Jump to content
bezgeo85

ασφάλιση αυτοκινήτου

Recommended Posts

καλημέρα παίδες!

σε λίγες μέρες έρχερται το αμάξι, που να το ασφαλίσω;;!! :D:huh::wacko:

Υ.Γ.

νέος οδηγός, θεσσαλονίκη

Ρίξε μιά ματιά στο internet απλά για να δείς που παίζουν οι τιμές.

http://www.asfalistra.gr/main.asp

Από κεί και πέρα, δεν θα σου πρότεινα να κάνεις την ασφάλιση απρόσωπα μέσω internet. Καλύτερα να γνωριστείς με τον ασφαλιστή σου.

Προτίμησε κάποιο ασφαλιστικό γραφείο που συνεργάζεται με πολλές εταιρίες ώστε να σου βρεί την καλύτερη δυνατή στα μέτρα σου.

Επίσης, εντελώς πληροφοριακά, αυτές τις μέρες που ανανέωσα το συμβόλαιό μου, έτυχε να μάθω ότι είχε καλή προσφορά η Allianz.

Ψάξε το.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες!

σε λίγες μέρες έρχερται το αμάξι, που να το ασφαλίσω;;!! :D:huh::wacko:

Υ.Γ.

νέος οδηγός, θεσσαλονίκη

Allianz, Minetta, Grouporama, Εθνικη, Marfin. Θελεις και αλλες?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες!

σε λίγες μέρες έρχερται το αμάξι, που να το ασφαλίσω;;!! :D:huh::wacko:

Υ.Γ.

νέος οδηγός, θεσσαλονίκη

Καλημέρα φίλε & καλορίζικο όταν το παραλάβεις.

Εγώ το δικό μου το έχω ασφαλισμένο στην INTERLIFE που είναι στα μέρη σου (έχει έδρα Θεσσαλονίκη).

Έχω τσεκάρει τους ισολογισμούς της και στέκεται μια χαρά, έχει αρκετά ίδια κεφάλαια, αυξητικό ετήσιο τζίρο (+30% είχε ανάπτυξη το 1ο τρίμηνο του 2009 vs. 2008), είναι έτοιμη να εξαγοράσει Αθηναικές εταιρείες, να μπει στην Βουλγαρική αγορά & δεν έχουν ακουστεί φήμες.

Γύρω στα 230€ αν θυμάμαι καλά βγαίνει το 6μηνο με κεφάλαιο για φωτιά, κλοπή κλπ 22.800 (όσα το τιμολόγιο αγοράς).

http://www.interlife.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μιά ματιά στο internet απλά για να δείς που παίζουν οι τιμές.

http://www.asfalistra.gr/main.asp

Από κεί και πέρα, δεν θα σου πρότεινα να κάνεις την ασφάλιση απρόσωπα μέσω internet. Καλύτερα να γνωριστείς με τον ασφαλιστή σου.

Προτίμησε κάποιο ασφαλιστικό γραφείο που συνεργάζεται με πολλές εταιρίες ώστε να σου βρεί την καλύτερη δυνατή στα μέτρα σου.

Επίσης, εντελώς πληροφοριακά, αυτές τις μέρες που ανανέωσα το συμβόλαιό μου, έτυχε να μάθω ότι είχε καλή προσφορά η Allianz.

Ψάξε το.

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια, έχεις δίκιο, θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Allianz, Minetta, Grouporama, Εθνικη, Marfin. Θελεις και αλλες?

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια, προς το παρόν θα κοιτάξω αυτές και την εταιρεία φοίνικα που άκουσα απο γνωστό μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε & καλορίζικο όταν το παραλάβεις.

Εγώ το δικό μου το έχω ασφαλισμένο στην INTERLIFE που είναι στα μέρη σου (έχει έδρα Θεσσαλονίκη).

Έχω τσεκάρει τους ισολογισμούς της και στέκεται μια χαρά, έχει αρκετά ίδια κεφάλαια, αυξητικό ετήσιο τζίρο (+30% είχε ανάπτυξη το 1ο τρίμηνο του 2009 vs. 2008), είναι έτοιμη να εξαγοράσει Αθηναικές εταιρείες, να μπει στην Βουλγαρική αγορά & δεν έχουν ακουστεί φήμες.

Γύρω στα 230¤ αν θυμάμαι καλά βγαίνει το 6μηνο με κεφάλαιο για φωτιά, κλοπή κλπ 22.800 (όσα το τιμολόγιο αγοράς).

http://www.interlife.gr/

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια, πολύ κατατοπιστικός θα την ψάξω κι αυτη

Link to comment
Share on other sites

Παντως έχω ακούσει οτι η εθνική αν και ακριβότερη έχει τη σιγουριά του κρατικού

(άσχετα που το κράτος είναι μπουρδέλο!)

γιατί τελευταία ακούω για ασφαλιστικές που κλείνουν και με ανησυχει!

Link to comment
Share on other sites

Παντως έχω ακούσει οτι η εθνική αν και ακριβότερη έχει τη σιγουριά του κρατικού

(άσχετα που το κράτος είναι μπουρδέλο!)

γιατί τελευταία ακούω για ασφαλιστικές που κλείνουν και με ανησυχει!

Ο καλύτερος σύμβουλος σε αυτό φίλε είναι ο ασφαλιστής, εκείνοι ξένουν καλύτερα τι παίζει στην πιάτσα. Δεν είναι τυχαίο ότι ασφαλιστής που ξέρω είχε γυρίσει από τον Γενάρη όσους είχε σε General Union σε άλλες εταιρείες.

