Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα!

Και γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε υγραέριο? Αναρωτιέμαι...

Αν δούμε στην πράξη ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στον κινητήρα (που δεν θα δημιουργεί...), δεν επηρεάζει την απόδοση του αυτοκινήτου και δεν είναι επικίνδυνο γενικότερα γιατί να μην αλλάξουμε τρόπο σκέψης και να κάνουμε το επόμενο βήμα?

Είμαστε "κολλημένοι" (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) σε ό,τι έχουμε μάθει από μικροί και δεν λέμε να αλλάξουμε ορισμένες συνήθειες μας... Μια από αυτές είναι και ο τρόπος κίνησης...

Για σκεφτείτε το καλύτερα ορισμένοι, τί θα αλλάξει στην ουσία? Απλά το "μέσο" καύσης μέσα στον κύλινδρο... Τα πιστονάκια μια χαρά θα ανεβοκατεβαίνουν, ο compressoras και η τουρμπίνα μια χαρά επίσης! (για το GTi)

Και λόγω της ιδιότητας του υγραερίου δε θα μένει "λάσπη" στο χιτόνιο από μάπα βενζίνες που βάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

στο X trail που ειχα βαλει υγραεριο εχασα σε ροπη αλλα κερδισε λιγακι σε τελικη.οσο για εγγυηση,αντε γεια!αν δεν ειχα γνωστο τον αντιπροσωπο ακομα θα πληρωνα τον εγκεφαλο που εκαψε.ηταν οικονομικο,δεν το συζηταω αλλα δεν πα να εχει υπογραφτει συμβαση,πλαφον και τετοια,στην Ελλαδα ειμαστε,θα το ανεβασουν και αυτο στο θεο.καθε πραγμα στην ωρα του...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε George αλλά σκέψου και το όφελος που θα έχεις μακροπρόθεσμα?

Τα 2.500 θα τα δώσεις μια φορά και τέλος... ενώ με τα ίδια λεφτά που θα έβαζεις για βενζίνη θα γεμίζει περισσότερα λίτρα με υγραέριο!

Για όποιον ενδιαφέρεται ας διαβάσει εδώ http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=15316948

Link to comment
Share on other sites

Ένα Polo TDI Bluemotion θα ήταν ότι πρέπει για οικονομία και μετά βγάζεις το GTI για γκάζωμα!roadrage.gifroadrage.gif

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

H διαφορα του υγραεριου με την βενζινη και ειδικα με την 100αρα που βαζουμε η πιο πολυ ειναι πολυ μεγαλη.

0,65 lpg

1,70 100αρα. Μιλαμε για 1 ευρω διαφορα. Σιγουρα συμφερει + του οτι σιγουρα επιμηκυνεται η ζωη του κινητηρα.

Και εγω το σκεφτομαι καιρο.

Απλα με το υγραεριο δεν θα σκεφτεσαι να πας μια βολτα η ενα ταξιδι και ακομα θα διπλασιαστει η αυτονομια του οχηματος.

Ειναι πολλα τα οφελη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο έχει βγεί kit για tsi με compressor και τουρμπίνα όπως είναι του GTi...

Πάντως σίγουρα αξίζει μια τέτοια μετατροπή... τουλάχιστον για πάποιους σαν και μένα που δεν έχουν σκοπό να "σκαλίσουν" περισσότερο το GTi και να είναι στο άγχος συνέχεια αν θα αντέξει ο κινητήρας ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα- Βυρωνα

Ειμαι γειτονας με τον Sailor GTI.

Eσυ βορεια ?

Αν κανεις την μετατροπη ενημερωσε μας.

