Jump to content
ACE2007

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ Seat Ibiza

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να αναφέρω μία ιστορία που πρόσφατα πέρασε ένας φίλος με Seat Ibiza.

Αρχές Αυγούστου και πριν τις διακοπές έκανε το service του, ετοίμασε τα πράγματα του κ μία ημέρα πριν ταξιδέψει ήταν όλα στην εντέλεια.

Το προηγούμενο λοιπόν βράδυ παίρνει το αυτοκίνητο ο γιος του για να πάει στο βίντεο κλαμπ. Αφήνει τα κλειδιά πάνω στην μίζα κ την κοπέλα του μέσα στο αυτοκίνητο. Ξαφνικά η κοπέλα του κατεβαίνει κ εκείνη από το αυτοκίνητο ενώ τα κλειδιά ήταν στην μίζα!!! Μέχρι να βγουν από το βίντεο κλαμπ το Ibiza είχε κάνει φτερά.

Κάποιος γείτονας ανέφερε ότι από την ώρα ακόμα που ήταν η κοπέλα μέσα ένα πρεζόνι χάζευε το αυτοκίνητο.

Έγινε η καταγγελία στην αστυνομία κ άρχισαν οι έρευνες. Όμως δεν βρισκόταν κάτι κ ο φίλος είχε αρχίσει να προετοιμάζεται για άλλη λύση. Προσπαθώντας να του φτιάξω το κέφι του έλεγα ότι είναι ευκαιρία για να πάρει το νέο Ibiza Cupra κλπ κλπ

Η αποζημίωση του θα ήταν 7-8.000 αφού το αυτοκίνητο ήταν νομίζω 3 ετών σε άριστη κατάσταση.

Όλα αυτά μέχρι την ημέρα που έσκασε το μεγάλο νέο : Το κανόνι της Aspis στην οποία είχε ασφαλισμένο το Ibiza!!

Φανταστείτε να έχετε δώσει 13-14 χιλ. ευρώ για ένα αυτοκίνητο, να στο κλέβουν και εκεί που λες ότι άντε τουλάχιστον θα πάρω τα μισά από την ασφαλιστική να μαθαίνεις ότι εκείνη φουντάρισε.

Τα παιχνίδια της ζωής είναι όμως τέτοια που μετά από 4 ημέρες (της ΑΣΠΙΣ ανακοινώθηκε νομίζω Παρασκευή) Τρίτη πρωί τον κάλεσαν από την Αστυνομία διότι το αυτοκίνητο είχε βρεθεί στην Ελευσίνα!!!!

Ευτυχώς με έναν βιολογικό καθαρισμό κ έναν τεχνικό έλεγχο ήταν όλα πάλι καλά κ το ανθρακί Ibiza του φίλου κυκλοφορεί μια χαρά.

Αυτά και προσοχή στα αυτοκίνητα σας!!

Link to comment
Share on other sites

με τα κλειδια πανω δεν ειναι κλοπη αλλα δωρο στο κλεφτη.αναρωτιεμαι πως θα αποζημιωνονταν απο την ασφαλιστικη εφοσον δεν εγινε παραβιαση αλλα δωρεα.στην περιπτωση αυτη δεν θελει προσοχη το αυτοκινητο αλλα το κεφαλι μας να ειναι ξυπνιο tongue.gif εγουν γινει αρκετα τετοια παντως με αυτο το λαθος απο τους κατοχους. B)

Link to comment
Share on other sites

με τα κλειδια πανω δεν ειναι κλοπη αλλα δωρο στο κλεφτη.αναρωτιεμαι πως θα αποζημιωνονταν απο την ασφαλιστικη εφοσον δεν εγινε παραβιαση αλλα δωρεα.στην περιπτωση αυτη δεν θελει προσοχη το αυτοκινητο αλλα το κεφαλι μας να ειναι ξυπνιο tongue.gif εγουν γινει αρκετα τετοια παντως με αυτο το λαθος απο τους κατοχους. B)

Έχεις δίκιο joop αλλά όταν βλέπεις την στεναχώρια του άλλου τι να του πεις??

Να τον φυτιλιάσεις και να δέρνει κανά δυο μήνες τον γιο του??

