Jump to content
mpoukou22

πως γινετε τελικα το 6ν 1600?

Recommended Posts

κωστα τα πραγματα του 6ν2 με το 6ν ειναι τα ιδια?

δλδ στροφαλος και μπιελες?

τα γυρω-γυρω του στροφαλου ποσο μπορουν να κοστιζουν.....?

Οχι στροφαλλος μπιελες δεν ειναι τα ιδια στο AJV και στο ARC. Ο στροφαλλος του ARC για να μπει θελει τορνο ενω του AJV μπαινει κουτι. Ο στροφαλλος καινουργιος κανει 400 ευρω σκετος (τα γυρω γυρω ειναι ακριβως ιδια με του AFH) και οι μπιελες 390!!! Στροφαλλο σε συμφερει καινουργιο, μπιελες σε συμφερει σφυριλλατες απο την arrow :rolleyes:. Τα γυρω γυρω του στροφαλλου μαζευονται κοντα στα 150-180 ευρω δεν τα εχω λογαριασει αλλα κανουν τα δικα μας ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι στροφαλλος μπιελες δεν ειναι τα ιδια στο AJV και στο ARC. Ο στροφαλλος του ARC για να μπει θελει τορνο ενω του AJV μπαινει κουτι. Ο στροφαλλος καινουργιος κανει 400 ευρω σκετος (τα γυρω γυρω ειναι ακριβως ιδια με του AFH) και οι μπιελες 390!!! Στροφαλλο σε συμφερει καινουργιο, μπιελες σε συμφερει σφυριλλατες απο την arrow :rolleyes:. Τα γυρω γυρω του στροφαλλου μαζευονται κοντα στα 150-180 ευρω δεν τα εχω λογαριασει αλλα κανουν τα δικα μας ρε συ.

α ωραια καταλαβα.....

νομιζα οτι θα ηταν δυσκολο να βρουμε στροφαλο και μπιελες απο το 6ν gti....

εχω ψηθει ασχημα...........................

Link to comment
Share on other sites

α ωραια καταλαβα.....

νομιζα οτι θα ηταν δυσκολο να βρουμε στροφαλο και μπιελες απο το 6ν gti....

εχω ψηθει ασχημα...........................

μπά δεν φένετε :rolleyes:tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

α ωραια καταλαβα.....

νομιζα οτι θα ηταν δυσκολο να βρουμε στροφαλο και μπιελες απο το 6ν gti....

εχω ψηθει ασχημα...........................

Εγω να δεις.... μεχρι τα χριστουγεννα θα περιμενω, μετα δεν παει αλλο tongue.gif!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δεις.... μεχρι τα χριστουγεννα θα περιμενω, μετα δεν παει αλλο tongue.gif!

¶ντε να διαβάζουμε και λίγο για πολο tuning!

Όλο golf ,golf βαρέθηκα!

Που είναι εκείνες οι εποχές που είχαμε πυραυλάκια! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχω ένα AFH με 43.000km το οποίο είρθε στην κατοχή μου εδώ και λίγες μέρες! εάν είναι να κανωνίσουμε να κάνουμε 1.6 αυτό παρα το δικό μου :rolleyes: ρε γμτ δεν θέλω να ξανα ανοίξω πάλυ το δικό μου, οπότε θα κάνουμε καμιά ταρζανιά σ'αυτο???

Link to comment
Share on other sites

¶ντε να διαβάζουμε και λίγο για πολο tuning!

Όλο golf ,golf βαρέθηκα!

Που είναι εκείνες οι εποχές που είχαμε πυραυλάκια! tongue.gif

Κοιτα να δεις τι παιζει... Αν το πολο φτιαχτει καταλληλα μπορει ανετα να γινει πυραυλος εδαφους εδαφους. Υπαρχουν μερικα σημεια κλειδια στην βελτιωση αυτου του μοτερ (ειδικα του AFH), τα οποια αν καποιος τα πλησιασει σωστα δημιουργειται ενα εξαιρετικα ευστροφο μοτερ (να δεις AFH να δουλευει 5000-9500,10000 να σου κρεμασει το σαγονι) με πολυ πολυ δυναμη. Υπομονη θελει και εναν ανθρωπο να ξερει πως να το ρυθμίσει :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τι παιζει... Αν το πολο φτιαχτει καταλληλα μπορει ανετα να γινει πυραυλος εδαφους εδαφους. Υπαρχουν μερικα σημεια κλειδια στην βελτιωση αυτου του μοτερ (ειδικα του AFH), τα οποια αν καποιος τα πλησιασει σωστα δημιουργειται ενα εξαιρετικα ευστροφο μοτερ (να δεις AFH να δουλευει 5000-9500,10000 να σου κρεμασει το σαγονι) με πολυ πολυ δυναμη. Υπομονη θελει και εναν ανθρωπο να ξερει πως να το ρυθμίσει ;).

