Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπερα...Μετα απο 900 ΧΛΜ πολυ ησυχου στρωσιματος...2.000 - 3.500 στροφες...

το πολακι εφαγε γυρω στα 200-250 ml λαδακι...

φυσιολογικοτατο οπως μου ειπαν απο την αντιπροσωπια...Ερωτηση για οποιον εχει Xenon...σε περιπτωση που στριβεις βραδυ με τα φωτα αναμενα δεν αναβουν τα προβολακια οπωσ σε αυτα που δεν εχουν Xenon...Σωστα???

Link to comment
Share on other sites

σωστά. ανάβει το φανάρι δίπλα από το ξένον. για να το δοκιμάσεις βάλε μπροστά το αυτοκίνητο άναψε τα φώτα και στρίψε το τιμόνι η δεξιά η αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει νεα σκαστρα για τα tsi twincharged.

2 βασικα βγηκαν. μια κλειστου και μια που δουλευει σαν ανοιχτου εχει δηλαδη τις τρυπες που ειχε το spacer.

δες τα σχετικα τοπικ στο section του golf.

Φανη φιλε αυτο δεν ειναι σκαστρα.

ειναι ανταπτορας. οσοι το εβαλαν μετα απο λιγες μερες το εβγαλαν αφου αν ψαχνεις απολυτα νουμερα θα εχεις θεμα αφου η πιεση θα φευγει.

ασε που το πληρωσεσ πανακριβα αν το πληρωσες 150 ευρο οπως ειπες. με λιγα παραπανω εβαζες τη νεα κανονικη σκαστρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Νεος στο club, ελπιζω και νεος κατοχος polo.

Περασα σημερα απο αντιπροσωπια, μου δωσαν τιμη για βασικο 3θυρο 20000, με δωρο park + συναγερμο.

Γενικα δεν με ενδιαφερει καποιο εξτρα...

Πιστευετε αξιζει μια γυρα σε διαφορους αντιπροσωπους (Αθηνα) ή ολοι τα ιδια?

Thnx

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει νεα σκαστρα για τα tsi twincharged.

2 βασικα βγηκαν. μια κλειστου και μια που δουλευει σαν ανοιχτου εχει δηλαδη τις τρυπες που ειχε το spacer.

δες τα σχετικα τοπικ στο section του golf.

Φανη φιλε αυτο δεν ειναι σκαστρα.

ειναι ανταπτορας. οσοι το εβαλαν μετα απο λιγες μερες το εβγαλαν αφου αν ψαχνεις απολυτα νουμερα θα εχεις θεμα αφου η πιεση θα φευγει.

ασε που το πληρωσεσ πανακριβα αν το πληρωσες 150 ευρο οπως ειπες. με λιγα παραπανω εβαζες τη νεα κανονικη σκαστρα

τι διαφορετικο εχει αυτο με την σκαστρα?? για να ξερω τι να παω να του πω του αλλου...

150 το πληρωσα ναι...

Link to comment
Share on other sites

τωρα κατι μου πες :rolleyes:

http://www.forgemotorsport.com/content.asp?inc=product&cat=&product=FMDV14TSI

αυτο μου εβαλε...

Φίλε το είχα και εγώ στο γκολφακι.

Οπως είσαι πηγαινέ το πίσω και πάρε πίσω τα λεφτά σου. Ασε που σε κατάκλεψε ο τύπος. Εγώ το είχα αγοράσει και μαζί με τοποθέτηση έδωσα 90€.

Αφενώς ότι χάνεις σε απόδοση τεσταρισμένο..(το έχω βάλει - βγάλει 3 φορές μόνος μου για να τεστάρω)...καποιοι απ΄το το φόρουμ μάλιστα το έχουν δυναμομετρίσει με απώλεια 7 άλογα στο παρελθόν, αφετέρου ο ήχος είναι απαράδεκτος.

αυτά από εμένα

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορετικο εχει αυτο με την σκαστρα?? για να ξερω τι να παω να του πω του αλλου...

150 το πληρωσα ναι...

η διαφορα ειναι οτι αυτο μπαινει και λειτουργει μαζι με τη μαμα σκαστρα.

ΔΕΝ ειναι σκαστρα ειναι ανταπτορας Spacer.