Είναι μεγάλη βλακεία π.χ. πολλοί κατεβαίνουν στο περίπτερο και όχι μόνο αφήνουν τα κλειδιά πάνω αλλά και την μηχανή αναμμένη (το κλασσικό pit stop για τσιγάρα το πρωί).

Και έχει να κάνει με το κατά πόσο είναι κανείς πονηρεμένος και προσεκτικός.

Link to comment
Share on other sites

δεν αποποιουμαι της βλακειας αυτης.και εγω το εχω κανει στο παρελθον και αρκετες φορες μαλιστα.δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να μην το εχει κανει εστω και μια φορα .οταν ομως πριν μερικους μηνες εκλεψαν αυτοκινητο 30000 ευρω απο γνωστο μου οταν κατεβηκε να παρει τσιγαρα με τα κλειδια επανω στην μηχανη,τοτε αναθεωρησα και βιδωσα το κεφαλι μου για να μην το χασω και εγω.απο μια απερισκεψια της στιγμης μπορει να σου στριψει πραγματικα!αυτος δε που αναφερω,ειχε την ατυχια να δει και ολο το περιστατικο μπροστα στα ματια του,οταν ενω ψωνιζε ακουει μια πορτα να κλεινει,γυρναει το κεφαλι του να δει,το αυτοκινητο του να κανει φτερα.μερα-μεσημερι στην θηβων στο περιστερι!το καλυτερο δε;δεν το ειχε ασφαλισμενο για κλοπη επειδη το ειχε αγορασει cash και δεν ηθελε να πληρωνει παραπανω ασφαλιστρι μιας και δεν τον υποχρεωνε καμια τραπεζα/δανειο να το πραξει.δραματικες καταστασεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν αποποιουμαι της βλακειας αυτης.και εγω το εχω κανει στο παρελθον και αρκετες φορες μαλιστα.δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να μην το εχει κανει εστω και μια φορα .οταν ομως πριν μερικους μηνες εκλεψαν αυτοκινητο 30000 ευρω απο γνωστο μου οταν κατεβηκε να παρει τσιγαρα με τα κλειδια επανω στην μηχανη,τοτε αναθεωρησα και βιδωσα το κεφαλι μου για να μην το χασω και εγω.απο μια απερισκεψια της στιγμης μπορει να σου στριψει πραγματικα!αυτος δε που αναφερω,ειχε την ατυχια να δει και ολο το περιστατικο μπροστα στα ματια του,οταν ενω ψωνιζε ακουει μια πορτα να κλεινει,γυρναει το κεφαλι του να δει,το αυτοκινητο του να κανει φτερα.μερα-μεσημερι στην θηβων στο περιστερι!το καλυτερο δε;δεν το ειχε ασφαλισμενο για κλοπη επειδη το ειχε αγορασει cash και δεν ηθελε να πληρωνει παραπανω ασφαλιστρι μιας και δεν τον υποχρεωνε καμια τραπεζα/δανειο να το πραξει.δραματικες καταστασεις!

Αν είναι δυνατόν και για τα δυο γεγονότα ! Πραγματικά πολύ ρεαλιστικό και καθημερινά είναι τα γεγονότα ... έχετε το μυαλό μέσα στο κεφάλι σας όταν πάτε να κάνετε μια στάση . Εγώ να φανταστείς , εάν είμαι μόνος μου και σταματώ στο περίπτερο , δεν παίρνω μόνο τα κλειδιά , αλλά βάζω και συναγερμό ... θα με πείτε υπερβολικό αλλά δυστυχώς είμαι λίγο παραπάνω σε τέτοια θέματα . ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και γνωριζω απο πρωτο χερι τα της Ασπις μιας αφου η μητερα μου ηταν πολλα χρονια Ασφαλιστικος συμβουλος εκει..

θα τον καλυπτε το επικουρικο ταμειο. μεχρι τις 20 του μηνα ειναι καλιμενοι ολοι οι πλατες

δλδ την αποζιμιοση θα την επερνε!

παλι καλα που βρηκε το αμαξι ο ανθρωπος..

οφ τοπικ..

αυτο με την ασπις ηταν τελιως απροζμενο και απιστευτο καθως εγω δυο μερες πριν πληρωσα την ασφαλεια του αυτοκηνιτου...