:rolleyes:

παιδιά σινεχιστε πάντωϛ επιτέλουϛ διαβαζουμε παρά πολύ ενδιαφεροντα πράγματα εδώ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τι παιζει... Αν το πολο φτιαχτει καταλληλα μπορει ανετα να γινει πυραυλος εδαφους εδαφους. Υπαρχουν μερικα σημεια κλειδια στην βελτιωση αυτου του μοτερ (ειδικα του AFH), τα οποια αν καποιος τα πλησιασει σωστα δημιουργειται ενα εξαιρετικα ευστροφο μοτερ (να δεις AFH να δουλευει 5000-9500,10000 να σου κρεμασει το σαγονι) με πολυ πολυ δυναμη. Υπομονη θελει και εναν ανθρωπο να ξερει πως να το ρυθμίσει :wacko:.

εδώ κατεβάζω εγώ τώρα 8000+ το δικό μου λές και έχουμε κανένα VTEC typer - s2000 :wacko::o;) ;)

Πάντως το AFH για εμένα και για πολλούς άλλους έχει το καλύτερο ζύγησμα ο στροφαλός του. και το καπάκι του είναι αρκετα ποιο βελτιώσιμο από οτι του αδελφόυ AJV 1.6 120PS του 6Ν GTI.

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνει όμως στο μπλοκ του AFH.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω μπερδευτει λιγακι.......

ενα παληκαρι που γραφει και εδω μου ειπε οτι γινετε μονο με το μπλοκ απο το 6ν2 gti......

ο κωστας( Capamaru ) ρωτησε ενα μηχανικο και ειπε οτι μπορεις να παρεις πιστονακια με αυξημενη συμπιεση κ στροφαλο απο gti.....

εψαξα στα περιοδικα και ειδε οτι το 6ν εχει διαδρομη 76,5 Χ 75,6

ενω το gti εχει 76,5 Χ 86,9.

οποτε εχει μονο διαφορα στην μπιελα?

πως μπορουμς να μαθουμε στα σιγουρα....

Η δικια μου η γνωμη καλυτερα να βρεις ενα μισο αυτοκινητο απ΄εξω και να το κανεις GTI απευθειας και να ξερεις οτι ποτε δεν θα σου βγαλει κανενα προβλημα παρα να βαλει καποιος τα χερια του εκει μεσα....... και για να πουμε την αληθεια καθε κινητηρας οταν βγαινει στην παραγωγη μεχρι εκει ειναι τα ΟΡΙΑ του.....τωρα οταν εσυ σκαληζεις τα μεσα του λογικο ειναι να υπαρχουν και αναλογες επιπτωσεις.......

ΒΕΒΑΙΑ παντα οτι προτιμαει ο καθενας.......αλλα αν προτιμας να εισαι συνεχεια στα συνεργεια τοτε οκ........ <_<

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΑ παντα οτι προτιμαει ο καθενας.......αλλα αν προτιμας να εισαι συνεχεια στα συνεργεια τοτε οκ........ <_<

Λίγο δίσκολο γιατί τα μότερ που σιζτιάμε για το 6Ν AFH-AJV είναι σε μπλοκ ίδια με μία διαφόρα του AJV στο καπάκι (και πάλυ μικρή) που το AFH είναι καλύτερο το καπάκι σε σχεσή με του AJV και επιπλέων η διαφορά είναι μόνο για την ακρίβια ο στρόφαλος και μπιέλα και εάν διάβασες κάποιο άλλο πόστ του capamaru, οι κωδικοί είναι ίδοι το μονο που αλάζει το γράμμα στο τελος μιλάμε για την ουσία ίδια εντόσθυα με λίγο ποιο βελτιομένη απόδωση. δεν πρόκιτε να σε αφίσει στον δρόμο ούτε να είσαι κάθε μέρα στον μάστορα. ΚΑΙ ναι εν μέροι ποιό οικονομικό απο το να σου τεριάξουν πλεξούδες και να μεταφέρεις πράγματα απο τροπέτο στο αυτοκινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

