Jump to content
professor

Αλλαγή διακοσμητικών φιλέτων στο ταμπλώ-κονσόλα,τετράκτινου τιμονιού, λεβιέ κ.ά

Recommended Posts

Μια τελευταία επίσκεψη στην αντιπροσωπεία μου άναψε φωτιές πάλι. Μου άρεσε λοιπόν η επένδυση από αλουμίνιο για το ταμπλώ. Θέλω ν αλλάξω μόνο στο κοντερ, πάνω απ τ αλαρμ(πολύ μικρο κομματάκι) και το μακρόστενο φιλέτο.έτσι λοιπόν πρέπει να απευθηνθώ στο πρωτοπόρο-δηλαδή στο καθηγητή μας-Αυτά τα κομμάτια αλλάζουν εύκολα? μπορώ και μόνος δηλαδή?

Καλώς τον γιατρό!!!Κόκκινη κάρτα σου έχω βγάλει!!!3 μήνες έχεις να φανείς.whistling.gif

Τα κομμάτια αλλάζουν σχετικά εύκολα.Βγάζεις τα καλύμματα των ασφαλειοθηκών από δεξιά και από αριστερά στο ταμπλώ.Στην συνέχεια με κάρτες και αφού βέβαια βάλεις το χέρι σου και σπρώξεις από μέσα το κλιπ βγάζεις το φιλέτο από το καντράν.Το μικρό κομμάτι στα αλάρμ βγαίνει τραβώντας το με δύναμη προς τα έξω.Το δεξί κομμάτι κατά τον ίδιο τρόπο με το αριστερό.Πρέπει να προσέξεις όμως γιατί έχει μια κρυφή βίδα torx κάπου στο μέσο του φιλέτου την οποία την ξεβιδώνεις αφού ανοίξεις το ντουλαπάκι του συνοδηγού και βρεις ένα αρκετά μακρύ κατσαβίδι torx νομίζω 20 είναι.Πριν να βάλεις τα νέα φιλέτα μην ξεχάσεις να κλείσεις τις υποδοχές των κλιπς πάνω στο ταμπλώ για να κουμπώσουν καλά.cool.gif

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον γιατρό!!!Κόκκινη κάρτα σου έχω βγάλει!!!3 μήνες έχεις να φανείς.whistling.gif

Τα κομμάτια αλλάζουν σχετικά εύκολα.Βγάζεις τα καλύμματα των ασφαλειοθηκών από δεξιά και από αριστερά στο ταμπλώ.Στην συνέχεια με κάρτες και αφού βέβαια βάλεις το χέρι σου και σπρώξεις από μέσα το κλιπ βγάζεις το φιλέτο από το καντράν.Το μικρό κομμάτι στα αλάρμ βγαίνει τραβώντας το με δύναμη προς τα έξω.Το δεξί κομμάτι κατά τον ίδιο τρόπο με το αριστερό.Πρέπει να προσέξεις όμως γιατί έχει μια κρυφή βίδα torx κάπου στο μέσο του φιλέτου την οποία την ξεβιδώνεις αφού ανοίξεις το ντουλαπάκι του συνοδηγού και βρεις ένα αρκετά μακρύ κατσαβίδι torx νομίζω 20 είναι.Πριν να βάλεις τα νέα φιλέτα μην ξεχάσεις να κλείσεις τις υποδοχές των κλιπς πάνω στο ταμπλώ για να κουμπώσουν καλά.cool.gif

Aπ τη μια οι γιορτές , απ την άλλη η εξεταστική μάζεψα πολλές απουσίες το ξέρω... Για αυτά γύρω στα 70ευρω μου ειπαν και τοποθετηση 20. Τώρα με κάρτες γίνετε? ειχα βρει και ενα ειδικό εργαλείο στο tm tuning. Γενικά είναι εύκολο να γίνει η ζημιά?Ασχετο αλλα ο editor ακομα τρελαμενος ειναι δειτε!

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις λάθος??Μόνο 70 ευρώ???70 ευρώ έχει μόνο το φιλέτο του καντράν.Σίγουρα δεν παίρνεις το βουρτσισμένο αλουμίνιο αλλά το απλό ασημί.Στο βγάλσιμο μπορεί να σπάσει κάποιο από τα φιλέτα.Τα δικά μου δεν έσπασαν πάντως γιατί είχαν κάποια ελαστικότητα.Αν σου είπαν 20 ευρώ μην το διακυνδυνεύεις άστο να σου τα περάσουν στην αντιπροσωπεία.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες!!!Τέλη Αυγούστου που πήρα για φίλο για το cc το σετ με τα 3 κομμάτια πλήρωσα 155 ευρώ με 10% έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες!!!Τέλη Αυγούστου που πήρα για φίλο για το cc το σετ με τα 3 κομμάτια πλήρωσα 155 ευρώ με 10% έκπτωση.

