Jump to content
doggy

Παρουσίαση μελών

Recommended Posts

Γεια σας, ονομάζομαι Αλέξης, είμαι 40 ετων ερασιτέχνης μηχανικός οχημάτων με ειδίκευση στην αυξηση της ιπποδύναμης με το λιγότερο δυνατό κόστος και την ανακατασκευή κινητήρων βενζίνης. 

έχω ένα VW GOLF mk4 1.4 μοντέλο 2001 με  μοτερ AKQ που φοράει επάνω τωρα κορμό-κεφαλή, μπεκ απο AZD (1.6 16V) με 4μπαρο map (αντι τρίμπαρο της μανας του), λόγω του οτι το πρώτο  μοτερ αναπάυεται εν ειρήνη ύστερα απο 250.000 χλμ.

Εγκεφαλο, πλεξούδα, πολλαπλές, πεταλούδα φοράει απο το 1.4.

Έχω μετρήσει το καύσιμο με τέρμα γκάζι και είναι πολύ καλά (περίπου στο 12.5:1 σε όλες τις στροφές), το μόνο πρόβλημα, ένα μικρό κόψιμο με μισό γκάζι στις 2000 στροφές, λόγω του της χαρτογράφησης του κινητήρα που είναι  απο το 1400 και δε φτανει, αλλα ευτυχώς μόνο  για πολύ μικρό φάσμα (1900-2000 στροφές και μόνο με λίγα γκάζια)

εξατμιση έχω της μάνας του  (νομίζω δεν υπαρχει λόγος να ταλαιπωρείς τα αυτια σου για να πας απο τα 95 στα 98 άλογα)

Κατα τ' αλλα είναι πολύ ενδιαφέρον οδηγικά, μιας και έχει πολύ ροπή μέχρι τις 4500 στροφές (μετά κρεμάει λόγω πολλαπλής/πεταλούδας απο το 1.4, λογικό). Παρα  το κρέμασμα, σε ευθεία βαζει 5η κοφτη με αποτελεσμα αντι της τελικής 180 που είχε με το 14αρι, να μπορει να αγγιζει και να ξεπερνα λίγο τα 200 κοντερ. Υπολογίζω να είναι περίπου 95 άλογα, αλλα με ροπή τουλάχιστον 16 κιλά. 

Εχω επίσης πλενόμενο φίλτρο στου κουτί.

απο αναρτηση φοράω νορμαλ ελατήρια με kayaba excelG, τα οποια είναι μεν λίγο πιο σκληρούτσικα απο τα νορμαλ, αλλα στα 3 χρόνια είναι ακόμα στο 80%(!)

λάστιχα  μόλις έβαλα τα michelin cross climate, αλλα είναι νωρίς ακόμα για να πω την άποψη μου. Το μόνο που μου έκανε εντύπωση μέχρι τώρα είναι η απίστευτα καλή συμπεριφορα στο βρεγμένο.

Θα ηθελα να το  το αμάξι με πετρελαιο καινούργιο, μιας και όλο βγαζει πια (έχω αλλάξει ήδη ολα τα ημιμπαρα, ακρόμπαρα, μπαλάκια, συνδέσμους, μοτερ, κομπρεσσερ, βεντιλατερ), αλλα δεν εχω ακόμα την οικονομική δυνατότητα για τετοιο εγχείρημα. Μου αρεσει πολύτο πασσατ το 1.6 td, αλλα και το νέο fiat tipo.

Θα χαρω να μοιραστω τις εμπειρίες μου με άλλον μελών και γιατι όχι, όπου μπορέσω να προτείνω λύσεις.

Να ξερετε οτι είμαι λίγο κυνικός και μερικές φορές μπορει  να απαντήσω λίγο απότομα αν καταλάβω οτι κάποιο μέλος νομίζει οτι ξερει κάτι, ενω δεν το κατέχει, αλλα κατα τ΄αλλα θα προσπαθήσω να σεβαστώ τους κανόνες του κλαμπ.

Σκοπός μου είναι να μοιράσω τις  εμπειρίες και γνώσεις μου, αλλα και (να μη το κρυψουμε) να παρω και γω πληροφορίες για ότι μπορουν να βοηθήσουν πιο έμπειρα μέλη απο μένα..

Ερασιτεχνικά έχω επίσης ασχοληθεί με επιτυχία με κολλήσεις μετάλλων (χταπόδια, σωληνώσεις, external, κλπ), αλλα και με φανοποιοια, χωρις όμως να μου αρέσουν πολυ οι δουλειες που χω κανει σε αυτο τον τομέα.

