Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

εχει πολυ καλυτερο μοτερ με πολυ πολυ μεγαλυτερο tuning potental το rc.

το μονο κακο του ειναι η εμφανιση που σχετικα ειναι ολα αλλα για εμενα ειναι χαλια και το 5αρι σασμαν.

σαν GTI παραμενει πολυ ποιο gti απο το πολο ΚΑΙ αυτο.

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το οτι το μοτερ του εχει καλυτερο tuning potential τι σημαινει?οταν αγοραζεις ενα αυτοκινητο δεν κοιτας το tuning potential αλλα το μαμα.και σαν μαμα αμαξι δεν ειναι καλυτερο απο το πολυ επειδη εχει ενα πολυ κακο σασμαν κακα πλαστικα και αρκετα αλλα.καλυτερο αμαξι απο το πολο ειναι το cooper s που εχει ιδιο μοτερ με το rc μονο που σε τιμη ξεφευγει.το κορσα ειναι ωραιο αυτοκινητο πιο πολεμικο και πιο εμφανησιμο αλλα τι να το κανω.δεν εχει ουτε την ιδια αξιοπιστια με τα vw ουτε την ιδια αξια μεταπωλησης και ουτε φυσικα το ιδιο κυρος πιστευω.επισης νομιζω οτι η οπελ ειναι wanna be vw.γενικα νομιζω ενα αυτοκινητο το κοιτας στο συνολο του.και το πολο σαν συνολο σε αυτη την τιμη ειναι το καλυτερο θεωρω και ας μην ειναι τοσο εμφανισημο.ας εχω ενα αυτοκινητο λιγοτερο εμφανισημο αλλα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το οτι το μοτερ του εχει καλυτερο tuning potential τι σημαινει?οταν αγοραζεις ενα αυτοκινητο δεν κοιτας το tuning potential αλλα το μαμα.και σαν μαμα αμαξι δεν ειναι καλυτερο απο το πολυ επειδη εχει ενα πολυ κακο σασμαν κακα πλαστικα και αρκετα αλλα.καλυτερο αμαξι απο το πολο ειναι το cooper s που εχει ιδιο μοτερ με το rc μονο που σε τιμη ξεφευγει.το κορσα ειναι ωραιο αυτοκινητο πιο πολεμικο και πιο εμφανησιμο αλλα τι να το κανω.δεν εχει ουτε την ιδια αξιοπιστια με τα vw ουτε την ιδια αξια μεταπωλησης και ουτε φυσικα το ιδιο κυρος πιστευω.επισης νομιζω οτι η οπελ ειναι wanna be vw.γενικα νομιζω ενα αυτοκινητο το κοιτας στο συνολο του.και το πολο σαν συνολο σε αυτη την τιμη ειναι το καλυτερο θεωρω και ας μην ειναι τοσο εμφανισημο.ας εχω ενα αυτοκινητο λιγοτερο εμφανισημο αλλα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.

λιγότερο εμφανίσιμο.....???????? :startle::startle::startle:

Πριν από 3 ώρες που είχα πάει σε ένα τραπέζι και οδηγούσα στην μαραθώνος με σταμάτησε στο φανάρι παλικάρι και με ρώταγε για το αμάξι.....

Έχει συμβεί αυτό τουλάχιστον 5 φορές από την μέρα που το έχω πάρει...Μάλιστα ο σημέρινος ήταν κάτοχος GOLF GTI.....αν είναι στο club ας το επιβεβαιώσει....Το αυτοκίνητο είναι πανέμορφό, σουλουπομένο και αρκετά επιθετικό....Οχι μόνο δεν υστερεί σε τίποτα αλλά πιστεύω ότι είναι και το πιο όμορφο στην κατηγορία....

εχει πολυ καλυτερο μοτερ με πολυ πολυ μεγαλυτερο tuning potental το rc.

το μονο κακο του ειναι η εμφανιση που σχετικα ειναι ολα αλλα για εμενα ειναι χαλια και το 5αρι σασμαν.

σαν GTI παραμενει πολυ ποιο gti απο το πολο ΚΑΙ αυτο.

:clapping:

εεεεεεε...μήπως υπερβάλεις λίγο...... :whistling:

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

καθολου.

κοιτα τις βλαβες στα μοτερ rc και στα mini s και μετα κοιτα στα tsi...

Φιλε κυριακο ο καθενας κοιταει διαφορετικα πραγματα.