ΑΞΙΖΕΙ

οτι θα την κανω ειναι σιγουρο. και θας οω αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

οτι θα την κανω ειναι σιγουρο. και θας οω αποτελεσματα

Μιλάμε για μετατροπή σε Polo GTi έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ειναι η εξης....πρωτων δεν θα εβαζα υγραεριο γιατι το φοβαμαι...οτι κ να λενε απο ασφαλεια που ξερω εγω οτι δεν θα ειμαι ο πρωτος μακακας που θα την παθει...αν δεν το βαλει σωστα..αν αν αν...δευτερον νταξει ρε παιδια το Polo πηρα δεν πηρα κανα super αμαξι..κ ουτε σκοπευω να το κρατησω εφ ορου ζωης για να σκεφτω ποσα χαλαω κ ποσα θα κερδισω...γιατι μονο αν καποιος σκεφτεται να μην το πουλησει ποτε αξιζει να σκεφτει να βαλει υγραεριο...κ οσο για το οτι εχουν βαλει κ porsche υγραεριο ναι νταξει...αλλα στην πραξη ποιος θα παει να παρει porsche κ να σκεφτει να βαλει υγραεριο για να κερδισει απ την βενζινη???εγω αμα παρω porsche θα την παρω για να την κυκλοφορω κ οχι για να την εχω στο γκαραζ κ να δειχνω το κλειδι (ξερεις τι..εγω εχω porsche)..το θεωρω καταντια κ λιγο βλαχικο(για την porsche)...κ εκτος αυτου...αν η βενζινη δεν ειχε τοσο...κ ειχε 50 λεπτα....θα σκεφτοταν κανενας σας να βαλει υγραεριο?? αν πει ναι κ πραγματικα το εννοει τοτε να το κανει κ τωρα...αλλιως διαλεξε λαθος αμαξι για την λαθος εποχη....

αυτα απο εμενα....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το θέμα υγραέριο σε tsi έχει χιλιοσυζητηθεί σε 6-7 θέματα, οπότε καλύτερα θα ήταν να συνεχίσετε εκεί την συζήτηση ώστε να είναι μαζεμένα όλα σε ένα θέμα κι όχι σκόρπια μέσα σε 114 σελίδες ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχαμε ολοι ανεση χρηματων κανεις μας δεν θα επαιρνε polo gti...

Γιαυτο και σκεφτομαστε να βαλουμε υγραεριο

Εννοειται να το κρατησουμε πανω απο 3 χρονια αφου το περνουμε καινουριο. :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχαμε ολοι ανεση χρηματων κανεις μας δεν θα επαιρνε polo gti...

Γιαυτο και σκεφτομαστε να βαλουμε υγραεριο

Εννοειται να το κρατησουμε πανω απο 3 χρονια αφου το περνουμε καινουριο. :roadrage:

δεν ξερω για σενα αλλα εγω ειμαι 22...κ το πηρα με την λογικη του τωρα αυτο μετα ακριβοτερο και καλυτερο..και παει λεγοντας μεχρι να ειμαι καλα και να μπορω να οδηγω...

παιδιά το θέμα υγραέριο σε tsi έχει χιλιοσυζητηθεί σε 6-7 θέματα, οπότε καλύτερα θα ήταν να συνεχίσετε εκεί την συζήτηση ώστε να είναι μαζεμένα όλα σε ένα θέμα κι όχι σκόρπια μέσα σε 114 σελίδες ...

γιατι για το polo gti μιλαμε εδω??? :roadrage: εδω πριν τρωγαμε τις τριχες μας με το πως πρεπει να οδηγαμε...

Link to comment
Share on other sites

γιατι για το polo gti μιλαμε εδω??? :roadrage: εδω πριν τρωγαμε τις τριχες μας με το πως πρεπει να οδηγαμε...

Off Topic

με το να γράφετε όλες τις πληροφορίες σε ένα θέμα δεν βοηθάτε μόνο τους νέους χρήστες αλλά και εσάς τους ίδιους σε περίπτωση που θέλετε να ανατρέξετε σε κάποιο post ... άλλο να ψάξεις 5-6 σελίδες από ένα θέμα κι άλλο 114 :roadrage:
Link to comment
Share on other sites

Fanisgenius εγω ειμαι 27 ελευθερος χωρις υποχρεωσεις. Μεχρι 1-1-2011 ειχα στην κατοχη μου και ημουν υπερευχαριστημενος σε ολααα ενος type-r ep3 , 1ο σταδιο του 2005 με 70000χλμ , σε υπεραριστη κατασταση που ηθελα να κρατησω παρα τις κοροιδιες με το σημα και τις μεγαλες ασφαλειες αλλα και βενζινες.

