Jump to content
spooky

Golf 5 Fsi - 5W30 Ή 10W40 Επιλογή Λαδιών

Recommended Posts

Μετά από περίπου 6 μήνες (και 8300 Km) με τα Mobil 1 ESP Formula (5W30) σας παραθέτω (στο περίπου) μια φωτογραφία του δείκτη λαδιών πριν από την αλλαγή τους η οποία και έγινε σήμερα. Να (ξαν)αναφέρω ότι το αυτοκίνητό μου είναι Golf V 1.6 FSI (10/2004) και έχει 120.800 Km. Η προηγούμενη αλλαγή (από 10W40 σε 5W30) έγινε στα 112.500 Km μετά από "μελέτη" του topic!!!

Ιστορικό αλλαγής λαδιών

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας...

Υ.Γ. Η φωτογραφία είναι "φτιαγμένη", θεωρήστε ότι τα HIGH και LOW είναι αυτά που φαίνονται στην εικόνα. Και η κόκκινη γραμμή είναι η στάθμη του λαδιού μετά από 8300 Km.

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου 6 μήνες (και 8300 Km) με τα Mobil 1 ESP Formula (5W30) σας παραθέτω (στο περίπου) μια φωτογραφία του δείκτη λαδιών πριν από την αλλαγή τους η οποία και έγινε σήμερα. Να (ξαν)αναφέρω ότι το αυτοκίνητό μου είναι Golf V 1.6 FSI (10/2004) και έχει 120.800 Km. Η προηγούμενη αλλαγή (από 10W40 σε 5W30) έγινε στα 112.500 Km μετά από "μελέτη" του topic!!!

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας...

Super :p το αποτέλεσμα που οφείλεται σε :

Α) Το καλό λιπαντικό

Β) Στρωτή οδήγηση σε ανοιχτούς δρόμους και οχι ολα τα km με 1η-2α

Γ) Το ατμοσφαιρικό μοτέρ

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...Έχω ένα golf IV 1.6 16v. Μιας και πλησιάζει το σέρβις και με αφορμή το topic, ήθελα να πάρω μερικές γνώμες σχετικά με το λιπαντικό που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Μέχρι τώρα έβαζα το Aral Super Tronic III Sae 5W30 αλλά απ ότι κατάλαβα αυτό ενδείκνυται για μεταγενέστερους κινητήρες (FSI, TSI κτλ). Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει να μου καίει. Κάνω περίπου 20.000Οkm το χρόνο και αλλάζω λάδια συνήθως κάθε 12000. Οπότε να ξαναβάλω 5W30 (Aral ή Mobil για το οποίο διαβάζω πολύ καλά σχόλια) ή να προτιμήσω 10W40 (το οποίο βλέπω να χρησιμοποιείται περισσότερο για τον κινητήρα μου);

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...Έχω ένα golf IV 1.6 16v. Μιας και πλησιάζει το σέρβις και με αφορμή το topic, ήθελα να πάρω μερικές γνώμες σχετικά με το λιπαντικό που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Μέχρι τώρα έβαζα το Aral Super Tronic III Sae 5W30 αλλά απ ότι κατάλαβα αυτό ενδείκνυται για μεταγενέστερους κινητήρες (FSI, TSI κτλ). Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει να μου καίει. Κάνω περίπου 20.000Οkm το χρόνο και αλλάζω λάδια συνήθως κάθε 12000. Οπότε να ξαναβάλω 5W30 (Aral ή Mobil για το οποίο διαβάζω πολύ καλά σχόλια) ή να προτιμήσω 10W40 (το οποίο βλέπω να χρησιμοποιείται περισσότερο για τον κινητήρα μου);

Ευχαριστώ

Αν δες σου καίει συνέχισε να χρησιμοποιείς 5W-30, αλλιώς βάλε 10W-40.

Αυτό προτείνει και η Castrol : http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=1&modelyear=&vehicle=8549

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίπου 6 μήνες (και 8300 Km) με τα Mobil 1 ESP Formula (5W30) σας παραθέτω (στο περίπου) μια φωτογραφία του δείκτη λαδιών πριν από την αλλαγή τους η οποία και έγινε σήμερα. Να (ξαν)αναφέρω ότι το αυτοκίνητό μου είναι Golf V 1.6 FSI (10/2004) και έχει 120.800 Km. Η προηγούμενη αλλαγή (από 10W40 σε 5W30) έγινε στα 112.500 Km μετά από "μελέτη" του topic!!!

