Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

γεια στην παρεα!!!ειμαι καινουργιος στο φορουμ κ θα ηθελα να με βοηθησετε στο να κανω επιλογη ρε παιδια... θελω τωρα απο βδομαδα να παω να κλεισω αυτοκινητο αλλα ειμαι σε δυο επιλογες.... λοιπον εχω στο μυαλο μου το polo gti και το scirocco 160 dsg...οποιο επιλεξω θα παει για φουλ εξτρα οτι παιρνουν δηλαδη..απλα στο rocco με χαλαει που δεν ανοιγει η ηλιοροφη ενω στο πολο ανοιγει και ενα αλλο οτι το rocco εχει ειδη δυο χρονια παει για τρια ενω το πολακι ειναι φρεσκο.τι λετε ρε παιδια??? για βοηθηστε με....

Link to comment
Share on other sites

Ηδη ειπες δυο αρνητικα για το ροκο.. Η επιλογη ειναι δικη σου καθαρα.. Το πολο θα βγει πιο φτηνα και ειναι πιο γρηγορο..

Παιδια ασχετο μπορειτε λιγο να παραθεσεται τα σερβις που πρεπει να γινουν στο πολο και ανα ποσα χιλιομετρα και τι περιεχει το καθενα?

Link to comment
Share on other sites

γεια στην παρεα!!!ειμαι καινουργιος στο φορουμ κ θα ηθελα να με βοηθησετε στο να κανω επιλογη ρε παιδια... θελω τωρα απο βδομαδα να παω να κλεισω αυτοκινητο αλλα ειμαι σε δυο επιλογες.... λοιπον εχω στο μυαλο μου το polo gti και το scirocco 160 dsg...οποιο επιλεξω θα παει για φουλ εξτρα οτι παιρνουν δηλαδη..απλα στο rocco με χαλαει που δεν ανοιγει η ηλιοροφη ενω στο πολο ανοιγει και ενα αλλο οτι το rocco εχει ειδη δυο χρονια παει για τρια ενω το πολακι ειναι φρεσκο.τι λετε ρε παιδια??? για βοηθηστε με....

Γεια να παρεις full extra και τα 2 το σιροκο θα σου βγει κανα ταληρο παραπανω.

Και 5.000 ευρω ειναι πολλα σημερα , ειδικα για να παρεις κατι πιο αργο και οπωςλες που εχει ηδη 3+ χρονια στην αγορα.

Ο κινητηρας ειναι ιδιος απλα αλλαζει η χαρτογραφηση και βγαζει 20 αλογα παραπανω το πολο.

Αν σε ενδιαφερει αυτο που διαφερουν ειναι το μεγεθος τους και το image τους.

Εγω πολο εχω και απο ολο τον ομιλο πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη στα λεφτα του μακραν.

Best value for money. Με τα λεφτα του σιροκο θα επαιρνα κατι πολυ ανωτερο , ειναι υπερτιμημενο . Αυτο ειναι προσωπικη αποψη. Επιλογη δικη σου ομως , εσυ πληρωνεις ...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι "πολυ ανωτερο" παιζει σε αυτα τα χρηματα;;;

μη τα γραφετε αυτα και αλλου θα γελαει ο κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Άλλαξα τα πρώτα λάδια-φίλτρο στα 1000χλμ. Στα 2000χλμ συμπλήρωσα 400ml. Στα 3200χλμ άλλα 500ml. (Δεν είχα σχετική ένδειξη στο MFD, απλά κοιτούσα την στάθμη)

Λέτε να έχω πρόβλημα η΄είναι φυσιολογικό??

Επίσης έχω και κάτι άλλο - το πιτσιλιστήρι στο πίσω παράθυρο στάζει κάποιες φορές και ο πίσω καθαριστήρας δεν πατάει σωστά(το λάστιχο στην άκρη).

