Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Η AUDI "φοράει" στο καινούργιο Α3 έναν καινούργιο κινητήρα 1.8TFSi 180hp με άριστη θερμική και καταναλωτική συμπεριφορά, και 180 άλογα από τα 1800cc. Αυτός είναι πιθανότατα ο "σωστός" κινητήρας και για το γρήγορο πολάκι...μακάρι να δει το post μου ο CEO του VAG!

Link to comment
Share on other sites

για δωστε λιγο ξανα ρε παιδες μια απαντηση που σιγουρα θα λυσατε καποιοι. Οταν ειμαι στο ρελαντι ακουγεται ενας θορυβος απο τν δεξια πλευρα μπροστα απο την θεση συνοδηγου σαν κατι να τριζει λες και εχεις ενα ανεμιστηρακι που γυρναει και ακουμπαει καπου.. Ενα αυτο δευτερον στην δεξια κολονα (διπλα στο καθισμα του συνοδηγου και εκει που ειναι η ζωνη δηλαδη) κατι συντονιζετε απο μεσα και ακουγετε οταν παταω λακουβες η παταω φρενο δινω γκαζι τι μπορει να ειναι αυτοι οι δυο θορυβοι?

Link to comment
Share on other sites

o πρωτος θορυβος ειναι τα σωληνακια της βενζινης σε ολους το κανει βεβαια οταν αλλαξα κινητηρα τους ειπα να μου το φτιαξουν και τωρα ειναι οκ.το δευτερο δεν ξερω τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους !

Aυτό που ακούς στην δεξιά πλευρά , το αντιμετώπισα από την πρώτη ημέρα και είχε να κάνει τουλάχιστον στο δικό μου με τον μηχανισμό εκτύλιξης της ζώνης ασφαλείας ο οποίος συντόνιζε .Τράβηξα το λάστιχο στεγανοποίσης και

ανασήκωσα ελαφρά το κάθετο πλαστικό καπάκι . Μου έδωσε ''χέρι" στην φωλιά του μηχανισμού και στρίμωξα το πλάι του μηχανισμού με ένα κομμάτι αφρολέξ με το μεταλλικό πλαίσιο της κολώνας. Οχι παραπάνω από 5 λεπτά. Από τότε σχεδόν 2 χρόνια δεν το ξανάκουσα.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα καλα χριστουγεννα σε ολους κ απο μενα..

εμανον εγω σκευτομουν να το ξηλωσω το πλαστικο ολο και να δω τι συντονιζει.. Αν και αυτο που λες μου ακουγεται λογικο.. θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω για αποτελεσμα !!

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τα σωληνακια θελουν λιγο πειραγμα για να φτιαξουν.εμενα μου το εκανε μονο στο ρελαντι οπως και εσενα φανταζομαι.οταν αλλαξα τον κινητηρα μου το εκαναν παλι στην αρχη την πρωτη μερα μετα εστρωσαν

Link to comment
Share on other sites

παίδες χρόνια πολλά και καλές γιορτές.Για ένα polo gti me 11000 χιλιόμετρα μοντέλο του 2011 είναι καλή τιμή τα 13000;Γιατί τόσο το κοστολόγησε το δικό μου κάποιος καλός κυριούλης στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μαντρας δεν πρόκειται να σου δώσει πολλά γιατί θα το πούληση παραπάνω από όσο στο παίρνει γενικά σε μάντρα μόνο ζημιωμένος θα βγεις γιατί αυτός θέλει να βγάλει και το κέρδος του μετά . Η τιμή δεν μπορώ να πω ότι είναι καλή αλλά με αυτό το αμάξι και αυτές τις εποχές δεν μπορείς να κάνεις και πολλά .

Link to comment
Share on other sites

Δεν καίγομαι ιδιαιτέρως να το πουλήσω.Για ανταλλαγή σκεφτόμουν αλλά όχι και να πάρω δίλιτρο 5ετίας με 13000;Γιατί ο κυριούλης μου είπε άφησε το polo και πάρε το clio rs f1 και όταν τον ρώτησα αν θα υπάρχει κάποια διαφορά μου απάντησε όχι δεν δίνω πάνω απο 13 για το polo.Αυτή την εποχή στο ελλαδιστάν μία χαρά πουλάνε τα 1400 κυβικά,δεν είναι ανάγκη να μας πιάσουν κοροιδα και να δώσουμε ένα αμάξι ενός χρόνου με ελάχιστα χιλιόμετρα 8500 κάτω από ότι αγοράστηκε.Πόσο μάλλον όταν αυτό το αμάξι είναι και οικονομικό για αυτά που προσφέρει

Link to comment
Share on other sites

παίδες χρόνια πολλά και καλές γιορτές.Για ένα polo gti me 11000 χιλιόμετρα μοντέλο του 2011 είναι καλή τιμή τα 13000;Γιατί τόσο το κοστολόγησε το δικό μου κάποιος καλός κυριούλης στην Αθήνα.

