Jump to content
doggy

Παρουσίαση μελών

Recommended Posts

:D γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος με λένε παναγιώτη και είμαι 23 από κατούνα εξώ από αγρινιο στο club πρόσφατα απέκτησα ένα passat 1.8t.

ασημι με 16zantonia

σιγά σιγά του προσθέτω πραγματάκια πρώτα ξεκινώ από την εξωτερική εμφάνιση πρόσθεσα μια μουράτι αεροτομα

και τώρα προσθέτω φιμέ και εξάτμιση.

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν είμαι για την ακρίβεια νέος χρήστης, έμπαινα και παλιότερα. Οστόσο άλλο αμάξι τότε και άλλα μυαλά ενδεχομένως. Είμαι 30 ετών, ασχολούμαι με marketing σε ιατρικά είδη ενώ παράλληλα δουλεύω ένα project στο χώρο του online gaming και gaming γενικότερα με 2 συνεργάτες (ευελπιστούμε και περισσότερους στο μέλλον). Για περισσότερες πληροφορίες μπείτε στο site μας.

Αρχές Νοεμβρίου, περίπου 1 μήνα από σήμερα απέκτησα ένα Golf GTI Edition 30 DSG, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν έχω προλάβει να επέμβω ούτε μηχανικά ούτε εμφανισιακά. Για να είμαι και ειλικρινής δεν έχω σκοπό να επέμβω ετσι κι αλλιώς, πέρα ίσως από ένα φαρδύτερο λάστιχο που ίσως με αναγκάσει να αλλάξω και τις ζάντες, κάτι που απεύχομαι καθώς προσωπικά μου αρέσουν αρκετά, αντίθετα από την πλειοψηφία νομίζω που υποστηρίζει ότι το μαύρο ματ τις χαλάει.

Μαύρο μεταλλικό το χρώμα, η VW το ονομάζει Magic και ισχυρίζεται ότι είναι περλέ, αλλά μεταλλικό μου φαίνεται.

Τα υπόλοιπα όπως τα ξέρετε, με τη διαφορά ότι το παρήγγειλα με εργοστασιακό GPS με έγχρωμη οθόνη και 10 ηχεία, και φυσικά κιβώτιο DSG, για το οποίο έχω να σας πω ότι με έχει αφήσει άφωνο, όπως και γενικότερα το αμάξι, από επιδόσεις μέχρι στυλ. Κάτι κόκκινα μαξιλαράκια ζώνης για τις εμπρός και πίσω ζώνες αγόρασα επίσης τα οποία δένουν όμορφα με το εσωτερικό, αν και ο λόγος ήταν καθαρά θέμα κολλήματος που έχω, αρκεί να σας πω ότι μπαίνω σε αμάξι που δεν έχει μαξιλαράκια και το χέρι μου πάει αυτόματα στο σημείο που περιμένω να βρίσκεται.

3000 χλμ έχω ήδη κάνει, οπότε όπως καταλαβαίνετε ειδικότερα την πρώτη εβδομάδα δεν ανέβαινα σπίτι. Μόλις βρέθηκα κοντά στα πρώτα 1000 άρχισα να το πατάω περισσότερο και στην κυριολεξία να μην πιστεύω στα μάτια μου. Για μερικούς από εσάς λογικά αυτά είναι συνηθισμένα, αλλά σε σχέση με το παλιό μου αυτοκίνητο, απλά ουδέ μία σύγκριση. Μάλιστα δεν κρατιόμουν και από εκείνο το σημείο και μετά άρχισα να δοκιμάζω ανοίγματα. Ενδεικτικά αναφέρω:

TT Quattro (μάλλον με τα 180) - έφυγε 1ος, τον έπιασα στα 70-80 και πέρασα μπροστά περίπου 1-2 αμάξια στα 120 χλμ/ώρα.

RX8 (μάλλον με τα 192) - έφυγα 1ος και συνέχισα να αυξάνω μέχρι τα 120 χλμ/ώρα και πάλι με διαφορά 2 αμάξια.

RX7 (δεν ξέρω έτος κατασκευής να σας πω, είναι πάντως ένα ασημί που κυκλοφορεί κηφισιά και γενικά βόρεια προάστια) με αυτό κάναμε ρεπρίζ 80-130 και είμασταν απολύτως πλάι πλάι, στο τέλος χαιρετηθήκαμε κιόλας (μάλιστα τον ξαναπέτυχα 2-3 μέρες μετά στην κηφισίας και πάλι χαιρετηθήκαμε αλλά χωρίς να πιαστούμε στα... άλογα).

Golf GTI standard - έφυγε 1ος, τον έπιασα στα 100 περίπου και μόλις έσκασα μούρη άφησα το γκάζι. Καινούργιο αμάξι κιόλας, ας προσπαθήσω να είμαι εντός κάποιων ορίων. Πάντως, περίμενα μεγαλύτερη διαφορά, αλλά τελικά είναι αυτό που διάβασα, ότι τα 30 άλογα φαίνονται ψηλά.