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Edited by m@rios
Link to comment
Share on other sites

για τα λαδια και εγω χω θεμα παρομοιο με εσενα μαριε.. το πιτσιλιστηρι δν το παρατηρησα καν μηπως απο το πλησιμο που το εκανες γιατι μαζευει στην αεροτομη καπου και σταζει μετα?? (λεω εγω τωρα μια εκδοχη)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι "πολυ ανωτερο" παιζει σε αυτα τα χρηματα;;;

μη τα γραφετε αυτα και αλλου θα γελαει ο κοσμος.

[/quote

εσυ dynamite τι απαντηση εχεις να μου δωσεις??παντα με αυτα τα δυο μειον που ειπα για το rocco (ηλιοροφη+οτι εχει ειδη 3+ χρονια και μου φαινεται καπως)...η διαφορα στα χρηματα σε αυτα τα δυο ειναι καπως αλλα δεν εχω και τραγικο προβλημα οικονομικα αλλα αν διαλεξω το πολο με αυτα τα χρηματα που θα δωσω επιπλεον στο rocco θα φτιαξω το πολακι πολυ special... ;-) στο μονο που ζυγωνω το rocco ειναι επειδη ειναι πιο μεγαλο και εχει πιο ωραια εικονα,γιατι λογο δουλειας που κανω με πουκαμισα και σακακι παει πιο πολυ.... τι λες φιλε μου λοιπον?? κ μιλαω για 3θυρα παντα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Επίσης έχω και κάτι άλλο - το πιτσιλιστήρι στο πίσω παράθυρο στάζει κάποιες φορές και ο πίσω καθαριστήρας δεν πατάει σωστά(το λάστιχο στην άκρη).

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Ο υαλοκαθαριστήρας στο πίσω παράθυρο έχει πρόβλημα... το έχω παρατηρήσει και εγώ...το λάστιχο στραβώνει λίγο προς τα πάνω με αποτέλεσμα να μην πατάει καλά σε όλο το τζάμι για να το καθαρίσει.. και νόμιζα ότι κάποιο κ...παιδο τον είχε πειράξει.. άρα είναι ελλατωματικός..

Link to comment
Share on other sites

εσυ dynamite τι απαντηση εχεις να μου δωσεις??παντα με αυτα τα δυο μειον που ειπα για το rocco (ηλιοροφη+οτι εχει ειδη 3+ χρονια και μου φαινεται καπως)...η διαφορα στα χρηματα σε αυτα τα δυο ειναι καπως αλλα δεν εχω και τραγικο προβλημα οικονομικα αλλα αν διαλεξω το πολο με αυτα τα χρηματα που θα δωσω επιπλεον στο rocco θα φτιαξω το πολακι πολυ special... ;-) στο μονο που ζυγωνω το rocco ειναι επειδη ειναι πιο μεγαλο και εχει πιο ωραια εικονα,γιατι λογο δουλειας που κανω με πουκαμισα και σακακι παει πιο πολυ.... τι λες φιλε μου λοιπον?? κ μιλαω για 3θυρα παντα..

το θεμα ειναι να καταλαβεις τι θελεις.

αλλη κατηγορια το ενα αλλη το αλλο!!!!

το scirocco ειναι σε μεγαλυτερη κατηγορια και σιγουρα ειναι ενα πολυ ωραιο hatch coupe με φοβερο πατημα στο δρομο που σε συνδιασμο με DCC εχει φοβερη οδικη συμπεριφορα.

σαφως ποιο ταξιδιαρικο απο το polo και ποιο allaround μιας και μπορει να ειναι και οικογενιακο και ποιο σπορ.

αν δεν εισαι σε αυτη τη φαση , αν ως πρωτη επιλογη εχεις το γκαζι , αν εισαι ποιο πολυ μεσα στην Αθηνα η καποια αλλη μεγαλη Πολη , αν μπορεις να συμβιβαστεις με τους μικροτερους χωρους και φυσικα αν σου αρεσει ποιο πολυ απο το scirocco παρε το polo.