αγοραζει με αλλα στανταρ..

τωρα μην κανουμε κουβεντα για την αξιοπιστια της vw εδω και μερικα χρονια...

θα τραβαω τα βυζια μου σε λιγο με αυτα που διαβαζω!!!!

Link to comment
Share on other sites

καθολου.

κοιτα τις βλαβες στα μοτερ rc και στα mini s και μετα κοιτα στα tsi...

Φιλε κυριακο ο καθενας κοιταει διαφορετικα πραγματα.

αγοραζει με αλλα στανταρ..

τωρα μην κανουμε κουβεντα για την αξιοπιστια της vw εδω και μερικα χρονια...

θα τραβαω τα βυζια μου σε λιγο με αυτα που διαβαζω!!!!

εγώ σαν κάτοχος vw 5 χρόνια....δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι που να χαλάει αυτή την εικόνα στα μάτια μου...

και τα 4 χρόνια το golf μου ήταν πειραγμένο....Βέβαια δεν θα πω για τους υπόλοιπους ανταγωνιστές γιατί δεν ξέρω ....

Πάντως εγώ γενικά είμαι ευχαριστήμένος. Βέβαια έχω άλλα θέματα με την vw αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Κατά την γνώμη μου το θέμα της αξιοπιστείας είναι υποκειμενικό. Όπως και τα στατιστικά για τις βλάβες στα μοτέρ που αναφέρεις. Είναι θέμα χρήσης....τύχης αν θες και πολλά άλλα.

Το σίγουρο είναι ότι το πόλο θα το αγοράσει κανείς για το πακέτο που προσφέρει και δεν θα σκεφτεί τόσο την αξιοπιστεία πράγμα πολύ ρευστό στις μέρες μας....Αν ήταν έτσι τα fiat θα πάτωναν σε πωλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

μη μου τα λες για να με πισεις!

το ειχα σχεδων παρει το πολο μονο προκαταβολη δεν εδωσα. αυτο θα επερνα και εγω οτι και να γραφω απλα μου πηγαν ολα αναποδα και δεν εκατσε..

μου αρεσει ομως να ξερουμε τι λεμε και να μη φοραμε παροποιδες σχετικα με τις επιλογες μας

Link to comment
Share on other sites

μη μου τα λες για να με πισεις!

το ειχα σχεδων παρει το πολο μονο προκαταβολη δεν εδωσα. αυτο θα επερνα και εγω οτι και να γραφω απλα μου πηγαν ολα αναποδα και δεν εκατσε..

μου αρεσει ομως να ξερουμε τι λεμε και να μη φοραμε παροποιδες σχετικα με τις επιλογες μας

μαν δεν στα λεω για να σε πίσω ειναι η αποψη μου απλα..

Link to comment
Share on other sites

μη μου τα λες για να με πεισεις!

το ειχα σχεδον παρει το πολο μονο προκαταβολη δεν εδωσα. αυτο θα επαιρνα και εγω οτι και να γραφω απλα μου πηγαν ολα αναποδα και δεν εκατσε..

μου αρεσει ομως να ξερουμε τι λεμε και να μη φοραμε παρωπιδες σχετικα με τις επιλογες μας

Kαι τώρα μια χαρά είσαι Πάνο. ;)

Link to comment
Share on other sites

το πολο ειναι γενικα καλυτερο απ το κορσα...το τοπ αμαξι της κατηγοριας αυτης ειναι το 207 RC οπου κ βγηκε GTI της χρονιας...

κ κατι αλλο...ξερει κανεις αν ισχυει οτι ακυρωθηκε τελικα το Polo R???

Δές αυτό για το Polo R, http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44467

Link to comment
Share on other sites

Kαι τώρα μια χαρά είσαι Πάνο. ;)

Ναι Αλεξανδρε φυσικα!!!!

υγεια πανω απο ολα δεν με πηραν και τα χρονια!

μας πηραν ομως τα ευρο αχχχαχαχα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αλεξανδρε φυσικα!!!!

υγεια πανω απο ολα δεν με πηραν και τα χρονια!

μας πηραν ομως τα ευρο αχχχαχαχα ;)

η golfara σαφως είναι power.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αλεξανδρε φυσικα!!!!

υγεια πανω απο ολα δεν με πηραν και τα χρονια!

