Jump to content
Sarul

Γ...... ΤΗ Ν ΕΥΑ !

Recommended Posts

πιγενα δουλεια σημερα το απογευμα και πεταχτηκε χαλικακι απο το πουθενα στο παμπριζ με αποτελεσμα να κανει σημαδι........τωρα το αν θα εξαπλοθει με το καιρο στο τζαμι θα διξει......ξερει κανεισ αν φιαχνετε καπος ι ποσο στιχιζει ι αλαγη παμπριζ στο golf 6?

Link to comment
Share on other sites

πιγενα δουλεια σημερα το απογευμα και πεταχτηκε χαλικακι απο το πουθενα στο παμπριζ με αποτελεσμα να κανει σημαδι........τωρα το αν θα εξαπλοθει με το καιρο στο τζαμι θα διξει......ξερει κανεισ αν φιαχνετε καπος ι ποσο στιχιζει ι αλαγη παμπριζ στο golf 6?

νομιζω ειναι μεσα στην εγγυηση οποτε το σπας εσυ και στο αλλαζουν χαχαχα!!!

Εισαι πολυ τυχερος που δεν βρηκε το χαλικι στην λαμαρινα γιατι μετα θα εκλαιγες

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν αυτά φίλε μου!!Εγώ ήμουν στην εθνική και πέρασε από δίπλα μου ενα skoda σχεδόν ξυστά και έφυγε μια πετρούλα και μου ράγισε το τζάμι!!Με αποτέλεσμα αλλαγή!!!Για golf 5 μιλάω όλα μαζί 410¤!!Αλλά μου το κάλυψε η ασφάλεια και δεν πλήρωσα κάτι!!!Ελπίζω να βοήθησα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο έπαθα και εγώ σήμερα.

Καθώς γυρνούσα σπίτι το μεσημέρι, σε εθνική οδό, λόγο του δυνατού αέρα (μιας και στο συγκεκριμένο σημέιο βρισκόμουν μόνο εγώ) μου ήρθαν πάνω στο αυτοκίνητο μικρές πέτρες (εκεί που πηγαινά άκουσα που χτυπούσαν πάνω στο αυτοκίνητο).

Αποτέλεσμα: ενα σημάδι πάνω στο φτερό βαθύ με το χρώμα να έχει φύγει και να έχει φανεί η λαμαρίνα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην carglass...σου φτιαχνουν μικρο σημαδακι χωρις να αλλακουν παρμπριζ και εξαφανιζετε καθε ιχνος!Μιλαμε για τους καλυτερους στη δουλεια τους στη χωρα μας!Επισης συνεργαζονται και με ολες τις ασφαλιστικς και αν εχεις θραυση γλυτωνετε η οποια διαδικασια και επικοινωνια(ταλαιπωρια) με την ασφαλιστικη σου!Κανουν απιστευτη δουλεια και εχω παει 1-2 φορες!

http://www.carglass.gr/

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριέσαι...υπάρχουν και χειρότερα.

Το αμάξι μου ήταν 2 μόλις μηνών , όταν ένα μεσημέρι ήρθε στην δουλειά μου πελάτης και με τρόπο μου ανακοίνωσε πως ένα κομμάτι τσιμέντου-σοφά μισού μέτρου είχε πέσει πάνω στο αμάξι μου απο ένα μπαλκόνι που είχα παρκάρει απο κάτω του...Τρέλααααα.

Αποτέλεσμα : Σπασμένο (πολύ σπασμένο λέμε) παρμπρίζ και γδαρμένο καπό. (Ευτυχώς που δεν με χτύπησε στον ουρανό να κλαίω ακόμη, μετά απο 2 και χρόνια)

Τα κάλυψε όλα η ασφαλιστική (Θραύση Κρυστάλλων) και όλα μια χαρά.

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μικρό το σημάδι επιδιορθώνεται σε εταιρίες τύπου carglass κλπ.