Ιστορικό αλλαγής λαδιών

Περιμένω τις παρατηρήσεις σας...

Υ.Γ. Η φωτογραφία είναι "φτιαγμένη", θεωρήστε ότι τα HIGH και LOW είναι αυτά που φαίνονται στην εικόνα. Και η κόκκινη γραμμή είναι η στάθμη του λαδιού μετά από 8300 Km.

Παντως φιλε μου μεγαλη εντυπωση μου κανει αυτη ειναι η καταναλωση γ ενα τσι οχι γ τα ατμοσφαιρικα που ολοι λεγαν οτι καιν πολυ λαδι αν μη τι αλλο προσεκτικη οδηγηση καλο στρωσιμο κινητηρα κ καλο αυτοκινητο απο μαμα γενικοτερα...ΕΥΓΕ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω θα συμφονησω με joop πως σε καινουριους κινητηρες δν χρειαζεται να βαζουμε λαδια παλιας τεχνολογιασ..εχω και εγω 1,6 φσι και απο τοτε που το πηρα βαζω Mag1 full synthetic 5w30 και μπορω να πω πως πλεον καιω ελαχιστα και μην ξεχναμε πως τα γκολφ καινε απο την μανα τους:lol:

Edited by Arxontas2323
Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω το εξής...

Ως τώρα έβαζα 10W40 (502.00 πρέπει να ήταν).

Σκεφτόμουν να αλλάξω σε 5W30 (504.00)

Μίλησα με 1-2 αντιπροσωπίες, και μου είπαν ότι τα 5W30 θα τα καίει ο κινητήρας μου, και καλύτερα να μείνω στα 10W40.

Τι να κάνω? Να τολμήσω την αλλάγη? Να σημειωθεί πως κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα, 7000 το έτος.

Αν ναι, δεν θα είναι πολύ επίπονο για τον κινητήρα μου να τα αλλάξω ιξώδες τώρα και μετά σε 1 χρόνο πάλι αν δεν μου κάτσουν καλά?

Αν όχι, τι προτείνετε για 10W40? Τα Aral με 501.01 να τα βάλω ή όχι?

Ευχαριστώ

ps δεν έχω golf, μην βρίσετε... :p

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω το εξής...

Ως τώρα έβαζα 10W40 (502.00 πρέπει να ήταν).

Σκεφτόμουν να αλλάξω σε 5W30 (504.00)

Μίλησα με 1-2 αντιπροσωπίες, και μου είπαν ότι τα 5W30 θα τα καίει ο κινητήρας μου, και καλύτερα να μείνω στα 10W40.

Τι να κάνω? Να τολμήσω την αλλάγη? Να σημειωθεί πως κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα, 7000 το έτος.

Αν ναι, δεν θα είναι πολύ επίπονο για τον κινητήρα μου να τα αλλάξω ιξώδες τώρα και μετά σε 1 χρόνο πάλι αν δεν μου κάτσουν καλά?

Αν όχι, τι προτείνετε για 10W40? Τα Aral με 501.01 να τα βάλω ή όχι?

Ευχαριστώ

ps δεν έχω golf, μην βρίσετε... :p

Τι αμάξι έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τι αμάξι έχεις ?

skoda fabia 2008 1.4

πηγαινε σε 5W-40 , οχι σε 5W-30

Ακριβώς πριν έρθω να δω αν απάντησε κάποιος κοιτούσα τα Valvoline SynPower MST C3 5W-40. Τι λέτε?

Καμιά άλλη πρόταση σε νορμαλ τιμή?

Link to comment
Share on other sites

skoda fabia 2008 1.4

Ο κινητήρας του αυτοκίνητου σου είναι κατασκευασμένος να λειτουργεί μόνο με 5w-30. Πολύ κακώς μέχρι σήμερα έβαζες 10w-40 που είναι εκτός προδιαγραφών για τον κινητήρα σου και μπορεί να προκαλέσει ζημιά μακροχρόνια. Άλλαξε άμεσα σε 5w-30 και αν μετά από 2 αλλαγές με 5W-30 σου κάψει τότε να σκεφτείς να βάλεις άλλου τύπου λάδι.

http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?modelyear=&vehicle=50329&site=1&region=1&language=5&brand=1

Για φθηνές τιμές μπορείς να δεις εδώ :http://www.trade-wind.gr/ και εδώ :http://www.g-market.gr/

