Jump to content
soupiakas

ΠΙΣΩ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ ΣΕ Polo 6n

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα να μάθω που μπορώ να απευθυνθώ για τοποθέτηση πίσω άξονα με δισκόφρενα σε POLO 6N GT 16V 101 PS και πόσο περίπου στοιχίζει η δουλειά αυτή(έχω βρει τιμή 250¤ με μεταχειρισμένο πίσω άξονα).Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

ψάξε και βρές τον nick2009 είναι μελος του Club είναι ο Νικος Γκίκας το ξέρει το Polo καλύτερα και από τον εαυτό του. είναι μηχανικός στο Π. Φάληρο.

Link to comment
Share on other sites

βρες ακραξόνια από γκολφ μκ2, κομπλέ με δισκόπλακες δαγκάνες, τακάκια και ρίχτα επάνω. Απ'όσο θυμάμαι ένας φίλος που το έκανε ούτε σωληνάκια δεν άλλαξε. Ψάξε στο ebay δίνουν αβέρτα. 250ε είναι πααααααααρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον έαν τα πάρει τα ebay να σκεύτει και πόσα κίλα είναι το δέμα θα πληρώσει τα τριπλα από όσο κάνει εδώ από άποψεις μεταφορικάν γιατι 35+ κιλά δέμα είναι αφάνταστα ακριβό. να σου έρθει απο Γερμανία η από όποια άλλη χώρα θές. Α και ένας ακόμα παράγοντας... το θέμα της σκουριάς γιατί στην Γερμανία τον χιμόνα για το χιόνι ρίχνουν αλάτι, και όσο να έιναι τα αυτοκίνιτα τι λίγο τι πολύ όλα αυτά εκει αρπάζουν σκουρία.

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε dark...αχ

Από ebay μπορει να τα βρει όλα αυτά με 5ε για κάθε κομμάτι. Αν θα σε συμφέρει πάει ανάλογα με την τιμή αγοράς. Μπορεί να τα φέρει με 2 πακέτα των 17ε το καθένα. Εντάξει...μη λέμε ότι θέλουμε τώρα, μια χαρά πιο κάτω από τα 250ε θα του βγει!

Όσο για την σκουριά..η δαγκάνα είναι από τέτοιο υλικό που σκουριάζει μονο επιφανειακά (συνήθως ούτε αυτό), το ακραξόνιο είναι προστατευμένο μέσα στο γράσσο, η δισκόπλακα δε σε νοιάζει γιατί θα τορναριστεί με τη χρήση, το splash plate μόνο...αλλά χέστηκες, δε θα το δει και κανείς.

υγ. είναι ένα παιδί στις αγγελίες που σπάει το μκ2 του. απ'οτι είδα πίσω έχει δισκόφρενα.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να το πάρει από το φίλο που δίνει σε κομμάτια το Golf 2 του, πάρα να το φέρει απο το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε dark...αχ

Από ebay μπορει να τα βρει όλα αυτά με 5ε για κάθε κομμάτι. Αν θα σε συμφέρει πάει ανάλογα με την τιμή αγοράς. Μπορεί να τα φέρει με 2 πακέτα των 17ε το καθένα. Εντάξει...μη λέμε ότι θέλουμε τώρα, μια χαρά πιο κάτω από τα 250ε θα του βγει!

Όσο για την σκουριά..η δαγκάνα είναι από τέτοιο υλικό που σκουριάζει μονο επιφανειακά (συνήθως ούτε αυτό), το ακραξόνιο είναι προστατευμένο μέσα στο γράσσο, η δισκόπλακα δε σε νοιάζει γιατί θα τορναριστεί με τη χρήση, το splash plate μόνο...αλλά χέστηκες, δε θα το δει και κανείς.

υγ. είναι ένα παιδί στις αγγελίες που σπάει το μκ2 του. απ'οτι είδα πίσω έχει δισκόφρενα.

Θα τον πιασεις εσυ Κωτσο τον Γερμανο να σου τα δωσει με 5 ευρω το κομματι... για μακακα τον εχεις? Γυρω στο κατοσταρικο παιζουν τα φρενα με τις βασεις χωρις δισκοπλακες. Θες δισκοπλακες τακακια, ρουλεμαν + συν τα περαστικα. Εγω χαρακτηριστικα θυμαμαι πως ειχα πληρωσει περισσοτερα για να βαλω τα πισω δισκοφρενα παρα για να βαλω τα φρενα απο Corrado μπροστα. Τεσπα αμα το ψαξει λιγο ο φιλος εκει που του ειπε ο Dark θα βρει σε πολυ καλη τιμη αυτο που ψαχνει. Το θεμα ειναι να το βρει και σε καλη κατασταση για να μην χρειαστει να αλλαξει ολα τα αναλωσιμα στα πισω φρενα.

Link to comment
Share on other sites

¶κου να δεις πως γίνεται. Δεν έχει να κάνει αν θα πιάσεις κώτσο τον γερμανό. Δεν είναι χαζοί. Το ζήτημα είναι ότι τα ανταλλακτικά αυτά στην γερμανία είναι σχεδόν με το κιλό. Δεν έχουν αξία. Έχω αγοράσει πολλές φορές από ebay και αν περιμένεις την ευκαιρία θα την βρεις σε πολύ καλή τιμή.

