Jump to content
mitsosjetta

Λάστιχα Nokian ?

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα!

Μια ερώτηση σχετικά με τα λάστιχα nokian.

Έχει βάλει κανείς τέτοια λάστιχα ???? Πήγα να κάνω μια έρευνα και μου έιπε ο λαστιχάς ότι είναι πολύ καλά, για 60.000 km με δείκτη φθοράς, κάρτα εγγύησης και άλλα αρκετά.

Είναι φιλανδικά με πολλά χρόνια στο εμπόριο.

Τι λέτε ???????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Μια ερώτηση σχετικά με τα λάστιχα nokian.

Έχει βάλει κανείς τέτοια λάστιχα ???? Πήγα να κάνω μια έρευνα και μου έιπε ο λαστιχάς ότι είναι πολύ καλά, για 60.000 km με δείκτη φθοράς, κάρτα εγγύησης και άλλα αρκετά.

Είναι φιλανδικά με πολλά χρόνια στο εμπόριο.

Τι λέτε ???????

εγω ειμαι σε λιστα αναμονης για τα νοκιαν wrgw για σκοντα octavia 205/55/16 ....εχω ακουσει τα καλυτερα με μονο αρνητικο τη γρηγορη φθορα τους..κατι που το θελω εγω....3 χρονια max με καλη χρηση...και χωρις εξορμησεισ σε χωμα....

Στις κριτικες τους εχουν πολυ καλη βαθμολογια σε στεγνο-βρεγμενο-χιονισμενο...εκτος απο τον παγο και την αμμο που ετσι κιαλλιως πας σε αλλη κατηγορια ελαστικου πολυ πιο εξειδικευμενη...αν και σκεφτομαι να υιοθετησω τη λυση του να εχω 2 σετ ελαστικων...αν και μενω στον Πειραια.....το Χειμωνα θα δειξει...αν μου δωσουν πολυ καλυτερα περιθωρια προσφυσης στο χιονι...τοτε θα παω και σε extra αγορά καλοκαιρινών ελαστικών....αν απλώς ειναι αποδεκτα και λιγο καλυτερα στο χιονι απο τα καλοκαιρινα ελαστικα θα τα κρατησω 3 χρονακια και μετα μπορει να ξαναπαρω τα ιδια....

Παντως οι κριτικες ειναι παρα μα παρα πολυ καλες....δεν το περιμενα οτι θα δω τοσες θετικές κριτικες για αυτο το ελαστικό...

Αυτα...αλλα η επομενη παρτιδα θα ερθει κατα το τέλος του Νοεμβρη....ΑΡΝΗΤΙΚΟ αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Για τα χειμερινά Nokian έχω ακούσει τα καλύτερα. Εξίσου καλά είναι και τα καλοκαιρινά (απλά στα καλοκαιρινά υπάρχουν κι άλλες καλές επιλογές)

Θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις, αξίζουν τα λεφτά τους.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου έλεγαν τα καλλύτερα λόια για τα Nokian αλλά βρε παιδία δέν το έχω δοκιμάσει ποτέ αυτό το λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χειμερινά Nokian έχω ακούσει τα καλύτερα. Εξίσου καλά είναι και τα καλοκαιρινά (απλά στα καλοκαιρινά υπάρχουν κι άλλες καλές επιλογές)

Θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις, αξίζουν τα λεφτά τους.

Καλημέρα φίλε μου!

Μάλλον αυτό θα κάνω ... θα τα βάλω γιατί από όλους ακούω πολύ καλά σχόλια και ειδικά από κάτι γνωστούς ταρίφες.

Σε ευχαριστώ !! ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

μπές και στο tyres.com να δείς τι λένε φιάφοροι οδηγοι που τα έχουνε φορέσει στα αυτοκινητά τους.

Link to comment
Share on other sites

μπές και στο tyres.com να δείς τι λένε φιάφοροι οδηγοι που τα έχουνε φορέσει στα αυτοκινητά τους.

Ok φίλε, σε ευχαριστώ !! ;):D;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα την παρασκευη...πρωτες εντυπωσεις αριστες εκτος λιγο απο το θορυβο κυλισης που καπως ακουγεται...πελμα πρωτοποριακο με 2 σκαλισματα , δεικτη ενδειξηςφθορας εκλαστικου με ενδειξη για 2 4 6 ποντους με νουμερα παρακαλω...χαρακτα που καθε καποια χλμ σβηνει και ενα....μαλακη γομα και φρεσκοτατο 3 βδομαδων μολις...!!!για περισσοτερα μετα απο 2-3000 χλμ και στο χιονι....στη βροχη παντωσ κανενα παραπονο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα την παρασκευη...πρωτες εντυπωσεις αριστες εκτος λιγο απο το θορυβο κυλισης που καπως ακουγεται...πελμα πρωτοποριακο με 2 σκαλισματα , δεικτη ενδειξηςφθορας εκλαστικου με ενδειξη για 2 4 6 ποντους με νουμερα παρακαλω...χαρακτα που καθε καποια χλμ σβηνει και ενα....μαλακη γομα και φρεσκοτατο 3 βδομαδων μολις...!!!για περισσοτερα μετα απο 2-3000 χλμ και στο χιονι....στη βροχη παντωσ κανενα παραπονο...

