Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

λοιπον....την εξατμιση την εβαλα στον ποπαυ..1500 ευρω

το ιντερκουλερ το παρηγγειλε ο νικος(cupraman) απο αγγλια..250 ευρω...κ το εβαλα στον μαυροειδακο..300 ευρω

η σκαστρα ειναι της forge..270 ευρω..την παρηγγειλε ο νικος

το φιλτρο ειναι pipercross...80 ευρω..

τα μπουζι ειναι ngk..50 ευρω

κ το προγραμμα πηγε 800 ευρω...

οδηγηκα ειναι απιστευτο...αρπαζει παρα πολυ...στις μεγαλες ταχυτητες ειναι πααααρα πολυ ανετο...ειναι σαν να ξεμπουκωσε

οχι δεν σκεφτομαι ν αλλαξω κατι απ αυτα...αν βγει 3ο σταδιο μπορει να τ αλλαξω...

σ ευχαριστω πολυ..να σαι καλα!!!! :)

Ωραιος μια χαρα ακουγονται ολα!!

Λογικα πρεπει να εχεις ξεπερασει και τα 250αλογα δηλαδη καπου στα 265 πρεπει να εχει παει εκτος αν κανω λαθος!!

Με γιες φιλε να το χερεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος !!! :drinks:

Από μέτρηση έκανες τίποτα? Πόσα έχει φτάσει το εργαλείο?

Κανά 240 άλογα λογικά!

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

δεν του χω κανει ακομα...δεν ξερω που να το παω...μου πανε οτι στον πειραια ειναι ενας καλος...δεν θυμαμαι ονομα...

απ οτι μου πε κ ο νικος εχει παει 240+

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου εκεί θα παίζει τώρα ! Μια χαρά είναι έως εκεί μη το πιέζεις άλλο!

ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΖΑΝΙΑ!!! =@ =@ =@

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου εκεί θα παίζει τώρα ! Μια χαρά είναι έως εκεί μη το πιέζεις άλλο!

ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΖΑΝΙΑ!!! =@ =@ =@

χαχαχα.....μετα απο κανα χρονο ομως θα θελω κ αλλα αλογα :p

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.....μετα απο κανα χρονο ομως θα θελω κ αλλα αλογα :p

Το εχω σκεφτει και εγω...

Μετα απλα πας αναγκαστηκα σε golf gti η κατι αλλο σε 2λυτρη κατηγορια αναγκαστηκα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει και εγω...

Μετα απλα πας αναγκαστηκα σε golf gti η κατι αλλο σε 2λυτρη κατηγορια αναγκαστηκα!!

ναι κ μετα στα παιρνει το μαμοκρατος!!!!!!!!

ας ελπισουμε μεχρι τοτε να χει βγει κανα polo R να φτιαχτουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ειναι φιλε!!

Οτι το μπουρδελοκρατος που ζουμε ψαχνει καθε τροπο για να στα παρει ειναι αληθεια!!

Εγω ηθελα σαν τρελος το scirroco το r αλλα τι να κανουμε!!

Απο την αλλη αν βγει polo r που δεν νομιζω παλι θα ξενερωσουμε οσοι εχουμε το gti γιατι για να το παρεις θα πρεπει μα βαλεις αρκετα λεφτα!!

Link to comment
Share on other sites

αμα το βγαλει το πολυ να παει 24000...αλλα το θεμα ειναι σε τι τιμη θα χει φτασει το δικο μας...

Αφτο ειναι το θεμα, και επειδη σιγουρα θα ξενερωσουμε αστο μην το συζηταμε καθολου!!

Επισης δεν το μετανιωνω που ηρθαν ετσι τα πραγματα και πηρα την πολαρα γιατι οπως και να το κανουμε αν δεν την σκιζουμε ειναι ενα οικονομικο αμαξι σε αντιθεση με τα 2λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Αφτο ειναι το θεμα, και επειδη σιγουρα θα ξενερωσουμε αστο μην το συζηταμε καθολου!!

