Jump to content
spooky

Golf 5 Fsi - 5W30 Ή 10W40 Επιλογή Λαδιών

Recommended Posts

εχεις δει να πωλειται τιποτα φθηνα ή σε λογικες τιμες στα βενζιναδικα;ενα πακετο τσιχλες που κοστιζουν 1,20 στο περιπτερο,1,15 στο σουπερ,στα βενζιναδικα εχει 1,50-1,60.τα λαδια θα ειχαν φτηνα;κερδος!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα από τo g-market 4 lit Mobil 1 ESP Formula 5W30 για το Golf V 1.6 FSi (σύμφωνα με το συμπέρασμα που βγάλαμε πιο πάνω). Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής και αφορά την τιμή... Σε όσα βενζινάδικα (ΕΚΟ) ρώτησα μου είπαν τιμές από 18-22 Euro το lit. Πώς είναι δυνατόν το g-market να πουλάει τόσο φθηνά 12,5 Euro το lit? Και με δωρεάν απoστολή με ACS!!!

O κυριοτερος λογος ειναι η απ'ευθειας αγορα μεσω του ιντερνετ. Οπως και στα αλλα e-shops, με διαφορα ειδη η τιμη ειναι πολυ φθηνοτερη απο το καταστημα, ετσι κι εδω. Επισης, κλεινουν και χαμηλοτερες τιμες οι ιδιες οι εταιρειες με τα εν λογω ηλεκτρονικα καταστηματα κι εχουν και προσφορες κατα διαστηματα.. Για την αποστολη δεν γνωριζω να σου απαντησω στα σιγουρα, αλλα συνηθως αν υπερβεις ενα ποσο κατα την αγορα οι περισσοτεροι τα στελνουν δωρεαν!

Link to comment
Share on other sites

στην ιδια τιμη τα εχουν αν τα παρεις και απο το καταστημα.12.5 ευρω τα εχει ο Λαμπριανιδης στο online store,ιδια τιμη τα εχει και στο/στα καταστηματα του.τα βενζιναδικα ειναι πανακριβα και το μονο που αγοραζω απο αυτα εδω και αιωνες ειναι...βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

στην ιδια τιμη τα εχουν αν τα παρεις και απο το καταστημα.12.5 ευρω τα εχει ο Λαμπριανιδης στο online store,ιδια τιμη τα εχει και στο/στα καταστηματα του.τα βενζιναδικα ειναι πανακριβα και το μονο που αγοραζω απο αυτα εδω και αιωνες ειναι...βενζινη.

xaxa Δυστυχως ειμαστε δεσμιοι τους! Για το αλλο που ειπες το γνωριζω οτι και στο καταστημα τους ειναι η ιδια τιμη, απλα εδωσα ενα γενικο παραδειγμα διαφορα τιμης αναφερομενος σε αλλα ειδη πχ ηλεκτρικα κλπ, που αν πας σε οποιοδηποτε καταστημα θα το βρεις ακριβοτερο απο τα ηλεκτρονικα καταστηματα..

Link to comment
Share on other sites

Billgr4 και joop συμφωνώ με όσα λέτε, ειδικά για τις τιμές που βρίσκουμε μέσω διαδικτύου (τα τελευταία χρόνια αγοράζω πολλά προϊόντα μέσω διαδικτύου, αλλά ποτέ λάδια!!!), απλώς μπορεί να φταίει το γεγονός ότι όλα τα χρόνια έκανα αλλαγή λαδιών σε αντιπροσωπεία όπου πλήρωνα ΠΟΛΛΑ και τώρα μου φαίνονται ΛΙΓΑ αυτά που θα πληρώσω για ένα λάδι που θεωρείται κορυφαίο... Απλώς φοβόμουν μήπως έχει "κάποιο λάκο η φάβα", αλλά το ξανασκέφτηκα γιατί πολλοί από το forum αγοράζουν λάδια από το g-market... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Και ειδικά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σε αυτό το topic, μου άνοιξαν τα μάτια για το θέμα της αλλαγής λαδιών!!!

