Jump to content
cyclopss2009

Ξεκλείδωμα ανάγκης: Πώς δουλεύει;

Recommended Posts

Έχω εδώ και περίπου 3 εβδομάδες ένα Passat 1.4 Tsi και σήμερα δοκίμασα να το ξεκλειδώσω με το κλειδάκι ανάγκης. Έκανα ό,τι ακριβώς λέει το βιβλίο οδηγιών. Με το που ξεκουμπώνω και βγάζω το καπάκι της κλειδαριάς, βάζω το κλειδάκι μέσα και το στρίβω προς τα δεξιά (όπως γυρνούν οι δείκτες του ρολογιού). Ανάβουν μία φορά τα φλας του αυτοκινήτου, αλλά το αυτοκίνητο δεν ξεκλειδώνει. Αν το γυρίσω προς τα αριστερά, ανάβουν τα φώτα της καμπίνας, αλλά το αυτοκίνητο και πάλι δεν ξεκλειδώνει.

Ήθελα να το δοκιμάσω να δω πώς γίνεται "υπό κανονικές συνθήκες", ώστε αν και εφόσον μου χρειαστεί να ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Αλλά όσο και να το δοκίμασα, δεν ξεκλειδώνει με τίποτα.

Help! Τι κάνω λάθος ρε παιδιά;

Σημείωση:

Μου έχουν βάλει σαν δώρο έναν συναγερμό που ενεργοποιείται/απενεργοποιείται με το τηλεχειριστήριο. Μήπως φταίει αυτό;

Ψιλο-"μάρκα-μ'έκαψες" μου φαίνεται, δεν είναι δηλαδή GT Auto Alarm ή κάποια άλλη γνωστή μάρκα.

Edited by cyclops
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και φταίει ο συναγερμός.

Σίγουρο; Του έχει συμβεί κάποιου άλλου αυτό; Έτσι κι αλλιώς θα ρωτήσω στον αντιπρόσωπο βέβαια, αλλά όπως και να 'χει σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε οταν δοκιμασα να ξεκλειδωσω ετσι,με το που ανοιξα την πορτα ξεκινησε να χτυπαει ο μαμα συναγερμος.Με λιγα λογια ευχομαι να μην μεινει απο μπαταρια το κλειδι... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε οταν δοκιμασα να ξεκλειδωσω ετσι,με το που ανοιξα την πορτα ξεκινησε να χτυπαει ο μαμα συναγερμος.Με λιγα λογια ευχομαι να μην μεινει απο μπαταρια το κλειδι... :D

Αυτό είναι το αναμενόμενο. Το βιβλίο οδηγιών λέει ότι αν το ανοίξεις με το κλειδάκι, αρχίζει να χτυπάει ο συναγερμός. Τότε βάζεις το τηλεχειριστήριο στην υποδοχή της ανάφλεξης και σταματάει. Εμένα όμως δεν κάνει έτσι. Γιατί άραγε;... :D

Edited by cyclops
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως δεν κάνει έτσι. Γιατί άραγε;... ^_^

Ακριβως το ιδιο κανει και σε εμενα.Πιστεύω ομως οτι γίνεται αυτο επειδη ο συναγερμος ειναι ΜΕΤΑ και οχι VW. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο κανει και σε εμενα.Πιστεύω ομως οτι γίνεται αυτο επειδη ο συναγερμος ειναι ΜΕΤΑ και οχι VW. ^_^

Κ@λ@συναγερμοί!!!! new_grrrr.gif Καλά έκανα και τον πέταξα από το αυτοκίνητο μια και καλή και ησύχασα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κ@λ@συναγερμοί!!!! new_grrrr.gif Καλά έκανα και τον πέταξα από το αυτοκίνητο μια και καλή και ησύχασα. ^_^

Πρόσεξε μην ΄"πετάξει" και το αυτοκίνητο ή περιεχόμενό του, χωρίς καμία προστασία.

