Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπερα...για συντηρηση της ηλιοροφης τι μπορω να κανω???Σε λιγες μερες το αυτοκινητο κλεινει 2 χρονια κ εχει αρχισει το τριξιμο στα λαστιχα της ηλιοροφης...πηρα ενα σπρει σιλικονης κ εβαλα περιμετρικα κ εσωτερικα...μπορω να κανω κατι αλλο???

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι με το σπρει εισαι καλημενος.......κυκλοφορουν και κατι σπρει σε μορφη πουδρας.....κανει και για τις τσιμουχες απο τις πορτες....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις  έκλεισα 2 χρόνια και μέσα στον μήνα πρέπει να πάω για σέρβις χρόνου. Για αθήνα αντιπροσωπείες με μόνο 13.000 χλμ που έχω τι περιλαμβάνει και τι τιμή ???

Link to comment
Share on other sites

μονο 13000 σε 2 χρονια ρε θηριο....της κολλας το χεις...στο χρονο εγω που ειχα 12000 εκανα τα απλα λαδια φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

'Εχω μηχανή 1250  και παπι για τα κοντινα  οπότε το αμάξι δεν το κουράζω πολύ .

Τιμή κάποιος για σέρβις 2ου χρόνου ?

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι σε επαρχια νομιζω ειχα πληρωσει κανα 120αρι στα 12000χλμ.τωρα αντιπροσωπεια δεν μπορω να σου πω αφου δεν ειμαι απο αθηνα

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση.οταν αναβεις το αμαξι για να κανεις 50 μετρα και το σβηνεις τα λαδια ποση ωρα θελουν να πεσουν?

δηλαδη μια σωστη ενδειξη θα την εχω οταν το λειτουργησω το αμαξι για καμποση ωρα το αφησω κανα 10λεπτο?

ρωταω γιατι πριν καμποσο καιρο μετακινησα το αμαξι απο θεση σταθμευσης σε μια αλλη θεση λειτουργησε δηλαδη 2 λεπτα η μηχανη.μετα κανα μισαωρο μετραω λαδια και ηταν στη μεση ενω οταν τα μετραω το πρωι πρωι ειναι κανονικα η οταν το κυκλοφορω ωρα και το αφησω κανα 10λεπτο παλι κανονικα ειναι τα λαδια...

υπαρχει καποια εξηγηση για την πρωτη περιπτωση?μηπως τραβαει αποτομα λαδι οταν κανω πολυ μικρη διαδρομη και θελει πιο πολυ ωρα να πεσει?

ρωταω καθαρα απο περιεργια γιατι το εχω παρατηρησει

Link to comment
Share on other sites

Οταν το αναβεις για να το μετακινήσεις λίγο ανεβάζει λάδια πανω τα οποία ειναι σε πολύ παχυρευστη μορφή λογω οτι δεν εχουν ζεσταθει , εσύ σβήνεις οπότε δεν κυλάνε γρήγορα προς τα κατω.
Ενω οταν δουλεψει πχ ενα μισαωρο , σβήσεις και το αφήσεις 10-20λεπτακια θα εχουν στραγγίξει ολα στο καρτερ λόγω οτι ειναι λεπτόρευστα .
 

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ακυρη ερωτηση. ξερω οτι θα ειναι τραγικη η ερωτηση αλλα θελω την κατανοηση σας.

καθε φορα που τσεκαρουμε τα λαδια στο αμαξι οταν σκουπιζουμε - καθαριζουμε το σαγρε προκειμενου να γινει η μετρηση ποσο λαδακι χανεται.εννοω μς το σκουπισμα. 1ml-0.5ml>????????

θα αναρωτιεστε γιατι ρωταω.

λοιπον απο το αγχος μου που εχω απο τοτε που αλλαξα κινητηρα σχεδον καθε φορα που περνω το αμαξι να παω καπου κοιταω τα λαδια. καιποιες μερες μπορει να κοιταξω και τρεις φορες τη μερα. ξερω ξερω ειμαι τραγικος!!!!!!!!!(κανονικα μια φορα το μηνα θελει)

λοιπον σημερα καθως τα μετρησα στα 4300χλμ διαπιστωσα οτι μου λειπουν περι τα 100ml δηλαδη αυτη η παυλα - απο το σαγρε.επειδη τα λαδια στο διστημα αυτο τα εχω μετρησει πανω απο 50-60 φορες υπαρχει περιπτωση   να ειναι απο την μαλακια μου αυτο που λειπει η αλλιως κατι εκαψε??