και εγω το polo θα επερνα, το scirocco μου αρεσει ποιο πολυ ομως απλα εχω ως πρωτη επιλογη το γκαζι και οχι χωρους κλπ. το θεμα εμφανισης ειναι καθαρα υποκειμενικο...

Αλλα προς θεου με τα μαμαε ολα!!!!! το rocco ειναι ειναι ΦΟΒΕΡΟ αμαξι και τα παραπανω χρηματα που εχει απο το polo GTI ειναι ΑΣΤΕΙΟ κανεις να μη τα βλεπει πανω του.

ειναι ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ! ;)

Link to comment
Share on other sites

για τα λαδια και εγω χω θεμα παρομοιο με εσενα μαριε.. το πιτσιλιστηρι δν το παρατηρησα καν μηπως απο το πλησιμο που το εκανες γιατι μαζευει στην αεροτομη καπου και σταζει μετα?? (λεω εγω τωρα μια εκδοχη)

Ανδρέα μπορείς να μου πεις τί λάδια έχεις συμπληρώσει εσύ; σου έχει ανάψει λαμπάκι; πήγες ρώτησες στην αντιπροσωπεία;

Link to comment
Share on other sites

Castrol edge 5 30 τα αλλαξα στα 3000κμ περιπου τωρα εχω 9500. δεν αλλαξα το φιλτρο λαδιου τοτε γιατι δεν ειχανε.. Οποτε σκευτομαι να ξαναλλαξω λαδια σε λιγο και φιλτρο λαδιου. Λαμπακι δεν μου αναψε πηγα στην αντιπροσωπια πανω απο 5-6 φορες μεσα σε ενα 2μηνο και το μονο που κανανε ηταν μια καταγραφη λαδιων ποσα μλ εχει χανει ανα διαστημματα.

Link to comment
Share on other sites

Castrol edge 5 30 τα αλλαξα στα 3000κμ περιπου τωρα εχω 9500. δεν αλλαξα το φιλτρο λαδιου τοτε γιατι δεν ειχανε.. Οποτε σκευτομαι να ξαναλλαξω λαδια σε λιγο και φιλτρο λαδιου. Λαμπακι δεν μου αναψε πηγα στην αντιπροσωπια πανω απο 5-6 φορες μεσα σε ενα 2μηνο και το μονο που κανανε ηταν μια καταγραφη λαδιων ποσα μλ εχει χανει ανα διαστημματα.

και πόσο δηλαδή σου έκαψε; εμένα δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό αλλά 900 ml δεν είναι και τραγικο για 2300 χλμ. είμαι ακόμα και στο στρώσιμο. θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

και πόσο δηλαδή σου έκαψε; εμένα δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό αλλά 900 ml δεν είναι και τραγικο για 2300 χλμ. είμαι ακόμα και στο στρώσιμο. θα δείξει..

Τραγικό ειναι να συμπληρώνεις σχεδόν μισό λίτρο λάδι ανα 1000 χλμ!

Το μόνο παρήγορο είναι οτι ακόμα "στρώνει" ελπίζοντας να μειωθεί η κατανάλωση μετα.

Και εμένα καίει 600γρ/3000χλμ και έχω ξενερώσει.αν το πάει έτσι απο αλλαγή σε αλλαγή που λέει ο κατασκευαστής 15.000 δεν θα έχει μείνει στάγόνα μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Εδώ θα βρείτε το καινούριο πείραμα!!! ΧΑΧΑ!

