Jump to content
kpol

"tak" Απο συμπλεκτη....

Recommended Posts

Καλησπερα!Golf vi 160, 777 km. Οταν αφηνω τον συμπλεκτη χωρις ταχυτητα μεσα ακουγεται ενα "τακ" σε συγκεκριμενο σημειο της διαδρομης.Το σημειο αυτο το καταλαβαινεις και οταν κρατας τον λεβιε ταχυτητων...Εχετε καμια ιδεα???Αυριο το παω να το δουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην είμαστε τόσο υπερβολικοί!!!

Είναι φυσιολογικό να ακούς τον δίσκο σου όταν αποσυμπλέκεται. Δεν είναι δυνατόν σε ένα τόσο ήσυχο αμάξι, με τόσο καλή ηχο-θερμο μόνωση να μην ακούς κάποιους θορύβους κατα τη χρήση εξαρτημάτων του αμαξιού σου.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Golf vi 160, 777 km. Οταν αφηνω τον συμπλεκτη χωρις ταχυτητα μεσα ακουγεται ενα "τακ" σε συγκεκριμενο σημειο της διαδρομης.Το σημειο αυτο το καταλαβαινεις και οταν κρατας τον λεβιε ταχυτητων...Εχετε καμια ιδεα???Αυριο το παω να το δουν...

Το ιδιο μου συνεβει και σε μενα περσι που πηρα το αυτοκινητο GOLF 5 πανω κατω στα ιδια χλμ που εχεις κανει και εσυ αλλα οχι συνεχεια συνηθως στην αρχη οταν ξεκιναγα το αμαξι να παω στην δουλεια και οχι σε ολες τις ταχυτητες αν θυμαμαι καλα στην αλαγη πρωτης με δευτερας και το αντιστροφο.Το πηγα στο παζαροπουλο να το δουνε σε ολη την διαδρομη μεχρι να το παω το εκανε.Μετα το εκανε βολτα το αυτοκινητο ο τεχνικος με εμενα μεσα για να εντοπισουμε τον θορυβο και παραδοξος σε ολη την διαδρομη δεν εκανε τιποτα.Με αποτελεσμα να μην καταλαβει τι ειναι και μου εδωσε σαν εξηγηση οτι ισως ειναι επειδη ειναι καινουργιο το αυτοκινητο ή ειναι απο το κρυο και επειδη ειναι κρυο το αμαξι και οταν θα το ξαναεκανε να περναγα να το εβλεπε.Μετα μου το εκανε για καποιο χρονικο διαστημα δεν ξαναασχοληθηκα καθολου και τωρα δεν μου το εχει ξανακανει.

Link to comment
Share on other sites

Ο συμπλέκτης μας είναι υδραυλικός οπότε επηρεάζεται από την πίεση λαδιού που έχει το αμάξι μας. Η πίεση λαδιού έχει κάποιες διακυμάνσεις οι οποίες επηρεάζουν κάπως την κίνηση του δίσκου η οποία είναι κάπως πιο απότομη-γρήγορη γι'αυτό και ακούγεται καμιά φορά!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό, το κάνει και το δικό μου απ την πρώτη μέρα που το πήρα πριν 2.5 χρόνια.

Και το δικό σου απ την αρχή θα το έκανε απλά τώρα έτυχε να το προσέξεις, γιατί είναι πολύ μικρής έντασης το τακ. Μη σε ανησυχεί, όλα έτσι κάνουν tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω οτι ο ηχος ειναι ανεπαισθητος αλλα ΔΕΝ το κανει μονο κρυο, και ΔΕΝ ειναι ηχος συμπλεξης - αποσυμπλεξης. Απο χτες το κανει ΠΑΝΤΑ οταν αφηνω το αμπραγιαζ χωρις να εχω ταχυτητα. Σαν να βρισκει καπου η ντιζα.Δεν εχει και πολυ σημασια βεβαια γιατι ο μηχανικος μου ειπε να το παω αυριο οπου και θα λυθουν οι αποριες μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω οτι ο ηχος ειναι ανεπαισθητος αλλα ΔΕΝ το κανει μονο κρυο, και ΔΕΝ ειναι ηχος συμπλεξης - αποσυμπλεξης. Απο χτες το κανει ΠΑΝΤΑ οταν αφηνω το αμπραγιαζ χωρις να εχω ταχυτητα. Σαν να βρισκει καπου η ντιζα.Δεν εχει και πολυ σημασια βεβαια γιατι ο μηχανικος μου ειπε να το παω αυριο οπου και θα λυθουν οι αποριες μου...

Μα ναι και κρύο και ζεστό το κάνει, ανάλογα με τις ώρες του. Ελάχιστες φορές δεν ακούγεται τπτ. Και με νεκρά μέσα απλά να πατήσεις συμπλέκτη την στιγμή που τον αφήνεις κανει το 'τσακ'. Με ανοιχτό παράθυρο ακούγεται ακόμα πιο καθαρά αλλά αν δώσεις προσοχή το ακούς και στην καμπίνα.

Πήγαινε να το τσεκάρεις αύριο, όχι τπτ άλλο να σου φύγουν οι υποψίες ^_^

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην είμαστε τόσο υπερβολικοί!!!

Είναι φυσιολογικό να ακούς τον δίσκο σου όταν αποσυμπλέκεται. Δεν είναι δυνατόν σε ένα τόσο ήσυχο αμάξι, με τόσο καλή ηχο-θερμο μόνωση να μην ακούς κάποιους θορύβους κατα τη χρήση εξαρτημάτων του αμαξιού σου.

+1 Και εγω στην αρχη (ακομα αρχη ειμαι) ειμουν υπερπροστατευτικος ..

Ααααααστο μωρε να κανει και τα τακ και τα τουκ..

Βαλε μουσικη...

ΑΝ κατσω και ακουω καθε τακ και τουκ... Και σου μιλαω για 4000χλμ αμαξι...

Ασε που αν κατσεις και προσπαθεις να ακους 8α ακους ΟΛΟ και περισσοτερα .. γινεται ψυχολογικο μετα..!

Υ.Γ Εγω ηρεμησα ετσι μετα την πρωτη μου γρατζουνια... Ελπιζω να μην ηρεμησης και ετσι ετσι βαναυσα αλλα χλρωσε! Φιλικα παντα. Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Πηγα.Μου ειπε ειναι φυσιολογικο.Δεν το ψαχνω αλλο.Ισως επειδη ειναι το πρωτο αυτοκινητο που αγορασα του κουτιου....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα.Μου ειπε ειναι φυσιολογικο.Δεν το ψαχνω αλλο.Ισως επειδη ειναι το πρωτο αυτοκινητο που αγορασα του κουτιου....

Κι εγώ έτσι ήμουν, είναι το πρώτο μου του κουτιού και στην αρχή τρελαινόμουν με τον παραμικρό ήχο του 1db.

Μην αγχώνεσαι φίλε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.