Η Εθνική είναι η μόνη σίγουρη να μην κλείσει, όπως και η Αγροτική, εκτός αν ιδιωτικοποιηθούν ή φουντάρει το κράτος :D:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια, προς το παρόν θα κοιτάξω αυτές και την εταιρεία φοίνικα που άκουσα απο γνωστό μου

Ο φοινικας ειναι το Grouporama tongue.gif Καλη ειναι, ειχα ασφαλισμενο το Golf εκει, αλλα μην τρακαρεις αν εχεις πιει. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος σύμβουλος σε αυτό φίλε είναι ο ασφαλιστής, εκείνοι ξένουν καλύτερα τι παίζει στην πιάτσα. Δεν είναι τυχαίο ότι ασφαλιστής που ξέρω είχε γυρίσει από τον Γενάρη όσους είχε σε General Union σε άλλες εταιρείες.

Η Εθνική είναι η μόνη σίγουρη να μην κλείσει, όπως και η Αγροτική, εκτός αν ιδιωτικοποιηθούν ή φουντάρει το κράτος ;):blink:

Σωστός ^_^ και πάλι ευχαριστώ tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι είσαι νέος οδηγός? Σε μεγάλη ασφαλιστική εταιρία τύπου "Εθνική" θα ξεκινήσεις στάνταρ από bonus-malus 10.

Σε κάποια μικρότερη εταιρία ίσως ξεκινήσεις από χαμηλότερο.

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι είσαι νέος οδηγός? Σε μεγάλη ασφαλιστική εταιρία τύπου "Εθνική" θα ξεκινήσεις στάνταρ από bonus-malus 10.

Σε κάποια μικρότερη εταιρία ίσως ξεκινήσεις από χαμηλότερο.

Ναι, σωστά φίλε μου. Όπου ρώτησα για ασφάλεια (και στην εθνική) το ''νέος οδηγός'' αυξάνει τα ασφάλιστρα... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και παραθυράκια, το είπα και σε άλλο post αρκεί ο ασφαλιστής να είναι "γάτος". :thumbsup:

Π.Χ. περίπτωση νέου οδηγού που καταχωρήθηκε σαν δημόσιος υπάλληλος (στρατιωτικός νομίζω) στην ¶ρτα και μπήκε με bonus malus 5. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και παραθυράκια, το είπα και σε άλλο post αρκεί ο ασφαλιστής να είναι "γάτος". :)

Π.Χ. περίπτωση νέου οδηγού που καταχωρήθηκε σαν δημόσιος υπάλληλος (στρατιωτικός νομίζω) στην ¶ρτα και μπήκε με bonus malus 5. :thumbsup:

χμμ :D

σωστός....

Φίλε μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την όλη βοήθεια σου, είσαι κορυφή.

Προς το παρόν πάω να πάρω προσφορές απο ασφαλιστές κ σήμερα βράδυ ή αύριο πρωί αποφασίζω..

Πάντως άκουσα πώς και να κλείσει μια ασφαλιστική δέν χάνεις τα λεφτά σου ( αλλά δεν το πιστεύω και πολύ , είμαι καχύποπτος! :thumbsup: )

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τελικά κλείνω στην εθνική.

Είναι ίσως η ακριβότερη( δυστυχως είμαι κ νέος οδηγός κι αυτό επιβαρύνει τα ασφάλιστρα σε όλες τις ασφαλιστικές),

αλλά με καλύπτει ικανοποιητικά , έχει την μεγαλύτερη αξιοπιστία κ πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Αφηστε που ακούω για ασφαλιστικές που κλείσαν η που οδεύουν προς κλείσιμο...

Καμία γνώμη;; ^_^

Link to comment
Share on other sites

Για την αξιοπιστία της δεν γίνεται λόγος. Το θέμα είναι μπορείς να βρείς κάτι εξίσου αξιόπιστο σε καλύτερη τιμή.

Και για να μην μιλάμε μόνο θεωρητικά, πόσα σου ζητάει η Εθνική? Θα κάνεις συμβόλαιο με τις βασικές καλύψεις ή θέλεις μικτή ασφάλιση?

Link to comment
Share on other sites

Για την αξιοπιστία της δεν γίνεται λόγος. Το θέμα είναι μπορείς να βρείς κάτι εξίσου αξιόπιστο σε καλύτερη τιμή.

Και για να μην μιλάμε μόνο θεωρητικά, πόσα σου ζητάει η Εθνική? Θα κάνεις συμβόλαιο με τις βασικές καλύψεις ή θέλεις μικτή ασφάλιση?

φίλε Christos4mot

550 μικτή ( εξάμηνο), 200 απαλαγη

1200 κυβικα, 13000 αξια

νέος οδηγος (3 μήνες)

Μολις μου πρότεινε ενας γνωστός καποιον, βλέπω και εκεί και αποφασίζω...

:blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο που το βρισκεις?

Εσυ συμφωνεις που ακριβως? :cry: Τοσα πληρωνω. Το περιεργο που ειναι?

Με συγχωρείς φίλε, δεν το βρίσκω περίεργο.

Την κράτησα την πληροφορία να την έχω στα υπόψιν.

Ίσως το χμμ να μη ταίριαζε,

μια ερώτηση επειδή κλείνω πρός εθνική, είσαι ικανοποιημένος με την ασφάλεια της εθνικής ή τσάμπα θα τους χρυσοπληρώσω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.