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ο κινητήρας του αυτοκίνητου σου είναι κατασκευασμένος να λειτουργεί μόνο με 5w-30. Πολύ κακώς μέχρι σήμερα έβαζες 10w-40 που είναι εκτος προδιαγραφών για τον κινητήρα σου και μπορεί να προκαλέσει ζημιά μακροχρόνια. Άλλαξε άμεσα σε 5w-30 και αν μετά από 2 αλλάγες με 5W-30 σου κάψει τότε να σκεφτείς να βάλεις άλλου τύπου λάδι.

http://ew5.earlweb.c...guage=5&brand=1

:o :o

Μένω άναυδος, καθώς το 10w-40 ως τώρα μου το έβαζε η αντιπροσωπεία, εντός και εκτός εγγύησης, χωρίς να με ρωτήσει! Και σήμερα που ξαναπήρα τηλέφωνο, 10w-40 μου είπαν!

Εσύ από που το είδες ότι παίρνω μόνο 5w-30? Το παραπάνω site που μου έδωσες ποιας εταιρείας είναι? Βγάζει πως το fabia μπορεί να μπει σε πρόγραμμα QG1, για το οποίο έχω τις αμφιβολίες μου, καθώς νομίζω δεν έχει τους κατάλληλους αισθητήρες.

Στο βιβλίο του service πάντως δεν γράφει ιξώδες.

edit: Νομίζω κατάλαβα που έγινε το μπέρδεμα

To 5w-30 είναι το μοναδικό ιξώδες της 504.00, το οποίο είναι προϋπόθεση για να μπει το αμάξι σε πρόγραμμα QG1 (και το 0w-30 της 503 κάνει τυπικά, αλλά όχι τόσο κατάλληλο για την χώρα μας)

Το fabia όμως δεν έχει αισθητήρα ποιότητας λαδιού, με αποτέλεσμα να μην τρέχει σωστά το πρόγραμμα*, και να βγάζει service στο 1 έτος. Αυτό θα καθιστούσε την αλλαγή από QG0 σε QG1 δώρο άδωρον.

Το site που μου έδειξες παραπάνω, λοιπόν, παίρνει εσφαλμένα σαν δεδομένο πως είμαι σε QG1 (το γράφει μάλιστα), και γι' αυτό βγάζει σαν μοναδικό κατάλληλο το 5w-30.

Αναλογιζόμενος τα παραπάνω, παραμένω σε QG0 και τυπικά μπορώ να πάω σε 501.01, 502.00, 504.00 σύμφωνα με το βιβλίο service.

Πάντως και στο site της shell που δοκιμάζω βάζοντας QG0, πάλι το 5w-30 βγάζει σαν πρόταση, μάλλον όχι επειδή είναι το μόνο κατάλληλο, αλλά επειδή είναι το μόνο που ανταποκρίνεται στο τελευταίο πρότυπο 504.00, το οποίο βγήκε πριν το αμάξι μου. Θα έπρεπε αυτά τα site πάντως να λαμβάνουν υπ' όψιν και τις καιρικές συνθήκες της χωράς...

Επομένως η αναζήτηση λαδιού συνεχίζεται... mid-range 5w-40 anyone?

* Για τον έναν ή τον άλλο λόγο ισχύει για όλα τα vag με QG0/2/3, δεν μπορούν να μπουν σε πρόγραμμα QG1, αλλά το αντίστροφο γίνεται.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Θες να μου εξηγήσειε λίγο τι εννοείς? Πως βλέπω ότι τα 5w-30 ειναι τα μόνα που μπορώ να βάλω? Όπως σου είπα τ 10w-40 δεν ήταν δικιά μου επιλογή. Φυσικά μπορώ να ακολουθήσω οδηγίες αν διατυπώνονται κάπου, δεν είμαι "κουφός"...

Link to comment
Share on other sites

στο βιβλιο σερβις τα λεει ολα...μπορεις να πας κ εδω http://www.fuchslubricants.com/index.php?calling=prodchoose⊂= επιλεγοντας το μοντελο σου λεει....απ οτι ειδα κ εγω 5-30 περνεις

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου εξηγήσειε λίγο τι εννοείς? Πως βλέπω ότι τα 5w-30 ειναι τα μόνα που μπορώ να βάλω? Όπως σου είπα τ 10w-40 δεν ήταν δικιά μου επιλογή. Φυσικά μπορώ να ακολουθήσω οδηγίες αν διατυπώνονται κάπου, δεν είμαι "κουφός"...

