Jump to content
Torture

Ηχεια Golf 5

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους Golfakides ....

Ειμαι κατοχος κ εγω ενος Golf 5 3d και μολις χθες μετα απο 2 χρονια αριστης συμβιωσης με το golfaki μου ειχα ενα προβληματακι με τα μπροστινα ηχεια :o . Πηγα στην αντιπροσωπεια για διαγνωση κ μου ειπαν πωσ εχουν καει τα 2 subwoofer. H τιμη στην αντιπροσωπεια ειναι 180 ευρω (90 ευρω/sub). Επειδη μου φανηκαν αρκετα τα χρηματα για 2 woofer οχι κ τοσο ποιητικα αποφασισα να μη τα αλλαξω κ να κανω μια ερευνα αγορας για να δω τι γινετε.

Εχετε να μου προτεινετε κατι ?? μαρκα woofer , τιμεσ - ποιοτητα κτλπ . Ευχαριστω

Υ.Γ. Με ενδιαφερει η ποιοτητα κ οχι τοσο η δυναμη <_<

Edited by JimSta_GtSport
Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη .....

Με βαση την αποδοση της πηγης νομιζω δεν αξιζει να βαλω τοσο βαθια το χερι στην τσεπη γιαυτο περιμενω ιδεες ....

Link to comment
Share on other sites

Με βαση την αποδοση της πηγης νομιζω δεν αξιζει να βαλω τοσο βαθια το χερι στην τσεπη γιαυτο περιμενω ιδεες ....

Ακριβως, αν θελεις να μεινεις με την πηγη σου τοτε μπορεις να βρεις πολλης καλης ποιοτητας aftermarket 16,5cm και εισαι κομπλε...

Ποιοτητα φυσικα Alpine, αλλα υπαρχουν κ αλλα οπως Focal, Pioneer κλπ που παιζουν σε καλες τιμες... Υπολογιζε στο 80αρι με 100αρι ως βαση.

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

ψαχνεις να βαλεις νεο"ηχο" (ερευνα αγορας για ηχεια) στο αμαξι σου?οποτε το μεταφερω το θεμα στην ενοτητα Ηχος.

Γενικα θα παρακαλουσα τα μελη πριν ανοιξουν ενα θεμα να δουν ολοκληρο το φορουμ κ οχι ενα section πχ GOLF κ επειδη τυχαινει να εχουν golf να αρχισουν να ποσταρουν εκει

επισης υπαρχουν ηδη θεματα αναλογα οποτε ας μην ανοιγονται συνεχεια "νεα" κ "ιδια"

ευχαριστω

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Για τις πίσω πορτες που δεν εχει ηχεια αλλα βασεις , τι ηχεία μπορείς να βάλεις με την εργοστασιακή πηγη?

Συνηθως με την εργοστασιακη πηγη δεν εχεις παρα πολλα περιθωρια για ηχεια με πολλα Watt k RMS... Συνηθισμενη επιλογη ειναι 45W και νομιζω οτι παιρνει κι εκει 16,5αρια..

Σημ: Οντως, το ολο θεμα ειναι για την κατηγορια Ηχος του forum..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Zητω συγνωμη για το οff topic . Δεν ειχα προσεξει το section Ηχος. Θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει ζευγος ηχειων για μπροστα γυρω στα 200 ευρω ή και λιγοτερο .?

Link to comment
Share on other sites

Zητω συγνωμη για το οff topic . Δεν ειχα προσεξει το section Ηχος. Θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει ζευγος ηχειων για μπροστα γυρω στα 200 ευρω ή και λιγοτερο .?

Διάβασε προσεκτικά την υπογραφή μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους Golfakides ....