κάνει απλά θέλει τόρνο για να μπεί, ενώ του AJV μπένει απευθίας.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δίσκολο γιατί τα μότερ που σιζτιάμε για το 6Ν AFH-AJV είναι σε μπλοκ ίδια με μία διαφόρα του AJV στο καπάκι (και πάλυ μικρή) που το AFH είναι καλύτερο το καπάκι σε σχεσή με του AJV και επιπλέων η διαφορά είναι μόνο για την ακρίβια ο στρόφαλος και μπιέλα και εάν διάβασες κάποιο άλλο πόστ του capamaru, οι κωδικοί είναι ίδοι το μονο που αλάζει το γράμμα στο τελος μιλάμε για την ουσία ίδια εντόσθυα με λίγο ποιο βελτιομένη απόδωση. δεν πρόκιτε να σε αφίσει στον δρόμο ούτε να είσαι κάθε μέρα στον μάστορα. ΚΑΙ ναι εν μέροι ποιό οικονομικό απο το να σου τεριάξουν πλεξούδες και να μεταφέρεις πράγματα απο τροπέτο στο αυτοκινητό σου.

οταν περνεις ενα μισο αμαξι ιδιο και θελεις να βαλεις πιο δυνατο κινητηρα........απλα ολα τεριαζουν τελεια.....το μονο που μενει ειναι να βρεις εναν καλο μαστορα.......βεβαια καλα μαστορια θα μου πεις υπαρχουν.......αλλα οι περισσοτεροι το κανουν για τα λεφτα....το θεμα ειναι να βρεις εναν που να ξερει καλα απο γερμανικα....δηλαδη να πας σε ενα συνεργειο που να ασχολειται μονο με αυτα και να το κανει το επαγγελμα επειδη το αγαπαει........αλλιως δεν θα εχεις δουλεια σαν να ειναι απο την ΕΤΑΙΡΙΑ!!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξε εμείς δεν λέμε να αλάξουμε μοτέρ αλλα να βελτιώσουμε το ίδη υπάρχων που έχουμε. Μαστόρια εάν ψάξεις υπάρχουνε μερικά πολύ ψαγμένα αλλα δυστιχώς είναι μετριμένα κουκιά.

το να αλλάξεις μοτέρ είναι μεν ευκόλο (έτσι φαντάζι) αλλά στην ουσία πέρνεις γουρούνι στο σακί. Εάν δεν το ξέρεις το τροπέτο δεν το ψάξεις είναι μία η άλλη να σου βγεί καλο.

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου η γνωμη καλυτερα να βρεις ενα μισο αυτοκινητο απ΄εξω και να το κανεις GTI απευθειας και να ξερεις οτι ποτε δεν θα σου βγαλει κανενα προβλημα παρα να βαλει καποιος τα χερια του εκει μεσα....... και για να πουμε την αληθεια καθε κινητηρας οταν βγαινει στην παραγωγη μεχρι εκει ειναι τα ΟΡΙΑ του.....τωρα οταν εσυ σκαληζεις τα μεσα του λογικο ειναι να υπαρχουν και αναλογες επιπτωσεις.......

ΒΕΒΑΙΑ παντα οτι προτιμαει ο καθενας.......αλλα αν προτιμας να εισαι συνεχεια στα συνεργεια τοτε οκ........ :)