Μεγαλωσα Αθήνα, αλλα τα τελευταια 2 χρονια μένω μόνιμα Ιωάννινα

 

θα χαρω να βοηθήσω σε τυχον απορίες για το είδος των "μετατροπων" που έχω

Πριν κριτικάρετε τις μετατροπές που απο ανάγκη έκανα, να υπενθυμίζω οτι έχω ειδικευση στη χαμηλού κόστους βελτίωση, σύμφωνα με την οποία όλα αναγαγονται στο δείκτη κέρδος Ιπποδύναμης ανα ευρώ. Συμφωνα με αυτη τη θεώρηση  μια ολόσωμη/καταλύτης χταπόδι, κλπ σε ατμοσφαιρικό αμάξι απορρίπτεται γιατι δίνεις 1000 ευρω για να παρεις 7 άλογα. 

Edited by turbomaniac
φ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ονομάζομαι Αλέξης, είμαι 40 ετων ερασιτέχνης μηχανικός οχημάτων με ειδίκευση στην αυξηση της ιπποδύναμης με το λιγότερο δυνατό κόστος και την ανακατασκευή κινητήρων βενζίνης. 
έχω ένα VW GOLF mk4 1.4 μοντέλο 2001 με  μοτερ AKQ που φοράει επάνω τωρα κορμό-κεφαλή, μπεκ απο AZD (1.6 16V) με 4μπαρο map (αντι τρίμπαρο της μανας του), λόγω του οτι το πρώτο  μοτερ αναπάυεται εν ειρήνη ύστερα απο 250.000 χλμ.
Εγκεφαλο, πλεξούδα, πολλαπλές, πεταλούδα φοράει απο το 1.4.
Έχω μετρήσει το καύσιμο με τέρμα γκάζι και είναι πολύ καλά (περίπου στο 12.5:1 σε όλες τις στροφές), το μόνο πρόβλημα, ένα μικρό κόψιμο με μισό γκάζι στις 2000 στροφές, λόγω του της χαρτογράφησης του κινητήρα που είναι  απο το 1400 και δε φτανει, αλλα ευτυχώς μόνο  για πολύ μικρό φάσμα (1900-2000 στροφές και μόνο με λίγα γκάζια)
εξατμιση έχω της μάνας του  (νομίζω δεν υπαρχει λόγος να ταλαιπωρείς τα αυτια σου για να πας απο τα 95 στα 98 άλογα)
Κατα τ' αλλα είναι πολύ ενδιαφέρον οδηγικά, μιας και έχει πολύ ροπή μέχρι τις 4500 στροφές (μετά κρεμάει λόγω πολλαπλής/πεταλούδας απο το 1.4, λογικό). Παρα  το κρέμασμα, σε ευθεία βαζει 5η κοφτη με αποτελεσμα αντι της τελικής 180 που είχε με το 14αρι, να μπορει να αγγιζει και να ξεπερνα λίγο τα 200 κοντερ. Υπολογίζω να είναι περίπου 95 άλογα, αλλα με ροπή τουλάχιστον 16 κιλά. 
Εχω επίσης πλενόμενο φίλτρο στου κουτί.
απο αναρτηση φοράω νορμαλ ελατήρια με kayaba excelG, τα οποια είναι μεν λίγο πιο σκληρούτσικα απο τα νορμαλ, αλλα στα 3 χρόνια είναι ακόμα στο 80%(!)
λάστιχα  μόλις έβαλα τα michelin cross climate, αλλα είναι νωρίς ακόμα για να πω την άποψη μου. Το μόνο που μου έκανε εντύπωση μέχρι τώρα είναι η απίστευτα καλή συμπεριφορα στο βρεγμένο.
Θα ηθελα να το  το αμάξι με πετρελαιο καινούργιο, μιας και όλο βγαζει πια (έχω αλλάξει ήδη ολα τα ημιμπαρα, ακρόμπαρα, μπαλάκια, συνδέσμους, μοτερ, κομπρεσσερ, βεντιλατερ), αλλα δεν εχω ακόμα την οικονομική δυνατότητα για τετοιο εγχείρημα. Μου αρεσει πολύτο πασσατ το 1.6 td, αλλα και το νέο fiat tipo.
Θα χαρω να μοιραστω τις εμπειρίες μου με άλλον μελών και γιατι όχι, όπου μπορέσω να προτείνω λύσεις.
Να ξερετε οτι είμαι λίγο κυνικός και μερικές φορές μπορει  να απαντήσω λίγο απότομα αν καταλάβω οτι κάποιο μέλος νομίζει οτι ξερει κάτι, ενω δεν το κατέχει, αλλα κατα τ΄αλλα θα προσπαθήσω να σεβαστώ τους κανόνες του κλαμπ.
Σκοπός μου είναι να μοιράσω τις  εμπειρίες και γνώσεις μου, αλλα και (να μη το κρυψουμε) να παρω και γω πληροφορίες για ότι μπορουν να βοηθήσουν πιο έμπειρα μέλη απο μένα..
Ερασιτεχνικά έχω επίσης ασχοληθεί με επιτυχία με κολλήσεις μετάλλων (χταπόδια, σωληνώσεις, external, κλπ), αλλα και με φανοποιοια, χωρις όμως να μου αρέσουν πολυ οι δουλειες που χω κανει σε αυτο τον τομέα.
Μεγαλωσα Αθήνα, αλλα τα τελευταια 2 χρονια μένω μόνιμα Ιωάννινα
 
