Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

παιδια

1) παρατηρησα σημερα (μπορει να το ειχα απο παντα αλλα σημερα το ακουσα) οταν ειμαι με νεκρα παταω λιγο γκαζι και μετα το αφηνω ακουγεται ενα πολυ μικρο σκασιματακι δεν θα το ελεγα ακριβως ετσι αλλα σαν εναν μπασο θορυβο (μικρο). εαν ειχε προβλημα ο καταλυτης δεν θα αναβε κανενα λαμπακι?

 

2) ακομα παρατηρησα το εξης

οταν αναβω το air condition σε πολυ χαμηλες ταχυτητες με κλειστα ραδιοφωνα κλπ ακουω κατι σαν σφυριγματακι. να τονισω οτι πριν 1,5 χρονο αλλαξα στην εγγυηση κομπρεσορα air condition γιατι οταν αφηνα γκαζι με ανοιχτο το aircondition εκανε θορυβο.

 

ξερουμε αν ειναι κατι ?

 

επισης μια και ερχεται χειμωνας βρηκα αυτο http://www.ebay.com/itm/BLACK-FRONT-REAR-FLAT-WIPER-BLADES-For-VW-Polo-09-12-/261510771733?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3ce341b415

 

θα το παρω

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

παιδια

1) παρατηρησα σημερα (μπορει να το ειχα απο παντα αλλα σημερα το ακουσα) οταν ειμαι με νεκρα παταω λιγο γκαζι και μετα το αφηνω ακουγεται ενα πολυ μικρο σκασιματακι δεν θα το ελεγα ακριβως ετσι αλλα σαν εναν μπασο θορυβο (μικρο). εαν ειχε προβλημα ο καταλυτης δεν θα αναβε κανενα λαμπακι?

2) ακομα παρατηρησα το εξης

οταν αναβω το air condition σε πολυ χαμηλες ταχυτητες με κλειστα ραδιοφωνα κλπ ακουω κατι σαν σφυριγματακι. να τονισω οτι πριν 1,5 χρονο αλλαξα στην εγγυηση κομπρεσορα air condition γιατι οταν αφηνα γκαζι με ανοιχτο το aircondition εκανε θορυβο.

ξερουμε αν ειναι κατι ?

επισης μια και ερχεται χειμωνας βρηκα αυτο http://www.ebay.com/itm/BLACK-FRONT-REAR-FLAT-WIPER-BLADES-For-VW-Polo-09-12-/261510771733?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3ce341b415

θα το παρω

Για το σφυριγμα στο aor condition μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ειναι φυσιολογικος. Αλριβως το ιδιο συμβαινει και στο δικο μου, αλλα και σε ολα τα αυτοκίνητα. Αλλοι τον ακουν αλλοι οχι αλλα οτι υπάρχει, υπάρχει!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

υστερα απο 4,5 χρονια σημερα που το σκεπαζα με την κουκουλα ακουσα απο μπροστα στο καπο ενα θορυβο σαν να δουλευει κατι ενω το ειχα σβησει το αμαξι.

ειμαι σιγουρο οτι αυτος ο θορυβος παντα υπηρχε απλα τωρα τον ακουσα. ξερει κανεις τι ειναι?

μηπως κανα κυκλωμα για να κρυωνει το αμαξι?

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο 4,5 χρονια σημερα που το σκεπαζα με την κουκουλα ακουσα απο μπροστα στο καπο ενα θορυβο σαν να δουλευει κατι ενω το ειχα σβησει το αμαξι.

ειμαι σιγουρο οτι αυτος ο θορυβος παντα υπηρχε απλα τωρα τον ακουσα. ξερει κανεις τι ειναι?

μηπως κανα κυκλωμα για να κρυωνει το αμαξι?

Η αντλία που γυρνάει το νερό στο τούρμπο για να μην ψήνεται, κατα 99%. Δουλέυει για κανα 15 λεπτο max, ανάλογα τη ζέστη και πόσο σκίσιμο είχε φάει πριν. Ακουγεται ενα πολύ σιγανό buzz απο το μοτέρ (δν μπορώ αν το περιγράψω καλύτερα) 

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι εργασιες κανουμε στο service 5ετιας του polo gti? βασικα εχω 62000χλμ.

οποτε τι πρεπει να αλλαξω σε αυτα τα χλμ με βαση και τα ετη?