Αυτοκίνητα χωρίς κανενός είδους συναγερμό, παραβιάζονται πανεύκολα από κοινά κλεφτρόνια που παίρνουν ότι βρούν μέσα και σε στέλνουν και για νέα κλειδαριά.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μην ΄"πετάξει" και το αυτοκίνητο ή περιεχόμενό του, χωρίς καμία προστασία.

Αυτοκίνητα χωρίς κανενός είδους συναγερμό, παραβιάζονται πανεύκολα από κοινά κλεφτρόνια που παίρνουν ότι βρούν μέσα και σε στέλνουν και για νέα κλειδαριά.

Το passat δεν έχει κλειδαριά οπότε δεν παραβιάζεται και δεν χρειάζεται να την αλλάξεις.Αν βάλεις συναγερμό βάλε τότε τον γνήσιο ή κάποιον επώνυμο και όχι του κιλού που βάζουν οι αντιπροσωπείες και μπερδεύουν ένα σωρό λειτουργίες του αυτοκινήτου.Καλύτερα να βάλεις ένα απλό λεντάκι το οποίο να αναβοσβήνει παρά τους κινέζικους συναγερμούς των 30-40 ευρώ που σου βάζουν ως δώρο οι αντιπροσωπείες.Ούτως ή άλλως με την ενεργοποίηση της σειρήνας του συναγερμού κανείς πλέον δεν συγκινείται εκτός και αν έχεις το αυτοκίνητό σου κάτω από το παράθυρο του σπιτιού σου και όλη την νύχτα είσαι στην τσίτα.Τέλος ευχαριστώ για την συμβουλή φιλε PERIS αλλά το δικό μου είναι μονίμως κλειστό σε ιδιωτικό πάρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Το passat δεν έχει κλειδαριά οπότε δεν παραβιάζεται και δεν χρειάζεται να την αλλάξεις.Αν βάλεις συναγερμό βάλε τότε τον γνήσιο ή κάποιον επώνυμο και όχι του κιλού που βάζουν οι αντιπροσωπείες και μπερδεύουν ένα σωρό λειτουργίες του αυτοκινήτου.Καλύτερα να βάλεις ένα απλό λεντάκι το οποίο να αναβοσβήνει παρά τους κινέζικους συναγερμούς των 30-40 ευρώ που σου βάζουν ως δώρο οι αντιπροσωπείες.Ούτως ή άλλως με την ενεργοποίηση της σειρήνας του συναγερμού κανείς πλέον δεν συγκινείται εκτός και αν έχεις το αυτοκίνητό σου κάτω από το παράθυρο του σπιτιού σου και όλη την νύχτα είσαι στην τσίτα.Τέλος ευχαριστώ για την συμβουλή φιλε PERIS αλλά το δικό μου είναι μονίμως κλειστό σε ιδιωτικό πάρκινγκ.

Σ' εμένα που που κατέβηκα μια φορά κέντρο Αθήνα, μου το άνοιξαν μέρα μεσημέρι και μου πήραν φωτό, γυαλιά και ότι είχαμε ψωνίσει. Αν είχα τότε έστω και ένα υποτυπώδη συναγερμό δεν νομίζω να το άνοιγαν. Να σκεφτείς ότι στα 100 μέτρα είχε αστυνομικό τμήμα.

Απ' όλα περισσότερο με στεναχώρησε η κλειδαριά που μου την σπάσαν.Η γυναίκα για τις ολοκαίνουριες μπότες που πριν μισή ώρα είχε αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Η VW προσφέρει επίσημο δικό της συναγερμό; Μπαίνει μόνο εργοστασιακά ή και μετά; Μήπως να πετάξω το "δώρο" που μου έκανε ο αντιπρόσωπος και να βάλω έναν συναγερμό της προκοπής; Τι μάρκα μου προτείνετε (και τιμούλες παρακαλώ...), αλλά να διατηρούνται και όλες οι λειτουργίες του αυτοκινήτου, όπως το ξεκλείδωμα ανάγκης για το οποίο μιλάμε;

Edited by cyclops
Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα που που κατέβηκα μια φορά κέντρο Αθήνα, μου το άνοιξαν μέρα μεσημέρι και μου πήραν φωτό, γυαλιά και ότι είχαμε ψωνίσει. Αν είχα τότε έστω και ένα υποτυπώδη συναγερμό δεν νομίζω να το άνοιγαν. Να σκεφτείς ότι στα 100 μέτρα είχε αστυνομικό τμήμα.