θα χαρω να βοηθήσω σε τυχον απορίες για το είδος των "μετατροπων" που έχω
Πριν κριτικάρετε τις μετατροπές που απο ανάγκη έκανα, να υπενθυμίζω οτι έχω ειδικευση στη χαμηλού κόστους βελτίωση, σύμφωνα με την οποία όλα αναγαγονται στο δείκτη κέρδος Ιπποδύναμης ανα ευρώ. Συμφωνα με αυτη τη θεώρηση  μια ολόσωμη/καταλύτης χταπόδι, κλπ σε ατμοσφαιρικό αμάξι απορρίπτεται γιατι δίνεις 1000 ευρω για να παρεις 7 άλογα. 


Περιμενω παρουσιαση του αυτοκινητου..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

@turbomaniac Καλωσήρθες! Όπως λέει και ο @nikdev Και εγώ περιμένω παρουσίαση του αυτοκινήτου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι θα εννοείται το garage. Ναι, να κανω μια παρουσίαση. βεβαια δε θα ναι και  πολύ καθαρό σαν αυτα που χετε συνηθίσει εδω, αλλα κατι θα γινει...:lol:

θα φαινονται και κατι τασια που διαλεξε η συζηγος (δικό της είναι άλλωστε), είναι προτότυπα και ήτανε πολύ φτηνα.

εχω μια φωτο χαζή, θα κανω add στο garage και θα βαλω κι΄άλλες στην πορεία.

 

ευχαριστω για το καλωςόρισμα

Link to comment
Share on other sites

Όνομα:Μαριος

Επάγγελμα:Δεύτερη φορά φοιτητής

Κάτοχος:Polo 6R TDI BMT (90PS)

Το αυτοκίνητο το έχω ένα δίμηνο.Δεν το έχω πειράξει προς το παρόν.

Είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με το αυτοκίνητο αλλά υπερβολικά δυσαρεστημένος με τα εξουσιοδοτημενα συνεργεία VW.

Καλές βόλτες και διαδρομές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!
Είμαι ο Δημήτρης απο Αθήνα 27 χρονών και δουλεύω ως barman.
Πρωην κάτοχος Seat leon 1 1.6 και υποψήφιος αγοραστής golf 6 tsi 160.
Καλώς σας βρήκα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα...

Νεο μελος απο Αθηνα...εδω και ενα χρονο εχω στην κατοχη μου ενα Golf Plus 1.6 TDi DSG 12ος του 2012, εισαγωγης...

Σε γενικές γραμμες αρκετα ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο και μιας και η αγορα του εγινε για την καλυψη αναγκων της οικογενειας, 1 κορουλα με πολλα τσιμπραγκαλα...

Απο χωρους σε συναρτηση με το μικρο του σχετικα μηκος, που ηταν ενα απο τα προαπαιτουμενα, και λογω των συρρωμενων πισω καθησματων υπερευχαριστημενος...

Απο οικονομια ειναι σε καλα επιπεδα ειδικα σε σχεση με το προηγουμενο αυτοκινητο...

Αυτο που μου λειπει ειναι το νευρο...στην οδηγηση αλλα οικογενειακο αυτοκινητο τι περιμενω...χαχαχαχα

Αυτα απο εμενα εχω αρκετες αποριες σχετικα με το αυτοκινητο θα ψαξω λιγο στο φορουμ και θα αναρτησω αναλογες ερωτησεις...