να μαζευω σιγα σιγα ανταλλακτικα γιατι αντιπροσωπεια δεν θα παω. Λαδια, ολα τα φιλτρα λογικα, μπουζι? , αλλαζω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

υπερβολικα πολυ? καθε 60000 δεν ειναι?


στο τελευταιο αλλαξα φιλτρο λαδιου, λαδια και υγρα φρενων. ειχα αλλαξει και βαλβολινες με ανακληση νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Έχω το RCD510 στο πολάκι και έχω την εξής απορία.Προσπαθώ να συνδέσω το κινητό μου στο αμάξι αλλά όταν ανοίγω τα μπλουτούθια δεν αναγνωρίζει το όχημα.Έχει το συγκεκριμένο ηχοσύστημα  bluetooth function ή πρέπει να ψαχτώ αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειστε μην το πειτε πουθενα... ibiza cupra dsg ,ιδιοα πατωμα, ιδια λαστιχα,ιδιο βαρος,ιδιο μοτερ,ιδιο σασμαν πληρωνει πολυυυυ περισσοτερα .
Το ιδιο φυσικα και εγω με scirocco αλλα οκ πες εμενα ειναι πιο βαρυ,πιο φαρδια λαστιχα κλπ

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειστε μην το πειτε πουθενα... ibiza cupra dsg ,ιδιοα πατωμα, ιδια λαστιχα,ιδιο βαρος,ιδιο μοτερ,ιδιο σασμαν πληρωνει πολυυυυ περισσοτερα .

Το ιδιο φυσικα και εγω με scirocco αλλα οκ πες εμενα ειναι πιο βαρυ,πιο φαρδια λαστιχα κλπ

γιατι το cupra τι ρυπους εχει?

εδιτ

148co2 εχει επι 1.85 ο ρυπος = 274

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ! Οπως και το Fabia αν δεν κανω λαθος το ιδιο.. Και εγω τους ιδιους ρυπους εχω ...Μιλαμε για 100 ευρω πανω σε ιδια μοντελα...
Ψευτικα δηλωμένα νούμερα 99% ...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ! Οπως και το Fabia αν δεν κανω λαθος το ιδιο.. Και εγω τους ιδιους ρυπους εχω ...Μιλαμε για 100 ευρω πανω σε ιδια μοντελα...

Ψευτικα δηλωμένα νούμερα 99% ...

μιλαμε για εναν ρυπο ειμαι στην απο κατω κλιμακα αχχα

Link to comment
Share on other sites

Πως και 5-40 και όχι 5-30;

Πως και 5-40 και όχι 5-30;

απο οτι μου ειπε ο μηχανικος ο οποιος ειναι δικος μου ανθρωπος και εχει δουλεψει και μεσα στην vw.

η οδηγια που τους εχει δωθει απο την vw σχετικα με το gti ειναι να βαζουν 5-30 για service μεγαλης διαρκειας δηλαδη για αλλαγη λαδιων στις 30000 χλμ (longlife) και 5.40 για αλλαγη λαδιων καθε 15.000 χλμ.

την οδηγια αυτη την ειδα ο ιδιος και στον υπολογιστη που ειχε. πατησαμε πανω στο μοντελο μου στην κατηγορια λιπανση κινητηρα και εβγαλε αυτες τις δυο επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και το manual γράφει ότι για 5w-40 θέλει αλλαγή κάθε ένα έτος ή 15.000 χλμ ενώ με 5w-30 ανά 30.000 ή 2 έτη (longlife service). Ισχύει ότι δεν πρέπει να αλλαζουμε συχνά ιξώδες ή είναι ράδιο αρβύλα; Πχ εγω έχω το 1.2 tsi και εβαζα 5-40 (μου το ξεκίνησαν έτσι δηλαδή στο πρώτο service και ειπα να μην το αλλάξω μετά) απλώς σκεφτόμουν να το γυρνουσα σε 5w30 αλλά δίστασα είναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι μου ειπε δεν εχει ουσια να βαζω 5.30 εφοσον το σερβις το κανω καθε ετος που δεν εχω καν συμπληρωσει 15000 χλμ.

οχι οτι γλιτωνω τιποτα στην τιμη  ειναι κανα 2 -3 ευρω λιγοτερα το λιτρο το 5 - 40 αλλα δεν λεει κατι αυτο.

παρεπιπτοντως αλλαξα και μπουζι στις 64.000 χλμ και ηταν σε σχεδον αριστη κατασταση τα παλια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.