η σκαστρα που εβγαλε η Forge ειναι μηχανικη ενω αυτη που φοραει το αμαξι σου τωρα μαγνητικη.

η σκαστρα της Forge εχει μεσα ενα ανταπτορακι για να ελεγχει η ECU τη μηχανικη σκαστρα.

η Forge εχει βγαλει 2 τυπους για το μοτερ σας πολυ προσφατα.

ο πρωτος τυπος ειναι μηχανικη σκαστρα κλειστου τυπου και μπαινει πολυ ευκολα και ειναι αυτη εδω

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=&product=FMDVRTSi

ο δευτερος τυπος ειναι και αυτη μηχανικη σκαστρα ιδια με την παραπανω απλα εχει τις τρυπες που εχει και το ανταπτορακι που φορας τωρα και λειτουργει και καλα σαν ανοιχτου τυπου και ειναι αυτη εδω

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=&product=FMDVATSI

η διαφορα τους ειναι οι τρυπες που οπως σου ειπα κανουν τη διαφορα και κανουν τη σκαστρα να ακουγεται ετσι.

η πραξη εχει διξει πως τα μοτερ αυτα δεν λειτουργουν σωστα με ανοιχτου τυπου σκαστρα αφου αρκετα παιδια ειχαν βαλει με πατεντες καποιες αλλες εταιριες και τα αποτελεσματα με το spacer δεν ειναι σωστα.

(στα χαρτια τουλαχιστων)

Link to comment
Share on other sites

αξιζει.η automarin εχει επιτοκιο 7% αν κανεις ασφαλεια εκει ισως παρεις κ καλα δωρα.ο φιλοσιδης 7.9 και ο φιλιππαιος 8 ενω η καρεντα 7.9 δεν ειμαι σιγουρος για τον φιλιππαιο.οποτε κανε μια βολτα αξιζει.επισης βαλε ηλιοροφη το πολο σου θα ομορφηνει και πιστευω θα το μετανιωσεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορα ειναι οτι αυτο μπαινει και λειτουργει μαζι με τη μαμα σκαστρα.

ΔΕΝ ειναι σκαστρα ειναι ανταπτορας Spacer.

η σκαστρα που εβγαλε η Forge ειναι μηχανικη ενω αυτη που φοραει το αμαξι σου τωρα μαγνητικη.

η σκαστρα της Forge εχει μεσα ενα ανταπτορακι για να ελεγχει η ECU τη μηχανικη σκαστρα.

η Forge εχει βγαλει 2 τυπους για το μοτερ σας πολυ προσφατα.

ο πρωτος τυπος ειναι μηχανικη σκαστρα κλειστου τυπου και μπαινει πολυ ευκολα και ειναι αυτη εδω

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=&product=FMDVRTSi

ο δευτερος τυπος ειναι και αυτη μηχανικη σκαστρα ιδια με την παραπανω απλα εχει τις τρυπες που εχει και το ανταπτορακι που φορας τωρα και λειτουργει και καλα σαν ανοιχτου τυπου και ειναι αυτη εδω

http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=&product=FMDVATSI

η διαφορα τους ειναι οι τρυπες που οπως σου ειπα κανουν τη διαφορα και κανουν τη σκαστρα να ακουγεται ετσι.

η πραξη εχει διξει πως τα μοτερ αυτα δεν λειτουργουν σωστα με ανοιχτου τυπου σκαστρα αφου αρκετα παιδια ειχαν βαλει με πατεντες καποιες αλλες εταιριες και τα αποτελεσματα με το spacer δεν ειναι σωστα.

(στα χαρτια τουλαχιστων)

η κλειστου τυπου δηλαδη τι κανει? η εκτονωση ακουγεται καθολου?? και αν βαλω την ανοιχτου τυπου θα εχω παλι την ιδια απωλεια πιεσης??

Φίλε το είχα και εγώ στο γκολφακι.

Οπως είσαι πηγαινέ το πίσω και πάρε πίσω τα λεφτά σου. Ασε που σε κατάκλεψε ο τύπος. Εγώ το είχα αγοράσει και μαζί με τοποθέτηση έδωσα 90€.