Αν απαιτείται αλλαγή και έχεις φυσικά ασφάλεια με θραύση κρυστάλλων, πρόσεξε απλά να σου τοποθετήσουν το γνήσιο παρμπρίζ.

Link to comment
Share on other sites

με τρομοκρατισατε................εχο μικτι ασφαλια allianz θραυση κρισταλλον ολα κομπλε.... αν το παο στιν αντιπροσοπια δεν θα παραγγιλουν να μου βαλουν το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

με τρομοκρατισατε................εχο μικτι ασφαλια allianz θραυση κρισταλλον ολα κομπλε.... αν το παο στιν αντιπροσοπια δεν θα παραγγιλουν να μου βαλουν το ιδιο?

Δεν πας καλύτερα σε κατάστημα που ασχολείται αποκλειστικά με παρμπρίζ?

Απλά όπως ανέφερα πριν, επισήμανέ τους να βάλουν το γνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

με τρομοκρατισατε................εχο μικτι ασφαλια allianz θραυση κρισταλλον ολα κομπλε.... αν το παο στιν αντιπροσοπια δεν θα παραγγιλουν να μου βαλουν το ιδιο?

Και το ιδιο να σου βαλουν πιστεψε με δε θες να δεις πως θα βγαλουν το παρμπριζ.Θεωρω κουτο να αλλαξεις ολο το παρμπριζ ενω φτιαχνεται απο την carglass.Για να μην πω οτι οπως και να χει, το νεο παρμπριζ δεν θα μπει οπως το παλιο.Αλλη δουλεια γινεται στο εργοστασιο με μηχανηματα και αλλη στις αντιπροσωπειες τις οποιες δεν εμπιστευομαι και με κλειστα ματια.Καποιο παληκαρι σε παλαιοτερο θεμα ειχε πει οτι ειχε παρατηρησει σημαδια υγρασιας σε καποιο σημειο του νεου παρμπριζ.Δεν εμπαζε νερο βεβαια αλλα παρατηρουσε καποια υγρασια.Πηγαινε καλυτερα για μια επιδιορθωση γιατι αν εχω καταλαβει καλα δε μιλαμε για μεγαλη ζημια συνεπως δεν ειναι μονοδρομος η αλλαγη ολου του παρμπριζ.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

προσεξε μονο να μην σου βαλουν ημιτασιον εχω αλλαξει στα φορτηγα μου στην carglass και βαζουν καλης ποιοτητας ολλανδικα παρμπριζ...αν πας πες τους ΜΟΝΟ για γνησιο

Link to comment
Share on other sites

προσεξε μονο να μην σου βαλουν ημιτασιον εχω αλλαξει στα φορτηγα μου στην carglass και βαζουν καλης ποιοτητας ολλανδικα παρμπριζ...αν πας πες τους ΜΟΝΟ για γνησιο

Δύσκολο το βλέπω να του βάλουν γνήσιο.Τέτοιο μόνο στην αντιπροσωπεία.Εγώ πάντως για αλλαγή παρμπρίζ θα πήγαινα στην αντιπροσωπεία με κλειστά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

πεστα ρε προφεσορ αντιπροσοπια ftw ενοιτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest dim TSi

H Carglass βάζει ότι παρμπριζ της ζητηθεί... αν ζητηθεί γνήσιο και δεν υπάρχει σε στοκ, το παραγγέλνουν άμεσα ή σε στέλνουν σε άλλο κατάστημα τους που έχει στοκ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό να περαστεί το γνήσιο, είναι όμως εξίσου σημαντικό να περαστεί σωστά. Για το πέρασμα θα εμπιστευόμουν περισσότερο μία εταιρία που όλη μέρα ασχολείται με παρμπρίζ, παρά την αντιπροσωπεία.

Εκτός κι αν δεν τα τοποθετούν οι ίδιοι, αλλά τα δίνουν σε εξωτερικά ειδικευμένα συνεργεία...