Χρόνια πολλά φίλε μου!

Η τιμή είναι "σωστή" όσο και αν δεν σου αρέσει! Είμαστε στην Ελλάδα του 2012, το αμάξι (γενικά) ανέκαθεν ήταν ένας "τρύπιος κουμπαράς" και από τη στιγμή που το παίρνεις από την αντιπροσωπία "χάνεις" 3000 ευρώ. (μου το έχουν πει όταν έπαιρνα με τον πατέρα μου το καινούργιο οικογενειακό μας). Επίσης μην ξεχνάς ότι είναι και ένα "προβληματικό" μοντέλο (στο θέμα με τα λάδια και το DSG) οπότε το κάνει δυσκολότερο στην μεταπώληση του.

Συμπέρασμα δικό μου...θα το πουλήσεις πιο εύκολα από το να το βάλεις 16000 ευρώ (λόγω του ότι είναι ενός χρονών και σου φένεται καινούργιο), κάτι το οποίο κάνουν όλοι και έχουν την αγγελία τους 1 χρόνο στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* ! Εγώ παρόλα αυτά πιστεύω πως αν βρεθεί κάποιος σήμερα να σου δώσει 10.000 ευρώ μετρητά, να είσαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνοντας το αμάξι από την αντιπροσωπεία φίλε Δημήτρη χάνει 3000.Όμως σε ένα χρόνο ένα αμάξι με 11000 χιλιόμετρα που δεν καίει λάδι που δεν έχει πρόβλημα με το dsg δεν χάνει 8500 ευρώ.Κάτι που δεν κατάλαβες είναι ότι δεν καίγομαι να το πουλήσω γιατί δεν έχω να φάω.Το αυτοκίνητο το οδηγώ σπάνια(έχει περάσει στα χέρια της γυναίκας μου) και απλά σκεφτόμουν για μία ανταλλαγή.Αν ήθελα άμεσα μετρητά όπως λές θα το έδινα σε έναν φίλο που μου δίνει τώρα 13500 στο χέρι.Παρόλα αυτά επειδή δεν καίγομαι καθόλου το κρατάω ιδίως όταν επιβαρύνομαι μόνο με 153 ευρώ για τέλη κυκλοφορίας δεν έχω τεκμήριο(1400 γαρ) ούτε έκτακτη εισφορά δεν μου καίει λάδια μέχρι τώρα το dsg είναι πένα και σε ταξιδάκι βλέπω και 6.8 λίτρα κατανάλωση.Αν είναι να πάρω 10000 ευρώ για το polo το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να πάω να πάρω ένα σπρέι να το βάψω μπλε και να το φουντάρω στον Θερμαικό

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνοντας το αμάξι από την αντιπροσωπεία φίλε Δημήτρη χάνει 3000.Όμως σε ένα χρόνο ένα αμάξι με 11000 χιλιόμετρα που δεν καίει λάδι που δεν έχει πρόβλημα με το dsg δεν χάνει 8500 ευρώ.Κάτι που δεν κατάλαβες είναι ότι δεν καίγομαι να το πουλήσω γιατί δεν έχω να φάω.Το αυτοκίνητο το οδηγώ σπάνια(έχει περάσει στα χέρια της γυναίκας μου) και απλά σκεφτόμουν για μία ανταλλαγή.Αν ήθελα άμεσα μετρητά όπως λές θα το έδινα σε έναν φίλο που μου δίνει τώρα 13500 στο χέρι.Παρόλα αυτά επειδή δεν καίγομαι καθόλου το κρατάω ιδίως όταν επιβαρύνομαι μόνο με 153 ευρώ για τέλη κυκλοφορίας δεν έχω τεκμήριο(1400 γαρ) ούτε έκτακτη εισφορά δεν μου καίει λάδια μέχρι τώρα το dsg είναι πένα και σε ταξιδάκι βλέπω και 6.8 λίτρα κατανάλωση.Αν είναι να πάρω 10000 ευρώ για το polo το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να πάω να πάρω ένα σπρέι να το βάψω μπλε και να το φουντάρω στον Θερμαικό

χαχαχα! γεια σου ρε ερωτιάρη συμπρωτευουσιάνε! Το ότι δεν καίγεσαι να το πουλήσεις το διάβασα μετά από την ανάρτηση του ποστ μου καθώς μάλλον το συντάσσαμε την ίδια στιγμή. Για 'μένα λάθος κίνηση αυτό το αμάξι για δεύτερο αμάξι, καθώς με το 1.2 TSi θα είχες ακόμα 2 λίτρα εξοικονόμηση στα ταξίδια, καλύτερη μεταπώληση και λιγότερα λεφτά στην αγορά...αλλά οκ εφόσον το πήρες!

