Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

δεν ξέρω μπορεί θα πω βλακεία. αλλά είδα τον τεμπέλη από το fabia rs και νομίζω ότι είναι ίδιος. λέτε να κάνουμε μια ερώτηση σε τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οτι λενε τους πιστευετε ???

Εδω μιλαμε εχει βαλει οτσολιας απεξω και φυσικα οχι 500 ευρω ...

Το οποίο δεν είναι εργοστασιακό.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε 500 ευρω για να ειναι τοτε ...

Εκτος αυτου δεν ειναι νταλικα να θελω και τεμπελη , δεν ειναι κατι το βασικο στο αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Δωσε 500 ευρω για να ειναι τοτε ...

Εκτος αυτου δεν ειναι νταλικα να θελω και τεμπελη , δεν ειναι κατι το βασικο στο αμαξι

Εγώ γιατί το βρίσκω πολύ βασικό χαρακτηριστικό ειδικά σε αυτόματο αυτοκίνητο; Λες να μουν νταλικέρης στην προηγούμενη ζωή μου; :thumbsup:

Στο golf πάντως μονιμα τραβηγμένος είναι ο τεμπέλης εκτός απο τπτ στροφιλίκια που παίζω manual και βρίσκει το χέρι μου...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει ο τεμπελης ειδικα τωρα που ειναι αυτοματο.στο γκολφ μου δεν ειχα εχει ομως ο πατερας μου στο δικο του και ειναι πολυ βολικος.

επιισης δεν εχω δει φορτηγο μεχρι τωρα με τεμπελη.παντως του πατερα μου δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το κάνουν εδώ σε μένα. Έχει δοθεί στην παραγγελία ( με συγκεκριμένο κωδικό ) και θα το κάνουν εργοστασιακά. Γι΄ αυτό και στοιχίζει μόνο 110 ευρώ.

Ρε αγορινα αυτο σου εξηγω κι εγω....πως δεν γινεται να δωσουν παραγγελια στο εργοστασιο με τεμπελη γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει σαν κωδικος στα εξτρα του αυτοκινητου...αυτο ειχα ζητησει κι εγω κ δεν γινοτανε....εσενα πως το κανανε...?αυτο ρωταω...?οσο για τη χρηστηκοτητα και τη χρησιμοτητα του τεμπελη οποιος εχει οδηγησει με τεμπελη και δη αυτοματο καταλαβαινει....λοιπον...?πως το εκανες...?ή μαλλον καλλυτερα δεν ρωτας αυτους να σου πουν συγκεκριμενα να ξερουμε κι εμεις μπασ και το καταφερουμε...?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :

1ον: έμαθα ότι θα γίνει άυξηση της τάξης των 150 ευρώ στο πολο. έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο?

2ον: βγήκε καινούριος λεβιές για dsg 7τάχυτο σε scirocco. Λέτε να το βάλουν και στο polo?

και 3ον: το GTi δεν είναι για να "τεμπελιάζεις"... ο νοών νοείτο... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :

1ον: έμαθα ότι θα γίνει άυξηση της τάξης των 150 ευρώ στο πολο. έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο?

2ον: βγήκε καινούριος λεβιές για dsg 7τάχυτο σε scirocco. Λέτε να το βάλουν και στο polo?

και 3ον: το GTi δεν είναι για να "τεμπελιάζεις"... ο νοών νοείτο... :pardon:

χαχαχαχα....σωστοοοος....το πολακι δεν ειναι για να τεμπελιαζεις...αλλα οταν θα εισαι πηγμενος(και γινεται πολυ συχνα) στη κινηση και ειναι και το πολακι αυτοματο δεν ειναι γαματο να αραζεις και να πηγαινεις το παλικι σου αραλικι...?λεω εγω τωρα....χεχε

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα....σωστοοοος....το πολακι δεν ειναι για να τεμπελιαζεις...αλλα οταν θα εισαι πηγμενος(και γινεται πολυ συχνα) στη κινηση και ειναι και το πολακι αυτοματο δεν ειναι γαματο να αραζεις και να πηγαινεις το παλικι σου αραλικι...?λεω εγω τωρα....χεχε

Ναι δεν αντιλέγω αλλά αν δεν βολεύει? Έχω οδηγήσει το σκαραβαίο με τεμπέλη και είναι ασ' τα να πάνε... Πολύ ψηλά ο τεμπέλης και δε βολεύει καθόλου!