Αφενώς ότι χάνεις σε απόδοση τεσταρισμένο..(το έχω βάλει - βγάλει 3 φορές μόνος μου για να τεστάρω)...καποιοι απ΄το το φόρουμ μάλιστα το έχουν δυναμομετρίσει με απώλεια 7 άλογα στο παρελθόν, αφετέρου ο ήχος είναι απαράδεκτος.

αυτά από εμένα

αυτο ακριβως μου ειπε κ ενα αλλο παιδι σημερα που ρωτησα!!!

Link to comment
Share on other sites

η κλειστου τυπου δηλαδη τι κανει? η εκτονωση ακουγεται καθολου?? και αν βαλω την ανοιχτου τυπου θα εχω παλι την ιδια απωλεια πιεσης??

η κλειστου τυπου ειναι και αυτη που φορας τωρα.

κανει bypass για να μην χανεις ολη την πιεση κατα την εκτονωση.

το αν θα εχεις το ιδιο θεμα με την μηχανικη της Forge που εχει τις τρυπες και λειτουργει σαν ανοιχτου τυπου δεν μπορω να στο πω γιατι δεν εχουμε δει καποιο αμαξι που να τη φοραει.

μπορει να εχεις τα ιδια θεματα.

για εμενα το καλυτερο ειναι να βαλεις την μεταλλικη της Forge κλειστου τυπου και αν θελεις φασαρια θα κανεις οτι και εγω και αρκετοι.

μια εισαγωγη.

αυτο που θα ακους θα ειναι πραγματικα διαφορετικο..

καμια επαφη ακωμη και η μαμα σκαστρα εχει τρομερη διαφορα στην ηχο.

Link to comment
Share on other sites

η κλειστου τυπου ειναι και αυτη που φορας τωρα.

κανει bypass για να μην χανεις ολη την πιεση κατα την εκτονωση.

το αν θα εχεις το ιδιο θεμα με την μηχανικη της Forge που εχει τις τρυπες και λειτουργει σαν ανοιχτου τυπου δεν μπορω να στο πω γιατι δεν εχουμε δει καποιο αμαξι που να τη φοραει.

μπορει να εχεις τα ιδια θεματα.

για εμενα το καλυτερο ειναι να βαλεις την μεταλλικη της Forge κλειστου τυπου και αν θελεις φασαρια θα κανεις οτι και εγω και αρκετοι.

μια εισαγωγη.

αυτο που θα ακους θα ειναι πραγματικα διαφορετικο..

καμια επαφη ακωμη και η μαμα σκαστρα εχει τρομερη διαφορα στην ηχο.

οταν λες εισαγωγη?? εχεις καποιον μηχανικο να μου προτεινεις??

Link to comment
Share on other sites

ωταν λεω εισαγωγη μιλάω για καποιο κιτ εισαγωγης αερα στο μοτερ.

μια φιλτροχωανη η καποια "σκουπα" , καποιο βαρελακι κατι το οποιο θα μπει εκει που ειναι το εργοσταστικο φιλτροκουτι και θα ειναι ποιο ελευθερο.

δες εδω για να καταλαβεις για τι λεω...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32776&st=0

Link to comment
Share on other sites

ωταν λεω εισαγωγη μιλάω για καποιο κιτ εισαγωγης αερα στο μοτερ.

μια φιλτροχωανη η καποια "σκουπα" , καποιο βαρελακι κατι το οποιο θα μπει εκει που ειναι το εργοσταστικο φιλτροκουτι και θα ειναι ποιο ελευθερο.

δες εδω για να καταλαβεις για τι λεω...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32776&st=0

καταλαβα...εσυ στο συγκεκριμενο αυτοκινητο τι θα εκανες??

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...εσυ στο συγκεκριμενο αυτοκινητο τι θα εκανες??

εγώ πάντως δεν θα έκανα τίποτα. Ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός....

Γιατί να ξοδευτείς?

Αν πάλι επιμένεις....συμφωνώ να βάλεις εισαγωγή.....

Τον αντάπτορα όπως και να έχει βγάλτον.

Εγώ στο γκολφ είχα θέμα απόδοσης το οποίο δεν φάνηκε αμέσως....

Link to comment
Share on other sites

θα εβαζα την σκουπα της apr

Και ποσο παει το μαλλι ???

Εχει νοημα να μπει μονη η σκουπα ή μονο με προγραμμα???

Edited by iorgos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.