μας πηραν ομως τα ευρο αχχχαχαχα ;)

Nαι βρε, καλά να'μαστε, να τουρμπίζουμε, χαχα. ;)

Link to comment
Share on other sites

παντος αυτο που μου αρεσει ειναι η αντικειμενικοτητα σε αυτο το φορουμ..ολα ειναι για πεταμα και εμεις εχουμε τα καλυτερα γρηγορορτερα ...ο αλλος λεει περασε με ανεση το opc..ακομα δεν ανοιξε το μοτερ του το περασε και με ανεση..και καταλαβαινε οτι παλευε κι ολας.ειχε μια καμερα μεσα στο οπελ και εβλεπε το οδηγο να ριχνει σφαλιαρες τον λεβιε..ελα παναγια μου..!!!θεος φυλαξει τι αλλο εχω να διαβασω σε αυτο το φορουμ!!

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

τον έβλεπα απ τον καθρέφτη έκανε σφήνες να με φτάσει σταμάτησα με πέρασε και το πάτησα και τον ξαναπέρασα αλλα έχειw δίκιο σε αυτό που λες.

δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα αν δεν είναι καμια παραλιακή άδεια για να τρέξουμε κανονικά

επίσης για μένα μέσα στην κίνηση μετράει καθαρά το πιοσ είναι καλύτερος οδηγός!

100%100 όμως.

με smart έχω χώσει porsche μέσα σε κίνηση.

άμα έχει κάποιος από σας θα γνωρίζει ότι στην κίνηση δεν παίζεται κάνει τρελες σφήνες.

γιατί στα ψηλά είναι καλύτερο το opc?

και με το smart ήταν κανονισμένο γιατί η porcshe είναι φίλου :drinks:

Iona92 τελείως φιλικά όμως θα σου πω πως όταν βλέπω στον δρόμο ΜΕ ΚΙΝΗΣΗ τύπους να κάνουν μ@@@@@@ς όπως αυτές που λες πιο πάνω ρίχνω τρέλα μπινελίκια!! Απ' ότι κατάλαβα είσαι μάλλον 19 και στο ξαναλέω τελείως φιλικά χαλάρωσε έχεις ακόμα πολύ δρόμο μπροστά σου! Τι να πω, νεολαία.....και τα μυαλά στα κάγκελα!!

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμος δεν είναι πίστα... Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουν ορισμένοι τόσο το καλύτερο για όλους μας!

Δεν χρειάζεται να τσιμπάμε σε καμία πρόκληση από κανέναν!

Κυκλοφορούν πολλοί που ψάχνονται όχι μονο για κόντρες αλλα και για τσαμπουκάδες!!

Τα μάτια σας δεκατέσσερα και το νού σας παντού φίλοι συμVAGήτες!

Υ.Γ. Σήμερα Κυριακή 1:30 τη νύχτα άσπρο Polo GTi σταμάτησε Πλ. Μαβίλη για "βρώμικο"... Κανείς από το club?

Link to comment
Share on other sites

Iona92 τελείως φιλικά όμως θα σου πω πως όταν βλέπω στον δρόμο ΜΕ ΚΙΝΗΣΗ τύπους να κάνουν μ@@@@@@ς όπως αυτές που λες πιο πάνω ρίχνω τρέλα μπινελίκια!! Απ' ότι κατάλαβα είσαι μάλλον 19 και στο ξαναλέω τελείως φιλικά χαλάρωσε έχεις ακόμα πολύ δρόμο μπροστά σου! Τι να πω, νεολαία.....και τα μυαλά στα κάγκελα!!

ντάξει δίκιο έχεις αλλα ώρες ώρες άμα σε πιάσει δεν το ελέγξεις :thumbsup: άμα βιάζεσαι κιόλας πάει. τέλος πάντων. :)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές σκέψεις υποψήφιου για 1.4Τsi... (και ναι, διάβασα ΚΑΙ τις 145 σελίδες!)

Οντας κάτοχος Leon FR Tfsi 2.0 με DSG εδώ και τρία χρόνια, άρχισε να με ενοχλέι η σχετικά υψηλή κατανάλωση για τα δεδομένα χρήσης μου: Περιαστικά, με λίγη κίνηση και συνήθως μικρές διαδρομές της τάξης των δύο μέχρι 10-12 χλμ. και χρονικά σε 10-45 λεπτά τη φορά, η μέση κατανάλωση, λοιπόν, φτάνει σε εύρος χρόνου -σύμφωνα με το trip computer- μετά από 2-3000 χλμ στα 13 με 13.5 λίτρα/100.