Σε scirocco, με χειροκίνητο κιβώτιο, ήταν πολύ καλό...

Δεν ξέρω, είμαι της άποψης ότι πρέπει να είσαι μάχιμος συνέχεια... Τόσα χρόνια που οδηγούσαμε χωρίς τεμπέλη τι πάθαμε?:pardon:

Edited by Sailor GTi
Link to comment
Share on other sites

Ρε αγορινα αυτο σου εξηγω κι εγω....πως δεν γινεται να δωσουν παραγγελια στο εργοστασιο με τεμπελη γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει σαν κωδικος στα εξτρα του αυτοκινητου...αυτο ειχα ζητησει κι εγω κ δεν γινοτανε....εσενα πως το κανανε...?αυτο ρωταω...?οσο για τη χρηστηκοτητα και τη χρησιμοτητα του τεμπελη οποιος εχει οδηγησει με τεμπελη και δη αυτοματο καταλαβαινει....λοιπον...?πως το εκανες...?ή μαλλον καλλυτερα δεν ρωτας αυτους να σου πουν συγκεκριμενα να ξερουμε κι εμεις μπασ και το καταφερουμε...?

Κι εγώ σου εξηγώ με τη σειρά μου ότι ο πωλητής ήταν πολύ καλά ενημερωμένος, μπροστά μου μίλησε με τα κεντρικά της kosmocar, όπου και του δώσανε τον κωδικό ώστε να το σημειώσει στην παραγγελία. Τόσο απλά !

Πάντως οι περισσότεροι δεν το ξέρουνε και λένε απλά δεν γίνεται. Γι αυτό κι εγώ το αναφέρω προς ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σου εξηγώ με τη σειρά μου ότι ο πωλητής ήταν πολύ καλά ενημερωμένος, μπροστά μου μίλησε με τα κεντρικά της kosmocar, όπου και του δώσανε τον κωδικό ώστε να το σημειώσει στην παραγγελία. Τόσο απλά !

Πάντως οι περισσότεροι δεν το ξέρουνε και λένε απλά δεν γίνεται. Γι αυτό κι εγώ το αναφέρω προς ενημέρωση.

Και γώ πάντως που πήγα στην ΕΤΕΑ της Θεσσαλονίκης ο πωλητής μου είπε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα του τεμπέλη στο gti!

Μήπως ο άλλος απο την Kosmocar κατάλαβε ότι είναι για το απλό το Polo, γιατί ο πωλητής μου είπε πως μόνο εκεί μπαίνει!

Edited by Kaloutsikos
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλέγω αλλά αν δεν βολεύει? Έχω οδηγήσει το σκαραβαίο με τεμπέλη και είναι ασ' τα να πάνε... Πολύ ψηλά ο τεμπέλης και δε βολεύει καθόλου!

Σε scirocco, με χειροκίνητο κιβώτιο, ήταν πολύ καλό...

Δεν ξέρω, είμαι της άποψης ότι πρέπει να είσαι μάχιμος συνέχεια... Τόσα χρόνια που οδηγούσαμε χωρίς τεμπέλη τι πάθαμε?:tongue:

Όντως αν είναι ψηλά και στηρίζεται δλδ ανάμεσα στα καθίσματα(αν θυμάμαι καλά έτσι ειναι στο Polo ή μήπως όχι; ) δεν βολεύει ιδιαίτερα! Στο golf είναι συνέχεια της κονσόλας και είναι συρόμενος, οπότε αν τον πας πίσω δεν εμποδίζει...

Για να εισαι μάχιμος πάντως σε αυτόματο και ειδικά με το dsg δεν χρειάζεται να χεις χέρι στο λεβιέ, αρκεί να καρφώσεις το πόδι σου, θα βάλει μια 2α-3η απο κει που σέρνεσαι με 7η πχ και φεύγεις:lol::pardon:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Kalispera paides!

Molis parelava polaki Gti..

