Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μου εξηγησαν οτι υπαρχουν συγκεκριμενα ελατηρια τα οποια ειναι υπευθυνα για την καταναλωση λαδιου, και αυτα αλλαχτηκαν. Θα ανεβασω τις σελιδες με τα ανταλλακτικα για να τα δεις και να μας πουν οι μηχανικοι της παρεας (μαλλον αυριο)

σου εβγαζε καπνιλα πριν??? εμενα δεν μου βγαζει...αρα δεν γινεται να περναει λαδι στον θαλαμο καυσης...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βγαζω πολυ καπνιλα..και μαυρη και ασπρη..και αυτο γινεται συνηθως στο πρωτο καλο φορτωμα αφου εχει πιασει τις σωστες θερμοκρασιες του..οι νικελ μπουκες μου εχουν αχριστευτει.πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα κατασκευαστηκε την39 εβδομαδα!!ξερει κανεις αν το προβλημα με τα λαδια εχει εξαλυφθει??στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι εχει διορθωθει!!!ξερει επισης κανεις αν το φοντο στο rcd και clima θα ειναι μπλε η μαυρο????ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βγαζω πολυ καπνιλα..και μαυρη και ασπρη..και αυτο γινεται συνηθως στο πρωτο καλο φορτωμα αφου εχει πιασει τις σωστες θερμοκρασιες του..οι νικελ μπουκες μου εχουν αχριστευτει.πφφφφ

τα μαυρα δεν ειναι απο λαδια...τι βενζινη βαζεις??

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα κατασκευαστηκε την39 εβδομαδα!!ξερει κανεις αν το προβλημα με τα λαδια εχει εξαλυφθει??στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι εχει διορθωθει!!!ξερει επισης κανεις αν το φοντο στο rcd και clima θα ειναι μπλε η μαυρο????ευχαριστω!!!

Τι περιμενες να σου πουν στην αντιπροσωπεία; την τυφλα τους δεν ξερουν. Εγώ εχω κινητήρα κατασκευής 7/11 και καίει λάδια.

Το αυτοκινητο που θα πάρεις με μεγαλη πιθανότητα θα καίει λαδια, μην το αγορασεις με το σκεπτικο οτι σε εσενα θα κάτσει η καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσταρα στο σχετικο θεμα αλλα δεν ειδα κανενα σχολιο.

Λοιπον ας γραψω και εγω τα ποσοστα μου στα λαδια.......

Καταρχας το εχω το εργαλειο 8 μηνες και εχω κανει 8300χλμ.

1) Στα 2200χλμ συμπληρωσα 0.5ml λαδακι

2) Στα 8300 ποθ ειμαι τώρα θελει να συμπληρωσω ακόμα ο,3ml λαδακι.

Μια μέρα πηγα στην αντιπροσωπεια να παρω το πινελακι με το λευκο χρωμα γιατι καποιο ζωον ανοιγοντας την πορτα του ψιλοσημαδεψε την δικια μου και ρωτησα και για τα λαδια που μου εχει καψει μεχρι τωρα.Μου απαντησαν οτι ειναι το φυσιολογικο και πως μεχρι να παω για service να μην του συμπληρωσω εκτος βεβαια αν ειναι τοσο αναγκη, προκειμενου να μετρησουν τη σταθμη λαδιων και ετσι καθε φορα που θα καει λαδι να το καταγραφουν για να δουν αν προκειται για φυσιολογικη καταναλωση η αν υπαρχει καποιο προβλημα.Να σημειωσω πως ακομα δεν εχω κανει καθολου service.βεβαια δεν θα περιμενω τα 15000χλμ αλλα γυρω στα 10000-12000 θα το παω.

Αυτα απο εμενα!!!

Πως με κοβετε?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσταρα στο σχετικο θεμα αλλα δεν ειδα κανενα σχολιο.

Λοιπον ας γραψω και εγω τα ποσοστα μου στα λαδια.......

Καταρχας το εχω το εργαλειο 8 μηνες και εχω κανει 8300χλμ.