Δυστυχως τοτε οδηγωντας το ενας φιλος βγηκε ολικη off Και οπως το ειπες και εσυ πεφτω πολυ κατηγορια σε ολα εως να δω που θα πανε τα πραγματα γενικα δεν παω παλι σε 2λιτρο. Ειναι αναλογα το τι θελει ο καθενας και κυριως ποσα θελει να διαθεσει. Βρηκα με 17,000 ευρω leon 2λιτρο cupra 6 μηνων απο γνωστο με 5,000 χλμ υπεραριστο , ολοκαινοθργιο μιλαμε αλλα δεν ηθελα να παω σε καταναλωσεις του 13-20 λιτρα τα 100χλμ με την τιμη της βενζινης σημερα + και πολλα αλλα μειον σε ολα. Εδω μας κλεβουνε κανονικα σε ολα απ οτι βλεπουμε καθε μερα.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Fanisgenius εγω ειμαι 27 ελευθερος χωρις υποχρεωσεις. Μεχρι 1-1-2011 ειχα στην κατοχη μου και ημουν υπερευχαριστημενος σε ολααα ενος type-r ep3 , 1ο σταδιο του 2005 με 70000χλμ , σε υπεραριστη κατασταση που ηθελα να κρατησω παρα τις κοροιδιες με το σημα και τις μεγαλες ασφαλειες αλλα και βενζινες.

Δυστυχως τοτε οδηγωντας το ενας φιλος βγηκε ολικη off Και οπως το ειπες και εσυ πεφτω πολυ κατηγορια σε ολα εως να δω που θα πανε τα πραγματα γενικα δεν παω παλι σε 2λιτρο. Ειναι αναλογα το τι θελει ο καθενας και κυριως ποσα θελει να διαθεσει. Βρηκα με 17,000 ευρω leon 2λιτρο cupra 6 μηνων απο γνωστο με 5,000 χλμ υπεραριστο , ολοκαινοθργιο μιλαμε αλλα δεν ηθελα να παω σε καταναλωσεις του 13-20 λιτρα τα 100χλμ με την τιμη της βενζινης σημερα + και πολλα αλλα μειον σε ολα. Εδω μας κλεβουνε κανονικα σε ολα απ οτι βλεπουμε καθε μερα.

ναι οκ σου δινω 10000 δικια....αλλα δεν νομιζω να ειναι ολοι στην δικη σου θεση...να πεσαν κατηγορια δηλαδη στο αμαξι...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το θέμα υγραέριο σε tsi έχει χιλιοσυζητηθεί σε 6-7 θέματα, οπότε καλύτερα θα ήταν να συνεχίσετε εκεί την συζήτηση ώστε να είναι μαζεμένα όλα σε ένα θέμα κι όχι σκόρπια μέσα σε 114 σελίδες ...

εγω ανοιξα θεμα μονο για το πολο gti συγκεκριμενα με το υγραεριο και μου το γειωσες....οποτε...?οι αλλοι tsi του golf δεν εχουν κομπρεσορα ουτε βγαζουν 190 αλογα....

Link to comment
Share on other sites

Fanisgenius εγω ειμαι 27 ελευθερος χωρις υποχρεωσεις. Μεχρι 1-1-2011 ειχα στην κατοχη μου και ημουν υπερευχαριστημενος σε ολααα ενος type-r ep3 , 1ο σταδιο του 2005 με 70000χλμ , σε υπεραριστη κατασταση που ηθελα να κρατησω παρα τις κοροιδιες με το σημα και τις μεγαλες ασφαλειες αλλα και βενζινες.