Το επόμενο βήμα λοιπόν είναι να δούμε κάτι με μικρότερο μοτέρ, αλλά αρκετά ζωντανό... Αρα... μονόδρομος το 1.4Tsi και μένει να δούμε ποιά έκδοση... Το 1.2 το οδήγησα σε Ibiza χειροκίνητο, δε με ενθουσίασε. Το 1.4/180 επίσης σε Ibiza (Cupra), φοβερό μοτέρ και μετά από testdrive καμμιά ώρα (το μηδένισα από περιέργεια στο ξεκίνημα!) έγραψε 11 λίτρα/100 με διαφόρων ειδών οδήγημα, αυτόματα, σειριακά, στο S, δεν έκαιγα δική μου βενζίνη εξάλλου!!!) αλλά με "χάλασε" το 40άρι λάστιχο και το εμφανώς περισσότερο κοπάνημα που έχει -σε σχέση με το Leon πάντα- που φοράει 225/45/17. Η βόλτα έγινε πρακτικά στους δρόμους που χρησιμοποιώ καθημερινά... Πρόσφατα οδήγησα και Ibiza FR 150, και νομίζω ότι τελικά είναι το μοτέρ που μου "πάει", αφού και η κατανάλωση φίλου που το έχει και "δεν ασχολείται" με αυτήν δείχνει μέση 9.5-10... Και... ουσιαστικά οι διαφορές με το 180άρι ίσως να φαίνονταν σε καμμιά κόντρα. Από μόνο του είναι εξαίσιο, επίσης. Polo δεν έχω οδηγήσει ακόμα, απλά έχω καθίσει μέσα του σε εκθέσεις...

Οσον αφορά τους χώρους, κακά τα ψέματα, Ibiza και Polo παρόμοια είναι. Απ' την άλλη το downsizing που θα κάνω δε με ενδιαφέρει χωροταξικά, ούτε καν ο αριθμός των θυρών, αφού πρακτικά κατά 95% κινούμαι μόνος μου. Επιβάτη δεξιά βάζω 50 φορές το χρόνο και 4 άτομα τρεις φορές το χρόνο για 40 λεπτά τη φορά!

Μεταξύ Ibiza/Polo λοιπόν το παιχνίδι και δη δίπορτων, όπως είπα...

Φατσικά, δεν μ' αρέσει το Ibiza, ούτε στο εσωτερικό. Μείον του Ibiza επίσης η έλλειψη κάποιων ενδείξεων (θερμοκρασίες), και ο μικρός λεβιές ταχυτήτων (τον χρησιμοποιώ πολύ στο Manual), σε σχέση με τον μεγάλο και σε σωστή θέση τόσο στο Leon όσο και στο Polo.

Αντίθετα το Polo είναι όμορφο εσωτερικά, έχει όσα λείπουν από το Ibiza, αλλά... βασικό... δεν βγαίνει με 150!!! Και φυσικά φοράει κι αυτό τα ίδια 40άρια ζαντολάστιχα που δεν με ενθουσιάζουν, όπως είπα πιο πάνω...

Και τα 2 πάντως έχουν διάφορες "ελλείψεις", σε σχεση με το Leon, πχ θέση στο διακόπτη των φώτων για αυτόματο άναμμα στα τούνελ (αισθ. φώτων), USB, bluetooth, διζωνικό κλίμα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες, και άλλα... κάποια τα έχει το ένα, κάποια το άλλο, αλλά... να μη γελιόμαστε, καλόμαθα με όλα αυτά στο Leon!

Τι θάθελα... ένα Polo GT( ?!!!) με 150, DSG εννοείται (!), όλες τις ηλεκτρικές ευκολίες, ΟΛΟ το εσωτερικό του GTI (και τις ενδείξεις που δεν έχει το 1.2!!!), κάτι λιγότερο extreme σε ζαντολάστιχο και 2 πόρτες...

Πότε με το καλό?!

ΥΓ1: Δεν μίλησα για Fabia γιατί δεν μ' αρέσει η φατσα του. Τέλος! Το δε αντίστοιχο Audi (θα) είναι απλά πολύ ακριβό για να αξίζει, σύμφωνα πάντα με την προσωπική μου άποψη...