Επισης δεν το μετανιωνω που ηρθαν ετσι τα πραγματα και πηρα την πολαρα γιατι οπως και να το κανουμε αν δεν την σκιζουμε ειναι ενα οικονομικο αμαξι σε αντιθεση με τα 2λιτρα...

ναι ετσι εχω ακουσει :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα φιλε θα ραβει..!!! Και εγω το ιδιο προγραμμα θα βαλω και τα ιδια πραγματα ακριβως ,μου τα εχει πει ο Νικος....Προς το παρων με ενα catback χωρις μεσαιο εχει λιγη πλακα μεχρι να μαζεψω για downpipe κ προγραμμα...Το ατιμο πρωτο σταδιο , με το dsg,ειναι μπροστα απο ibiza 1.8 20vt με τα ιδια πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια με την ευκαιρια που εδω και καιρο συζηταμε για update στην πολαρα συζητωντας με εναν φιλο μου γενηθηκε μια μεγαλη απορια και θελω την γνωμη σας και ειδηκα σε οσους εχετε αλλαξει την εισαγωγη!!

Λοιπον ο φιλος μου δουλευει στην bmw και συγκεκριμενα στις αναβαθμησεις των αυτοκινητων!!

Εχοντας λοιπον ξενινησει μια κουβεντα και λεγοντας του για τα πραγματα που θελω να αλλαξω στην πολαρα μου ειπε πως το μεγαλυτερο λαθος ειναι να αλλαξω την εισαγωγη. Γιατι ολα τα αυτοκινητα πλεον εχουν εναν σενσορα και η μηχανη ειναι προγραματισμενη να περνει συγκεκριμενο αερα και βαζοντας εισαγωγη που αφηνει να περνα περισοτερος αερας δημιουργειτε θεμα(δεν θυμαμαι μηχανικους ορους) με αποτελεσμε να μην γινεται πλεον τελεια καυση πραγμα που συμενει οτι χανεις φυσικα σε αποδοση αλλα και καταπονηση της μηχανης! Το μονο που κανει η αλλαγη εισαγωγης ειναι περισσοτερος θορυβος!!

Το καλυτερο μου ειπε ειναι να κρατησω τη μαμα και απλα αν ο κατασκευαστης λεει να αλλαζεις μεσα το φιλτρο στα 5000 χλμ για παραδειγμα εφοσον εχω προγραμμα κτλπ και το σκιζω εγω να αλλαζω στις 2500.

Ποια η γνωμη σας για αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο αισθητηρας μετράει την ποσοτητα αέρα και ο ρολος του ειναι να αλλαζει το μείγμα ωστε να γίνεται τελεια καυση ... Γιατι τον εχει? Γιατι αλλος ο εισερχομενος αέρας στο επίπεδο της θάλλασας και αλλος στην Κορυφή του βουνού! Η τελεια καυση ειναι ενα ποσοστο οξυγόνου και καυσίμου ο αισθητηρας αυτος διαβάζει πόσα γραμμάρια αέρα/οξυγόνου εισέρχονται και μεταβάλει την ροή του καυσίμου ...

Οπότε μια ελευθερη εισαγωγή τι κανει?Αφήνει περισσότερο εισερχόμενο αέρα ο αισθήτηρας τον διαβάζει και αλλάζει το μείγμα σε πιο πλούσιο για αυτό και αυξάνετε ενα κλικ η κατανάλωση ...

Link to comment
Share on other sites

Αρα σε μια αναβαθμηση(προγραμμα,ιντερκουλερ,εξατμηση) αλλαζωντας και την εισαγωγη θα κερδισουμε κατι η μονο καταναλωση και ηχο;;

Εχει νοημα να αλλαξουμε και την εισαγωγη;;

Link to comment
Share on other sites

με ενα ελευθερο φιλτρο στο παπα εισαι κομπλε.

γιατι αυτο το χοανοιδες χαρτινο made in china φιλτρο που φοραμε δεν ειναι για πολλα πολλα.

και αυτο που λες παραπανω φιλε akamatis νομιζω ισχυει για ενα μαμα αμαξι.οχι για ενα με προγραμμα.

