Jump to content
hillrx8

Windons 7....

Recommended Posts

παιδια εβαλα τα 7 εδω και 3 μερες ....απλα τελεια!ευχρηστα, λειτουργικα,γρηγορα...απλα!σας τα προτεινω!ευχαριστω...

Περίμενα αρκετό καιρό να βγούν προκειμένου να παραγγείλω καινούριο laptop.

Ελπίζω να άξιζε τον κόπο. ;)

Link to comment
Share on other sites

τα 64bit δεν παίζωνται ιδικά με 6 GB RAM...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μετα την επαφη μου με macbook και leopard λειτουργικο εδω κ κανα χρονο..

τα win μου φενονται πολυ πισω :/

εχω φαει αρκετες ωρες απο τη ζωη μου πανω σε win αλλα το leopard αν το μαθεις πεταει!

σορρυ αν το θεωρειτε οφφτοπικ

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μετα την επαφη μου με macbook και leopard λειτουργικο εδω κ κανα χρονο..

τα win μου φενονται πολυ πισω :/

εχω φαει αρκετες ωρες απο τη ζωη μου πανω σε win αλλα το leopard αν το μαθεις πεταει!

σορρυ αν το θεωρειτε οφφτοπικ

Πάνο, μαζί σου είμαι και εγώ ;)

Link to comment
Share on other sites

mac os for the win όντως αλλά δυστυχώς ακόμη δεν βρίσκεις πολλά πράγματα για every day use tongue.gif

Π.χ. to CoD μου πως θα το παίξω εκεί; χαχαχα

Έβαλα τα Win 7 Ultimate 64bit σε laptopάκι (Acer Ferrari 1005, με τον 64bit Turion, 4GB Ram) & στο Desktop (Intel i7 με 6GB Ram) και μπορώ να πω πως και στα 2 που είχα Vista Ultimate 64bit, παρόλο που τα έκανα upgrade είδα θετική διαφορά, πράγμα σπάνιο για Microsoft upgrade. Και τα 2 συστήματά μου έπεσαν κατά 250-300MB Ram κάτω (Ram in use αμέσως μετά το boot). Και παρατηρώ μια καλύτερη χρήση των πυρήνων της CPU, καλύτερο μοίρασμα στα running processes και το αποτέλεσμα είναι αμεσότερο load προγραμμάτων και γενικότερα ποιο "ξεκούραστη" χρήση.

Link to comment
Share on other sites

mac os for the win όντως αλλά δυστυχώς ακόμη δεν βρίσκεις πολλά πράγματα για every day use tongue.gif

Π.χ. to CoD μου πως θα το παίξω εκεί; χαχαχα

Έβαλα τα Win 7 Ultimate 64bit σε laptopάκι (Acer Ferrari 1005, με τον 64bit Turion, 4GB Ram) & στο Desktop (Intel i7 με 6GB Ram) και μπορώ να πω πως και στα 2 που είχα Vista Ultimate 64bit, παρόλο που τα έκανα upgrade είδα θετική διαφορά, πράγμα σπάνιο για Microsoft upgrade. Και τα 2 συστήματά μου έπεσαν κατά 250-300MB Ram κάτω (Ram in use αμέσως μετά το boot). Και παρατηρώ μια καλύτερη χρήση των πυρήνων της CPU, καλύτερο μοίρασμα στα running processes και το αποτέλεσμα είναι αμεσότερο load προγραμμάτων και γενικότερα ποιο "ξεκούραστη" χρήση.

Boot camp :D η φτιαχνεις με ¤700 ενα μηχανημα αποκλειστικα για παιχνιδια οπως εγω που εχω ενα για το FSX και τιποτα αλλο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έβαλα στο σταθερό σε 64bit έκδοση (ένας 2ετών core2duo e4400 me 2gb ram) και εντυπωσιάστηκα. Στο τέλος της ημέρας είπα να κάνω το βήμα να τα εγκαταστήσω και στο μικρό... Έχω ένα netbook Acer d150x στο οποίο βέβαια έχω βάλει 2GB ram. Παρόλο που είναι για να τρέχει xp, μια χαρά κάτσανε τα 7 στο μηχανάκι, από ταχύτητα πάει το ίδιο με τα xp, ενώ μου φαίνεται ότι κρατάει λίγο περισσότερο η μπαταρία του...