ΥΓ2. Διάβασα για αναμονές 3-6 μηνών... το Leon ήρθε σε 3 μήνες, με έξτρα ηλιοροφή, αισθ. φώτων και αισθ. βροχής. Η τιμή του τότε, σε σχέση με Golf GTI με ίδια πράγματα ήταν απλά πολύ πιο δελεαστική: 5500 λιγότερα!!! Σήμερα, στα mini-GTI, οι διαφορές είναι της τάξης των 1000-2000, οπότε "δικαιολογώ" στον εαυτό μου το ακριβότερο Polo, σε σχέση με τα Seat.

ΥΓ 3: "Είμαι" στο Group VAG εδώ και 10 χρόνια... Πριν το Leon, υπήρχε Skoda Octavia Combi 4X4 ABT (178 τροχό!!!) από το 2004-2008... Η αλλαγή από το Octavia στο Leon, τότε έγινε εξαιτίας του DSG και μόνον!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάνε ένα test drive το Polo GTI και αποφασίζεις στο τέλος .... Η κατανάλωση του μπορεί να κυμανθεί σε πολύ φυσιολογικά επίπεδα αν είσαι το πολύ μέχρι 120 KM/H και γενικά πας χαλαρά...Στην πόλη μέσα ,όλα θα κάψουν λίγο πολύ, αλλιώς για καλύτερα υπάρχουν και τα Blue Motion.

Γενικά πάντως θα κατέβεις από τα full extra του Leon στα some extra των super mini...Δύσκολη επιλογή, αλλά και πάλι δες το σύνολο. Για τα 19.500 που στοιχίζει σου δίνει αρκετά πραγματάκια πιστεύω...Στην Γερμανία το δίνουν στανταρ με πολλά περισσότερα αλλά και 4000 € παραπάνω. Προσωπικά το αγόρασα για το DSG, τον κινητήρα διαμάντι και το look που έχει , συνδυάζοντας ταυτόχρονα και την όσο δυνατό καλύτερη οικονομία που μπορεί να προσφέρει..thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

οπότε φίλε steliosh όλα δείχνουν ότι θα καταλήξεις στο πολακι :thumbsu:B) παρά τις όποιες αποκλίσεις υπάρχουν..

κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι το σύστημα υποβοήθησης σε ανηφόρα (hill assist) δεν λειτουργεί πάντα.. πχ στο παρκάρισμα σε ορισμένους δρόμους που υπάρχει κάπως μεγάλο χαντάκι ανάμεσα στο πεζοδρόμιο και το δρόμο εκεί λοιπόν υπάρχει πρόβλημα..το έχω στο D και πατάω φρένο η πίσω ρόδα στο χαντάκι..προσπαθώ να ξεπαρκάρω..η απόσταση από το μπροστά αμάξι πολύ μικρή..αν αφήσω φρένο και πατήσω γκάζι θα πεταχτώ και θα τρακάρω.. αν αφήσω απλά φρένο με τη σκέψη να το πάω μαλακά μου πηγαίνει πίσω ενω είναι στο D!!!ή αρχίζει να τρίζει..πως γίνεται αυτο???μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα :wink: οπότε σκέφτηκα να το βάζω στο manual..όπου κάποιες φορές πηγαίνει οκ μαλακά.. αλλά και πάλι άλλες παραπονιέται και τρίζει.. κάθε φορά που είναι να παρκάρω και να έχει λίγο χαντάκι το πηγαίνω σαν βρεγμένη γάτα..προσπαθώντας να το πάω με τα νερά του.. φοβάμαι μη χαλάσει το DSG :thumbsup:

από οτι καταλαβαίνω για να λειτουργεί το hill assist πρέπει και οι 4 τροχοί του αυτοκινήτου να είναι στο ίδιο επίπεδο αλλιώς μπερδεύεται το αυτοκίνητο..δεν ξερει τι να κάνει

Link to comment
Share on other sites

Μερικές σκέψεις υποψήφιου για 1.4Τsi... (και ναι, διάβασα ΚΑΙ τις 145 σελίδες!)

Οντας κάτοχος Leon FR Tfsi 2.0 με DSG εδώ και τρία χρόνια, άρχισε να με ενοχλέι η σχετικά υψηλή κατανάλωση για τα δεδομένα χρήσης μου: Περιαστικά, με λίγη κίνηση και συνήθως μικρές διαδρομές της τάξης των δύο μέχρι 10-12 χλμ. και χρονικά σε 10-45 λεπτά τη φορά, η μέση κατανάλωση, λοιπόν, φτάνει σε εύρος χρόνου -σύμφωνα με το trip computer- μετά από 2-3000 χλμ στα 13 με 13.5 λίτρα/100.