Link to comment
Share on other sites

πιγενα δουλεια σημερα το απογευμα και πεταχτηκε χαλικακι απο το πουθενα στο παμπριζ με αποτελεσμα να κανει σημαδι........τωρα το αν θα εξαπλοθει με το καιρο στο τζαμι θα διξει......ξερει κανεισ αν φιαχνετε καπος ι ποσο στιχιζει ι αλαγη παμπριζ στο golf 6?

Τσεκάρισε την ασφάλεια σου.

Εμένα μου είχε τύχει στο προηγούμενο αυτοκίνητο, από ηλίθιο με τζιπ που δεν είχε λασπωτήρες, από το Ρίο βέβαια μέχρι το Κιάτο οι 3 πόντοι είχαν γίνει 80 (πήρε κ μεγάλωνε το ράγισμα).

Χωρίς 2η σκέψη επειδή ήταν καινούριο πήγα στην αντιπροσωπεία (η ασφαλίστρια βέβαια μου πρότεινε Carglass).

Το κόστος ήταν 450¤ και κάλυψη στο ασφαλιστήριο (θραύση κρυστάλων) είχα 1.500¤. Μετά από 20 ημέρες πήρα από την ασφαλιστική τα λεφτά μου.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρισε την ασφάλεια σου.

Εμένα μου είχε τύχει στο προηγούμενο αυτοκίνητο, από ηλίθιο με τζιπ που δεν είχε λασπωτήρες, από το Ρίο βέβαια μέχρι το Κιάτο οι 3 πόντοι είχαν γίνει 80 (πήρε κ μεγάλωνε το ράγισμα).

Χωρίς 2η σκέψη επειδή ήταν καινούριο πήγα στην αντιπροσωπεία (η ασφαλίστρια βέβαια μου πρότεινε Carglass).

Το κόστος ήταν 450¤ και κάλυψη στο ασφαλιστήριο (θραύση κρυστάλων) είχα 1.500¤. Μετά από 20 ημέρες πήρα από την ασφαλιστική τα λεφτά μου.

Με την carglass δν κανεις τιποτα εσυ με την ασφαλιστικη σου...Δεν ασχολεισαι καν!Τα κανει ολα αυτη...απλα εσυ πας το αμαξι σου το ασφαλιστηριο και την αδεια και απο κει και περα ολα τα αλλα τα κανει η carglass...δηλαδη περνει αυτη απευθειας τα λευτα απο την ασφαλεια!Αυτο ειναι το καλο...γλυτωνεις την ταλαιπωρια!

Link to comment
Share on other sites

Με την carglass δν κανεις τιποτα εσυ με την ασφαλιστικη σου...Δεν ασχολεισαι καν!Τα κανει ολα αυτη...απλα εσυ πας το αμαξι σου το ασφαλιστηριο και την αδεια και απο κει και περα ολα τα αλλα τα κανει η carglass...δηλαδη περνει αυτη απευθειας τα λευτα απο την ασφαλεια!Αυτο ειναι το καλο...γλυτωνεις την ταλαιπωρια!

Ναι αλλά τι ποιότητας κρύσταλλο σου βάζουν??

Και γιατί να μην περιμένεις 20 ημέρες και να έχεις το αυτοκίνητο πάλι με γνήσιο παρμπρίζ?

Τα παρμπρίζ έχουν κωδικούς αν προσέξετε με κάποιο κωδικό που δεν θυμάμαι, η αρίθμηση τους πάντως είναι για παράδειγμα Ω5, Ω4, Ω1 όπου με το μικρότερο νούμερο είναι πιο πρόσφατης τεχνολογίας.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι ποιότητας κρύσταλλο σου βάζουν??

Και γιατί να μην περιμένεις 20 ημέρες και να έχεις το αυτοκίνητο πάλι με γνήσιο παρμπρίζ?

Τα παρμπρίζ έχουν κωδικούς αν προσέξετε με κάποιο κωδικό που δεν θυμάμαι, η αρίθμηση τους πάντως είναι για παράδειγμα Ω5, Ω4, Ω1 όπου με τον μικρότερο κωδικό είναι πιο πρόσφατης τεχνολογίας.