Έβαλες το WR G2 σε 205.55.16? Πόσο σου κόστισαν?

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το WR G2 σε 205.55.16? Πόσο σου κόστισαν?

Καλημέρα φίλε!

Εγώ ενδιαφέρομαι για 225 / 45 / 17 και από τιμές που ρώτησα μου είπε 660,00 ¤

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εχω Golf ελπιζω να σε βοηθησω στην ερευνα αγορας που κανεις φιλε mitsosjetta..

Εχω εδω και 50.000 χλμ τα Nokian V (205/50)... Οπως ειπες με δεικτη φθορας αναγραφομενη στο πελμα του ελαστικου.. Ειμαι στο 5 απο τον αρχικο δεικτη 8, ενω κατω απο 3 σου δειχνει οτι ειναι επικινδυνο για ολισθηση... Πολυ καλο λαστιχο και συγκρινεται αμεσα με το SP3.. Παταει πολυ καλα και σε βρεγμενο αλλα και σε ελαχιστα χιονισμενο δρομο που τα δοκιμασα.. Αυτο που παρατηρησα και το συγκαταλεγω στα αρνητικα του, ειναι ο θορυβος που ακουγεται τωρα τελευταια, ενω αρχικα δεν ακουγοταν (ισως επειδη ειμαι πολυ κοντα στην αλλαγη τους)..

Nokian V

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε!

Εγώ ενδιαφέρομαι για 225 / 45 / 17 και από τιμές που ρώτησα μου είπε 660,00 ¤

Μπορείς να το βρείς τουλάχιστον 100 ευρώ φθηνότερο.

Edit: αναφέρομαι στο Nokian V που γράφει πιό πάνω ο Billgr4

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν κι εχω Golf ελπιζω να σε βοηθησω στην ερευνα αγορας που κανεις φιλε mitsosjetta..

Εχω εδω και 50.000 χλμ τα Nokian V (205/50)... Οπως ειπες με δεικτη φθορας αναγραφομενη στο πελμα του ελαστικου.. Ειμαι στο 5 απο τον αρχικο δεικτη 8, ενω κατω απο 3 σου δειχνει οτι ειναι επικινδυνο για ολισθηση... Πολυ καλο λαστιχο και συγκρινεται αμεσα με το SP3.. Παταει πολυ καλα και σε βρεγμενο αλλα και σε ελαχιστα χιονισμενο δρομο που τα δοκιμασα.. Αυτο που παρατηρησα και το συγκαταλεγω στα αρνητικα του, ειναι ο θορυβος που ακουγεται τωρα τελευταια, ενω αρχικα δεν ακουγοταν (ισως επειδη ειμαι πολυ κοντα στην αλλαγη τους)..

Nokian V

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου !!!! :thumbsup: :thumbsup: ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! :D

έπεσες έξω κατά 4,40 ευρώ tongue.gif χαχαχαχαχα :D (Πλάκα κάνουμε μην με παρεξυγείς)

Link to comment
Share on other sites

αχμ μπορεί Νοκια είναι αυτή ποτέ δεν ξερεις χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το Nokian WR G2 είναι χειμερινό ή παντός καιρού?

εδω το αναφερει ως χειμερινο http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10360796&group=1.01&name=nokian+wr+g2

εδω οι αποψεις ειναι μοιρασμενες http://www.subaruforester.org/vbulletin/f72/nokian-wrg2-vs-goodyear-assurance-tripletred-25418/

και εδω αναφερεται ως χειμερινο http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4558302

εδω αναφερεται ως 4season http://www.cleanmpg.com/forums/showthread.php?t=10419

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το Nokian WR G2 είναι χειμερινό ή παντός καιρού?

http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10360796&group=1.01&name=nokian+wr+g2

Βίντεο με την συμπεριφορά του σε χιόνια

http://www.youtube.com/watch?v=mIu0GZe9E_w&feature=related

Τα λαστοιχάκια τελικά τα δοκίμασε S3 εδώ Πρέβεζα (ΙΝΚ νμοίζω ποινακίδες Ιωαννίνων) έπεσε σε γουβα με νερά με 210 και δεν ένοιωσε τύποτα.

Εγώ πάντως δεν είμουνα μέσα να το δώ με τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια site αναφερεται ως χειμερινο. Το ιδιο και στο site της ΝΟΚΙΑΝ. Σε ελληνικο καταλογο ομως αναφερεται ως παντος καιρου. Μαλλον ειναι το πιο "light" χειμερινο απο τα 4 χειμερινα μοντελα της ΝΟΚΙΑΝ. Ας ελπισουμε να μην εχει προβλημα το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ομως η συμπεριφορα του δεν θα ειναι ιδια με ενα καλοκαιρινο ελαστικο.εγω το εκλαμβανω ως ακαταλληλο για καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.