Link to comment
Share on other sites

για g-market και Λαμπριανιδη α.κ.α trade wind, μπορεις να αγοραζεις αφοβα τα Μobil.η steico Iωαννιδης τους προμηθευει τα εν λογω λιπαντικα.στην Αμερικη ειναι ακομα φθηνοτερα τα λιπαντικα.το συγκριμενο πρεπει να κοστιζει απο 8 εως 10 δολλαρια το μπουκαλι.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή λαδιών (με Mobil 1 ESP Formula 5w30) και φίλτρου... Όπως μάθατε από αυτό το topic η αντιπροσωπεία μου έβαζε 10w40 και εγώ μετά από συμβουλές σας έμαθα ότι έπρεπε να βάζω 5w30... Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω από εδώ και στο εξής; Κάτι που να αφορά την αλλαγή λαδιών από 10w40 σε 5w30; Ευχαριστώ για άλλη μια φορά...

Link to comment
Share on other sites

απλα να τσεκαρεις συχνα τα λαδια σου οπως θα εκανες ουτως ή αλλως με οποιοδηποτε λιπαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή λαδιών (με Mobil 1 ESP Formula 5w30) και φίλτρου... Όπως μάθατε από αυτό το topic η αντιπροσωπεία μου έβαζε 10w40 και εγώ μετά από συμβουλές σας έμαθα ότι έπρεπε να βάζω 5w30... Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω από εδώ και στο εξής; Κάτι που να αφορά την αλλαγή λαδιών από 10w40 σε 5w30; Ευχαριστώ για άλλη μια φορά...

Μιας και υπαρχει μια μικρη διαφορα μεταξυ τους, προσωπικη μου αποψη και κατι το οποιο θα εκανα, ειναι η σωστη λειτουργια του κινητηρα με ενα μικρο "στρωσιμο" θα ελεγα τα πρωτα 500 χλμ.. Επειτα τακτικο ελεγχο και ..περιμενω/ουμε εντυπωσεις!! Ενας λογος παραπανω που εχουμε τον ιδιο κινητηρα και απο 5w 30 αντιπροωπειας (αρνητικη εμπειρια) που εβαζα στα πρωτα 30Κ, το αλλαξα σε 5w 40 (εντος προδιαγραφων) κι εδω και 90Κ χλμ μου καταναλωνει περι τα 400-600ml στα 15Κ! Το σημαντικοτερο ομως ειναι η λειτουργια του κινητηρα που με ικανοποιει πολυ χειμωνα-καλοκαιρι...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω Billgr4 'date = = «19 Ιανουαρίου 2010 - timestamp 20:28:20 'post = '1263925700' = '361462 ]

Μιας και υπαρχει μια μικρη διαφορα μεταξυ τους, προσωπικη μου αποψη και κατι το οποιο θα εκανα, ειναι η σωστη λειτουργια του κινητηρα με ενα μικρο "στρωσιμο" θα ελεγα τα πρωτα 500 χλμ .. Επειτα τακτικο ελεγχο και ..περιμενω / ουμε εντυπωσεις! Ενας λογος παραπανω που εχουμε τον ιδιο κινητηρα και απο 5w 30 αντιπροωπειας (αρνητικη εμπειρια) που εβαζα στα πρωτα 30Κ, το αλλαξα σε 5W 40 (εντος προδιαγραφων) κι εδω και 90Κ χλμ μου καταναλωνει περι τα 400-600ml στα 15Κ! Το σημαντικοτερο ομως ειναι η λειτουργια του κινητηρα που με ικανοποιει πολυ χειμωνα, καλοκαιρι ...

[/ quote]

Από περιέργεια ποιες προδιαγραφές της VW καλύπτει το 5W40 που βάζεις;

Με το 5W30 τι κατανάλωση λαδιου είχες ανα 15.000χιλιόμετρα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έβαλα τα BP GOLD 7000 0w40 είναι καλό τώρα αυτό;Πάντα έβαζα τα BP GOLD 7000 αλλά δεν θυμόμουν ποια και επειδή άλλαξα συνεργείο τώρα έβαλα τα 0w40.Golf iv 1.6 16v έχω.Και επίσης αν μπορεί κάποιος να μου συνοπτικά για τους δείκτες.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω Billgr4 'date = = «19 Ιανουαρίου 2010 - timestamp 20:28:20 'post = '1263925700' = '361462 ]Από περιέργεια ποιες προδιαγραφές της VW καλύπτει το 5W40 που βάζεις;

Με το 5W30 τι κατανάλωση λαδιου είχες ανα 15.000χιλιόμετρα;

Συμφωνα με το βιβλιαρακι μου, VW 500.00! Οσο για την καταναλωση με το 5w 30 ειχα στο λιτρο και κατι ψηλα περιπου!

