Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ανεβασε ενα βιντεο να ακουσουμε εξατμιση απο ποπαυ! :thumbsup:

επισης μπουζι τι εβαλες?ενα βα8μο ψυχροτερα η ιριδιου?

εχεις θεματα με το λαδι εσυ?

τωρα που θα παω χωριο για χριστουγεννα κ θα ειναι κ ετοιμο θα βγαλω ενα ωραιο βιντεακι... ;)

ιριδιου εβαλα...με τα λαδια νταξει..καει λιγο...στα 1250 χλμ που το κοιταξα μου χε καψει 450ml..αλλα τα 500χλμ ηταν σε εθνικη..οποτε μεσα στην πολη θα καει περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα αν δεν μπορεις να περιμένεις 40 δευτερα τοτε θες turbo timer και σε ατμοσφαιρικό....

Σε κινητηρες ΟΤΤΟ είναι κανονας να ζεσταίνεται το μοτερ καλά και να μην σβήνεται αμέσως είτε ειναι turbo είτε ειναι ατμοσφαιρικο....Δεν τρεχει κατι να το σβήσεις αμεσως αλλα μετα απο πιεση ή ζορι περιμενε λιγα δευτερολεπτα μεχρι να παρεις το κινητο σου,να κλήσεις το rcd,a/c,να παρεις τσιγάρα μπουφαν εισαι κομπλέ!

Σε κινητηρες οtto ειναι κανονας μονο σε οσους εχουν turbo να περιμενεις καποια δευτερολεπτα για να σβησεις το μοτερ και οχι στους ατμοσφαιρικους.Και αυτο γινεται μονο και μονο για καλη συντηρηση της τουρμπινας,δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος.

Link to comment
Share on other sites

@Fanisgenious: Δε θεωρείς αρκετή την κατανάλωση λαδιού που έχεις? Εμένα βέβαια καίει ακόμα πιο πολύ (1λ στα 1000 χιλ) και είμαι σε παρακολούθηση από την αντιπροσωπεία. Δεν εχω καταλάβει πως άλλα μοντέλα καίνε (ακόμα και audi A4, A5 Q5 klp) και άλλα δεν καίνε...τι σόι κινητήρας είναι αυτός ο TSI?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα προβλημα με τον χρονο....οπου θελω να παω αργω....οποτε...ουτε να ζεσταθει περιμενω...το πιεζω για να φτασω πιο γρηγορα...κ το σβηνω αμεσως :p

μεχρι στιγμης εχω αλλαξει μπουζι κ σκαστρα..η οποια απο ηλεκτρονικη εγινε μηχανικη..εβαλα φιλτρο...κ εχει διαβαστει κ ο εγκεφαλος..την τεταρτη παω να βαλω το ιντερκουλερ κ πεμπτη περναμε το file...μου ειπε για 240+...για να δουμε....

κ απο λεφτα.... εξατμιση 1.500....μπουζι 50....σκαστρα 270...φιλτρο 80...ιντερκουλερ 250..προγραμμα 700

πήρε ήχο με τι φιλτροχοανη?

της apr που είχα δει σε polo δεν έδωσε καθόλου ήχο.

σκέφτομαι να βάλω για αυτό σε ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

πήρε ήχο με τι φιλτροχοανη?

της apr που είχα δει σε polo δεν έδωσε καθόλου ήχο.

σκέφτομαι να βάλω για αυτό σε ρωτάω

ενα pipercross φιλτρο εβαλα...οταν πατας γκαζι ακους τον αερα που τραβαει...κ οταν αφηνεις το γκαζι κατι σαν μια μικρη εκτονωση..

@Fanisgenious: Δε θεωρείς αρκετή την κατανάλωση λαδιού που έχεις? Εμένα βέβαια καίει ακόμα πιο πολύ (1λ στα 1000 χιλ) και είμαι σε παρακολούθηση από την αντιπροσωπεία. Δεν εχω καταλάβει πως άλλα μοντέλα καίνε (ακόμα και audi A4, A5 Q5 klp) και άλλα δεν καίνε...τι σόι κινητήρας είναι αυτός ο TSI?