παντως απο την αντιπροσωπεια μου ειχαν πει οτι μεχρι τα 8000χλμ που θα παω να ξαναδουν θα καψει κατι αλλα οχι το κακο που γινονταν παλια δηλαδη 1 λιτρο καθε 1600χλμ.δεν ξερω αν τωρα που εδειξε οτι εκαψε κατι ξεκινησει και καει το κωλο του,ξερω ομως οτι με τον παλιο κινητηρα απο τοτε που τοαγορασα εκαιγε. θελω να ειμαι αισιοδοξος.500ml η 600ml απο αλλαγη σε αλλαγη δεν μου λενε κατι.τοσο μου εκαιγε καιι το golf το 140αρι που ειχα και παραπανω.

το δεδομενο ειναι ενα μεχρι στιγμης οτι στα 4300χλμ. μου λειπει η γραμμουλα που παριστανω πιο πανω-  και ειναι σιγουρο γιατι το μετρησα 3 φορες μια χωρις να το εχω κουνησει καθολου μια αφου το τσιτωσα και μια ξεκαρφωτη......

μη με θεωρησετε ηλιθιο απο την αγωνια μου τα κανω......

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

15 σταγονες ειναι περιπου 1 ml απο οτι ειδα και μολις καταλαβα οτι αλλο ml αλλο γραμμαρια.μαλιστα.

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηησει κανεις οταν κανεις οπισθεν με ανοιχτο το κλιματισμο οτι ακουγεται πιο εντονα λες και πεταει πιο πολυ αερα?

Link to comment
Share on other sites

Κλεινει αυτοματα την ανακυκλωση αερα για να μην μπουν στην καμπινα τα καυσαερια σου καθως πας προς τα πισω....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από την 2η αλλαγή λαδιών και ενώ έκλεισα 2 χρόνια έχουμε  :

1η αλλαγή  φεβρουάριος 2012 = από 1000χλμ έως 7.500χλμ = έκαψε 500ml περίπου .

2η αλλαγή φεβρουάριος 2013 = από 7.500 έως 13.500χλμ = έκαψε 500 ml περίπου πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Tα αλλάζω κάθε χρόνο απλά κάνω πάντα μέσο όρο από 6.000 έως 7.000 χλμ τον χρόνο με όλα τα αμάξια που είχα.

Πιο πολύ κάνω χλμ στα δίτροχα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάω να πάρω το αυτοκίνητο για να γυρίσω σπίτι από τη δουλειά και εκτος από το ότι μου είχαν φάει τον προφυλακτήρα πίσω με το που γυρίζω το κλειδί στη μίζα κλείδωσαν αυτόματα όλες οι πόρτες( πρώτη φορά το κάνει), μετά σταματάω να βάλω βενζίνη και δεν άνοιγε η τάπα του ρεζερβουάρ και μετά από λίγο σταμάτησε νε λειτουργεί η ένδειξη για το δεξί φλας στον πίνακα οργάνων(ευτυχώς τα φλας δούλευαν κανονικά)....τέλεια μέρα... :diablo: !!

Link to comment
Share on other sites

ποιο καλο παιδι με λευκο polo gti με ηλιοροφη και xenon παει βολτουλα προς ζακυνθο η κεφαλονια? το πετυχε το ματι μου λιγο εξω απο το λιμανι της κυλληνης

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις κανεναν εδω μεσα απο αυτους που εγραφαν στις 2 πρωτες σελιδες πες το μου

Link to comment
Share on other sites

Για να το τσιγκλησουμαι λιγο λοιπον...Εβαλα φρενα στο polακι γιατι μετα απο μια καλη κατηφορικη στο μπραλο αναψανε και τελειωσανε... επιτελους φρεναρο... απο την αρχη δεν τα συμπαθησα τα μαμμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.