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω Billgr4 'date = = «19 Ιανουαρίου 2010 - timestamp 20:28:20 'post = '1263925700' = '361462 ]

Μιας και υπαρχει μια μικρη διαφορα μεταξυ τους, προσωπικη μου αποψη και κατι το οποιο θα εκανα, ειναι η σωστη λειτουργια του κινητηρα με ενα μικρο "στρωσιμο" θα ελεγα τα πρωτα 500 χλμ .. Επειτα τακτικο ελεγχο και ..περιμενω / ουμε εντυπωσεις! Ενας λογος παραπανω που εχουμε τον ιδιο κινητηρα και απο 5w 30 αντιπροωπειας (αρνητικη εμπειρια) που εβαζα στα πρωτα 30Κ, το αλλαξα σε 5W 40 (εντος προδιαγραφων) κι εδω και 90Κ χλμ μου καταναλωνει περι τα 400-600ml στα 15Κ! Το σημαντικοτερο ομως ειναι η λειτουργια του κινητηρα που με ικανοποιει πολυ χειμωνα, καλοκαιρι ...

[/ quote]

Από περιέργεια ποιες προδιαγραφές της VW καλύπτει το 5W40 που βάζεις;

Με το 5W30 τι κατανάλωση λαδιου είχες ανα 15.000χιλιόμετρα;

502.00

Εγώ που έβαλα τα BP GOLD 7000 0w40 είναι καλό τώρα αυτό;Πάντα έβαζα τα BP GOLD 7000 αλλά δεν θυμόμουν ποια και επειδή άλλαξα συνεργείο τώρα έβαλα τα 0w40.Golf iv 1.6 16v έχω.Και επίσης αν μπορεί κάποιος να μου συνοπτικά για τους δείκτες.

τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

502.00

τι εννοεις;

Εννοώ στο 0w40 τι είναι το 0 και τι το 40.Ρευστότητα το ένα νομίζω και το άλλο δεν ξέρω.Αλλά το βασικό είναι γιατί ένα λάδι με διαφορετική ρευστότητα είναι χειρότερο από ένα άλλο λάδι;Γιατί κάτι τέτοιο να δημιουργήσει προβλήματα σε μια μηχανή;Ρωτάω για να καταλάβω γιατι όπως λέω δεν θυμάμαι τι λάδι έβαζα και τώρα έβαλα 0w40.Αν σε παλαιότερα service εβαζα 10w40 και τώρα το γύρισα σε 0w40 σε τι μπορεί να επηρεάσει αυτό;

Το μόνο που παρατήρησα είναι πως τώρα με αυτά τα λάδια το αμάξι κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο συγκριτικά με πριν.Δεν ξέρω αν οφείλεται στα λάδια αλλά με σταθερή ταχύτητα σε 5.000 στροφές μέσα στην καμπίνα έχει πολύ ησυχία συγκριτικά με πριν.

Link to comment
Share on other sites

1) Viscosity = Ιξώδες Λιπαντικού

Ενδείξεις όπως: SAE 0W-30, SAE 5W-40, SAE 10W-40, SAE 10W-60 κ.α., είναι δείγματα αναγραφής ιξώδους. Η SAE είναι η προδιαγραφή μέτρησης του ιξώδους.

Γενικά, το ιξώδες είναι η συμπεριφορά του λαδιού το χειμώνα και το καλοκαίρι. Η ένδειξη για παράδειγμα 10W, μας δείχνει τη συμπεριφορά του λιπαντικού ως προς το ιξώδες του το χειμώνα (W=Winter=Χειμώνας) και η ένδειξη 40, τη συμπεριφορά του λιπαντικού ως προς το ιξώδες του το καλοκαίρι.