Από κει και πέρα, λίγο παιχνιδάκι αλλά χωρίς να ανοίξει ρουθούνι με καινούργιο S3, Boxster 2.7, Octavia V RS και κάνα δυο άλλα που ξεχνάω.

Τέλος να πω το εξής και τα συμπεράσματα δικά σας. Η αντιπροσωπεία καθώς και τα περισσότερα reviews που έχω διαβάσει, δίνουν το αμάξι στα 6,6" τα 0-100. Σας διαβεβαιώνω όμως ότι το έβαλα κάτω και του άλλαξα τα φώτα ίσα με 10 φορές, σε ίσιο δρόμο, απόλυτη ευθεία, με χρονόμετρο ακριβείας το οποίο κρατούσε συνοδηγός, και οι χρόνοι που καταγράψαμε ήταν οι εξείς:

3-4 φορές βρεθήκαμε στα 6"

1-2 φορές στα 5,3 ! Ναι καλά διαβάσατε.

3-4 φορές ακόμα είδαμε 5,8

Σημειώνω ότι όλες οι δοκιμές ήταν στη θέση S ενώ τις αλλαγές έκανα ο ίδιος από το τιμόνι (στο εντελώς αυτόματο υπάρχει καθυστέρηση στις αλλαγές καθώς μόλις η βελόνα καρφωθεί στις 6.500 καθυστερεί περίπου μισό δευτερόλεπτο για να αλλάξει).

Μήπως λοιπόν η VW τα 6,6 τα δίνει στη θέση D και μάλιστα στο εντελώς αυτόματο; Τέλος να σημειώσω ότι σε αγγλικό site δίνεται με χρόνο 6,3. Τι να πιστέψω ρε παιδία; Και γιατί να μην πιστέψω τα ίδια μου τα μάτια;

Τα συμπεράσματα δικά σας. Αναμείνατε για τις φωτογραφίες, συγγνώμη για το looong post, από την επόμενη φορά θα ποστάρω τα των ανοιγμάτων στο ειδικό θέμα.

PS: Αν θυμάμαι καλά γιατί έχει περάσει και πολύς καιρός, μία kathgti με μαύρο polo gti; Αν θυμάμαι καλά και αν ήταν όντως εκείνη, τότε νομίζω ότι την πέτυχα έξω από το νοσοκομείο Υγεία όπως έβγαινα από το πάρκινγκ κατά το μεσημεράκι. Είχε αυτοκολλητάκι, και ήταν γυναίκα οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισατε παιδια!!

κοσταντινε θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα για το passat σου γιατι και εγω εχ το passat το προιγουμενο απο το δικο σου το δικο μου ειναι 11/99 πριν 2 μινεσ το πειρα ειναι 1,8Τ σαν το δικο σου και σιγα σιγα το φτιαχνω θα θελα να μου πεισ σχετικα μτο χαμηλομα τι να κανς φοραει πανς αμμορτισερ zacks τα μαυρα και ελατηρια τα μαμισια μου προτεναν στν αντιπροσοπεια πυ το πιγα για σερβις να του βαλω 3ποντα ελατηρια τα eibax και να αφισς τα αμορτισερ οπωσ ειναι αλλα φοβαμαι μν καθεται το αυτοκινητο μιπωσ τα αμορτισερ μου ειναι μαλακα η γνωμη σου΄.

και απο θεμα σκαστρασ τι προτενεις τωρα ςχει τιν μαμισια το σφιριγμα μονο΄

περιμενς νεα

καλωσ σας βρηκα παιδια.................. :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω και εγω την παρεα με λενε κωστα ειμαι απο κορυδαλλο εχω

ενα golf mk4 1600 και εχω παραγγηλει αλλο αυτοκινητο το golf gti edition 30

καλος σας βρεικα παιδια

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω και εγω την παρεα με λενε κωστα ειμαι απο κορυδαλλο εχω

ενα golf mk4 1600 και εχω παραγγηλει αλλο αυτοκινητο το golf gti edition 30

καλος σας βρεικα παιδια

καλως τον γειτονα.....καλα ποσταρισματα...