Link to comment
Share on other sites

γενικός οι μούφες τα Vista ήτανε φρικτό λειτούργικο! ας είχα την 64-bit Ultimate Vista SP1 σε ένα QX9770 με 6 GB Ram ώρες - ώρες έβλεπα το μηχάνιμα να τρώει κάτι σκαλόματα και έλεγα γ#μ*τη μου... Τα Windows 7 Ultimate 64-Bit περιμένω να τα πάρω Original να τα περάσω επάνω λογικά σε 2-3 μέρες θα τα έχω. Περιμένω ότι θα είναι πολύ καλά μετά από όσα λέγονται γι'αυτα.

Link to comment
Share on other sites

γενικός οι μούφες τα Vista ήτανε φρικτό λειτούργικο! ας είχα την 64-bit Ultimate Vista SP1 σε ένα QX9770 με 6 GB Ram ώρες - ώρες έβλεπα το μηχάνιμα να τρώει κάτι σκαλόματα και έλεγα γ#μ*τη μου... Τα Windows 7 Ultimate 64-Bit περιμένω να τα πάρω Original να τα περάσω επάνω λογικά σε 2-3 μέρες θα τα έχω. Περιμένω ότι θα είναι πολύ καλά μετά από όσα λέγονται γι'αυτα.

είναι τρομερά τα 64...τα έχω απο το ιούλιο περασμένα...( full...oxi RC tongue.gif ) και είναι πέρα για πέρα αξιόπιστα...!

όσο για τον φίλο που αναφέρει για την μπαταρία....ναι όντως ισχύει ότι έχουν χαμηλότερη κατανάλωση, και πολλές επιλογές για να την μειώσεις και άλλο ...μέσο τον επιλογών που μπορείς να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

σε laptop Ηome 64Bit είδαμε κατά μέσο όρο περίπου 15 λεπτά το πολύ τύποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πόση μνήμη RAM είναι ικανοποιητική για τα Windows 7?

Στο ποσό που θα διαθέσω για laptop , δύσκολα να βρώ πάνω από 4GB.

Με 4 εισαι μια χαρα. ^_^ Μην πας στα 2. Θα δεις διαφορα, αν και τα 32 bit μπορουν να δουν μονο τα 3.3GB μνημης. Απο την αλλη αν παιρνεις καινουργιο laptop, δεν ειναι κριμα να μην αγορασεις macbook? Εκτος αν παιζεις παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

περίμενε λίγο, τι τώρα θα βγάλουν τους i5 & i7 σε Laptop! και λογικά σε συνδιασμό με καμία nvidia Geforce GT130 θα έχεις πολύ καλά χαρακτιριστικά, και γνώμη μου να πας σε Windows 64bit. Είδη στην hp.com και στην Acer.com είδα στο hp.com shipping για να φτιάξεις το δικό σου laptop έδινε επιλογές για τους i5 & i7. συγκεκριμένα με 1.6GHz Intel Core i7-720QM και με συνδιασμό και με την ATI 4830/4850 οπότε εν αναμονή λοιπόν οπότε λογικά σε λίγους μίνες θα γίνει ευρία διαθέσημη και η τετραπύρινη τεχνολογία στα laptop.

Link to comment
Share on other sites

Με 4 εισαι μια χαρα. ;) Μην πας στα 2. Θα δεις διαφορα, αν και τα 32 bit μπορουν να δουν μονο τα 3.3GB μνημης. Απο την αλλη αν παιρνεις καινουργιο laptop, δεν ειναι κριμα να μην αγορασεις macbook? Εκτος αν παιζεις παιχνιδια

Μπα, δεν παίζω παιχνίδια. Macbook ε? Σ αυτά μιλάμε για άλλο λογισμικό ε? Ή μήπως βγαίνουν με windows?

περίμενε λίγο, τι τώρα θα βγάλουν τους i5 & i7 σε Laptop! και λογικά σε συνδιασμό με καμία nvidia Geforce GT130 θα έχεις πολύ καλά χαρακτιριστικά, και γνώμη μου να πας σε Windows 64bit. Είδη στην hp.com και στην Acer.com είδα στο hp.com shipping για να φτιάξεις το δικό σου laptop έδινε επιλογές για τους i5 & i7. συγκεκριμένα με 1.6GHz Intel Core i7-720QM και με συνδιασμό και με την ATI 4830/4850 οπότε εν αναμονή λοιπόν οπότε λογικά σε λίγους μίνες θα γίνει ευρία διαθέσημη και η τετραπύρινη τεχνολογία στα laptop.