Όταν θα το προχωρίσω το σχέδιο θα ενημερώσω... ΑΑΑ ρώτησα πόσο θέλουν για εξαγωγή της ταπετσαρίας στη πόρτα και μου είπαν πάλι 20 ευρώ εργασία

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα το προχωρίσω το σχέδιο θα ενημερώσω... ΑΑΑ ρώτησα πόσο θέλουν για εξαγωγή της ταπετσαρίας στη πόρτα και μου είπαν πάλι 20 ευρώ εργασία

Ταρίφα το έχουν το 20άρικο φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη άλλων 2-3 διακοσμητικών αλλαγών σχεδόν έχει ολοκληρωθεί η αισθητική βελτίωση στο εσωτερικό: 1.Αλλαγή footrest με του Φαέθων γιατί του gti είναι πιο στενό και δεν γεμίζει καλά το μέρος τοποθέτησης. 113dq.jpg 2.Προσθήκη μεταλλικών χρωμιωμένων δακτυλίων στα εμπρόσθια μαξιλαράκια. 118lt.jpg Να βάλω και 1-2 φωτό από τους διακόπτες των φωτων και των πορτών που έχα αντικαταστήσει με χρωμιωμένους παλιότερα: 116fk.jpg Βέβαια θ' ακολουθήσει και η αλλαγή τιμονιού σε τριάκτινο με κουμπιά και η αντικατάσταση των αεραγωγών με χρωμιωμένους oem.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

professor εχεις αρχισει να μου μοιαζεις χεχε..το εχεις κανει κορυφη......αντε και το τιμονι τωρα...μου ηρθε η καλωδιωση,,,καιρο να το βαλω να δω που θα βρω΄΄΄΄

εναι πολυ ωραιο το πασσατ σου.

το footrest του φαεθων δεν το ειχα σκεφτει..και εβαλα του gti με μικρη πατεντα

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Μπα Φάνη εσύ έχεις ξεφύγει πλέον με τα όργανα από το R36,το τιμόνι κτλ.Που να σε φτάσω.......ακολουθώ ιδρωμένος.Για βάλε λοιπόν το τιμόνι να δούμε πως θα δείξει???

Και γω ψαχνόμουνα πολύ καιρό με το footrest μέχρι που το είδα σ΄εναν αμερικάνο και τον αντέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα professor πρωτη φορα γραφω στο forum επειδη εχω και εγω ενα passat fsi sportline και μου αρεσουν αυτα που εβαλες στο εσωτερικο σου μια ερωτηση αν γινεται τα παρηγγειλες απο αντιπροσωπια η απο internet? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε.Μερικά τα πήρα από αντιπροσωπεία όπως για παράδειγμα την επένδυση βουρτσισμένου αλουμινίου.Τα περισσότερα όμως από ebay.Πες μου τι ακριβώς θέλεις μήπως και μπορώ να σε καθοδηγήσω στην ανεύρεσή του και στην αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

για το βουρτισμενο αλουμινιο σε τι τιμη τα πηρες?μου αρεσαν τα χειριστηρια στα παραθυρα και στα φωτα αλα passat cc και αυτο στα προσκεφαλα κ τα ποδια πολυ καλη δουλεια μου εβαλες τα γυαλια.γιατι και εγω απο το 2005 που το πηρα το εχω κανει οπως μου αρεσει στα δικα μου ματια.χαιρετισματα απο λαρισα.

Link to comment
Share on other sites

'Ολο το πακέτο της επένδυσης σε ταμπλώ και κονσόλα πρέπει να βγήκε γύρω στα 300 ευρώ με κάποια σχετική έκπτωση.

Τα χειριστήρια στα φώτα και τις πόρτες από το παρακάτω:ahw-shop | Original VW & Audi Ersatzteile - www.ahw-shop.de

Τα πεντάλ από το gti από αντιπροσωπεία....

Το δαχτυλίδι στον διακόπτη των φώτων :http://cgi.ebay.de/V...=item3361626eab

και ότι άλλο θελήσεις ....

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Να και μια φωτό με τους νέους oem χρωμιωμένους αεραγωγούς από το κινέζικο passat το επονομαζόμενο magotan που σας χρωστούσα.:goodjob:p2130238.jpg

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

καθηγητα..πολυ λουξ εσωτερικο..ντρεπομαι να κοιταξω και την φωτο!!απ ολα εχεις βαλει!πολυ ωραιο αποτελεσμα... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

καθηγητα..πολυ λουξ εσωτερικο..ντρεπομαι να κοιταξω και την φωτο!!απ ολα εχεις βαλει!πολυ ωραιο αποτελεσμα... :ike:

Ευχαριστώ πολύ Ανέστη.:frantics:Τι να κάνεις η φτώχεια θέλει καλοπέραση.:D

Χάθηκες τελευταία.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κοσμά.:frantics:

Πες τα,πες τα!!!! Τι να κάνω είπα να βάλω και γω ένα τριάκτινο τιμόνι αλλά τα ξέρεις τ΄αποτελέσματα.....:sorcerer:Ψάχνω 3 μήνες αερόσακο 2 σταδίων αλλά δεν βρίσκω τίποτα.:ike:

Τελευταία έχει πέσει πολύ κακό μάτι δεν εξηγείται αλλιώς.:D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.