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισατε και καλη διαμονη σε ολους σας ευχομαι στην οικογενεια vw χωρις προβληματα!!! :lol: :lol: :lol: (ειπες κανεις τιποτα για παραθυρα???) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισατε και καλη διαμονη σε ολους σας ευχομαι στην οικογενεια vw χωρις προβληματα!!! :lol: :lol: :lol: (ειπες κανεις τιποτα για παραθυρα???) tongue.gif

καλςσ σε βρικαμε φιλε

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω και εγω την παρεα με λενε κωστα ειμαι απο κορυδαλλο εχω

ενα golf mk4 1600 και εχω παραγγηλει αλλο αυτοκινητο το golf gti edition 30

καλος σας βρεικα παιδια

γεια σου κωστα

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας μπορει καποιοσ να μου κανει μια εξιπηρετηση θελω το αυτοκολιτο του vw club μπορει καποιοs να του στειλω χρηματα να μου το στειλει γιατι ειμαι απο επαρχια και δεν μπορω να ανεβω αμεσα αθηνα.αν μπορει καποιοσ ασ μου απαντησειο

ευχαριστω προκαταβολικα..

:wub::D

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

πατριωτακη ειμαι απο αμφιλοχια καταγωγη αλλα το πιο κοντινο σου ειναι τα παιδια στα γιαννενα

Link to comment
Share on other sites

πατριωτακη ειμαι απο αμφιλοχια καταγωγη αλλα το πιο κοντινο σου ειναι τα παιδια στα γιαννενα

ελα ρε μεγαλε μενεις μονιμα αμφιλοχια.πατριοτακια δεν λες τιποτα 10 λεπτα αποσταση εχουμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολο το club,νεο μελος και εγω.

Δεν ειχα την τυχη να εχω vw στα τοσα χρονια που οδηγω αλλα ευελπιστο το νεο ετος να αποκτησω ενα golf gti που μου αρεσει παρα πολυ.

καλες γιορτες σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολο το club,νεο μελος και εγω.

Δεν ειχα την τυχη να εχω vw στα τοσα χρονια που οδηγω αλλα ευελπιστο το νεο ετος να αποκτησω ενα golf gti που μου αρεσει παρα πολυ.

καλες γιορτες σε ολους.

καλοσορισεσ

Link to comment
Share on other sites

Guest roinides

Kαλησπέρα και από μένα.

Νέος στο φόρουμ και στα αυτοκίνητα.

Πρόκειται να παραγγείλω ένα 1.4 tsi 122 trendline 5Θυρο.Θα ναι το πρώτο μου αυτοκίνητο στα 33 μου.

Ξεκίνησα για το απλό 1.4 αλλά είπα μια φορά αγοράζω 4τροχο, ας το ανεβάσω.

Γιατί γκολφ; Γιατί μ αρέσει πιο πολύ από όλα να μπω μέσα και να πάω τη χαλαρή βολτίτσα, ή κάπου μακρυά!

Κάτι έχει μέσα το εσωτερικό που μ αρέσει, δεν ξέρω τι.

Αθεράπευτα μηχανόβιος, αγαπημένο στέκι το βουνό Μπράλλος (όσοι περάσατε θα το ξέρετε).Αλλά είναι μηχανοβιακό από χρόνια!Προσοχή!

Μόλις γίνει η παραγγελία για το γκολφάκι, επιφυλλάσομαι να βάλω και άλλα στοιχεία.

Φιλικά

Ηλίας !

Link to comment
Share on other sites

τις καλησπέρες μου και καλωσήρθατε σε όλα τα νέα μας μέλη :D

Καλά να περνάτε στη παρέα μας :D

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά σε όλους!! είμαι καινούργιο μέλος! έχω ένα polo 2007 μοντέλο 100ps έχω βάλει ένα τελικό και τώρα θα βάλω φιμέ τζαμια και σκούρα φανάρια από τον τσαούση! ελπίζω να έρθω σε καμια συνάντηση να σας γνωρίσω από κοντά!

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του φορουμ.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, λεγομαι Κωστας και ειμαι κατοχος ενος VW PASSAT TFSI 2.0 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το αυτοκινητο μου.

Ελπιζω να βρω αρκετες απαντήσεις στο forum σας σχετικα με τα οποια προβληματακια μου παρουσιαστουν στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι ο Νίκος από Θεσσαλονίκη , και ψάχνω πληροφορίες για πετρελαιοκίνητα TDI , κυρίως η σειρά blue motion είναι αυτή που με ενδιαφέρει λόγω κατανάλωσης Αστική/Εκτός/Μικτό 5/3.8/3.2 για το polo. Εχει κανείς εντυπώσεις για το συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες Νικο και χρονια πολλα.

Πληροφοριες για αυτο που ρωτας μπορεις να βρεις εδω.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?act...amp;s=&f=15

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες μπορεί στο κλαμπ να γραφτηκα πριν καιρο αλλα σήμερα επι της ουσιας κατάφερα να δω πιο διεξοδικα τα θέματα. Οπότε σας παρουσιάζομαι ως Ακης φοιτητής στις Σέρρες καταγώγη απο θεσσαλονίκη και καποτε ευελπιστώ να αποκτήσω το δικό μου vw! ως τοτε οδηγάω ένα polo το οποιο εχουμε οικογενείακα και ανήκει στην αδερφή μου :unsure::D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.