Καλως σας βρηκα λοιπον...καλα χιλιομετρα σε ολους μας...

Edited by asotosios
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , asotosios said:

Αυτο που μου λειπει ειναι το νευρο...στην οδηγηση αλλα οικογενειακο αυτοκινητο τι περιμενω...χαχαχαχα

Καλως σας βρηκα λοιπον...καλα χιλιομετρα σε ολους μας...

Καλώς ήρθες!

Αλλά στο θέμα οικογενειακού και χωρίς νεύρο δεν έχεις δίκιο. 1.6TDI ήταν η δική σου επιλογή για λόγους οικονομίας προφανώς. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν οικογενειακά με νεύρο και σπιρτάδα, ακόμα και κάτω των 2 λίτρων. Σίγουρα όμως δεν κοστίζουν όσο ένα Golf Plus 1.6.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλοσορισμα...

δεν εχεις αδικο σιγουρα υπαρχουν οικογενειακα που μπορουν και να υπερκαλυψουν σε γκαζι αλλα μιλαμε για αλλα χρηματα σε σχεση με ενα μεταχειρισμενο golf plus πετρελαιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθατε όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

 

Είμαι ο Γιάννης 24 χρονών απο Αθήνα και κάτοχος ενός Golf mk3 cabrio εδώ και 6 μήνες και πρώην κάτοχος ενός seat ibiza top gun.

Καλώς σας βρήκα και καλά χιλιόμετρα σε όλους!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι απο εμενα...

Οποιος εχει την ευγενικη καλοσυνη να μου πει για ποιον κινητηρα ψαχνω ανταλλακτικα πχ ιμαντες, λαδια, φιλτρα κτλ κτλ για το Golf Plus 1.6TDi 12/2012.

Ρωταω γιατι σαν κανονικο golf ειναι 6 (βαση ημερομηνιας) αλλα τα φωτιστικά του δειχνουν σαν να ειναι 5.Οποιος εχει την ευγενικη καλοσυνη να μου ξεκαθαρισει για ποιον κινητηρα ψαχνω για το Golf Plus 1.6TDi 12/2012 γιατι σαν κανονικο golf ειναι 6 (βαση ημερομηνιας) αλλα τα φωτιστικά του δειχνουν σαν να ειναι 5.

Μην ποσταρω σε λαθος θρεντ καθως και να μην κανω και καμια χοντρη σε καμια παραγγελια...

Ευχαριστω και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Πάνος από Καλαμάτα στα 35 μου νέος κάτοχος VW Golf MK6 Highline λευκού τέλος του 2012.

Σας γράφω από Καλαμάτα.Χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθατε όλοι!

@asotosios, ρίξε μια ματιά στην υποενότητα των Golf :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!
Όνομα:   Γιαννης Δ.
Επάγγελμα:  Ιδ. Υπαλληλος 
Ηλικία: 35 και κάτι ψιλά...
Αυτοκίνητο: VW Golf mk6 (2009) - 160HP - DSG6

ICE:
Πηγή: Autopumpkin Android 6.0
Front Speakers: Focal Polyglass 165 v2  (στις εργοστασιακές θέσεις - ταμπλό)
Rear Speakers: Focal Polyglass 165 v2  (στις εργοστασιακές θέσεις - ταμπλό)
Amplifier: Magnat Traxx 300 W +  AUDISON LR x4.300
Subs: 1 x Magnat  250w RMS

Retrofitting projects:
- Front & Rear Footwell light (LED)
- Front & Rear Puddle light (with LED)
- AUTO headlight switch (with rear fog light cable)

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθατε όλοι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα!

Γιάννη με λένε. Ειμαι 25 χρονών και είμαι ναυτικός. Ειμαι κάτοχος ενος VW Golf MKV GT 140 άλογα. 

Είμαι απο Αθήνα και το αυτοκίνητο ειναι προς το παρών μαμα απο ολες τις απόψεις.

Όταν επιστρέψω θα χαρώ να τα πούμε σε καποια απο τις συναντήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά,Δημήτρης από Μεσολόγγι 35 χρονών.Ειμαι μέλος κάποιους μήνες και τώρα κάνω παρουσίαση,ελπίζω να μην πειραζει...Έχω στη κατοχή μου ένα tiguan tsi 122ps με πρόγραμμα.Καλώς σας βρήκα!!!

Στάλθηκε από το Vodafone Smart 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.