Γενικά αναφέρεται, ότι όσο πιο χαμηλό ιξώδες έχει το λιπαντικό, τόσο πιο λεπτόρευστο είναι. Για παράδειγμα το λιπαντικό 0W-20 είναι πιο λεπτόρευστο από το λιπαντικό με 10W-40 τόσο στο κρύο όσο και στη ζέστη. Η διαφορά μεταξύ δύο λιπαντικών 0W-40 και 10W-40 είναι μόνο ως προς το χειμώνα, όπου το πρώτο (0W) ρέει πολύ πιο εύκολα από το δεύτερο (10W). Στο καλοκαίρι όμως παρουσιάζουν παρόμοια ή ίδια συμεριφορά (δείκτης 40)

Τέλος, όταν η διαφορά μεγαλώνει αρκετά μεταξύ του δείκτη που αφορά το χειμώνα και το καλοκαίρι (π.χ λιπαντικό 10W-60), φανερώνεται η παρουσία μεγάλης ποσότητας πρόσθετων ενίσχυσης ιξώδους στο λιπαντικό με σκοπό την αυξημένη δυνατότητα διακύμανσης του ιξώδους σε μεγάλο θερμοκρασιακό φάσμα.

Με λίγα λόγια, εάν δεν υπήρχαν πάρα πολλά ενισχυτικά ιξώδους στο 10W-60, αυτό θα ήταν 10W-30 ή 10W-40. Το μειονέκτημα στην χρήση πολλών ενισχυτικών ιξώδους, είναι ότι με την χρήση καταστρέφονται και το λιπαντικό υποβαθμίζεται από 60άρι σε χαμηλότερο δείκτη ιξώδους.

Αντιθέτως, όταν δεν χρησιμοποιούνται πολλά πρόσθετα ενίσχυσης ιξώδους (όπως συμβαίνει σε λάδια GroupIV/V), η αντοχή του ανοίγματος ιξώδους σε βάθος χρόνου αυξάνει. Σε αυτά τα λάδια η "αντοχή" τους επιτυγχάνεται από την ποιοτική συνθετική τους βάση, με αποτέλεσμα την αντοχή σε χρόνο και χρήση.

πηγη.

@ελπιζω να σε καλυπτει...

new.gif διορθωσα το link της πηγης.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Μα κάλυψε πάρα πολύ σε θέμα γνώσης ως προς τα λάδια αλλά δεν κατάλαβα γιατί μπορεί να προκαλέσει, σε μακροχρόνια χρήση, κάποιο πρόβλημα στην μηχανή και επίσησς ποιο είναι το πρόβλημα αν από 10w40 πάω σε 0w40 με αποτέλεσμα να αλλάξω την ρευστότητα του τον χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

το 10/40 ειναι πιο παχυρευστο σε σχεση με το 0/40.το 0/40 συμπεριφερεται καλυτερα στις χαμηλες θερμοκρασιες κοντα στους 0 βαθμους κελσιου προσγεροντας επαρκη προστασια.το 10/40 σε αυτες τις θερμοκρασιες ειναι πολυ παχυρευστο και δεν προσφερει εξισου καλη προστασια.ζημια γιατι να γινει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακούω από διάφορους που λένε "δεν είναι καλό" να αλλάζεις τα λάδια του αυτοκινήτου σου (δηλαδή από 10w50 σε 0w40 ας πούμε) γιατι δημιουργεί πρόβλημα. Επίσης ακούω τα τάδε λάδια είναι καλύτερα από τα άλλα.Ουσιαστικά δεν κατάλαβα ποτέ γιατί τα λάδια να δημιουργήσουν κάοιο πρόβλημα στην μηχανή.Και από το άρθρο που ανέβασες κατάλαβα πως δεν παίζει τίποτα για πρόβλημα.Το μόνο που αλλάζει είναι η διάρκεια ζωής των λαδιών.Όπως και να χει πάντως σήμερα μου λύθηκαν αρκετές απορείες!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Viscosity = Ιξώδες Λιπαντικού

Ενδείξεις όπως: SAE 0W-30, SAE 5W-40, SAE 10W-40, SAE 10W-60 κ.α., είναι δείγματα αναγραφής ιξώδους. Η SAE είναι η προδιαγραφή μέτρησης του ιξώδους.