500 περιπου ευρο με μικτη κλπ... ;)

Edited by poenstar
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ένα turbotimer και είσαι κομπλέ!!Και για τσιγάρα και για για για για....!!!!Και το αντίτιμο σε σχέση με την κλοπή....130¤!!! ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως βρέθηκε το αυτοκίνητο (για να μην έχετε ελπίδες από τις έρευνες) αφού χθες το έμαθα και κουφάθηκα από τον φίλο!!!!!!!!

Ο κλέφτης το είχε παρκάρει πρόχειρα στο λιμάνι της Ελευσίνας, ήταν λίγο λοιπόν πριν την "Γιορτή της Σαρδέλας" που διοργανώνεται εκεί (φαντάζομαι τα παιδιά από την Ελευσίνα θα την ξέρουν) όταν είχε μείνει το μοναδικό αυτοκίνητο και εμπόδιζε να στηθούν οι πάγκοι...

...Έτσι κάποιος πήρε τηλέφωνο την αστυνομία και βρέθηκε το αυτοκίνητο (από σπόντα δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

τυχερος ηταν πολυ jp!

σημερα ρωτησα τη μητερα μου που οπως ειπα εργαζοταν στην ασπις

και μου ειπε πως δεν θα τον καλυπτε τελικα οπως νομιζα εγω.

μονο ζιμια καλυπτει το επικουρικο..

φωτια κλοπη εισαι στο αερα εκτως αν πας δικαστικος και με λιγες πιθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Guest ΤΟ_ΕΠΙΠΛΟ

Δε θα τον καλυπτε και για τον εξης απλο λογο:Για να αποδειχθει κλοπη πρεπει να παραδοθουν στην ασφαλιστικη και τα δυο κλειδια αναφλεξης του αυτοκινητου!!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα τον καλυπτε και για τον εξης απλο λογο:Για να αποδειχθει κλοπη πρεπει να παραδοθουν στην ασφαλιστικη και τα δυο κλειδια αναφλεξης του αυτοκινητου!!

Αυτο μας ελειπε να στηριζεται η αποδειξη της κλοπης στα κλειδια.Ο αλλος μπορει να το εχει χασει το ενα.Αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων της Αστυνομιας χρειαζεται.Δεν ξερω αν στο εχει πει καποια ασφαλιστικη αυτο αλλα δε νομιζω να πιστευεις πραγματικα οτι μπορει καποια αφαλιστικη να στηριχτει σε αυτο για να μη δωσει αποζημιωση. :rolleyes:

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μας ελειπε να στηριζεται η αποδειξη της κλοπης στα κλειδια.Ο αλλος μπορει να το εχει χασει το ενα.Αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων της Αστυνομιας χρειαζεται.Δεν ξερω αν στο εχει πει καποια ασφαλιστικη αυτο αλλα δε νομιζω να πιστευεις πραγματικα οτι μπορει καποια αφαλιστικη να στηριχτει σε αυτο για να μη δωσει αποζημιωση. :mellow:

Κι αν ο πολίτης-θύμα δηλώσει ειλικρινά ότι είχε τα κλειδιά στον διακόπτη και καταγραφεί αυτό στο βιβλίο συμβάντων, να υποθέσω ότι η ασφαλιστική δεν θα καλύψει την κλοπή?

Είναι αυτό που λέμε τα "ψιλά γράμματα" των συμβολαίων?

Link to comment
Share on other sites

επιτρεψτε μου να συμφωνησω με τον Νασο.δεν υπαρχει καποιος ορος σε συμβολαιο κλοπης αυτοκινητου που να ανφερει οτι προκειμενω να δοθει αποζημιωση πρεπει να παραδοθουν και τα 2 κλειδια του αυτοκινητου.ειτε το παρουν με κλειδι ειτε με παραβιαση κλειδαριας η κλοπη μετραει το ιδιο καθως ουτε και η παραβιαση αναφερεται σε κανενα αρθρο του ασφαλιστηριου καλυψης κλοπης.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν ο πολίτης-θύμα δηλώσει ειλικρινά ότι είχε τα κλειδιά στον διακόπτη και καταγραφεί αυτό στο βιβλίο συμβάντων, να υποθέσω ότι η ασφαλιστική δεν θα καλύψει την κλοπή?

Είναι αυτό που λέμε τα "ψιλά γράμματα" των συμβολαίων?