Και κάποια νέα από REVO:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38590&st=60&gopid=446472entry446472

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους PoloGtiκηδες. Σημερα μεσημερακι 3η επισκεψη στον Γρατσια και συμπληρωση σχεδον 1 λιτρο λαδακι στα 5,090 χλμ. Μεχρι στιγμης εχω καψει 3 λιτρα και απο οτι μου ειπε ο αρχιμηχανικος εχουν αλλο ενα αντιστοιχο κρουσμα και υστερα απο συννενοηση με την μαμα VW παρηγγειλαν ηδη για να αλλαχτουν τα ελατηρια. Το αμαξι αγορασθηκε 3/9/2010 και τα πιο πολλα χλμ ειναι εκτος πολης. Ελπιζω να σταματησουν τα " προβληματα " αλλιως θα το δωσω οσο καλο - χρυσο κι αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

και πόσο δηλαδή σου έκαψε; εμένα δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό αλλά 900 ml δεν είναι και τραγικο για 2300 χλμ. είμαι ακόμα και στο στρώσιμο. θα δείξει..

τωρα η σταθμη ειναι στα μεσα προσ το κατω οποτε υπολογιζω οτι εκαψε 2 λιτρα περιπου σε 6000κμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους PoloGtiκηδες. Σημερα μεσημερακι 3η επισκεψη στον Γρατσια και συμπληρωση σχεδον 1 λιτρο λαδακι στα 5,090 χλμ. Μεχρι στιγμης εχω καψει 3 λιτρα και απο οτι μου ειπε ο αρχιμηχανικος εχουν αλλο ενα αντιστοιχο κρουσμα και υστερα απο συννενοηση με την μαμα VW παρηγγειλαν ηδη για να αλλαχτουν τα ελατηρια. Το αμαξι αγορασθηκε 3/9/2010 και τα πιο πολλα χλμ ειναι εκτος πολης. Ελπιζω να σταματησουν τα " προβληματα " αλλιως θα το δωσω οσο καλο - χρυσο κι αν ειναι.

δεν ξέρω αν είναι απλή η αλλαγή αυτή. αν μπορούμε να εμπιστευτούμε το αμάξι μας μετά. απ´ την άλλη δεν έχουμε και άλλη επιλογή.

Edited by m@rios
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι "πολυ ανωτερο" παιζει σε αυτα τα χρηματα;;;

μη τα γραφετε αυτα και αλλου θα γελαει ο κοσμος.

Το τι εγραψα ειναι προσωπικη αποψη σε γνωμες που ζητησε ο φιλος για το τι να παρει. Εσυ μπορεις να εχεις την δικη σου γνωμη.

Να εισαι πιο προσεκτικος στους χαρακτηρισμους σου και δεν ειναι η 1η φορα που το κανεις αυτο απλα την προηγουμενη ειπα να μην απαντησω .

Link to comment
Share on other sites

τωρα η σταθμη ειναι στα μεσα προσ το κατω οποτε υπολογιζω οτι εκαψε 2 λιτρα περιπου σε 6000κμ.

Αντρέα,

περίπου 600ml έχει κάψει,αν είχε κάψει 2 λίτρα δέν θα φαινόταν στον δείκτη!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γνωρίζεται ποια είναι η διαφορά μεταξύ του:

CASTROL SLX 5W-30 και CASTROL EDGE 5W-30

12 ευρο έχουν και τα 2.

Ποια από τα 2 να βάλω???

Εγώ τα EDGE έβαλα.Δέν ξέρω τις διαφορές αλλά όλα τα παιδία απο εδώ που ρώτησα αυτά βάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο οδηγιών αναφέρεται κάποιο "σετ επισκευής ελαστικών" (σελ. 303)

Πού είναι και δεν το βρίσκω; Δεν υπάρχει στο gti;

Και κάτι σχετικό. Ηλεκτρική τρόμπα που συνδέεται στον αναπτήρα: Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Το τι εγραψα ειναι προσωπικη αποψη σε γνωμες που ζητησε ο φιλος για το τι να παρει. Εσυ μπορεις να εχεις την δικη σου γνωμη.

Να εισαι πιο προσεκτικος στους χαρακτηρισμους σου και δεν ειναι η 1η φορα που το κανεις αυτο απλα την προηγουμενη ειπα να μην απαντησω .

