβως ποια ειναι με την απεικονηση ενος ομοιωματος αυτοκινητου=

Spetz εμενα το 1.6FSi sportline το κάνει αυτό στην οθόνη σου λέει όχι μονο ποια πόρτα είναι ανοιχτή αλλα και το portmpagkaz και το καπό τις μηχανής αν είναι ανοιχτό. Δηλαδή έχω την MFI? Και έχει και ρυθμίσεις για το Comfort και αν θα κλειδώνουν αυτόματα οι πόρτες όταν πιάσεις τα 20 χλμ η αν θα ξεκλειδώνουν όταν βγάλεις το κλειδί όλες μαζί η του οδηγού μονο. Επίσης αν θέλεις με το χειριστήριο του δεξιού εξωτερικού καθρέφτη να ρυθμίζεται ανάλογα και ο αριστερός και αλλα αρκετά ακόμα.

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Guest FOTANAG
Spetz emena to 1.6FSi sportline to kanei auto stin othoni sou leei oxi mono poia porta einai anoixti alla kai to portmpagkaz kai to kapo tis mixanis an einai anoixto. Diladi exo tin MFI? Kai exei kai rithmiseis gia to Comfort kai an tha kleidonoun automata oi portes otan piaseis ta 20 xlm i an tha ksekleidonoun otan bgaleis to kleidi oles mazi h tou odigou mono. Episis an theleis me to xeiristirio tou deksiou eksoterikou kathrefti na rithmizetai analoga kai o aristeros kai alla arketa akoma.

Φιλε katz έχω το ίδιο αμάξι μια ερώτηση έχω να σου κάνω,γιατί όταν κλειδώνουν οι πόρτες είναι κλειδωμένες μονο από απέξω?δηλ οι πόρτες από μέσα ανοίγουν κανονικά- για τα παιδιά το θέλω.

ευχαριστω

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.