Καλοριζικο ,καλοταξιδο....ειναι απιστευτο το αυτοκινητο! εδω εγω εχω το polo 1.2 tsi highline και εχω παθει την πλακα μου ποσο μαλλον αν μιλαμε για GTI!!!(παντως ο τεμπελης που εχω εγω με εχει βολεψει και ας ειναι manual το κιβωτιο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο τεμπελης ειναι κ σε μενα μια πονεμενη ιστορια...ο κωδικος αυτος στην αρχη δεν υπηρχε...απο τελη οκτωβριου - αρχες νοεμβριου βγηκε σαν κωδικος...κ δυστωχως σε πολλες αντιπροσωπιες δεν το ξερουν ακομα...ο κωδικος υπαρχει κ οποιος παραγγειλει να το βαλει...εμενα μου ειπαν οτι αφου εχω παρει ημερομηνια παραγωγης (3 μηνες μετα) οτι δεν μπαινει γιατι θα χαθει η ημερομηνια κι θα παρω καινουργια...σαν νεα παραγγελια...εγω εχω βαλει δερμα - αλκανταρα κ ο τεμπελης αν το βαλουν εδω θα εχει καμια 600 απο οτι μου ειπαν...οποτε...δεν θα τον βαλω...Δεν λειτουργει σωστα η VW παντως σε αυτο το θεμα...η καλυτερα κ σε αυτο το θεμα!!!

Υ.Γ:Υπαρχει κωδικος κ για χειριστηρια στο τιμονι...βγηκαν μαζι με τον τεμπελη...

Edited by POLO GTI SX
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ:Υπαρχει κωδικος κ για χειριστηρια στο τιμονι...βγηκαν μαζι με τον τεμπελη...

Επειδή το χω ψάξει και για τα χειριστήρια, απλά να ενημερώσω ότι στο τιμόνι έχει χειριστήρια μόνο αριστερά, που σημαίνει ότι ελέγχεις μόνο το ράδιοcd. Δεν ελέγχεις τον υπολογιστή ταξιδιού, που για μένα θα ήταν και το πιο χρήσιμο.

Kalispera paides!

Molis parelava polaki Gti..

Καλορίζικο και περιμένουμε πρώτες εντυπώσεις και σχόλια!

Link to comment
Share on other sites

Αλυσίδες παιδιά έχει φορέσει ώς τώρα κανείς στο gti? Βασικά εγώ δεν έχω βάλει ποτέ αλυσίδες και επειδή θα ανεβώ Ελάτη το Σ/Κ μάλλον πρέπει να βάλω. Λέτε να έχω κανένα πρόβλημα ? Κάτι που πρέπει να προσέξω ? Καμιά ιδέα αν κάποιο είδος είναι καλύτερο απο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Για τεμπέλη που είχα ρωτήσει παλιά μου είπαν ότι πάει μία 500 άρα της VW όλο το σύστημα ( μπράτσο, στήριγμα, βίδες κ.τ.λ)

Βρήκα όμως και έβαλα έναν που μόλις βγήκε από την Kamei με 180 €. Πολύ γνωστή μάρκα γερμανική με παράδοση στους τεμπέληδες....

Μου είπαν μάλιστα ότι είναι η 1η παραγγελία που γίνεται από Ελλάδα και θα καθυστερήσει ( πράγματι περίμενα κοντά 1 μήνα να έρθει από Γερμανία.)

Έχει ταιριάξει πάντως τέλεια με το υπόλοιπο σαλόνι και σου δίνει την εντύπωση ότι ήταν από την αρχή εκεί. Δεν χρειάζεται να γίνουν εξτρά τρύπες καθώς προσαρμόζει ακριβώς στην βάση των δύο μπροστά καθισμάτων. Ρυθμίζεται κατά ύψος κ' κατά μήκος για αυτούς που έχουν τεράστιες χερούκλες!!!frantics.gif

Αύριο κατεβαίνω Αθήνα με κάτι θείους οπότε θα το πάω όσο πιο οικονομικά μπορώ (το πολύ με 120) για να δούμε πόσο βγάζει σε αυτονομία....

Θα ανεβάσω και κάποιες φώτο για να δείτε τον τεμπέλη φορεμένο!thumbsup.png

Χρήστο αλυσίδες μη βάζεις .... Προς Θεού αν σπάσουν πάει όλο το σύστημα από κάτω.... Αγόρασε αυτά τα ειδικά "πανιά" που μπαίνουν πάνω στην ρόδα και είναι πολύ καλύτερα καθώς μπορείς να τα πάς άνετα ακόμα και σε παγωμένο δρόμο...Κάπου στα 70€ αλλά θα τα έχεις μια ζωή...