τι να σου πω..δεν ξερω....ο καθενας λεει το δικο του...αλλος λεει οτι ειναι πολυ...αλλος οτι ειναι φυσιολογικο...σταματησα ν ασχολουμε...το μονο που κανω πλεον ειναι να συμπληρωνω συνεχεια...δεν το αφηνω καθολου..το χω παντα στο max...
Link to comment
Share on other sites

ενα pipercross φιλτρο εβαλα...οταν πατας γκαζι ακους τον αερα που τραβαει...κ οταν αφηνεις το γκαζι κατι σαν μια μικρη εκτονωση..

τι να σου πω..δεν ξερω....ο καθενας λεει το δικο του...αλλος λεει οτι ειναι πολυ...αλλος οτι ειναι φυσιολογικο...σταματησα ν ασχολουμε...το μονο που κανω πλεον ειναι να συμπληρωνω συνεχεια...δεν το αφηνω καθολου..το χω παντα στο max...

Εγώ απλά θέλω να ακούω βουυυυυυυυ :p

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa

δεν γίνετε να το κάνω με φιλτροχοανη να ξεμπερδέψω με 100 euro?οχι μπαμ μπαμ μονο βουυυυ χαχαχαχαχα :p

χαχαχαχαχα...δεν νομιζω....μπορεις βεβαια να κανεις 2-3 τρυπες στην εξατμιση κ να την βγαλεις τσαμπα :p

παρε κ ενα πιστολι κ οταν αλλαζεις ταχυτητα ριχνε :p

Link to comment
Share on other sites

Φάνη που θα βάλεις ic και πρόγραμμα? Κάνε και ένα dyno να χαζέψουμε λίγο!

το ic το παρηγγειλε ο cupraman απο αγγλια κ θα το βαλω στον μαυροειδακο...κ το προγραμμα στον cupraman(unitronic)...θα κανω κ dyno ναι...
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι ακόμη στην αντιπροσωπία χωρίς να 'εχουμε πάρει απάντηση για το τί θα κάνουμε.Εγώ τους έχω στείλει mail και τους λέω οτι δεν δέχομαι επισκευή αλλα μόνο αλλαγή μοτέρ.

Αντε να δούμε πότε θα αξιωθούν να απαντήσουν!!Εχει περάσει ήδη μια εβδομάδα και με βλέπω χωρίς το τουτού μου στις γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παίδες. Πρώτος έλεγχος λαδιων σήμερα στην αντιπροσωπεία. 1400 χιλιόμετρα Έχω. Και η στάθμη ητΑν αρκετά πιο πανω απο την μέση του σαγρε. Μου είπανε ότι είσαι κόμπλε δεν Υπάρχει θέμα και ούτε καν μου συμπληρωσανε. Λέτε να είμαι απο τους τυχερούς και να μην μου καίει;;;Πάντως είναι φουρνιά με τα καινούργια ελατηρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παίδες. Πρώτος έλεγχος λαδιων σήμερα στην αντιπροσωπεία. 1400 χιλιόμετρα Έχω. Και η στάθμη ητΑν αρκετά πιο πανω απο την μέση του σαγρε. Μου είπανε ότι είσαι κόμπλε δεν Υπάρχει θέμα και ούτε καν μου συμπληρωσανε. Λέτε να είμαι απο τους τυχερούς και να μην μου καίει;;;Πάντως είναι φουρνιά με τα καινούργια ελατηρια.

Οι αντιπρόσωποι έχουν μια λίστα με τα μοτέρ που έχουν ελατοματικά ελατήρια ζήτησε να τσεκάρεις αυτή την λίστα για να δείς αν είναι το αμάξι σου μέσα!

εγώ είχα ρωτήσει στον φιλιππαίο και οι μάγκες μου είχαν πεί οτι δεν είναι, και οταν πήγα σε αλλη αντιπροσωπία και είδα την λίστα μονος μου τελικά είχα ελατοματικά ελλατήρια!!!

Αρα όπως καταλαβένεις δεν ειναι θεμα τύχης!!!