1) Στα 2200χλμ συμπληρωσα 0.5ml λαδακι

2) Στα 8300 ποθ ειμαι τώρα θελει να συμπληρωσω ακόμα ο,3ml λαδακι.

Μια μέρα πηγα στην αντιπροσωπεια να παρω το πινελακι με το λευκο χρωμα γιατι καποιο ζωον ανοιγοντας την πορτα του ψιλοσημαδεψε την δικια μου και ρωτησα και για τα λαδια που μου εχει καψει μεχρι τωρα.Μου απαντησαν οτι ειναι το φυσιολογικο και πως μεχρι να παω για service να μην του συμπληρωσω εκτος βεβαια αν ειναι τοσο αναγκη, προκειμενου να μετρησουν τη σταθμη λαδιων και ετσι καθε φορα που θα καει λαδι να το καταγραφουν για να δουν αν προκειται για φυσιολογικη καταναλωση η αν υπαρχει καποιο προβλημα.Να σημειωσω πως ακομα δεν εχω κανει καθολου service.βεβαια δεν θα περιμενω τα 15000χλμ αλλα γυρω στα 10000-12000 θα το παω.

Αυτα απο εμενα!!!

Πως με κοβετε?

μια χαρα εισαι...εγω οταν λεω οτι καιει εννοω οτι κοντραρει ασχημα την βενζινη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμενες να σου πουν στην αντιπροσωπεία; την τυφλα τους δεν ξερουν. Εγώ εχω κινητήρα κατασκευής 7/11 και καίει λάδια.

Το αυτοκινητο που θα πάρεις με μεγαλη πιθανότητα θα καίει λαδια, μην το αγορασεις με το σκεπτικο οτι σε εσενα θα κάτσει η καλή περίπτωση.

δηλαδή αυτό που είπαν ότι το πρόβλημα λύθηκε και ότι τοποθετούν καινούργια ελατηρια και είναι Οκ δεν ισχυει,,;;;;;Τώρα προβληματιστηκα. Ελπίζω να είναι Οκ.....
Link to comment
Share on other sites

τα μαυρα δεν ειναι απο λαδια...τι βενζινη βαζεις??

παντα 100αρα..και η καταναλωση λαδιου που εχω δεν ειναι και πολυ εξω απο τα ορια..στα 1400 ειχα 1λιτρο και μετα αλλο 1λιτρο μεχρι τα 6700 οπου τα αλλαξα και τωτα ειμαι στα 9000 κ εχω καψει 600ml..

απο'τι ειχα δει στην αντιπροσωπεια το αμαξι παιρνει γυρω στα 3750..σε ποση καταναλωση αναβει το check για το λαδι??δε μου χει αναψει ποτε εως τωρα

Link to comment
Share on other sites

παντα 100αρα..και η καταναλωση λαδιου που εχω δεν ειναι και πολυ εξω απο τα ορια..στα 1400 ειχα 1λιτρο και μετα αλλο 1λιτρο μεχρι τα 6700 οπου τα αλλαξα και τωτα ειμαι στα 9000 κ εχω καψει 600ml..

απο'τι ειχα δει στην αντιπροσωπεια το αμαξι παιρνει γυρω στα 3750..σε ποση καταναλωση αναβει το check για το λαδι??δε μου χει αναψει ποτε εως τωρα

εμενα στα 17.000 κ εχει καψει 6 λιτρα!! οταν αναψει το λαμπακι το λαδι που θα εχει μεσα δεν θα φτανει ουτε για σαλατα!!

δηλαδή αυτό που είπαν ότι το πρόβλημα λύθηκε και ότι τοποθετούν καινούργια ελατηρια και είναι Οκ δεν ισχυει,,;;;;;Τώρα προβληματιστηκα. Ελπίζω να είναι Οκ.....

δηλαδη τι ηθελες να σου πουν?? οτι υπαρχει προβλημα κ καλυτερα να παρεις το A1????

η δουλεια τους ειναι να πουλανε...οχι να λενε την αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι ηθελες να σου πουν?? οτι υπαρχει προβλημα κ καλυτερα να παρεις το A1????

η δουλεια τους ειναι να πουλανε...οχι να λενε την αληθεια...