Δυστυχως τοτε οδηγωντας το ενας φιλος βγηκε ολικη off Και οπως το ειπες και εσυ πεφτω πολυ κατηγορια σε ολα εως να δω που θα πανε τα πραγματα γενικα δεν παω παλι σε 2λιτρο. Ειναι αναλογα το τι θελει ο καθενας και κυριως ποσα θελει να διαθεσει. Βρηκα με 17,000 ευρω leon 2λιτρο cupra 6 μηνων απο γνωστο με 5,000 χλμ υπεραριστο , ολοκαινοθργιο μιλαμε αλλα δεν ηθελα να παω σε καταναλωσεις του 13-20 λιτρα τα 100χλμ με την τιμη της βενζινης σημερα + και πολλα αλλα μειον σε ολα. Εδω μας κλεβουνε κανονικα σε ολα απ οτι βλεπουμε καθε μερα.

:roadrage: Όχι ρε φίλε! Γυναίκα και αμάξι δεν τα καβαλάει 2ος ποτέ!! Καλύτερα να την κάνω εγώ την μλκία παρά άλλος... Μην κάνεις τα ίδια και με το Πολάκι...:roadrage:

Edited by Sailor GTi
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο οπως παμε οποιος εχει αμαξι θα ειναι πολυτελεια.

Και δεν σου ειπα εγω fanisgenious oτι δεν μπορω να παρω οτι θελω αλλα το θεμα ειναι δεν αξιζει πλεον...

Απλα τα πραγματα.

sailor gti ηταν μια απο τις 2-3 φορες που εχει παει ο αλλος στο τιμονι.

Και ειναι το δευτερο αυτοκινητο που αλλος το κανει μπουρδ...

Τι να πω , θελει ταλεντο και πολυ τυχη.

Υγεια να χουμε θα αλλαξουμε πολα ακομα αμαξια. Σιδερα ειναι να τα κανουμε οτι θελουμε.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο οπως παμε οποιος εχει αμαξι θα ειναι πολυτελεια.

Και δεν σου ειπα εγω fanisgenious oτι δεν μπορω να παρω οτι θελω αλλα το θεμα ειναι δεν αξιζει πλεον...

Απλα τα πραγματα.

sailor gti ηταν μια απο τις 2-3 φορες που εχει παει ο αλλος στο τιμονι.

Και ειναι το δευτερο αυτοκινητο που αλλος το κανει μπουρδ...

Τι να πω , θελει ταλεντο και πολυ τυχη.

Υγεια να χουμε θα αλλαξουμε πολα ακομα αμαξια. Σιδερα ειναι να τα κανουμε οτι θελουμε.

μια χαρα τοτε θα αδειασουν οι δρομοι και θα μπορουμε να τρεχουμε χωρις να κινδυνευουν οικογενειες :roadrage:

και γω giorgiopap δεν σου ειπα οτι δεν μπορεις να παρεις οτι αμαξι θελεις..οταν ειπα στην δικη σου θεση εννοουσα το οτι επεσες κατηγορια...μην θυγεσαι..δεν εννοουσα κατι κακο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θιχτηκα , απλα ξεκαθαρισα.

Η κατηγορια γρηγορων gti ειναι η πιο συμφερουσα για μενα αυτην την εποχη και εχει πολυυ ανταγωνισμο και καλα αυτοκινητα αλλωστε.

polo gti

mini cooper s

peugeot rc

abarth ss evo

και αλλα αρκετα και θα βγουνε και αλλα :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μετην ολικη ανεβηκα κατηγορια...αυτο μου λεει συνεχεια η αρραβωνιαστικια μου,οτι με ανεβασε κατηγορια μιας και αυτη οδηγουσε οταν το τρακαρανε...τωρα ψαχνω το jeepaki παλι να παρω το 7!:thumbsup:

παντως το υγραεριο εγω συμφωνω,οσα παιδια θελουν να προχωρησουν,να το κανουν και μετα να μας πουνε και εμας...μην τρομοκρατειται το κοσμο,αφηστε και κανενα να το κανει ωστε να ξερουμε τι γινεται και στα δικαμας...αμα δεν το κανει κανενας πως θα ξερουμε...GO FOR IT!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.