Το επόμενο βήμα λοιπόν είναι να δούμε κάτι με μικρότερο μοτέρ, αλλά αρκετά ζωντανό... Αρα... μονόδρομος το 1.4Tsi και μένει να δούμε ποιά έκδοση... Το 1.2 το οδήγησα σε Ibiza χειροκίνητο, δε με ενθουσίασε. Το 1.4/180 επίσης σε Ibiza (Cupra), φοβερό μοτέρ και μετά από testdrive καμμιά ώρα (το μηδένισα από περιέργεια στο ξεκίνημα!) έγραψε 11 λίτρα/100 με διαφόρων ειδών οδήγημα, αυτόματα, σειριακά, στο S, δεν έκαιγα δική μου βενζίνη εξάλλου!!!) αλλά με "χάλασε" το 40άρι λάστιχο και το εμφανώς περισσότερο κοπάνημα που έχει -σε σχέση με το Leon πάντα- που φοράει 225/45/17. Η βόλτα έγινε πρακτικά στους δρόμους που χρησιμοποιώ καθημερινά... Πρόσφατα οδήγησα και Ibiza FR 150, και νομίζω ότι τελικά είναι το μοτέρ που μου "πάει", αφού και η κατανάλωση φίλου που το έχει και "δεν ασχολείται" με αυτήν δείχνει μέση 9.5-10... Και... ουσιαστικά οι διαφορές με το 180άρι ίσως να φαίνονταν σε καμμιά κόντρα. Από μόνο του είναι εξαίσιο, επίσης. Polo δεν έχω οδηγήσει ακόμα, απλά έχω καθίσει μέσα του σε εκθέσεις...

Οσον αφορά τους χώρους, κακά τα ψέματα, Ibiza και Polo παρόμοια είναι. Απ' την άλλη το downsizing που θα κάνω δε με ενδιαφέρει χωροταξικά, ούτε καν ο αριθμός των θυρών, αφού πρακτικά κατά 95% κινούμαι μόνος μου. Επιβάτη δεξιά βάζω 50 φορές το χρόνο και 4 άτομα τρεις φορές το χρόνο για 40 λεπτά τη φορά!

Μεταξύ Ibiza/Polo λοιπόν το παιχνίδι και δη δίπορτων, όπως είπα...

Φατσικά, δεν μ' αρέσει το Ibiza, ούτε στο εσωτερικό. Μείον του Ibiza επίσης η έλλειψη κάποιων ενδείξεων (θερμοκρασίες), και ο μικρός λεβιές ταχυτήτων (τον χρησιμοποιώ πολύ στο Manual), σε σχέση με τον μεγάλο και σε σωστή θέση τόσο στο Leon όσο και στο Polo.

Αντίθετα το Polo είναι όμορφο εσωτερικά, έχει όσα λείπουν από το Ibiza, αλλά... βασικό... δεν βγαίνει με 150!!! Και φυσικά φοράει κι αυτό τα ίδια 40άρια ζαντολάστιχα που δεν με ενθουσιάζουν, όπως είπα πιο πάνω...

Και τα 2 πάντως έχουν διάφορες "ελλείψεις", σε σχεση με το Leon, πχ θέση στο διακόπτη των φώτων για αυτόματο άναμμα στα τούνελ (αισθ. φώτων), USB, bluetooth, διζωνικό κλίμα, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες, και άλλα... κάποια τα έχει το ένα, κάποια το άλλο, αλλά... να μη γελιόμαστε, καλόμαθα με όλα αυτά στο Leon!

Τι θάθελα... ένα Polo GT( ?!!!) με 150, DSG εννοείται (!), όλες τις ηλεκτρικές ευκολίες, ΟΛΟ το εσωτερικό του GTI (και τις ενδείξεις που δεν έχει το 1.2!!!), κάτι λιγότερο extreme σε ζαντολάστιχο και 2 πόρτες...

Πότε με το καλό?!

ΥΓ1: Δεν μίλησα για Fabia γιατί δεν μ' αρέσει η φατσα του. Τέλος! Το δε αντίστοιχο Audi (θα) είναι απλά πολύ ακριβό για να αξίζει, σύμφωνα πάντα με την προσωπική μου άποψη...

