Jump to content
cprionas

Διαρροή ψυκτικού υγρού από ελαττωματικό ταφ.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Την Παρασκευή 23/10 πήγα το Golf μου, Golf GT 170ps / 2006, για το service των 60.000χλμ στο οποίο ανακάλυψαν πως είχε διαρροή ψυκτικού υγρού από ένα πλαστικό ταφ (ΦΩΤΟ ΕΔΩ) το οποίο τροφοδοτεί το τούρμπο με ψυκτικό.

Το ελαττωματικό ανταλλακτικό θα αντικατασταθεί την Πέμπτη 29/10 αλλά το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να αντικαταστήσω τα υπόλοιπα σωληνάκια και τα εξαρτήματα (πχ: το εν λόγο ταφ) με άλλα aftermarket καλύτερης ποιότητας από ίσως καλύτερο υλικό. (πχ: σιλικόνη)

Υπάρχουν??? Γνωρίζεται μάρκες και τιμές??

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως συζητούσαμε και εδώ, είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Πήγα πριν καμιά βδομάδα και το άλλαξα, όπως και μερικά ακόμη σωληνάκια κλπ καλού κακού...50άρικο btw...

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς, απλώς απαντώ γιατί το αστείο είναι ότι έπαθα ακριβώς την ίδια βλάβη, στο ίδιο αυτκίνητο, τον ίδιο καιρό! (golf V gt170, june 2k6, 60k km !!!) Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο σύνηθες να χαλάνε τα Τ...

Συνεπώς φίλοι κάτοχοι των ίδιων, προσέχτε τώρα το φθινόπωρο τα Τ σας! :):rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως συζητούσαμε και εδώ, είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Πήγα πριν καμιά βδομάδα και το άλλαξα, όπως και μερικά ακόμη σωληνάκια κλπ καλού κακού...50άρικο btw...

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς, απλώς απαντώ γιατί το αστείο είναι ότι έπαθα ακριβώς την ίδια βλάβη, στο ίδιο αυτκίνητο, τον ίδιο καιρό! (golf V gt170, june 2k6, 60k km !!!) Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο σύνηθες να χαλάνε τα Τ...

Συνεπώς φίλοι κάτοχοι των ίδιων, προσέχτε τώρα το φθινόπωρο τα Τ σας! :D :D :cry:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση midiangr, τελικά δεν είμαι ο μόνος που έπαθε τέτοια ζημιά...τουλάχιστον ας το λάβουν υπόψη και οι άλλοι ιδιοκτήτες GT για έναν προληπτικό έλεγχο.... B)

Link to comment
Share on other sites

Επιδημία... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.