Άρα μου λες ότι το πρόβλημα εξακολουθεί να Υπάρχει και ότι προφανώς το θέμα με τα νέα ελατηρια δεν υφίσταται. Edited by bouzoukistas
Link to comment
Share on other sites

Άρα μου λες ότι το πρόβλημα εξακολουθεί να Υπάρχει και ότι προφανώς το θέμα με τα νέα ελατηρια δεν υφίσταται.

αυτο θα το μαθεις οταν παρεις το αμαξι κ δεις αν καιει η οχι....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κριμα ομως να πληρωνεις κατι και τελικα να μην μενεις ευχαριστημενος..δεν ειναι και λιγα 20χιλιαρικα..η απαντηση του τυπου παρτο και θα δεις αν σου καει λαδια πιστευω οτι ντροπιαζει πολυ την εταιρια και περισσοτερο εμας..

Μου αρεσει πολυ το gti αλλα με αυτο το θεμα καθυστερω την αγορα του και αν συνεχιστει πιστευω πως δεν θα γινει..μπορει να ακουγονται ακραια και sorry αν κουρασα..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κριμα ομως να πληρωνεις κατι και τελικα να μην μενεις ευχαριστημενος..δεν ειναι και λιγα 20χιλιαρικα..η απαντηση του τυπου παρτο και θα δεις αν σου καει λαδια πιστευω οτι ντροπιαζει πολυ την εταιρια και περισσοτερο εμας..

Μου αρεσει πολυ το gti αλλα με αυτο το θεμα καθυστερω την αγορα του και αν συνεχιστει πιστευω πως δεν θα γινει..μπορει να ακουγονται ακραια και sorry αν κουρασα..

ειναι κανεις εδω που ειναι δυσαρεστημενος επειδη του καει λαδι?? προφανως ειναι κατι που δεν θα θελαμε αλλα δεν τρεχει κ τπτ... δεν ειναι παραγοντας να μην κανεις αγορα επειδη καει λαδι.... ακουσες οτι πηρε κανεις στα χερια το μοτερ?? οχι...οποτε..!!! το μονο κακο που κανει η VW ειναι οτι αλλαζει στο αμαξι καποια πραγματα κ κανει το δικο μας να φαινεται παλιο.... πιο πολυ με νοιαζει αυτο παρα τα λαδια...

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις εδω που ειναι δυσαρεστημενος επειδη του καει λαδι?? προφανως ειναι κατι που δεν θα θελαμε αλλα δεν τρεχει κ τπτ... δεν ειναι παραγοντας να μην κανεις αγορα επειδη καει λαδι.... ακουσες οτι πηρε κανεις στα χερια το μοτερ?? οχι...οποτε..!!! το μονο κακο που κανει η VW ειναι οτι αλλαζει στο αμαξι καποια πραγματα κ κανει το δικο μας να φαινεται παλιο.... πιο πολυ με νοιαζει αυτο παρα τα λαδια...

τι Έχει αλλάξει δηλαδή;;;;
Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις εδω που ειναι δυσαρεστημενος επειδη του καει λαδι?? προφανως ειναι κατι που δεν θα θελαμε αλλα δεν τρεχει κ τπτ... δεν ειναι παραγοντας να μην κανεις αγορα επειδη καει λαδι.... ακουσες οτι πηρε κανεις στα χερια το μοτερ?? οχι...οποτε..!!! το μονο κακο που κανει η VW ειναι οτι αλλαζει στο αμαξι καποια πραγματα κ κανει το δικο μας να φαινεται παλιο.... πιο πολυ με νοιαζει αυτο παρα τα λαδια...

Εγω το εχω πάρει το μοτερ 2 φορές στο χερι, μια με τον πρωτο κινητήρα που ξαφνικά στα 15.000 χλμ άρχισε υπερβολικη καταναλωση λαδιού. Με την αλλαγή ελατηριών οπου το αμαξι δεν τράβαγε και η μηχανη εκανε λες και εχει κατοστάρικα μεσα. Και τώρα με τον δεύτερο κινητήρα εχω πάλι προβλήματα με τα λάδι και το θέμα ειναι υπο παρακολούθηση.

