Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Οι τιμές πώλησης του Polo GTI στο site των 4T :

http://test.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=2&art_id=11682

Σύμφωνα πάλι με δημοσίευμα των 4Τ υπήρξε διάψευση από στέλεχος της VW για την φήμη που είχε διαρεύσει από το Αγγλικό Autocar τον Φεβρουάριο περί της έκδοσης Polo R :

http://test.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=4&art_id=11322

Link to comment
Share on other sites

παιδια....

ερωτας με την πρωτη ματια.

σημερα πηγα για service στο golf και λεω δεν παω και λιγο στη εκθεση.

στην αρχη το ματι μου επεσε σε ενα λαχανι rocco οχι R αλλα R line.

δεν ηταν ομως αυτο που εψαχνα και μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα το ματι μου αρχισε να παιζει παλι και τσουπ νατο!

ηταν διπλα του ενα λευκο polo gti.

τελικα απο κοντα ειναι πολυ ωραιο δεν το περιμενα.

πηρα τιμη δεν αντεξα...

21533 με οροφη bi xenon kai led και media in στο rcd.

τιμη με πινακιδες ολα και το κλειδι στο χερι..

ειμαι ενα βημα πριν το κανω χαχχαχχαχα

το μονο που περιμενω ειναι να μπει η οροφη στη γραμμη παραγωγης καθως ξεκινα απο την 40η εβδομαδα.

εχω χαρτι με τιμες για ολα τα εξτρα στο polo gti οτι θελετε μου λετε.

τελος μεσα σε 10 μερες θα με παρουν τηλ για τεστ drive μιας και δεν εχουν ακωμη διαθεσιμο.

ps1 μεσα ειναι τελειοοοοοοοο απιστευτο τιμονακι το ταμπλο ειναι gloss και τα καρο ημιμπακετ απιστευτα.

πολυ καλη κατασκευη.

ειναι φυσικα αρκετα ποιο μικρο μεσα απο το golf μου αλλα αρκετα ανετο.

1,72 ειμαι δεν ειμαι και κανα τερας αλλα ειμουν ανετα!!

ps2 πρεπει να του βαλουν dcc σαν εξτρα να μην αλαζω μετα αναρτιση.

ps3 στα λευτα του ειναι πολυ καλο!!!

ps4 οσοι μπορουν να αλαξουν τη παραγγελεια τους σε gti.

αξιζει τα παραπανω λευτα μεχρι cent

φιλε poen εχω παει σε 2 αντιπροσωπειες κ εκτος οτι μουπαν για αυγουστο,δεν ειχαν ουτε τιμες,ποσο μαλλον τα εξτρα..εσυ σε ποια το ειδες??

οταν τους ειπα μαλιστα οτι στην αθηνα υπαρχει στις εκθεσεις μουπαν αποκλειεται γτ δεν εχει παρουσιαστει ακομα στους δημοσιογραφους κ μολισ γινει αυτο θα ερθει.. (πριν 3 μερες ολα αυτα).

πραγματικα θελω να παω να το δω για να αποφασισω αν θα καταληξω σαυτο ή golf

test drive υπαρχει??

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα θελω να παω να το δω για να αποφασισω αν θα καταληξω σαυτο ή golf

Αλλο πραγμα το γκολφ και αλλο το πολο..

Το ενα ειναι αμαξι και στο αλλο σε γραφουν για κρανος :o

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα οτινανε σου λενε!

εγω στο φιλοσιδη πηρα τιμη και ειχαν μαλιστα και ενα λευκο 3θυρο προς αγορα χωρις κανενα extra.

τις απο τηλ μου ειπαν και στην καρεντα και στο γρατσια. μαλλον εκει που πηγες δεν εχουν ιδεα.

οσο για το κρανος που λες αμα σε περασει κανα πολο απο πανω θα αλαξεις γνωμη!

χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα το γκολφ και αλλο το πολο..

Το ενα ειναι αμαξι και στο αλλο σε γραφουν για κρανος :lol:

ναι αλλα δε μου απαντας!!

που το ειδες εσυ?δε θα μας πεις??

οσο για αυτο που λες,συμφωνω,αλλα το γεγονος οτι ενα golf 160αρι πλουσια εκδοση βγαινει 24.000 (λευκο) κ με τιποτα φιμε κ μαλακιες θα πιασει τα 25.000 για πλακα κ δε θαναι κ αυτοματο,ενω το polo GTI με 21.000 ειναι τουμπανο,καπου με κωλωνει,γιατι αυτα τα 4-5 χιλιαρικα διαφορα συν το dsg που λογω αθηνας το θελω,με κανουν να κλεινω προς το μικρο,αλλα φοβαμαι μη το μετανοιωσω,κ απο την αλλη 4-5 χιλιαρικα ιεναι 1.5 χρονος δοσεις ακομα..

ΑΚΥΡΟ το ποστ,ειχα μπει απο το κιν κ μπερδεψα τα μηνυματα.