Τα προβλήματα δεν έχουν βγει ακόμα...και αν είσαι προκατειλημμένος συγχώρεσε με αλλά πρόκειται για στατιστικές.

Τώρα για τον φίλο σου, που δίνει αυτό το ποσό μετρητά...τι να σου πω! δεν ξέρω και την οικονομική σου κατάσταση και δεν θέλω να παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη πρωι πηγαινοντας στη δουλεια πατησα λακουβα. Οχι καποια τεραστια. Κανονικη θα την ελεγα. Σαν αυτες που εχουμε πατησει (δυστυχως με τους κ... δρομους μας) ολοι μας και αλλες φορες. Αποτελεσμα. Σκισμενο λαστιχο μπροστα. Ετσι απλα... Παρηγγειλα δυο καινουρια γιατι φυσικα δεν γινοταν να βαλω ενα καινουριο μονο. Και τα δυο 280 ευρω. Τα πισω ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση καθως εχω 23000 χλμ και ο τροπος οδηγησης μου βοηθαει αρκετα στην λιγοτερη φθορα. Απο κει που δεν το περιμενεις ομως 280 ευρω στο νερο.. Τι να πω..

Ξερει κανενας αν μπορω μικρες σχετικα γρατσουνιες που εχω σε δυο ζαντες να τις φτιαξω; Μιλαω για καπου εδω στα Γιαννενα. Γιατι καποιος απο την αντιπροσωπεια που τις ειδε τιςπροαλλες μου ειπε οτι δεν φτιαχνονται αλλα εχω διαβασει για πολλες περιπτωσεις αλλων παιδιων που εχουν φτιαξει τις δικες τους ειτε για τις ιδιες ζαντες η αλλες.. Το καλοκαιρι σκεφτομαι να τις βαψω. Μηπως να τις αφησω ετσι και νατις βαψω μια και καλη; Εκτος αν το κοστος να τις φτιαξω τωρα δεν ιναι υψηλο. Ξερει κανενας κατι για Γιαννενα;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη πρωι πηγαινοντας στη δουλεια πατησα λακουβα. Οχι καποια τεραστια. Κανονικη θα την ελεγα. Σαν αυτες που εχουμε πατησει (δυστυχως με τους κ... δρομους μας) ολοι μας και αλλες φορες. Αποτελεσμα. Σκισμενο λαστιχο μπροστα. Ετσι απλα... Παρηγγειλα δυο καινουρια γιατι φυσικα δεν γινοταν να βαλω ενα καινουριο μονο. Και τα δυο 280 ευρω. Τα πισω ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση καθως εχω 23000 χλμ και ο τροπος οδηγησης μου βοηθαει αρκετα στην λιγοτερη φθορα. Απο κει που δεν το περιμενεις ομως 280 ευρω στο νερο.. Τι να πω.. Ξερει κανενας αν μπορω μικρες σχετικα γρατσουνιες που εχω σε δυο ζαντες να τις φτιαξω; Μιλαω για καπου εδω στα Γιαννενα. Γιατι καποιος απο την αντιπροσωπεια που τις ειδε τιςπροαλλες μου ειπε οτι δεν φτιαχνονται αλλα εχω διαβασει για πολλες περιπτωσεις αλλων παιδιων που εχουν φτιαξει τις δικες τους ειτε για τις ιδιες ζαντες η αλλες.. Το καλοκαιρι σκεφτομαι να τις βαψω. Μηπως να τις αφησω ετσι και νατις βαψω μια και καλη; Εκτος αν το κοστος να τις φτιαξω τωρα δεν ιναι υψηλο. Ξερει κανενας κατι για Γιαννενα; Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Aγαπητε φιλε στγο μονο που μπορω να σε βοηθησω ειναι οτι για επισκευη μιασ ζαντας και βαψιμο ολων εδω στην αθηνα θα σου στοιχιζε 230 με 250

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε φιλε στγο μονο που μπορω να σε βοηθησω ειναι οτι για επισκευη μιασ ζαντας και βαψιμο ολων εδω στην αθηνα θα σου στοιχιζε 230 με 250

Που σου είπανε αυτή την τιμή φίλε μου??? Γιατί αν είναι μόνο για βάψιμο το κόστος 

ανέρχεται περίπου σε 30 με 40 ευρώ ανά ζάντα...

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Που σου είπανε αυτή την τιμή φίλε μου??? Γιατί αν είναι μόνο για βάψιμο το κόστος 

ανέρχεται περίπου σε 30 με 40 ευρώ ανά ζάντα...