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Για τεμπέλη που είχα ρωτήσει παλιά μου είπαν ότι πάει μία 500 άρα της VW όλο το σύστημα ( μπράτσο, στήριγμα, βίδες κ.τ.λ)

Βρήκα όμως και έβαλα έναν που μόλις βγήκε από την Kamei με 180 €. Πολύ γνωστή μάρκα γερμανική με παράδοση στους τεμπέληδες....

Μου είπαν μάλιστα ότι είναι η 1η παραγγελία που γίνεται από Ελλάδα και θα καθυστερήσει ( πράγματι περίμενα κοντά 1 μήνα να έρθει από Γερμανία.)

Έχει ταιριάξει πάντως τέλεια με το υπόλοιπο σαλόνι και σου δίνει την εντύπωση ότι ήταν από την αρχή εκεί. Δεν χρειάζεται να γίνουν εξτρά τρύπες καθώς προσαρμόζει ακριβώς στην βάση των δύο μπροστά καθισμάτων. Ρυθμίζεται κατά ύψος κ' κατά μήκος για αυτούς που έχουν τεράστιες χερούκλες!!!frantics.gif

Αύριο κατεβαίνω Αθήνα με κάτι θείους οπότε θα το πάω όσο πιο οικονομικά μπορώ (το πολύ με 120) για να δούμε πόσο βγάζει σε αυτονομία....

Θα ανεβάσω και κάποιες φώτο για να δείτε τον τεμπέλη φορεμένο!thumbsup.png

Χρήστο αλυσίδες μη βάζεις .... Προς Θεού αν σπάσουν πάει όλο το σύστημα από κάτω.... Αγόρασε αυτά τα ειδικά "πανιά" που μπαίνουν πάνω στην ρόδα και είναι πολύ καλύτερα καθώς μπορείς να τα πάς άνετα ακόμα και σε παγωμένο δρόμο...Κάπου στα 70€ αλλά θα τα έχεις μια ζωή...

Οκ, για αυτά θα ψάξω. Αν καταφέρεις και έρθεις με 120 εγώ θα σου βγάλω το καπέλο παρεπιπτόντως .... Αν ΑΝ τα καταφέρεις , θα σου έχει κατανάλωση γύρω στο 6 με 7 .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το χω ψάξει και για τα χειριστήρια, απλά να ενημερώσω ότι στο τιμόνι έχει χειριστήρια μόνο αριστερά, που σημαίνει ότι ελέγχεις μόνο το ράδιοcd. Δεν ελέγχεις τον υπολογιστή ταξιδιού, που για μένα θα ήταν και το πιο χρήσιμο.

Για το gti μιλάς ?

Γιατί και γι αυτό μου είπαν οτι δεν βγαίνει στο gti.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφερόμουν κι εγώ για τα χειριστήρια ρώτησα και στον Ρώρρη στον Αγ. Στέφανο και Karenta Συγγρού, και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν κωδικοί στην Ελλάδα.

Όταν τους είπα ότι από ερασιτεχνικά βίντεο στο youtube με Polo GTi ορισμένοι έχουν χειριστήρια στο τιμόνι από την Karenta μου είπαν ότι μάλλον έχουν βγεί μόνο για Γερμανία και στην Ελλάδα δεν έχουν καμία ενημέρωση.

Edited by Sailor GTi
Link to comment
Share on other sites

Για το gti μιλάς ?

Γιατί και γι αυτό μου είπαν οτι δεν βγαίνει στο gti.

Μα εδώ μόνο για gti μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! παρέλαβα την Τρίτη άσπρο gti με xenon, πακέτο άνεσης, τεμπέλη, χειριστήρια στο τιμόνι και για το ράδιο και για το trip, rcd-510 και συναγερμό. Στο τεμπέλη και τα χειριστήρια υπάρχουν κωδικοί όπως καταλαβαίνετε! Σας το λέω γιατί πολλοί πωλητές δεν ξέρουν τί τους γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.