Η κυλινδροκεφαλή απο το polo 6n-6n2 gti δηλαδη του AJV, ARC και AVY (ο τελευταιος ειναι ο κωδικος του Lupo) ειναι πολυ περίεργο πραγμα. Η ρυθμιση του ειναι μεγαλος μπελας καθως και η δυνατότητες βελτίωσης περιορισμένες. Τα εκκεντρα περνουν κινηση απο εναν ροτορα ο οποιος περνει κινηση απο τον στροφαλλο και οχι κατευθειαν απο τον στροφαλλο. Αν στο σκαλισει καποιος που δεν ξερεις καρφωνει βαλβιδα για πλακα. Επισης η διαστασεις του καπακιου περιορίζουν σε μεγαλο βαθμο το τι εκκεντρα μπορεις να φορεσεις (αν θελησεις να ανεβεις πανω απο 264+ δεν χωρανε). Η λυση που λεμε με τα εντοσθια (στροφαλλος μπιελες) δεν δημιουργει καποιο προβλημα, αφου δεν χρειαζεται κατι να μπει στον τορνο για να χωρεσει, ολα ειναι οπως βγαινουν απο το εργοστασιο. Το αμαξι παραμενει στα χαρτια ενα ταπεινο 1400 (ουτε τελη, ουτε δηλωσεις αλλαγης). Με σφυριλλατα εμβολα-μπιελλες και καποια ψαγμενα πραγματα η ευστροφια και η δυναμη του μοτερ θα βγαζει ματι και μιλαμε για καθαρη ατμοσφαιρα, ουτε μην το σκιζεις τωρα κανει ζεστη, ουτε μην το σκιζεις καθε μερα θα τα φτυσει η τουρμπινα! Εχοντας κουβεντιασει ωρες ατελειώτες με εναν ανθρωπο που το εχει σπουδασει το συγκεκριμενο αμαξι μπορω να πω πως το συγκεκριμενο ταπεινο μοτερακι κανει παπαδες :).

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Λίγο δίσκολο γιατί τα μότερ που σιζτιάμε για το 6Ν AFH-AJV είναι σε μπλοκ ίδια με μία διαφόρα του AJV στο καπάκι (και πάλυ μικρή) που το AFH είναι καλύτερο το καπάκι σε σχεσή με του AJV και επιπλέων η διαφορά είναι μόνο για την ακρίβια ο στρόφαλος και μπιέλα και εάν διάβασες κάποιο άλλο πόστ του capamaru, οι κωδικοί είναι ίδοι το μονο που αλάζει το γράμμα στο τελος μιλάμε για την ουσία ίδια εντόσθυα με λίγο ποιο βελτιομένη απόδωση. δεν πρόκιτε να σε αφίσει στον δρόμο ούτε να είσαι κάθε μέρα στον μάστορα. ΚΑΙ ναι εν μέροι ποιό οικονομικό απο το να σου τεριάξουν πλεξούδες και να μεταφέρεις πράγματα απο τροπέτο στο αυτοκινητό σου.

Εγώ πάντως την τελευταία φορά που νόμιζα ότι είχα πρόβλημα και δεν ανέβαζε πάνω από τα 200χαω, ο μηχανικός με είπε να βγάλω την μπαγαζιέρα από πάνω.... :):):Dtongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την τελευταία φορά που νόμιζα ότι είχα πρόβλημα και δεν ανέβαζε πάνω από τα 200χαω, ο μηχανικός με είπε να βγάλω την μπαγαζιέρα από πάνω.... :):):Dtongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

^_^:D :D :Dsillyhorse1rb5.gif μηπως ειχες και τιποτα βαλιτσες στο πορτμπαγκαζ tongue.gif ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ απορούσα με 3 ατόμα μέσα και με κάτι βαλίτσες γιατί δεν πήγενα πάνω απο 210 και τα 215 με το ζορί??????

ας μην βγούμε off-topic

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν το έψαξα εκτενώς και τελικά το υλοποίησα δηλαδή να κάνω τον AFH 1600 χωρίς να φαίνεται τίποτα και με τον ελάχιστο κόπο.

Αρχικά ήμουν στην φάση να πάρω μπιέλες/στρόφαλο από κάποιο 1600αρη μπλοκ του γκρουπ και ιδιαίτερα ένα εκ των ARC,AVY και AJV.

Είχα θέσει στόχο ότι το αμάξι θα στρόφαρε στο μέλλον 8500 rpm (προς το παρων φτάνει 8700 rpm) και ανακάλυψα ότι τα μπλοκ

των ARC και AVY έχουν μπεκ λαδιού κάτω από τα πιστόνια....

Οπότε δεν χρειάστεικε δεύτερη σκέψη και το εγχείρημα ήταν σχεδόν plug n play ;)

Κεφαλή AFH με μπλοκ από ARC που το πήρα από ένα Polo GTi 6n2 και οι μόνες μοντίφες ήταν στο σημείο που κουμπώνει ο τεντώρος του εκκεντροφόρου...

Και προς ενημέρωση των ανοχών του AFH με μπλοκ ARC. Το είχα φτάσει να έχει συμπίεση 11.9:1 με τα μαμά πιστονομπιελοστρόφαλο του ARC και με έκκεντρα

278-11/270-10.9 που είχαν 1.9/1.5 βύθισμα στο ΑΝΣ!!!!