Γενικά, το ιξώδες είναι η συμπεριφορά του λαδιού το χειμώνα και το καλοκαίρι. Η ένδειξη για παράδειγμα 10W, μας δείχνει τη συμπεριφορά του λιπαντικού ως προς το ιξώδες του το χειμώνα (W=Winter=Χειμώνας) και η ένδειξη 40, τη συμπεριφορά του λιπαντικού ως προς το ιξώδες του το καλοκαίρι.

Γενικά αναφέρεται, ότι όσο πιο χαμηλό ιξώδες έχει το λιπαντικό, τόσο πιο λεπτόρευστο είναι. Για παράδειγμα το λιπαντικό 0W-20 είναι πιο λεπτόρευστο από το λιπαντικό με 10W-40 τόσο στο κρύο όσο και στη ζέστη. Η διαφορά μεταξύ δύο λιπαντικών 0W-40 και 10W-40 είναι μόνο ως προς το χειμώνα, όπου το πρώτο (0W) ρέει πολύ πιο εύκολα από το δεύτερο (10W). Στο καλοκαίρι όμως παρουσιάζουν παρόμοια ή ίδια συμεριφορά (δείκτης 40)

Τέλος, όταν η διαφορά μεγαλώνει αρκετά μεταξύ του δείκτη που αφορά το χειμώνα και το καλοκαίρι (π.χ λιπαντικό 10W-60), φανερώνεται η παρουσία μεγάλης ποσότητας πρόσθετων ενίσχυσης ιξώδους στο λιπαντικό με σκοπό την αυξημένη δυνατότητα διακύμανσης του ιξώδους σε μεγάλο θερμοκρασιακό φάσμα.

Με λίγα λόγια, εάν δεν υπήρχαν πάρα πολλά ενισχυτικά ιξώδους στο 10W-60, αυτό θα ήταν 10W-30 ή 10W-40. Το μειονέκτημα στην χρήση πολλών ενισχυτικών ιξώδους, είναι ότι με την χρήση καταστρέφονται και το λιπαντικό υποβαθμίζεται από 60άρι σε χαμηλότερο δείκτη ιξώδους.

Αντιθέτως, όταν δεν χρησιμοποιούνται πολλά πρόσθετα ενίσχυσης ιξώδους (όπως συμβαίνει σε λάδια GroupIV/V), η αντοχή του ανοίγματος ιξώδους σε βάθος χρόνου αυξάνει. Σε αυτά τα λάδια η "αντοχή" τους επιτυγχάνεται από την ποιοτική συνθετική τους βάση, με αποτέλεσμα την αντοχή σε χρόνο και χρήση.

πηγη.

@ελπιζω να σε καλυπτει...

Περιεκτική και πολύ κατανοητή η παρουσίαση σου... Μπράβο σου joop :)

Link to comment
Share on other sites

1) Viscosity = Ιξώδες Λιπαντικού

Ενδείξεις όπως: SAE 0W-30, SAE 5W-40, SAE 10W-40, SAE 10W-60 κ.α., είναι δείγματα αναγραφής ιξώδους. Η SAE είναι η προδιαγραφή μέτρησης του ιξώδους.

Γενικά, το ιξώδες είναι η συμπεριφορά του λαδιού το χειμώνα και το καλοκαίρι. Η ένδειξη για παράδειγμα 10W, μας δείχνει τη συμπεριφορά του λιπαντικού ως προς το ιξώδες του το χειμώνα (W=Winter=Χειμώνας) και η ένδειξη 40, τη συμπεριφορά του λιπαντικού ως προς το ιξώδες του το καλοκαίρι.