Ειμαι κατοχος κ εγω ενος Golf 5 3d και μολις χθες μετα απο 2 χρονια αριστης συμβιωσης με το golfaki μου ειχα ενα προβληματακι με τα μπροστινα ηχεια :whistling: . Πηγα στην αντιπροσωπεια για διαγνωση κ μου ειπαν πωσ εχουν καει τα 2 subwoofer. H τιμη στην αντιπροσωπεια ειναι 180 ευρω (90 ευρω/sub). Επειδη μου φανηκαν αρκετα τα χρηματα για 2 woofer οχι κ τοσο ποιητικα αποφασισα να μη τα αλλαξω κ να κανω μια ερευνα αγορας για να δω τι γινετε.

Εχετε να μου προτεινετε κατι ?? μαρκα woofer , τιμεσ - ποιοτητα κτλπ . Ευχαριστω

Υ.Γ. Με ενδιαφερει η ποιοτητα κ οχι τοσο η δυναμη ;)

Λίγο περίεργο μου φαίνεται να καήκαν ταυτόχρονα και τα δύο subwoofer όπως λες. Αν όμως πράγματι καήκαν για κάποιο λόγο ίσως πρέπει να ψάξεις και το λόγο πριν προβείς σε αντικατάσταση.

¶ποψή μου πάντως αν δεν αλλάξεις πηγή δεν πρόκειται να βελτιώσεις την ποιότητα του ήχου. Ασε που τα μαμά subwoofer δεν είναι άσχημα και είναι μεγαλύτερα από 16,5 εκ (20εκ. αν δεν κάνω λάθος). Σ'αυτή την περίπτωση βάλε μήνυμα στο ζήτηση στις αγγελίες μήπως βρείς μαμά από κάποιον που έχει αντικαταστήσει τα δικά του με aftermarket, οπότε θα τα βρεις σε οικονομική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο περίεργο μου φαίνεται να καήκαν ταυτόχρονα και τα δύο subwoofer όπως λες. Αν όμως πράγματι καήκαν για κάποιο λόγο ίσως πρέπει να ψάξεις και το λόγο πριν προβείς σε αντικατάσταση.

¶ποψή μου πάντως αν δεν αλλάξεις πηγή δεν πρόκειται να βελτιώσεις την ποιότητα του ήχου. Ασε που τα μαμά subwoofer δεν είναι άσχημα και είναι μεγαλύτερα από 16,5 εκ (20εκ. αν δεν κάνω λάθος). Σ'αυτή την περίπτωση βάλε μήνυμα στο ζήτηση στις αγγελίες μήπως βρείς μαμά από κάποιον που έχει αντικαταστήσει τα δικά του με aftermarket, οπότε θα τα βρεις σε οικονομική τιμή.

Για το οτι καηκαν και τα δυο κ μενα μου εκανε εντυπωση , απο οτι μου ειπαν στην αντιπροσωπεια μαλλον λει πωσ τα τσιτωσα λιγο παρα πανω.Στην αρχη καηκε το subwoofer του συνοδηγου απο οτι ειχα καταλαβει κ μετα απο 2-3 μερες κ του οδηγου .Τωρα παλι δεν ξερω αν αυτο οφειλεται σε προβλημα που προκαλει η πηγη . Αλλα και παλι νομιζω θα μου το ελεγαν στην αντιπροσωπεια ή τουλαχιστον θα ελεγχαν.Τα μαμα subwoofer απο οσο ξερω ειναι 17 εκ.Απο οσο ειδα στο φορυμ δεν ειναι κ οτι καλυτερο γιαυτο πειρα την αποφαση να τα αλλαξω κ να μην ξαναβαλω "μαμα".Απο την αλλη τα 18ο ευρω μου φανηκαν υπορβολικα για 2 woofer αυτησ τησ ποιοτητας απο μια μικρη ευρενα που εκανα σχετικα κ με την βοηθεια απο το post του συνφορουμιτη "nikoskallithea" μαλλον θα κατευθυνθω στο συστηματακι που εβαλε κ αυτος ! Παντως ευχαριστω κ παλι για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.