Το είχα φτάσει έτσι μέχρι 160 άλογα σε σφιχτό δυναμόμετρο (ΤΑΤ) και 17.8 κιλά ροπής.

Μετά ξέφυγε... B)

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν το έψαξα εκτενώς και τελικά το υλοποίησα δηλαδή να κάνω τον AFH 1600 χωρίς να φαίνεται τίποτα και με τον ελάχιστο κόπο.

Αρχικά ήμουν στην φάση να πάρω μπιέλες/στρόφαλο από κάποιο 1600αρη μπλοκ του γκρουπ και ιδιαίτερα ένα εκ των ARC,AVY και AJV.

Είχα θέσει στόχο ότι το αμάξι θα στρόφαρε στο μέλλον 8500 rpm (προς το παρων φτάνει 8700 rpm) και ανακάλυψα ότι τα μπλοκ

των ARC και AVY έχουν μπεκ λαδιού κάτω από τα πιστόνια....

Οπότε δεν χρειάστεικε δεύτερη σκέψη και το εγχείρημα ήταν σχεδόν plug n play ;)

Κεφαλή AFH με μπλοκ από ARC που το πήρα από ένα Polo GTi 6n2 και οι μόνες μοντίφες ήταν στο σημείο που κουμπώνει ο τεντώρος του εκκεντροφόρου...

Και προς ενημέρωση των ανοχών του AFH με μπλοκ ARC. Το είχα φτάσει να έχει συμπίεση 11.9:1 με τα μαμά πιστονομπιελοστρόφαλο του ARC και με έκκεντρα

278-11/270-10.9 που είχαν 1.9/1.5 βύθισμα στο ΑΝΣ!!!!

Το είχα φτάσει έτσι μέχρι 160 άλογα σε σφιχτό δυναμόμετρο (ΤΑΤ) και 17.8 κιλά ροπής.

Μετά ξέφυγε... B)

Ερωτηση 1. Το καπακι του AFH κουμπωνει χωρίς μοντες στο μπλοκ του ARC?

Ερωτηση 2. Τι μοντες χρειάστηκαν στον εκκεντροφόρο?

Ερωτηση 3. Τα μπεκ λαδιού που αναφέρεις στον ARC και AVY δεν υπάρχουν στο μπλοκ του AJV/AFH?

Ερώτηση 4. Η μόντα οπως την εχω σκεφτει εγω ειναι να αλλαξουμε στρόφαλλο και μπιέλες στον AFH (με αυτές του AJV) και να το κάνουμε έτσι 1.6? Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα λίπανσης με το συγκεκριμένο setup?

Ερώτηση 5. Οι μπιέλες του ARC είναι ίδιες με του AJV απ οτι εχω δει. Σφυρίλλατες απο που αγορασες!? και πόσο?!

Στείλε μου ενα τηλέφωνο με Pm γιατι θέλω να σε ρωτήσω ενα σκασμό πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση 1. Το καπακι του AFH κουμπωνει χωρίς μοντες στο μπλοκ του ARC?

Ναι

Ερωτηση 2. Τι μοντες χρειάστηκαν στον εκκεντροφόρο?

Καμία, μόνο στο σημείο που κουμπώνει ο τεντόρος του ιμάντα έπρεπε να αλλαχθεί αφου ο τεντώρος του ARC/AVY κουμπώνει στο μπλοκ σε

διαφορετικό σημέιο

Ερωτηση 3. Τα μπεκ λαδιού που αναφέρεις στον ARC και AVY δεν υπάρχουν στο μπλοκ του AJV/AFH?

Δυστηχώς ΟΧΙ

Ερώτηση 4. Η μόντα οπως την εχω σκεφτει εγω ειναι να αλλαξουμε στρόφαλλο και μπιέλες στον AFH (με αυτές του AJV) και να το κάνουμε έτσι 1.6? Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα λίπανσης με το συγκεκριμένο setup?

Όχι κανένα. Τα μπεκ είναι χρήσιμα σε extreme ατμοσφαιρική/τούρμπο βελτίωση

Ερώτηση 5. Οι μπιέλες του ARC είναι ίδιες με του AJV απ οτι εχω δει. Σφυρίλλατες απο που αγορασες!? και πόσο?!

Pauter τις οποίες μου τις πήρε ο μηχανικός μου. 730 ευρώ πριν 2,5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.