Αν αναφερεται καπου με ψιλα γραμματα αυτο δεν το γνωριζω αλλα δε μου φαινεται και πολυ πιθανο να συμβαινει.Αλλα ακομα και να συβαινει, ποιος θα πει οτι ειχε ξεχασει τα κλειδια επανω; <_<

Link to comment
Share on other sites

Guest ΤΟ_ΕΠΙΠΛΟ

¶ρθρο 5ο ΠΡΟΣΑΡΤΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΟΛΙΚΗΣ ΚΛΟΠΗΣ

Η ασφάλιση ολικής κλοπής καλύπτει την πραγματική αξία του ασφαλισμένου αυτοκινήτου την ημέρα της κλοπής.

Η υποχρέωση της Εταιρίας για καταβολή ασφαλίσματος γεννάται μετά παρέλευση ενενήντα (90) ημερών από τότε που έλαβε χώρα η κλοπή και το αυτοκίνητο δεν έχει βρεθεί.

Ως ολική κλοπή τεκμαίρεται και η ανεύρεση του αυτοκινήτου εντός της παραπάνω προθεσμίας των 90 ημερών με υλικές ζημίες των οποίων η δαπάνη αποκατάστασης είναι μεγαλύτερη από το 80% της αξίας του κατά το χρόνο επελεύσεως του κινδύνου (τεκμαρτή ολική απώλεια).

Ο λήπτης της ασφάλισης και/ή ο ασφαλισμένος υποχρεούται αμέσως όταν λάβει γνώση της κλοπής να δηλώσει αυτή στην αστυνομική αρχή και να υποβάλει μήνυση κατά των δραστών (αγνώστων ή μη). Ο μηνυτής δεν δικαιούται να ανακαλέσει την μήνυση ούτε και μετά την καταβολή του ασφαλίσματος αλλιώς υποχρεούται στην επιστροφή του ασφαλίσματος νομιμοτόκως από την είσπραξή του.

Εξαιρέσεις

Από την ασφάλιση κινδύνου κλοπής εξαιρούνται οι περιπτώσεις που αναφέρονται στο ασφαλιστήριο με τίτλο "Γενικές Εξαιρέσεις" και με αριθ. 3, 4 και 5, καθώς επίσης και:

α) Υλικές ζημίες ή απώλειες εξαρτημάτων του αυτοκινήτου που προκλήθηκαν κατά τη διάρκεια της κλοπής.

β) Φθορές, λόγω χρήσεως, μείωση απόδοσης, μείωση εμπορικής αξίας και έξοδα που προέρχονται από τη στέρηση της χρήσης του αυτοκινήτου.

γ) Η κλοπή που δεν δηλώθηκε στην αστυνομική αρχή ή δεν υποβλήθηκε μήνυση κατά των δραστών, ή εάν ο κύριος ή κάτοχος με οποιονδήποτε τρόπο συνεργούσε στην αυτογνώμονα αφαίρεση ή έστω και από αμέλειά του έγιναν προσιτά στους τρίτους τα κλειδιά του αυτοκινήτου.

Ενδεχεται να σου κανουν τη ζωη λιγο δυσκολη εαν δεν εχεις και τα δυο κλειδακια...Εχω ιδιαν εμπειρια απο την κλοπη ενος jimny απο τη δουκισης πλακεντιας,αν και εγω τα ειχα και τα δυο και δεν τους εκατσε..

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

τι μλκιες ειναι αυτες? ? ? ? δλδ τοσοι ανθρωποι που μπηκαν μεσα στα σπιτια τους βραδυ τους πηραν τα κλειδια ,τσαντες κτλ κτλ την ωρα που

κοιμοντουσαν......τι θα τους πει η ασφαλιστικη....οτι δεν εχετε το 2τερο κλειδι δεν σας δινω την αποζημιωση? καλο!

φιλος μου την επαθε ετσι ...και οχι απλα του πηραν το αμαξι! αλλα και τα 2 κλειδια! λογο οτι το ενα

το ειχε αυτος το αλλο η γυναικα του....κοιμοντουσαν ...μπηκαν μεσα πηραν τα κλειδια απο το τραπεζι(σε αυτα ηταν το ενα κλειδι)

και την τσαντα της γυναικας του οπου μεσα ειχε τα κλειδια της (εκει ηταν το 2τερο κλειδι).....