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να πει καποιος καμμια βιτρινα για να παμε να το δουμε απο κοντα? Εχω και εγω polo μοντ 2002, και σκεφτομαι για polo gti η για golf gti. Το μονο που με προβληματιζει στο polo ειναι το θεμα διαστασεων-χωρων, μιας και σε λιγες μερες θα ειμαστε πλεον 3.Οποτε σκεφτομαι και αυτο πλεον σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να πει καποιος καμμια βιτρινα για να παμε να το δουμε απο κοντα? Εχω και εγω polo μοντ 2002, και σκεφτομαι για polo gti η για golf gti. Το μονο που με προβληματιζει στο polo ειναι το θεμα διαστασεων-χωρων, μιας και σε λιγες μερες θα ειμαστε πλεον 3.Οποτε σκεφτομαι και αυτο πλεον σοβαρα.

Aμα θα γίνετε 3 το Polo ξέχασε το. Εγώ το αγόρασα ως δεύτερο και όποτε το καβαλάμε για καμιά μετακίνηση στην Αθήνα φτύνω αίμα. Το καροτσάκι στο πορτ παγκαζ δεν χωράει οπότε ρίχνω την πλάτη του πίσω καθίσματος.Για να χωράνε τα πόδια του μικρού στο παιδικό καθισματάκι χρειάζεται το κάθισμα του συνοδηγού να έρθει μπροστά τόσο ωστέ αυτός να μην κάθεται άνετα. Αν θελήσεις εσυ ιδιαίτερα να κάνεις ταξίδι απλά το κλειδώνεις και πας με ΚΤΕΛ. Αμα σε παίρνει για το Golf είσαι οριακά οκ, το Polo όμως με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω πως για καποιον που εχει "υποχρεωσεις" δεν ειναι οτι καλυτερο το πολο.

για ενα single νιατο ειναι τελειο!!

<----

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολικά τα σχόλια για τους χώρους του Polo. Εντελώς φιλικά αλλά είχα το Polo 16V 2001 και μια χαρά ήταν η καμπίνα. Το πρόβλημα ήταν στο πορτμπαγκάζ, το καρότσι χώραγε αλλά έμενε ελάχιστος χώρος σε λίγα κενά. Πόσο μάλλον το καινούριο μοντέλο που έχει 280 λίτρα πορτμπαγκάζ(το δικό μου είχε 245) και μεγαλύτερους εσωτερικούς χώρους.

Όσοι είστε φρέσκοι μπαμπάδες μην κάνετε καμία βλακεία και πάρετε καμία μαούνα, μετά τα 3 χρόνια το παιδί δεν χρειάζεται ούτε καρότσια ούτε παρκοκρέβατα ούτε τίποτα, απλά μία βαλίτσα παραπάνω είναι (άντε και μία σακούλα από το Jumbo με παιχνίδια!). Απλά ότι πάρετε πάρτε το 5πορτο.

Το Golf είναι ο χρυσός συδυασμός σχήματος και χώρων και για 4μελή οικογένεια, το Polo καλύπτει μέχρι και 3μελή οικογένεια (αρκεί να μην κουβαλάει κανείς το μισό σπίτι στις διακοπές!).

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι βεβαια να το δω απο κοντα πρωτου αποφασισω.Απο εσωτερικους χωρους, με καλυπτει ακομη και το δικο μου 9Ν του 2002.Απλως το προβλημα ειναι στο πορτμπαγκαζ, μιας και ειναι σε λιτρα μικροτερο απο του golf που αν δεν κανω λαθος ειναι στα 350 λιτρα.Βεβαια γιαυτο θελω να δω το polo απο κοντα.Αν ξερει κανεις καμμια βιτρινα που να το εχει παρει το ματι του, ας αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το πορτπαγκαζ.. το ματιζ μου εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μικρο πορτπαγκαζ αλλα οταν κλεινω τα καθισματα....

Εχουν μπει 18 τελαρα μπυρες. Αλλα τα καθισματα καθονται εντελως κατω.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολικά τα σχόλια για τους χώρους του Polo. Εντελώς φιλικά αλλά είχα το Polo 16V 2001 και μια χαρά ήταν η καμπίνα. Το πρόβλημα ήταν στο πορτμπαγκάζ, το καρότσι χώραγε αλλά έμενε ελάχιστος χώρος σε λίγα κενά. Πόσο μάλλον το καινούριο μοντέλο που έχει 280 λίτρα πορτμπαγκάζ(το δικό μου είχε 245) και μεγαλύτερους εσωτερικούς χώρους.

Όσοι είστε φρέσκοι μπαμπάδες μην κάνετε καμία βλακεία και πάρετε καμία μαούνα, μετά τα 3 χρόνια το παιδί δεν χρειάζεται ούτε καρότσια ούτε παρκοκρέβατα ούτε τίποτα, απλά μία βαλίτσα παραπάνω είναι (άντε και μία σακούλα από το Jumbo με παιχνίδια!). Απλά ότι πάρετε πάρτε το 5πορτο.

Το Golf είναι ο χρυσός συδυασμός σχήματος και χώρων και για 4μελή οικογένεια, το Polo καλύπτει μέχρι και 3μελή οικογένεια (αρκεί να μην κουβαλάει κανείς το μισό σπίτι στις διακοπές!).