Απ' όλα περισσότερο με στεναχώρησε η κλειδαριά που μου την σπάσαν.Η γυναίκα για τις ολοκαίνουριες μπότες που πριν μισή ώρα είχε αγοράσει.

Απλα θα εκανε θορυβο και παλι θα στο ανοιγαν. Δεν υπαρχει πια λογος νομιζω να μπαινει aftermarket συναγερμος. Που ειχες παρκαρει?

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα εκανε θορυβο και παλι θα στο ανοιγαν. Δεν υπαρχει πια λογος νομιζω να μπαινει aftermarket συναγερμος. Που ειχες παρκαρει?

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

Έχω ένα Passat 1.4 tsi. Ξαφνικά σήμερα σταμάτησε να ακούει το κλειδί. ΔΕΝ κλειδώνει ΔΕΝ ξεκλειδώνει ΔΕΝ ανοίγει το πορτ παγκαζ. Ευτυχώς που δεν ήταν κλειδωμένο και έτσι μπόρεσα και το έφερα σπίτι. Πατώντας το κλειδί βλέπω να ανάβει το κόκκινο λαμπάκι (άρα είναι μπαταρία??). Και ΠΩΣ ξεκλειδώνεις-κλειδώνεις αλλιώς το αμάξι με το μικρό κλειδάκι?? (ΔΕΝ έχω βιβλίο). Παρεμπίπτοντος επειδή η γυναίκα ΕΧΑΣΕ (έλεος) τα δεύτερα κλειδιά δεν μπορούσα να δοκιμάσω τα δεύτερα (ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΊΗΤΑ).

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει?? ΚΑΙ ΑΝ είναι θέμα μπαταρίας κανονικά δεν θα έπρεπε να σε ειδοποιεί ΚΑΠΩΣ ότι η μπαταρία είναι "πεσμένη?? " Το αμάξι το έχω από τον Μάιο του 2008 (αυτό για αν είναι θέμα μπαταρίας)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

Έχω ένα Passat 1.4 tsi. Ξαφνικά σήμερα σταμάτησε να ακούει το κλειδί. ΔΕΝ κλειδώνει ΔΕΝ ξεκλειδώνει ΔΕΝ ανοίγει το πορτ παγκαζ. Ευτυχώς που δεν ήταν κλειδωμένο και έτσι μπόρεσα και το έφερα σπίτι. Πατώντας το κλειδί βλέπω να ανάβει το κόκκινο λαμπάκι (άρα είναι μπαταρία??). Και ΠΩΣ ξεκλειδώνεις-κλειδώνεις αλλιώς το αμάξι με το μικρό κλειδάκι?? (ΔΕΝ έχω βιβλίο). Παρεμπίπτοντος επειδή η γυναίκα ΕΧΑΣΕ (έλεος) τα δεύτερα κλειδιά δεν μπορούσα να δοκιμάσω τα δεύτερα (ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΊΗΤΑ).

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει?? ΚΑΙ ΑΝ είναι θέμα μπαταρίας κανονικά δεν θα έπρεπε να σε ειδοποιεί ΚΑΠΩΣ ότι η μπαταρία είναι "πεσμένη?? " Το αμάξι το έχω από τον Μάιο του 2008 (αυτό για αν είναι θέμα μπαταρίας)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όταν η μπαταρία του κλειδιού αρχίζει να πέφτει, όταν το ανάβεις τη μηχανή σου βγάζει μήνυμα στην οθόνη ότι τελειώνει η μπαταρία. Οπότε φαντάζομαι θα το είχες δει.