πας πρωτας και κοιταζουν τι προβλημα εχεις...σου προτεινουν παρμπριζ ή τους λες εσυ αν θες κατι αν και συνιθως σου βαζουν ακριβως το ιδιο με αυτο που ειχες πανω δλδ να εχει τις ιδιες ακριβως προδιαγραφες οπως ειναι βαση της ΕΕ...και σου κλεινουν ραντεβου και πας!

Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία(*2)....το τελευταίο 6μηνο

1.[κόστος 370¤]ράγισμα πέρα για πέρα σε φιεστα...

αλλαγή στην carglass ( αναγκαστικά ...μονό εκεί μπορούσα να πάω λόγω ασφαλιστικής )

το παρμπριζ....είναι ολόιδιο με το μανίσιο (μάρκα κωδικοί κτλ ) μόνο που δεν έχει το λογότυπο της φορντ πάνω...

( η αλλαγή έγινε μετά από παραγγελία )

το κόστος όλης της ιστορίας , επειδή ρώτησα, ήταν 30 ευρώ λιγότερο από της αντιπροσωπείας...στην οποία βέβαια άμα πήγαινα θα το πλήρωνα όλο μόνος μου, λογικά η διαφορά οφείλεται στη διαφορά στο κόστος εργασίας... :wink:

εδώ και 6 μήνες κανένα πρόβλημα...πουθενά!

2.[κόστος 90¤]σημάδι από πέτρα στο παρπριζ ( κυκλικό περίπου ακτίνας 1-2εκ ) του 3 ημερών καινούργιου μας S40....με υπογλώσσια ο πατέρας... :huh:

το σημάδι μετά την διαδικασία που ακολούθησαν τα παιδιά φαίνεται ελάχιστα και μόνο αν χτυπάει ακριβώς ο ήλιος....είναι για να σας δώσω να καταλάβετε σαν να έχει λερωθεί το τζάμι από το μικρότερο μυγάκι που μπορεί να αυτοκτόνησε .... :lol:

το θετικό με αυτό τον τρόπο είναι πως "δεν υπάρχει" περίπτωση να μεγαλώσει αργότερα το σπάσιμο...όπως πολύ πιθανόν να γινόταν εαν δεν το φτιάχναμε

την περίπτωση αλλαγής δεν την σκεφτήκαμε καν....

Τώρα για τα περί πληρωμής ....όλα τα κάνει η ασφάλεια ....!

υγ: δεν προσπαθώ να κάνω διαφήμιση....λογικά τα ίδια ισχύουν και για άλλες εταιρείες του χώρου...απλά παραθέτω την πρόσφατη εμπειρία που είχα...!

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

και εγω τα ιδια εχω δυο μερεςπου αλλαξα μπαμπριζ στην CARGLASS,τους ειπα για αυθεντικο με μαυρη ταινια πανω για τον ηλιο και επισης εχεις την επιλογη να βαλεις και μπαπριζ με αισθητηρες βροχης αν ειχε το δικο σου πριν.τα καλυψε ολα η ασφαλεια μου και δεν πληρωσα τιποτα,μονο δυο υπογραφες εβαλα...ουτε φραγκο μιλαμε,αλλα εχω θρασυη κρυσταλλων 1500 ευρο σε οχι μεικτη...

επισης πας αφηνεις τοι αμξι και το παιρνεις την αλλη μερα ετοιμο,σκεψου οτι δεν ξηλωνει τιποτα μεσα τουλαχιστον σε γκολφ 4,ολα γινονται απεξω...εκτος και ανηταν ψειρες οι δικοι μου,γιατι δεν ειδα ουτε δακτυλιες σε κολωνες ουτε και σε ουρανο,ολα καθαρα και ωραια και οταν ρωτησα μου ειπαν πως δεν χρειαζεται στο δικο μου να κανουν κατι τετοιο...αυτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.