Στο βιβλιαράκι δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μία στο εκατομμύριο να μην αναγράφεται το τι λάδι παίρνει ο κινητήρας σου. Αφού δεν πιστεύεις εμάς διάβασε το βιβλιαράκι τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιαράκι δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μία στο εκατομμύριο να μην αναγράφεται το τι λάδι παίρνει ο κινητήρας σου. Αφού δεν πιστεύεις εμάς διάβασε το βιβλιαράκι τουλάχιστον.

Έχω μπροστά μου και το manual και το βιβλίο του service. Τα έχω μελετήσει. Τα έχω μελετήσει καλά.

Όπως προείπα, δεν δίδεται κάποια οδηγία για συγκεκριμένο ιξώδες.

Το μόνο που λέει είναι ότι πρέπει να καλύπτει τις προδιαγραφές VW 501.01 ή 502.00 ή 504.00

στο βιβλιο σερβις τα λεει ολα...μπορεις να πας κ εδω http://www.fuchslubr...prodchoose⊂= επιλεγοντας το μοντελο σου λεει....απ οτι ειδα κ εγω 5-30 περνεις

Από το site που μου δίνεις, γράφει 5-30 ή 5-40

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Κοινώς τα παιδιά σου λένε ότι δεν θα βρεις 10w-40 λάδια με τις προδιαγραφές που αναφέρει η κατασκευάστρια εταιρεία (Skoda). Πάντως στο Fabia I 1.2 12v MY 2006 που είχα η αντιπροσωπεία έβαζε 5w-30. Το 10w-40 το έβαζαν στην Octavia I 1.6 MY 2002 που επίσης είχα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες τώρα ότι το 10w-40 είναι τελείως λάθος ή όχι ?
Κοινώς τα παιδιά σου λένε ότι δεν θα βρεις 10w-40 λάδια με τις προδιαγραφές που αναφέρει η κατασκευάστρια εταιρεία (Skoda). Πάντως στο Fabia I 1.2 12v MY 2006 που είχα η αντιπροσωπεία έβαζε 5w-30. Το 10w-40 το έβαζαν στην Octavia I 1.6 MY 2002 που επίσης είχα.

Καλημέρα!

Αν αναφέρεστε στο γεγονός ότι κανένα από τα site που είδαμε δεν έγραφε 10-40, ναι τώρα το πιάνω.

Ανφορικά με τις προδιαγραφές, φυσικά και υπάρχουν λάδια 10-40 με 501.01 ή 502.00

Μήπως όμως εννοείτε ότι καλό είναι να βάλω την τελευταία προδιαγραφή 504 (μόνο 5-30)?

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Τις προδιαγραφές 504.00 πρέπει να πληρούν τα λάδια που βάζεις, τα 501.00 και 502.00 είναι ακατάλληλα για τον κινητήρα σου. Άλλαξε τα άμεσα και μην τα ξαναβάλεις. Η καλύτερη επιλογή είναι 5w-30 αν δεν σου τα καίει.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα 5w30 ή 10w40 (Golf V 1.6FSi 10/2004)

 

Στα 160.000 έκανα αλλαγή λαδιών Mobil 1 ESP Formula 5w30. Να σημειώσω ότι η αλλαγή λαδιών γίνεται κάθε 7.500km με το Mobil να χρησιμοποιείται από τα 100.000km. Χθες και έχοντας φτάσει τα 167.000km μου άναψε το κίτρινο λαμπάκι που με ειδοποιεί για χαμηλή στάθμη λαδιού. Γυρνούσα από Θεσσαλονίκη και ήμουν στο "ανέβασμα" από Βέροια προς Κοζάνη, μέσα στα tunnel! Σταμάτησα σε ένα parking και όταν μετά από 10 λεπτά τα μέτρησα είδα ότι μου έδειχνε το 1/4 της ένδειξης, από 4/4. Σήμερα το πρωί, ήταν τέρμα κάτω, σαν να μην είχα καθόλου!!!

 

Συμπλήρωσα λάδι, και από βδομάδα θα κάνω αλλαγή λαδιών. Ο τεχνικός μου μου πρότεινε να πάω σε 10w40. Να συνεχίσω με 5w30 ή να τον ακούσω; Πρώτη φορά μου συμβαίνει να κάψω τόσο πολύ λάδι. Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει διαρροή ή κάποιο άλλο τεχνικό πρόβλημα. Σε περίπτωση που επιλέξω 10w40 έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.