Το οτι δεν τρέχει κ τπτ που καίει λάδι μπορεις να το τεκμηριώσεις μηχανολογικά;

Δεν λεω οτι ισχυει για όλους τους κινητήρες, είναι θέμα τύχης όπως βλεπεις, πολλοι απαντάνε οτι δεν έχουν πρόβλημα, πολλοι οτι έχουν και πολλους δεν τους νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στα 21000 χιλ . και έχω συμπληρώσει έως τώρα 3 λίτρα. Όσον αφορά το θέμα της κατανάλωσης βενζίνης είναι ίσως το πιο οικονομικό GTI! sorcerer.png

Να σας δώσω και ένα παράδειγμα... Την προηγούμενη βδομάδα έτυχε να πάρει το αυτοκίνητο η σύζυγος για την δουλεία και για μια απόσταση 30 χιλιομέτρων (15 πήγαινε - 15 έλα) καθημερινά , σε επαρχιακό δρόμο με στροφές, ανηφόρες , κατηφόρες και τα λοιπά... Στο τέλος κάθε διαδρομής μου γύριζε , η κατανάλωση ήταν στα 5,1 λίτρα κάθε φορά! thumbsup.png

Και για όσους δεν στηρίζονται στις μετρήσεις του αυτοκινήτου, με 50 € 100 άρα (27 λίτρα ), τελικά το αμάξι έβγαλε με αυτά τα λίτρα 460 χιλιόμετρα ( 5,8 λίτρα μέσος όρος)... Να επισημάνω βέβαια ότι το αυτοκίνητο φοράει πρόγραμμα, ρυθμισμένο για 100άρα. Την επόμενη που το πήρα εγώ, αμέσως φάνηκε η διαφορά! Η κατανάλωση στο 7,5 και για μένα πήγαινα και οικονομικά! Τι να κάνω όμως, έπρεπε να το "ξεμπουκώσω" λίγο, μετά την χρήση της συζύγου!!ΧΑΧΑ!! whistling.gif

Δε συγκρίνεται τίποτα με ένα γυναικείο πόδι στο γκάζι ενός GTI!cheer.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω πάρει το μοτερ 2 φορές στο χερι, μια με τον πρωτο κινητήρα που ξαφνικά στα 15.000 χλμ άρχισε υπερβολικη καταναλωση λαδιού. Με την αλλαγή ελατηριών οπου το αμαξι δεν τράβαγε και η μηχανη εκανε λες και εχει κατοστάρικα μεσα. Και τώρα με τον δεύτερο κινητήρα εχω πάλι προβλήματα με τα λάδι και το θέμα ειναι υπο παρακολούθηση.

Το οτι δεν τρέχει κ τπτ που καίει λάδι μπορεις να το τεκμηριώσεις μηχανολογικά;

Δεν λεω οτι ισχυει για όλους τους κινητήρες, είναι θέμα τύχης όπως βλεπεις, πολλοι απαντάνε οτι δεν έχουν πρόβλημα, πολλοι οτι έχουν και πολλους δεν τους νοιάζει.

ισως να φταει κ το οτι αλλαξες ελατηρια...εμενα μου ειπαν οτι δεν μπαινει χερι εκει...

δυσκολοι καιροι για την VW οποτε το πιο οικονομικο ειναι να βαλει χερι...

twincharger ειναι ο κινητηρας..περιμενε κανεις να καει το λαδι του σαν ατμοσφαιρικο??

μηχανολογικα ξερω οτι υπαρχουν παρα πολλοι λογοι που μπορει να καει λαδι...για το polo ομως μου ειπαν οτι καιει επειδη εχουν βαλει λαθος μπουζι...

τι Έχει αλλάξει δηλαδή;;;;

πολυ περιεργος εισαι ε?!?!?! το δικο σου θα ειναι με κανονικο τιμονι κ οχι δερματινο αλλα πλαστικο...με σκουρα χρωματα στο ραδιο...χωρις τα f1...με τις απλες ζαντες.. 110hp... με 5 ταχυτητες αντι για 7....100 κιλα βαρυτερο...με μονη απολυξη....εεε αυτα νομιζω...