με το προγραμμα χρειαζεσαι μεγαλυτερη ποσοτητα αερο να αναπνεει λιγο καλυτερα το αμαξι.

Edited by δημ.gti
Link to comment
Share on other sites

Αρα παμε στο συμπερασμα οτι καλο ειναι να γινει αλλαγη και εισαγωγης!!

Βεβαια εγω θα παω στη revo γιατι οτι και να πειραξω συνεχιζει το αυτοκινητο να παραμενει στην εγγυηση και ρωτησα και την αντιπροσωπια για αυτο γιατι θελω να ειμαι καλυμενος μιας και ποτε δεν ξερεις...

Αρα θα ρωτησω και εκει να μου πουν την αποψη τους μιας και απο φιλους που εχουν φτιαξει εκει το golf 6 gti και ενα s3 εχω ακουσει τα καλυτερα και γενικα εχοντας δει τη δουλεια τους θεωρω πως ειναι απο τους καλυτερους στον χωρο...

Βεβαια ξαναλεω πως για μενα το πιο σημαντικο ειναι οπου και να πας να ειπαρχει η δυνατοτητα να εισαι μεσα στην εγγυηση!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΟΤΙ Κ Ο ΝΕΟΣ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ (ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΜΒΟΛΑ) ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΗΣ VW....ΞΑΝΑΚΑΙΕΙ (ΠΟΛΛΑ) ΛΑΔΙΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 5.700ΧΛΜ...200ΜΛ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2.500 Κ 850 ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 3.000...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ???

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...???

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δυστυχώς περιμένεις μήπως και βγάλουν κάποιον καινούριο κινητήρα που να είναι σαν του Scirocco, όπως περιμένουμε όλοι άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω...εφοσον ειναι ευρεως γνωστο και αποδεκτο απο την εταιρια οτι το polo GTi 6R "καιει λαδια", συνεχιζει να βγαζει τον ιδιο προβληματικο κινητηρα? γιατι πρεπει να πηγαινεις 2-3 φορε στην αντιπροσωπια μεχρι να εγκριθει αλλαγη κινητηρα και να σου "κοτσαρουν" εναν επισκευασμενο αλλα μεταχειρισμενο?? ουτε καν "κουτα"!! ξερει κανεις και το συγκεκριμενο λογο που καιει λαδια το γρηγορο διαολακι??

Link to comment
Share on other sites

παίδες σήμερα πέρασα τα χειριστήρια στο τιμόνι και επίσης έβαλα led στην πλαφονιέρα να φεγγίζουν κάτω όπως το golf gti.

σας βάζω και φώτο.. :fear: :fear: :fear:

πριν....

th_IMG_20120323_132149.jpg

μετά....

th_IMG_20120323_203613.jpg

και η πλαφονιέρα....

th_IMG_20120323_203716.jpg

και έτσι φεγγίζει κάτω στο DSG...

th_IMG_20120323_203647.jpg

Link to comment
Share on other sites

παίδες σήμερα πέρασα τα χειριστήρια στο τιμόνι και επίσης έβαλα led στην πλαφονιέρα να φεγγίζουν κάτω όπως το golf gti.

σας βάζω και φώτο.. :fear: :fear: :fear:

πριν....

th_IMG_20120323_132149.jpg

μετά....

th_IMG_20120323_203613.jpg

και η πλαφονιέρα....

th_IMG_20120323_203716.jpg

και έτσι φεγγίζει κάτω στο DSG...

th_IMG_20120323_203647.jpg

μπραβο φιλε μακρο ωραιες αλλαγες. ;) ειδικα τα ledakia τα κοκκινα ολα τα λεφτα.ειχα στο γκολφ 5 που χα πριν και ηταν πολυ ωραια!

οσο για τα χειριστηρια στο τιμονι το κανες μονος σου?

ειχα παρει πριν κατι μηνες τιμη απο αντιπροσωπεια για τα χειριστηρια γιατι τα θελω και γω.160 βγαινανε αλλα δεν εχω αξιωθει ακομα να τη κανω και γω τη μοντα :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.