Ξεχώρισα την Acer για τις επιδόσεις σε σχέση με την τιμή.

Θα τα πούμε όμως σε άλλο topic όταν βρω κάτι συγκεκριμένο.

Ας μιλήσουμε μόνο για τα Windows 7: με τα 64bit ποιά θα είναι τα πλεονεκτήματα?

Link to comment
Share on other sites

απλά θα δείς τα windows να τρέχουνε λίγο ποιό γρήρα η απόκρηση κτλπ και επίσεις θα μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερη χωρετικότητα των 4 GB ραμ στο PC και θα το βλέπει κανονικά! ενώ με τα 32Bit θα βλέπεις το πολύ 3,3 GB ε δεν θα δείς την τόση σβελτάδα των 64bit αυτά...

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω το εξης προσφατα ειπα να κανω το επιτραπεζιο μου multimedia statioν και να το συνδεσω με την τηλεοραση,πραγμα που εκανα αλλαξα επεξεργαστη σε ενα 64βιτ με 2 γιγα μνημη?(εχει ε5300 στα 2.6 με 1.96 μνημη)και εχει ενσωματομενο HD ΟUT και τον συνδεσα με τον ενισχυτη..

πως βλεπω τι μνημη εχει στα ποσα τρεχει δηλαδη ddr3?ddr2??

τρωει κολληματα παρολο που εχει xp professional με σερβισ πακ 3(το λαπτοπ με pentioum4 sta 3 παει καλητερα και ειναι πιο σταθερο)

και επισης σβηνει απο μονο του που και που...τρελο!!!μια στις 3ημερες....

και δεν ειναι ιος η κατι αλλο γιατι το καθαριζω με zone alarm suite kai adware+tuneuputilities2008..

αν βαλω σε αυτο τα windows ta 7 αυθεντικα λετε να σιασει απτα σκαλοματα που τρωει???

επισης τρεχω ιντερνετ και σε αυτον..

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απόλυτο το εάν αλάξεις λειτουργικό θα σταματίσει και τα κουλά του! Κάτι με το υλικό πρέπει να παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Dark Angel, θα συμφωνήσω μαζί σου.

Είχα δοκιμάσει τα 7 απο την άνοιξη με την δοκιμαστική έκδοση- πολύ καλύτερα από τα s-vista, αλλά δεν συγκρίνονται με τα leopard.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεί καμία σχέση με τα Leopard. Δεν τίνει συζήτηση! Τα Leopard θεωρώ πολύ καλήτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου και μένα την γνώμησας. Έχω vista home premium 32 bit και μπορώ να τα αναβαθμίσω σε 7 μέχρι 31/1/2010 (δώρο από το μαγαζί που πήρα το pc). Να το κάνω; Μπορώ να πω ότι ναι μεν τα vista δεν είναι xp, αλλά τα συνηθίζω σιγά- σιγά. Τα 7 θα είναι πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε τα με τα 7.ελαφρυτερα και γρηγοροτερα.τα vista ειναι θεοβαρα thumbsdown.gif και εχουν πολλες ασυμβατοτητες με drivers περιφερειακων.τα 7 εχουν τα παντα απο drivers.γνωμη μου.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου και μένα την γνώμησας. Έχω vista home premium 32 bit και μπορώ να τα αναβαθμίσω σε 7 μέχρι 31/1/2010 (δώρο από το μαγαζί που πήρα το pc). Να το κάνω; Μπορώ να πω ότι ναι μεν τα vista δεν είναι xp, αλλά τα συνηθίζω σιγά- σιγά. Τα 7 θα είναι πιο γρήγορα;

Χωρίς δεύτερη σκέψη αρκεί να σου βεβαιώσουν ότι θα εξακολουθούν να δουλεύουν τα προγράμματά σου με την αναβάθμιση σε WIN 7.

Link to comment
Share on other sites

windows 7 ultimate 64 bit gr kai ειναι μια χαρα στο επιτραπεζιο...εξαλλου οτι θελετε απο 32 βιτ σου δινει και την επιλογη να το τρεχεις σαν πιο παλια windows με συμβατικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.