μην αυτοκτονησεις :laugh:

το τι αλλαξε θα μας το πεις οταν το παρεις...

τα 2 που ξερω ειναι οι ζαντες κ τα κουμπια στο τιμονι...

Link to comment
Share on other sites

ισως να φταει κ το οτι αλλαξες ελατηρια...εμενα μου ειπαν οτι δεν μπαινει χερι εκει...

δυσκολοι καιροι για την VW οποτε το πιο οικονομικο ειναι να βαλει χερι...

twincharger ειναι ο κινητηρας..περιμενε κανεις να καει το λαδι του σαν ατμοσφαιρικο??

μηχανολογικα ξερω οτι υπαρχουν παρα πολλοι λογοι που μπορει να καει λαδι...για το polo ομως μου ειπαν οτι καιει επειδη εχουν βαλει λαθος μπουζι...

πολυ περιεργος εισαι ε?!?!?! το δικο σου θα ειναι με κανονικο τιμονι κ οχι δερματινο αλλα πλαστικο...με σκουρα χρωματα στο ραδιο...χωρις τα f1...με τις απλες ζαντες.. 110hp... με 5 ταχυτητες αντι για 7....100 κιλα βαρυτερο...με μονη απολυξη....εεε αυτα νομιζω...

μην αυτοκτονησεις :laugh:

το τι αλλαξε θα μας το πεις οταν το παρεις...

τα 2 που ξερω ειναι οι ζαντες κ τα κουμπια στο τιμονι...

οι ζάντες και το τιμόνι Αλλαξε Σίγουρα;;;;;δηλαδή τι αλλαγή Έχει γίνει;!;; Edited by bouzoukistas
Link to comment
Share on other sites

οι ζάντες και το τιμόνι Αλλαξε Σίγουρα;;;;;δηλαδή τι αλλαγή Έχει γίνει;!;;

μπορεις να βαλεις κ αλλες ζαντες κ το τιμονι μπορεις να το κανεις κ πολυλειτουργικο..

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις κ αλλες ζαντες κ το τιμονι μπορεις να το κανεις κ πολυλειτουργικο..

οχι οχι το μονο εξτρα που εχω βαλει ειναι απενεργοποιηση αεροσακου συνοδηγου συναγερμο και αισθητηρεσ παρκαρισματοσ..οποτε ειμαι κομπλε!!για το φοντο του rcd και clima θελω να δω αν αλλαξανε χρωμα..υπομονη και μεχρι τελοσ του μηνα θα ξερουμε αν υπαρχουν αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bouzoukistas το χρώμα στο clima και το rcd είναι πλέον μαύρο παρέλαβα το πολάκι αρχές Αυγούστου και ήταν έτσι στο δικό μου και γενικά θα είναι έτσι σε όσα κατασκευάζονται από εδώ και πέρα,μέχρι να το αλλάξουν ξανά!! :angry2: Εγώ αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν μπορώ να βάλω τώρα το πολυλειτουργικό τιμόνι και ποιό είναι το κόστος γιατί δεν την παλεύω να αλλάζω σταθμούς απο το rcd και να αυξομειώνω την ένταση,σου αποσπάει την προσοχή όσο να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bouzoukistas το χρώμα στο clima και το rcd είναι πλέον μαύρο παρέλαβα το πολάκι αρχές Αυγούστου και ήταν έτσι στο δικό μου και γενικά θα είναι έτσι σε όσα κατασκευάζονται από εδώ και πέρα,μέχρι να το αλλάξουν ξανά!! :) Εγώ αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν μπορώ να βάλω τώρα το πολυλειτουργικό τιμόνι και ποιό είναι το κόστος γιατί δεν την παλεύω να αλλάζω σταθμούς απο το rcd και να αυξομειώνω την ένταση,σου αποσπάει την προσοχή όσο να είναι...

α τέλεια. Οπότε θα Έχω το νέο μαύρο φόντο. Δείχνει πιο ωραία στο εσωτερικο το μαύρο φόντο;;;εΧουν αλλάξει και τίποτα άλλο μήπως;;;; Edited by bouzoukistas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.