ΥΓ2. Διάβασα για αναμονές 3-6 μηνών... το Leon ήρθε σε 3 μήνες, με έξτρα ηλιοροφή, αισθ. φώτων και αισθ. βροχής. Η τιμή του τότε, σε σχέση με Golf GTI με ίδια πράγματα ήταν απλά πολύ πιο δελεαστική: 5500 λιγότερα!!! Σήμερα, στα mini-GTI, οι διαφορές είναι της τάξης των 1000-2000, οπότε "δικαιολογώ" στον εαυτό μου το ακριβότερο Polo, σε σχέση με τα Seat.

ΥΓ 3: "Είμαι" στο Group VAG εδώ και 10 χρόνια... Πριν το Leon, υπήρχε Skoda Octavia Combi 4X4 ABT (178 τροχό!!!) από το 2004-2008... Η αλλαγή από το Octavia στο Leon, τότε έγινε εξαιτίας του DSG και μόνον!!!

Φίλε μου η διαφορά στην κατανάλωση που θα έχει το Πολο ή το Ιμπιζα σε σχέση με το Λέον που έχεις δεν μπορεί να αποτελέσει σοβαρή δικαιολογία για να αλλάξεις αυτοκίνητο κατεβαίνοντας μάλιστα κατηγορία. Για να αγοράσεις π.χ το Πόλο πρέπει να δώσεις το Λέον σου και γύρω στις 7.000 ευρώ επιπλέον.Αν υποθέσουμε ότι η διαφορά που θα έχεις στην κατανάλωση θα είναι το πολύ 3λίτρα/100χιλιόμετρα και η μέση τιμή βενζίνης 1,8ευρώ/λίτρο για να αποσβέσεις την αγορά του νέου αυτοκινήτου και να έχεις όφελος από την κατανάλωση πρέπει να διανύσεις 7000/1,8/3*100=129.629χιλιόμετρα που με μέσο όρο 15.000 χιλιόμετρα/ χρόνο θέλεις περίπου 9χρόνια για να τα διανύσεις.

Αρα η οικονομία στα καύσιμα δεν αποτελεί σοβαρή δικαιολογία για να αλλάξεις αυτοκίνητο. Τώρα να βαρέθηκες το Λέον και ψάχνεις δικαιολογίες για να πείσιες τον εαυτό σου στην αγορά καινούριου είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δές αυτό για το Polo R, http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44467

thanks...μπορω να πω οτι ισυχασα τωρα :logik:

Το μόνο για το οποίο αξίζει το RC είναι το κράτημά του και ο ήχος του...το έχει φιλαράκι και το έχω οδηγήσει πολλάκις....καμία σχέση όμως με το πόλο γενικά....

απαράδεκτο 5άρι κιβώτιο....... και υλικά μέτρια όπως και η συναρμογή.....τρίζει ολόκληρο & αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση.

Κατά την γνώμη μου είναι και άσχημο.....Τι να το κάνω που βγήκε GTI της χρονιάς....Δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς τοπ.

Οδήγησέ το πρώτα και μετά βγάλε συμπεράσματα....Για να είμαστε σαφείς σε αυτά που γράφουμε.

Άποψή μου.

τι σχεση εχει η καταλωση??? και σαφως η Pegeuot ειναι μια εταιρια με πολυ καλυτερη ιστορια στα γρηγορα αυτοκινητα... το συμπερασμα οτι δεν το χω οδηγησει απο που το εβγαλες?? το χει ο κολλητος μου κ αυτος ειναι ο λογος που δεν το πηρα... κ περα απ αυτο οσο κ αν δεν σ αρεσει το σασμαν του σιγουρα μπορεις να κανεις πολυ περισσοτερα πραγματα απ το DSG... για το τριξιμο που λες ειναι λογικο...οτι εχει σκληρη αναρτηση τριζει...κ το πολο τριζει... κ αν θες να μου πεις για κακη ποιοτητα στο σαλονι..δες το S2000 κ πες μου οτι δεν ειναι καλο αμαξι επειδη δεν ειναι καλο μεσα κ επειδη δεν εχει καλη ποιοτητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , τα πρώτα λάδια τα άλλαξε κανείς???

Αν ναι τότε πόσο σας πήγε το μαλλί???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , τα πρώτα λάδια τα άλλαξε κανείς???

Αν ναι τότε πόσο σας πήγε το μαλλί???

το φιλτρο εχει κανα εικοσαευρω και τα λαδια περιπου 17-19 το λιτρο επι 4 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.