Edited by AlenXxX
Link to comment
Share on other sites

Οι αντιπρόσωποι έχουν μια λίστα με τα μοτέρ που έχουν ελατοματικά ελατήρια ζήτησε να τσεκάρεις αυτή την λίστα για να δείς αν είναι το αμάξι σου μέσα!

εγώ είχα ρωτήσει στον φιλιππαίο και οι μάγκες μου είχαν πεί οτι δεν είναι, και οταν πήγα σε αλλη αντιπροσωπία και είδα την λίστα μονος μου τελικά είχα ελατοματικά ελλατήρια!!!

Αρα όπως καταλαβένεις δεν ειναι θεμα τύχης!!!

δεν νομιζω να είμαι στη λίστα. Το αμάξι μου κατασκευάστηκε τέλη σεπτεβριου με αρχές οκτωβρίου. Μου είπαν Έχει τα νέα ελατηρια. Οπότε μάλλον είμαι κόμπλε...θα δείξει η συνεχεια
Link to comment
Share on other sites

Οι αντιπρόσωποι έχουν μια λίστα με τα μοτέρ που έχουν ελατοματικά ελατήρια ζήτησε να τσεκάρεις αυτή την λίστα για να δείς αν είναι το αμάξι σου μέσα!

εγώ είχα ρωτήσει στον φιλιππαίο και οι μάγκες μου είχαν πεί οτι δεν είναι, και οταν πήγα σε αλλη αντιπροσωπία και είδα την λίστα μονος μου τελικά είχα ελατοματικά ελλατήρια!!!

Αρα όπως καταλαβένεις δεν ειναι θεμα τύχης!!!

αυτη τη λιστα μπορω να ζητησω να τη δω?σε ολες τις αντιπροσωπιες υπαρχει η σαυτη που εκανες την αγορα?

Link to comment
Share on other sites

καλα πανω απο 33kg σηκώνει και τωρα .... Υπαρχουν αρκετα cupra και fr πανω απο 33+ κιλα ροπής...

Reflash εννοόντας αυτό

20092012DSGheader.jpg

http://www.unitronic..._software_.html

Oι αλλαγές είναι οι εξής:

-Drive: optimized mode, γρηγορότερες αλλαγές, τα shift points ελαφρώς αλλαγμένα ώστε να επιτυνχάνονται αλλαγές με στόχο το peak torque αλλά και την οικονομία.

-Sport: εδώ τα shift points έχουν σαν στόχο την γρηγορότερη δυνατή επιτάχυνση, λαμβάνοντας υπόψην το power band του κάθε κινητήρα.

-Manual: πλέον αληθινό manual mode. με έμφαση στην ευχαρίστηση της σπορ οδήγησης.

no kickdown, no auto upshift, καλύτερες επιδόσεις.

Απο εκεί και πέρα, τα διάφορα στάδια προσφέρουν επιπλέον αλλαγές στις στροφές του κόφτη, στο launch κ.α.

και έχουν να κάνουν με το στάδιο εξέλιξης που βρίσκεται το κάθε αυτοκίνητο.

Υ.Γ: αυτο με την ροπή δεν εχω καταλαβει γιατι το γραφετε όλοι οσοι εχετε dsg7(σε λιγο κ εγω) ,περιοριστής δεν υπάρχει και αν υπάρχει το προγραμμα που μπαίνει από τους οικους ξεγελαει τον περιοριστή με ψευδεί στοιχεία ροπής...

Ο μόνος περιοριστής που υπάρχει ειναι αυτός από θεματος υλικών στα υλικα τριβής μιας και ο κατασκευαστής αναφερει μεχρι 25κιλα οτι αντέχει...ομως τα 25κιλα τα εχουν ξεπεράσει πολλοί...

Πως λεμε σε κλασικο σασμαν οτι το δισκοπλατο του αντεχει 35κιλα ροπής,ετσι και εδώ....δεν νομιζω οτι υπάρχει κόφτης που οταν περνας μια ροπή σε κοβει

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον ολο αυτο! :thumbsup2:

εγω εχω ακουσει οτι 8α μπαινει συνεχεια σε safe mode και θα χει κοψιματα αν το ξεπεραει κατα πολυ το οριο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.