φιλε μου ειπα κατι για εσενα????

ειπα και εγω τη γνωμη μου.

δεν σε χαρακτηρισα ουτε ειπα κατι για εσενα.

απλα αυτο που λες ειναι κομματακι αστειο...

δεν μπορουν φυσικα να συγκριθουν αυτα τα δυο αμαξια και οποιος δεν το βλεπει μαλλον κατι δεν παει καλα.

περα του ιδιου μοτερ δηλαδη μιας και το μοτερ αυτο υπαρχει σε υπερβολικα πολλα μοντελα του group.

με ενοχλει και με εκνευριζει το να βλεπει κανεις μεχρι εκει που θελει.

ξερω αν δεν πενεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει αλλα ενταξει ειπαμε.

δεν σε εθιξα δεν σε εβρισα ειπα οτι θα γελαει ο κοσμος και πραγματικα γελαει με πολλα που γραφονται στο club.

ποιο ειναι ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ δεν μαθαμε ακωμη που μπορει να παρει κανεις με τα χρηματα του rocco 160 :laugh:

φιλικα

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειπα κατι για εσενα????

ειπα και εγω τη γνωμη μου.

δεν σε χαρακτηρισα ουτε ειπα κατι για εσενα.

:sword::zoro::question:απλα αυτο που λες ειναι κομματακι αστειο...

δεν μπορουν φυσικα να συγκριθουν αυτα τα δυο αμαξια και οποιος δεν το βλεπει μαλλον κατι δεν παει καλα.

περα του ιδιου μοτερ δηλαδη μιας και το μοτερ αυτο υπαρχει σε υπερβολικα πολλα μοντελα του group.

με ενοχλει και με εκνευριζει το να βλεπει κανεις μεχρι εκει που θελει.

ξερω αν δεν πενεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει αλλα ενταξει ειπαμε.

δεν σε εθιξα δεν σε εβρισα ειπα οτι θα γελαει ο κοσμος και πραγματικα γελαει με πολλα που γραφονται στο club.

ποιο ειναι ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ δεν μαθαμε ακωμη που μπορει να παρει κανεις με τα χρηματα του rocco 160 =@

φιλικα

Oταν λες απλα αυτο που λες ειναι κομματακι αστειο τι σημαινει ?

Εγω ειπα την γνωμη μου πες και εσυ την δικη σου στο παιδι που ενδιαφεροταν χωρις να χαρακτηρισεις ΑΣΤΕΙΟ αυτο που ειπα εγω.

Και εσυ εχεις αποψεις που θεωρω οχι αστειες αλλα τραγικες για καποια θεματα οπως κορσα οπσ και αλλα αλλα δεν εγραψα κατι ουτε ειπα οτι ειναι ΑΣΤΕΙΕΣ διαβασα οτι ειπες οπως και των υπολοιπων.

Εχεις τον παρορμητισμο που ισως ειχα και εγω στην ηλικια σου απλα οκ ο καθενας πιστευει οτι νομιζει. Εσυ λογικο να δωσεις 25.000 για να παρεις το σιροκο εγω το θεωρω κακη επιλογη γιατι σε αυτα τα λεφτα παιρνεις πολυ ανωτερα αμαξια οπως

leon cupra [ που παραλιγο να το παρω αντι για το πολο ]και ας ειναι 2λιτρο τα αξιζει ομως τα λεφτα του και δεν εχουν επαφη πουθενα με το ροκο 1.4. Αλλα αυτα οπως ξερουμε ειναι προσωπικες αποψεις. Και δεν ειμαι καθολου κολλημενος με τον ομιλο , ισα-ισα τον κραζω για τα θεματα αξιοπιστιας που εχει. Αν εβγαινε ταπερ οπως το ep3 που ειχα η αλλο που να αξιζει οπως το πολο η αγορα του δεν θα επαιρνα vw.

Φιλικα .

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.