Όσον αφορά το πως (ξε)κλειδώνεις με το μικρό κλειδί, προφανώς το βγάζεις από το "μεγάλο κλειδί" και αν προσέξεις καλά στα χερούλια των θυρών, έχει του οδηγού (και του συνοδηγού νομίζω) ένα καπάκι μικρό, το οποίο το αφερείς με το μικρό κλειδί, και εμφανίζεται μια νορμάλ κλειδαριά. Έτσι λοιπόν (ξε)κλειδώνεις.

Link to comment
Share on other sites

με το κανονικο κλειδι δεν μπορεις να κλειδωσεις,ξεκλειδωσεις βαζοντας το στην κλειδαρια;το μικρο κλειδι-πλαστικο ειναι;-ειναι spare key αν χασεις το master ή το ξεχασεις καπου.κλειδωνει και ξεκλειδωνει κανονικα το αυτοκινητο και η ευκολια του ειναι οτι ειναι μικρο και χωραει πχ στο πορτοφολι που εχει παντα καποιος πανω του.η μπαταρια του κλειδιου νομιζω οτι αναβοσβηνει το λαμπακι οταν χρειαζεται αλλαγη.δεν ειμαι σιγουρος ομως αν το αναφερει ετσι το manual,εχω καιρο να το διαβασω και να φρεσκαρω την μνημη μου.αν αλλαξεις μπαταρια στο κλειδι θα εισαι μια χαρα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

Έχω ένα Passat 1.4 tsi. Ξαφνικά σήμερα σταμάτησε να ακούει το κλειδί. ΔΕΝ κλειδώνει ΔΕΝ ξεκλειδώνει ΔΕΝ ανοίγει το πορτ παγκαζ. Ευτυχώς που δεν ήταν κλειδωμένο και έτσι μπόρεσα και το έφερα σπίτι. Πατώντας το κλειδί βλέπω να ανάβει το κόκκινο λαμπάκι (άρα είναι μπαταρία??). Και ΠΩΣ ξεκλειδώνεις-κλειδώνεις αλλιώς το αμάξι με το μικρό κλειδάκι?? (ΔΕΝ έχω βιβλίο). Παρεμπίπτοντος επειδή η γυναίκα ΕΧΑΣΕ (έλεος) τα δεύτερα κλειδιά δεν μπορούσα να δοκιμάσω τα δεύτερα (ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΊΗΤΑ).

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει?? ΚΑΙ ΑΝ είναι θέμα μπαταρίας κανονικά δεν θα έπρεπε να σε ειδοποιεί ΚΑΠΩΣ ότι η μπαταρία είναι "πεσμένη?? " Το αμάξι το έχω από τον Μάιο του 2008 (αυτό για αν είναι θέμα μπαταρίας)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γειά σου φίλε.Κατά πάσα πιθανότητα η μπαταρία είναι έτοιμη να πει το ποίημα και χρειάζεται άμεση αντικατάσταση.Σε περίπτωση που δεν ανοίγει η πόρτα θα βγάλεις το μικρό κλειδάκι και θα το βάλεις στην οπή στο κάτω μέρος του χερουλιού και έτσι θα την ανοίξεις.

Link to comment
Share on other sites

με το κανονικο κλειδι δεν μπορεις να κλειδωσεις,ξεκλειδωσεις βαζοντας το στην κλειδαρια;το μικρο κλειδι-πλαστικο ειναι;-ειναι spare key αν χασεις το master ή το ξεχασεις καπου.κλειδωνει και ξεκλειδωνει κανονικα το αυτοκινητο και η ευκολια του ειναι οτι ειναι μικρο και χωραει πχ στο πορτοφολι που εχει παντα καποιος πανω του.η μπαταρια του κλειδιου νομιζω οτι αναβοσβηνει το λαμπακι οταν χρειαζεται αλλαγη.δεν ειμαι σιγουρος ομως αν το αναφερει ετσι το manual,εχω καιρο να το διαβασω και να φρεσκαρω την μνημη μου.αν αλλαξεις μπαταρια στο κλειδι θα εισαι μια χαρα πιστευω.