Eχω την εντύπωση οτι το Polo του 2001 είχε πιο φαρδύ πορτ παγκαζ αλλά μικρότερο σε βάθος. Ενα καροτσάκι που κλείνει σαν μπαστούνι στο Polo 6R δεν χωράει εκτός άμα ρίξεις το 1/3 της πλάτης του πίσω καθίσματος και το βάλεις ως προς το διαμήκες του αυτοκινήτου. Το περίεργο είναι οτι το ίδιο καρότσι μπάινει σε i10 κανονικότατα κι ας έχει 100 λίτρα μικρότερο πορτ παγκάζ. Με αυτόν τον τρόπο φόρτωσης δεν πας ούτε για μπάνιο(που λέει ο λόγος) πόσο μάλλον διακοπές. Και 3 χρόνια δεν είναι καθόλου λίγα για να ταλαιπωριέσαι όταν στην πραγματικότητα τα αυτοκίνητα μας τα αλλάζουμε σχεδόν κάθε 4 με 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά είναι 2 διαφορετικά αυτοκίνητα. Απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό και κάνουν διαφορετικά πράγματα.

Το Golf είναι πιο μεγάλο σε διαστάσεις, πιο άνετο, με μεγαλύτερους χώρους και λιγότερο πουσαρισμένο.

Το Polo είναι μικρότερο, πιο σκληρό και πιο πουσαρισμένο.

Οι τιμές τους είναι διαφορετικές και είναι λογικό γιατί αν ήταν ίδιες το golf θα επισκίαζε το polo.

Και καταλήγω ποιες είναι οι προτεραιότητες του καθενός και πόσο αντέχει η τσέπη του.

Νομίζω ότι :

το golf έχει 1,3 over – 0,9 stay

το polo έχει 1,4 over - 1,1 stay

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά είναι 2 διαφορετικά αυτοκίνητα. Απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό και κάνουν διαφορετικά πράγματα.

Το Golf είναι πιο μεγάλο σε διαστάσεις, πιο άνετο, με μεγαλύτερους χώρους και λιγότερο πουσαρισμένο.

Το Polo είναι μικρότερο, πιο σκληρό και πιο πουσαρισμένο.

Και καταλήγω ποιες είναι οι προτεραιότητες του καθενός και πόσο αντέχει η τσέπη του.

Αμα η σύγκριση είναι μεταξύ των δύο GTI , μικρού και μεγάλου τότε πουθενά σε πίστα ή δρόμο (με στροφές τουλάχιστον) δεν μπορεί να θεωρηθεί το Polo πιο πουσαρισμένο ή πιο σκληροπυρηνικό. Μικρό μεταξόνιο , ημιάκαμπτος πίσω, πολλά άλογα , μικρό μοτερ σε αντίθεση με μεγαλύτερο μεταξόνιο , πολλαπλούς , μεγάλο μοτέρ , φορτηγίσια ροπή και απο tuning potential άντε γεια.

Εχουν βέβαια και 10Κ διαφορά για να τα συγκρίνουμε και έχεις δίκιο μεν αλλά ο φίλος μας πιο πάνω είναι μεταξύ των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι μιλάγαμε για το 160αρη. Αν η σύγκριση είναι μεταξύ polo gti & golf gti δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης. Πάλι δύο διαφορετικές κατηγορίες και μακράν το golf καλύτερο. Μόνο σε επιδόσεις συγκρίνονται. Πουθενά αλλού. Από θέμα βελτιώσεων ας μην αναφερθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι μιλάγαμε για το 160αρη. Αν η σύγκριση είναι μεταξύ polo gti & golf gti δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης. Πάλι δύο διαφορετικές κατηγορίες και μακράν το golf καλύτερο. Μόνο σε επιδόσεις συγκρίνονται. Πουθενά αλλού. Από θέμα βελτιώσεων ας μην αναφερθούμε.

Για να μην μπερδευεστε αλλοσ ρωτησε για τα GTI. εγω ειχα ρωτησει για το 160αρι γτ δε μπορω να το παρω αυτοματο(η διαφορα στο manual ειναι 4000-παντα για πλουσια εκδοση κ με τπτ εξτρα περναει τα 5000 ποσο μαλλον dsg+1500) κ ενω το πολο ταχει ολα αυτα τα κολπα,ειναι πολο.τεσπα,αν το οδηγησω θα εχω καλυτερη αποψη.

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

το polo gti τελικά δουλεύει 1.4bar?

ελεος τι πιεση σηκωνει το πολο τι πιεση το 122tsi αυτοκινητο θα παρεις η πιεσομετρο?

τι σχεση εχει τι πιεση σηκωνει με το αν τελικα θελει καποιος να το αγορασει

παρε τηλ στην αντιπροσωπεια κ ρωτα ειδες κανενα πολο GTI να κυκλοφορει κ να ξερουμε?

εχεις κανει 3 ποστ κ στα 3 ρωτας τι πιεση αν ξερει καποιος θα σου πει

το shoutbox το αφηνω που κ παλι τα ιδια ρωτας

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.