Jump to content
spooky

Golf 5 Fsi - 5W30 Ή 10W40 Επιλογή Λαδιών

Recommended Posts

Κοψε πιστωτικο πριν κοψει κανα στροφαλο :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοψε πιστωτικο πριν κοψει κανα στροφαλο :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

και που το βασίζεις αυτό? Τις προδιαγραφές του τις διάβασες? ;)

νομίζω ότι η κουβέντα θα πρέπει να γίνεται με λογικά επιχειρήματα, χωρίς προκαταλήψεις και αφορισμούς.......

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου φαίνεται ΕΝΤΕΛΩΣ ανούσιο το κέρδος για να βάλεις ενα λάδι τέτοιο σε αμάξι χιλιάδων ευρώ που μπορεί να προκαλέσει χιλιάδες ευρω ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Στον 1.6 fsi με βάσει την οδηγία της vw τοποθετείται 5W-40 για 15000 χλμ ή 1 έτος ή 5W-30 longlife για 30000 χλμ ή 2 έτη.

Το 10W-40 είναι ακατάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Στον 1.6 fsi με βάσει την οδηγία της vw τοποθετείται 5W-40 για 15000 χλμ ή 1 έτος ή 5W-30 longlife για 30000 χλμ ή 2 έτη.

Το 10W-40 είναι ακατάλληλο.

Είσαι σίγουρος? Στην interauto μου είπανε ότι full συνθετικά παίρνουν τα TSI. Το δικό μου είναι μοντέλο 2004. Χρόνια τώρα βάζω 10w40 και τα αλλάζω ανά 7.500χλμ γιατί τα full συνθετικά είναι και πολύ ακριβλά και χρειάζονται στο αμάξι μου πάντα συμπλήρωση 1-2lt ανά 15.000χλμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρότατος!!!Η interauto μπορεί να λέει ότι θέλει......Επειδή βάζεις χοντρό λαδι εδώ και χρόνια ίσως γι αυτό να σου καίει πλέον τόσο πολύ λάδι.

Αν έψαχνες από μόνος σου θα έβρισκες φουλ συνθετικά σε πάρα πολύ καλή τιμή ίσως και ίδια με αυτή των λαδιών που σου πρότειναν να βάζεις στο παραπάνω συνεργείο που ανέφερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλο σας απογευμα, αληθεια ποια η διαφορα σε κατι λαδια kolben (τα ξερει η μαννα τους?) που μου βαλανε εμενα στην αντιπροσωπεια στο πρωτο και δευτερο σερβις και πληρωσα για 4 λιτρα και εργασια 150 ευρα τη φορα (επαθα εγκεφαλικο ) με αυτα που λεει ο ανοιγων το θεμα? το αυτοκ. μου 6αρι 122 ειναι 5,5 χρονων βαζω ιταλικα ip 5-30 long life 504-507 vw 8 ευρω ανα λιτρο (με σημειωση πανω μπουκαλι)

και το αυτοκ. ειναι μια χαρα τωρα τα υπολοιπα πιστευω οτι πληρωνετε διαφημηση προιοντων . ευχ. κ καλα μπανια.

Link to comment
Share on other sites

καλο σας απογευμα, αληθεια ποια η διαφορα σε κατι λαδια kolben (τα ξερει η μαννα τους?) που μου βαλανε εμενα στην αντιπροσωπεια στο πρωτο και δευτερο σερβις και πληρωσα για 4 λιτρα και εργασια 150 ευρα τη φορα (επαθα εγκεφαλικο ) με αυτα που λεει ο ανοιγων το θεμα? το αυτοκ. μου 6αρι 122 ειναι 5,5 χρονων βαζω ιταλικα ip 5-30 long life 504-507 vw 8 ευρω ανα λιτρο (με σημειωση πανω μπουκαλι)

και το αυτοκ. ειναι μια χαρα τωρα τα υπολοιπα πιστευω οτι πληρωνετε διαφημηση προιοντων . ευχ. κ καλα μπανια

Έλα ντε.....

Link to comment
Share on other sites

οτι πληρωσεις περνεις, αυτο υσχυει και στα λαδια αυτοκινητων, δεν μπορει ενα λαδι των 3€ να κανει την ιδια δουλεια με αυτο των 8€, αργα (συνηθως) ή γρηγορα θα το καταλαβεις.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Μην κολατε τόσο στην τιμη και το ονομα ! Δεν παει να πει οτι επειδή ειναι του lidl δεν ειναι καλα , πάντα να κοιτάτε προδιαγραφές κ τεχνικά χαρακτηριστικά και οχι τιμη και μάρκα !

Σχετικά με τα λαδια του θέματος , οχι δεν ειναι καλα( οχι επειδή ειναι lidl )αλλα επειδή εχει προδιαγραφές API SL/SF για αυτο και η πολυ μικρή τιμη .

Το τι λαδι παιρνει ο κινητήρας σου μπορεις να το δεις στο εγχειρίδιο πάντως δεν ειναι 10w40 για τους FSI

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

και που το βασίζεις αυτό? Τις προδιαγραφές του τις διάβασες? ;)

νομίζω ότι η κουβέντα θα πρέπει να γίνεται με λογικά επιχειρήματα, χωρίς προκαταλήψεις και αφορισμούς.......

 

To Θέμα που άρχισες, συζητιέται στο forum από το 2004, με τον ερχομό των Fsi. 

Με μια αναζήτηση θα έπαιρνες αρκετές πληροφορίες. Η αναζήτηση είναι φίλος σου!

 

Δεν αφορίζω κανέναν, αντιθέτως όπως θα δεις με μια ματιά στο forum, θα διαπιστώσεις το αντίθετο. 

 

Τις διάβασα τις προδιαγραφές, το μοτέρ σου είναι 2004+, η 501 και η Api Sl/Sf προδιαγραφές άνω των 15 ετών. 

Κάνε υπομονή και βάλε ένα καλό λάδι 504 low saps. Είναι ότι καλύτερο για το μοτέρ σου.

 

Καλή συνέχεια στο Forum. 

Edited by nikdev
Με την ευκαιρία μεταφέρθηκαν σε ήδη ανοιχτό θέμα
Link to comment
Share on other sites

http://www.powerparts.gr/profile-v-xl-sae-5w30-1lτι γνώμη έχετε για αυτά για Tsi

Το θέμα αφορά Fsi μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.