και εφυγαν........μετα απο 3 μερες βρεθηκε το αμαξι......το ειχαν αφησει εξω απο γκαραζ και πηραν τελ την αστυνομια

να το παρει...το γελιο ηταν οτι δεν ειχαν κλειδι να παρουν το αμαξι! ... ασε που οι κλευτες το ειχαν κλειδωσει κιολας.....καλο ε?

Link to comment
Share on other sites

τι μλκιες ειναι αυτες? ? ? ? δλδ τοσοι ανθρωποι που μπηκαν μεσα στα σπιτια τους βραδυ τους πηραν τα κλειδια ,τσαντες κτλ κτλ την ωρα που

κοιμοντουσαν......τι θα τους πει η ασφαλιστικη....οτι δεν εχετε το 2τερο κλειδι δεν σας δινω την αποζημιωση? καλο!

φιλος μου την επαθε ετσι ...και οχι απλα του πηραν το αμαξι! αλλα και τα 2 κλειδια! λογο οτι το ενα

το ειχε αυτος το αλλο η γυναικα του....κοιμοντουσαν ...μπηκαν μεσα πηραν τα κλειδια απο το τραπεζι(σε αυτα ηταν το ενα κλειδι)

και την τσαντα της γυναικας του οπου μεσα ειχε τα κλειδια της (εκει ηταν το 2τερο κλειδι).....

και εφυγαν........μετα απο 3 μερες βρεθηκε το αμαξι......το ειχαν αφησει εξω απο γκαραζ και πηραν τελ την αστυνομια

να το παρει...το γελιο ηταν οτι δεν ειχαν κλειδι να παρουν το αμαξι! ... ασε που οι κλευτες το ειχαν κλειδωσει κιολας.....καλο ε?

ειδες οτι εισαι κι εσυ χαζος....?τς τς τς....κωστα αγορι μου τα κλειδια δεν τα αφηνουμε στο τραπεζι πανω αλλα τα βαζουμε σε αδιαρηκτο χρηματοκιβωτιο εντοιχισμενο και πισω απο εναν πινακα κατα προτιμηση το κλειδι το βαζουμε ενα ο ανδρας ενα η γυναικα στο λαιμο κατα την διαρκεια του υπνου και μεσα απο τις πυτζαμες-baby doll...τον κωδικο μολις τον αποστηθισει το ζευγαρι τρωει το χαρτακι οπου αναγραφοταν και πινει στομαχικο διαλλυμα για διαρεια για να μην μεινει κανενα αποδεικτικο στοιχειο....αυτα ειναι τα ψιλα γραμματα στις ασφαλιστικες εταιρειες.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα η αποδειξη της αμελειας δεν ειναι και τοσο ευκολη υποθεση.Μπορει κανεις ανετα να πει οτι του εκλεψαν ενω ηταν κλειδωμενο.Το ενα κλειδι μπορει να το εχεις χασει.Αν η ασφαλιστικη δεν θελει να πληρωσει, αυτη πρεπει να αποδειξει οτι οντως το αυτοκινητο κλαπηκε απο αμελεια σου.Δηλαδη πιασε το αυγο και κουρευτο.Οσο για αυτο που λετε περι διαρρηξης σπιτιου δεν υφισταται αμελεια σε τετοιες περιπτωσεις.Η ασφαλιστικη με την εξαιρεση αυτη θελει να γλιτωσει τις περιπτωσει κλοπων που αφηνει κανεις τα κλειδια πανω στη μιζα και βγαινει να ψωνισει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα η αποδειξη της αμελειας δεν ειναι και τοσο ευκολη υποθεση.Μπορει κανεις ανετα να πει οτι του εκλεψαν ενω ηταν κλειδωμενο.Το ενα κλειδι μπορει να το εχεις χασει.Αν η ασφαλιστικη δεν θελει να πληρωσει, αυτη πρεπει να αποδειξει οτι οντως το αυτοκινητο κλαπηκε απο αμελεια σου.Δηλαδη πιασε το αυγο και κουρευτο.Οσο για αυτο που λετε περι διαρρηξης σπιτιου δεν υφισταται αμελεια σε τετοιες περιπτωσεις.Η ασφαλιστικη με την εξαιρεση αυτη θελει να γλιτωσει τις περιπτωσει κλοπων που αφηνει κανεις τα κλειδια πανω στη μιζα και βγαινει να ψωνισει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.