Γενικά αναφέρεται, ότι όσο πιο χαμηλό ιξώδες έχει το λιπαντικό, τόσο πιο λεπτόρευστο είναι. Για παράδειγμα το λιπαντικό 0W-20 είναι πιο λεπτόρευστο από το λιπαντικό με 10W-40 τόσο στο κρύο όσο και στη ζέστη. Η διαφορά μεταξύ δύο λιπαντικών 0W-40 και 10W-40 είναι μόνο ως προς το χειμώνα, όπου το πρώτο (0W) ρέει πολύ πιο εύκολα από το δεύτερο (10W). Στο καλοκαίρι όμως παρουσιάζουν παρόμοια ή ίδια συμεριφορά (δείκτης 40)

Τέλος, όταν η διαφορά μεγαλώνει αρκετά μεταξύ του δείκτη που αφορά το χειμώνα και το καλοκαίρι (π.χ λιπαντικό 10W-60), φανερώνεται η παρουσία μεγάλης ποσότητας πρόσθετων ενίσχυσης ιξώδους στο λιπαντικό με σκοπό την αυξημένη δυνατότητα διακύμανσης του ιξώδους σε μεγάλο θερμοκρασιακό φάσμα.

Με λίγα λόγια, εάν δεν υπήρχαν πάρα πολλά ενισχυτικά ιξώδους στο 10W-60, αυτό θα ήταν 10W-30 ή 10W-40. Το μειονέκτημα στην χρήση πολλών ενισχυτικών ιξώδους, είναι ότι με την χρήση καταστρέφονται και το λιπαντικό υποβαθμίζεται από 60άρι σε χαμηλότερο δείκτη ιξώδους.

Αντιθέτως, όταν δεν χρησιμοποιούνται πολλά πρόσθετα ενίσχυσης ιξώδους (όπως συμβαίνει σε λάδια GroupIV/V), η αντοχή του ανοίγματος ιξώδους σε βάθος χρόνου αυξάνει. Σε αυτά τα λάδια η "αντοχή" τους επιτυγχάνεται από την ποιοτική συνθετική τους βάση, με αποτέλεσμα την αντοχή σε χρόνο και χρήση.

πηγη.

@ελπιζω να σε καλυπτει...

Είναι δυνατόν να "ξαναποσταριστεί" το link (πηγή) γιατί δεν μπορώ να το ανοίξω..

Ευχαριστώ

/ΒΣ

Edited by vassat
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να "ξαναποσταριστεί" το link (πηγή) γιατί δεν μπορώ να το ανοίξω..

Ευχαριστώ

/ΒΣ

εχεις δικιο φιλε μου ,προφανως καποιο τεχνικο προβλημα...

το λινκ ειναι αυτο.

αν για οποιοδηποτε λογο δεν ανοιγει ενημερωστε με παιδες να το ξαναβρω.ελπιζω να ειναι ενταξει ομως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συγνωμη κιολας....μια απορια εχω...γιατι επιμενετε να βαζετε λαδι παλαιων προδιαγραφων σε κινητηρα νεας τεχνολογιας;για καποιο μοντελο του 95 θα ειναι μια χαρα,γιατι ομως στο golf v ; :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συγνωμη κιολας....μια απορια εχω...γιατι επιμενετε να βαζετε λαδι παλαιων προδιαγραφων σε κινητηρα νεας τεχνολογιας;για καποιο μοντελο του 95 θα ειναι μια χαρα,γιατι ομως στο golf v ; :blink:

γιατι τα 10w-40 ειναι παλαιοτερης τεχνολογιας; για συνθετικα λαδια μιλαμε. τοση αναλυση εχει πεσει πιο πανω, δεν ειδα να γραφεται κατι τετοιο. εγω θα βαλω τετοιο λαδι για να καιει λιγοτερο. εχει κανεις να μου προτεινει καποιο; κοιταζα τι εχει η castrol και ειδα εχει 2 διαφορετικα λαδια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο joop ιναι γιατι να μην ακολουθουμε αυτα τα χαρακτηριστικα που προτεινει η εταιρια. Πως συμπεραινεις οτι θα καιει λιγωτερο και ποιος σου λεει οτι εαν συμβαινει αυτο (να καιει λιγωτερο δηλ που παει να πει οτι ειναι πιο χοντρο) δεν θα ειναι αρνητικο για την λειτουργια του κινητηρα που θελει πιο ψιλο λαδι?

Μην ξεφευγουμε τοσο απο τις προδιαγραφες, αυτοι απο την εταιρια που το προτεινουν κατι θα ξερουν, ενω εμεις μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.