Επειδή είμαι stage 2+ σε πέρασα για ένα δευτερόλεπτο!!! new_lol.gif

Μα τι φόρουμ είναι αυτό!!! Ένας ζητάει βοήθεια, 3 σπεύδουν να απαντήσουν! :D

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους, για τις άμεσες απαντήσεις.

η Ιστορία ξεκίνησε όταν το πήγα στο servis (πραγματογνώμονας), και παίρνοντας το από εκεί, το ξεκλειδώνω (όπως μηχανικά κάνουμε όλοι), δεν παρατήρησα αν έκανε τον ήχο. Απλά λέω ΜΗΠΩΣ κάτι έκαναν εκεί π.χ. προσπάθησαν να το ανοίξουν από μακριά (και αποσυνχρονηστηκε?) etc. etc.

Μα τι φόρουμ είναι αυτό!!! Ένας ζητάει βοήθεια, 3 σπεύδουν να απαντήσουν! :D

Ξέρω που έπρεπε να απευθυνθώ εξ-αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους, για τις άμεσες απαντήσεις.

η Ιστορία ξεκίνησε όταν το πήγα στο servis (πραγματογνώμονας), και παίρνοντας το από εκεί, το ξεκλειδώνω (όπως μηχανικά κάνουμε όλοι), δεν παρατήρησα αν έκανε τον ήχο. Απλά λέω ΜΗΠΩΣ κάτι έκαναν εκεί π.χ. προσπάθησαν να το ανοίξουν από μακριά (και αποσυνχρονηστηκε?) etc. etc.

Δεν νομίζω να έχει αποσυγχρονιστεί. Μάλλον η μπαταρία του θα είναι. Δεν δοκιμάζεις να την αλλάξεις??? ΕΔΩ θα βρεις ότι χρειάζεσαι.. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει αποσυγχρονιστεί. Μάλλον η μπαταρία του θα είναι. Δεν δοκιμάζεις να την αλλάξεις??? ΕΔΩ θα βρεις ότι χρειάζεσαι.. :D

Ευχαριστώ, το είχα δει το site αυτό.

Θα αλλάξω μπαταρία και θα δω.

Σχετικά με συνχρονισμό ξέρει κανείς την διαδικασία του ??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το είχα δει το site αυτό.

Θα αλλάξω μπαταρία και θα δω.

Σχετικά με συνχρονισμό ξέρει κανείς την διαδικασία του ??

Αν χρειστείς κωδικοποίηση πάλι, έχει εδώ κάποιες πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν του έκανα τίποτα, κλείδωσα και ξεκλείδωσα με το μικρο κλειδί...ξαφνικα αρχισε και δουλεύει πάλι μια χαρα...

Τι να πω....δεν ξερω.

Την Δευτέρα το πάω μέσα ουτως συ άλλος για μια μικρη ζημιά, και θα πω να το τσεκάρουν.?! (θα δουν τιποτα?? η απλά θα με χρεώσουν τσάμπα?)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν του έκανα τίποτα, κλείδωσα και ξεκλείδωσα με το μικρο κλειδί...ξαφνικα αρχισε και δουλεύει πάλι μια χαρα...

Τι να πω....δεν ξερω.

Την Δευτέρα το πάω μέσα ουτως συ άλλος για μια μικρη ζημιά, και θα πω να το τσεκάρουν.?! (θα δουν τιποτα?? η απλά θα με χρεώσουν τσάμπα?)

Αν είχες ένα VagCom, με ένα Autoscan θα έβλεπες αν είχε καταφραφεί κάποια βλάβη. Δεν υπάρχει κανείς με VagCom στην περιοχή σου? Αν υπάρχει βλάβη καταγεγραμμένη, σίγουρα θα μπορέσουν αν την δουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.