εμενα μου ειχαν ζητησει 50 ανα ζαντα για βαψιμο και η μια που ηθελε επισκευη μου πηγαινε κανενα 30αρι σιν το αμαξι το αφησα εκει για μια μερα.Το μαγαζι ειναι στην αθηνα κοντα στα κτελ

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχαν ζητησει 50 ανα ζαντα για βαψιμο και η μια που ηθελε επισκευη μου πηγαινε κανενα 30αρι σιν το αμαξι το αφησα εκει για μια μερα.Το μαγαζι ειναι στην αθηνα κοντα στα κτελ

Κι εγώ για τέτοιες τιμές έχω ακούσει που λίγο πολύ μπορώ να τις υποστώ... Με την πρώτη ευκαιρία θα το πάω σε έναν τυπά εδώ στα Γιάννενα που είναι και ο μόνος που κάνει ηλεκτροστατική βαφή στις ζάντες και θα τον ρωτήσω και για επισκευή τι παίζει αλλά και για βάψιμο.. Πάντως παιδιά τα λάστιχα αυτά και γενικότερα το όλο στήσιμο του αυτοκινήτου ΔΕΝ είνια κατά την ταπεινή μου γνώμη για τους δρόμους μας. Κρίμα... Σε κάθε λακούβα και κοπάνημα... Σε κάθε σαμαράκι ή οποιαδήποτε ψιλοανωμαλία του δρόμου πάλι κοπάνημα... Εύχομαι βέβαια να μην πάθει κανείς από λακούβα αυτό που έπαθα εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για τέτοιες τιμές έχω ακούσει που λίγο πολύ μπορώ να τις υποστώ... Με την πρώτη ευκαιρία θα το πάω σε έναν τυπά εδώ στα Γιάννενα που είναι και ο μόνος που κάνει ηλεκτροστατική βαφή στις ζάντες και θα τον ρωτήσω και για επισκευή τι παίζει αλλά και για βάψιμο.. Πάντως παιδιά τα λάστιχα αυτά και γενικότερα το όλο στήσιμο του αυτοκινήτου ΔΕΝ είνια κατά την ταπεινή μου γνώμη για τους δρόμους μας. Κρίμα... Σε κάθε λακούβα και κοπάνημα... Σε κάθε σαμαράκι ή οποιαδήποτε ψιλοανωμαλία του δρόμου πάλι κοπάνημα... Εύχομαι βέβαια να μην πάθει κανείς από λακούβα αυτό που έπαθα εγώ. 

το χω παθει και εγω και μαλιστα 2 φορες αλλα δεν προκειται να σκασω λεφτα για καινουριο λαστιχο...εβαλα 2 μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση και θα τα αλλαξω ολα μαζι προς το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα καινουρια γιατι ουτως η αλλως θα τα αλλαζα σε λιγο καιρο. Μου ειπαν παντως σχεδον ολοι οι λαστιχαδες εδω Γιαννενα οτι ειναι πολυ καλο λαστιχο αυτο που εβαλα (το μαμισιο δηλαδη) αλλα θελει πολυ καλο ζεσταμα + οτι δεν κανει για τους κ.... δρομους μας αλλα δε μπορω να κατηγορησω το λαστιχο η το αυτοκινητο σε αυτη την περιπτωση! Παντως σε πεντε μηνες το ξεχρεωνω και μετα ακολουθει βαψιμο ζαντων και η xenon με led η οθονη multimedia. Υγεια πρωτα απο ολα βεβαια και ολα τα αλλα γινονται με τον καιρο.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα καινουρια γιατι ουτως η αλλως θα τα αλλαζα σε λιγο καιρο. Μου ειπαν παντως σχεδον ολοι οι λαστιχαδες εδω Γιαννενα οτι ειναι πολυ καλο λαστιχο αυτο που εβαλα (το μαμισιο δηλαδη) αλλα θελει πολυ καλο ζεσταμα + οτι δεν κανει για τους κ.... δρομους μας αλλα δε μπορω να κατηγορησω το λαστιχο η το αυτοκινητο σε αυτη την περιπτωση! Παντως σε πεντε μηνες το ξεχρεωνω και μετα ακολουθει βαψιμο ζαντων και η xenon με led η οθονη multimedia. Υγεια πρωτα απο ολα βεβαια και ολα τα αλλα γινονται με τον καιρο. Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Εγω το ξεχρεωνω σε ενα χρονο....τι να κανουμε υπομονη...μετα ισως το φτιαξω λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος τι περιλαμβάνει το σέρβις τον 45000 χιλ ?

Είναι ενα απλό λιπανικό service .Θα αλλάξεις λάδια φίλτρο και θα τσεκάρουν σε γενικές γραμμές τακακια , ακρόμπαρα κλπ. Εμένα σε αυτό το service μου άλλαξαν και βαλβίδα αναθυμιάσεων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.