http://cgi.ebay.de/Corrado-Golf-1-2-3-G60-...=item4149aeb064

Αυτά είανι αυτή τη στιγμή στα 75ε. 90% δε θα ανέβουν παραπάνω. Αν περιμένει καποιος και ψάχνει στο διάστημα αυτό σίγουρα τα βρίσκει και με 30-40ε + μεταφορικά. Τώρα αν εσύ έδωσες παραπάνω για τα πίσω δε φταίει κανείς άλλος, περαστικά σου! Πιθανώς να χρειάστηκες περισσότερα new ανταλλακτικά για τα πισινά. Δε λέει κατι αυτό. Και εμένα κάποτε ο στέλιος μου χάρισε ένα πίσω άξονα με δισκόφρενα. Χέστηκες εσύ! Δε ξέρεις ούτε τον στέλιο που χαρίζει άξονες ούτε αν η περίπτωση αυτή είανι αλήθινη. Γιατί απλά και για εσενα και για εμένα ήταν μοναδικές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

¶κου να δεις πως γίνεται. Δεν έχει να κάνει αν θα πιάσεις κώτσο τον γερμανό. Δεν είναι χαζοί. Το ζήτημα είναι ότι τα ανταλλακτικά αυτά στην γερμανία είναι σχεδόν με το κιλό. Δεν έχουν αξία. Έχω αγοράσει πολλές φορές από ebay και αν περιμένεις την ευκαιρία θα την βρεις σε πολύ καλή τιμή.

http://cgi.ebay.de/Corrado-Golf-1-2-3-G60-...=item4149aeb064

Αυτά είανι αυτή τη στιγμή στα 75ε. 90% δε θα ανέβουν παραπάνω. Αν περιμένει καποιος και ψάχνει στο διάστημα αυτό σίγουρα τα βρίσκει και με 30-40ε + μεταφορικά. Τώρα αν εσύ έδωσες παραπάνω για τα πίσω δε φταίει κανείς άλλος, περαστικά σου! Πιθανώς να χρειάστηκες περισσότερα new ανταλλακτικά για τα πισινά. Δε λέει κατι αυτό. Και εμένα κάποτε ο στέλιος μου χάρισε ένα πίσω άξονα με δισκόφρενα. Χέστηκες εσύ! Δε ξέρεις ούτε τον στέλιο που χαρίζει άξονες ούτε αν η περίπτωση αυτή είανι αλήθινη. Γιατί απλά και για εσενα και για εμένα ήταν μοναδικές περιπτώσεις.

Κοιτα να δεις. Εχω κανει παμπολες αγορες μεσω ebay και το παρακολουθω ολη την ωρα. Σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις και πιθανον να το βρεις σε καλη τιμη. To θεμα ειναι πως θελει πολυ υπομονη και αρκετη τυχη για να βρεις αυτο που θες και παλι δεν ειναι σιγουρο πως θα το παρεις. Οπως και να χει εγω τα δισκοφρενα πισω τα περασα σε πολυ καλη τιμή αν και μου στοιχισαν περισσότερο απο τα μπροστα. Το περαστικα που λες δεν θα το σχολιάσω γιατι θα αρπαχτουμε. Αν εν τελη τα παρεις και θες να κανεις σωστη δουλεια θα πρεπει να αλλάξεις δισκοπλακες, ρουλεμαν, τακάκια και να τα καθαρίσεις. Αυτα που λες πως θα τορναριστει η δισκοπλακα απο την χρηση ειναι για φρεναρισματα με συνοδηγο τον χαρο. Δεν ειναι να παιζεις με τα φρενα και να κανεις τσιγκουνιες.

Link to comment
Share on other sites

δλδ εσύ θα πετάξεις στα σκουπίδια δισκόπλακα που απλά εχει σκουριάσει επιφανειακά; ναι/οχι

Link to comment
Share on other sites

δλδ εσύ θα πετάξεις στα σκουπίδια δισκόπλακα που απλά εχει σκουριάσει επιφανειακά; ναι/οχι

Οχι θα παρω σμυριδοπανο ή τροχο ακομα καλυτερα και θα τις κανω ενα γυαλισματακι super, δεν παθαίνουν τιποτα! Και τα τακακια αν εχουν 5-6 χρονια παρατημενα σε μια μαντρα να τα τρωει ο ηλιος εγω θα τα βαλω πανω για να καθαρισουν, ακομα καλυτερα, οι καλογυαλισμενες μου δισκοπλακες, δεν εχουν αναγκη ουτε αυτα. Αλλωστε τα πισω φρενα ειναι υπερτιμημενα και δεν χρειαζεται να δουλευουν στην πενα αφου το φρεναρισμα με τα μουτρα κατω εχει και πιο πολυ πλακα! Η δισκοπλακα σκουριαζει επιφανειακα οταν την αφησεις μια ωρα στην βροχη, αυτο ειναι επιφανειακη σκουργια. 2-3 χρονακια στην μαντρα θελει τόρνο και πάλι η οξειδωση μπορει να μην φυγει.

Edited by PAGOURISTAS
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Η δισκοπλακα σκουριαζει επιφανειακα οταν την αφησεις μια ωρα στην βροχη, αυτο ειναι επιφανειακη σκουργια. 2-3 χρονακια στην μαντρα θελει τόρνο και πάλι η οξειδωση μπορει να μην φυγει. quote]

Και τόσο να κάτσει δεν πρόκειται να πάθει τπτ.

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, αν η σκουριά έχει φτάσει τόσο χαμηλά και θέλει τόρνο τότε μιλάμε για σάπισμα. κάτι το οποίο στη δισκόπλακα δεν υφίσταται. Ίσως, λέω ίσως, αν είναι αεριζόμενη να έχει πιάσει αρκετή σκουριά στους αεραωγούς αλλά όχι το τραγικό ώστε να είναι άχρηστη.

Edited by PAGOURISTAS
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

οτιδύποτε μεταχειρισμένο που αγωράζετε ΠΑΝΤΑ θέλει ένα service δεν μπορείς να πάρεις το οτιδύποτε χορίς να μην έχεις αλάξεις τα αναλώσημα που φέρει επάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.